'B en W sparen miljoenen door verkeerde zuinigheid' Bommelfanaat geen schaap met 5 poten VLAARDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOUBANT NIEUWE WATERWEG CBBBAWT 'Reinierje wordt burgemeester van eenbedreigdstad7 Scheeres hoopt op 'n 8 Zijdeveld wordt loco 'Weeshuis inpassen in bebouwing kaalslag' Bedorven melk Vlaardingen kreeg 355 huizen meer Werk groep ABC noemt heffing lesgeld riskant SP in schriftelijke vragen: Volières worden opgeknapt Straten dicht voor riool- werkzaamheden DINSDAG 17 JANUARI 1984 Schiedam „Hier ligt een mooie taak." Die toepasse lijke titel kad het Bommel- boek, dat PvdA-fractiel ei- der Gé Brouwer gistermid dag cadeau deed aan de nieuwe burgemeester van Schiedam, oud-wethouder drs. Reinier Scheeres. Hij is een erkend Bommelfa naat, „al begrijp ik niet wat er nou zo leuk aan die lectuur is, want ik ben niet i-io'n stripfiguur", zei Brou wer. Loco-burgemeester Van Til; borg had zijn oud-collega Scheeres toen juist de ambts ketting omgehangen, „een leuke apotheose van deze ce remonie", zoals hij het noem de. Van Tilborg was de eer te beurt gevallen om te voorko men dat Scheeres zichzelf zou moeten installeren, „ge lijk eqns Napoleon deed". Scheeres deed nog een beetje onwennig, ofschoon hij de ketting sinds het vertrek van Te Loo gedragen heeft. Ver volgens sprak hij zijn eerste (historische?) woorden als eerste burger van Schiedam: „Hij rammelt nog een beet je." En hij trok de ketting nog eens recht. In de raadszaal konden hon derden genodigden met moeite een plaatsje vinden. Onder hen bevonden zich staatssecretaris H.E. Koning, een persoonlijke vriend van Scheeres, enkele Rijnmond gedeputeerden en burge meesters, onder wie de Vlaardingse burgemeester Van Lier die later net woord zou voeren, de hoofdofficier van justitie De Jong en de Schiedamse oud-burgemees ters Lems en Te Loo. In het gangpad tussen publie ke tribune en gemeenteraad liepen Scheeres' dochtertjes 'Korine en Linda te spelen, terwijl zijn echtgenote Han- neke van achter een grote bos bloemen de plechtigheid volgde. Van Tilborg richtte zich in zijn openingsspeech allereerst tot haar. „Ik weet heel goed, Hanneke, dat het niks voor jeu is om hier als afgeleide grootheid van je man te figureren. Toch zal er onvermijdelijk iets voor je veranderen. Van Tilborg doelde op de speciale taken, die doorgaans een burgemeestersvrouw worden toegedacht. Maar ge zien Hannekes sociale activi teiten in emanciperend Schiedam („je bent niet blan co in deze stad") meende Van Tilborg, dat zij een eigen rol zal weten te vinden, die waardering geeft en ontmoet. Bepaald geen juffrouw Dod- deltje", zei hij met een toe speling op.de Bommel-verha len van Marten Toonder. En met droge humor voegde hij eraan toe: „Het is fijn dat toch weer een gezin met twee kinderen voor Schiedam be- ouden is gebleven." Honderd jaar Scheeres is de twintigste bur gemeester van Schiedam, „die ene in de periode 1940- iy45 niet meegeteld", aldus Van Tilborg. Hij heeft zeven maanden op zijn benoeming moeten wachten. „Zeven maanden in verwachting en toch voldragen", constateerde VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk. Hij zei dat het alleen de Schiedamse wet houder Honnerlage Grete destijds is overkomen, dat hij burgemeester van zijn eigen stad werd. „En die werd bijna honderd jaar. Dat is dus een mooi ge middelde, houen zo, Reinier", wenste hij toe, met de toe voeging dat Scheeres in dat geval wel een 'ramp voor het pensioenfonds' zou worden. „Maar Honnerlage Grete was dan ook een schaap met vijf poten", sputterde de nieuwe burgemeester tegen. Zelf had hij van zijn voormalige frac tiegenoot Brouwer (voorma lig, want Scheeres is nu raadslid-af) te horen gekre gen, dat hij geen schaap met vijf poten is, niet iemand dus die werkelijk èlles kan. „Wij zijn al blij dat u met twee be nen op de grond staat", ging Brouwer spreekwoordelijk verder. De oppositiepartijen draaiden er niet om heen: zij herinner den eraan dat Scheeres niet hun eerste keus was geweest. Maar niemand wilde daar over vallen. De CPN, die misschien het felst tegenover Scheeres stond, gaf hem alle krediet. „Er is een periode afgesloten, de nieuwe burgemeester moet steun krijgen van de voltallige raad", aldus CPN- woordvoerder Ulferd Bruse- ker, die er wel aan toevoegde dat Scheeres een actieve soli dariteit met ook de allerarm sten zal moeten betonen. CDA-fraetieleider Aad van Lingen zei dat bij de voor dracht voor een nieuwe bur gemeester Scheeres nog geen 8 als rapportcijfer had kun nen krijgen, wel een 7. Maar Van Lingen had er vertrou wen in dat Scheeres naar een 8 zou uitgroeien en dat hoop te Scheeres zelf ook. Ook de PSP /PPR en D"66 voerden het woord. Natuurliefhebber, amateurfo tograaf. carnavalliefhebber Scheeres kreeg van de verschillende sprekers wat etiketjes opgeplakt. Van Til borg had zijn kennis der na tuur bewonderd. omdat Scheeres vergaderingen soms kon onderbreken met de constatering, dat er een troep reigers overvloog. Maar Scheeres haalde zonder pardon uit: „Je hebt niet zit ten opletten, Cor, dat kan ik nooit gezegd hebben. Reigers vliegen niet in troepen." Het gezin Scheeres komt aan in een Lelijk Eendje uit 1956, door de gemeente even geleend van de vereni ging Het Eendeëï. In zijn studietijd heeft Scheeres nog eens een bloeiende handel gehad in Eend-on derdelen. Hanneke en Rei nier zijn ook op hun trouw dag in zo'n Deux Chevaux naar het stadhuis gegaan. Scheeres heeft in zijn kamer in het stadskantoor een schilderij van een gele Eend hangen. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld wordt de nieuwe loco-burgemeester van Schiedam, maar volgt hij als plaatsvervangend eerste burger nu Reinier Scheeres op of volgt hij Cor van Tilborg op? Scheeres was plaatsver- vangend burgemeester on der Lems en Te Loo. totdat koningin Beatrix hem in december benoemde als hun opvolger. Toen was wethouder Van Tilborg loco-burgemeester, maar ei genlijk was hij niet meer dan Scheeres' plaatsver vanger en Scheeres was nog niet geïnstalleerd. Dus eigenlijk verving Van Til borg een nog niet officiële burgemeester. Toch mocht Van Tilborg gistermiddag de ambtsket ting omhangen, als loco. Maar nu Scheeres burge meester is, wordt Zijdeveld loco. Dat komt omdat de PvdA als grootste partij het recht van vervanging claimde en Van Tilborg een VVD'er is. Coördinatiecommissie: Vlaardingen Er moet beter tot uitdrukking worden ge bracht hoe het Weeshuis kan worden ingepast in de behou- wing, die op het kaalslagter rein op het Weeshuisplein in Vlaardingen komt Daartoe heeft Coördinatie Commissie Stedebouw (CCS) besloten, in navolging van het advies van het stedebouwkundig bureau van Kuypep Compagnons. In eennota van de project groep wórdt opgemerkt dat het Weeshuis overlast bezorgt aan zijn omgeving. Volgens de CCS moet dit punt nader wor den uitgewerkt met gegevens over geluidsoverlast, parkeer druk en dergelijke, omdat an ders de indruk zou worden ge wekt dat het gebouw zich niet verdraagt met de geprojecteer de nieuwbouw. Er mag geen motief worden aangedragen tot het slopen van dal gebouw, dat veelvuldig wordt gebruikt en dat in bouwtechnisch op zicht in goede staat verkeert, aldus de commissie. Vlaardingen On verlaten hebben bij een inbraak in de de pendance van kleu terschool 't Kompas 145 pakken melk la ten bederven. De on genode gasten lieten de melkkoeier in het schocltje aan de Brusselweg ontdooi en, waardoor de melk onbruikbaar werd. De buit, waar mee de inbrekers vertrokken, was klein: een datum stempel en twee vul pennen. Vlaardingen In het afgelo pen jaar zijn in Vlaardingen 525 woningen gereed geko men, waarvan 500 in de wo ningwetsector en 25 ongesubsi dieerde. Doordat door sloop; onttrekking aan de bewoning en samenvoeging ook wonin gen verdwenen zijn, is het to tal e aantal woningen in Vlaar dingen vorig jaar met 353 ver meerderd. In december kwamen 31 nieu we huizen gereed. In de afge lopen maahd werd begonnen met de bouw van. 46 huizen. Op 1 januari van dit jaar wa ren er daardoor in totaal 529 woninger, u, uitvoering, waar van or.gevëef Je -helft-In de woni-.gwetsectó r, dè" helft'in de orm van premiesector en U t ngesubsïdieerde huizen. Wilton overschaduwt installatie Scheeres Schiedam De Schiedamse gemeenteraad heeft gis termiddag de installatie van burgemeester Scheeres aangegrepen om nood tc klagen over de bedreigde werkgelegenheid in de stad. Ondanks het feestelijk karakter van de plechtigheid kwam men herhaalde lijk in volle ernst terug op de positie van Wïlton-Fije- nonrd. De 'apotheose1: loco Van Tilborg staat de ketting af aan de nieuwe burgemeester. Er voigde een overdonderend applaus en Van Tilborg haalde opgelucht adem. „Reinier. je wordt burgemees ter van een bedreigde stad," werd Scheeres te verstaan ge geven. Maar hij wist het al. 's Ochtends nog had hij er voor drie verschillende radiomicro foons op gewezen, dat als Wil ton failliet gaat, een kwart van de beroepsbevolking van Schiedam zonder werk zit, „en wat erger is: zonder uitzicht op werk." Burgemeester Scheeres: „De vreugde van deze dag wordt in ernstige mate overschaduwd door de acute dreiging, die het grootste industriële bedrijf in onze stad momenteel boven het hoofd hangt." Hij wees erop, voor een volle zaal met genodigden, ook uit Haagse kringen, dat er voor Wilton geen gebrek aan werk is, maar gebrek aan geld. „Want daar zit het probleem voor dit moment. De acute dreiging is niet gelegen m het feit, dat Wilton geen onder zeeërs mag bouwen, maar m een tekort aan liquide midde len, dat. wanneer de toegezeg de financiële steun uitblijft, al leen maar tot faillissement kan leiden. Snelle opheffing van de surséance van betaling is de enige sleutel, die de deur naar de toekomst van Wilton-Fije- noord weer kan openen. En die deur mór»* open, terwille van de 2000 mensen die daar werken, terwille van heel Schiedam," aldus Scheeres. Schiedam'iigt er wakker van, was zijn boodschap aan de ge nodigden van de hogere over heden. Voorafgaand aan de in stallatie van Scheeres had ook de tussentijdse loco-burge meester Cor van Tilborg een dringende oproep gedaan aan de Tweede Kamer, onder de woorden: „Schiedam krijgt een goede burgemeester, heeft een op het pur»t van werkgele genheideensgezind stadsbe stuur, fnaar help ons in vre desnaam nu hei nog met ie iaat is. Regering en parlement, u bent er niet klaar mee om besluiten te nemen en de ge volgen vervolgens niet onder ogen te zien." Schiedam De werk groep ABC is fel gekant tegen invoering van les geld voor Schiedammers, die via een cursus taalon derricht willen krijgen. Het gaat hierbij om men sen, zowel autochtonen als buitenlanders, die vrijwel analfabeet zijn en als het ware een taalopleiding op lagere-schoolniveau moe ten krijgen. De werkgroep'ABC vindt het ondoenlijk om deze mensen^ .voor""die opleiding tejatep -be talen, daar waar voor het lager onderwijs andere normen gel den. Bovendien gaat het juist vaak om mensen, die door hun lage opleiding aan de 'onder kant' van de maatschappij ver keren en het geld amper heb ben om de cursussen te kun nen betalen. De gemeente Schiedam heeft via de afdeling CSJ (die overi gens meer doet dan cultuur, sport, jeugd) te kennen gege ven, dat cursusgeld een reële mogelijkheid is in het kader van de bezuinigingen. Des noods zou een jaar lang geëx perimenteerd kunnen worden met het invoeren van cursus geld. Als dan blijkt dat het verloop te groot is en te veel cursisten afhaken, zou het ex periment kunnen worden be ëindigd, meent men in het stadskantoor. De werkgroep ABC vindt dit een schandalige gedachte. Het kost mensen met een gerine opleiding toch al vaak moeite om de drempel naar een edu catieve instelling te overschrij den, want daarmee bekennen zij meteen hun 'domheid'. Dan 2ijn zij eindelijk de drempel over en dan zou de gemeente via een experimenfwillen kij ken of zij blijven. De werk- froep ABC vindt" dat allesbe- alve stimulerend en emanci- patiébevorderend. De gemeen- - te Schiedam zou juist pogingen moeten doen de drempel te verlagen, aldus ABC. Vlaardingen De gemeen teraadsfractie van de Socia- listiese Partij (SP) heeft in schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders verwijtende geluiden laten horen over de 'verkeerde zui nigheid', die het college in 1983 aan de dag heeft gelegd. Door het uitstellen of in zijn geheel van de tafel vegen van investeringen, die voor 1983 in de begroting waren opgeno men, zijn B en W volgens de SP aan het 'oppotten' geslagen om de tekorten op de meerja renbegroting voor een deel te kunnen dekken. Het gevolg is echter, dat de werkgelegen heid daarvan nu de dupe is, zo stelt Remï Poppe van de SP in zijn vragen. Uit twee nota's die de voort gang van geplande investerin gen aangeven, heeft Poppe een serie investeringen ge diept, die naar zijn mening zonder duidelijke noodzaak zijn blijven liggen of naar late re^ jaren zijn doorgeschoven. Hij noemt onder meer investe ringen voor de aanleg van fiets- en voetpaden, de sane ring van allerlei leidingen (to taal ten bedrage van 1 mil joen), de vernieuwing van bal kon hekken, de aanpassing van het kruispunt Schiedamsedijk- Julianasïngel en akoestische voorzieningen aan gemeente woningen. Aan onrendabele investerin gen, die door de gemeente zelf moeten worden betaald, is vol gens de SP in 1983 2,8 miljoen niet gebruikt, terwijl bij de rendabele investeringen, die door onder meer het rijk wor den vergoed, beloopt dat een bedrag van 20 miljoen. Pop_pe wil van B én W onder meer weten, of hel juist is dat er door de opgeschorte werk zaamheden problemen zijn ontstaan bij het vullen van de dagtaak van toezichthoudend personeel bij gemeentewerken, bij gebrek.aan werk in uitvoe ring. Tevens wil hij weten, wat in het algemeen het effect van het uitstellen van die in vesteringen is op de werkgele-, genheid. Verder wil hij onder meer ho ren, wat het aan extra geld kost als de voor 1983 geraamde investeringen in 1984 of later worden uitgevoerd, rekening houdend met de investering. Tenslotte is hij benieuwd naar de manier, waarop de meeval ler wordt gebruikt die in 1983 is ontstaan aan rentelasten, die door het uitstellen van inves teringen niei hoeven worden betaald. Die besparing omvat volgens Poppe een bedrag van een half miljoen gulden. Al eerder had CDA-leider Jo Schriel zich kritisch uitgelaten over het feit, dat B en W ton nen hebben uitgespaard op het onderhoud van wegen, om op die manier geld vrij te maken voor de aanleg van de nieuwe afritten van de Beneluxtunnel. Dat bleek tijdens de laatste vergadering van de commissie voor verkeer. Maassluis Diverse voliè res, die op verschillende plekken in de stad staan op gesteld, krijgen een opknap beurt. De commissie voor de financien moet binnenkort een krediet goedkeuren, waarmee gemeentewerken gaas kan vernieuwen, dakbe dekkingen kan repareren en wat schilderwerk kan uit- Het werk is vooral nodig vanwege schade aan de vo gelkooien, die is ontstaan door zinloze vernielingen, die door onbekenden zijn aangebracht. In dezelfde vergadering moet de commissie een be drag van ruim 35 mille ter beschikking stellen voor de vervanging van dienstauto's bij de politie'. Ook zijn diver se kredieten nodig voor leer middelen en andere voorzie ningen bij diverse scholen in de stad. Vlaardingen In de omge ving van de Maasboulevard zuilen tot eind oktober gere geld straten voor verkeer wor den afgesloten. Een bedrijf uit Leiden werkt daar sinds giste ren aan de riolering en de be strating. De straten waar ge werkt wordt zijn Deltaweg, Deltaplein, Galgkade, Olivier van Noort laan, Maasboule vard. Abel Tasmanlaan en t Vesthavenkade. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3