'Motie- Markt wordt nu toch uitgevoerd' Commissie verdeeld over sluiting K Onnesschool Opbouwwerk: offensief tegen Vodje' gemeente 'Kwijtschelding niet als generaal pardon' Nieuwe kans voor oeververbinding Vlaardingen-Pernis Schiedamse cultuur wacht op CSJ-plan KEES VAN DER WINDT (PVDA) GEEFT TOE: VLAAMGS DAGBLAD SCHItDAMSCHt COURANT NIEUWE WATEBWEG COUBANT i Bibliotheek iets duurder Valse briefjes van 25 in omloop SG wil intocht Sint overlaten aan winkeliers Pi d A- bestuur verdeeld over akkoord De commissie experimenteert DONDERDAG 19 JANUARI 1984 Schiedam De complimenten J vlogen bij de financiële com- i fhissie over tafel, toen de ver- hoging van de tarieven van de Schiedamse bibliotheek gister avond ter sprake kwam. Alle •■ledenwaren het erover eflris, I dat er een goede prestatie was '•geleverd door de verhoging"zo daag te houden. .Bart de Leede (PSP/PPR) gaf Ihet college een compliment, ■dat de prijzen van de abonne- - "inenten voor personen van 18 Naar en ouder slechts twee Ijcwartjes stijgen. Een ScKie- dammer moet nu achttien gul- -den neertellen om regelmatig ""hen boek te kunnen lenen. Al leen de houders van pas 65+ '.worden de komende twee ja- iren geconfronteerd met een - flinke verhoging: het abonne- inent gaat in twee jaar van .drie gulden vijftig naar negen gulden. De enige, die problemen had met de verhoging was de ver tegenwoordiger van de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum, Jan Hagendoorn. Hi, sprak van een „dichtdraaient beleid van de gemeente Schie dam." „De belangstelling voor de bibliotheek neemt ai. Nog geen'tien procent van de be volking komt er regelmatig. Als de gemeente zo doorgaat, blijven er slechts twee contri buanten over." Hagendoorn vreest dat door de nieuwe stij ging nog meer Schiedammers de bibliotheek de rug toeke ren. Wethouder Cor van Tilborg voerde echter aan, dat de ge meente de tarieven niet zan der meer verhoogt „Als wij> de prijzen blijven verhogen, over- *§ch rijden wij onherroepeFijk *de grens, waarna de meerop brengst van de verhoging te Tniet wordt gedaan door 1 de vermindering van het aantal abonnementen. Wij denken, dat die grensnog niet is< be reikt." Vlaardingen In een. paar Vlaardingse winkels hebben klanten de afge lopen dagen betaald met valse briefjes van 25 -gul den. De Vlaardingse poli tie spreekt van een slech te falsificatie, dat al lam-, ger in omloop is en eer der. in andere delen van het land is opgedoken. In sommige winkels wer den de valse bankbiljet ten, die flets van kleur zijn en vettig en glad aanvoelen, geaccepteerd. Volgens de politie echter zijn de ver/als te biljet ten, waarvan er al enkele in .beslag genomen zijn, gemakkelijk te onder scheiden van de echte. p ;Schiedam Gedwongen tot verdere bezuinigingen over weegt de Schiedamse Gemeen schap om Sinterklaas te laten 'vallen*. De culturele stichting is van plan op alle sectoren van de amateuristische kunst beoefening een zelfde percen tage te bezuinigen. In dat licht vindt het dagelijks bestuur het niet verantwoord om zelf de intocht van de Sint te blijven organiseren. Er is gisteren een voorstel naar de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeen schap gegaan om in het .ver volg af te zien van de Sinter klaas-intochten. 5jpat hoeft niet te betekenen, "^at er nu ook geen intocht *tneer gehouden wordt De SG ziet als redelijk alternatief, dat de winkeliers in de Schiedam se binnenstad zelf de intocht op zich gaan nemen door fi nanciële en organisatorische steun. De winkeliers zijn ten slotte het meest gebaat bij de intocht, redeneert het SG-be- stuur. Al in eerdere jaren heeft de SG dat overwogen. Steeds ech ter werden nieuwe pogingen gedaan om, ondanks de druk der bezuinigingen, Sinterklaas ""hoog in het vaandel te houden. Het dagelijks bestuur meent, dat er nu geen tijd en geld meer kan worden vrijgemaakt Wel is het denkbaar, aldus' di recteur Ruud Pillard, dat de SG zijn deskundigheid in brengt in een nieuwe organi £atie, die Sint Nicolaas gaat in '"halt*!. Vlaardingen De commissies voor verkeer en vervoer, economische aangelegenheden en recreatie van Rijn mond komen morgenochtend in een speciale ingelaste vergadering bijeen om de mogelijkheden te bekijken om de veerverbinding tussen Vlaardingen en Pernis te her stellen. Al enige tijd geleden ontstonden in de commissie verkeer en vervoer van Rijnmond plannen om veerboot De Kaag van rederij Steinmann uit Spijkenisse weer in de vaart te bren gen. Een breed 'pro-veerfront', bestaande uit bedrijven langs de Waterweg, vakbonden, de raden van de betrokken ge meenten, de ENFB en Rijnmond zouden daarvoor moeten ij veren. In de gezamenlijke vergadering van de drie commissies zul len morgen plannen worden ontwikkeld om te komen tot ga ranties voor een sluitende exploitatie voor het veer. Rederij Steinmann moest de boot midden vorig jaar uit de vaart nemen. Het door velen toegejuichte experiment liep uit op een fiasco. Het aantal passagiers bleef beneden de ver wachtingen en overheden stelden op korte termijn geen geld beschikbaar. De Kaag ligt nu al maanden werkloos aan de oever in het Vlaardingse Buizengat. De ENFB schrijft in haar gisteren verschenen afdelingsblad, dat zij initiatieven, die leiden tot het herstellen van de oever verbinding tussen Vlaardingen en Pernis, van harte zal on dersteunen. Op het moment dat dat blad geschreven werd was de ENFB nog zeer sceptisch over de ijver van Rijnmond om iets voor het veer te doen. „Tot dusver hebben we van de initiatieven van Rijnmond nog weinig gemerkt", aldus de fietsersbond. Daar komt morgen echter verandering in. „Het veer van, Steinmann is het enig glanzend hoogtepunt op de agenda van die vergadering", aldus een woordvoerder van Rijnmond. De onderhandelingsdelegaties zijn er uit: een nieuw beleidsprogramma Is het resultaat. Van links naar rechts Jan Bulva en Marlëtte Hoogendijk (beiden WD), daarnaast Kees van def Windt en IJsbrand van der Velden (beiden PvdA). Schiedam Directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap (SG) hoopt niet dat het met de reorgani satie van het cultureel werk dezelfde kant opgaat als met de totstandkoming van de culturele raad. Immers, uit eindelijk kwam die raad na jaren van voorbereiding niet tot stand. Ook de re organisatie van de SG en aanverwante organisaties laat lang op zich wachten. De eerste streefdatum om tot opheffing van de cultuuro- verkoepelende instelling te komen was mei 1983. Maar een werkgroep deed er tot oktober over om met een ad vies te komen. En dat ligt nu al weer maanden bij de afde ling cultuur, sport en jeugd (CSJ) van het stadskantoor. Pillard rekent er op dat ko mende -maand het overleg verder kan gaan. CSJ zou al een standpunt bepaald heb ben, aldus chef Ben Hakken- broek, maar hij vindt het niet op zijn weg liggen hier over iets naar buiten te bren gen, voordat met B en W de zaak doorsproken is. Het standpunt van CSJ wijkt af van wat de Schiedamse Ge meenschap wil. Het is Pillard niet bekend wat exact de meningsverschillen zijn. Voorzitter Fred Zweere van de oudercommissie voert het woord. Een groep ouders en teamleden vai de onnesschool en De Boterbloem was naar de commissievergadering gekomen om de standpunten nog eens uiteen te zetten. Vlaardingen Grote ver deeldheid is gisteravond ont staan in de raadscommissie voor onderwijs over de voor genomen sluiting van de openbare Kamerlingh On nesschool in de Westwijk en de daaraan gekoppelde kleu terschool De Boterbloem. Na een meer dan twee uur durende discussie bleken de vertegenwoordigers van PvdA en D'66 voor het open houden van de scholencom- hinatie, maar de overige fracties bleven het sluitings- voorstel van het college on dersteunen. B en W gaan nu een raadsvoorstel samenstel len, dat op 22 februari door de commissie moet worden goed- of afgekeurd. Opmerkelijk tijdens de discus sies was vooral dat de PvdA- fractie haar eigen wethouder Arij Maarleveld afviel. Gerard Boender had al eerder laten doorschemeren voor het open houden van de school te zijn, en nu bleek ook Wim Kwak- kelsteïn te zijn overtuigd door de argumenten, die de ouder- eommissie had opgesomd. De ouders voelen niets voor slui ting van de school, omdat dan de laatste school in de West- wijk zou verdwijnen. De mees te ouders voelen er om diverse redenen niets voor, hun kin deren na opheffing van de KO-school naar de Van Maer- lantschool te sturen. Zo'n twintig afgevaardigden van de oudercommissie en het personeel waren bij de com missievergadering aanwezig. Oudercommissievoorzitter Zweere zette de argumenten tegen sluiting nog eens op een rijtje, terwijl ook de vertegen woordigster van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, me vrouw Hulsman-Tas, zich te gen de sluiting verklaarde. Chef-onderwijs Zoutendijk: „Het was een goede discussie en de argumenten die men noemde waren uitstekend. Je kunt van die mensen niet ver langen dat ze op de stoel van de gemeenteraad gaan zitten: ze vertegenwoordigen andere belangen. Ik blijf echter van menine. dat in dcMfl Secretaris Aad van den Oever van de oudercommissie toonde zich na afloop, ondanks de rui me aandacht die de commissie aan het probleem had ge schonken, niet tevreden. mening, dat in dcl Westwijk drie scholencombinaties zullen moeten ontstaan en dat de Ka- „Voor mij is de onduidelijk- merlingh moet Onnesschool dicht Dat is nodig om een goe de spreiding te krijgen, van wege de leerlingen-aantallen en in het kader van de exploi tatie." heid alleen maar groter ge worden. Ik had op een duide lijke uitspraak van de commis sie gehoopt, maar die is niet gekomen. Vooral de houding van de VVD valt ons een beet je tegen: wij dachten dat die ook voor openbaar onderwijs zou zijn." Vlaardingen Drs. Kees van der Windt, de fractieleider van de PvdA, heeft gistermorgen toegegeven dat de motie van de WD, die op 5 oktober vorig jaar werd ingediend en die het opstappen van de PvdA- en CDA-wethouders tot gevolg had, ondanks het verzet van het vorige college door de nieuwe PvdA/WD-ploeg toch zal worden uitgevoerd. Dat betekent dat op basis van het bestaande plan met de omwonenden overleg zal worden gevoerd over aan passingen en verbeteringen. Daar is tijd genoeg voor: inmiddels staat vast dat het bouwplan ook dit jaar niet zal kunnen worden uitgevoerd. Volgens Van der Windt was de bedoeling van de opstelling van het vorige college in okto ber, het bouwplan snel in uit voering te kunnen nemen, zo dat het woningbouwcontin- gent van 1983 er nog voor be nut zou kunnen worden. Nu dat niet meer gelukt is, is het niet meer nodig de raadsmotie af te wijzen. „Er loopt nu een AROB-procedure; daar zullen we ook rekening mee moeten houden. Toch moeten we pro beren dat bouwplan in dé kortst mogelijke tijd rond te krijgen", vertelde hij gister ochtend tijdens de presentatie van het. nieuwe PvdA/VVD- beleidsprogramma. Tijdens die presentatie Heten zowel de onderhandelaars van de PvdA als vah de VVD we ten. tevreden te zijn met het akkoord, dat nu uit de bus is gerold. Van der Windt: „Na tuurlijk zijn er van beide zij den compromissen gesloten. Maar het akkoord dat nu is ontstaan biedt mogelijkheden voor een goede samenwerking. Met het resultaat is te leven. VVD-fractielcidster Mariëtte Hoogendijk, die in het nieuwe college een van de twee VVD- wethoudersposten zal gaan be zetten, stak haar enthousiasme over het akkoord niet onder stoelen of banken. „Deze sa menwerking is geen eendags vlieg. Ik verwacht dat, afhan kelijk van de verkiezingsuit slag, ook na 1986 met de PvdA doorgegaan kan worden." Tijdens de onderhandelingen, die besloten zijn gehouden om de kans op succes groter te maken, zijn uit het beleidspro gramma dat in 1982 door de raad is vastgesteld en dat door PvdA en VVD nu op diverse punten is bijgesteld, 'typische CDA-punten verwijderd. Daarbij gaat het onder meer om zaken als verzuiling, vrij willigerswerk en emancipatie. De nieuwe wethouders zullen tijdens de raadsvergadering van 1 februari worden geko zen. Aansluitend zal het bijge stelde beleidsprogramma, dat door middel van een initiatief voorstel van PvdA en VVD wordt behandeld, aan de orde worden gesteld. Op de tweede avond van de raadsvergade ring wordt de normale agenda afgewerkt. Vlaardingen Het bestuur van de PvdA in Vlaardin gen is erg verdeeld over het akkoord, dat de fracties van PvdA en VVD met elkaar hebben gesloten voor de vorming van een nieuwe coalitie. Daarom zal het Pvd A-bestuur de leden op de vergadering van maan dag 23 januari, waarin het akkoord moet worden goed gekeurd, geen advies kun nen uitbrengen, zo wordt in het PvdA-blad Achterban gemeld. Schiedam In een schriftelij ke reactie, die gisteren open baar is gemaakt, veegt de SSWO de vloer aan met de ge meentelijke discussienota over het opbouwwerk. De stichting, die de opbouwwerkers in de oude wijken in dienst hééft, toont aan dat de gemeentelijke afdeling CSJ er maar een potje van heeft gemaakt. Zo is het de gemeente zelf ge weest, die bij de oprichting van de SSWO destijds aan drong op een passieve rol van het bestuur, waardoor de over leggroepen van bewoners in de wijken zelf meer invloed op de opbouwwerkers konden uitoefenen. Nu is het dezelfde gemeente, die aanmerkingen heeft op deze bestuursvorm. Een ander punt is, dat CSJ uit gaat van de stelling dat profes sionele ondersteuning van wij- kactiviieiten door een op bouwwerker niet overal meer even "anzelfsprekend is en dat een belangrijke rol wordt toegedacht aan de organisaties van vrijwilligaxs. De SSWO reageert hierop: „We vragen ons af wie dat nou zo vindt. De organisaties van vrijwilli gers in ieder geval met. In de korte tijd, dat zij kunnen be schikken over opbouwwerk, is hun functioneren verbeterd De SSWO betreurt het, dat op basis van een 'vodje' nu het beleid wordt bepaald. De stichting ziet de noodzaak van bezuinigen wel en wil ook zelf die verantwoordelijk op zich nemen, maar niet zoals dat dé gemeente voor ogen staat. 1 ti het alternatief van de SSWO wordt er ook bezuinigd, maar zonder de kwaliteit van het opbouwwerk ernstig aan te tasten. Er wordt een organisa tievorm bepleit, waarin het bestuur prioriteiten stelt en de overleggroepen in de wiiken deze nader invullen. Schiedam Het initiatief van CPN'er Ulferd Bruse ker, om Schiedammers met een minimum inkomen min der te laten betalen voor ge meentelijke belastingen en retributies, heeft definitief schipbreuk geleden. De commissie voor financiën heeft zich gisteravond ge schaard achter de notitie 'Hef fing naar draagkracht' van het college van B en W: Het even tueel kwijtschelden gemeente lijke belastingen voor Schie dammers met een minimu minkomen is van de baan. Bruseker had vorig jaar no vember om kwijtschelding ge vraagd. Voor kwijtschelding komen naar schatting driedui zend Schiedammers in aan merking. Dat zou de gemeente ongeveer vier ton kosten. Vreemd genoeg konden echter zowel Bruseker als de leden van het college van B en W zich scharen achter de in de notitie opgesomde conclusies en aanbevelingen. Alleen ver schillen de beide partijen over de uitleg. Zowel* het* college van B en W als het raadslid meenden dat het uitgangspunt yoor een kwijtscheldingsbeleid in Schiedam de richtlijnen van de rijksbelastingdienst moeten zijn. Wethouder Cor van Tilborg hield de commissie voor dat de in de richtlijnen opgenomen kwijtschelding alleen in indi viduele gevallen gelden en niet mogen worden gebruikt als een 'generaal pardon'. Bru seker legde de richtlijnen juist wél zo uit. „Dat kan door de wetgever nooit zo bedoeld zijn. Burgers moeten betalen voor de diensten van de gemeente", zei Van Tilborg. Volgens hem wordt in veel gevallen met de betrokken burgers een beta lingsovereenkomst gesloten en pas bij onoverkomelijke pro blemen besloten tot verlaging of kwijtschelding van het te betalen bedrag. Van verschillende kanten werd Van Tilborg gevraagd de Schiedammers in de toekomst te wijzen op de mogelijkheid van kwijtschelding. Bart de Leede (PSP/PPR) stelde voor in het vervolg op de achterzij de van de aanslagen informa tie over kwijtschelding te drukken. Adrie Reijnhout (D'66) stelde voor in de toe komst op de vüorlichtingspagi- na van de gemeente de bur gers hierop te wijzen. „De ge meente is verplicht via een ac tieve voorlichting de burgerij hierover in te lichten", vona hij. Dit vond van Tilborg geen gek idee. „We moeten alleen wel zorgvuldig overwegen hoe het wordt opgesteld." Schiedam De commissie voor financiën In Schiedam vergadert normaliter in dc B en W-kamer van het oude stadhuis. Een klein kamer tje, dat stampvol is als de commissieleden en de pers er hebben plaatsgenomen. Dat vooruitzicht is geen aan lokkelijk idee voor belang stellende burgers. Gister avond was de commissie eenmalig uitgeweken naar de trouwzaal van het stad huis, maar de vergadering begon rend etenstijd: half zes. Volgens secretaris P. Strien van de commissie is niet voor dat tijdstip geko men om belangstellenden te weren. „Na het openbare ge deelte volgt nog een lange besloten vergadering. Bo vendien wilde de commissie van de avondvergaderingen afenisaLs experiment voor dit tijdstip gekozen", ver klaarde hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1