'Stemgedrag in duikbootkwestie verbijsterend' Fusie welzijnswerk kan GSD soelaas bieden PSP vergelijkt begrotingen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOIfflAMI NIEUWE WATERWEG COURANT Kerk en huis doorbrand bedreigd Café Windmill in as gelegd Kunst luidt nieuw jaar in met champagne Gewapende Schiedammer op vlucht voor politie Inbreker bewerkt maxi met knuppel 'Alsmaar rechtdoor..' Vlaardingse boom haalt 1984 niet Schiedam geeft TV 5 door Brandkast autobedrijf gekraakt rm inwin MAANDAG 2 TANUARI 1984 'Schiedam Bestuur en frac tie van D'66 in Schiedam t hebben in een brief hun 'Verbijstering' uitgesproken 4over het stemgedrag van de Tweede-Kamerfractie in het debat over de levering van duikboten aan Taiwan door de Sehiedamse werf Wilton Fijenoord. D'66 stemde mee met de meerderheid tegen het verlenen van een export vergunning. De Sehiedamse afdeling stapt nu op hoge po ten naar het hoofdbestuur. „Onze boosheid zal u duide lijk zijn", schrijven voorzitter Marcel Houtkamp en raads lid Adrie Reijnhout aan hun politieke voorman Maarten Engwirda. Ze verwijten hun partijgenoten in Den Haag, dat die geen contact hebben gezocht met de Sehiedamse D'óó-Schiedam kapittelt kamerfractie afdeling voor ze tot een be sluit kwamen. „Informatie van de betrok ken stedelijke gemeenschap, die door de gewraakte beslis sing zwaar wordt gedupeerd, kan blijkbaar worden ge mist", aldus de Sehiedamse democraten in hun boze brief. Met de steun van de kamer fractie aan de regering is de positie van D'66-Schiedam, als het gaat over het behoud van de werkgelegenheid, volkomen ongeloofwaardig geworden. „Wij kopen niet zoveel voor uw stemgedrag", schrijven Houtkamp en Reijnhout. Van vervangende orders voor de noodlijdende werk verwachten ze niet veel. „Je weet wat je hebt, je moet maar afwachten wat je nog krijgt, zeker als dat uit de Volksrepubliek China moet komen." Aan de beslissing die de Tweede Kamer vorige week nam kleven volgens de D'66'ers alleen maar negatie ve aspecten: het verlies van merer dan 1200 Sehiedamse arbeidsplaatsen en mogelijk zelfs een totale sluiting van de werf. „Ons is op geen en kele wijze duidelijk gewor den welk doel met deze stel- lingname van de kamerfrac tie is gediend." Kunstminnend Vlaardingen begon zondag het nieuwe jaar in galerie KunsH-, waar met champag ne geklonken werd op een goed begin. Het is tra ditie dat in de piepkleine galerie van Jos en Rita Noordhuizen op nieuwjaarsdag een expositie wordt geopend. Dit jaar waren de Deiftse kunste naressen Eliz inger en Laura Bakker uitverkoren om het jaar in te luiden. In de stampvolte ruimte oogstten vooral de kleur- composities van Eliz Inger op haar acrylschilderin gen op transparante folie, veel bewondering. Van Laura Bakker hingen er tassen van gekleurd hor gaas. Het was de laatste expositie in de galerie aan de Johan Willem Frisolaan. Uiterlijk in mei van dit jaar verhuist Kunst+ naar de Hoogstraat. Delft Na een achtervolging vanaf het Deiftse winkelcen trum In de Hoven heeft de po litie in Schiedam een 2?-jarïge inwoner van die plaats aange houden. Hij droeg een schou derholster met een zware re volver, geladen en schietklaar. De man bleek in het bezit van een machtiging om het wapen, een Smith Weston .357 Mag num, thuis te hebben. Die machtiging was echter juist op 1 januari verlopen. De Schie dammer is lid van een schiet vereniging. Hii verklaarde tegenover de politie dat hij op nieuwjaars dag naar zijn vereniging wilde, maar de schietclub bleek ge sloten. Hij had toen het wapen maar bij zich gehouden. De politie ging achter de auto van de man aan toen die hard wegreed uit het winkelcen trum, Daar hielden zich enke le mannen verdacht op, reden waarom de politie kwam kij ken. De Schiedammer bleek hiermee echter niets te maken te hebben. Hij is na verhoor op het politiebureau in Delft vrij gelaten, Het wapen is met de munitie in beslag genomen. Monster/Schiedam Een 34- jarige man uit Schiedam heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een inwoner van Mon ster met een honkbalknuppel een gebroken scheenbeen ge slagen. Het slachtoffer is in het Bethelziekenhuis in Delft op- genomen. *De Schiedammer werd door zijn slachtoffer betrapt toen hij in de woning van diens ouders 'inbrak. Tijdens een achtervol ging door het huis werd de be woner met de knuppel be- werkt. De dader kon zaterdagmorgen vroeg door een agent, die na zijn dienst op weg was naar huis, alsnog worden aangehou den. Eerder die nacht was de auto van de Schiedammer al in beslag genomen. De wagen was niet afgesloten en de sleu teltjes zaten nog in het con tactslot. De buit van de in braak, enkele honderden gul dens, is teruggevonden. Zo de Poldervaart in Schiedam Twee Rotter dammers zijn op nieuw jaarsmorgen rond zes uur met hun auto de Polder vaart ingereden. De 21-ja rige bestuurder hield aan het avontuur een nat pak over. Zijn 25-jarige passa gier moest in het Schië- landziekenhuis worden opgenomen. Het tweetal had aan enke le'voorbijgangers de weg naar hun woonplaats ge vraagd. Ze kregen het ad vies om gewoon maar rechtdoor te rijden. De be stuurder deed dat, maar reed ter hoogte van de Windas het water in. Een 19-jarige Schiedammer zag het ongeluk gebeuren en sprong de Poldervaart in. Hij wist de bewusteloze passagier uit de auto te ha len en paste mond-op- mondbeademing toe tot een ambulance arriveerde. Politie langs Waterweg 'Rustig begin van 84' Waterweg-Noord De Opsta ïidingskerk in Schiedam is in de nieuwjaarsnacht een paar kwartier door brand bedreigd ge weest. Bosjes naast de kerk werden door jongelui met benssirie in brand gestoken en die vlammen laaiden hoog op. Verder Mel den nieuwjaars-vierders in Maassluis, Schiedam en Vlaardingen het rustig. De brandweer moest een paar keer uitrukken voor kleine brandjes, maar grote drama's en persoonlijke ongelukken deden zich niet Een brandweerman probeert een oplaaiend vreugdevuur in de Vlaardingse Piet Heinstraat te blussen. voor. Oud en nieuw in de Water weg-Noord gaf dit jaar een op vallend rustig beeld te zien. „Er is vrijwel niets gebeurd", aldus een politiewoordvoerder in Schiedam. Bij de Opstan- dingskerk aan de Burgemees ter Honnelager Gretelaan werd het even spannend toen de bosjes rond de kerk in brand werden gestoken, maar de brandweer was op tijd ter plaatse. Rond vier uur stond een bouwloods in de Ridder- kerksestraat in lichterlaaie. Vuurwerk was waarschijnlijk de oorzaak van die brand, die naar een huis dreigde over te slaan. Maar ook daar had de brandweer de zaak snel onder controle. Een speelterrein achter het Chopinplein in Schiedam werd door jeugdige feestvier ders in brand gestoken en daar bleef weinig van over. Er ver dween hier en daar vuurwerk in brievenbussen en er werden vuilnisbakken in de brand ge stoken. Vanuit Sehiedam- Noord moest een politiebusje een paar keer heen en weer rijden om in beslag genomen auto en tractorbanden naar het bureau te brengen. De jeugd, die een leuk vreugde vuur wilde aansteken, keek beteuterd toe. In Schiedam- zuïd kon de brandweer met enige moeite voorkomen, dat een schaftwagen, die aan de Hoofdstraat stond, in vlammen opging. Het werk van de brandweerlieden bleek tever geefs, want een half uur later kraaide de rode haan alsnog victorie. In Vlaardingen bleef het rond klokke twaalf nog rustiger dan in de buurstad. Er werden wel op grote schaal kerstbomen en oude banden verbrand, onder meer op de Cura?aolaanr Piet Heinstraat en het Meldels- sohnplein, maar dat gebeurde allemaal zo georganiseerd dat er geen gevaar ontstond. De brandweer moest twee keer uitrukken voor een beginnend brandje bij een groentewinkel in de Henriëtte Roland Holst- straat, waar vuurwerk naar binnen was gegooid. Een deel van de waar werd onverkoop baar. Bewoners van de Markt klaagden over stank van in de brand gestoken vuilcontainers. De Maassluisse politie had al ruim voor twaalf uur 's nachts voorzorgsmaatregelen geno men. Grote partijen kerstbo men werden in beslag geno men en naar het bureau ge sleept. Er werden nog op zeer kleine schaal kerstbomen ver brand en daar bleef het bij. Schiedam Een dag later was de Sehiedamse politie nog verbaasd, hoe de brand in café Windmill in Schiedam zo razendsnel om zich heen had kunnen grijpen. Het interieur van het café werd in de nieuwjaarsnacht, even voor vijf uur, volledig in de as gelegd. „Op het ene ogenblik dat we erlangs reden was er nog niets aan de hand, een minuutje later stond hel café in lichterlaaie", aldus een politie woordvoerder. De politie heeft het sterke ver moeden dat de brand is aangestoken. Hei stonk op de plaats van de brand naar benzine. De huizen boven het etablissement werden door de brandweer, die met drie auto's was uit gerukt, gered. Er waren geen slachtoffers. Het geblakerde interieur van café Windmill, zoals dat overbleef na de brand van nieuwjaarsnacht. Somber beeld in beleidsnota Vlaardingen De Vlaarding se sociale dienst zou geen alge meen maatschappelijk werk meer behoeven te doen als het zou komen tot een samenvoe ging van andere instellingen op het gebied van welzijn. De GSD zou dan de andere taken, die nu in het gedrang komen, weer meer naar behoren kun nen vervullen. Burgemeester en wethouders schrijven dit in een verder sombere ontwerp- beleidsnota over de sociale dienst. De samenvoeging van het maatschappelijk werk, waar B en W grote voorstanders van zijn, zou de sociale dienst op die manier ten goede kunnen komen. Het aantal mensen dat een beroep doet op de GSD is in de laatste vijf jaar bijna ver dubbeld, terwijl er nauwelijks meer personeel bijkwam. Dat heeft ertoe geleid dat de sociale dienst zich nu in hoofd zaak richt op de wettelijke ta ken, die zij verplicht is uit te voeren. Andere taken kan de GSD ook niet meer afstoten. De budgettering kan niet wor den geschrapt, omdat de ge meente daarvan zelf de dupe zou worden. Mensen die in fi nanciële problemen zitten, kunnen dan de huur en de gas- en electriciteitsrekening niet meer betalen. Bovendien zou de kredietbank het dan drukker krijgen. De enige maatregel die voor de GSD op de lange duur ver lichting van het werk zou brengen is het samenvoeging van alle wel2ijnsinstellingen, schrijven burgemeester en wethouders in de sombere be leidsnota. Maar tot die tijd, zo staat in de nota, moet de GSD algemeen maatschappelijk werk blijven doen. Dit jaar krijgt de dienst er een maatschappelijk werker bij, en volgend jaar nog een. Een gro tere uitbreiding, die eigenlijk nodig zou zijn, zit er niet in. De beleidsnota, die in de ge meenteraadsvergadering van 29 februari wordt behandeld, ligt de gehele maand januari ter visie. "Opmerkelijke verschillen' tussen Schiedam en Vlaardingen Schiedam De PSP-leden uit de gecombineer de PSP/PPR-raadsfractie in de gemeenteraad zijn momenteel druk doende mei een zo uitge breid mogelijke vergelijking van de begrotin gen van de gemeenten Schiedam en Vlaardin gen. In diverse hoofdstukken zijn al verschillen ontdekt, die opmerkelijk worden genoemd. De bedoeling is, dat van het karwei een nota wordt gemaakt, die vlak voor de begrotingsbe handeling in Schiedam aan de andere raads fracties wordt gepresenteerd. Op die manier wil de PSP/PPR-fraclie proberen, de nodige wijzi gingen in de begroting tot stand te brengen. Een van de voorbeelden die nu al zijn gebleken is het feit, dat in Schiedam zo*n 600.000 gulden per jaar méér aan brandpreventie wordt uitge geven. De PSP vindt dat een interessant gege ven, vooral omdat Schiedam immers minder inwoners dan Vlaardingen telt. De PSP wil op dit moment overigens nog geen nadere bijzonderheden over de vergelijking naar buiten brengen. Fractie-assistent Veeling: „We maken eerst het complete karwei af, en pas vlak voor de begroting willen we de infor matie naar buiten brengen. We hebben afge sproken daar niet eerder iets over los te laten." In de FSP/PPR-fractie is men van plan, een actieve rol te spelen bij de debatten over de be groting voor dit jaar. „We erkennen dat de ge meente in een klem-situatie zit. Zeg je nee te gen het hele bezuinigingspakket, dan kun je over onderdelen daarvan niet meer meepraten. Kies je wel voor bezuinigingen wat wij doen— dan maak je hoe dan ook vuile handen. Je moet van 'twee kwaden' de minst erge kie zen", schrijft PPR-secretaris Aad van der Tang in het ledenblad PPRiem. Vlaardingen De kerstboom op de Markt in Vlaardingen heeft, evenmin als die langs de Broersvest in Schiedam, de jaarwisseling niet gehaald. Vrijdagnacht is de boom om gezaagd en vervolgens wegge sleept. Een onderzoek in de omgeving heeft nog niets op geleverd. De politie vermoedt dat het groen ten prooi is ge vallen aan een groep kerstbo menjagers. Schrale troost voor Vlaardin gen is dat de Sehiedamse boom een nog triester lot was be schoren. Die haalde zelfs de kerstdagen niet. Schiedam In Schie dam en Gouda wordt met ingang van van avond het Franse sate- liet-televisieprogramma TV 5 doorgegeven op het kabelnet. Ook in Amster dam en Hellendoom worden de signalen met ingang van vanavond doorgegeven op het loka le kabelnet. De programma's van het Franse station worden in Schiedam tussen zeven en tien uur 's avonds doorgegeven. Voorlopig is TV 5 alleen in Schie dam te ontvangen en nog niet in Vlaardingen. „Er wordt met de gemeente Vlaardingen nog overleg gevoerd over doorgifte", aldus voorlichter Marï Dingenouts. Om TV 5 te ontvangen op het Sehiedamse kabel net, moet worden ge zocht tussen WDR1 en Belgie Vlaams I. Vlaardingen inbrekers, die ven en vandalen zijn de laatste dagen voor de jaarwisseling in Vlaardingen flink actief ge weest. In een automobielbe drijf aan de Parallelweg werd de brandkast gekraakt. Er werd 17.000 gulden ont vreemd. Een flatwoning aan de Lissa bon weg kreeg bezoek van in brekers, die hel op de videore corder en sieraden hadden voorzien. Op drie plaatsen in de stad werden geparkeerde auto's on der handen genomen. Van een wagen, die aan de Holysingel stond, werd het hele interieur vernield door vuurwerk naar binnen te gooien. De schade bedroeg 12.500 gulden. Op het Narcisplein werd een autora dio uit de wagen gesloopt, ter wijl de schade op de Narcis straat beperkt bleef tot een vernielde antenne. Twee frans sprekende dames hebben vrijdagmiddag winke liers in de Gedempte Biersloot en de Floris de Vijfdelaan ge dupeerd door brutaalweg geld uit de kassa te grissen. De buit in de eerste zaak bedroeg vijf honderd gulden. Met hoeveel geld zij uit de andere winkel aan de haal gingen, kon de ei genaar niet vertellen. Twee jongens van 16 en 17 zijn vrijdag aangehouden, nadat zij zich m de Boerhaavestraat met enkele kratjes bier en fris drank uit de voeten hadden gemaakt. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1