12 ROTTERDAM 5Duikploegen weg? Onaanvaardbaar' Langman: 'Wilton desnoods kleiner' m Kans op heropening faillissement van 'oplichters-BV' GRAAG .GEDAAN. l^SSStisw-r IIP' Toch gedwongen ontslagen bij Internatio Muller Patrimonium betaalde Drentse jachtopziener '82\ Directie: 'Rapport is een stap vooruit Bijrijder uit vrachtauto geslingerd Kunststof- matten met zand redden strand tenten Notaris Welle Donker handelde on juist li Z*Zda.b°^ o KS2&53 Bewaarders Rotterdamse politie zonder opleiding Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 17 januan 1984 RZ/RV/RY/RW Ojmieuw ontstemming bij brandweer: Botterdam Bij de Rotterdamse brandweer is nieuwe ontstemming gerezen, nu plannen zijn ontvouwd om de duikeenheden volledig van het toneel te laten verdwij nen in het kader van de bezuinigingen. „Volledig onaanvaardbaar", zegt vakbondsman Rob Baljon. „Wat is straks de praktijk? Dat brandweerlieden in ondergoed mensen naspringen, omdat ze het nooit in bun hoofd zullen halen om bij een drenkeling rustig aan de kant te blijven staan. Het risico voor de brandweerman wordt dus aan zienlijk verhoogd. Nog maar te zwijgen over de groeiende kans dat mensen, die in het water belanden, het er niet le vend van af brengen"." Op het ogenblik opereert de brandweer vanaf de posten aan de Mijnsheerenlaan en aan de Baan met duikploegen. ïn totaal hebben twintig spuit gasten de vereiste diploma's, Gemiddeld trekken de duik ploegen er honderd keer per jaar op uit, in vijftig gevallen wordt daadwerkelijk actie on dernomen, waarbij het afgelo pen jaar in totaal twaalf men sen levend aan de kant zijn ge bracht. Schrappen van de duikeenhe- den (per 1 februari van dit jaar) levert een besparing van grofweg anderhalve ton op. Anderhalve ton Volgens brandweercomman dant B. Vossenaar komt het nu al herhaaldelijk voor. dat er maar aan één oever een duik- ploeg beschikbaar is. „Ik vind het ook een heel vervelende affaire. Maar met alle eisen in onze richting sta ik met mijn rug tegen de muur. We moe ten bij dit alles niet vergeten dat de verantwoordelijkheid bij al deze kwesties bij de ge meenteraad ligt en nergens anders." Miljoenen Vossenaar, die bij zijn komst in 1969 zelf tot het Instellen van duikploegen besloot, stelt dat niet uit het oog mag wor den verloren, dat er niet méér mensen kunnen worden ge worven om de 'duikauto's* vol ledig te kunnen blijven bezet ten. „Ik heb tot taak miljoenen te bezuinigen. Daarbij staat in alle opzichten de veiligheid van Rotterdam voorop. Van daar dat wij in een eerder sta dium sluiting van posten on aanvaardbaar hebben ge noemd. Maar ik zal, hoe pijn lijk dat ook is, aan de taken- kant toch enige ingrepen moe ten verrichten," Particulieren Baljon vreest, dat wanneer bij de brandweer de duik-functie wegvalt, particuliere bedrijven te hulp geroepen worden. „Dat betekent, dat je straks in een geval waarin iedere seconde er één is op iemand staat te wachten, die misschien wel eerst een andere klus moet af werken. Dat is toch onbestaan baar, Misschien redden die duikers niet dagelijks mensen, maar al zou hel er maar één zijn, dan is die wel 157.000 gulden »**aard?" Een van de duikploegen van de Rotterdamse brandweer: hon derd keer per jaar op pad. Rotterdam Bij het hoofd kantoor van Internatio Muller in Rotterdam vallen op korte termijn gedwongen ontslagen. Het bedrijf heeft bij het gewes telijk arbeidsbureau het ont slag van 39 werknemers, voor namelijk lagere functionaris sen, aangekondigd. „Maar wel licht worden het er minder", zei een woordvoerder van het bedrijf gisteren. Internatio Muller kwam vori ge maand met een reorganisa tieplan naar buiten waarbij voor negentig van de 190 per soneelsleden geen werk meer was. Het bedrijf had gehoopt via overplaatsingen naar doch terbedrijven de pijn zo klein mogelijk te houden. Maar daarvan ts volgens de Diens tenbond FNV nog niets te recht gekomen. Inmiddels zijn er wel gesprek ken op gang gekomen met het accountantskantoor Kleinveld, Kraayenhof en Co over een overname van de accountant sactiviteiten en met het com puterservicebureau Raat. Dit laatste bedrijf neemt 21 werk nemers van de computerafde ling van Tnternatio over. Nog eens vier personeelsleden wor den daar voor langere tijd ge stationeerd, aldus de woord voerder. Voor veertien werknemers van de computerafdeling is in middels het ontslag aange meld. Daarbij komen ook nog eens werknemers van de ac countantsafdeling en van en kele andere stafafdelingen van het hoofdkantoor. De vakbonden en onderne mingsraad zijn nog niet ak koord met de reorganisatie plannen. Volgens de Diensten bond FNV heeft de raad van bestuur zijn plannen onvol doende onderbouwd, terwijl er 'klakkeloos en keihard ge schrapt is in het personeelsbe stand'. De bonden betwijfelen, op basis van het door het be drijf verstrekte gegevens, dat de geprognotiseerde besparing van viereneenhalf miljoen gul den wordt gehaald. Gisteren hebben de bonden de raad van bestuur van Interna tio Muller gevraagd om een vernieuwde onderbouwing van de plannen. Rotterdam De op non-actief gezette ex-directeur van Patrimoniums Woningstichting (PWS), Pieter van Geme ren, heeft een jachtopziener in dienst gehad. De in Westerbork woonachtige A. Smit vervulde deze .functie sinds het midden van de jaren zeventig tot eind Smit, die ten behoeve van Van Gemerens jachtcombinatie 'Elperveld' het jachtterrein in het Drentse Elp in de gaten door Kees Jonker hield, werd betaald via Patrimonium Ontwikkeling BV, de^geliquideerde projectontwikkelingsmaatschappij van Het salaris van de jachtopziener werd voorgeschoten door de BV, bij wie Van Gemcren een rekening-courant had. Smit toonde zich gisteren niet bereid mededelingen te doen over zijn dienstverband met de 'Patrimonium- groep'. Het bedrag, dat hem aan loon is uitbetaald, moet PWS nog van Van Gemeren zien terug te krijgen. Er is een vordering uitgegaan naar de ex-directeur van meer dan vijf ton. Van Gemeren is het overigens niet eens met het bestuurs besluit om hem op non-actief te zetten. Zijn advocaat heeft hiertegen bezwaar aangetekend. Rotterdam De overheid zou de reparatie werf van WII- ton-Fijenoord - wellicht in een afgeslankte vorm - moe ten herfinancieren. Dit stelt werf-onderzoeker drs. H. Langman in zijn rapportage aan minister Van Aardenne van economische zaken. Hij denkt aan bedrag van rond de zestig miljoen gulden. Langman concludeert dat de Schiedamse werf de spil is voor de scheepsreparatie in de Rotterdamse haven. „WF is de meest complete werf', merkt hij op. Over Verolme-Botlek zegt Langman, dat, welke oplossing er ook uit de bus rolt, het grote dok (500,000 ton) van die werf van strategisch belang is. Hij sluit niet uit dat de Rozen- burgse werf in de loop van dit jaar 25 miljoen gulden nodig heeft. Eén en ander is afhan kelijk van de verkoop van het tankercleaning-onderdêel VTC en eventueel de Vinger- pier. Boele Bij Boele zet Langman een reeks vraagtekens. De werf in Bolnes heeft binnen een maand dertig miljoen gulden nodig wil zij niet failliet gaan. De werf-onderzoeker zegt over Verolme-Botlek en Boele: „Een positieve' conclusie kan ik nog niet trekken, de beide werven zullen aanvullende in formatie geven." Langman Rotterdam Doordat een te hoge vrachtauto gisteren tegen het Giessen viaduct botste, vloog de 28-jarige bijrijder E. Struïjk. door de voorruit en kwam op het wegdek terecht. Hij is met een gebroken pols en een wond aan het voor hoofd naar een ziekenhuis ge bracht. De chauffeur van de auto (21) had eveneens letsel aan het voorhoofd, maar kon ter plaatse worden behandeld. Op de Petroleumweg, ter hoogte van poort 6 van de Shell, kwam een personenauto in botsing met een trekker met oplegger. De 54-jarige D. Boer, chauffeur van ae perso nenauto. is zwaar gewond aan hoofd rug naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Duo roofl ringen Rotterdam Twee mannen van ongeveer dertig jaar heb ben gisteren in het winkelcen trum Zuidplein een koopman beroofd van 39 gouden ringen en broches. Terwijl de een de man aan de praat hield, zag de ander kans de bewuste cassette weg te grissen. De waarde is zevenduizend gulden. Hoek van Holland De met zand gevulde kunststof- matten, die verleden jaar als afweermiddel tegen strandafslag bij Hoek van Holland zijn aangebracht, hebben het voortbestaan van de strandtenten daar ge red. Dat blijkt uit een schrijven van het dagelijks be stuur van de Hoekse deelgemeente. Buit van bijna ton Rotterdam Bewoners van het Citroenkruid hebben de politie de diefstal gemeld van sieraden ter waarde van 82.000 gulden. Onbekenden waren binnengekomen door een raam aan de achter2ij*de le verbreken. Niettemin hebben de matten, waarvoor de gemeente Rotter dam drie ton heefc betaald, door de stormen van de afge lopen tijd behoorlijk wal scha de opgelopen. De schade is volgens het deelraadsbestuur niet alleen veroorzaakt door het weer, maar ook door het ontbreken van een extra be lasting (bij voorbeeld zandzak ken) aan de bovenzijde. Die belasting zou volgens af spraak door de exploitanten van de strandtenten worden aangebracht. Dit is echter niet geheurd. Daardoor konden de terugkaatsende golven ont gronding onder de matten ver oorzaken. K-?t gevolg daarvan is dat het zend op die plek wegvloeide en de matten ver zakten. Dat op verschillende plaatsen Rotterdam Het faillissement van Blan- chard Commodities BV en Blanehard Ne derland BV loopt een serieuze kans te worden heropend. Officier van justitie, mr.H. de Doelder, houdt rekening met heropening als gevolg van de ontbinding van de Stichting Yvotrust. In beleggers- kringen reageert men hoogst verbaasd op deze verwachting. Blanehard, wiens praktijken gloor ingewij den werden betiteld als 'pure oplichting', hield zich in de jaren zeventig bezig met het aanprijzen en verkopen van effecten en diamanten. Deze bleken vrijwel waar deloos te zijn. De gedupeerde kopers, waarvan velen hun zwarte geld op goede wijze dachten belegd te hebben, klaagden Blanehard aan met steun van de Vereni ging voor Effectenbescherming. Nog vóór '78 - het jaar, waarin de twee Blanchards failliet werden verklaard - he velde He Rotterdamse notaris mr. L.M. Welle Donker een groot deel van de dia manten en effecten "over naar de Stichting Yvotrust. Welle Donker was tot 1 oktober '77 com missaris van Blanehard Nederland BV. Op 28 juli '77 werd hij voorzitter van de - die dag opgerichte - Yvotrust. Het doel van deze stichting was het in bewaring door Kees Jonker nemen van vermogens en het adviseren van de beleggers. Aanvankelijk vormde de notaris het bestuur van Yvotrust sa men met zijn echtgenote, mr, C.J. Welle Donker-Delfos Visser, en een bejaarde kennis. Tegen het voortbestaan van Yvotrust werd in '82 protest aangetekend bit de of ficier van justitie. Een civielrechtelijke procedure volgde met als resultaat, dat de stichting moest worden ontbonden. Mr. De Doelder achtte de betrokkenheid van notaris Welle Donker in deze zaak onjuist. Als vereffenaars van de ontbonden stich ting fungeren thans de advocaten, mr. F.X. Olmer en mr. C.W. de Monehy. Dit tweetal trad begin '82 toe tot het bestuur van Yvotrust en vormde een meerderheid naast voorzitter Welle Donker, die als eni ge bestuurslid van de beginperiode over bleef. De Monehy, Olmer en Welle Donker wei geren commentaar te geven over de rede nen van de ontbinding. Zij verzwijgen wat de waarde is van de diamanten en effec ten, die bij Yvotrust in bewaring zijn ge nomen. De twee vereffenaars beweren, dat de afwikkeling van Yvotrust in geen enkel verband te brengen is met een eventuele heropening var» het faillisse ment van Blanehard. Het Hoekse strand heeft door de storm van de afgelopen da gen veel te verduren gehad; van morgen vroeg waren bulldozers bezig om met door de zee aan gevoerd zand de kuststrook te versterken. op hef strand puin en afval lag - begraven, kon niet worden voorzien. Maar bij het hoge water op 3 januari is het zand op die plekken gaan inklinken en werden de kunststofmatten bij verzakkingen op die plek ken beschadigd. De huidige situatie maakt het noodzakelijk de ontstane scha de te herstellen en de onder grond te verdichten. Voorts zullen de overlappen van de matten aan elkaar worden be- vestïgd. Daardoor ontstaat een hechtere constructie en een doorgaande verdediging. Het deelraadsbestuur wijst er echter op, dat ook na de repa raties en het aanbrengen van een bovenbelasting thans een absolute noodzaak om be schadiging, verzakking of ver schuiving te voorkomen een zekere risicofactor aanwe zig blijft. denkt 'enkele weken* nodig te hebben, alvorens met een defi nitieve conclusie te komen. Over de twee kleinere werven merkt Langman op dat Nïe- huis Van den Berg zich dit jaar zelf zal kunnen 'bedrui pen' en dat voor HVO Vlaardingen de toekomstige beslissingen van belang zijn. 'Stap vooruit' Bij Wilton-Fljenoord is het rapport van Langman goed, maar met enige reserve ont vangen. „Een stap vooruit", zei directeur ir. B. Sluis in een eerste reactie op het vanmor gen aan de Tweede Kamer aangeboden rapport. Een capaciteitsvermindering van zijn werf juicht hij niet toe, maar met 100.000 uren minder 'valt te werken'. Dat zou het ontslag voor honderd man betekenen. De mogelijkheid die Langman aangeeft bij een eventuele steun aan Wilton de zestig miljoen gulden die WF nog van RSV krijgt als onderpand te eisen noemt Sluis reëel. "Al is die zestig miljoen ook al aan Taiwan toegedacht. Daar om kan er alleen sprake zijn van een tweede verband", al dus de directeur. Lakoniek Ondernemingsraadslid Willem van Schellebeek van Wilton - Fijenoord was gisteravond in een eerste reactie lakoniek: „Ik heb al eerder positieve rapporten over Wilton-Fije noord gelezen, maar alles zal afhangen van - de beslissing van de overheid. En daarover bestaat nog geen enkele zeker heid." Hij zei te hopen dat de Tweede Kamer en het kabinet „eindelijk verlost zijn van het RSV-trauma en WF willen be kijken als een zelfstandig be drijf". Vakbondsbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV ge looft erin, dat Langman streeft naar het openhouden van alle werven in Rotterdam. „De ge luiden die mij nu bereiken zijn conform met wat Langman ons vrijdagavond al gezegd heeft." Volgens een woordvoerder van economische zaken zal minister van Aardenne eind deze week een definitief oor deel vellen. Er zijn mensen die onze kranl nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. m Adres.-, Maak hem oi haar abonnee. Zo gefikst f Postcod en goed beloond! Want voor die kleine» ty e' moeite krijgt u een verzilverd n-PiaatS; miniatuur van de Laurenskerk. Roti O eerm,i 'ai!neeïn'v<°E u'akdanfc Tv^zUVGed°^rnoett "unjafu eLau^nsW Adres;. I p°stcodlT f W°°nj>iaah; Tulelooo; f Shmr de b0 Boete geëist wegens mishandeling arrestant Rotterdam Arrestan tenbewakers in dienst van de Rotterdamse politie zijn op geen enkele wijze opgeleid om dit werk te doen. Dit bleek gisteren tijdens een rechtszaak bij de politie-rechter. Een bewaarder in hot hoofd bureau van politie moest zich verantwoorden, omdat hij in twee gevallen ten onrechte zijn wapenstok zou hebben ge bruikt. Op de arrestanten-afdeling, op de bovenste etage van het hoofdbureau, heerst al jaren een gespannen situatie, door gebrek aan celruimte en span ningen onder hel personeel. Zowel illegale vreemdelingen met hun kinderen, als mensen die verdacht worden van ern stige misdrijven worden er op gesloten. Vaak worden vier of vijf vreemdelingen in een cel opgesloten. De laatste maan den is de afdeling gereorgani seerd, waardoor het ziektever zuim onder het personeel dras tisch is teruggelopen. De bewaarder, die gisteren te-, rechtstond, zou in september 1982 een lastige, beschonken arrestant met zijn wapenstok hebben geslagen, omdat deïe weigerde zijn cel in te gaan. Ook zou de arrestant hem heb ben bedreigd. Ruzie Ook in maart 1983 zou de be waarder ruzie hebben gekre gen met een arrestant. Vier vreemdelingen bevonden zich op dat moment in één cel. Zij hadden ruzie met elkaar, om dat een celgenoot 25 gulden had gestolen van een van de anderen. Omdat hij de meeste ervaring had, moest de betrok ken bewaarder de zaak uitzoe ken. Hij wilde daarom de vreemde lingen afzonderlijk opsluiten. Een van hert weigerde. Vol gens de bewaarder is er geen klap gevallen, maar toch deed de man later aangifte, dat hij met een wapenstok zou zijn geslagen. Zijn raadsvrouw, mr. L. Dom- mering hekelde in haar plei dooi de omstandigheden op de arrestanten-afdeling. Haar cliënt, die binnen het politie korps als een van de meest menselijke bewaarders bekend staat, was gisteren te zenuw achtig om ook maar iets te zeg gen. Gevraagd „Arrestantenbewakers hebben geer» politie-opleiding genoten. Van de een op de andere dag krijgen zij een pantalon met een wapenstok. Meermalen hebben de bewakers gevraagd om een opleiding, maar tot nu toe moesten zij alles zelf uit zoeken. Nu pas is besloten daar iets aan te doen, terwijl op die afdeling hele explosieve situaties voorkomen", sprak mr. Dommering. Zij vroeg vrijspraak voor haar cliënt, omdat de mishandelin- ;en niet bewezen zouden zijn, _£ij oordeelde dat het onjuist was, dat de korpsleiding in verband met deze 'zaken on langs heeft besloten de man niet tot hoofdbewaarder te be noemen, terwijl zijn schuld nog lang niet vaststaat. Offi cier van justitie mr. P.J. Wur- zer eiste vijfhonderd gulden boete en een week gevange nisstraf voorwaardelijk, niet een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over 13 dagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2