16 ROTTERDAM Erosboot stil van start 'Dit heb ik nog nooit meegemaakt' Twee topambtenaren havenbedrijf dienen klacht in ■Hl! Woning uitgebrand Minder zwartrijders door goede controle Wethouder Den Duimen over83Slecht jaar 'Wij willen alleen prostitutie aan boord' Berentemster Els Cardinali verontwaardigd: Wilton voert vruchteloos gesprek met ministers Bij B en W èn ambtenarenrechter KNIJP DE KAT 'NS IN HET DONKER! m? ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 30 december 1983 RZ/KV/RY/RV/ Een uitslaande brand in een woning in de Wapenstraat beeft gisteren een pand in de as ge legd. Een brandweerman liep hierbij tweedegraads brandwon den op en moest in het Zuider ziekenhuis worden behandeld. Aangrenzende woningen kregen rook- en waterschade. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken, omdat bij onderzoek een jerrycan in de bosjes bij de Putselaan is aange troffen. Op hel moment van de brand waren er geen mensen in het pand aanwezig. HET constateert: Rotterdam Een gerichte controle leidt tot een daling van het aantal zwartrijders. Dit concludeert de RET in het jaarverslag over 1982. Het openbaar-vervoersbe drijf heeft in 1982 twintig ex tra controleurs in dienst ge nomen en gedurende een be paalde tijd in vier gebieden intensief gecontroleerd. Deze extra controle heeft geleid tot 1,2 procent minder zwart rijders. De RET stelt dat deze daling het extra ingezette personeel terugverdient. Aan ruim tweemïljoen passagiers werd in 1982 gevraagd om het plaatsbewijs te tonen. Veer tigduizend reizigers werden betrapt op zwartrijden. Het schadebedrag, dat de RET in 1982 moest uitgeven voor vernielingen, bedroeg drie miljoen en bleef daar mee gelijk aan 1981. Wel moest er driehonderd maal meer worden ingegrepen door de politie op de bus, tram en metro. De alterna tieve straffen blijken goed te werken voor vernielzuchtige jongeren. In het verslagjaar heeft de RET 173,3 miljoen passagiers vervoerd, dat zijn er ruim vier miljoen meer dan in 1981. De stijging is een ge volg van de opening van de nieuwe metrolijn. Haven verwacht herstel in '84 Vervolg van de voorpagina Rotterdam De haven heeft dit jaar zeven procent minder lading verwerkt dan in '82, maar voor volgend jaar wordt er toch weer een lichte groei verwacht. Het gemeentelijk ha venbedrijf voorspelt vijf tot ze ven miljoen ton lading méér dan dit jaar en dat betekent een „Het lijkt er sterk op dat we het dieptepunt van de crisis gepasseerd zijn", zei Den Dun- herstel van twee tot drie pro cent. Havenwethouder drs.Êoel den Dunnen gaf dit redelijk op timistische vooruitzicht van middag tijdens de in de Burger zaal van het stadhuis gehouden, traditionele Oudejaarsbijeen- komst van de Havenvereniging 'Rotterdam'. Rotterdam Ondanks vele bezwaren van om liggende wijken en bedrijven is gisteravond rond tien uur het 'drijvende eroseentrum' on der de rook van het Feyenoordstadion open ge gaan. Het betreft hier de nieuwste poging om in Rotterdam een eroseentrum van de grond te til len. Aan een steiger bij de Stad ion weg meerden de twee initiatiefnemers enige V' I gteleden een oude rondvaartboot af, waarn igisteravond vier prostituees lieten werken. JA vrouwen za gen gisteren meer nieuwsgierige bezoekers dan klanten aan zich voorbij trekken. Het sekssthip is uiteindelijk 'Hel Malle Gat' gedoopt. De initiatiefnemers willen op kleine schaal be ginnen. Als blijkt dat prostitutie ter plaatse de finitief wordt toegestaan, willen zij uilbreiden. „Zodra het verantwoord is om te investeren willen we een beter en luxueuzer schip hier af meren. We wachten nu eerst de reacties af", zegt Wim van Eerland, één van de belangheb benden in het avontuur. Toeval Van Eerland is tot nu toe een onbekende in de Rotterdamse prostitutie-wereld. Per toeval ont moette hij afgelopen zomer de eigenaar van de seksclub OQ aan de 's Gravendijkwal. Van Eer land woonde al jaren op een boot aan de steiger bij de Stadionweg. Hij dreef daar een seheeps- 'nandel. Hij wees de seksclubhouder op de gun stige ligging voor een drijvend eroseentrum. Eerst voelde de seksclubhouder niet veel voor het avontuur, omdat er een speeltuintje vlak naast de boot lag. Pas nadat de gemeente het speeltuintje had gesloten, omdat de bodem was vergiftigd, vond hij het de moeite van het pro beren waard. Overlast Officieel wordt de seksboot geëxploiteerd door Erlan BV. Deze BV staat al jaren op naam van Wim van Eerland. Nu woont hij op de erosboot. Het grote parkeerterrein op de wal direct naast het schip is ook door Erlan BV gepacht. Vol gens de initiatiefnemers ligt het niet in de be doeling daar een tippelzone van te maken. ,,Wij willen geen overlast. Daarom wordt er al leen aan boord getippeld, zodat niemand er aanstoot aan kan nemen. Naar onze mening veroorzaken wij op deze wijze nog minder overlast dan elke willekeurige sekswinkel." „Het is onze bedoeling om een vervanging voor de straatprostitutie te vormen. Het wordt geen echte luxueuze club, met films, sauna's en an dere horeca-gelegenheden. We schenken ook geen alcohol. Het gaal zuiver om de prostitutie, zoals dat op straat ook het geval is." De wijken en de omliggende bedrijven handha ven hun bezwaren, maar beraden zich nog over concrete stappen. nen, die daar in zijn toespraak wèl direct op liet volgen dat 1983 voor de haven een slecht jaar is geweest. De totale la- dingovcrslag kwam uil op ruim 232 miljoen ton: achttien miljoen ton minder dan het jaar ervóór. De wethouder vond de achteruitgang van ze ven procent overigens niet eens zó slecht, omdat men hal verwege dit jaar nog op tien procent rekende. Het econo misch herstel in het achter land gedurende de tweede helft van het jaar is volgens hem de oorzaak van die verbe tering geweest. Ladingsoorten Over de aanvoer van ruwe olie wat hoeveelheid betreft voor de haven de belangrijkste ladïngsoortmerkte Den Dunnen op dat die met 11 procent is teruggelopen, tot ongeveer 75 miljoen ton (in '82 was dat ruim 84 miljoen ton). „Maar alles wijst erop dat er een stadium van stabilisatie is bereikt", zo zei de wethouder, die ook wees op de relatieve kracht van het Rijnmondge bied als raffinagecentrum. Het staat volgens hem vast dat de uitstekende toegankelijkheid van de Rotterdamse haven daarbij een rol van betekenis speelt. Den Dunnen meent ook dat de aanvoer van minerale oliepro- dukten een stabilisatiepunt Rotterdam „Overal ben ik geweest. In Marokko, Turkije, ik weet niet waar. Maar nergens heb ik meegemaakt dat mijn spullen worden vernield." Roberto Cardinali, van beroep circusartiest, ge specialiseerd in beren, heft vertwijfeld zijn han den in de hoogte. Hij be grijpt niet, dat het bezoek aan zijn schoonfamilie in de Beverwaard tot deze gevolgen heeft geleid. De balans voor Roberto en zijn vrouw Els is inderdaad triest. Drie beren tijdelijk 'opgeslagen' op het politiebu reau Groot-IJsselmonde, de voorruit van hun woonwa gen annex camper aan digge len. en een dag vertraging in het reisprogramma. En dat alleen maar, omdat onbeken den in de nacht van woens dag op donderdag hun on lustgevoelens bot vierden op het mobile huis van de Car- dtnali's, die op doorreis hun drie beren Cora, Alfred en Ricky net even buiten de nieuwbouwwijk stationeer den. Onderweg „Wij hadden in Amsterdam onderdak gevonden voor de beren", zegt Els Cardïnaïi- Merrelaar. „Mijn man, een Portugees, is op zoek naar werk. Maar met een beren nummer is dat tegenwoordig niet meer zo eenvoudig. Dus hadden wij een tijdelijk on derkomen gevonden bij 'Cir- cus Holiday'. Daar werkt mijn zus, en wij konden onze beren daar stallen," Els en Roberto waren vanuit Frankrijk onderweg naar Amsterdam en wipten even aan bij de moeder van Els, die in de grauwe Beverwaard haar intrek heeft genomen. Els: „Vijftien jaar geleden was ik hier voor het laatst. En dan dit. Twee dagen zou- een proces-verbaal kunnen krijgen omdat hij volgens ar tikel 425 'gevaarlijke dieren niet afdoende onder zijn hoe de zou hebben gehouden'. Maar bewezen is dat niet. En de politie zegt al, dat men re kening houdt met de omstan digheden. En dat de Cardina- li's door al die vernielingen al genoeg schade hebben ge leden. Vandaar dat de beren nu rus tig grommend hun plekje hebben gevonden in Amster dam. En dat Roberto verder op zoek kan naar een enga gement voor het berennum- 'mer. Omdat hij gewoon weer aan de bak wil komen, waar dan ook. Behalve in de Beverwaard... den we in Rotterdam blijven. In die tijd zou mijn man op zoek gaan naar werk. Hij was in Amsterdam en woensdag avond reed hij achter mijn zus aan naar de Bever waard." Verdwenen De zus echter bleek eerder in Rotterdam aan te komen dan Roberto. Els, die op dat mo ment thuis was: „Mijn zus kwam binnen en vertelde dat de berenwagen verdwenen was. Toen ben ik meteen gaan kijken. Het bleek dat onbekenden geprobeerd heb ben in te breken. Allereerst hebben ze geprobeerd in de caravan te komen. Maar daar stuitten ze op onze hond." Problematischer werd het, toen de 'onbekenden* ook nieuwsgierig werden naar de inhoud van de aanhangwa gen. Want, niet beseffend, dat daarin drie beren zaten, door Marlijn Verwaaijen Foto: Henk Speksnijder werden twee van de drie vergrendelingen verbroken. Wat later voor de politie aan leiding was om de aanhanger weg te halen, om te voorko men dat de drie beren alsnog de vrijheid zouden kiezen. Els: „Alles was goed afgeslo ten. Maar ja, als er dan figu ren zijn die gaan proberen de boel open te breken dan kan ik daar ook niet veel aan doen. Uiteindelijk ben ik nog erg blij dat de beren bij de politie terecht zijn gekomen. Want vergeet niet, het is ons brood. Wij moeten hier aan verdienen. Natuurlijk zijn de Verslagen staan de Cardina- li's voor hun camper. De beren zijn inmiddels ondergebracht in Amsterdam. dieren uitstekend behandeld. Hei zijn zelfs kinderen voor mij. Maar ik moet er niet aan denken dat ze in handen van de een of andere handelaar waren gekomen. Dan zou ik geen oog meer dicht doen." Inmiddels heeft het echtpaar Cardinali zijn 'wettig eigen dom' weer opgehaald bij bu reau Groot-IJsselmonde. De beren zijn ondergebracht bij Circus Holiday in Amster dam. Niet zo zwaar De politie tilt niet zo zwaar aan de aard van de overtre ding. Formeel zou Roberto J Rotterdam Eer® Rotterdamse bakker wreef zich vannacht eventjes goed zijn, ogen uit. Op een ter rein aan de Bever- waardseweg zag hij in een aanhanger achter een verlaten' kampeerwagen drie bruine beren, die geestdriftig op zijn belangstelling rea geerden. Door hem ^aangeboden broden ■werden gretig naar ■binnen gewerkt. iDe politie, die korte' jtijd later arriveerde, l stelde vast dat het ^bijzondere berentrio. heeft bereikt, hoewel de over slag dit jaar nog is teruggelo pen; van 40 miljoen naar 35 miljoen ton. „Voor 1984 wordt een herstel verwacht, dat zich tot enkele miljoenen tonnen zal beperken", aldus de wet houder. Erts De ertsaanvoer is gedaald van wege de moeilijke situatie bij de ijzer- en staalindustrie in het Ruhrgebied. Rotterdam verwerkte ruim vijf miljoen ton minder (totaal ruim 35 miljoen ton): een ach teruit gang van bijna vijftien pro cent. Maar ook wat erts betreft verwacht hij een opleving: enige miljoenen tonnen meer in '84, De aanvoer van steenkool was dit jaar vrij stabiel: 10,7 mil joen ton, tegen 10,5 miljoen ton het afgelopen jaar. De sector granen en derivaten bleef met ruim 40 miljoen ton vrijwel op het niveau van '82. Vier procent 'winst' was er voor de sector stukgoed'. 40 miljoen ton in '83 en 38,4 mil joen ton in '82. De hoeveelheid container-lading steeg van 22 miljoen tot 23,5 miljoen ton; het aantal verwerkte contai ners liep op van 1,4 naar 1,6 miljoen (een groei van zeven procent). Wethouder Den Dunnen merkte in dit verband wel op dat de opbrengsten van de containeroverslagbedrijven dit jaar onder sterke druk heb ben gestaan. Er is vanwege de grote aanbodscapaciteit een keiharde prijzenslag aan de gang, vooral van Antwerpen en Zeebrugge. Volgens Den Dunnen speelt Rotterdam daarin 'gelukkig goed mee'. De sector 'overig stukgoed, waarin het arbeidsintensieve conventionele stukgoed zit, nam met 1,7 procent toe: er werd 180.000 ton meer behan deld dan in '82. Stukgoedakkoord De wethouder noemde het deze zomer bereikte stukgoe dakkoord tussen werkgevers er» werknemers 'een heel be langrijk resultaat'. „Door de werkers op de stukgoedkaden meer vertrouwen te geven in hun financiële toekomst en de onvermijdelijke afbrokkeling van het aantal arbeidsplaatsen met de grootste zorg te omrin gen, hebben we de haven be hoed voor een sociale strijd, die heel nadelige gevolgen had kunnen hebben", zei hij. Den Dunnen constateerde dat de haven niet 'is afgegleden' Wethouder Den Dunnen ...herstel verwacht en dat Rotterdam met steun van de nationale overheid de herstructurering van de oude havengebieden kan gaan uit voeren. Den Haag Het gesprek dal directieleden cn bewindvoer ders van Wilton-Fijenoord gis teren hebben gevoerd op het ministerie van economische zaken is op niets uitgelopen. Volgens bewindvoerder mr. J.J. van Wessem zijn concrete afspraken uitgebleven en bleef het bij een verkennend ge sprek met do ministers Van Aarden ne (economische za ken), Ruding (financien) en Korthals Altes (justitie). Op korte termijn zouden nieuwe gesprekken volgen. Na afloop van de tweeenhalf uur durende bespreking be sloot Wilton-Fijenoord defini tief naar de Raad van State te stappen om in beroep te gaan tegen het regeringsbesluit geen exportvergunning af te geven voor onderzeeers voor Taiwan. Directeur ir. B. Sluis na afloop van het gesprek: „Ik had op niets gerekend, maar we moeten de zaak nog niet opgeven." Volgens mr. Van Wessem dreigt nog steeds een faillissement. Rotterdam Twee top ambtenaren van het ge meentelijk havenbedrijf hebben zowel bij het col lege van Ben W als bij de ambtenarenrechter een klacht ingediend over de procedure die is gevolgd bij de samen voeging van enkele be drijfsafdelingen èn bij de keuze van een nieuwe afdelingschef. Drs. R.Th. Sperling, hoofd van de economische afdeling van het gemeentelijk havenbedrijf, en het hoofd van de afdeling nautische zaken H.C.G. Al berts vinden bovendien dat er door de samenvoeging van vijf 'onderzoeksafdelingen' niet beter zal kunnen worden ge werkt dan in de bestaande si tuatie. Afhankelijk van de re actie die B en W geven, zal het afhangen of de klacht bij de ambtenarenrechter wordt doorgezet Directeur ir. H. Molenaar van het gemeentelijk havenbedrijf geeft toe dat hij en de stuur groep die de bundeling van de afdelingen moesten coördine ren, zien niet volledig hebben gehouden aan de regels die er wat dat betreft zijn (zoals de benoeming van een selectie commissie, een interne adver tentie e.d.). Molenaar: „Maar wij vonden dat we intern maar één man hadden voor die nieuwe functie en dat heb ben we de staf van ons bedrijf uitgelegd. De vraag is: hand haven we de regels of gaan we voort met het havenbedrijf"? Hij vindt samenvoeging van de vijf afdelingen tot een Af deling Onderzoek en Ontwik keling dringend noodzakelijk, omdat allerlei kwesties binnen het gemeentelijk havenbedrijf op één lijn dienen te worden gebracht. „We moeten tal van zaken multi-diseiplinair gaan aanpakken", aldus Molenaar. Overigens moet er, zoals be kend, ook een nieuwe adjunct directeur komen, omdat mr, Willem Scholten na een dienstverband van slechts twee jaar met ingang van 1 ja nuari a.s. (als directeur) terug gaat naar zijn oorspronkelijke dat er vóór de komende zomer werkgever: Smit Internationa- een opvolger voor mr. Sehol- le. Ir. Molenaar verwacht niet ten zal zijn benoemd. n eze bijzonder practische knijpkat, handig in huis of in de auto, wordt uw eigendom als u de (kleine) moeite doet een vriend of kennis te interesseren voor onze krant en hem of haar opgeeft als abonnee. Altijd licht bij de hand. Nooit batterijen nodig! Noteer m.i.v. als abonnee van het Rotterdams Nieuwsblad: naam: adres: postcode/woonplaats: telefoon: Deze abonnee ontvangt de krant de eerste 14 dagen gratis Stuur als dank voor de moeite een knijpkat naar: adres: postcode/woonplaats: 1 telefoon: Stuur deze bon in open envelop, geen postzegel i pjakken, naar: Antwoordnummer 834,3000 VB Rotterdam j :Hjo pen T - c°n< ipfi ?dai ide |nal 'vet bee mo (Ook de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4