Verhuizing Schieland verloopt vlekkeloos Oost is verkeerdrukte beu PvdA-Schiedam op Binnenhof in de weer voor Wilton Bebouwing Ilssel- hoeve terrein: Weer onrust in Schiedam rond kerstbomenj acht VEAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT -Gemeente gaat boekje te buiten' Man overlijdt na hartaanval V erenigingsgeld in eigen zak Brandje in lege woning É8 Bewonersvereniging broedt op oplossingen Lubbers beantwoordt kortings- motie zelf Den Bakker met de VUT Ook jacht in Vlaardmgen Bejaarden krijgen bloemstukje van Rotary WOENSDAG 28 DECEMBER 1S83 Schiedam Op de valreep heeft de Schiedamse PvdA vanmorgen nog een poging gedaan de eigen tweede ka merfractie te overtuigen van de noodzaak om Wïl- ton-Fijenoord een export vergunning te verlenen voor een vervol go rder van duikboten naar Taiwan. Enkele uren voor het debat in de Tweede Kamer over het negatieve regeringsbe sluit begon, benadrukte de Schiedamse delegatie onder aanvoering van PvdA-raads- lid Lou van der Stel het be lang van een gezond Wilton- Fijenoord voor de stad Schie dam. „Dat China-verhaal is na tuurlijk wel prachtig", aldus Van der Stel. „Maar wat le- veren die paar bootjes en or ders nou eigenlijk op? Ja, misschien in de toekomst. Maar een Wiltonman heett daar toch maling aan. Die vindt brood op de plank veel belangrijker dan die princi piële opstellingen," Van der Stel wijst er op dat ook de Schiedamse PvdA een tegen stander is van fabricage van oorlogsmateriaal. „Maar om- datje van principes niet kunt eten, zijn wij een voorstander van die duikboten." Hoewel de delegatie vanmor- gen opgewekt naar Den Haag vertrok, bestond er bij ds le den niet al te veel vertrou wen in de missie. „De zaak lijkt feitelijk al beklonken. Ik denk niet dat wij de mening van de fractie kunnen veran deren". verklaarde Van der Stel. „Maar we wilden onze vertegenwoordigers in Den Haag, zo vlak voor het debat, toch nog ons standpunt laten weten. Doe je dat niet, dan denk je achteraf misschien dat je er niet genoeg aan hebt gedaan. Bovendien gaat het er om dat ze weten hoe zoiets plaatselijk leeft. Ik denk dat velen, die vanmiddag een be slissing nemen, niet eens we ten hoe het op een scheeps werf toegaat." VAD-bestuur: Vlaardingen Burgemees ter en wethouders van Vlaardingen hebben het be stuur van de vereniging voor administratieve dienstverle ning (VAD) tegen zich in het harnas gejaagd. De gemeente wil enkele instellingen voor welzijnswerk verplichten hun administratie bij de VAD onder te brengen. "Als B en W dat nodig vinden", schrijft het bestuur van de vereniging. ;idan kan rij hiertoe^een verzoek indienen bij het VAD-bestuur." ;lf[ll!lllillll]|]llliilllll[|||IUIllllllinfllilllllllllll Schiedam Een 75-jarige Schiedammer heeft gistermor gen volgens getuigen een kwartier op het trottoir van de Populieren laan gelegen, nadat 1 hij een hartaanval had gekre gen. Om onduidelijke redenen duurde het geruime tijd voor omstanders de politie infor meerden. Nadat de politie was gearri veerd werd reanimatie toege- past Even later nam de GGD dat van de politie over. De hulp-kwam- echter te laat: de man is' in het ziekenhuis aan de gevolgen van het infarct overleden. I illIIIIIIllltllllllillllllllli1II1III1IIJII lllllllllllllI Vlaardingen De politie heeft een 28-jarige Vlaardin- ger aangehouden op verden king van verduistering var» 1 geld. De man zou voor een vereniging loten hebben ver- kocht, maar de opbrengst niet hebben afgedragen. Het gaat om een bedrag van 875 gulden. ;iiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiNiNiiiiiii!iiiiiiiii Bejaarde fietser aangereden Schiedam Een 72-jarige man uit Schiedam, die met zijn fiets over de Troelstralaan reed, is gistermiddag geschept door een personenauto en het trottoir opgeduwd. De man liep bij het ongeval een hoofd wond op. De auto werd bestuurd door een 67-jarige Schiedammer, die na het ongeval eerst een stukje doorreed, maar even la ter in een andere straat in zijn auto onwel raakte. Hij bleek ernstig neurologisch letsel te hebben. De politie neemt aan dat dat ook de oorzaak van het eerdere ongeval was, maar ze kerheid daarover is er nog niet.- De fiets werd geheel vernield. Ook de auto raakte bescha digd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillil Vlaardingen. Door nog on bekende oorzaak is gister avond tegen half acht brand ontstaan in een leegstaande woning aan de Fazantlaan. Een grote hoeveelheid afval is daar in vlammen opge gaan. De brandweer was snel ter plekke om het vuur te blussen. De politie heeft een 18-jarige Vlaardinger aangehouden op verdenking van diefstal van een fiets. De man is voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Zoaïs gebruikelijk heeft de politie ook dit jaar weer het -nodige vuurwerk in. beslag genomen. Sommige mensen hadden zelfs enkele kilo's in bezit. Veel klachten zijn op het bureau binnengekomen over het te vroeg afsteken van vuurwerk. linilUlllllllllllUllllHlillllllllSlIilllllUllllHIIIl Het bestuur beweert dat er geen overleg is geweest over de maatregel. Het voorstel moet opgeschort worden, vindt voorzitter P.J.J. Kruis heer. De gemeente loopt al langer met plannen rond om de administraties van het welzijnswerk te stroomlijnen en een woordvoerder van de gemeente beweert, dat er wel degelijk overleg is geweest met de VAD. „Wij hebben er een aantal malen met het VAD-bestuur over gesproken", aldus de woordvoerder. Het gemeen tebestuur wil nu de bevoegd heid hebben om te bepalen welke instellingen hun ad ministratie bij de vereniging moeten onderbrengen. Vol gens Kruisheer kan dat niet. „De VAD is door de buurt huizen opgericht en de ge- stuur", zo schrijft hij in zijn brief aan de gemeenteraad. B en W gaan voorbij aan Op een brancard wordt een van de patiënten- in de speciaal voor de verhuizing aangeschafte wagen geschoven. Schiedam De verhuï- zingsoperatie van het Shie- landziekenhuis is vanmor gen zeer voorspoedig verlo pen. Geheel volgens een zorgvuldig uitgestippelde draaiboek kon de verhui zing van patiënten en per soneel binnen en tussen de twee vestigingen aan BK- laan en Stadhouderslaan In minder dan zes uur wor den gerealiseerd. De ver huizing komt voort uit de fusie van de twee zieken huizen. De reden waarom de 65 in terne verplaatsingen binnen het BK-gebouw, de 40 in de Stadhouderslaan-vestigïng en 14 onderlinge wisselingen zo geruisloos zijn verlopen is volgens directrice mevrouw Dingemans, dat de voorbe reidingsgroep zo'n prima staaltje werk heeft geleverd. „In nauwelijks twee maan den tijd hebben zij een heel gecompliceerd draaiboek ge maakt. Hoe goed dat is ge worden, is vanmorgen wel gebleken", aldus een tevre den directrice. Belangrijk is volgens haar ook dat verschillende werk zaamheden al vóór vandaag zijn uitgevoerd. „In het op- namebeleid hebben we ae laatste dagen sterk rekening gehouden met de nieuwe op zet. Verschillende patiënten hebben alvast volgens de nieuwe opzet van afdelingen een bed in. een andere vesti ging gekregen." Een belangrijk voordeel van juist deze datum is volgens directie-secretaresse me vrouw Jazet dat er weinig patiënten 'in huis' zijn. De simpele verklaring daarvoor is dat mensen graag met de feestdagen thuis zijn. „Zo stil is het pas weer in de zomer maanden. We voelden er weinig voor zo lang te wach ten." Het neveneffect is wel dat de hele voorbereiding onder enorme tijdsdruk is geschied. Niets is vanmorgen aan het toeval overgelaten. Al het personeel was vandaag aan wezig, zodat op allerlei lijsten zorgvuldig de informatie over medicijnen, dieet en ziektebeeld kon worden bij gehouden. Personeel van ue civiele dienst is tijdelijk inge zet als liftboy. Het vervoer van de patiën ten tussen de twee vestigin gen begon vanmorgen om half negen. Nog voor twaalf uur was iedereen, inclusief het personeel, op zijn nieuwe plaats. Vlaardingen Het college van B en W is het niet eens met het advies van de raadscommissie voor de bezwaarschriften, dat de omwonenden van het IJs- selhoeveterrein in Holy-Noord op korte termijn in spraak moeten krijgen in de vorming van het bouwplan. Burgemeester en wethouders hebben het advies van de commissie naast zich neergelegd en de gemeenteraad voorgesteld de bezwaarschriften ongegrond te verklaren. Over de bebouwing van het I Jsselboeveterrein wordt al ja renlang gesproken. De omwo nenden van het terrein heb ben veel bezwaren tegen de eengezinswoningen die daar volgens de laatste plannen moeten verrijzen, vooral om dat zij hun landelijke uitzicht op Midden-Delfland kwijtra ken; 285 omwonenden hebben dan ook een AROB-proeedure aangespannen tegen het voor bereid ingsbesluit, dat de ge meenteraad in september heeft genomen. Zij hebben verder bij de afdeling recht spraak van de Raad van State een zogenaamde schorsings procedure op gang gebracht. De commissie voor de be zwaarschriften heeft op 10 no vember een hoorzitting gehou den, waarop de omwonenden in de gelegenheid werden ge steld hun bezwaren toe te lich ten. Uiteindelijk kwam de commissie tot de slotsom, dat de inspraak die eerder voor het IJsselhoeveterrein is ver leend verouderd is, omdat er momenteel aan een totaal an der bouwplan wordt gewerkt. De commissie vindt daarom dat de bezwaarden alsnog in een zo vroeg mogelijk stadium inspraak moeten krijgen, zodat de resultaten hiervan nog in het bouwplan kunnen worden verwerkt. Het college van B en W is het niet met het advies van de commissie eens. Omdat op dit moment alleen een voorberei- dtngsbesluit door de raad is ge nomen, waarmee is uitgespro ken dat voor het betreffende gebied een nieuw bestem mingsplan wordt gemaakt, meent het college dat een 'on gewenste precedent' zou wor den geschapen als nu inspraak aan de bewoners zou worden gegeven. Het voorbereidings- besluit legt volgens hel college nog niets vast, maar is slechts 'een eerste aanzet' voor verde re procedures. Tijdens het ver volg van die procedures kun nen de omwonenden nog vaak genoeg hun mening laten ho ren, zo menen burgemeester en wethouders. De bezwaar schriften zijn volgens het col lege van B en W ongegrond. Ook de andere argumenten die de omwonenden hebben ingebracht heeft het college afgewezen. Schiedam De verkeers- werkgroep van de bewoners vereniging Schiedam-Oost heeft een imposante waslijst gefabriceerd van de proble men op met name de wij- kontsluitingswegen. De in ventarisatie moet uitmon den in een rapport waarin oplossingen worden aange dragen. De bewoners ver wachten het rapport binnen kort te kunnen presenteren. Zij hopen dat het Schiedam se college gevoelig zal zijn voor de daarin vervattg aan bevelingen. 1 Bron van veel ellende is het relatief grote aanbod van doorgaand verkeer. Op som mige momenten zou maar liefst driekwart van het aantal voertuigen geen bestemming hebben in de wijk, meent de verkeersgroep aan de hand van onderzoekjes. Een consta tering die zijn weerslag heeft op alle weggebruikers. „Voor voetgangers is het op bijna alle on tsl uitingsstraten gevaarlijk oversteken. Je houdt als ouder je hart vast als de kinderen buiten gaan spelen. Regelma tig gebeuren er ernstige onge lukken," is de sombere conclu sie. Voor fietsers zou de dagelijkse praktijk al niet florissanter zijn. „Ze komen in de ver drukking. worden gesneden omdat de fietsstroken door vrachtwagens of bussen wor den gebruikt." Automobilisten worden nogal eens met uiterst onoverzichte lijke situaties geconfronteerd. Dat zou vooral het geval zijn op het Stationsplein, het Lo- rentsplein, de kruising Hoge- banweg/Lorentzlaan en het Boerhaaveplein. Het onover zichtelijke van die punten in de wijk wordt volgens de ver keersgroep niet alleen ingege ven door het vele verkeer, maar ook door het groot aantal dubbeiparkeerders. Veel geluidsoverlast is een an der probleem waarmee de be woners kampen. Tot de reeks van gedupeerden behoren ver der schoolkinderen die nauwe lijks veilig naar school kunnen gaan, minder-validen die bang zijn om de straat op te gaan en zelfs winkelende huisvrouwen die zich veelal bedenken alvo rens zij oversteken. In een voorlopige conclusie stelt de verkeersgroep dat veel problemen tot aanvaardbare proporties kunnen worden ge reduceerd wanneer het parke ren beter wordt geregeld. Dan wordt de verkeerssituatie overzichtelijker en het gevaar voor fietsers, voetgangers en autombolisten kleiner. Hoe dat parkeerprobleem te lijf kan worden gegaan, moet uit het rapport blijken. Vlaardingen Minister president Ruud Lubbers heeft persoonlijk ant woord gestuurd op de brief, die het Vlaardingse college van B en W hem heeft gezonden naar aan leiding van de door de ge meenteraad aangenomen motie over de kortingen op de rijksuitkeringen. In die motie sprak de raad tij dens de begrotingsdebatten haar afkeuring uit over de kortingen, die het rijk al enkele jaren toepast op de uitkeringen, die de ge meenten van het rijk ont vangen. In zijn antwoordbrief gaat Lubbers overigens op geen enkele wijze in op de in houd van de raadsuit- spraak. Hij meldt alleen dat de brief ter behande ling is overgedragen aan de staatssecretaris van bin nenlandse zaken. Vlaardingen Het gemeente lijk woningbedrijf moet op zoek naar een nieuwe direc teur. Met ingang van 1 mei volgend jaar zal ir. C. den Bakker, de huidige directeur, gebruik maken van de VUT- regeling. Den Bakker heeft inmiddels de gemeenteraad verzocht, hem met ingang van die da tum ontslag te verlenen. Vlaardingen Grote groepen Vlaardingse jongeren van telkens 40 tot 50 jongens en meisjes hebben zich evenmin onbetuigd gelaten tijdens de jaarlijkse kerstbo- menjaeht. De politie is bedolven onder klachten over de overlast die deze groepen hebben veroorzaakt. Meestal met personenauto's verplaatsten zij zich door de stad met de bedoeling anderen kerstbomen afhandig te maken. Vaak ging dat gepaard met dreigementen. Er zouden in Vlaardingen geen gewonden zijn gevallen. vervolg van pagina Schiedam Ook de af gelopen nacht is het weer onrustig geweest rond de kerstbomen- jacht in Schiedam. Vol gens de politie was er sprake van 'verplaatsin gen' van groepen jonge ren. Doordat de afgelo pen nacht een heel wat grotere politiemacht op de been was gebracht dan in het kerstweekend het geval was geweest, bleven ernstige ongere geldheden ditmaal uit. In het weekend liepen de ongeregeldheden flink uit de hand omdat de politie, die niet op relletjes had gerekend, erg weinig personeel in dienst had. Gisteren was daar wel reke ning mee gehouden. Daarom had met name het Schiedam se korps 'een hoop mensen' op straat, aldus een politie woordvoerder. waardoor de jongeren rustig gehouden konden worden. Eerder gisteren was een on derdeel van de kerstbomen- jacht wel wat uit de hand ge lopen. In een brandgang bij de Anthony Muysstraat kwam het tot een treffen tussen vier jongelui en tien politiemensen. De jongeren verzetten zich tegen het feit, dat gemeentewerken onder begeleiding van de politie 35 kerstbomen weghaalde uit een tuin. Bij de vechtpartij die daarop volgde raakten drie agenten en één arrestant gewond. Een van de agenten liep onder meer een losse voortand op. Drie van de jongelui, in de leeftijd van 17 en 18 jaar en alle afkomstig uit Schiedam, werden we gens openlijke geweldpleging naar hel bureau overge bracht. De recherche is intussen nog volop bezig met het onder zoek naar de toedracht van de vechtpartij in het week; end, waarbij een 25-jarigC jongeman dermate ernstig hoofdletsel opliep dat hij gis teren overleed. Volgens de politie is het aan de hand van getuigeverklaringen mo gelijk, te achterhalen wie de man zo ernstig moet hebben toegetakeld. Over de voort gang van dat onderzoek wil de politie echter nog mets kwijl. Vlaardingen De Rota ry club Vlaardingen zorgt er samen met bezoekt*rtjes van Jeugdstad. de kerst va kantie-activiteit in de Lijnbaan hallen, weer voor dat zo'n 900 bejaarden de zer dagen een bloemstukje bezorgd krijgen, met de beste wensen voor 1984. Tijdens Jeugdstad kunnen kinderen in de bloem schikstand met materiaal, dat door Rotary beschik baar is gesteld, onder des kundige leiding stukjes maken, die aan het eind van iedere dag worden be zorgd. De bedoeling is dat zes da gen lang elke dag onge veer 125 stukjes worden gemaakt. Aan de stukjes wordt een kaartje beves tigd met de naam en adres van het kind, dat eraan heeft gewerkt. Vanaf vier uur zorgen medewerkers van de Rotaryelub ervoor, dat de kinderen de stukjes kunnen bezorgen in de be jaardencentra en verzor gingshuizen Vaartland, De Meerpaal, Drïeenhuijsen. Uitzicht, de Billnonflai en De Wetering, U(

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1