Wilton roept bedrijven op voor protest Jongeren massaal op de vuist in Sehiedam-Oost n Startsein renovatie Muwi nog voor kerst confrontatie met gemeenteraad VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kerstboom nu al weg Ouderenwerk krijgt subsidie voor onderzoek Ambacht Vlaardingen: 102 minder 55 wtffii zwemmen m i Bijgestaan door vijf vrijwilligers van zwemverenigingen zorgden ze ervoor dat de zwem instuif op Bewoners en Goudriaan hand in hand Brand in scholen gesticht Van Beuzekom eerste kandidaat secretaris Vlaardingen B AI] Wk i' Inbrekers BGSW bekennen 28 andere zaken Automobilist te water Olie in de Wester haven Wesselgroep krijgt 5 mille Aangereden fietser mishandeld VNÖIRWEG DINSDAG 27 DECEMBER 1983 Schiedam Wïlton-Fije- noord heeft de toeleve ringsbedrijven, die be trokken zijn bij de bouw van de duikboten voor Taiwan, opgeroepen om morgen deel te nemen aan de demonstratie op het Binnenhof. Dan ver gadert de Tweede Ka mer over het regerings voorstel om geen export vergunning af te geven voor een tweede duik bootorder. Schiedam De kerst boom, die dit jaar langs de Broersvest stond bij de ruïne van Huis te Riviere, heeft de kerst dagen niet gehaald. Slechts enkele afgebro ken takken herinner den er aan dat de boom er heeft gestaan. In de vroege morgen van de tweede kerstdag trof de bemanning van een po litiewagen de boom ho rizontaal aan. Om te voorkomen dat de kerstboom in brand zou worden gestoken, heeft de ONS de boom weg gehaald. De politie heeft geen idee of de boom is om gevallen of dat jongeren hebben geprobeerd hem in de wacht te slepen als trofee in de jaarlijk se kerstbom enjach r. Volgens politiewoord voerder Van Dongen bestaat er in ieder geval geen relatie met de on geregeldheden in Schie- dam-Oost In andere jaren bleef de 'boom, die de bevolking .van Schiedam jaarlijks krijgt aangeboden van "een Zweeds bedrijf, staan tot na de jaarwis seling. Volgens ondernemingsraadse cretaris Dirk Bonner is door de meeste bedrijven postief ge reageerd op de oproep. Hij verwacht woensdag op het Binnenhof heel wat werkne mers van toeleveringsbedrij ven, die ook flinke klappen zullen oplopen als het kabinet bij zijn besluit blijft om Wil- ton-Fijenoord geen exportver gunning te geven voor een tweede serie duikboten voor Taiwan. Ook werknemers van dochterbedrijven van Wilton- Fijenoord hebben laten weten morgen in Den Haag te zullen demonsteren. Benner denkt dat het Binnen hof zwart zal zien van demon stranten tegen het regerings besluit. Hij vertelt dat twee Schiedamse vervoersbedrijven twintig bussen beschikbaar hebben gesteld voor het ver voer naar Den Haag. Verder zullen personeelsbusjes en wa gens van de bedrijfsbrandweer naar Den Haag rijden om de monstranten te vervoeren. Ook vrouwen van personeel van Wilton zijn opgeroepen om mee te demonstreren. Volgens Benner zal de werf woensdag uitgestorven zijn. „Als er zich een reparatieklus voordoet waarbij haast is, dan zullen er natuurlijk wei wat mensen blijven werken. Want je kunt het natuurlijk niet ma ken als je voor werkgelegen heid aan het demonstreren bent, om belangrijk werk te laten, liggen." Inmiddels hebben de voorzit ters van de vaste kamercom missies voor Economische en Buitenlandse Zaken laten we ten dat zij een delegatie van verontruste Wil ton werkne mers te woord zullen staan. Behalve een petitie, waarin wordt geprotesteerd tegen het kabinetsbesluit om geen ex portvergunning te verlenen, zullen de tweede kamerleden een miniatuur-duikboot krij gen. Garantie In de petitie, die de werkne mers van de Schiedamse werf vorige week vrijdag massaal ondertekenden tijdens een korte werkonderbreking. wordt een beroep op de ka merleden gedaan om van het kabinet een garantie te eisen dat de reeds in aanbouw zijnde duikboten kunnen worden voltooid. Als de exportvergun ning er niet komt, dan zal er vervangende werkgelegenheid moeten komen, aldus ae ver ontruste werknemers. „Wij kunnen en zullen niet toestaan dat ons bedrijf wordt geplaatst op de lijst van afbraak van werkgel egenh e! d. De werknemers van de werf kondigen in de petitie aan zich met hand en tand te zullen verzetten tegen het kabinets besluit. Ze wijzen verder op de 350 gedwongen ontslagen die het afgelopen jaar al zijn ge vallen bij de Schiedamse werf. de bonusuitkering die is inge leverd en drastische bezuini gingen op de secundaire ar beidsvoorwaarden. „Als werknemers van Wilton- Fijenoord gaan wij door een verschrikkelijk diep dal", al dus de petitie die morgen op het Binnenhof wordt overhan digd. Vlaardingen De Raad voor het Ouderenwerk heeft van de gemeente Vlaardingen alsnog een bedrag van bijna 5000 gul den aan' extra subsidie gekre gen ten behoeve van het on derzoek, dat de Raad uitvoert naar de leefsituatie van oude ren in de wijk Ambacht/Bab- berspolder. Dat onderzoek, waarvan het inventariserende cieel zojuist is afgesloten, is uil- gevoerd door een stagiaire van de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Het college van B en W heeft besloten, de kosten van die stagiaire en voor de computer verwerking van de gegevens voor haar rekening te nemen. Het gaat voor dit en volgend jaar om een bedrag van in to taal 4822,50 gulden. Op haar beun zal de gemeente volgend jaar proberen, een rijksbijdra ge voor het onderzoek te ver krijgen Hans Koldenhof van de Raad voor het Ouderenwerk is blij met de extra financiële steun. „Het is niet zo'n groot bedrag, maar het is toch positief dat de gemeente dat onderzoek wil ondersteunen." Van de resultaten van de stu die is nog niets concreets be kend. Begin februari start de computerverwerking van de verzamelde gegevens, en een maand later hoopt men in gro te lijnen te weten, wat de be langrijkste knelpunten zijn van ouderen die in de onder zochte wijk wonen. Vlaardingen Het aantal Vlaardingers is in de maand november met 102 gedaald. Op de eerste van deze maand telde de stad 76547 inwoners. Op 1 januari van dit jaar was het inwonertal nog 77072. In november vestigden zich 179 mensen binnen Vlaar dingen en 277 vertrokken naar elders. Het aantal ge boorten bedroeg 60 en er overleden 64 mensen. Er werden 29 huwelijken vol trokken en 19 echtscheidin gen yitgesproken. Schiedam In de nacht van eerste op tweede kerstdag zijn in het grensgebied van Schiedam en Rotterdam jongeren uit beide steden massaal op de vuist gegaan. Een 25-jarige Rot terdammer moest met zeer ernstig hoofdletsel in het Dixk- zigtziekenhuis worden opgenomen. De politie, die spreekt over een uit de hand gelapen kerstbomenjacht, kon vanwe ge de minimale bezetting nauwelijks iets uitrichten. Er zijn twee aanhoudingen verricht. De ongeregeldheden begonnen zondagavond al rond half ne gen en duurden tot maandag morgen circa vijf uur. Volgens politiewoordvoerder Van Don gen waren er vijftig a zestig jongeren bij betrokken. Omdat .de JSchicdarnse politie het-niet. alleen af kon werd de hulp van het Rotterdamse korps in geroepen. De jongeren begaven zich te voet of per auto door het grensgebied en als de twee groepen elkaar in het oog kre gen kwam het tot een treffen. Als de politie arriveerde ver spreidden de jongeren zich weer, maar als de twee groe pen na enige tijd weer oog in oog met elkaar stonden, ont aardde het weer in massale vechtpartijen. Daarbij werd met stokken ge slagen en stenen gegooid. Het is de politie niet duidel.jk hoe de Rotterdammer het ernstige hoofdletsel heeft opgelopen. De politie sluit niet uit dat er meerdere gewonden zijn ge vallen. Hij heeft het idee dat de twee groepen nog een oude reke ning hadden te vereffenen. „Mogelijk zijn er eerder pro blemen geweest en werd dat geaccentueerd door de kerst bomenjacht." Enige weken ge leden, toen de verkoop van kerstbomen maar net op gang was, had de Schiedamse politie de handen ook al vol aan jon geren, die elkaar bestookten om in het bezit van kerstbo men te komen. „Het was voor ons extra moei lijk om op te treden, omdat we met maar een paar man tegen een overmacht stonden", zegt Van Dongen. In de nacht van eerste op tweede kerstdag wa ren er in Schiedam zeven agenten op de been. „Daar be gin je niet veel mee tegen zo'n grote groep. Bovendien gaat het andere lopende werk na tuurlijk gewoon door. Het kwam voor ons ook als een donderslag bij heldere hemel", aldus Van Dongen. Ook met hulp van de Rotterdamse poli tie, die vanwege de kerst ook met een minimale bezetting draaide, wist de politie geen einde aan de ongeregeldheden te maken. Aan Schiedamse zijde vonden de vechtpartijen vooral plaats in de Boylestraat en de Van Marumstraat. Behalve massale vechtpartijen werden er ook vernielingen gepleegd aan bei de zijden van de gemeente grens. In Schiedam liepen te gen de tien auto's vernielingen op. In Rotterdam waren het er meer dan vijftien. Ook sneu velden diverse ruiten. „Als er geen tegenpartij was, dan rich ten ze hun agressie op gepar keerde wagens, ruiten, paaltjes en wat je zo verder op straat hebt", verklaart Van Dongen. Omdat werd gevreesd dat de vechtpartijen zich zouden her halen, heeft de politie van nacht extra personeel ingezet om het grensgebied met Rot terdam in de gaten te houden. In een in kerstsfeer gehuld Kolpabad werd voor de derde maal een gezinsinstuit gehouden op ke Kerstdag. Vlaardingen Op de kop af 120 kaartjes werden er verkocht voor de gezinsinstuif op tweede y#;, L.j;'r.t.Vv-i. kersdag in het Kolpabad, die al weer voor de derde maal werd gehouden. waren djt jaar jets meer zwemmers dan vorig jaar", vertelt plaatsvervangend bedrijfsleidster Agnes Groene wegen. ..Zo was het net gezellig." C'bx'i: -''F 2 s. ":T?> De vier personeelsleden van het Viaardingse zwembad waren gisteren belangeloos aan het werk. /u rolletjes verliep. Met diverse spelattributen, een loopbrug over het bad en een eiland van autoban- vr.?* <*Hn kon tien groot en klein zich naar hartelust vermaken. »We zijn er drie jaar geleden mee begonnen, toen bleek dat er veel belangstelling voor was. Na ii'' Gen 'u'e eerste kerstdag met veel eten willen de mensen er eventjes tussen uit om lekker te Ixrwe- iïf.vi;-"]-.£cn- En bet is'lekker goedkoop. Als je met een gezin naar de bioscoop gaat ben je veel meer ;V;:: kwijt", verklaart Agncs Groenewegen de belangstelling voor de zweminstuif. l!lllllll!llllllllllllllllllll!llllinilllllll[HIININIIIIIinillllllllllllllllllllllIIIIII!lllllllllllllUnil||Mllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll)IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIilllllllllllllllllllllllllll»!llll|]|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l Vlaardingen Eindelijk drukten ze elkaar vrijdag middag de hand, wethouder Bas Goudriaan en Simon Rïjnaart, voorzitter van de kerngroep Muwi-L Samen verrichtten die twee, die in het verleden vaak rollend over straat gingen, de eerste officiële handeling voor de renovatie van de 694 Muwi- huizen. Er werd slechts een bord bevestigd op een huis in de Dotterbloemstraat. De opknapbeurt begint pas in februari van het volgend jaar. Acht jaar lang is er gekibbeld om de opknapbeurt van de 694 huizen, die tussen 1950 en 1954 werden gebouwd. In '60 ont stond de eerste actiegroep al. Bewoners en gemeente, waren het er wel steeds over eens dat de tochtige, vochtige wonin gen verbeterd moesten wor den. Maar er ontstond steeds ruzie over de prijs die de be woners daarvoor moesten be talen. De kerngroep vond dat de gebreken te wijten waren aan achterstallig onderhoud. Vorig jaar kwam het zelfs tot een kort geding, dat door de bewoners werd verloren. Vrijdag konden Rijnaart en Goudriaan, die in het verleden altijd tegenover elkaar ston den, dan toch gezamenlijk het startsein geven voor de op knapbeurt. In de regen, dat wel. „Maar dat soort tegensla gen is bijna spreekwoordelijk voor de Muwi1', zei projee- cambtenaar Emma Forsten. Het hele karwei gaat iets meer dan anderhalf jaar in beslag nemen. De eerste fase beslaat de reno vatie van 240 woningen. Daar na moet het ministerie nog toestemming geven voor het opknappen van de rest van de huizen. De bewoners van de huizen die het eerst worden opgeknapt kregen vrijdag van de aannemerscombinatie alle maal een kerstkrans, een tege moetkoming voor de onge makken die hen in het ko mende jaar te wachten staan. Vlaardingen Onbeken den hebben zondagmiddag brand gesticht in het ma gazijn van een school aan de Ütrechtlaan. Het maga zijn liep rook- en water schade op. Zaterdag is geprobeerd een brand te stichten in een gymzaal aan de Geert de Grotelaan. Omdat de brandweer snel arriveerde kon de schade beperkt blijven tot een gesmolten perspex ruit en brandscha de aan een kozijn. In beide gevallen c* breekt elk spoor va daders. r i/i/j Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardingen is niet gezwicht voor de kritiek van de medezeggenschapscommissie op de gang van zaken rond de opvolging van ge meentesecretaris Nico Duinkerken. B en W schuiven A. van Beuzekom, hoofd van de afdeling financiën en belastingen, als hun belangrijkste kandidaat voor die vacante func tie naar voren. De voordracht aan de raad is bepaald geen verrassing. Allerlei lijsten duid den er de laatste weken op dal college en enke le fractievoorzitters het meest gecharmeerd wa ren van Van Beuzekom. De voordracht voorziet verder achtereenvol gens in de namen van mr.P.C. Franken, de hui dige loco-secretaris en J.van der Lugt, hoofd van de afdeling sport, recreatie en jeugdzaken. Voor het personeel op de gemeentesecretarie is Van der Lugt de meest acceptabele nieuwe 'roerganger'. Als goede tweede is door de mede zeggenschapscommissie ex-gedeputeerde A.van 't Laar genoemd. Een naam die door het college al snel volledig was geschrapt. De belangrijkste grief van de MC was dat het college de secretaris-benoeming tot onderdeel heeft gemaakt van het politieke steekspel rond de collegevorming. Op het stadskantoor hebben ambtenaren het gevoel dat het college zich in haar keuze nausvelijks heeft laten leiden door de kwaliteiten van de kandidaten, Om een mogelijk afgang voor de gemeenteraad volgende week woensdag te voorkomen is de laatste weken in politieke kringen druk gespe culeerd over de mogelijkheid voor het college om een open voordracht te maken. In die con structie zouden de gegadigden in willekeurige volgorde op een lijst worden gezet, waarna de raad vrij spel zou hebben om een keus te ma ken. Uiteindelijk heeft het college toch een an dere keuze gedaan: in de voordracht is de voor keur van B en W voor Van Beuzekom duidelijk naar voren gebracht. Maassluis De inbraak twee weken geleden bij de BGSW, de sociale werkplaats aan de Troelstralaan in Maassluis, heeft 28 andere inbraakjes aan het Licht gebracht. De politie korpsen van Maassluis en Ro zenburg slaagden er in nog diezelfde nacht twee van de drie daders te grijpen. De der de kon snel daarna worden in gerekend. Het verhoor heeft de reeks an dere zaken aan het licht ge bracht. Hit trio is vooral actief geweest in flats in Rozenburg, ïn totaal maakten zij zo'n veertigduizend gulden buit. Uit een kantoortje in een win kel aan de Nieuwst raat heeft een 'klant' vijftienhonderd gulden gestolen- De man was onopgemerkt het kantoor bin nengestapt. De eigenaar merk te de diefstal pas veel later op. Hij kon de politie wel een sig nalement van de vermoedelij ke dader geven. Ook in de vormingssehooi aan de Vloot is dit weekeinde in gebroken. Daar werd voor on geveer tweeduizend gulden aan goederen buitgemaakt. Een ongewenst bezoek aan de Wethouder Smitshai leverde slechts een kapotte ruit en en kele pakjes shag op. Maassluis Een 47-jarige au tomobilist uil Den Haag is vanaf de Groen van Prinste- rerkade in Maassluis het water ingereden. Zowel de man ais de politie hadden achteraf geen idee hoe hel komt dat de Hagenaar de macht over het stuur is verloren. De man kwam met er met een nat pak van af. Zijn wagen is kort daarna weer op het droge ge takeld. Een 26-jarige motorrijder uit Maasdijk is met een gecompli ceerde dij been breuk en een hersenschudding in het Holy- ziekenhuis opgenomen, nadat hij op de kruising Maasdijk- /Schcnkelsedijk was gebotst op de auto van een 21-jarige man uit Maasland. De automo bilist had verzuimd voorrang te verlenen. De politie van Maassluis heeft dit weekeinde vier jongens van 18 en 19 jaar aangehouden die op de Haven een spoor van vernielingen aanrichtten. Zij waren druk doende ruiten in te gooien en over auto's te lo pen toen zij in de kraag wer den gegrepen. Schiedam De Schiedamse Wester ha ven is zaterdag met olie verontreinigd. Onbeken den hadden de kraan van een gasol ietank van houthandel Van de Wetering aan de Nieu we Maasstraat opengezet. Tweeduizend liter olie liep uit dü tank en een deel daarvan kwam via het riool in de ha ven terecht. De schade voor de houthandelaar bedraagt an derhalf duizend gulden. Hoe ernstig de verontreinig van het havenwater is, is nog niet bekend. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiii Vlaardingen Hel Nationaal Jeugdfonds (ook bekend als Jantje Beton) heeft aan de Viaardingse Wesselgroep 5000 gulden geschonken voor de fi nanciering van de renovatie van het groepshuis van de scouts. iniiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii Schiedam Een 20-jarige Vlaardïnger heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Mgr. Nolenslaan van twee on bekenden een pak slaag gekre- gen. De Vtaardinger, die op de fiets reed, werd vanachter aangere den door een andere fietser. Toen hij de onverlaat vroeg of die misschien wat teveel ge dronken had en of hij in het vervolg uit zijn doppen wilde kijken, kreeg hij een stomp te gen zijn hoofd. Alsof dat nog niet genoeg was kreeg hij van een vriend van de dader ook nog trappen in het gezicht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1