'K. Onnesschool is levensvatbaar' Raad morrend akkoord met alarmsysteem bejaarden Jacht op kerstbomen geopend Haast maken met reorganisatie van ambtenarij VLAARDfNGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lift stort 34 meter omlaag: man gedood 'Weinig le doen tegen supermarkt in pand Evatoom' Maarleveld door ouders zwaar onder druk gezet 'Ondernemers hebben voordeel van WVM- geld' Valse sleutel: twee inbraken 'Deel gaswinst voor composterings- bedrijf Om Schiedamse begroting sluitend te maken 7 wee zwaargewonden Leids bureau onderzoekt woningmarkt f2Tl.]I»lll WOENSDAG 21 DECEMEEK 1SS3 Emotionele taferelen ontstonden op de ouderavond van de Kamerlingh Onnesschool. „Onze scnooi is levensvatbaar, dus die mag niet dicht!", vonden de ouders. Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld (onder- wijs) is er gisteravond niet in geslaagd de ouders van de leerlingen van de Ka merlingh Onnesschool er van te overtuigen, dat 'hun' school met het nieuwe schoolseizoen moet worden opgedoekt. Tijdens een zo nu en dan zeer emotionele ouderavond in de school lieten de ouders de wethou der duidelijk weten, niets voor een fusie met de Van Maerlantschool te voelen. Daar zijn volgens hen ook geen redenen voor, omdat de school samen met de er aan gekoppelde kleuter school De Boterbloem leer lingen genoeg heeft om te kunnen voortbestaan. Maarleveld bestreed dat niet. Strikt genomen kan de school nog blijven bestaan; het ministerie zal op dit mo ment geen sluiting van de school gelasten, hield hij de ouders en de oudercoinmissie voor. „Maar het blijkt uit alle cijfers dat er op den lange duur in de Westwijk inaar ruimte is voor drie levens vatbare openbare basisscho len, in plaats van vier. Daar om heeft het college het principebesluit genomen, dat de Kamerlingh Onnesschool moet fuseren met de Van Maerlantschool, die iets meer leerlingen heeft en di*» gun stiger gelegen is." Volgens de wethouder zit het er dik in, dat het ministerie in de toe komst de gemeente zal ver plichten om die stap te ne men. Maarleveld hekelde nog maals het feit dat het RN naar aanleiding van een toen nog geheime notitie al in oktober vorig jaar met een bericht kwam van de toe komstige sluiting van onder andere de Kamerlingh On nesschool. Dal de school niet een jaar eerder dicht is ge gaan, kwam volgens hem al leen omdat ook de rooms-ka- tholieke Savioschool, die nog minder leerlingen had, vorig jaar nog open bleef. Die Sa vioschool gaat in augustus '84 echter wel dicht, zo heeft het bestuur van de slichting voor het RK-basisonderwijs nu be sloten. De argumenten, waarom juist de Kamerlingh Onnesschool zou moeten fuseren met de Van Maeridmschool en niet andersom, kwamen in het betoog van de wethouder nauwelijks uit de verf. De aanwezige ouders gaven hem er ook weinig gelegenheid toe. „Onze school is levens vatbaar en het is dus onzin om hem te sluiten", riepen ze de wethouder in soms emo tionele interrupties toe. Maarleveld adviseerde de ou dercommissie om alle argu menten goed op papier te zet ten en die naar het stadhuis te sturen, „Want de gemeen teraad heeft het laatste woord. Die moet beslissen." „En wat gebeurt er als de ou ders er niet voor kiezen om hun kinderen naar de. Van Maerlantschool te laten gaan, maar naar de Wetering- school?", wilde iemand we ten. Maarleveld, met een wat moeilijk gezicht: „Dan zou er een groot probleem ontstaan. Als alle ouders daartoe zou den besluiten, zou de Wete- ringschool al die leerlingen niet kunnen bergen. Dan zou er een dependance moeten worden gesticht." „Dat is voor mekaar: dan stichten we die dependance gewoon hier. Mijn schoolkeuze staat daar mee vast", constateerde de vragensteller. Hij kreeg bij val van alle kanten. Vlaardingen SP'er Remi Poppe heeft vraagtekens gezet bij het gebruik van geld van de regeling werkverruimende maatregelen (WVM) om de be schoeiing van de kademuur in de Koningin Wilhelminaha- ven op te knappen. „Zo komt het voordeel van deze maatre gel bij endernemers", zei Pop pe en hij vond dat niet terecht. Vlaardingen had ruim vijf ton vrijgemaakt voor machines en 'materialen, die WVM'ers zou den gebruiken bij werken als het aanleggen van wandelpa den. Zo was er bij voorbeeld een plan om het park Nieuw- land aan de oostgrens van Vlaardingen te restaureren. De gemeente krijgt echter feen WVM'ers meer en dus leef het geld onaangeroerd. Schiedam Uit een woning n de Rotterdamsedijk is voor enkele honderden guldens aan buitenlands geld en een giro- pas gestolen. In de Fazantlaan berden bij een inbraak siera den en een horloge buitge maakt. In beide gevallen was het dankzij een valse sleutel een peuleschij om binnen te komen. Schiedam De extra aandacht die de Schiedamse politie deze en komende week schenkt aan de traditionele jaarlijkse kerstbomeivjachi heeft de eerate resultaten opgeleverd. Op de Rcmbrandtlaan werden een 15- jarigc en een 17- jarige Schiedammer opgepakt, nadat zij een tot de nok met kerstbomen gevulde container hadden opengebroken. Een aantal handlangers wist uit handen van de politie te blijven. In een kelder in Dr. Kuyperlaaan werden vier jongens aangehouden. Zij waren in het bezit van een flinke hoeveelheid bomen en ook toegerust niet een luchtdrukpistool en enkele katapults. De politie heeft reeds aangekondigd de surveillance diensten de komende dagen te zullen opvoeren. Op die manier hoopt zij te voorkomen dat de 'jacht', waarbij behalve Schiedamse jongeren veelal ook Rotterdammers zijn betrokken, dit jaar uit de hand loopt. Maasland Een deel van de extra gaswinst, die aan het eind van de jaren zeventig ont stond, moet worden besteed voor de aanleg van een Westlands tuinbouwcomposteringsbedrijf. Dit standpunt is tijdens de gisteravond gehou den raadsvergadering uitgesproken door het college van B en W en een meerderheid van de raad (CDA en VVD). De vier Wesüandse ge meenten verschillen van mening over de beste ding van de winst, die voor Maasland 825,000 gulden bedraagt. Ook is het nog niet bekend of de gemeenten het geld gezamenlijk gaan beste den of apart. De Lier heeft voorgesteld in Hoek van Holland een eomposteringsbedrijf op te zetten. Alleen Maasland heeft tot op heden positief gerea geerd. Mochten de gemeenten het niet eens worden, dan wil Maasland haar deel van de winst ge bruiken voor de verbetering van het Maasland- se waterleidingnet ten behoeve van de sub- straatteelt. Schiedam De gemeente raad vindt dat nu eindelijk eens haast moet worden gemaakt met de reorgani satie van het Schiedamse ambtelijk apparaat, waar toe tien jaar geleden is be sloten. Door zo'n reorganisatie zouden knelpunten weg moeten wor den genomen, waardoor op het stadskantoor efficiënter kan worden gewerkt. In de afgelo pen tien jaar hebben diverse werkgroepen zich al over het probleem gebogen en zijn meerdere rapporten over de materie verschenen. Maar tot resultaten heeft dal nog steeds niet geleid. Alle partijen, behalve D'66, waren van mening dat door moest worden gegaan op de ingeslagen weg en hechten hun goedkeuring aan de hoofdlijnen in de rapporten, daarmee de kritiek omzeilend dat er veel onduidelijkheden in staan. VVD-raadslid Piet rnns zei dat er eigenlijk een tijdslimiet aan het proces ver bonden moeten worden, om de zaak niet langer dan noodza kelijk op te houden. Ook CDA'er Piet Roosen bena drukte dat punt. ..Wannen- de motivatie er is, zal hel stap voor stap op gang komen en kan er spoedig worden overge gaan in marstempo", aldus Roosen. PvdA-raadslid De Jong ver klaarde dat de onduidelijkhe den bij verdere uitwerking van de plannen vanzelf boven tafel komen en dat de besluite loosheid doorbroken wordt ais er vaart achter wordt gezet. Adrie Reijnhout (D'66) meen de dat de ambtenaren op de secretarie het slachtoffer zul len worden van de reorganisa tiedrift. „In de rapporten staat eert brij van woorden, waarin nergens concreet op de zaken wordt ingegaan", aldus het D'66-raadslid, dal als enige te gen stemde Vorige week heten de diverse medezeggenschapscommissies nog weten dal er teveel ondui delijkheden aan het voorstel vast zitten. Nog 2,5 miljoen extra bezuinigen Schiedam De gemeente Schiedam moet nog ruim 2,5 miljoen gulden bezuinigen om de begroting voor 1984 sluitend te krijgen. De tweede bezuinigingsron de heeft al een (geraamde) besparing van bijna 1,5 miljoen gulden opgeleverd. Maar dat is nog lang niet genoeg om de gemeentelijke uitgaven volgend jaar in evenwicht te brengen met de inkomsten, die door de lagere uitkeringen van het rijk fiks zijn ge daald. De gewonde slachtoffers werden direct na het ongevaf naar Dijkzigt vervoerd. Vlaardingen Door nog on verklaarbare oorzaak is een bouwlift, die in gebruik was bij de in aanbouw zijnde be jaardenflat aan de Westhaven- kade, gisteren aan het eind van de ochtend 34 meter naar beneden gestort en met een daverende klap op hei bouw terrein terecht gekomen. Dc 30-jarige voorman K. Franke uit Benthuizen, die in de lift kooi zat, kwam bij het ongeval om het leven. Twee collega's van Franke, S. Wijnants uit Giessenburg en A, Koole uit Hazerswoude. die eveneens m de kooi aanwezig waren, raak ten zwaar gewond. Het ongeval gebeurde gisteren even na elf uur. De liftspecia- listen. in dienst bij het onder aannemingsbedrijf Reko BV, waren in de kooi juist bezig om de lift, die op dat moment tot aan de tiende verdieping van het flatgebouw was opge- bouwd, op te hogen lot de der tiende etage. De liftkooi was op de tiende etage, op een hoogte van 34 meter, geborgd, maar toch klapte het ding op een bepaald moment onge remd naar beneden. Vrijwel meteen na het ongeval zette de politie het bouwter rein af. De arbeidsinspectie kwam kort daarna ter plaatse om een onderzoek in te stel len. Met name wordt bekeken, of de borging van de lift on deugdelijk was of dal de man nen hij hun werkzaamheden een fout hebben gemaakt. Het voorlopige vermoeden is dat dat laatste het geval is ge weest. Ook bouw- en woning toezicht kwam aan het eind van de ochtend ter plaatse. De zwaargewonde slachtoffers werden na het ongeval met grote spoed naar het Dijkzigt - ziekenhuis in Rotterdam ver voerd. Over hun toestand is nog niets naders bekend. Schiedam Morrend heeft de Schiedamse gemeente raad gisteravond inge stemd met de realisering van een alarmsysteem, waarmee alleenwonende bejaarden door een druk op de knop hulp kunnen inroepen. Hoewel alle partijen het op zich een goede zaak vonden, hadden zij moeite met de haast, die het college van bur gemeester en wethouders had met het voorstel, waar al meer dan drie jaar geleden de aan zet voor werd gegeven. Vorige week nog liet wethou der Luub Hafkamp de com missie voor welzijn weten het voorstel waarschijnlijk aan te houden tot volgend jaar om de vele onduidelijkheden die er aan kleven op te lossen. Maar gisteravond zei hij dat verder uitstel problemen zou opleve ren, omdat de renovatie van de bejaardencomplexen Nieuwland en Emma dan te ver gevorderd zou zijn om de woningen van alarmsystemen te voorzien. In totaal zullen er vierhonderd woningen van een alarmsys teem worden voorzien: de ene helft in bejaardenwoningen, die bij een complex behoren, en de andere in indïvidule huizen, verspreid over de stad. Het aiarmsignaaal zal via de CAI binnenkomen bij de meldkamer van de Openbare Nutsbedrijven, die vervolgens een familielid of buur waar schuwt dat de bejaarde nmp nodig heeft. De gemeenteraad bestookte de wethouder gisteravond met vragen over hoe het systeem in de praktijk gaat uitpakken. Zo is nog onduidelijk of alle bejaarden kans zien drie be kenden te vinden die bereid poolshoogte te komen nemen, ais zij door de ONS worden ge waarschuwd dat er iets mis is. Els Heilwig (CDA) vroeg of een systeem met een draag baar alarm niet de voorkeur verdiende boven dat met alarmknoppen en ook werd te gen de abonnementskosten van elf gulden per maand aan- gehikt. Wethouder Hafkamp beaamde dat er nog veel on duidelijkheden zijn. maar be nadrukte dat van uitstel geen sprake kon zijn. In de nota van aanbieding bij de begroting voor 1984 schrijft het college van burgemeester en wethouders te verwachten na afronding van de tweede bezuinigingsronde de begro ting sluitend te krijgen, zodat de saldi-reserve van 3,5 mil joen gulden, die Schiedam nog heeft, ongemoeid kan worden gelaten. Die bezuinigingen zul len in alle sectoren moeten worden gevonden. De gemeentelijke taneven en belastingen gaan volgend jaar omhoog met drie procent. Dc» meeste verhogingen zijn in middels al Joor de gemeente raad goedgekeurd. B en IV verwachten dat ook de tarie ven van de CAI en elektrici teit inet met meer dan drie procent hoeven te stijgen, zoals de richtlijnen van dc* minister van Binnenlandse Zaken lui den Het college is er voorat verheugd over dat de stijging van de on roerend-goed belas ting beperkt kon blijven tot dat percentage, onulat de ge meente nog steeds met de ge volgen zit van een enkele ja ren geleden gemaakte cnkula- liefout, waardoor de opbrengst miljoenen lager uitviel dan ge raamd. lede re gulden die de gemeente uitgeeft wordt als volgt be sleed: 42,8 sociale zorg en maatschappelijk werk. 11.2 onderwijs. LÜ.9 openbare werken. 9,3 algemeen be heer, 7 openbare veiligheid, 6.6 cultuur, recreatie en sport, 5.G volkshuisvesting. 2 volksgezondheid en 4,6 "i, overige uitgaven. In totaal heeft de gemeente m 1984 vol gens de begroting 280 078 080 guldc-n te besteden. De verminderde uitkeringen van hei rijk aan de gemeente beliepen dit jaar al 800 000 gul den. Worden de kabinetsplan nen onverminderd voortgezet, dan zal dat in 1986 zijn opgelo pen tot 6,2 miljoen guiden De behandeling van de begro ting door de gemeenteraad is een week uitgesteld, omdat op de aanvankelijk geplande aan vangsdatum, 16 januari. Rei- mer Scheeres geïnstalleerd zal worden als burgemeester. Vlaardingen Bureau 2000 uit Leiden gaal in opdracht van de gemeente een onder zoek doen naar de woning- marktsituatie in Vlaardingen. CDA-fractievoorzitter Jo Schriel vroeg in september in een motie om zo'n onderzoek. Uit het onderzoek, waarbij de woningvoorraad wordt geana lyseerd, moet naar voren ko men aan welke soort wonin gen behoefte is en waar die ge bouwd moeten worden. Het onderzoek, waarvoor de ge meente-ambtenaren zelf te weinig tijd hebben, zal zo'n zes weken duren. H LvV Vlaardingen Dc gemeente heeft zeer weinig middelen ter beschikking om te voorkomen dat m het voormalige Eva- toum-parid een supermarkt wordt gevestigd Wethouder Bas Goudriaan vertelde dit gisteravond tegen ten veront ruste bewoner, die vindt dat er in zijn straal voor 'zo'n groot winkelbedrijf geen plu ais is. „Daar ben ik het niet eens", zei Goudriaan „Maar als een su perm ai kt zich daar wil ves tigen dan kunnen we daar weinig aan doen." Een g root w i nk el> >ed rijï zou belangstelling hebben voor het lege pand met ingangen aan de Schiedam se weg en de Eni- mastraat Er werd zc-Jfs op het par keener remtje ic U te r het gebouw al 'proefgedraaid' met laden en lossen De bewoners zijn een grote actie begonnen, om ervoor te zorgen dat hun straat een woonstraat blijft. Een supermarkt /.ou volgens hen te veel parkeeroverlast geven „De straat is al mud vol". maakt bewoner Nico Zomie de wethouder duidelijk. Goudriaan moest hem echter voorhouden, dat de gemeente maar bijzonder wei mg kan doen Hooguit kan van een toekomstige koper geelst wor den. dat alleen de ingang aan de Emmastraat wordt gebruikt en dat er een scheidingswand in hel lege pand wordt ge bouwd. Goudriaan: „Dat heeft er al wei in geresulteerd dat het pand nog niet d - r een grootwinkelbedrijf is gekocht." De bewoners krijgen een brief van de gemeente, waarin die schrijft dat zij alles zal doen wat in hun vermogen ligt om te voorkomen dat er een su permarkt komt. Het pand is overigens, zo zei Goudriaan, nog niet verkocht, hoewel een bord achter het raam anders doet vermoeden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1