ROTTERDAM 'Splitsen provincie enig logische stap' Ahoy'-top immoreel in affaire-Vilas ACHTERGROND GRAAG üEDAAN. /Boni PSP/PPR-rapport over Rijnmond: Rijnmondvoorzitter Van der Louw: Booy vraagt ontslag aan voor 24 man Greenpeace bezet Tiofine Zwaar gewond na aanrijding 'BOF wordt niet serieus genomen' Pmik- iversl- bomen Protest tegen sluiting kazernes brandweer I l tem u'ZZ%:oo'<ï~°»oe,l: *"M Rotterdams Nieuwsblad M dinsdag 1 RV/RY/RW 20 december 1983 gij Rotterdam Rijnmond voorzitter André van der Louw blijft ervan uitgaan, dat Rijnmond per 1 januari 1S87 provincie is. In zijn ogen is een andere mogelijk heid niet meer aanwezig. „In de praktijk is Rijnmond al sinds een jaar of drie niet meer een vierde bestuurslaag tussen de provincie en ge meenten, Het heelt al zoveel bevoegdheden gekregen, dat het als provincie optreedt. Op heffen van Rijnmond is daar door een uiterst moeilijke zaak geworden Splitsen is langza merhand de enig logische en onvermijdelijke stap", aldus de R tj n m on d voorzi tier. De splitsing van de provincie Zuid-Holland stond centraal m de beschouwingen over de be groting van Rijnmond voor 1984 CDA-fractïevoorzitter mr.M.A B.L van Meetelen he kelde de verwarring, die is ge sticht door het VVD-Kamerlid Wiebenga met de suggestie provincie-vrije steden als al ternatief te onderzoeken. Hij wees erop, dat Rotterdam in zo'n constructie geïsoleerd raakt van de agglomeratie en dus de problemen van het Rijnmondgebied bepaald niet zijn opgelost. Het CDA verzette zich tegen een te toegeeflijke houding van Rijnmond ten opzichte van Rotterdamse wensen om meer beleidsvrijheid voor de grote stad. Typische regionale taken, die het rijk wil afstoten horen volgens deze partij ook niet bij de grote stad thuis, maar bij een rigionaal bestuur. Ook de PvdA en de VVD had den in hun beschouwing veel aandacht besteed aan de split sing van de provincie. VYD- voorman mr.S J.R de Monchy verweet mensen, die voor pro- vmcie-vrije steden pleiten als oplossing voor de regionale problemen een ontstellend ge brek aan kennis. R Suuren- donk van de PvdA benadruk te dat discussies over een pro- vinei e-vrije stad mets te ma ken hebben met de regionale problematiek Een grotere beleidsvrijheid voor de grote steden achtte hij gewenst, maar daarbij horen geen provinciale of regionale taken aan de stad te worden overgedragen Ruimtelijke or dening, milieubeheer, recrea tie en planning en coordinaue horen volgens hem bij een re gionaal bestuur thuis D'66 wees erop, dat met provmcie- vrije steden feitelijk drie pro vincies 'nieuwe stijl" worden gemaakt, terwijl de 'nieuwe stijl' met het intrekken van de wet reorganisatie binnenlands bestuur juist weer is ingeslikt André van der Louw somde nog eens de argumenten op. die voor provincie-wording van Rijnmond pleiten. Het is een duidelijk afgebakend ge bied op allerlei terreinen, het schept evenwicht tussen de grote stad en de buurgemeen ten „Niemand gedlooft echt in provincie-vnje steden De vier grote steden hebben er zelf ook nooit om gevraagd. Een onderzoek naar de mogelijkhe den werkt daarom alleen maar onnodig vertragend", vond hij Rotterdam On geveer zestig jon gelui zijn gister avond in Rotter dam-Zuid slaags geraakt met onge veer twintig aan hangers van de Centrumpartij, die folders in brievenbussen stopten in ver band met de deel raadsverkiezin gen in mei. De jongeren ach tervolgden gister- Aanhangers Centrum partij slaags met jongeren avond de aanhan gers van de Cen trumpartij en haalden de fol ders weer uit de brievenbussen. Over en weer wer den opmerkingen gemaakt. Op de kruising Wol- phaertsbocht Dorpsweg raak ten beide partijen slaags, waarna de CP'ers moesten vluchten. De politie kwam met veel perso neel ter plaatse en arresteerde, tot grote verontwaar diging van de jon geren, op aanwij zing van de CP'ers, twee jon geren. Rotterdam Het schoonmaakbedrijf Booy Clean heeft giste ren bij het gewestelijk arbeidsbureau het ont slag aangevraagd voor 24 personeelsleden van de afdeling scheepsrel- mging. Deze afdeling van Booy wordt op oudejaarsdag gesloten, omdat minis ter Smit de vergunnin gen heeft ingetrokken. Volgens de minister zou Booy onzorgvuldig met het milieu omspringen. Booy Clean heeft nu nog 120 werknemers in dienst. Dc industriële schoon maak werkzaa m - heden gaan onvermin derd door. Het trekpaard is kreupel Bezetters van Greenpeace op het dak van Tiofine Rotterdam Tien vrijwilligers van de miheu-organisatie Greenpeace hebben gisteren ruim twee uur lang het dak bezet gehouden van de titaandioxydefabriek Tiofine in de Rotterdam se Botlek. Vanaf het dak werden onder meer twee grote span doeken naar beneden gehangen. Greenpeace wilde met de actie protesteren tegen de voortduren de lozing door het bedrijf van afvalwater, dat vrijkomt bij de produktie van titaandioxyde (witpigment), Het gaat volgens de milieuorganisatie om ongeveer negen miljoen ton per jaar, dat via een pijp in de Nieuwe Waterweg wordt geloosd. Tiofine gaat vandaag bij de Raad van State in beroep tegen een beslissing van Rijkswaterstaat van 1979, dat het bedrijf met de lozingen moet stoppen, Eerr' definitief lozingsverbod zou voor Tiofine (300 werknemers) de nekslag betekenen, aldus woord voerder H C. Weenink. Ook de Westduitse titaandïoxydeprodueenten Kronos en Pig ment verschijnen dinsdag voor de Raad van State. Deze bedrij ven willen volgens Greenpeace een verlenging van een vergun ning die hen in staat stelt om via Rotterdam tot de jaren negen tig produktieafval in de Noordzee te dumpen. Een aantal actievoerders is door de Rotterdamse politie wegens lokaalvredebreuk meegenomen naar het bureau. Hoewel de internationale proften nisorganisatie nog uitspraak moet doen in de affaire-Vilas, lijkt het slot van het door de Argentijn se tennisser aangetekende hoger beroep, nauwelijks nog van belang, Ir.Hans Aalberts, de directeur van de Dienst Sport Recrea tie, waaronder sportpaleis Ahoy' ressorteert, was als toehoorder in New York aanwezig, waar het onder zoek voor de 'Amerikaanse betrokkenen' is afgerond. Volgens Aalberts bestaat er een grote kans. dat Vilas in het gelijk wordt gesteld. Kortom, de toptennisser zou geen start- of smeer geld hebben gehad om z'n kunnen in sportpaleis Ahoy' te tonen. Hij staat zelf in voor de eerlijkheid van manager Ion Tinac. De 60.000 dollar gemeen schapsgeld, (ruim 160.000 harde guldens), die zijn aangewend om Vilas naar het sportpaleis te lokken, zijn verdwenen. Wie het 'spoor' wil nagaan, komt uiteindelijk in het Hilton uit, waar Peter Bonthuis, de voormalige chef-sportorganisatie van Ahoy' Tiriac heeft ontmoet en naar eigen verklaring het geld heeft overgedra gen. Tiriac ontkent ten stelligste, dat hij geld heeft ontvangen. Het eindigt dus met een welles-nietes, die voor de directe betrokke nen ernstige gevolgen heb ben. Tenminste voor Bont huis is dat al gebleken. Omdat de proftennïsorga- nisatie Ahoy' alweer grote toppers in handen heeft door Hans Coolegem tiiiiiiiiiiiiiiiiniEiiiiiiiiiiiiiffiiiiiiiiHüiiHiniiiiiiiiDiniiuiiiiiiiiDiiiiiiiMiiiiiniiiiitiiiiiiiiiii gespeeld voor het nieuwe wereld tennistoernooi (zie de sportpagina), lijkt de stinkende affaire naar de achtergrond gedrukt. Over het misbruiken van ge meenschapsgeld wordt niet meer gesproken. Wethou der Ries Jansen, die uitein delijk de verantwoordelij ke man is, doet de valse voorwendsels, waarmee de gemeentelijke accountants dienst is misleid af, met goede afspraken, die er nu met de accountantsdienst zijn gemaakt. Blijkt het dan eenvoudig mogelijk te zijn om fikse bedragen on der de noemer 'Extra prij zengeld Ahoy' uit de ge meentekas te onttrekken, zonder dat het aangegeven doel naar waarheid wordt nagekomen? De bedrijfsmatige afwe ging, waarmee wethouder Jansen en de Ahoy'-top zich schoonwassen, is een eenvoudige gemeenplaats om verantwoording af te schuiven. Evenals het toe spelen van de zwartepiet aan Peter Bonthuis, die met medeweten van zijn directeur drs. Cock Hoek water het vuile zaakje voor Ahoy', tn casu de gemeente Rotterdam, moest opknap pen. Peter Bonthuis, die op het punt stond om na zes maanden zelfstandigheid terug te keren in het parti culiere managementbu reau, dat Ahoy' heeft ge sticht, betaalt er de reke ning voor. Hoekwater, Aal berts en Jansen willen Bonthuis plotseling niet meer in dienstverband bij zich hebben. Het nieuwe huwelijk, dat op stapel stond, gaat niet door. Deze radicale omwenteling komt nog vreemder over, omdat Bonthuis niet op kwaliteiten wordt afgewe zen. Hij zou in de affaire- Vilas ondanks toezeggin gen aan Hoekwater en Aalberts tegen de afspraak in toch hebben gesproken met de tegenpartij en/of advocaten van de tegen partij. „Dat was onze verantwoor ding", benadrukken zijn superieuren. Men gaat een voudig voorbij aan de wer kelijke verantwoording, die in een dergelijk geval moet worden gedragen. Hoekwater had zich dat moeten realiseren, toen hij zo nodig de internationale proftennissers aan de schandpaal wilde nagelen. De gevolgen heeft de di recteur van Ahoy' echter niet willen of kunnen overzien. Vanaf dat mo ment was de volledige zaak zijn verantwoordelijkheid, die niet kan worden over gedragen aan on d erge- schikten. Dat is immoreel. Rotterdam Bijna de helft van de ruim een miljoen inwoners van Rijnmond is voor het in komen afhankelijk van een of andere vorm van uitkering. Er zijn 70.000 werklozen, 41.000 men sen die leven van een aww/wao-uitkering, 90.000 ontvangers van bijstand en 144.000 ao- w'ers. Het half miljoen afhankelijken van een uitkering wordt be reikt, doordat vaak verschil lende mensen leven van een uitkering. Deze cijfers zijn verzameld in hel rapport „Het trekpaard is kreupel" van de PSP/PPR-fractie in de Ryn- mondraad. Het rapport is gis teren aangeboden aan Rijn mondvoorzitter Van der Louw tijdens de begrotingsbehande ling. In het rapport wordt gesteld dat de sociale ellende zich vooral concentreert in Rotter dam en Schiedam. Zo zal de werkloosheid m de Maasstad binnenkort tot ver boven de 30 procent zijn gestegen (het gemiddelde in Nederland is 18 procent). In „het trekpaard is kreupel" wordt geconstateerd dat het oude verhaal „in Rtinmoud stinkt het, maar er v«.t gi»có te verdienen" niet meer op gaat. De lasten zijn gebleven, de lus ten zijn verdwenen. „In feite is er in het Rijnmondgebied sprake van een toestand die meer gelijkenis vertoont met erkende probleemgebieden in Nederland, dan van een wel varend en economisch krach tig gebied dat fungeert als kurk waarop de vaderlandse economie zou drijven", aldus PSP/PPR. De samenstellers van het rap port hebben berekend dat de totale huurschuld m het Rijn mondgebied meer dan 35 mil joen gulden bedraagt. Vooral m stadsvernieuwingsgebieden blijkt er een grote achterstand te bestaan in de huren. Bij het gemeentelijk woningbedrijf tn Rotterdam heeft 54 procent van de huurders met huur schuld een betalingsachter stand van meer dan vijf maan den. Naast de huurachterstanden doet zich. aidus hel rapport, het verschijnsel voor van de snel toenemende betalingsach terstanden bij de gemeentelij ke bedrijven en sociale dien sten in het Rijmondgebied. Zo kende het Gemeente Energie Bedrijf GEB in Rotterdam per 1 januari van dit jaar een beta lingsachterstand van 40 mil joen gulden over 35.000 klan ten. Volgens de samenstellers van het rapport is die achter stand inmiddels gestegen tot 80 miljoen gulden of 13 pio- cent van de jaaromzet van het GEB Uit veel onderzoekingen, on der meer van Konsumenten Kontaki, is gebleken dat het duur wonen is in Rijnmond De gemeenten in dit gebied kenmerken zich door hoge on roerend-goed belastingen en hoge reinigings- en rioolrech ten Rotterdam Een aanrijding tussen twee auto's op de krui sing Avelmg/Voorweg heeft gisteren tot gevolg gehad dat de Rotterdammer H.Bos met ernstig hersenletsel naar het Zuiderziekenhuis en vervol gens het ziekenhuis Dijkzigt moest worden vervoerd. De 60-jartge bestuurder was bekneld geraakt en moest door de brandweer worden bevrijd. De bestuurder van de andere auto, de 44-jarige H.F Kok uit Capelle aan den IJssel werd licht gewond aan een been. Rotterdam De bewoners van Feijenoord/Noorderei- land worden in de kwestie rond de spoortunnel door de leden van de Rotterdamse gemeenteraad niet serieus genomen. Tot deze conclusie komt de bewonersorganisatie Feijenoord N oorder eiland (BOF) na een eerder deze week over de spoortunnel gehouden bijeenkomst. Van de vier politieke frac ties, die hun medewerking aan deze bijeenkomst hadden toegezegd, kwam uiteindelijk slechts de vertegenwoordiger van één partij opdagen. Voor de op dat moment aanwezige wijkbewoners (70 personen) bleef het daardoor onduide lijk hoe de andere fracties van de gemeenteraad zich ten aanzien van de spoortun nel gaan opstellen in de on derhandelingen met het rijk. De bewonersorganisatie: 'Dit steekt te meer daar we toch te maken hebben met een lmks meerderheidscollege, dat in het zadel is gekomen door te zeggen dat ze opko men voor de gewone man. Vinden ze het gek dat bewo ners zich door dit soort din gen onmachtig gaan voelen en zich wenden tot kwalijker alternatieven?' De bewoners organisatie heeft de rekening voor de mislukte vergade ring doorgestuurd naar de politieke partijen en voor 17 januari een nieuwe bijeen komst uitgeschreven. 'Je moet met je tijd mee gaan', dacht kennelijk een handelaar in kerstbomen bij het Bouwcentrum. Hij intro duceert kerstbomen in punksfeer, 'overgoten' met zilver, rose, knalrood of goud. De 'moderne' bomen komen op 35 gulden per stuk. Voor zover bekend worden er geen groene kerstballen bij geleverd. I fafjh Rotterdam Enkele hon derden Rotterdamse brand weerlieden hebben vanmid dag in het stadhuis geprotes teerd tegen de voorgenomen sluiting van twee kazernes Vandaag zou commandant B.Vossenaar bekend maken om welke twee kazernes het gaat Het commando van de Rotterdamse brandweer heeft de grootste moeite ge had met de uitvoering van hel gemeentelijke bezuini gingsplan. Btj herhaling liet het commando, maar ook personeels vertegenwoordi gers, de verantwoordelijke wethouders weien dat slui ting onaanvaardbaar is. De brandweerlieden met helmen op en laarzen aan trokken lopend naar de Coolsmgei, omdat voertuigen bij acne niet mogen worden ingezet Daar vroegen zij burgemeester Peper te spre ken. De demonstranten had den een serie vragen bij zich voor de 'opper-bevel hebber' van de Maasstedehjke brand weer Onder meer willen zij Peper weten op welke wijze hij de veiligheid denkt te garande ren van de burger en of hij bereid is een vergelijkend onderzoek te houden onder de vier grote steden naar de situatie rond de lokale brandweer „Dan zal hij met eigen ogen zien dal Rotter dam er beduveld slecht af komt", voorspelde secretaris Rob Baljon van de medezeg ge rist hapscom missie Van morgen nog was onzeker of Peper de demonsLi anten zou ontmeden Hel stadhuis liet weten dat hij zich voor het blok voelde gezet Maar wij v/illen alleen Peper Hij is onze hoogste baas. Onder handelingen met wethouders lopen toch op mets uil", al dus Baljon Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naa/n verandering in. - Adrei Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p0} en goed beloond! Want voor die klein moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. 'slcode 1 '"-oipiaafe. *Sfuu. ©en v Adres. f Postcode f TW°°"P'^s\ T©/e/oon s'ad/ju i Sfuur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5