De deur: ets aparts,dat beweegt' MAMMA. KAN JE DE WAS OPHANGEN A IN DE NULLIJN? HE f ANTWOORD STAAT IN DE KRANT. Wat kan k voorde kinderen doen als ik een bankgiro heb?" bondsspaarbank s c lij bergsma OMDAT U NIET IEDERE DAG IN HET KREMLIN KUNT ZIJN* Belangrijk en toch 'vergeten' Jan Alkemade over de scheiding van klimaten, 7 de beveiliging en het creëren van privacy mmm DEK BEDDEN Als u regelmatig voor uw (klein)kinderen iets opzij wilt leggen, kunt u het best systema tisch gaan sparen. U maakt met ons één keer een afspraak over een maande lijks bedrag dat u wilt sparen en verder gaat het vanzelf. Precies op de manier die u het meest schikt. systeemsparen: regelmatig sparen nadat u één keer hebt afgesproken hoe interessante rente op de Piek-fijn Spaarrekening voor kinderen tot 16 jaar, met boven dien een extra premie. saldo direct opvraagbaar ook contant storten mogelijk vandaag gestort, morgen rente vraag voor meer informatie, ook voor andere spaarvormen, de folder bij uw kantoor in de buurt Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand [bergsma 16' ROTTERDAMS NIEUWSBLAD DONDERDAG 15 DECEMBER 1983 RW De deur. Dagelijks lopen we er langs. En doen we haar open of dicht. Een zeer es sentieel, maar oh zo normaal stuk van ons huis. En ook een vergeten onder deel, We kopen alles nieuw in ons huis, maar de deuren blij ven hetzelfde. De deur is tij denlang zo onbelangrijk ge weest, dat je ze alleen maar in de kleur grijs kon krijgen. Dat is nu voorbij. De deur wordt vrolijker. De deur wordt voor het eerst een echt deel van het interieur. Deze maand is er een geheel nieuw soort en ook een nieuwe serie binnendeuren op de markt gekomen. Nieuw als soort, omdat voor het eerst gebruik is gemaakt van een voor Nederland onbekende houtsoort, Ayous, afkomstig uit midden-Afrika. Nieuw qua serie omdat na vele jaren deuren met een heel an ders uiterlijk op de markt wor den gebracht. Wet vaak heef moderne 'tekeningen' en lij nen, die bovendien, en dat is ook uniek in ons land, lever baar zijn in de Nederlandse woonwereld genormaliseerde accentkleuren. Een verhaal, dat met de deur in huis valt. Jan Alkemade (37), marketing manager van de houtindustrie Norhtgo, een sinds 1924 gespecialiseerd Katwijks bedrijf in deuren, bekijkt deuren met heel andere ogen dan gewone 'mensen. „Een deur", zo stelt hij filoso fisch, „is in feite een afschei ding van klimaten. Bijvoor beeld tussen de vochtige keu ken en de droge huiskamer. Tussen het koude natte buiten en het droge warme binnen". Maar daar houdt het. niet mee op. Daarnaast heeft" de deur ook nog een beveiligingsfunc tie en last but not least een privacy-functie, 'Dat laatste is de oudste func tie van een deur. Neem bij voorbeeld een kralengordijn in een negerhut in het midden van Afrika, Dat helpt niks te gen de klimaten en beveiligt ook niet tegen inbraken. Maar het belangrijkste was en is dat iemand in een afgescheiden ruimte zich even kon terug trekken", aldus Alkemade. Meer voorbeelden. De studeer kamerdeur is er zo een, de wc- deur ook, al geldt daar in zeke re zin ook een kfimaat-schei- ding. Steeds weer wordt een afscheiding gemaakt met de rest van de wereld. Weg uit het geluid naar de stilte of omge keerd, een kind dat op zijn ei gen kamer een plaatje gaat draaien. Kortweg, het creëren van een stukje eigen privacy. „Later kwamen er andere af scheidingen, bijvoorbeeld in de vorm van lappen stof, maar ook toen al bestonden er stevi ge afsluitingen. Neem de ronde steen zoals we die kennen van het graf van Jezus, dat is in fei te een deur als bescherming". De volgende fase was de hou ten deur die eerst gewoon los voor het gat werd geplaatst. Simpelweg, vier stammetjes naast elkaar, soms aan eikaar gemaakt met touw of leren banden. Zonder scharnieren werd het geheel voor het deur gat geplaatst. Alkemade merkt op dat bijvoorbeeld- kerkdeu ren in vroeger eeuwen opnieuw die beveiligende werking had den. Als er gevaar dreigde vluchtte men vaak naar de kerk, want die was voorzien van zware grote beschermen de deuren. Als ze in dat geval de deur de functie van schei ding van klimaten hadden wil len geven (het weren van de koude), dan hadden die deuren er aanzienlijk kleiner uit gezien. „Opmerkelijk is dat kort na de introductie van de gewone scharnierdeur de mens altijd naar andere constructies is gaan kijken, zoals de schuif deur en de deur die rechtstan dig omhoog ging met katrollen en tegengewichten. Van al die principes zijn wel moderne ver sies blijven bestaan, zoals de vouwwanden en de rol- en kanteideuren voor bijvoor beeld garages", aldus Alkema- de, die er aan toevoegt dat al die pogingen om andere con structies dan het scharnier te vinden in feite zijn mislukt. In feite kwam men steeds te rug bij die oude constructie: de deur met scharnieren. Dit on danks het feit dat het gewicht zich erg sterk concentreert op het bovenste scharnier. Een nogal zwakke plek, zeker als heel zware houten deuren wer den gebruikt. 'Sandwich' Dat we nog steeds opge scheept ziften met het ouder wetse scharnier-systeem komt door twee belangrijke dingen. „Heel belangrijk was het mo ment dat men zich losmaakte van het materiaal hout. Plotse ling, ik spreek van direct na de oorlog, kwamen er de hard board deuren opgevuld met ei- erschuim. Deze zogenaamde sandwich-deur maakte het ge heel loch erg licht qua ge wicht". Een andere belangrijke stap was het opkomen van de op dekdeur. „Daarvoor bestond alleen maar de 'stompe' deur, de gewone deur, die altijd keu rig in het kozijn viel. De opdek deur was vooral voor de bou wer veel gemakkelijker omdat zij zo gemakkelijk is aan te brengen. Je hangt haar zo op aan de peaumelles in het ko zijn. Bovendien sluit zij beter af dan een stompe deur. In dat opzicht is de 'opdek' ook een veel betere klimaat-deur". Een voordeel voor de consu ment van deze 'nieuwe' deur is bovendien dat men haar erg snel en gemakkelijk kan ver wisselen. Zonder verder pas sen en meten met de waterpas en de schroevendraaier. Oat voordeel is echter betrekkelijk, omdat in de praktijk een een maal hangende deur zelden meer van haar plaats komt. En voorlopig zit het er nog niet in dat we per seizoen de deuren zullen wisselen, net zoais dat op dit moment wel gebeurt met veel banken en stoelen, waarbij een zomer- en wintero- vertrek wordt gebruikt. Hardhout De komst van de opdekdeur heeft de 'stompe' echter niet van de markt verdrongen. Ve len vinden de stompe deur es- tetisch gezien nog steeds veel mooier. Dat is ook de reden dat deze deuren ook nu nog vaak in duurdere huizen wor den verwerkt. „Omdat zo'n deur niet zo naar voren komt, zeggen de architecten. Insiders zeggen dan: die deur, die kent zijn pfaats". Daarna is het. rustig geworden rond de deur, althans rond de binnendeur. Bij de buitendeur lag dat anders. In de vijftiger jaren was bruin de kleur voor de buitendeur en de buitenra men. Alles moest van hardhout worden: de zware geverniste deur en de buiten-sandwich- deur (met triplex in plaats van board) verdween. „Maar die tijd is voorbij. Die markt is verzadigd. Nu komen dekleuren komen weer terug- ",aldus Alkemade, die daar voor zo z'n eigen verklaring heeft. „Al dat bruin met dat hard hout, dat gaf een zekere sta tus. Vroeger, en ik praat over zo'n vijftien twintig jaar te- door Rien van den Anker rug, wilden we naar buiten la ten zien hoe goed we het wel hadden. Nu zitten we veel meer in een introverte situatie. We leven veel meer naar bin nen toe. Vroeger waren de voorkant van het huis en de voortuin het belangrijkste. Al les netjes en mooi met een glimmende auto voor de deur. Nu zie je het schuurtje met de fietsen bij de voordeur en wordt alle aandacht geschon ken aan de achterkant van het huis. Daar zitten we in de tuin en aan die kant leven we con stant als we in huis zijn. Van daar ook dat we tegenwoordig veel meer bezig zijn met de dingen binnenshuis". Open keuken Hij wijst op de zich wijzigende kooppatronen. Grote pompeu ze kasten en bankstellen ver dwijnen en maken plaats voor licht, in gewicht en kleur, mate riaal. Het geheel moet een multi-functioneel worden, „Hel inrichten van het huls is vee) belangrijker geworden dan het pronken met de buitenkant". Ook de komst van de cv-in- stallatie heeft volgens hem veel meer veranderd in ons land dan wij zelf hebben beseft. „Vroeger", zo legt Alkemade uit, „hadden we veelal maar één warmtebronen het was van belang die warmte daar van in die ene ruimte te hou den. Toen hadden deuren een echt klimaat-afsluitende wer king. Qua warmta-isotatie een perfect systeem. Als het buiten koud was, dan stapte je eerst in de iets warmere vestibule dan via een deur naar de hal die weer iets warmer was en tenslotte kwam je in de warme kamer. Mede door die sluizen kon de warmte in die ene ver warmde kamer nauwelijks ont snappen. Door de cv werd die isolerende werking van de bin nendeuren weggegenomen. De open keuken kwam en ook de trap in de huiskamer. De bin nendeur werd ineens weer al leen maar privacy-afschei- ding". Maar dat is ook aan het veran deren, mede door de stijgende energiekosten. De open keu ken lijkt in haar nadagen te verkeren, zeker nu we ook hebben ontdekt dat ook nade len aan zitten. Het is vaak vochtig in de open keuken, de kookluchtjes dringen toch door in de rest van het huis en die afzuigkwap blijkt wel ten dele te helpen, maar door het la waai Is een behoorlijk gesprek nauwelijks meer mogelijk. Opgenomen Mede daardoor breekt er voor de deur een glorietijd aan. De klimaatafscheiding wordt op nieuw nuttig gebruikt en ook omdat we meer naar huis ge keerd zijn gaan leven krijgt de vrijwel altijd vergeten deur weer aandacht. „Er is een tijd geweest dat je net als bij Ford maar één kleur kon krijgen. Deuren waren er in alle kleuren, als het maar grijs was. Dat was gek eigen lijk, want alles werd vernieuwd. Behang, vloerbedekking, meu belen en kasten. En de deuren werden domweg overgeslagen. En dat is nu aan het verande ren. Steeds meer worden bij passende deuren gevraagd. Er wordt aansluiting gezocht bij contrasterend kastje of bij een bepaalde kleur in een aan de muur hangende aquarel. Via glazen delen wordt gespeeld met licht in de achterliggende ruimte". „De deur gaat een belangrijke functie worden in de inrichting. Het is niet alleen een dicht gat ïn de muur, nee, de deur wordt door middel van motieven en kleuren in het gehele interieur opgenomen. Iets aparts, dat beweegt..". Het perfecte slapen, uw gezonde nachtrust, onze specialiteit. Diverse slaapsystemen o.a. lattofiex - Duniop, Epeda, Pullman, Auping, enz. Bedden-, dons- en fau- teuilspeciaalzaak Lange Hifleweg 20-32 - Rotterdam-Zuid Tel. OtO-859379 Voorstraat 42 - Klaas waal - Tel. 01864-3253 Tapiit - Gordijn Meu belstoffering Kerkstraat 3 - Klaaswaal Tel. 01864-3253 I Verkoop van alle soorten gevuld met: dons - veren - wol - zijde - syntheti. Vanaf 65b" Ook extra lange maten. Keuze uit 6 kwaliteiten dons. #-1 J Uw oude dekbed J J bijvullen in 1 dag i gereed. Bedden-, dons- en fau teuilspeciaalzaak Lange HÜleweg 20-32 - RotterdamrZuid - Tel. 010-859379 Voorstraat 42 - Klaas waal - Tel. 01864-3253 Tapijt - Gordijn - Meu bel slof fering Kerkstraat 3 - Klaaswaal -Tel. 01864-3253 'n gezonde manier van zitten, FAUTEUILS 0P „MAAT" Schiedam spaarbank Meer dan 50 fau teuils zithoogtes van 45 tot 60 cm retaxfauteulls, aan gepaste zithoogtes Maatwerk uit onze stoffeerderij Bedden-, dons- en fau teuilspeciaalzaak ^Lange 'Hilleweg 20-32 - ^Rotterdam-Zuid- Tel. 010-859379 Voorstraat 42 - Klaas waal- Tel. 01864-3253 Tapijt - gordijn - meu belstoflering Kerkstraat 3 - Klaaswaal - Tel. 01864-3253

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4