16 WATERWEG 'Boter moet op smaak blijven im mmmmmmm. mmm Vrije Academie als cultuurbewaker if i m !B ^8 rös ÏKb iva Marathonzit in Stadsgehoorzaal Drs P. laat zich begeleiden Stille Nacht in warenhuis ii**? J 6SH& Vulcano en Anita Meyer in PeeDee Romantisch feest met Caroline en vrienden Puntsgewijs Globe duikt in Surinaams verleden r Rofierdams Nieuwsblad vrijdag 20 januon 1984 RW s "-v's s> Voor liefhebbers van de Indo nesische cultuur is de voorstel ling 'De kroon der wijsheid' van Raras Budaya een must. Deze voorstelling, die morgen avond te zien is in de Stadsge hoorzaal (SGZ), is een Javaans schimmen/poppenspel in een 'Nederlandse vertolking met een origineel gamelan orkest. 'Dat orkest bestaat uit 12 musi ci. Het spel duurt oorspronke lijk zeven en een half urr, maar is voor de gelegenheid ongeveer gehalveerd. De voor stelling duurt nu drie »n een half uur. Op Java lx gin t ee«". dergelijke voorstelling oas laat in de avond. Het publiek zit dan rondom de poppenspeler of dalang en luistert de hele nacht naar het" verhaal. Wie even wil pauzeren loopt ge woon weg en komt later terug om de draad van het verhaal weer op te pakken. Tijdens een dergelijke voorstelling zijn ook allerlei hapjes en drankjes te verkrijgen. De voorstelling moet dst ook zoveel mogelijk benaderen. Ook in de SGZ zijn allerhande hapjes en drankjes verkrijgbaar. De voorstelling begint om kwart ove~ acht. De bewonderde en verguisde literator drs, Heinz Polzer, be ter bekend als drs. P. laat zich tegenwoordig begeleiden door bet Amsterdams Philharmo- niseh Trio. Dit viertal treedt vrijdagavond op in de Harmo nie aan de Schiedamse weg in VJaardingen. Drs. P. heeft ja ren 'solo' door het land getrok ken en was veelal te gast in kleinere theaters. Zijn humor en kundigheid in het dichten zijn alom bekend. Om zijn stem staat hij minder goed be kend. Als hij begint te zingen beginnen zijn fans te lachen, terwijl de luisteraars, die min der met hem op hebben een zuur gezicht trekken. De begeleiders van drs. P. we ten exact hoe ver zij met de muzikale experimenten kun nen gaan. Drs. P. streeft nog steeds naar een zo extreem mogelijke afwisseling in tek sten en muziek. De nummers van hem hebben betrekking op de meest uiteenlopende on derwerpen. Ze worden wel met de nodige humor vertolkt. De voorstelling begint om half negen. Kerstavond in een gesloten warenhuis. In die bijzondere entourage en op die locatie zijn _Mary Dresselhuvs en Jan Re utel te zien het toneelstuk Stille Nacht van de Oostenrijkse au- -teur Peter Turrini. Vrijdag ".speelt het duo deze tragi-ko- -medie in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. -Kort na sluitingstijd blijven de werkster (Mary) en de nacht- kwaker (Jan) alleen achter in ^het warenhuis. De sfeerver- "liehting heeft inmiddels plaats ^gemaakt voor harde tl-lampen. ;Ze zijn beide oud. Losse mede- Twerkers zonder band mei het 1 bedrijf, zonder veel relaties in -de wereld om zich heen. Dal is *het uitgangspunt voor wat cri- •tici noemen 'menselijk en Vlekkeloos toneel'. MÏÏÊÊÊÊÊ Vlaardingen „Dit is geen instituut om van mensen tekenaars of potten- draaiers te maken. Wij willen mensen technieken leren om hun eigen expres sie te vergroten." Wie Frits Borehers (41) van de Vrije Academie over kunst zinnige vorming hoort praten, zal den ken dat de leus 'Nihil sine labore im- probat' speciaal voor hem het Hollan- diagebouw siert. Toen het Hollandiagebouw zes jaar geleden de zetel van de Vrije Academie werd, werd er anders over kunst en kunstbeleid ge dacht dan nu. De Vrije Academie was uit sluitend een instituut waar creatieve bur gers een cursus konden volgen. Landelijk, regionaal en vooral stedelijk is er sindsdien heel wat veranderd. „Het cursuswerk is, hoe belangrijk ook, nog maar één poot van de Vrije Academie. We zijn door de minister aangewezen om in deze regio de kunstzinnige vorming in hel onderwijs te coördineren en daarbij hebben we ook een uitgebreide sociaal-cul turele taak voor de hele bevolking." Bor ehers vindt dat de term Vrije Academie ook niet meer de hele lading dekt. „Ik praat liever over het Centrum voor Kunst zinnige Vorming, dat geeft beter aan waar we mee bezig zijn." Hanteren „Bij ons staat dan ook niet zozeer de kunst centraal, dan wel de vorming. In bet on derwijs blijkt steeds weer dat je juist met kunst middelen kunt hanteren waarmee je meer inzicht in de dingen kunt krijgen. Als kinderen zelf een piramide maken van klei of zo, zegt dat ze meer over Egyptenaren en geometrie dan welk leerboekje ook." De Vrije Academie (die term blijven we toch maar gebruiken) beschikt behalve over zestien hooggeschoolde docenten ook over twee onderwijsconsulenten die op de basis scholen gestalte proberen te geven aan de culturele vorming. „Een onderwijzer is momenteel wettelijk verplicht cultuur in zijn onderwijspakket op te nemen. Maar hoe? Onze consulenten en docenten helpen hem daarbij, want ik snap ook wel dat zo'n leerrkracht dat niet allemaal alleen kan." De rijksoverheid wees landelijk een aantal instituten aan die door Mari Timmermans regionaal de culturele vorming in het on derwijs van de grond moet helpen. Voor de regio Waterweg-noord is dat de Vrije Aca demie. De zestien docenten zijn uiteraard ook be trokken bij het cursus-gebeuren. De Vrije Academie is verdeeld in een zevental werkplaatsen: tekenen en schilderen, tex tiele werkvormen, dans en drama, audiovi suele middelen, donkere kamer, edelsme den en keramiek. Op maandag en dinsdag worden de cursussen gegeven en de rest van de week kunnen cursisten, oud-cursis ten, kunstenaars en belangstellenden ge bruik maken van de outillage. Raam „Kijk, dat is nou die derde taak. Het soei- aal-culterele. We stellen onze ruimtes en middelen beschikbaar aan ieder die daar gebruik van wil maken. Een kunstenaar die zelf geen litho-pers heeft kan die van ons gebruiken." Borehers vermeldt er wel steeds bij dat een en ander alleen kan plaatsvinden 'binnen het raam van de mo gelijkheden'. Dat raam wordt in grote mate bepaald door de financiële ruimte. „Ik ben blij dat de bezuinigingswoede in deze stad een beetje langs het culturele ge beuren heen is gegaan. Natuurlijk is het ook voor ons oppassen geblazen, maar de culturele vorming heeft in de gemeentelij ke cultuurnota een hoge prioriteit. Het is vooral de verdienste van wethouder Maar- leveld: hij geeft de richting aan." Stimulerend De bezuinigingen hebben ondanks het cui- tuurvriendelijke beleid toch nog tot gevolg gehad dat galerie-artoteek verhuisde naar het Hollandiagebouw. Artotecaresse Erica van Dijk is er niet verdrietig om dat ze haar 'eigen' pand heeft moeten verlaten en in de Vrije Academie is ondergebracht. In tegendeel zelfs. Erica: „De artoteek zit hier nog geen maand en nu kan ik het al mer ken. Het aantal leden is nu al toegenomen. Er komen hier veel mensen met een kunstzinnige belangstelling en dat werkt stimulerend. Het is wat Frits bedoelde met die wederzijdse beïnvloeding." Frits Borehers vindt dat de cultuur in deze regio veel te verdeeld is: „Je loopt steeds weer tegen die mentaliteit aan van 'dit is mijn toko en daar blijven jullie van af'. Nou, daar moeten we van af. Er zijn in Artotecaresse Erica van Dijk met Vrije Acade miedirecteur Frits Borehers voor de nieuwe arto teek. de?e regio zoveel culturele vragen, dat aiie instellingen daar samen niet eens antwoord op kunnen geven. Laten we nou maar eens ophouden met dat 'toko-denken', dat ge voel dat we eikaars concurrenten zijn. Ten slotte werken we allemaal toch voor de zelfde bevolking." Samenwerking „Hier in een straal van pak weg vijfhon derd meter liggen de Stadsgehoorzaal, het Visserijmuseum, het Hollandiagebouw, de Artotheek en een heleboel andere culturele instellingen. In olaats van elkaar als con currenten te beloeren, zou het mooi zijn ais ze eens gingen samenwerken." Dat cultuur altijd een zaak zal zijn van een klein deel van de bevolking is iets waar Borehers niet zo erg mee zit. „Ik ben niet zo bang voor dat elitaire. Ik vind dat je smaakmakers moet blijven houden. Je kan natuurlijk wel het culturele aanbod over de hele stad uitsmeren, maar dan gaat het net als met boter op een boterham: de smaak gaat verloren. Ik geloof dat het be ter is om in ieder geval de smaak te bewa ren en dan maar sommige delen van die boterham onbesmeeid te laten. Uitstraling beeft volgens mij meer effect dan versprei ding." i Op 19 mei houdt de Vrije Academie haar open dag. Rond het thema 'Suiker' hebben de cursisten zich creatief uitgeleefd. „Op die manier leren mensen verder om zich heenkijken. Je blijft hier tenslotte niet steeds weer diezelfde vuurtoren tekenen." Discoclub PeeDee aan de Oosthavenkade pakt dit weekeinde flink uit. Twee 'toppers' uit de Nederlandse populaire muziek treden er op. Vanavond, vrijdag 20 januari, is Vulca no te gast in Vlaardingen. Zondagmiddag treedt Anita Meijer op. Vulcano beslaat inmiddels drie jaar en staat onder supervisie van Hans van Hcmert Hij was indertijd ook het brein achter het duo Mouth and McNeal en heeft meerdere succes volle groepen geproduceerd. Vulcano is nooit goed uit ae verf gekomen in Nederland, tot men meedeed aan het nationale songfestival, maar in de finale glansrijk werd verslagen door Bernadette. Vulcano bracht het met 'Een beetje van dit en een beetje van dat' echter verder dan de winnares van het song festival, Daarna volgde de hit 'Als je haar maar goed zit'. Vulcano trekt in het buiten land steeds meer belangstelling. Het optreden van vanavond begint om elf t Anita Meijer Over Neerlands meest favoriete zangeres. Anita Meijer is al veel geschreven. Ze staat ai passeren alle bekende hits van de afgelopen enkele jaren aan de top en haar laatste langs- jaren de revu. oelers vliegen als warme broodjes over de Haar optreden begint zondagmiddag om drie toonbanken van platenzaken. Zondagmiddag uur. De mooiste melodieen. Onder die alleszins prentieuze vlag presenteert zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een bont gezelschap van zo'n dertig mensen zich met een roman tisch theaterfeest. Onder lei ding van vier solisten wordt een aaneenschakeling van aria's, duelten. spirituals en liedjes ten gehore gebracht. De beoogde romantische sfeer wordt gecompleteerd door fraaie kostuums en groots opgezette decors. Eerste van de vier solisten is de mezzo-sopraan Caroline Kaart. Zij presenteert tevens het avondvullend program ma. De bariton Marco Bakker, de tenor Nico Boer en de winna res van het vocalistencon- cours in 's-Hertogenbosch in 1982, Elzbieta Szmytka zijn de andere drie solisten. Het kwartet grote namen wordt bijgestaan door het Hollands Solisten Ensemble. een koor van zangers en zan geressen. Voor de verdere muzikale omlijsting tekent Co van der Heijde Wijma op de vleugel. De muziekavond begint om 21.15 uur. Caroline Kaart en Marco Bak ker zijn zaterdag samen in de Stadsgehoorzaal. De Filmclub Schiedam ver toont vrijdag de film Lili Mar leen, die speelt in de donkere periode van Duitsland in de nazi tijd. Reiner Wemer Fass- binder tekende voor de regie. De film begint om half tien in De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aad Zoutendijk bespeelt vrij dag het orgel in de Grote Kerk in Vlaardingen. Het concert is er één uit een reeks die de Culturele Raad in samenwer king met de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente heeft opgezet, He1 programma begint om acht uur en omvat werken van Sweelinck. Schei deman n, Van Noordt en Bach. De TROS-radio maakt van daag opnamen van een orgel concert in het Schiedamse Ste delijk Museum. Organist Aad van der Hoeven speelt vanaf 20.00 uur werken van onder meer Bach en Sat ie. De toe- gang is gratis. Uit de opnamen worden twee radio-uitzendin- gen samengesteld, die respec tievelijk op 29 januari en 26 fe bruari via Hilversum 4 vanaf 8.05 zijn te beluisteren. Zater dag is het de beurt aan Jan J.v.d.Berg om m de aula van het museum het maandelijkse -orgelconcert te verzorgen. Hij speelt vanaf 15.00 uur werken van Sweelinck Bach, Buxte- hude en eigen eigen werk. Het Poppentheater Koliek- tief laat zaterdagmiddag om 14.30 uur m De Teerstoof in Schiedam het verhaal zien van het paard Biks Bangerd. Biks woont met zijn baas. een vriendelijke opkoper, heel knus m een stal. Een handige zakenman koopt Biks op en wil het dier laten meedoen aan de paardenrennen. De baas krijgt spijt. De Fico draait zaterdag zo wel in Triangel als in Middel- huyse in Vlaardingen films voor de jeugd. De ncderlandse jeugdfilm Martijn en de Ma- gier draait in Middelhuyse om 10.00 en 12 30 uur en m Trian gel om 13.30 uur. Voor leden wordt 's avonds om 1830 uur de Bud Spencer en Terence Hill-klassieker Vier vuisten hebben de tropenkolder ge draaid Voor 20.45 uur staat een horror-film op het pro gramma. De theatergroep Hare Majes teit speelt zaterdagavond in De Teerstoof in Schiedam om 21.00 uur Het schrikbeeld van Orléans. De twee spelers. Je anne en Satan, gunnen de toe schouwers een kijkje m hel hiernamaals. De Vlaardingse rockformatie Line treedt zaterdagavond om 21.00 uur op m Soos Joost aan dé öosterstraat. De groep speelt symfonische rock en is behept met een licht-, dia- en rookshow. Sociëteit In the Mood in Vlaardingen draait zondag om 21.15 uur de film The Shining De rolprent handelt over het echtpaar Torrance rollen van Jack Nicholson en Shelley Duvall dat zich verhuurt om in de wintermaanden een afgelegen hotel in de gaten houdt. De man wordt waan zinnig en probeert zijn zoontje met een bijl te pakken te krij gen. De Schiedamse groep The Translators treedt zaterda- gavpnd op in sociëteit QT in Schiedam. De viermansforma- tie speelt bekende hits van Be ach Boys, Beatles en Jim Gro- ce, die de tand des tijds hebben doorstaan. De nummers zijn alleen vertaald. De band be staat uit René Moscou, Wim Keijsers, Peter Frings en Thom Borsboom. Het optreden begint om half elf. In het filmhuis van de Har monie in Vlaardingen is van avond de film Satyiricon van Fellini gedraaid De cineast omschreef de film als een science fictionfilm over het oude Rome in de tijd van Nero. De voorstelling begint om half negen. Morgenavond draait Otto e Mezzo van Felli ni. De film wordt de absolute top van zijn ceuvre. Ook mor gen begint de voorstelling om half negen. Het zuidelijk toneel Globe is dinsdag 24 januari te gast in de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen. De voorstelling, die dan te zien is, Oroonoko van Tho mas Southerne, stond eerst ge pland voor 21 december, maar kon toen niet doorgaan Het in 1695 "geschreven stuk gaat over een speurtocht van twee wilde meisjes uit Londen op zoek naar geschikte echtgeno ten. Ze hebben alles al gedaan en iedereen heeft hen al ge had. Uileindelijk komen ze in Suriname terecht, waar zij al- lerhande moeilijkheden moe ten overwinnen. De beide da mes bedriegen alles en ieder een op schaamteloze wijze, maar zijn getuige van een op stand van Afrikaanse slaven, die voor die bevolkingsgroep slecht afloopt. Deze voorstelling begint dins dagavond om kwart over acht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2