WATERWEG T-fonds wil huiseigenaren meteen uit ellende helpen SPORT VI 'OOR UW BESTE WENSEN. 15 Martin Bannet promoveert naar A-lijst Uitspraak Tjalma heeft grote consequenties Dirk Hoogenboom weg bij DSS '26 Particuliere stadsvernieuwing ACHTERGROND Trimloop VDL DE POST STAAT KLAAR VOOR KERST EN NIEUWJAAR. Waterweg: geen profijt van verminderde werkloosheid Kroos weer volledig beschikbaar Huldiging Marjolein van Unen IP&c-. fc;ci Droom werkelijkheid geworden Maassluis huldigt z'n kampioenen Van Hoeven vier duels in burger 4 Schiedam Uiteindelijk hebben activiteiten, zoals van de werkgroep eigenaar/bewoners (WEB) in Schiedam-Zuid, ertoe geleid dat ook de gemeente er nu van doordrongen is, dat huiseigenaren niet al tijd kapitaalkrachtig hoeven te zijn. Het idee dat je er met een ei gen woning warmpjes bij zit is achterhaald. En zeker de ei genaar/bewoner die een hypo theek aanging om een woning te kunnen bekostigen, komt 'niet zelden voor financiële ob stakels, als zijn pandje aan 'groot onderhoud toe is. Dat probleem speelt vooral in de oude wijken, omdat aan nieuwbouw doorgaans niet zo veel opgeknapt hoeft te wor den. Nu de gemeente Schie dam werkt aan de stadsver nieuwing in die wijken, wordt ook het probleem van de min der draagkrachtige eigenaar- /bewoner actueel. De gemeente renoveert im mers alleen haar eigen wo- ningbezit, de bouwverenigin gen zorgen alleen voor de cor poratiewoningen. De eigenaar- bewoner die renovatie niet betalen kan, zou daardoor ge doemd zijn tot wonen in een verpauperde buurt, met alle maal verbeterde huizen daar omheen. Het was vooral VVD- wethouder Cor van Tilborg Waterweg Vlaardingen, Schiedam en Maassluis zitten wat werkloosheid betreft in de hoek waar de klappen vallen. Met een toename in oktober van het aantal werklozen met respectievelijk 65, 52 en 26 on derscheiden de Waterwegge meenten zich in negatieve zin van de rest van Rijnmond. De werkloosheid onderging over de hele linie namelijk een lichte verbetering met een af name van 451. Vlaardingen is op 2574 werklozen (12,9 ge komen. Maassluis heeft er 942 (11,1 en Schiedam 3040 (17,2 (zelf eigenaar/bewoner, hoe wel in een nieuwere wijk) die zo'n situatie wilde vermijden. Op het gevaar af, dat de poli tiek het gek zou vinden als hij huiseigenaren financieel zou gaan steunen, kwam hij met een verordening die won der boven wonder nog aan genomen werd ook door de ge meenteraad. Die verordening regelt de subsidiering van ei genaar/bewoners, "die tot een opknapbeurt van bun pand overgaan. Ook is de gemeente op basis van die verordening tot afspraken met de Rabo bank gekomen over geldlenin gen tegen lage rentes. Let wel: het gaat alleen op voor bewoners van de twee oudere buurten, globaal om schreven als de Mariastraat en de Brugmanstraat en omge ving in Schiedam-West en het gebied tussen Groenelaan en Buitenhaven in Schiedam- Zuid. Bijdrage Deze week werd het startsein gegeven. Officieel treedt de verordening op 1 januari 1984 in werking, maar eigenaar .'be woners van die gebieden kun nen nu reeds een aanvraag doen. De gemeente heeft zich in die verordening bereid ver klaard de helft van de verbe- terkosten voor rekening te ne men, maar tot een maximum van 4000 gulden per woning. De aanvragen zullen in volg orde van binnenkomst worden afgehandeld. Wat de regeling voor Neder land uniek maakt, is de mede werking van het Terlingen- fonds. Dit fonds is niet zo be kend. Bij toeval stuitte D'66- raadslid Adri Reijnhout tijdens zijn werk bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten op het bestaan ervan. En hij meldde dat bij Van Tilborg, die er gretig op insprong. Het T-fonds. zoals het zichzelf liever noemt, omdat al vaker H.J, Fritscheck ten onrechte is gedacht dat er een relatie was met het bouw bedrijf Terlingen, is bereid in 1984 met totaal 140.000 gulden over de brug te komen. Onder de voorwaarde, dat het steeds om minder draagkrachtige ei genaar/bewoners gaat. wil het door Kor Kegel T-fonds een zelfde bijdrage verstrekken als de gemeente doet. Stel dat iemand voor 10.000 gulden aan onkosten komt te zitten, dan draagt de gemeente het maximale be drag van 4000 gulden bij en het T-fonds hetzelfde bedrag. De eigen bijdrage van de ei genaar/bewoner hoeft dan slechts 2QQQ gulden te zijn. Wethouder Van Tilborg hoopt dat hier een geweldig effect van uitgaat, want de stadsver nieuwing zou daar sterk bij ge baat zijn. Huilend Secretaris van het T-fonds Ls H.J. Fritscheck. Hij laat in het midden hoe vermogend ho* fonds is, maar zegt dat hij 'hui lend weggelopen was' als de gemeente om drie miljoen had gevraagd. Voorlopig is 140.000 gulden voor één jaar een mooi bedrag, vind» Fritscheck, en als het nu succes heeft, kan in de loop van '84 altijd nog be keken worden of het T-fonds zijn werk in Schiedam conti nueert. Voorlopig kunnen 35 huiseigenaren er profijt van hebben, maar vermoedelijk meer. want niet altijd en over al zal men de maximale bijdra ge van 40Ö0 gulden nodig heb ben. Hoe die kosten verrekend worden, kan de eigenaar/be woner bespreken met Hans van Vilsteren. inspecteur van bouw- en woningtoezicht. Hij is van plan op de projectbu reaus voor stadsvernieuwing in de drie oude wijken spreek uren te houden, maar ook in het stadskantoor kan men bij hem terecht, dagelijks van half negen tot tien uur 's ochtends. Het T-fonds is een particuliere instelling van ongeveer hon derd donateurs, die lang niet allemaal directe belangen heb ben bij aannemersbedrijven en dergelijke. De club van wel doeners stelt zich ten doel minder draagkrachtige huisei genaren een kans te geven om „in. één klap uit de ellende te komen", zoals secretaris Frit scheck hei zegt. Het fonds werd in 1949 opgericht. Het was eerder actief in Arnhem en Leeuwarden. De naamge ver van het fonds, Terlingen, was één der eerste adviseurs. Het advies van ir. G. Tjalma, directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat, aan het college van Gedeputeerde Staten voor Zuid-Holland over het Vlaardingse verkeerscirculatieplan (VCPJ, dat de gemeente veel beter moet gaan onderbouwen voor het in behandeling genomen kan worden, is op het Vlaardingse stadhuis als een bom ingeslagen. Sommige ambtenaren wisten van het advies al enige tijd af; anderen hadden er pas giste ren van gehoord. Velen bin nen en buiten het stadhuis vragen zich momenteel af, wat de consequenties van dat ad vies kunnen 2ijn. Een feit is, dal die consequen ties politiek gezien" bijzonder groot kunnen zijn. Het advies van de directeur-hoofdinge nieur van de provinciale wa terstaat komt nog even voorbijgaand van de feitelijke inhoud ervan op een hoogst ongelukkig tijdstip: net in de periode dat in Vlaardingen een nieuw college van B en W wordt samengesteld. Bij de vorming van dat nieuwe colle ge is juist datzelfde verkeers circulatieplan een van de moeilijkste punten, die over wonnen moeten worden. Inmiddels is duidelijk gewor den, dat dat nieuwe college van B en W de portefeuille verdeling behoorlijk op zijn kop gooit. Mei name de post verkeer wordt uit handen van PvdA-wethouder Goudriaan gehaald en komt bij een VVD'er. Juist op dit moment werken de onderhandelings delegaties aan de paragrafen over het verkeersbeleid; de rest van het beleidsprogramma is inmiddels in grote lijnen ge reed. Het zal duidelijk zijn dat de VVD in die gesprekken, die Volgens de planning aanstaan de zaterdag moeten worden afgerond, het advies van Tjal ma een grote rol zal laten spe len. Dat advies komt voor de VVD haast ais geroepen. Het verhaal van de directeur- hoofdingenieur kan in die col lege-onderhandelingen voor aanscherping van de stand punten zorgen. De VVD im mers wil niets liever dan een .^flinke bijstelling op een aantal "punten, maar de PvdA voelt daar in principe niets voor. Het advies dwingt de beide partijen, een definitieve af spraak te maken. Ook ai zou men dat toch al niet gewild hebben: het verkeer tot een zogenaamde vrije kwestie be stempelen wordt door de pro vinciale uitspraak volstrekt onmogelijk gemaakt. Van een VVD-wethouder valt immers niet te verwachten, dat hij straks het huidige plan beter gaat onderbouwen, omdat dat plan zelf immers zijn instem ming al niet heeft. De zaak maakt het er in de onderhan- door Paul Houkes delingen niet eenvoudiger op. Los van die politieke kwestie: het vernietigende advies van provinciale waterstaat is in derdaad schokkend. Hoewel natuurlijk nog moet worden afgewacht wat Gedeputeerde Staten met het advies doen is het tekenend voor de atmo sfeer rond het VCP. Is dat verkeersplan dan inderdaad onvoldoende onderbouwd? Is er te weinig rekening met de parkeermogelijkheden gehou den? Het zijn vragen, die voor- en tegenstanders vanuit hun eigen optiek verschillend zul len beantwoorden. Een feit is en zijn collega wethouder Jesse Wijnstok ver woordde dat onlangs duidelijk in deze krant dat verkeers wethouder Goudriaan altijd erg snel van handelen is ge weest, zeker ook bij het sa menstellen van het verkeers plan. Risico's in het bestuur ging en gaat hij niet uit de weg, zoals al een en ander maal is gebleken. Het advies van de provinciale waterstaai zou een eerste teken kunnen zijn dat er op wijst, dat ook in het geval van het VCP het ri-' sico te groot is geweest. Je mag er haast niet aan denken: dat zou verschrikkelijk zijn. Want wat heeft dat hele VCP al niet gekost? Koppel Wijk vereniging Nieuwland in Schiedam houdt op zaterdag haar traditionele kerst-klaver koppel-concours. Bij dit kla- verjasgebeuren zijn prijzen te verdienen, die m hel teken van de naderende kerst staan. Het inschrijfgeld bedraagt /3,Q0. Aanmeldingen kunnen worden verricht bij mevrouw Post, Wibautstraat 17 of bij de zaal. Het concours begint om 14.00 uur en wordt gehouden in de 4-molens. Vlooienmarkt 'De Verzamelaar' houdt zater dag van negen tot vijf uur een vlooienmarkt in de Lijnbaan hal in Vlaardingen. De meest uiteenlopende artikelen kun nen die dag worden geruild. Bezoekers moeten 1,50 beta len. Tombola In het Vlaardingse wijkcen trum De Heipaal aan de Meer koetstraat wordt zaterdag avond de laatste bingo-tombo la van dit jaar gehouden. Ui teraard staat het gebeuren in het teken van de naderende kerst. Prijzen zijn onder meer kalkoenen, rollades en kippen. Het begint om half negen en de toegang is gratis. Kinderkoor Een groot kinderkoor onder leiding van Leon ie van Haren verleent zijn medewerking aan de grote Volkskerslzang, die zondagavond in de Grote kerk van Vlaardingen zal worden gehouden. Harmonie- vereniging Sursum Corda zorgt voor de begeleiding. De toegang is gratis en de deuren van de kerk staan vanaf zeven uur open. Maassluis Voor de derde maal wordt zaterdag» de VDL- tnmloop afgewerkt. De deel nemers kunnen meedoen aan vier afstanden. Om 11.00 uur gaan de lopers van start die een afstand van 1.500 meter afleggen. Ook de atleten voor de 3.000 meter worden om die tijd weggescho ten. Om 11.30 uur gaan de ech te doorzetters er van door. De deelnemers aan de 10.000 en de 15.000 meter vertrekken dan voor hun tocht. De jeugd tot 12 jaar betaalt 2,50 gulden inschrijfgeld en de rest 3,50 gulden. Deelneming staat open voor iedereen en voor alie deelne mers ts er na afloop een fraaie herinnering. Inschrijven kan op het sporcomplex aan de Sportlaan in Maassluis vanaf 10 30 uur. Op het sportpark is voldoende kleed- en wasgele genheid aanwezig. Schiedam De eerste divisie club SVV kan vanaf heden weer volledig beschikken over spits Jan Kroos. De Zwijn- drechter is deze week afge keurd voor militaire dienst en zal voor zondag zijn leger plun je inleveren. Of SVV zo geluk kig zal zijn met de reden van afkeuring, is echter de vraag. De militaire artsen achtten Kroos ongeschikt vanwege te zwakke enkelbanden. Vierpolders Marjolein van Unen wordt vanavond door de judo-afdeling van SV Vierpol- ders gehuldigd. De werelkdkampioene uit Vlaardingen, die les geeft in Zwarte waal en V ierpolders, heeft ais voorbereiding op de Olympische Spelen een trai ningsstage m Japan gevolgd en behaalde er in een sterk be zel toernooi bronzen medailles En het zwaargewicht on in de klasse 'alle categorieën'. Na de huldiging vanaf 20.00 uur in het dorpshuiswordt een demonstratie gegeven door een aerobic dance groep. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 15 december 1983 ADVERTENTIE PTT Post staat klaar voor uw kerst- en nieuwjaarspost. Daarvoor geven wij u graag de volgende tips. Post uw kaarten zo mogelijk nog deze week. Maak bij voorkeur gebruik van de speciale brievenbussen voor wenskaarten, die in veei postkantoren staan. Voor kaarten zonder envelop is 50 ct het tarief binnen Nederland en per luchtpost naar andere Westeuropese landen. Kaarten in een open envelop, beschreven met een korte wens, verstuurt u in het binnenland voor 60 ct en per luchtpost naar andere Westeuropese landen voor 70 ct. Denkt u dit jaar weer aan de kinderpost zegels? Ook voor uw wenskaarten geldt: gebruik de postcode. Vlaardingen Het nieuws kwam voor Martin Bannet als een geschenk uit de hemel. Leo van der Korft zelf, de 'baas' van alle scheidsrechters in Ne derland, stelde de Vlaar dingse arbiter op de hoog te van zijn promotie naar de A-lijst in het betaald voetbal. „Mijn droom is werkelijkheid geworden", zegt een zichtbaar verheugde Martin Bannet, die moeite heeft zijn emoties in bedwang te houden. „Voor zo'n bericht kunnen ze je mid den in de nacht wakker ma ken. Je rekent er op. maar ais je het nieuws dan hoort, dan gaat er toch wel iets door je heen. Een gewone Vlaardtong door Chris Woerts se jongen, die nu op het hoog ste niveau in Nederland be taald voetbal fluit. Het is toch ongelooflijk". De vreugde bij Martin Bannet kent geen grenzen. Vorig jaar nog was dat wel even anders. Hij bivakkeerde toen twee jaar op de B-lijst en de scheidsrech- terscommissie kon maar geen belsuit nemen. Of terug naar de amateurs, of promotie naar de A-lijst. De commissie nam toen een uniek besluit. Martin Bannet mocht het nog een half jaar proberen als B-scheids- rechter. In die periode zou dan beke ken waden o( hij inderdaad geschikt zou zijn voor het hoogste niveau. Gemotiveerd begon de scheidsrechter, die vroeger als voetballer zelf ac tief was bij Vlaardingen, aan het nieuwe seizoen. Hij wilde de extra kans die hem werd geboden volledig benutten. „Je kon het merken aan de wed strijden die ik kreeg toegewe zen En het ging vrijwel air tijd goed." Eredivisie Enkele maanden terug maakte Martin Bannet zijn debuut in de eredivisie. Hij leidde Excel- sior-Haarlem foutloos en toen begon ook het besef te groeien dat de promotie er inderdaad aan zat te komen. „Daarna kreeg ik FC Twenle-Heeren- veen en toen mijn grote exa men* AZ '67-Roda JC. Van die wedstrijd zou alles afhangen. Leo van der Kroft zelf was bij die wedstrijd aanwezig om over mij te oordelen. Het ging prima en toen ook wist ik dat het bijna niet meer fout kon gaan. Goh. wat ben ik bi ij dat ik het uiteindelijk toch heb ge red" Martin Bannet ziet nu al reik halzend uit naar de tweede helft van de betaald voetbal competitie: „Het is nu toch al lemaal anders. Ik krijg geen wedstrijden meer toegewezen van de tweede elftallen en vlaggen is er ook met meer bij. Alleen als ik mee ga naar het buitenland zal ik nog wei eens de vlag moeten hanteren tij dens een competitiewedstrijd, maar ik kan me nu voorlopig helemaal op het fluiten con centreren". Een voorbeeld voor zijn colle ga's is Martin Bannet altijd ge weest. In de Vlaardingse Scheidsrechters Vereniging (VSV) stelt hij zich altijd posi tief op: „Ik hoop. dat mijn pro motie een stimulans is voor de jongens om ook keihard door te gaan. Ik ben ook op het laagste niveau begonnen en heb door keihard werken dit bereikt. Het voor iedereen mogelijk en daarom hoop ik, dat veel jongens die nu mis schien twijfelen, door mijn promotie over de streep wor den getrokken". Het dameshandbalteam van Unitas, dat kampioen werd van de afdeling Rotterdam. Maassluis - De jaarlijkse hul diging van Maassluise sport- kampioenen, gisteravond in het plaatselijke gemeentehuis en bijgewoond door enkele honderden sporters, werd op gesierd met de aanwezigheid van Cor Vriend. De atleet, die in deze omgeving vooral be kendheid geniet vanwege z'n aansprekende prestaties in de Westland-marathon, was be reid gevonden om aan cie ver schillende kampioenen teams en individueelde ge bruikelijke tegeltjes en diplo ma's te overhandigen. Een blunder van de eerste orde was de afwezigheid van Mahorokan, dat vorige week Nederlands judokampioen werd bsj de A-teams De orga nisatoren waren er niet in ge slaagd deze ploeg op tijd vast te leggen, heette het. Verhin derd om échte en geldige rede nen was judoka Rob Henne- veld. De nationaal kampioen in de categorie tot 78 kilo, die enkele maanden geleden ook deelnam aan de wereldkampi oenschappen in Moskou, ver bleef in Amstelveen, waar het Nederlands Olympisch Comité besliste over zijn mogelijke deelneming aan de Spelen van 1984 in Los Angeles. Dc overige kampioenen, varië rend van de plaatselijke schaakvereniging, de voetbal lers van Excelsior, de klaver jassers van De Kern tot de Duitse Herdershonden Club compleet met honden, die een medaille kregen omgehangen, in het stadhuis van de partij gaven wèl acte de presence. In het officiële gedeelte, dat slechts korte tijd in beslag nam, voerde Piet de Groot na mens de Maassluise Sportraad het woord. 'Sportwethouder' Ellv Coenen bedankte Cor Vriend voor zijn medewerking via een kleine attentie. Maassluis Cor van Hoeven is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrij den uitgesloten. De getructe aanvaller van Excelsior M werd tegen Altena uit het veld gestuurd, omdat hij naar de scheidsrechter zou hebben ge spuwd. Tegen Zwart Wit'28 ontbrak Van Hoeven al, zodat hij na de winterstop nog drie duels moet uitzitten. Vlaardingen Dirk Hoogenboom vertrekt aan het einde van het seizoen als oefenmeester van DSS '26. De Vlaardingse trai ner is dan drie jaar in dienst geweest van de vierdeklasser. Vorig jaar nog liep Dirk Hoogenboom met zijn team promotie naar de derde klasse mis. In de noodzakelijk geworden na-com petitie hoefde de Vlaardingse ploeg maar één punt te behalen uit de laatste confrontatie. Dat lukte net niet, waardoor de promotie alsnog werd gemist. Dit jaar draait DSS '26 lang niet slecht, maar het moet we! stad genoot HVO boven zich duldea,, dat al een voorsprong heeft van zes punten op de concurrent»?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3