I SPORT Henri Kraayenbos in vijf jaar naar j eugdschaatstop Scherpe richtlijden voor zwemmers MEDEDELING AAN DE BEWONERS VAN ROTTERDAM EN POORTUGAAL. Broers Van Spanje dragen nationaal tafeltennisteam Prijs voor Stephan van den Berg Van Tol faalt Deelneming aan WK junioren in Assen blijft grote doel Kunstzwemmen een Olympisch nummer Nederlaag Sparta IJsselvogels komt knap terug Bannet naar A-lijst Rrugmans hervat training reteb Dienst voor Reiniging, Ontsmetting, Transport en Bedrijfswerkplaatsen der Gemeente Rotterdam. Royale zege op Denemarken Handbalsters eindigen als laatste Lelden moeiteloos langs RZ Rotterdams Nieuwsblad donderdag 15 december 1983 Lachend ontving Stephan van den Berg gisteravond bij de Roei- en Zeilvereniging De Maas uit handen van de vorige winnaar Pleun van de Lugt de Conny van Rietschoten-trofee. De surfer werd voor het eerst met deze onderscheiding geëerd, voor de best geleverde sport prestatie In 1983. Maar of hij zo blij was, moet worden betwijfeld. De wereldkampioen plankzeilen voelt zich bestolen door het feit, dat hij voor de tweede keer in korte tijd door dubieuze beslis singen van de jury een zekere wereldtitel kwijt raakte. In Barbados vorige week moest hij hevige strijd leveren met de Noor Sven Rasmussen in de Mi stralklasse. Onze nationale surf- ,held zegevierde daarin, maar de jury besloot de Noor als winnaar aan te wijzen. In de open klasse besloot Stephan van den Berg daarop revanche te nemen, maar in Guadeloupe kon hij naar zijn titel fluiten omdat hij een te groot zeil had gevoerd. worden uitgezocht. „Mijn zeilen Volgens de Nederlandse kandi- zijn in Nederland volgens inter- daat voor een Olympische me- nationaal geldende normen ge- daille moet de zaak tot de bodem sneden en ook goedgekeurd", verklaarde de surfer. „Alle Fran se zeilen werden door de de Franse jury wel goedgekeurd. Dat vind ik we! erg toevallig". Utrecht De zwemmers en zwemsters zullen nog zeven maanden moeten wachten eer zij zich kunnen kwalificeren voor de Olympische Spelen. In een rechtstreekse confrontatie op 22, 23 en 24 juni volgend jaar zal moeten blijken of de zwemploeg aan de uiterst scherpe richtlijden kan vol doen. De KNZB heeft de tijden van de achtste plaats op de wereld ranglijst als selectienorm aan gehouden. Het Nederlands Olympisch Comité stelde al leen de tijd op de 100 meter vrije slag aames scherper, van 57,5 naar 57 seconden. Dat zal voor de sterke vrijeslag zwem sters Annemarte Verstappen en Conme van Bentum geen bezwaar zijn. De voorbereiding op de Olym pische Spelen bevat een groot aantal internationale evene menten. Dit weekeinde al de Europacup in Ankara, gevolgd door de internationale Speedo- Meet, eind januari in Amers foort. Aan dit toernooi zijn voor het eerst geldpnjze.i ver bonden. De winnaars krijgen het geld zelf niet in handen, maar dat zal beschikbaar wor den gesteld aan hun zwemor- ganisacies. „Indien een Neder lander winnaar wordt, zal", al dus Klaas van der Pol, de voorzitter van de KNZB. „het geld ten goede komen aan de begeleiding van de zwem- door Bas van den Berg ploeg". Het programma ver meldt verder twee interlands en een trainingskamp in Santé Clara Ook bij het waterpolo moeten de kandidaten voor Los Ange les nog worden ingevuld. De selectie telt nu nog twintig man en daarbij ontbreekt Ruud Misdorp. De Hagenaar, die met AZC/Alphen triomfen viert, heeft vorig jaar, vlak voor de. Europese kampioen schappen m Rome, bedankt omdat hij geen garantie kreeg J Botterdam Theo van Tol is Sr niet in geslaagd zich jlaatsen voor de finale van het ■Nederlands kampioenschap achter de dernies, dat zondag 8 januari in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' wordt gere- Sen. De Westlander, die op de jbaan zijn rentree vierde na de «horsing die hij opliep tijdens de vorige finale waarin hij ei gen rechter speelde, beschikt nog over onvoldoende snel heid. In de serie ging hij lang op kop, maar bij de eerste serieu ze aanval van de regerend kampioen Ralph Elshof, met Peter Grootegoed in het wiel, moest Theo van Tol zich ge wonnen geven. Elshof en Grootegoed over naar de fina le. Andere renners die recht streeks overgingen waren de winnaars van de overige series Ron Groen en Ab Harren en de nummers twee daarvan, Erwin Ummels en Aart van de Kruisweg. Via de herkansingen kwamen daar nog bij Barend Huve- neers, Gert Jan Switzar en Henk Ceelen die in zijn rit een fractie sneller was dan John Moret. Zoutelande De enige die zich de 32 nederlaag van Sparta tegen Vlissingen gister avond aantrok was trainer Bert Jacobs. De meeste spelers ^erlangden naar de winterstop en=daarom had de ontmoeting tahet Zeeuwse Zouielande geinig om het lijf. Voor de «otterdammers, die volledig waren, scoorde Wout Holverda en, Ronald Lengkeek. Indien er;' zaterdag wordt gespeeld voor de competitie maakt Ro bert Verbeek zijn rentree met oo reserves tegen Gronïngen2 uit. Rotterdam In de derde be kerronde van de afdeling Rot terdam van het korfbalver- tond won eerste klasser Het aaiden met grote moeite (11- *0) het duel tegen IJsselvogels. °'j de rust was het 54 voor Zuiden waarna de Rotter dammers uitliepen naar 105 de strijd gestreden leek. "aar 'binnen twee minuten 'aaide IJsselvogels op tot 10 waarna het slot nog zeer Pannend werd. Het werd ten- 'otte een benauwde 1110 ege voor Het Zuiden. Bleiswijk „Een paar jaar geleden keek ik nog te gen een rijder als Henk Groen op. Goh, dacht ik, wat kan die goed schaatsen. Hij is dan ook in alle leeftijdsgroepen Nederlands kampioen geweest". Nu zit Henri Kraayenbos met Henk Groen in de ploeg van Jong Oranje. Sterker, afgelopen zaterdag tijdens de jaarlijkse wedstrijd om de Residentie Cup in Den Haag* klasseerde de rappe Bleïswijkse schaatser, die op 30 de cember achttien jaar wordt, zich als eerste vóór Henk Groen. Waarbij de jonge Kraayenbos vooral indruk maakte door een sterk gereden 1500 meter. Vijf jaar had Henri Kraayen bos nodig om van een schaat sende scholier uit te groeien tot deelnemer aan de wereld kampioenschappen voor junio ren. Afgelopen voorjaar klas seerde hij zich in de Olympi sche stad Sarajevo bij de WK als achtste. Kraayenbos vero verde een bronzen medaille op de drie kilometer achter de sterke Russen Andrej Bobrov en Vjatsjeslav Vidov. De win nende tijd van Bobrov op deze afstand was 4.13.39, Henri Kraayenbos reed 4.20.07. Het is zijn beste internationale prestatie tot nu toe. Tegen de Russische jongeren kon abso luut niet op. „Die jongens zijn Vlaardingen De Vlaarding- se arbiter Martin Bannet is van de B-lijst gepromoveerd naar de A-lijst. De scheids- reehterscommissie van de KNVB nam deze beslissing deze week. Leo van der Kroft zelf stelde Martin Bannet van zijn promotie op de hoogte. Bannet stond twee jaar op de B-lijst en kreeg dit seizoen een half jaar de kans zich extra te bewijzen. beresterk en rijden technisch heel erg goed", vertelt Henri Kraayenbos in zijn ouderlijke woning in Bleiswijk. En moe der Kraayenbos, die een zuster is van de vroegere SVV-, Xer xes- en tegenwoordig Nieu- werkerk-voetballer Hans Ha- zebroek, voegt er aan toe: „Die Russische jongens werkten al door Bert Hertog drie jaar naar de WK toe. Dat hoorden we van de coach, die veel lof had voor het rijden van Henri". Als 12-jarige viel Henri Kraayenbos al op tusen de schaatsende jeugd op de vijver bij restaurant 't Zeeltje in het recreatiegebied de Bleïswijkse Zoom. „Dat wordt er één", zei een schaatskenner. „Maar wij zagen dat toen nog niet", aldus moeder Kraayenbos. Nadat Henri Kraayenbos tijdens een wedstrijd van de IJsclub Bleis wijk nipt van enkele jongens, die al regelmatig trainden, had verloren meldde hij zich bij diezelfde ijsclub. Aanpak Onder leiding van Gert-Jan Uittenbroek, later Ad Overde- vest, begon hij ijverig te trai nen. De goede trainingsaanpak Bleiswijk Schaatser Henri Kraayenbos kwam vorig seizoen al in actie op de ijsbaan in het Joegosla vische Sarajevo waar in februari de Olympische Winterspelen worden ge houden. De Bleiswijker was deelnemer aan het WK voor junioren. Zijn ervaring: „De ijsma- kers deden erg hun best om hard ijs te maken. Maar de werklieden na men het niet zo nauw. Die liepen met hun bagger- schoenen over het ijs. Het werd zo vuil dat de von ken uit de schaatsen sloe gen. Tijdens de kampioen schappen was het ijs overi gens in redelijke conditie". Aan dat wereldkampioen schap werd ook deelgeno men door Raymond Brug- mans. De jonge Rotter dammer maakt ook dit sei zoen deel uit van de ploeg van Jong Oranje, maar moest de training stoppen wegens de ziekte van Pfeiffer. Afgelopen week heeft Raymond Brugmans voorzichtig de training hervat. had tot gevolg dat Bleïswijkse jongens als Henri („eigenlijk moet mijn naam als Henry worden geschreven") Kraay enbos, Fred Oosterlaan, Marco de Graaff, Peter Vreugdenhil en Hans Mallïe zich al snel op gewestelijk niveau konden meten. Trainer Ben van Hagen (Noot dorp) haalde Henri Kraayen bos, die nog altijd fluitend naar de training gaat, naar de gewestelijke juniorenselectie en na zijn tweede plaats twee jaar geleden bij de Nederland se junioren kampioenschappen achter de oostelijke rijder Koen Wijlens nodigde trainer Eddy Verheyen hem uit voor de ploeg van Jong Oranje. Saillant detail: Wijlens, die af gelopen zaterdag op De Uithof de 500 meter won, ontbreekt daar in. Sindsdien zette de progressie bij Henri zich voort hetgeen blijkt uit zijn tijden: 500 meter: van. 42.6 naar 40.6, 1000 meter: van 1.26 naar 1.22.2, 1500 meter: van 2.12.10 naar 2.02. Komend weekeinde rijdt Hen ri Kraayenbos, samen met de Drentse junioren Henk Groen. Herbert Dijkstra en Frans Kuijpers mee in de interland Nede rland-Nt iorwegen - Zweden in Heerenveen waar bij de Bleiswijker vooral nieuwsgierig is naar het rijden van de jonge Noor Krosby, die zondag tijdens wedstrijden op de kunstijsbaan van Valle Ho- vin (Oslo) de 5000 meter won in de snelle tijd van 7.07.05 en daarbij wereldkampioen Rolf Falk Larssen aftroefde. Daarna vertrekt Kraayenbos voor een trainingskamp van tien dagen naar Inzeil waar Jong Oranje zich gaat voorbe reiden op de WK junioren op 7 en 8 januari in Assen. De wed strijden. die komende zaterdag en zondag in Heerenveen plaats hebben, zijn daar al een selectie voor. Parttime-mon teur Henri Kraayenbos, die destijs het voetballen bij Soc cer Boys liet schieten om alle tijd aan het schaatsen te beste den: „Mijn doel is opnieuw bij de WK te starten". Henri Kraayenbos op de kunstijsbaan De Uithof waar op 10 en 11 februari de NK junioren B en C worden ge houden. (ADVERTENTIE) Met ingang van maandag aanstaande zullen de huisvuilauto's weer op de gebruikelijke dagen het huisvuil bij u ophalen. Ook de inzameling van grof vuil zat vanaf genoemde dag weer als voorheen plaatsvinden. Aarhus Het Nederlands tafeltennisteam heeft met een royale 5-2 zege op Denemarken haar onge slagen status in de eerste divisie van de Europese landencompetitie opnieuw geprolongeerd. Ondanks het gemis van de Brit Bob Potton en Ellen Bakker bleek de équipe van bondscoach Milan Stencel toch bij machte de promotie naar de Superliga een stapje dichterbij te brengen. De Deense coach Steen Cwyst Denemarken tegen Ron van gokte met de opstelling en het zijn zwakste speler Lars Hauth, een invaller voor de op het laatste moment ziek ge worden Jonasson, de eerste wedstrijd spelen tegen Ron van Spanje. Daardoor stonden in de tweede partij de beide kopmannen Claus Pedersen en Henk van Spanje direct tegen over elkaar. Die gok pakte voor de thuisploeg verkeerd uit. Ron van Spanje vermande zich, bij een achterstand van 9-13 op Hauth in de derde game net bijtijds, en deelde daarmee de eerste psychologi sche tik uit. De tweede volgde kort daarna, toen de kersverse winnaar van de NTTB Cup, Henk van Spanje, de Europese subtopper Claus Pedersen versloeg. Even leek Mirjam Kloppenburg te gen Dorthe Hauth na een ver loren tweede game de goede cadans te verstoren, maar de Zutphense drukte in de derde game haar technische over wicht toch nog in winst uit. De broers Van Spanje lieten in het mannendubhel in de derde game onnodig een 10-7 voor sprong glippen, waardoor De nemarken weer enige hoop kon koesteren. Niet voor lang echter, want in het gemengd dubbel waren Henk van Span je en Miqam Kloppenburg veel te sterk voor het koppel Pedersen/Hauth. Dat de twee enkelspelen, die na de beslissende 4-1 voor sprong nog volgden, eerlijk verdeeld zouden worden lag voor de hand. Henk van Span je dolde Hauth en Pedersen gaf zijn 300e interland voor Spanje toch nog wat glans. De 5-2 winst, die daardoor op het scorebord verscheen, te kent opnieuw de progressie van het Nederlandse tafelten nis of beter gezegd van de broers Van Spanje. Toch is de promotie naar de superliga nog steeds geen zekere zaak. Italië voert namelijk de rang lijst mede ongeslagen aan en Nederland is daarom verplicht om in het laaisie duel van de landencompetitie de Azzurn in eigen Siciliaanse omgeving te elimineren. de eerste doelman te zijn. Deze week is er wel een ge sprek geweest met Ruud Mis dorp, maar daarin verduide lijkte de waterpolocommissie alleen het standpunt van de KNZB Volgens Gerlof Oude- ga, de voorzitter van deze commissie, zal de Hagenaar eerst duideljk moeten maken of hij wil terugkeren in Oran je. Ook zal dan met de polo- ploeg moeten worden gespro ken of men hem nog 2al ac cepteren. Als derde doelman is nu Erik Herman van het Delftse DZV voor het eerst op genomen in de selectie, even als Remco Pielstroom van AZ- C/Alphen. Voor het eerst zijn bij het kunstzwemmen de duetten aan het Olympische program ma toegevoegd. Op grond van hun geleverde prestaties ko men Marijke Engelen en Ca- trien Eyken daarvoor in aan merking. Het NOC heeft de schoonspringster Daphne Jon- gejans van De Randstand uit Den Haag als potentiele kandi daat voor Los Angeles aange wezen. Zij dankt dit aan de bronzen medaille bij de EK in Rome vorig jaar. Ook haar broer Edwin kan als kandidaat worden beschouwd, maar een voorwaarde is, dat hij een goed resultaat moet behalen bij de Europacup in Hamar volgend jaar april. Katowice Voor het Neder lands dames handbalteam geldt: eind slecht, al slecht. De ploeg verloor gisteren in Katowice zijn laatste wed strijd uit de strijd om het WK voor B-landen tegen de onbeduidende Spaanse da mes en beëindigde daardoor het toernooi als twaalfde en laatste. De beslissing in het duel viel overigens pas in de verlenging. Zowel bij rust (11-11) als aan het einde was er evenwicht (21-21). In de extra-minuten werd de eind stand 24-23 voor Spanje. De Nederlandse dames hebben tegen Spanje de slechtste wed strijd uil het toernooi gespeeld. Bij de vorige nederlagen mocht er nog enige tevreden heid zijn over spclopbouw of de verdedigingswijze en kon hel verlies verklaard worden met een le geringe schot vaar digheid, die zich uitte in het missen van veel en vaak mooie kansen. Tegen Spanje schoot het team. met uitzondering van doel- vrouwe Laura Robben, in alle opzichten te kort en opnieuw was de zwakte aan de cirkel van de tegenstander het opval lendst. Nederland, dat dinsdag tegen Oostenrijk zijn laatste il lusies was kwijt geraakt, kon het overwicht niet in doelpun ten vastleggen, miste drie straf worpen op belangrijke momenten en maakte boven dien in verdedigend opzicht dure fouten. Spanje kon voortdurend in de huurt van hel team van Jan Kecskemeihy blijven en vlak voor hel einde zelfs een voor sprong nemen. Diana Nie- mantsverdriet zorgde er, via een strafworp, voor dat Neder land nog een herkansing kreeg om van de laatste plaats af te komen. Het tukte niet. De verontschuldigingen voor de terugval van de negende plaats bij het vorige wereld kampioenschap in de B-groep naar de laatste in Katowice zijn voor de dames gemakke lijker te vinden dan het doel van de tegenstander door de dames. De groep van Kecske- methy is onervaren, de voor bereiding was kort en beperkt, een aantal spelers ontbrak en de coach had de voorbereiding op het wereldkampioenschap van 1986 in de A-groep in Ne derland hoger op zijn prioritei tenlijst staan, dan presteren in Polen. Leiden Ook onder leiding van de nieuwe coach Maar ten van Gent slaagden de basketballers van Rotterdam Zuid er niet in om twee pun ten aan het schamele totaal toe te voegen. Nu is dat te gen Elmex/Leiden natuur lijk ook een moeilijke opga ve, 91—63. „We hebben alles of niets gespeeld. Dit is natuurlijk geen wedstrijd die je zo maar even kunt winnen. Daarom hebben we veel verschillende soorten verde digingssystemen uitgepro beerd Zeg maar om te oefe nen, om straks tegen andere ploegen te kunnen winnen", aldus coach Maarten van Gent. Hoewel ook de Leidenaren zeker geen grootse wedstrijd speelden, hadden ze totaal geen moeite met Rotterdam Zuid. Al na acht minuten was duidelijk wie ging win nen: 217. Bij de rust was het verschil al opgelopen tot 52-29. In de tweede helft liet coach Ruud Harrewijn Hagens en Beek lange tijd op de bank, maar desondanks, bleef het verschil lussen bei de ploegen, de bovenste en de onderste van de ranglijst, gehandhaafd, 9163. Top scorers Leiden: Kragtwijk 22, Beek 18 en Wessels 13. Rotterdam Zuid: Lee 24, Strong 12 en Botsse 10.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9