'De slag verloren, niet de strijd' Bewoners willen nieuw Marktplan OR van Wilton heeft gesprek met Langman Commissie bezwaarschriften zoekt compromis VIAAIE11GS UAGBLAU SDHIEUAttSCHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Sehiedamse problemen op de tv 'Autokraker' aangehouden Bewoners vrezen verpaupering van Nieuwelaan Waalhaven afgesloten PeeDee: Disco Queen- en Kingverkiezingen Doorgifte TV 5 officiéél Franse consul drukt op knop Zuid wil volkst ïinen in de wijk WM - v- .V B,vS Directeur Syncom over Hoekse strand: Tafelronde zoekt oude auto's voor optoeht 5 mei VRIJDAG 6 JA1JUARI 1984 aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimNiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiniiiiuiiiMiiiiiiiiic: Schiedam De actualitei- tenrubriek Achter Het Nieuws van VARA 1 maakt vandaag en morgen l opnamen in Schiedam voor een 'special' over de moei- lij'ke situatie, waarin de stad komt als Wilton nog E verder moet afslanken of zelfs sluiten. I In het programma wordt de verwevenheid van Schiedam met de scheeps- bouw belicht Het aantal arbeidsplaatsen in dié sec tor is de afgelopen jaren fors gedaald, onder meer door de sluitingen van de werven Nieuwe Waterweg en Gusto. De programmamakers van de actualiteitenrubriek zul len gesprekken voeren met loco-burgemeester Reinïer Scheeres, directeur Smits van de sociale dienst en Pvc'A-voorzitter Ruurd van der Veer. Het is de be doeling om de Schiedam- special volgende week uit te zenden. irllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIjlllllllllllllllllllllllllllllltllillllllllllllllllllllllillHINIIIIIIIIIIIIIllllllUllllllllllillilllllllllllMMIIillMIIIHNIIllllllllNIIIIlfri Schiedam Een delega tie van de onderne mingsraad van Wilton- Fijenoord zal morgen een gesprek hebben met drs. H. Langman, die de leiding heeft in het on derzoek naar de toe komst van de scheepsre- paratiewerven in het Waterweggebied. De ondernemingsraad Is uitgenodigd door drs. Langman, die ook infor matie van werknemerszij de wil hebben, alvorens hij advies uitbrengt aan de mi nister van economische za ken. Bij het onderzoek zijn vijf werven betrokken: Verolme Botlek, Boele- Rolnes, Niehuis en Van den Berg, Havenbedrijf Vlaardingen Oost en Wil- ton-Fijenoord. Dirk Benner, secretaris van de ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord, zegt dat de stemming op de werf er de afgelopen dagen niet beter op is geworden. „De onzekerheid groeit met de dag. Het dieptepunt is bijna bereikt. Het enige wat we kunnen doen, is af wachten." De leden van de onderne mingsraad worden door het personeel van de Sehie damse werf voortdurend bestookt met vragen. „Ze denken dat we veel meer weten, maar dat is echt niet zo", stelt Benner. Hoek van HolJand De po litie van Hoek van Holland heeft een 43-jarige Rotter dammer ingesloten, .die van diefstallen in auto's wordt verdacht. De man, die al lan ger gezocht werd, bezat bij zijn aanhouding cheques, die uit een aan de Bad weg ge parkeerde auto waren gesto len. Vlaardingen Twee be woners van de Nieuwe laan hebben hun huis aan de gemeente te koop aan geboden en de overgeble ven bewoners zien met angst en beven de leeg stand van steeds meer huizen aankomen. Ze ge loven er niets van dat de huizen binnenkort tegen de grond gaan om plaats te maken voor nieuw bouw. „De boel gaat hier gewoon verkrotten en dan hebben we binnen de kortste keren weer elke dag de brandweer in de straat om brandjes in leeg staande panden te blus' sen", voorziet Joke Droog. De huizen aan de Nieuwe laan, die leegkomen, worden niet meer verhuurd. Volgens de gemeente zijn de bouw plannen voor een deel van de omgeving van de laan in oktober klaar en dan zou er aan het einde van dit jaar ge bouwd "kunnen worden, te beginnen met zestig huizen dicht bij de Maassluissedijk. De bewoners is'toegezegd dat ze, ais die huizen klaar zijn, gelijk hun nieuwe woning kunnen betrekken. De bewoners geloven echter niet dat er zo snel gebouwd kan worden als de gemeente doet voorkomen. Rijnmond heeft ook 'zo zijn twijfels. „Er moet eeiontwerpbestem- mingsplah liggen en daarop volgt dan een procedure die. als we het snel doen, nog wel zes maanden tot een jaar in beslag kan nemen. En er ligt nog niets", aldus een woord voerder van Rijnmond. „Dan praat ik niet eens van de dramatische vooruitzichten voor de woningbouwcontin- genten tot 1987." De commis- sie coördinatie stedebouw - (CCS) maakte bij de plannen al de kanttekening, - dat er - nog huizen onteigend moeten worden, wat de nodige tijd in --beslag kan nemen. 'Joke Droog: „Goudriaan zegt maar dat hij gauw gaat bou- '*"wen, maar dat kan niet. Ze ;laten de boel hier straks ge woon leegstaan en verpaupe- "ren." Ze vindt het asociaal datde leegkomende huizen .'•niet meer bewoond zullen "worden. „Mensen van de ge- !;meente hebben gezegd, dat rze de plafonds uit de lege '^'huizen zullen halen. Dat kan l-toch niet? Het zijn goede wo- lhingen en er zijn zat mensen die zo'n huisje willen heb- "ben. Straks staan ze jaren Teeg en dan gaat er hier elke 1 avond de brand In." Rotterdam De politie heeft vannacht de Waalhavenweg voor alle verkeer afgesloten, nadat in een container-spoor wagon vaten met dimethyla- 'mine waren gaan.lekken. De stof is giftig, brandbaar en schadelijk 'voor de gezondheid, aldus de politie. De container was daar van nacht om twee uur neergezet eri was afkomstig van Akzo. Pas vanmorgen konden verde re maatregelen genomen wor den, toen het bedrijf waarvoor dé lading bestemd was weer was bezet. De directie van het .bedrijf heeft vanmorgen de la ding geweigerd, waarna de wagon weer teruggesleept moest worden naar de afzen der. -'."De NS had toen al gezorgd, dat .de lekkage was gestopt. Over <re oorzaak van de lekkage was vanmorgen nog niets be- kend. Over hoeveel vaten het gaat is eveneens nog niet dui- "'jk In de wagon bevonden - ^^driehonderd vaten. Van- rond half elf werd de Waalhaven weg weer vrijgege ven Sbqr verkeer. PvdA- bestuur staat op vij f wethouders Schiedam Het bestuur van de PvdA in SChiedam is unaniem van mening dat de vacante wethouderspost van de PvdA, die is ontstaan door de benoeming van Beinier Scheeres tot burgemeester, moet worden opgevuld. De mening van het bestuur staat haaks op die van PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer, die meent dat het aantal wethouders van vijf naar vier kan worden teruggebracht: PvdA twee en WD twee. Volgens het bestuur kan daar geen sprake van zijn en dient de PvdA drie wethouders te hou den. „De WD is met een drie-twee verhouding al een tikkeltje overbe- deeld in het college van B en W", aldus PvdA- voorzitter Ruurd van der Veer. „We moeten de politieke verhoudingen niet nog verder scheef trekken door een wet houder in te leveren." Vlaardingen De Vlaardingse discotheek PeeDee doet dit jaar mee aan de nationale Disco Queenverkiezingen. Vanavond is de eerste ronde. Er zullen ook Diseo-King- verkiezingen worden gehouden. Bij die verkiezingen gaat het er om dat de deelnemers zich zo goed mogelijk presenteren en dansen, terwijl ui teraard oc?k op hun kleding wordt gelet. Er zullen in PeeDee vier voorronden wórden gehouden, waarna in mei (een finale vqlgt; Dg winnaars van die finale verdie nen, een-vakantieweekje -naar Ibiza, waar later dit jaar ook de Europese Disco-Queen-en Diseo-Kingverkiezin- gen zijn. Vorig jaar won overigens een Nederlandse, Margriet joosen uit Noordwijk, daar de Europese tïtel. Vorig jaar werden voor de eerste maal tn Nederland Dis co Queenverkiezingen gehouden- Toen deden daar twaalf discotheken door het hele land aan mee. De Maas- sluisse Yvonne Mies eindigde toen in de finale op de tweede plaats in de Puttershoekse discotheek Alcazar en haalde dus net niet de deelname aan de nationale verkie zingen. Dit jaar doen meer discotheken aan de verkiezin gen mee. De Franse consul M.Ribordy maakt de doorgifte met een druk op de knop officieel. Schiedam Met een simpele druk op de knop van de afstands bediening, stelde de franse consul in Rotterdam, M. Rïhordy, gis teravond in het Novotel in Schiedam de doorgifte van signalen van franse zender TV5 officieel in werking. Het satellietpro gramma is in Nederland alleen in Amsterdam, Gouda, Hellen- doorn en Schiedam te ontvangen. De ingebruikstelling werd ook bijgewoond door de Finse 'commercial consulent' E. Eirome en het vrijwel voltallige Sehiedamse college van B en W. De Franse zender is elke avond in de lucht tussen zeven en tien uur en zendt program ma's uit, die zijn bestemd voor Frankrijk en de franstalige de len van België en Zwitserland. De Franse regering beschouwt de zender als een middel om de Franse cultuur te verbrei den en bood het programma kosteloos aan. De ONS denkt in Schiedam met de doorgifte van TV 5 vooral de meer dan 400 Marokkanen een plezier te doen. Het doorgeven van het signaal via het kabelnet werkt niet kostenverhogend voor Schie dam. omdat er geen grote in vesteringen behoefden te wor den gedaan. Loco-burgemees ter Reinier Scheeres sprak van vier cent per abonnee per maand. „Die kosten kunnen door het CA I-bed rijf worden opgevangen", verklaarde hij. De parabool- of schotelanten ne heeft een dóorsnee van vijf meter en kostte 65.000 gulden. Er is volgens Scheeres geko zen voor een schotel van Finse makelij, omdat de doorgifte van satelliettelevisie in Scan dinavië al sinds 1979 geoor loofd is. „Daar heeft men dus ook de meeste ervaring als het gaat om de installatiealdus Scheeres. j Capaciteit De schotelantenne staat achter het gebouw van de ONS op de grond en niet op het dak, om dat de antenne daar teveel wind zou vangen en zou kun nen omwaaien. De ontvangst van de signalen is door de plaatsing op de grond niet be moeilijkt. Nu de antenne een maal is geplaatst kunnen in de toekomst ook de signalen van andere satellieten worden doorgegeven. Dat is echter al leen mogelijk als het kabelnet van Schiedam wordt uitge breid. Loco-burgemeester Rei nier Scheeres denkt dat uit breiding van het kabelnet niet op problemen hoeft te stuiten, hoewel het een beslissing van de gemeenteraad is. „Bij de ONS worden nu de gegevens verzameld en dan kan binnen niet al te lange tijd over uit breiding worden beslist Ook wordt er op dit moment beke ken of de bestaande capaciteit van het net beter kan worden benut. Overdag kan het net worden gebruikt voor het doorgeven van informatie. Binnenkort moet toch aan het kabelnet worden gewerkt in verband met de bejaardenalar mering." Van der Veer wijst boven dien op de afspraken, die met de VVD zijn gemaakt over het aantal wethouders na een periode van moei zaam onderhandelen. Schie dam was bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen de laatste stad in het land om de wethouderste benoemen. „Dan vind ik het flauwekul om achteraf die afspraken te veranderen, nadat er zoveel moeite is gedaan om ze tot stand te brengen", aldus Van der Veer. Onder de PvdA-leden is ook een storm van kritiek losge barsten na de uitlatingen van fractievoorzitter Brouwer om een wethouderszetel in te le veren en de burgemeester met wat meer politieke ta ken te belasten. „Dan wor den we helemaal onderge sneeuwd door de VVD",' is de teneur van die kritiek.- Fractievoorzitter Brouwer blijft het de beste oplossing vinden om het aantal wet houders met een te vermin deren. „De afgelopen maan den, na het vertrek van bur gemeester Te Loo, is het pri ma gegaan. Er zijn dan al leen wat kleine verschuivin gen in de portefeuilleverde ling nodig." De komende weken zal de PvdA-fractïe de knoop moe ten doorhakken. Als de frac tie de mening van Brouwer deelt, hebben de leden het laatste woord. Dan,' zouden namenlijk de door de leden vergadering goedgekeurde afspraken met de VVD over het a'antal wethouders wor den geschonden. Schiedam De bewonersver- enïging Schiedam-Zuid heeft het idee gelanceerd om op braakliggende terreinen in de wijk volkstuinen te realiseren. Veel mensen de Gorzen willen graag een volkstuin, maar ko men voorlopig niet aan de bak vanwege de lange wachtlijsten die er zijn. „We hoeven toch niet altijd te wachten totdat de gemeente iets kant en klaar aanbiedt. We kunnen toch ook zelf de hand aan de ploeg slaan", aldus het bestuur van de bewonersvereniging dat er op wijst dat er genoeg braak liggende terreinen in de wijk geschikt zijn als volkstuintjes. De bewonersvereniging heeft geïnteresseerde wijkbewoners opgeroepen mee te denken over de uitvoering van het plan. Als mogelijke locaties worden genoemd de Maasbou levard. de Westfrankenlandse- dijk bij zwembad-Zuid en de voormalige Eendrachtsbuurt, tegenover Gusto, die enkele ja ren geleden onder de sloopha mer is gevallen. iöpj I Vooral aan de kant van het havenhoofd zijn grote hoeveelheden zand weggespoeld. Ook de 'zandworsten' zijn in zee verdwenen. Hoek van Holland „We hebben hier op het strand in Hoek van Holland wel een slag verloren, maar nog niet de strijd". Dat is de mening van directeur W. Drooger van Syncom, het aanne mersbedrijf dat eind vorig jaar de kunst stof zandworsten voor de Hoekse strand tenten heeft neergelegd. Bij de storm van de afgelopen dagen was een noodverband van vijftien ton sneldrogend be ton nodig om te voorkomen dat een van de strandtenten door de zee zou worden meege sleurd. „Het gaat hier om een innovatie-project, om een vernieuwing. Dat kan betekenen, dat het met vallen en opstaan verloopt. Sen groot deel van de zandworsten heeft hei wèl gehou den. Alleen korter naar het havenhoofd toe is onze voorziening niet in tact gebleven. Maar ik ben er tegelijkertijd van overtuigd, wanneer deze zandworsten er niei hadden gelegen, dat de nu bedreigde strandtenten in zee zouden zijn verdwenen." De directeur was gisteren overigens niet de eni ge die persoonlijk poolshoogte kwam nemen van het weggespoelde strand. „Alle bolleboffen zijn al op visite geweest", zei een strandtent- houder. Ook statenlid R.E, Waterman, bekend om zijn plannen voor kustuitbreiding, kwam persoonlijk polshoogte nemen. „Als er niets ge beurt, gaan ook de vorig jaar naar achter ge plaatste stranttenten weer terug naar zee", al dus Waterman. Vlaardingen De vereniging Tafelronde in Vlaardingen is op zoek naar bezitters van oude auto's, motorrijwielen exi fietsen van voor 1940. Ook vervoermiddelen uit de perio de 1940 - 1945 kan de vereni ging gebruiken voor de op tocht die 5 mei in het kader van bevrijdingsdag in Vlaar dingen wordt gehouden. Om een zo bont mogeiijKe stoet te krijgen stelt de Tafel ronde tenslotte bezitters van hedendaagse voertuigen in de gelegenheid aan de optocht deel te nemen. Uitgangspunt van het gebeu ren is dat er feest gevierd moet worden. Mensen die in de stoel willen meerijden kun nen zich opgeven bij de heer J. de Vries. Willem Beukelszn- straat 63, iel. 358130 in Vlaar dingen. Vlaardingen De com missie bezwaarschriften heeft gisteravond de mo gelijkheid onderzocht om tussen gemeente en bewo ners tot een vergelijk te komen in het conflict over het bouwplan op de hoek van Markt en Maas sluissedijk. De bewoners brachten hun bezwaren tegen het plan van de architect Groeneveld naar voren en woordvoerder W. J. Windhorst zei namens hen, dat de mogelijkheid van een nieuw aanvaardbaar plan onderzocht moet worden. „Andere architecten moeten hun licht eens over die plek laten schijnen", zei bewo- nersdeskundige Karin Schre- derhof. Wethouder Bas Gou driaan hield echter uitdruk kelijk vast aan het plan van Groeneveld. „Dat plan moet het uitgangspunt blijven", zei hij. De wethouder zei dat hij nog steeds niet begreep waarom juist dit plan zoveel bezwa ren had opgeroepen en waar om het college erover was gevallen. „Wij dachten dat na de discussie over de con tingenten het licht ook voor dit plan op groen stond. Het is mij nog steeds een raad sel", zei Goudriaan hoofd schuddend. De bewoners hebben echter ernstige bezwaren tegen het plan en de Raad van Statc- heeft het-cp hun verzoek al geschorst. Ze vinden de hui zen te hoog, te grof en te ge sloten en ze voorzien par keerproblemen in de omge ving, waar in het'plan geen rekening mee is gehouden. Het plan, zei woorvoerder Windhorst, „doet afbreuk aan het architectonische beeld van de historische Markt." Wethouder Goudriaan bleek wei bereid om met de bewo ners te overleggen, maar dan zou het oorspronkelijk plan van Groeneveld het uit gangspunt moeten blijven. De bewoners vinden echter dat die architect het plan heel onzorgvuldig gemaakt heeft. Hun voornaamste be zwaar is dat de huizen te 'massaal' zijn en te hoog. Volgens hen moet er een an dere mogelijkheid zijn.* „Het is toch te gek, dat de wethou der zegt dat het plan Groe- vheveld de enige mogelijkheid J Is om op deze piek ïets te bouwen" zei Karin Schre derhof. De bewoners willen andere architecten benaderen, om te kijken of er ook mogelijkhe den zijn om huizen te bou wen die beter passen in de omgeving van de historische Markt. Goudriaan wees hen erop, dat het plan onvermij delijk duurder wordt en dat sociale woningbouw dan niet meer mogelijk is. De bewo- nersgroep wil daar echter eerst anderen op laten stude ren, alvorens tot een «ordi-el te komen. f 'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1