Gorissen laat zich 'strik Van Tilborg: 'Het is sensatie bij voorbaat' Gemeente onderwerpt SSSW aan onderzoek Van Tilborg ondergaat 'potverteren' gelaten Poppe wil brand- heffing voor de industrie VlAAiDINGS DAGBLAD SCHfEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Zoveel mogelijk tegelijk bouwen' r te- Start renovatie Muwi-woningen RECEPTIE ZONDER ALCOHOL Geen subsidie voor Reinwater Ruit met hand ingeslagen VOLGENDE WEEK EERSTE FASE VERHUIZING Renovatie in Oost duurder dan proef woningen Peuterspeel zaal straks 2 dagen per week dicht Vlam in de pan DINSDAG 20 DECEMBER I9S3 Vlaardingen De stichting Reinwater krijgt van de ge meente Vlaardingen geen sub sidie. Reinwater had gevraagd om een bijdrage van een cent per inwoner. De gemeente heeft 'nee' ge zegd op de subsidie-aanvraag. De subsidie van 500 gulden, die in 1981 werd verstrekt, was eenmalig. Het onderzoek- schip van Reinwater kreeg een vrije ligplaats en dat is voor de gemeente reden te meer om geen subsidie te ge ven. Vorig jaar werd een sub sidieverzoek van de stichting ook al afgewezen. CCS over kaalslag Centrum Zuid; Vlaardingen Op de kaal slag Centrum Zuid, het ge bied rond de Nieuwelaan, moeten in elke fase zoveel mogelijk hutzen tegelijk wor den gebouwd. Dat is het ad vies van bouw-adviesbureau Kuiper Compagnons, dat door de commissie coördina tie stadsvernieuwing (CCS) is overgenomen. In het gebied zijn zo'n driehonderd wonin gen gepland, waarvan de projectgroep er in de eerste fase zestig wilde bouwen.' De CCS vindt 'dat er in de nota van de projectgroep te weinig is gerekend met het feit, dat in het gebied huizen staan die de gemeente nog moet aankopen. „Er moet re kening worden gehouden met de onzekerheid van het tijdstip waarop met het bouwrijp maken van het ge hele terrein kan worden be gonnen", aldus de CCS. Burgemeester en wethouders zijn, volgens een voorstel dat vanavond in de commissie stadsontwikkeling wordt be sproken, in de gelegenheid om in ieder geval twee van de huizen aan de Nïeuwelaan te kopen. De noodzaak tot sloop van die huizen is door een aantal bewoners lange tijd bestreden. Voor volgend jaar heeft Vlaardingen drie miljoen gulden op de begro ting staan om panden aan te kopen in zogenaamde sane- rïngsgebieden. Schiedam Na een tip heeft de politie gistermorgen rond vijf uur een 23-jarige Schie dammer aangehouden, die er van wordt verdacht even tevo ren een ruit van een super markt aan het Nieuwlandplein te hebben ingeslagen om daar in te breken. "Hoewel zijn handen bloedden "en hij glassplinters op zijn kle ding had, ontkende de man. De politie houdt het er echter op dat hij heeft willen inbre ken in de supermarkt. Een buurtbewoner had de verdach te zien wegfietsen, nadat hij was gewaarschuwd door glas gerinkel. Gorissen (rechts) werd toekomstig Remier officieel geïnstalleerd. Schiedam Niet alleen nieuwbakken burgemees ter Reinier Scheeres was gisteravond het feestvar ken in de Schiedamse raadszaal. In zijn kielzog deelde gemeentesecretaris mr. A.G.H. Gorissen in de feestvreugde. Hij werd met het moeizaam omgorden van een ge meentelijke stropdas offi cieel in die functie geïn stalleerd. Veel lof had hij voor de voortvarendheid die hij tijdens zijn nog kortstondi ge bemoeienis met Schie dam heeft ervaren. Aller eerst stipte Gorissen de 'doortastende sollicitatie procedure' aan. Voorts zei hij nu al te hebben ont dekt dat besturen in de Waterweg-gemeente een dynamisch proces inhoudt. Zijn belangrijkste bijdrage daarin acht hij het vormen van een 'positief-sturende factor*. Veel nadruk zei Gorissen te zullen leggen op de serviceverlening aan de bevolking. Demissionair loco-burge meester Scheeres noemde het gegeven dat Gorissen niet is opgegroeid in een ambtelijke traditie ais een 'lichte handicap', maar voegde er haastig aan toe dat hij ervan overtuigd is dat die tekortkoming slechts zeer kort merkbaar zal zijn. Zij vierden één en ander met de gemeenteraad na afloop in het gisteravond geopende Stadscafé in het Proveniershuis. Pas in 1994 één ziekenhuis Schiedam Pas over tenminste tien jaar zal Schiedam daadwerkelijk kun nen bogen op één ziekenhuis in één gebouw. De directie van het Schielandzie- kenhuis verwacht omstreeks mei uit Den Haag groen licht te krijgen voor haar interimplan. Dan zal over periodes van telkens drie jaar zo'n tien mil joen gulden per termijn beschikbaar worden gesteld voor die operatie. Schiedam Aanmerkelijk scherper dan zijn collega Zijdeveld gisteravond heeft wethouder Van Tilborg gistermid dag zijn indrukken verwoord over de situatie bij de SSSW. Van Tilborg haalde behoorlijk uit naar de CPN, die volgens hem op suggestieve wijze de SSSW in een kwaad daglicht stelde. „Het is sensatie bij voorbaat", oordeelde Van Tilborg over de CPN- vragen, die de wethouder op papier reeds had gezien, maar die overigens la ter in de raad meer genuanceerd wer den gesteld. Van Tilborg zei dat in de Noordmolen, waar de gezamenlijke woningcorpora ties vierden dat de wethouder een eer ste paal had geslagen voor 69 kleine wo ningen aan de Raam. Hij greep die feestelijke gelegenheid aan om alle betrokkenen bij de SSSW op te roepen tot eenheid. „Houd de sa menwerking in stand", zei hij. „Laten wij een stuk idealisme uit het verleden niet overboord gooien door ontwikke lingen nu. Laat elkaar als mens in waarde." Van Tilborg voegde er wel aan toe, dat „als er fouten zijn gemaakt, deze met onder het tapijt moeten worden ge veegd." Schiedam „Rijnmond pot op en wij teren in." Wethou der Cor van Tilborg klonk gisteravond teleurgesteld, maar bovenal gelaten. Aan leiding vormde een motie van Aad van Lingen (CDA) over de besteding van over schotten van het openbaar li chaam. Namens zijn partijgenoten hekelde Van Lingen het pot verteren van Rijnmond te gen de achtergrond van een steeds slechter wordende in komenspositie en de hogere belastingtarieven voor de burgerij. In de motie werd het nodige cijfermateriaal opgelepeld om aan te tonen hoe gemak zuchtig Rijnmond met de geldbuidel rammelt: 8,7 mil joen gulden overschot in de periode "77 tot en met '81 en overschot over '83 van 92Q.000 gulden. Dat die geld stroom niet terugvloeit naar de burgers, achtte Van Lin gen onaanvaardbaar. Hoewel Van Tilborg de mo tie namens het college als 'sympathiek' bestempelde, achtte hij het aanvaarden er van tamelijk zinloos. „We krijgen bar weinig gehoor bij Rijnmond. Al vanaf 1980 verzetten we ons tegen het bestedingspa troon, Het is telkens tever geefs." Bij de stemming schaarden alleen de vijf raadsleden van D'66, PPR/PSP en CPN zich achter de confessionelen. Wethouder Van Tilborg (in witte jas) wordt met zijn heipaal gefeliciteerd door Douwe Zeeman, voorzitter van Sint Jozef, en de andere bestuurders van deze corporatie van de SSSW. bchtcdam De gemeente Schiedam stelt een onderzoek in naar de financiële situa tie bij de stichting Samenwerkende Schie damse Woningcorporaties (SSSW). B en W hebben de gemeentelijke accountants dienst hiertoe opdracht gegeven. Dat zei wethouder. Zijdeveld gisteravond in ant woord op CPN-vragen. De CPN had ingehaakt op enkele ontwik kelingen rond de SSSW. Twee springen eruit. De eerste is een verwijt van Douwe Zeeman, voorzitter van de bouwvereni ging Sint Jozef, in de richting van het werkapparaat van de SSSW, dat gelden voor renovatie verkeerd zijn aangewend, ten koste van de huurders in Schiedam- West. De tweede speelt zich af rond de renova- middelen heeft om invloed uit te kunnen oefenen op woningbouwverenigingen. Zij develd zei dat hij best meer te zeggen zou willen hebben, maar hij herinnerde zich in 1979 door de toenmalige staatssecretaris van volkshuisvesting te 2ijn 'ontboden', omdat Schiedam de woningcorporaties te weinig speelruimte zou geven. „Dat is onze formele positie", aldus Zijdeveld. tie van 3Ü5 woningen in Schiedam-Oost. De Vlaardingse aannemer Van der Waal heeft hier vier proefwoningen verbouwd voor 35.000 gulden, een prijs die een ande re kandidaat, de ACB, enorm laag voor kwam. Volgens de CPN zou Van der Waal nu automatisch, zonder dat een nieuwe inschrijving voor aannemers werd gehou den, de rest van de renovatie mogen uit voeren, wat de CPN heef vreemd voor komt, omdat de prijs per huis nu ineens 45 000 gulden zou zijn. De CPN vreest dal de huurders hiervan de dupe worden. De situatie bij de SSSW en dat zij er toch iets SSS W-directie was vanochtend voor com- aan wil doen. mag volgens Zijdeveld blij- mentaar niet bereikbaar. ken uit het accountantsonderzoek Meer Gisteravond zei wethouder Zijdeveld in antwoorden, zoals op de vraag over ver zijn beantwoording aan CPN-raadslid UI- keerd bestede renovatiegelden, kon Zijde- ferd Bruseker. dat de gemeente te weinig veld nog niet geven. Maar dat het de gemeente ernst is met de Vlaardingen Nog net in het oude jaar gaat de renovatie van de 694 Muwi-1 woningen in de Babberspolder van start. Vrijdag 23 december om drie uur zuilen wethouder Bas Goudriaan en kerngroep voor zitter Simon Rijnaard samen de eerste officiële handeling verrichten. Het heeft veel moeite gekost voor de renovatie van de wo ningen van start kon gaan. Over de opknapbeurt voor de huizen wordt al jaren gespro- Si nds enkele maanden zijn de bewoners en de gemeente het echter eens, zodat nu echt be gonnen kan worden. Vooruitlopend daarop werd gisteren bekend gemaakt hoe het fusieproces eind deze maand al enigszins gestalte krijgt. Op 28 december vindt een verhuizing plaats, waar bij functies van de vestigin gen Stadhouderslaan en Bur gemeester Knappèrtlaan worden herverdeeld. Die fase omvat drie ingre pen. De verpleegafdelingen van ieder specialisme wor den in één van beide locaties ondergebracht. Uitzondering daarop vormen de psychia trische afdelingen, interne geneeskunde en chirurgie. De herschikking van de ver pleegafdelingen acht Schie- land vooral van belang voor de kraam- en kinderafdeling. Alleen de B.K.-vesuging krijgt zo'n afdeling. Voorts komt er één Eerste Hulp op de Stadhouderslaan. De post wordt 24 uur bemand. Op dezelfde locatie wordt één afdeling opname ingericht. Voor de verhuizing heeft een werkgroep een stringent draaiboek opgesteld. De be doeling is dat tussen 6 en 12 uur 's morgens alle 'verhuis- bewegingen" worden uitge voerd. Naar schatting zullen zo'n twintig patiënten ver plaatst moeten worden. Om dat mogelijk te maken heeft het ziekenhuis een speciale auto aangeschaft. In een volgende fase wil Schieland de poliklinieken herverdelen. De planning voorziet hier in het voorjaar Vlaardingen Peuterspeel zaal De Pias in buurthuis De Pijpelaar in de VOP gaat met ingang van 1 januari twee da gen per week dicht. Die maat regel is door de gemeente op gelegd, omdat de speelzaal net als 'zusterzaal' De Zeepbel in dezelfde wijk nog steeds vasthield aan een maximum van twaalf kinderen per groep. Inmiddels zitten alle andere speelzalen in de stad op een maximum van vijftien kinderen. Die norm heeft de gemeente de speelzalen in de VOP nu ook opgelegd. De maatregel houdt in dat peuters, die tot nu toe op maandag en op vrijdag naar De Pias gingen, worden 'ver deeld' over andere dagen in dezelfde speelzaal of m De Zeepbel. Heel wat ouders heb ben de afgelopen dagen tegen deze verschuiving geprotes teerd. maai er is volgens de pcuterspeelzaaileiding niet meer onderuit tc komen, om dat de gemeente met meer subsidie heeft. Marijke Melief. „Het is een trieste zaak. die enorme bezuinigingen op het speel zaahverk, terwijl je toch mede bezig bent aan de basis van de opvoeding van kinde ren. Vrijwilligers kun je er erg moeilijk voor krijgen. Het is gespecialiseerd werk. Dat kun je niet aan iemand overlaten, die dat nog nooit gedaan heeft." Maassluis Maassluis bindt in 1984 de strijd aan met alcohol en drugs. In de eerste week van het nieuwe jaar begint in het stadhuis een voorlichtende tentoonstel 1 mg over de geva ren van de beide genotsmidde len. Die expositie werd in samen werking met de Geneeskundi ge en Gezondheidsdienst (GGD) Nieuwe Waterweg- Noord opgezet in het kader van hel gemeentelijk ontmoe digingsbeleid. Dat beleid moet vooral in 1984 gestalte krijgen. Het gemeentebestuur stelt een eerste daad in de voorgeno men ontmoediging' op de tra ditionele nieuwjaarsreceptie op 2 januari zullen er uitslui tend alcoholvrije drankjes zijn. Commissie: Vraagtekens bij centraal alarmeringsnummer Vlaardingen SP'er Remi Poppe heeft bij de behandeling van hel organisatierapport van de Brandweergemeenschap Noordelijke Delta (BND) door de commissie voor algemene zaken gepleit voor het instel len van een brand weorbelas- tmg voor bedrijven. De socialist gaat er vanuit dat Vlaardingen een verhoogd ri sico loopt door de aanwezig heid van bepaalde (chemische) industrieën binnen cle ge meentegrenzen. Daardoor moet naar Poppe's mening steeds specialistisch brand- weermateriaal worden aange schaft, dat anders nooit zou zijn gekocht. Om de kosten hiervan te bestrijden zou aan de bedrijven die het brandrisi co verhogen een belasting moeten worden opgelegd „Be drijven kunnen die belasting op twee manieren voldoen", legde Poppe zijn voorstel aan de leden van de raadscomissie uit, „Hetzij door zelf materia len aan te schaffen of bedrijfs- korpsen in te stellen, óf door gewoon het volle pond te beta len, Als Vlaardingen een fo ren zen plaatsje was geweest had de brandweer nu nog een kar voortgeduwd", hield hij de commissie voor. Door de op brengst van de belasting zou het aantal beroepsbrandweer- lieden kunnen worden uitge breid. Brandweercommandant P. De Vlaardingen In een huis aan de Chopinsiraat is gisteravond brand ontstaan door oververhitting van een pan vet De 49-jari- ge bewoner had de pan op het vuur gezet en was vervolgens in slaap gevallen. Het vet werd te heet en vatte vlam. De brandweer kwam er aan te pas om het vuur te blussen. In het huis ontstond veel rook schade. Jong bestreed de mening van Poppe Ook de hoogbouw in Holy en de oude wijken m de binnenstad dragen naar zijn mening hun steentje bij aan het verhoogde brandrisico. Deze mening was ook burge meester Fred van Lier toege daan. „Een stad wordt ge maakt door verschillende fac toren, die niet los van elkaar kunnen worden gezien Het wordt bijzonder moeilijk om een dergelijk belasting aan be drijven op te leggen zonder oneerlijk te worden Ook de overige co missie leden dachten er zo over. De commissie plaatste veel vraagtekens bij het nut van een centraal alarmnummer voor de aangestoten gemeen ten. De bemanning van de Vlaardingse centrale zou daar door overbodig worden. „Ik twijfel eraan of de kennis van een brandweerman op het centrale alarmnummer die van een Vlaardingse centralist overtreft", zei de CDA'er Jo Schriel. Hij maakte onomwon den zijn twijfels over het nut van de BND kenbaar. De voorgeschotelde vergroting van de slagkracht van de brandweer was voor hem on voldoende. „Toen de regionali sering van de grond kwam groeiden de bomen nog tot in de hemel. Het lijkt mij veel zinniger om in voorkomende gevallen te rade te gaan bij Rotterdam", vond Schriel. Sa men met Poppe drong hij er op aan meer te letten op een juiste verhouding tussen nut en onkosten. Burgemeester Van Lier vond de regionalisering van de brandweer een goede zaak. „Je verzekert een auto ook niet om aanrijdingen te ver oorzaken. Je verzekert je voor het geval dat..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1