Schiedam maakt bouwbalans op 'Vlaardingen verliest greep op regio publiek' SPORT 15] Arthur Smit gelooft niet in fabeltj es Tweemaal de zoon van Louis Davids Schoolzwemmen in Maasland van de baan Reclame op velden voor schoolsport ';,ii te4w Gemeente maakt haast met nieuwe burgerraadsman Kempers: meer aan de weg timmeren Voor 5000 gulden uit auto gestolen Inbraak in kelderbox Zijdeveld start restauratie Lindenhof 'Woudhoek' zet deuren open Marx Brothers bii In the Mood Raad bekijkt renovatie Nieuwjaars recepties Financiële steun voor sportclubs in de Hoek Squash in principe even gevaarlijk als joggen Schïedamse landijbaan verdwijnt Klaverstede draait goed ABO-cursus in Maassluis Sport voor scholieren Schiedam Aan het eind van het jaar hebben de wethouders Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordening) en Cor van Tilborg (stadsvernieuwing) alle wo- ningbouvvactiviteiten in de stad op een rijtje gezet. Daaruit blijkt dat er dit jaar 456 huizen zijn. opgeleverd en dat er mo menteel nog aan 1127 wordt gebouwd. Van de huizen die zijn opgele verd staat het merendeel in Woudhoek-Noord. Verder is de eerste fase van de binnen stad dit jaar gereed gekomen en 31 kleine woningen in het Proveniershuis. Op het moment zijn er wonin gen in aanbouw in Schiedam- Zuïd (Hoofdstraat, Nieuwe Maasstraat. Bethelkerk), Schiedam-West (omgeving Mariastraal en Westvest). Cen trum (Korte Haven, Raam en de tweede fase van de binnen stad tussen Hoogstraat en Broersveid) en in Woudhoek- Noord. Van vier projecten is het zeker dat volgend jaar de bouw zal beginnen. Die locaties liggen aan de Boterstraat, Woud hoek-Noord en verder zullen in de Lindenhof 23 eenhedens voor kleine huishoudens wor den gerealiseerd. Over de ver dere nieuwbouwprojecten, die het komende jaar van start In Schiedam-Noord zijn dit de meeste woningen opgeleverd. zullen gaan bestaat nog geen duidelijkheid. Dat komt door het tegenvallende aantal hui zen dat Schiedam volgend jaar van Rijnmond mag gaan bou wen. muziek bij de musical maakt. Vermeulen werkte in het verleden mee aan The Sandy Coast en Rainbow Train en was verder nauw verbonden met producties van Anita Meijer, Lucifer en Berrtadet- te. De beide voorstellingen be ginnen om kwart over acht. Vlaardingen De Zoon van Louis Davids, een top- produetie in het Neder landse amusement, is vol gende week vrijdag 5 en zaterdag 6 januari te zien in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Hieraan werken bekende ac teurs mee als Lex Goudsmit, Jenny Arean, Gerrie van der Klei, Johan Ooms en Joost Prinsen. Centraal hierin staat de kleinkunstenaar Louis Davids, die bekend werd met de bijnaam De Grote Kleine Man. Davids werd 100 jaar geleden gebo ren in Amsterdam. Opval lend waren zijn heldere tekstbehandeling en zijn ob servatievermogen. Boven dien had hij een ijzeren wil. Toen hij in 1939 overleed, Davids was astmatisch, had hij bijna vijftig jaar op de planken gestaan. De schrijvers van de musical zijn Gerben Hellinga en Jac ques Kloters. De laatste heeft zijn sporen in de amuse mentswereld verdiend als pianist van de cabaretgroep Don Quishocking. Ruim ne gen maanden hebben de bei de heren gewerkt aan de musical, die gebaseerd is op liedjes van Louis Davids, Margie Morris en Jaques van Tol. De muziek is gecomponeerd en gearrangeerd door Martin van Dijk en Hans Vermeu len. Vermeulen is de leider van het ensemble, dat de Gerrie van der Klei ais Lil Duncan in de Zoon van Louis Davids. Maasland Het schoolzwemmen voor de leerlingen van het Maaslandse basisonderwijs verdwijnt. De gemeente Maasland zal het schoolzwemmen voor de leerlingen van derde en vierde klassen met ingang van het nieuwe schooljaar niet langer meer uit de gemeentekas financieren. Het daardoor vrijkomende geld zal worden aangewend als dekking van het jaarlijks te verwach ten exploitatietekort voor de nieuw te bouwen sporthal. Vorig jaar werd al over het schrappen' van het schoolzwemmen gedacht De CDA-raadsfractie trok het voorstel echter weer te rug, toen er uit de onderwijswereld forse bezuinigingen werden gelanceerd. Ondanks de bezuinigingen wordt het schoolzwem men nu toch opgegeven. In de onderwijswereld wordt het schrappen van het school zwemmen zeer betreurd. Vlaardingen Het instituut burgerraadslieden verwacht geen personeelsgebrek, on danks het vertrek van een raadsman en het zwanger schapsverlof van een raads vrouw. Bij het gelijknamige instituut in Schiedam ont stonden eerder dit jaar wel problemen door het vertrek van twee medewerkers. Pro blemen die toen nog tijdelijk werden opgevangen door Vlaardingse burgerraadslie den. Een woordvoerder van de Vlaardingse burgerraadslie den voorziet geen 'Schiedam- se toestanden'. Om zo snel mogelijk tijdelijk in de vaca tures te voorzien heeft de ge meente zelfs het advies van de vacaturecommissie niet afgewacht. Het instituut mag volgende week al gaan ad verteren om de plaatsen voorlopig te vervullen. 'Vlaardingen De toekomst van de Vlaardingse middenstand ziet er somber uit als door haar niet aan de weg wordt getimmerd. De winkeliers voeren onvol doende reclame-campagnes in de regio, terwijl de collega's in andere steden be paald niet slapen. Op die hartekreet trakteert de heer Kem pers van de gelijknamige schoenenzaak zijn collega's in het O VO-bulletin, het pe riodiek van de Organisatie Vlaardingse Ondernemers, Hij doet hen een reeks sug gesties aan de hand om de zuigkracht van het Vlaardingse winkelapparaat te ver- groten. - Waarom geen reclame via vliegtuigjes op de seizoenszaterdagen in de regio met het -opschrift: Vlaardingen heeft veel meer te bieden?' Waarom geen reclame-auto's in de Sint Ni col aasstoet? Het zijn slechts en kele mogelijkheden die Kempers graag in OVO-verband wil bespreken. Er liggen volgens hem inmiddels zoveel kapers op de kust dat Vlaardingen wel actiever móet worden, wil zij over een aanvaard baar potentieel aan klanten blijven be schikken. „Wat gebeurt er allemaal niet om ons heen? Rotterdam heeft inmiddels de snel tram naar hartje Schiedam. Het tracé van uit Holy ligt al klaar. Een enorme zuig kracht naar Rotterdam kan daarvan het gevolg zijn." Het zijn niet de enige ont wikkelingen die Kempers somber stem men. „Het Zuidplein wordt druk bezocht door vele Vlaardingers en consumenten uit onze regio", vervolgt hij 2ijn opsom ming, om te eindigen bij winkelcentrum Oosterhof dat uit de grand wordt ge stampt. Allemaal ontwikkelingen die om een te genzet schreeuwen. Het alom bekende ge geven van de dalende koopkracht - „de consumentenguldens worden kleiner" - nopen de Vlaardingers eveneens tot meer daadkracht. Aanknopingspunten daarvoor zijn er vol gens Kempers voldoende in het vorig jaar gehouden onderzoek naar het consumen tengedrag- De resultaten daarvan zouden de winkeliers schromelijk hebben laten liggen. „Ik kan haast zeggen dat ik er al les om durf te verwedden, dat 90 procent van de ondernemers niet eens meer weet dat deze enquêtes en onderzoeken er zijn geweest. Laat staan dat ze weten wat de resultaten waren. Hoeveel bezoekers er uit Schiedam naar Vlaardingen kwamen en hoeveel uit het Westland. Dat zijn toth belangrijke gegevens." Enkele concrete cijfers zijn volgens hem wel degelijk belangrijk om nader te bestu deren. Zoals het gegeven dat op zaterdag 65 procent van de klanten per auto komt. Tevens heeft het onderzoek uitgewezen dat naarmate mensen een langere afstand afleggen om m Vlaardingen te winkelen zij meer geld besteden. Ruim 27 procent van het publiek op zaterdag komt niet uit Vlaardingen. Kempers zegt het triest te vinden dat de onderzoekresultaten slechts zijn gebruikt door plaatselijke politici om hun stand punten ten aanzien van het verkeerscir culatieplan te onderbouwen. Hoewei er geen recente cijfers voorradig zijn. stelt Kempers dat het hem niet zal verbazen als de 'Vlaardingse zuigkracht' alweer enigszins is verminderd.' Om dat vermoeden te staven, beweert de midden stander dat de laatste jaren met name de trek vanuit Hoogvliet en Spijkenisse naar Vlaardingen enorm is afgenomen. „Waar om? Het winkelapparaat aan de overkant wordt steeds beter. Wij worden over spoeld met reclame van die kant. Het wachten is op de tegenzet." Schiedam Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Wil lemskade in Schiedam, is de afgelopen nacht voor vijfdui-' zend gulden aan gereedschap en onderdelen voor kopieer machines gestolen. Bij kledingzaak Krijemborg aan de Broersvest is in de nacht van woensdag op don derdag voor zesduizend gulden aan suede en leren kleding ge stolen. De inbrekers kwamen de winkel binnen door een straatklinker door de etalage ruit te gooien. Vlaardingen Ski's en cam pingspullen ter waarde van ongeveer 1100 gulden zijn ont vreemd uit een kelderbox aan de Sperwerlaan in Vlaardin gen. Men kwam binnen door aan de buitenzijde van de flat een ruit te vernielen. Een 53-jarige vrouw uit Schie dam is bij V D aangehouden voor winkeldiefstal, Zij had voor ruim tweehonderd gul den spullen meegenomen zon der te betaien. Schiedam Na jarenlang touwtrekken over de vraag sloop of restauratie gaat 12 ja nuari eindelijk de opknap beurt van de Lindenhof van start. In het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg in de Schïedamse binnenstad zullen 23 kleine appartementen wor den gerealiseerd. De officiële start van het project zal wor den verricht door wethouder Chris Zijdeveld. Schiedam Dienstencentrum Woudhoek begint het nieuwe jaar feestelijk. Op de eerste ja nuari zet de leiding van het centrum aan het Hcijermans- plein de deuren van 16 tot 19 uur open voor een nieuwjaars- instuif. Alle ouderen uit Schie dam-Noord zijn dan welkom om elkaar een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Vlaardingen Sociëteit In the Mood draait op nieuw jaarsdag een film van de Marx Brothers, The Big Store, onder regie van Charles Reisner. De voorstelling begint om 21.15 uur. Leden betalen vier gul den entree; niet-leden zijn twee gulden duurder uit. In the Mood zit in gebouw Tri angel aan de Fransenstraat 12, Maassluis De voltallige ge meenteraad zal 18 januari een excursie maken langs de di verse renovatieprojecten in Maassluis. Bij de raadsleden bestaat al lang de behoefte om met eigen ogen te zien hoe zo'n project in zijn werk gaat en wat de resul taten zijn. Na afloop zal het ge zelschap in het kantoor van het woningbedrijf met elkaar van gedachten wisselen over de verschillende projecten. Waterweg De traditionele nieuwjaarsreceptie van het Schïedamse gemeentebestuur wordt dit keer niet op de eer ste dag van het jaar gehouden, maar pas op de 7e januari. Ook de locatie is veranderd. Was het voorheen altijd hel stad huis op de Grote Markt waar de beste wensen werden uitge wisseld; de plaats van samen komst is deze maal het Passa- gethealer. De receptie, die voor het eerst wordt opgeluis terd door levende muziek, be gint 's avonds om acht uur. Het gemeentebestuur van Maassluis houdt op maandag 2 januari ïn de burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsre ceptie. Van 19.30 tot 21.30 uur is iedere inwoner van de ge meente welkom. In Vlaardingen wordt diezelf de avond eveneens een nieuw jaarsreceptie gehouden. Het officiële gedeelte vindt plaats tussen 19.30 en 21.30 uur. Ook het gemeentebestuur van Maasland houdt op maandag 2 januari in het gemeentehuis de jaarlijkse nieuwjaarsontvangst. De ontvangst duurt van 19.00 tot 20.30 uur in de raadzaal. De entree is via de deur onder het bordes. Rotterdams Nieuwsblad vnjdag gW 30 december 1983 Hoek van Holland De dienst voor sport en recreatie in Rotterdam is bereid om re clame toe te staan op de sport velden, die voor de schoolsjjort worden gebruikt In tegenstel ling tot voetbalvelden, die bij de verenigingen in huur of be heer zijn, worden de Rotter damse sehoolsportvelden on derverhuurd- Dat gebeurt vooral aan korfbal en hand balverenigingen, die in de weekeinden gebruik maken van de velden. Waar op voetbalvelden ongeli miteerd borden mogen worden geplaatst, was dat op de sehoolsportvelden tot nu toe verboden. De Hoekse deelge- meenteraad is nu akkoord ge gaan met een wijziging van de betreffende verordening, om dat de verenigingen door de recente ombuigingsoperaties zwaarder belast zijn. De vere- nigingen die overgaan tot het plaatsen van reclameborden op de sehoolsportvelden mo gen de inkomsten daarvan aan zichzelf ten goede laten ko men. Door allerlei meevallers had de deelraad voor het einde van dit jaar ook nog twee ton extra aan subsidies te verde len. Fietscrossclub Jet Stars kan rekenen op een subsidie van 1325 gulden bij de aanleg van een crossbaan aan de Prins Hendrikweg. Ruim 4000 gulden wordt beschikbaar ge steld voor de vervanging van de groenpyramides in plan Oost. De trapveldjes in het Blesplan gaan 1665 gulden kosten. Ook dat geld werd beschkbaar gesteld. Schiedam In de volksmond heet het een ge vaarlijke en elitaire sport, maar als het aan Arthur Smit ligt komt daar binnen afzienbare tijd verandering in. „Het moet maar eens afge lopen zijn met al die negatieve publiciteit", stelt hij met nadruk„Zolang het een en ander niet wetenschappelijk is aangetoond weiger ik die fabeltjes te geloven. Het zou slecht zijn voor je hart, je zou er ernstig oogletsel mee kunnen oplopen. Nou, ik speel al zeven jaar bijzonder intensief en heb nog nooit iets derge lijks meegemaakt". Een voormalig bloemist over zijn passie: squash. „Wel adviseer ik ouderen zich eerst te laten keuren, voordat ze zich op het squashen stor ten", vervolgt hij, „maar dat lijkt mij niet meer dan nor maal. Wanneer deze mensen gaan joggen kan dat zonder goede keuring in principe Arthur Smit; even gevaarlijk zijn als een 'Beseffen wat je potje squash. Het lijkt dan wel lichamelijk nog intensiever, maar iedereen zal aankan...' gewoon naar zijn of haar mo gelijkheden moeten spelen. Beseffen wat je lichamelijk nog aankan is bij elke sport belangrijk, dus ook bij squa sh". Relatief Een balletje, vier muren en een racket, zie hier de beno digdheden voor squash. Een van origine Britse sport, die zich langzaam meer zeker over de hele wereld aan het uitbreiden is. Arthur Smit (30) kwam relatief op late leeftijd in aanraking met het spel en heeft daar achteraf spijt van. „Ik was 23 toen ik me werke lijk serieus met squash ging bezighouden", blikt hij terug, „Vroeger tenniste ik veel, maar wat mij betreft heeft tennis duidelijk de concurren tiestrijd met squash verloren, Squash is veel intensiever, je bent sneller moe. "Vooral dat laatste aspect deed mij voor squash kiezen, want ik kwam soms de tennisbaan af zonder dat ik ook maar één druppeltje had gezweet en daar baalde ik van". Hoewel er tussen squash en tennis duidelijk parallellen zijn te trekken is het volgens Smit vrijwel onmogelijk om zowel op ten nis-als op squash- tebied een topper te zijn. „Een eginner kan met een tennis- basis redelijk uit de voeten, maar wanneer je naar de top wilt, dan is een specifieke trai ning onontbeerlijk. Vooral technisch zal er het een en an der geperfectioneerd moeten worden. Squash verlangt bij voorbeeld een hogere achter- zwaai in verband met de ach termuur en je tegenstander. Ook de houding van de pols verschilt. Bij squash speel je met een ontspannen pols, ter- Schiedam De landijsbaan in Schiedam verdwijnt. Het ge meentebestuur stelt de Schie- damse sportraad voor een an dere bestemming te zoeken voor cle ijsbaan, die naar de mening van het college geen succes is. „De kwaliteit van het ijs is vaak slecht, terwijl in de praktijk veel gebruik wordt gemaakt van de plassen in het Beatrïxpark en de stadssin gels". Het college ziet het schrappen van deze activiteit derhalve niet daardwerkelijk als een inkrimping van de mo gelijkheden tot sportieve re creatie, maar als een efficien- cy-verbetering. Als mogelijke bestemming voor het terrein, dat nu in gebruik is als paar denweide, denkt men onder meer aan een botenvijver of een midgetgolfbaan. De sport raad buigt zich donderdag 5 ja nuari in de trouwzaal van het stadhuis (Emmastraat 1) te Schiedam over dit voorstel. wijl je bij tennis je pols meer vastzet. Kortom, beide sporten eisen hun eigen technische on derricht". Klare taal van ie mand, die weet waarover hij praai. Nadat Smit eenmaal het squa sh had ontdekt is hij als een 'gek' op de baan tekeer ge gaan. Trainde en speelde ze ven maal per week nam veel door Norbert Kleinherenbrink lessen en had na vier jaar het gevoel dat hij er wat van kon. Haalde anderhalf jaar geleden zijn trainersdiploma, hing zijn bloemenzaak aan de wilgen en gaat thans als squashleraar door het leven. „Momenteel geef ik gemiddeld twintig uur per week les", aldus Smit. „Het is zeker nog geen dik be legde boterham, maar dat had Schiedam Jos van Leeuwen (33), beheerder van het pas één jaar oude squash- en tenniscen- trum Klaverstede is be paald met ontevreden tot nu toe over de gang van zaken. „Er is nu een schifting in ons ledenbe stand ontslaan", aldus Van Leeuwen. „In het begin waren er veel spe lers die zich in een im pulsieve bui hadden aan gemeld en die we na en kele maanden nooit meer terug zagen. Iedereen die nu lid is heeft duidelijk voor squash en lof tennis gekozen en dat is geluk kig een zeer respectabel aantal". Naast squash en tennis bestaan er momenteel plannen voor indoor cric- kettraining en badmin ton. Sauna en zonnebank zijn aanwezig. Het cen trum is gelegen aan De Brauwweg 46 in Schie dam. Telefoon ölö- 624323. ik ook niet verwacht. Ik gedï nu nog alleen op Klaverstede les, maar ik ben in onderhan deling met een centrum in Nieuwegein, dus misschien krijg ik het binnenkort druk ker". Smit is realist genoeg om te beseffen dat de nationale top voor hem niet meer haalbaar is. „Ik vind het jammer, maar daar ben ik inderdaad te oud voor. Dit jaar ben ik vijfde ge worden bij de B-kampioen schappen van Nederland, waardoor ik naar A-groep ben gepromoveerd. Daarin zitten ongeveer vijftig spelers, die weinig voor elkaar onderdoen. Het hoogst haalbare lijkt mij een plek in de middenmoot. Tegen die jonge gasten van twintig red ik het helaas niet meer". Als squashleraar kan hij in te der geval nog jaren mee en die gedachte stemt hem tevreden. „Ik voorspel squash ten goede toekomst. Echt duur is het niet en hei is relatief makkelijk (;e leren. Het is nu echter zaak om vooral de jeugd te interes seren. Ik loop dan ook mei plannen rond om op diverse, scholen tekst en uitleg te gaan geven". Maassluis In opdracht van de Maassluise Sport- en Reere- atieraad wordt in vormings centrum De Maaskant, De Vloot 207 te Maassluis vanaf 26 januari een ABO-cursus ge houden. Deze cursus leidt onder meéi op in leiding geven en de sportgezondheidsleer en 4i vereist voor vrijwel elke ver volgopleiding, Met het ABO- bewijs kan een cursist terechi bij de eigen sportbond om ziqb verder te bekwamen in hét trainers- of begeleidingsvak. I Deelname aan de ARO-cursqs kost 75 gulden, waarbij hét cursusboek is inbegrepen. De eerste les in De Maaskant vangt aan op 26 januari om 19.45 uur. Inlichtingen worden verstrekt via telefoonnummer 01899-13510. 1 Vlaardingen Het bureau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen houdt op donderdag 5 en vrijdag 6 januari in de sporthallen aan de Floris de Vijfdelaan diverse sportmanifesta ties voor middelbare scholieren. Donderdag 5 januari wordt een voetbaltoernooi gehouden, ter wijl op vrijdag 6 januari 's ochtends een basketbal- en tafelten nistoernooi wordt gehouden, in de middaguren gevolgd door ae robic dancing onder leiding van Cita Gross. Het voetbaltoernooi heeft plaats van 10.00 tot 15.00 uur. Jongens en meisjes kunnen zich (zowel per team als individueel) vanaf 9.00 uur uur aanmelden ïn de sporthal. Bij een deelname van twaalf teams sluit de inschrijving. Het tafeltennis- en baskethalgebeuren start om 9.30 uur, terwijl om 14.00 uur met aerobic dancing wordt gestart. De kosten per activiteit bedragen één gulden per persoon. In lichtingen over deïe sportmanifestaties worden verstrekt door het bureau sportieve recreatie, telefoon 010-355888 toestel 199 i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3