Schienoko: 140 woningen extra Plannen voor zelfbouwhuizen op GTB-terrein Compromis in gemeenteraad Piet Franken nieuwe gemeentesecretaris V1AARDEN&S DAGBLAD SCH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT «KA UNIEK PROJECT VOOR NEDERLAND Kerstbomen verbranding in de kou Inzittende yan auto rooft tas Kwaliteit ondergeschikt aan politieke voorkeur 'Bedrijven moeten opknapbeurt betalen' Brandkast gekraakt Winkeldieven aangehouden Staatssecretaris De Graaf bij CDA-Vlaardingen DONDERDAG 5 JANUARI 1984 Schiedam De kans is groot dat halverwege dit H jaar de eerste paal kan H worden geslagen, voor de bouw van 140 woningen met vier kamers aan het Spinhuispad in Schie- s dam. De bouwplannen hiervoor zijn goedge- keurd. Het uiterlijk van de woningen lijkt op dat H van de nieuwbouwwo- ningen in de Mariastraat ff in Schiedam-West. De woningen worden zon- der overheidssteun ge- is bouwd in opdracht van een 5 Rotterdamse projectontwik- keiaar. Dat bedrijf kan zijn S plannen doorzetten door de lage grondprijzen in het Schienoko-gebied. Schieno- ko valt onder de ISR-rege- lïng. Het is volgens wethouder Cor van Tilborg uniek in Nederland, dat een ge meente van de overheid de mogelijkheid krijgt op deze manier 140 woningen te bouwen buiten het toege wezen contingent. Van de woningen worden er 90 verkocht tegen een gemid delde prijs van 118.000 gul den en 50 woningen wor den verhuurd voor een be drag van 500 gulden per maand. De bouw van de woningen vormt de eerste van drie fasen. De tweede fase ligt recht tegenover de eerste en wordt omsloten door het Raam, het Groene- weegje, de Noordmolen straat en het Spïnhuispad. De derde fase is het stukje grond aan de kop van de Noordvest en de Noordmo lenstraat. Het eerste complex is een gesloten blok, met in het midden een overdekte par keergelegenheid voor de bewoners. De bijdrage, die de toekomstige bewoners voor een parkeerplaats gaan betalen, valt door de grondkosten lager uit dan aanvankelijk was berekend. Aan het Spinhuispad wordt het complex vier woonla gen hoog en aan het de Sint Anna Zusterstraat drie. In het complex worden geen liften aangebracht. De ontwikkeling van de bouwplannen viel samen met het maken van het be stemmingsplan voor Schïe- noko. Daardoor kon xeke- ning worden gehouden met het verzoek van de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum om bij de bouw de oorspronkelijke rooilijn van de huizen aan te houden. De woningen op de begane grond en de eerste etage zijn de huurwoningen. De woningen op de begane grond hebben- door de par keergarage geen deur en ramen in de achtergevel. Dat houdt volgens ambte naar Gustaaf Schaap niet in, dat er in de woningen kamers zonder ramen zou den zijn. Dat kan worden voorkomen door de gang van het huis aan de achter zijde te projecteren. De be nedenwoningen zijn geheel georiënteerd op de straat kant en bestemd voor 'ou dere' echtparen. De huizen hebben aan de voorzijde een kleine loggia. De \vo- ningen op de eerste etage hebben, dankzij de over dekte parkeergarage een dakterras. Bij de leden van de com missie Stadsvernieuwing bestond gisteravond nogal wat wantrouwen ten aan zien van het project. Her haalde malen werd aan wethouder Van Tilborg ge vraagd of de te bouwen wo ningen de kwaliteit van woningwetwoningen bena dert. Volgens Van Tilborg moet de bouwer zich aan de bouwvoorschriften houden en moet een goed produkt afgeleverd worden. „An ders worden de woningen met verkocht. Men moet niet de conclusie trekken dat het mindere huizen zijn, omdat ze buiten het contin gent om worden gebouwd", verduidelijkte hij. Volgens Gustaaf Schaap wordt geprobeerd de 140 woningen in aanmerking te laten komen voor een een malige premie van 6500 gulden per woning. Hoewel het complex aan de gestelde eisen voldoet denkt de ge meente niet voor deze zoge naamde premie C-regeling in aanmerking te komen. „Die is in het leven geroe pen als extraatje voor de gemeenten die bij de con- tingentering een beetje bui ten de boot zijn gevallen. Schiedam is relatief goed bedeeld", zegt Van Tilborg. f Onechte' inspraak IJsselhoeveterrein Vlaardïngen De omwonenden van het IJsselhoe veterrein in Holy-Noord in Vlaardingen krijgen als nog gelegenheid om, op basis van het al bestaande bouwplan, mee te praten over de bebouwing van het stukje grond. Op die manier wil de gemeente voorko men, dat bij verdere beroepsprocedures tegen de plannen het verwijt geuit wordt, dat de omwonenden niet voldoende hebben kunnen meepraten. Echte in spraak volgens de algemene inspraakverordening wordt het niet: zo'n procedure zou veel te lang duren. Het contact met' de bewoners moet in twee of hooguit drie maanden afgerond zijn. Een compromis van die strekking werd gister avond door de Vlaarding- se gemeenteraad unaniem ondersteund, nadat over de perikelen rond het IJs selhoeveterrein w,eer uit gebreid was gediscus sieerd. Jaren geleden zijn er met ^omwonenden af spraken gemaakt over be bouwing van het tèrrein- tje, waarbij overeenstem ming was bereikt over de bouwhoogte en de opper vlakte die die bebouwing zou mogen bestrijken. •Inmiddels ligt er een nieuw bouwplan, dat volledig aan die voorwaarden voldoet, maar dat meer huizen telt dan aan vankelijk in de bedoeling lag, .Tevens zijn het woningen in ;de sociale sector en daar heb ben de omwonenden bezwaar tegen, onder meer omdat ze vinden dat die niet in de wat deftige structuur van het buurtje passen. Gisteravond moest de raad in stemmen met een zogenaamd Voorbereidingsbesluit: een aankondiging dat over enige tijd het bestemmingsplan zal worden gewijzigd. Op formele gronden is tegen zo'n uit spraak geen bezwaar mogelijk, maar omwonenden hadden "toch bezwaarschriften inge diend. Vanuit de PvdA werd vooral de opstelling van CDA-fractie- leider Jo Schriel bekritiseerd, die enkele maanden geleden nog had betoogd dat de omwo nenden in het verleden vol doende inspraak hebben ge had, maar die er nu voor pleit- te alsnog inspraak te verlenen. Die andere opstelling is inge geven, aldus Schriel, door zijn angst dat de omwonenden ver dere beroepsprocedures zullen winnen, als de gemeente hen niet nogmaals de gelegenheid geeft hun mening kenbaar te maken. In die zin ging uitein delijk ook wethouder Goudri- aan, en met hem de rest van de gemeenteraad, akkoord. „We geven ze de gelegenheid hun kruit te verschieten", zo legde Goudriaan de onechte inspraak uit, Mariëtte Hoogendijk (VVD) had de beslissing over het voorbereidingsbesluit nog een maand uit willen stellen. Ook zij ging uiteindelijk akkoord met het compromis. „En of hun opmerkingen zullen lei den tot het wijzigen van het bouwplan: daarover moet de commissie dan maar beslis sen", meende Goudriaan. Het voorbereidingsbesluit kwam op die manier unaniem door de raad. Kinderen en ouders genoten gis termiddag op het afgezette par- keerterreintje aan de Van Lennep- straat in Maassluis van het oplaai ende vreugdevuur van de kerstbo menverbranding. Op oudejaarsavond was de politie spelbreker. Toen werden grote par tijen bomen in beslag genomen, zodat het nauwelijks tot kerst- boombranden kwam. Gistermiddag werd die schade in een koud en nat Maassluis een beetje ingehaald, onder het toeziend oog van de brandweer. Vlaardingen Een 20-jarige Vlaardingse is gisteravond pm kwart over zes van haar tas beroofd door de inzitten de van een personenauto. De yrouw fietste over de Rotter- i damseweg, toen de auto (naast haar kwam rijden. Uit *Bet geopende portierraampje iKwam een hand, die de tas j Van haar schouder griste. pe vrouw kwam ten val en schaafde haar linkerhand. De waarde van de geroofde tas met inhoud was ongeveer honderd gulden. De politie yr Verzoekt mensen die inlich- tingen kunnen geven over het voorval de recherche op te hellen op 010-342355. Schiedam Zowel de bewonersvereniging Schiedam- Zuid als de gemeente onderzoeken de mogelijkheid voor zelfbouw woningen op het GTB-terrein. De plan nen zijn voortgekomen uit de kleine aantallen gesubsi dieerde huizen, die Schiedam van het rijk in de toe komst mag bouwen. Door bewoners zelf hun eigen wo ningen te laten bouwen zou toch een behoorlijk aantal betaalbare huizen in Zuid gerealiseerd kunnen wor den. Het grootste voordeel var» zelf bouwhuizen is dat door zelf werkzaamheid enorm kan worden bezuingd op de bouw kosten. Ook heeft de toekom stige bewoner de mogelijkheid om zelf grotendeels te bepalen hoe de woning er uit gaat zien. Om de bouw eenvoudiger te maken wordt gedacht aan de zogenaamde houtskeletmetho- de, omdat de materialen ge makkelijker zijn te hanteren dan wanneer met stenen wordt gebouwd. Nieolette van Weizen, bewo- nersdeskundige in Schiedam- Zuid, vertelt dat de bewoners zelf kunnen uitmaken in hoe verre ze bij de bouw betrok ken willen worden. „Je kunt natuurlijk zelf een huis vanaf de grond opbouwen, maar je kunt ook denken aan het uit besteden van bepaalde werk zaamheden." Het idee voor zelfbouw wonin gen is naar voren gekomen tij dens een gesprek dat wethou der Cor van Tilborg (stadsver nieuwing) onlangs had met vertegenwoordigers van de be wonersvereniging over de contingentenproblematiek. De realisatie van zelfbcmwwonin- gen komt niet ten koste van het beperkte contingent, ter wijl op die wijze Schieam er toch betaalbare woningen bij krijgt. Gesubsidieerde wonin gen kunnen dan elders wor den gebouwd, zo was de ge- dachtengang van de wethou der. De bewonersvereniging stelt zich echter op het standpunt dat zelf bouw woningen gere aliseerd dienen te worden in de premiesector, om de bouwprijs zo laag mogelijk te houden. Gemeentelijk pro jectcoördinator Jan Goed be vestigt dat de gemeente er het meest voor voelt de zelf- bouwoningen in de vrije sec tor te bouwen, maar dat nog wel onderzocht wordt of hei rijk andere subsidiemogelijk heden biedt. Als voorbeeld noemt hij het stadsvernieu wingsgebied Schienoko, waar vrije sector woningen zullen worden gebouwd, waarvan de prijs alleszins ac ceptabel is door een bijdrage van het rijk in de grondkos ten. „We hopen zo snel mogelijk de kosten op een rijtje te hebben, zodat we geïnteres seerde mensen kunnen voor rekenen wat zo'n huis gaat kosten", aldus Jan Goed. „Vervolgens gaan we met de bewonersvereniging rond de tafel zitten om hun bevindin gen aan te horen; Misschien dat er een plan uit de bus komt." Nieolette van Weizen zegt dat er na een oproep in het blad van de bewonersvereni ging pas twee wijkbewoners interesse hebben getoond. „Of er zo'n project komt hangt natuurlijk sterk af van de belangstelling uit de buurt en de bereidheid van de ge meente om mee te werken." Vlaardingen Mr. P. C. Pranken is gisteravond door de Vlaardingse ge meenteraad benoemd tot nieuwe gemeentesecreta ris. Met 18 tegen 13 stem men liet hij de kandidaat die Ben W liever had ge zien, chef-finanqiën A. van Beuzekom,ruim schoots achter zich. Ge heel volgens verwachting restte de derde gegadigde voor de hoogste ambtelij ke functie in Vlaardingen, chef J. van der Lugt van de afdeling sportzaken, met drie stemmen slechts een magere steun. De 55-jarige Franken, die al vanaf 1970 optreedt als eerste loco-secretaris, toonde zich gisteravond tijdens een klein feestje in zijn woning, dat vlak nadat het besluit telefo nisch aan hem was doorgege ven begon, bijzonder blij met de benoeming. Als een echte verrassing kwam die niet. In de wandelgangen was inmid dels al duidelijk geworden dat Van Beuzekom slechts op de steun van de twee CDA- wethouders en op de voltalli ge PvdA-fractie kon reke nen. De secretaris-benoeming heeft de gemoederen in poli- tïek-Vlaardingen nu al zo'n half jaar bezig gehouden. „Het is jammer", liet Fran ken gisteravond weten, „dat men het niet op de kwaliteit Mr. Franken met zijn vrouw en twee kinderen hadden gisteravond wat te vieren. van de kandidaten is eens geworden. Vroeger was het toch ondenkbaar dat kwali teiten onderschikt werden gemaakt aan politieke voor keuren? Maar ja, je krijgt steeds meer een ontwikke ling dat hoge ambtelijke functies in een politieke sfeer worden getrokken," Even is hij nog bang geweest dat de stemmen zouden sta ken. „Het zou helemaal bela chelijk zijn geweest als het lot had moeten uitmaken wie de nieuwe secretaris was worden." Hoewel de voorgeschiedenis door hem als 'niet zo bevre digend' wordt getypeerd, zegt hij vertrouwen te heb ben in een vruchtbare sa menwerking met ambtena ren en politici. „Ik besef dat ik in een moeilijke periode aan de slag moet. Juist tn een tijd dat allerlei bezuinigings perikelen op je af komen." Franken volgt Nico Duin kerken op, die per 1 januari in de VUT is gegaan. Sinds zijn komst naar Vlaardingen in 1957 heeft Franken ge werkt als jurist, hoofd van de afdeling juridische en kabi netszaken en waarnemend hoofd van de gemeentesecre tarie. Vlaardingen Het rob bertje verbaal vechten tussen CDA-wethouder Cees^ Bot en SP-raadslid Rem! Poppe over het al dan niet spenderen van een half miljoen golden voor het opknappen van een kademuur in de Ko ningin Wilhelminahaven heeft de eerstgenoemde gisteravond ruimschoots gewonnen. De opknap beurt gaat door. Het geld daarvoor komt uit een nauwelijks aangeboord potje voor werkverrui- mende maatregelen (WVM), Poppe voerde tijdens de vergadering van de ge meenteraad twee argumen ten aan om het raadsvoor stel te verwerpen. De eerste was dat het geld nu niet. zo als de bedoeling is, ten goe de komt aan werkloze Vlaardingers, maar „aan één of ander bedrijf uit SÜedreeht dat met vijf man daar even een damwand in- ramt." Zijn tweede grief was dat de bedrijven ter plekke niet betalen voor het verbeteren van 'hun' ha ven. „Het is toch te gek dat een willekeurige inwoner die uitkijkt op een mooi stukje groen, daarvoor moet beulen, terwijl een bedrijf geen cent hoeft uit te geven aan een voorziening die voordelen voor haar ople vert". zo schetste hij de twee maten waarmee B en W zouden meten. Dat bedrijven niet meebeta len stak hem des te meer omdat volgens hem de raad nog vurig jaar bepaalde dat de gemeente hen daartoe zou verplichten. Die inter- Poppe stuit op 'kademuur' pretatie van het betreliende raadsbesluit ging Bot veel te ver. Volgens hem zou die bijdrage, aan het fonds dat voor de verbetering van de havens wordt gebruikt, op basis van vrijwilligheid moeten geschieden. Ook het voorlezen van de letterlijke tekst van het raadsbesluit door Poppe kon de wethou- *der niet vermurwen. Dat B en W het WVM-potje hebben aangesproken heeft volgens Bot een voor de hand liggende verklaring. „Vorig jaar werd die rege ling door Den Haag plotse ling drastisch ingekrompen. Zodoende kregen, we van het arbeidsbureau nog maar mondjesmaat mensen toege schoven." De twee kemphanen von den elkaar wel op de noe mer van het voeren van een actief beleid om het fonds onderhoud bedrijfsha- vens gevuld te krijgen, al wil Poppe nog steeds bedrij ven verplichten geld tc storten en wil Bot hen dat slechts vriendelijk verzoe ken. Bij het opmaken van de balans kreeg Poppe slechts zijn fractiegenote Mieke Paalvast aan zijn zij de. Vlaardingen Inbrekers heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag de brandkast van een drukkerij aan de Kuipers hof in Vlaardingen gekraakt. De drukker, die het misdrijf gisteren gewaar werd, is drie- a vierduizend gulden kwijt Vlaardingen Drie inwoners van Breda zijn gisteren door de Vlaardingse politie aange houden om Jat zij zeven panta lons hadden gestolen bij C A. De waarde van die broeken bedroeg 540 gulden. De twee mannen van 26 en 34 jaar en de vrouw van 35 jaar werden, nadat proces-ver baal was opgemaakt, weer naar huis gestuurd. Vlaardingen Staatssecreta ris Louw de Graaf (sociale za ken) houdt op maandag 6 fe bruari een lezing voor de Vlaardingse afdeling van het CDA. De Graaf spreekt over het sociale gezicht van het cDA De bijeenkomst wordt gehouden in de zaak van de «.iRfthelkerk aan de Burgemees- Tl 'er Verkadestngel 26 en begim" j. om acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1