ROTTERDAM 21 BooyClean: 'Sluiten van natte poot flinke strop voor Rotterdam' Rotterdams grootste huizenruil goedgekeurd GRAAGfiEDAAN. /bon m miï; VVDCDAeu SGP doen weer mee Verkoop Nigoco loopt gevaar B en W helpen boksschool Rotterdam kandidaat voor museum Persprijs voor j Koos de Gast Fiets en las geroofd Rijksweg spekglad door veevoeder O T Ad,>adha-^r. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RZ/RV/RY/RW 16 december 1993 Vervolg van de voorpagina Rotterdam Vanaf 1 januari 1984 zal Booy Clean bv zich nog slechts bezighouden met activiteiten op het land. Dat besluit is direct ingegeven door de weigering van minister Smit van verkeer en waterstaat om het bedrijf te betrekken bij een have nontvangstinstallatie (HOI). De directie van Booy Clean wijt de nu ontstane situatie, waarbij 24 mensen op straat komen te staan, aan de minister van verkeer en water staat, die volgens Booy een redelijke oplossing voor de schoonmaak van de ernstige verontreinigde Geulhaven, waaraan het bedrijf is gevestigd, in de weg staat. Booy is bereid daaraan tot maximaal zes miljoen bij te dragen. Het rijk heeft op roe rende en onroerende goederen van Booy echter beslag gelegd tot 45 miljoen gulden en schat te dat een dergelijk bedrag voor de schoonmaak nodig zou zijn. De gemeente Rotterdam en Booy Clean waren onlangs re- del ijk vergevorderd in de on derhandelingen over de schoonmaak van de groten deels door Booy verontreinig deGeulhaven toen minister Smit bij Booy een beslag tot 45 miljoen liet leggen en vervol gens aankondigde dat de lo zingsvergunning van het be drijf zou worden ingetrokken, geen nieuwe zou worden ver leend en Booy niet in de op te richten Havenontvangstinstal latie zou mogen deelnemen. Overleg Lussen gemeente, Booy en Rijkswaterstaat liep vorige week stuk, met name omdat Booy in de ogen van het rijk onvoldoende financie- le zekerheden wilde stellen voor de kosten van de schoon- maak van de Geulhaven. Het rijk zal Booy binnenkort aan- schrijven het verontreinigde slib zeil weg te halen of anders 1 zal dat door de overheid ge- beuren en zullen de kosten op Booy worden verhaald. Duidelijk is geworden dat Rijkswaterstaat aanzienlijk is teruggekomen op de aanvan kelijke eis dat 300,000 kubieke meter verontreinigd slib zou - moeten worden weggebaggerd. Booy is altijd uitgegaan van 20,000 tot 30.000 kubieke me ter. Hoe ver partijen nu uil el kaar liggen is niet geheel dui delijk. ook al omdat nog on derzoeken worden uitgevoerd. Het overleg over de schoon maak wordt volgens Booy voortgezet, In een verklaring zegt Booy Clean bovendien dat de Rot terdamse haven met het weg vallen van het scheepsreini- gingswerk behoorlijk in de problemen kan komen. „Door het buiten spel zetten van Booy Clean wordt het opera tief worden van de havenont vangstinstallatie sterk ver traagd en met het wegvallen van dit gespecialiseerde schoonmaakbedrijf zal deze dienstverlening voorlopig niet kunnen worden opgevangen Dat betekent dar er op onver antwoorde wijze zal worden schoongemaakt en schepen gaan uitwijken naar andere (buitenlandse) havens, hetgeen een flinke strop voor Rotter dam betekent." Rotterdam Burgemeester en wethouders willen 67,000 gul- den beschikbaar stellen voor de verhuizing van boksvereni ging Herman van 't Hof. De verhuizing, die noodzakelijk is door de stadsvernieuwing in Crooswïjk, is onzeker gewor den doordat de boksclub een noodzakelijke verbouwing van het nieuwe pand niet kan be talen. Aanvankelijk was bij de gemeente geld voor de verbou wing uitgetrokken, maar die investering is door een amen dement onder de streep te recht gekomen. De boksvereniging heeft veel jeugdige en niet-kapitaal- krachtige leden en is derhalve niet in staat zélf de benodigde 70.000 gulden op te brengen. Men verlangt nu dat de ge meente alsnog geld beschik baar stelt door de gedwongen verhuizing. Om uit de impasse te geraken, wil de gemeente nu 67.000 gul den beschikbaar stellen uit het potje vor de jeugdsportsubsi- die. Hoewel dat in strijd is met de begrotingsvoorschriften - acht men 'voldoende zwaarwe- 'gende argumenten aanwezig' om het bedrag toch voor de boksschool aan te wenden. Wethouder Ries Jansen van sport en recreatie vindt dat de gemeente gezien eerdere toezeggingen— ook moreel verplicht is de vereniging te helpen. De commissie voor sport en recreatie is heeft al laten we ten voor het voorstel te zijn. Rotterdam -Rotterdam heeft zich kandidaat gesteld voor de vestiging van een nieuw natio naal museum voor architec tuur. Het college van burge meester en wethouders heeft de minister van Welzijn, Volksgezondheid cn Cultuur als plaats het gebouw aan de Nieuwe Markt aangeboden, waarin vroeger de bibliotheek gevestigd is geweest. Binnenkort hoopt wethouder Joop Linthorst kunstzaken over het op te richten rijksmu seum voor architectuur een gesprek met minister Brink man te hebben. Koos de Gast (links) ontvangt uit handen van prof. De Valk de oorkonde die bij de persprijs behoort. In het midden drs.H.H. Horsting, voorzitter van de stichting Rot- terdam International Press Award Rotterdam RN-redacteur Koos de Gast ontving gistermiddag tij dens de jubileumviering van de vijftig jaar bestaande Stichting Havenbeiangen in De Doelen de Rotterdam International Press Award: de prijs voor de beste journalistieke prod uk tie over Rotterdam uit 1982. De Gast is schrijver van de rubriek Stad huisplein. Jury-voorzitter prof.dr. De Valk zei daar als voorzitter van dat De Gast deze rubriek genuanceerd en met een gevoel voor grotere samenhangen schrijft. Zelf merk te De Gast in zijn dankwoord op dat de Stichting Havenbeiangen eigenlijk nauwer betrokken zou moeten worden bij de promotie en voorlichting over de Rotter damse haven. Volgens de Gast zijn er teveel organisaties en in stellingen op dit vlak bezig. =niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii)iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii)iiiiinii!iiiiiiiniiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiii>.iiniiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiuiiiiiii!iiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiimiii!in; Linkse college-partij en waarderen einde boycot Rotterdam „Een daad van buitengewone poli tieke moed", zo noemde burgemeester dr. Bram Peper gisteren tijdens de raadsvergadering het be sluit van de WD, CDA en SGP om hun hoycot van de raadscommissies te beëindigen. „Ik ben erg dankbaar dat zij de geestkracht hebben opge bracht om deze stap te doen", aldus dr.Peper. De burgemeester waardeerde het vooral dat de drie partijen de problemen in de stad zwaarder hebben laten wegen dan hun eigen politieke opvat tingen over de meest gewenste samenstelling van het college van B en W. De coalitie-partijen in de Rot terdamse gemeenteraad. PvdA, D'66, en PSP/PPR, werden gistermiddag geheel verrast door de aankondiging van de voormannen van de WD en het CDA, respectieve lijk W. Baggerman en B.F. Bohré, bij net begin van de raadsvergadering, dat hun fracties met ingang van het volgend jaar weer zullen gaan deelnemen aan het raadswerk in de commissies voor advies en bijstand. De drie partijen hebben die commissie bijna anderhalf jaar geboycot, omdat zij bij de col lege vorming voor de derde maal door de PvdA werden genegeerd. Gedoogsieun De beslissing van de drie op positiepartijen komt precies een week nadat, tijdens de be grotingsbehandelingen. het binnen de coalitie tot een breuk kwam, doordat de CPN haar gedoogsteun aan het col lege van B en W introk. Hel einde van de boycot van VVD, CDA en SGP werd door alle andere partijen positief en met instemming ontvangen. „Ik ben blij verrast", reageer de PvdA-fraetievoorzitter J. Henderson. „We moeten nu maar zo snel mogelijk de raadscommissies indelen." Hij ging bewust niet meer in op de perikelen rond de college vor ming. Wel wilde hij kwijt dat de gebaren die de PvdA in de afgelopen maanden In de rich ting van de drie oppositiepar tijen had gemaakt, wel dege lijk bedoeld waren als toena deringspogingen. D'66-woordvoerder G.Chr. Faasen die gisteren na vijf jaar raadslidmaatschap af scheid nam wegens vertrek naar het Utrechtse Houten zei veel respect te hebben voor het besluit van de oppositie. „De belangen van de stad en de burgers zijn hiermee ge diend." over collegevorming." „Wij blijven kritisch", aldus Bohré. „de PvdA zal met ons reke ning moet houden." ironiscn genoeg werd het col lege juist door de drie opposi tiepartijen aan een meerder heid geholpen bij zijn voorstel voor een afvloeiingsregeling voor leerkrachten in het open baar onderwijs. Een wijzi gingsvoorstel van de PvdA, werd daardoor dank zij die steun van VVD, CDA en SGP verworpen. Tarieven Ook in daad toonden de drie partijen dat hun misnoegen over de samenstelling van het college allerminst is verdwe nen. De VVD, CDA en SGP volharden in hun houding om tegen elke tariefsverhoging te stemmen. Dat gebeurde giste ren bij voorbeeld bij de beslui ten over verhoging van de klein verbui kerstarieven voor aardgas (3 cent) en kabelabon nementen (wordt 12 gulden per maand). CPN en PSP/PPR stemden te gen de verhoging van de gas- prijs, omdat de extra aanslag van zo'n vijftig gulden per jaar op het gezinsbudget bij een ge middeld gebruik in hun ogen onaanvaardbaar is. De PvdA heeft afgezien van voorstellen om die verhoging door de ge meente te laten betalen. „Dat zou dertig miljoen gekost heb ben", aldus wethouder H. van der Pols. Ook een beperkte kwijtschelding van de verho ging voor gezinnen met een inkomen tot netto tweedui zend gulden per maand zou volgens PvdA-raadslid me vrouw De VosBroere de ge meente nog 5,5 miljoen gulden gekost hebben, hetgeen vol gens haar niet op te brengen is door de gemeente. Tegen de" door de regering op gelegde verhoging van de gas- prijs werd heftig protest aan getekend in een motie van de CPN die, behalve door de VVD. door alle partijen werd gesteund. Dapper Raadslid R. van Veldhuizen, die vorige week zijn steun aan de coalitie opzegde, noemde de stap van de drie partijen een verstandig en dapper besluit. C.Oosterwijk van PSP/ PPR liet zich in dezelfde bewoor dingen uit. Hij constateerde echter ook dat er tegenstellin gen zullen blijven. Daarin heeft Oosterwijk gelijk. Het einde van de boycot bete kent allerminst dat het nu koek en ei is tussen de linkse coalitie enerzijds en VVD, CDA en SGP anderzijds. Bohré maakte onverbloemd duidelijk dat deze stap niet be tekent, „dat we ons ook neer leggen bij de PvdA-opvatting Rotterdam Een 60-jari- ge vrouw is gisteren op de Oversehiese Kleiweg door een ongeveer 20-jarige man van haar tas en haar fiets beroofd. De man haalde hard lopende de fietsende vrouw in en trok haar van haar rijwiel, waarna hij zelf met tas en fiets er vandoor ging. In de tas zat een bedrag van dertig gulden. Rotterdam De gemeen teraad heeft gisteren inge stemd met waarschijnlijk de grootste huizenruil uit de geschiedenis van Rot terdam. Het gaat om de herverdeling van tiendui zenden woningen uit het bezit van woningbouwcor poraties. Aan deze herver kaveling is ruim een jaar hard gewerkt. De herverdeling betekent voor het Gemeentelijk Woningbedrijf (GWR), de grootste sociale huisbaas in Rotterdam, een verlies van zeshonderd woningen. Die woningen worden af gestaan aan andere wo ningbouwcorporaties. Bij het GWR is men nu bang voor gedwongen ontsla gen. Dat mag niet gebeu ren, vond de PvdA'er E.Bakema. Daarom vroeg hij gisteren tijdens de raadsvergadering in een motie garanties dat het, tijdelijk, verlies aan wo ningen geen personele consequenties zal hebben. Het woningverlies moet zo snel mogelijk gecompen seerd worden, vond hij. Deze motie werd door de raad aanvaard en wethou der ir.P.O, Vermeulen be loofde zich eraan te zullen houden. Met ingang van 1 januari zal elke wijk nog slechts met één of hoogstens twee sociale huisbazen te ma ken hebben. Met de her verdeling hoopt de ge meente meer geld uit de reserves van woning bouwverenigingen vrij te maken voor de stadsver nieuwing. Deze herverdeling veroor zaakt her en der de nodige pijn. Zo is de Afrikaander- wijk niet bijster gelukkig met de komst de Tuinstad Zuidwijk als huisbaas in de plaats van het GWR. Anderzijds stelt bij voor beeld Hillesiuis eisen aan de komst van het GWR, die daar woningbouwver eniging Het Zuiden gaat vervangen. De brandweer van Ridderkerk ie donderdagavond vanaf elf uur ruim drieëneenhalf uur druk in de weer geweest mei het schoonmaken van het wegdek van de rijksweg Dordrecht-Rot- terdam bij Ridderkerk. Daar had een vrachtwagen met aan hanger ongeveer acht ton bostel verloren, waardoor het weg dek over enkele honderden metera spekglad was geworden. De spekgladde weg zorgde voor een aanzienlijke blikschade aan acht auto's. Twee mensen raakten gewond en moesten naar het Refaja-ziekenhuis in Dordrecht worden overgebracht. Bostel is afval van biergerst, dat als veevoeder wordt gebruikt. De bostel viel van de aanhanger doordat de achterklep, ver moedelijk door metaalmoeheid denkt de politie, was losgela ten. Ook de klep lag op de weg. Ai het verkeer is omgeleid gedurende de tijd dat de ravage op de rijksweg werd opgeruimd. Rotterdam De aangekon digde de verkoop van de rede rij Van Nievelt Goudriaan (Ni goco) loopt gevaar. De Steen kolen Handelsvereniging (SHV) wil als de huidige eige-: naar namelijk niet voldodh aan enkele eisen die de onder nemingsraad van Nigoco in het kader van de verkoop heeft gesteld. Zoals bekend is ir. J. Goudri aan zoon van de directeu r/eigenaar die de rederij in "68 aan de SHV verkochtvan plan de rederij per 1 januari te kopen, nadat de SHV eerder had meegedeeld verliesgeven de scheepvaartactiviteiten zo als Nigoco te willen afstoten. Rederij-directeur J. Visser heeft het personeel meege deeld dat er geen overname overeenkomst zal zijn als de ondernemingsraad blijft vast houden aan z'n eisen. De be langrijkste zijn een garantie van drie jaar voor de opvang van de sociale problemen van personeel dat moet afvloeien plus de toezegging van de SHV dat geprobeerd zal worden deze personeelsleden (vermoe delijk enkele tientallen op kantoor en op de vloot) binnen het concern te herplaatsen. De ondernemingsraad heeft de raad van bestuur van de SHV voorgesteld aan een onafhan kelijk persoon een bindende uitspraak te vragen als het concern zou blijven stellen dat de wensen van het personeel 'onredelijk' zijn. Men heeft in middels geconcludeerd dat de rederij wordt achtergelaten met 'een gebrekkige financie ring'. De SHV ontvangt van Nigoco een dividend-uitkering van 147 miljoen gulden en ir. Goudriaan's onderneming Po seidon Holdings 'kan geen of nauwelijks geld meebrengen', zo schrijft de ondernemings raad aan het personeel. Om de koopprijs van enkele tiental len miljoenen guldens aan de SHV te voldoen, moeten de schepen worden beleend, maar door die transactie wordt het leen vermogen van Nigoco zó gering dat zelfs geringe be drijfsverliezen niet meer te dragen zullen zijn. De redejrij zal na de eventuele overname onvoldoende vermogen bezit ten om nieuwe of vervangen de scheeps tonnage aan te schaffen. Er zijn mensen die onze kranl nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin a misschien. Breng daar even f Wadnj,- verandering in. Adtes- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I POS(c en goed beloond! Want voor die kleine* moeite krijgt u een verzilverd DOnPfaatst miniatuur van het Rotterdamse f ajSc. Stadhuis. I p°stcocfe: - - S'u urdeha

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5