1 Politie Schiedam met handen in het haar Raadsleden boos op burgemeester 'Alsof je gulp openstaat Ministerie akkoord met nieuwbouw Spoorstraat Zijdeveld heeft plannen genoeg Uitbreiding Deel niet wenselijk VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verklaring op PvdA-ledenvergadering valt verkeerd SCHEERES VERWACHT VRIJDAG BESLISSING OVER WILTON 'Bossche Bollennaar Schiedam Door inkrimping van apparaat Sneeu wverdriet B en W blijven erbij Conciërges Hollandia moeten zaterdags werken Aanrijding door de gladheid WOENSDAG 25 JANUARI 1984 .IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI!lllllllllll!nillllllll!IIIIIIIIIIIIIiaillllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII!IMIIIII»llt!llllllllllllll!llllllll!llllllll!lll!llillll!lll!lllllllllllllinillMIIIIII!llllllllllllllll!il!lllll!lllinilllllllllllllll Vlaardingen De uitspraken van burgemeester Fred van Lier over het CDA, tijdens de PvdA-ledenvergadering van afgelopen maandag, zijn bij diverse raadsleden in het ver keerde keelgat geschoten. De gemeenteraadsleden menen dat de burgemeester boven de partijen moet staan en zich als voorziter van de gemeenteraad niet dient in te laten met de lokale politiek. De boosheid richt zich op de uitlating van Van Lier dat het CDA nooit voor de volle honderd procent kon worden vertrouwd. De burgemeester zei dat, toen de leden van de partij, waarvan hijzelf ook lid is, zich konden uitspre ken over het bereikte ak koord tussen PvdA en VVD over het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Fractievoorzitter Jo Schriel van het CDA noemt het ver werpelijk dat de burgemeester zich in de discussie heeft ge mengd. Diezelfde mening zijn Ron Molenaar (D'66) en Rien Lensvelt (SGP/GPV) toege daan. „Een burgemeester moet zich niet inhoudelijk met de lokale politiek bezighouden," stelt Molenaar. „Dit is nog nooit eerder ver toond". merkt Lensvelt op. „De vorige burgemeesters heb ben zoiets nimmer uitge haald." Jo Schriel (CDA) zegt dat het hem bitter tegenvalt van Van Lier. „Zo'n man moet boven de partijen staan. Het zal moeilijk worden er straks in de raad nog over te spreken als je weet dat de voorzitter zo'n standpunt op een openba re ledenvergadering te berde brengt." Over de opmerking zelf meent Schriel dat je van T90 Burgemeester Fred van Lier: „CDA piet voor honderd procent te vertrouwen." iedere politieke, partij wel kunt beweren dat die niet voor honderd procent be trouwbaar is. Sturend Ron Molenaar vferduidelijkt dat hij het onverstandig vindt van een burgemeester om zo sturend bezig te zijn. „Van Lier moet zich niet met poli tiek inhoudelijke zaken bezig houden." Overigens verklaart Jo Schriel: "Verwerpelijk dat burgemeester zich in dis cussie heeft gemengd." de fractievoorzitter van D*66 dat het hem niets heeft ver baasd. „Het is niet de eerste misgreep van de burgemeester. In de ge meenteraad heeft hij VVD- fractievoorzitter Mariette Ho- gendïjk ook al laten blijken dat hij een college van PvdA en VVD wel ziet zitten. Hij heeft gewoon zitten sturen bij de vorming van het nieuwe college." ititiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiritiiiijjiiiiiiiiifiniimiiifiiiiiiijKifuniiuiri iu„i„„ mimmiiimi minimum n mi „1111,1,11111,1 imitiun minimin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiHimimiiiJiiiii m 33 HVAT-woningen en winkels Schiedam Het niveau van de algemene beschouwingen in Schiedam is lang niet al tijd even verheffend geweest. Verschillende fracties heb ben zich schuldig gemaakt aan 'nodeloze polarisatie, be nepen bezuinigingsdrang, obligate klaagzangen en zelfs onwaarheden. Het wethouderstrio Van Til- borg. Zijdeveld en Posthoorn nam gisteren bij de beant woording in eerste instantie ieder voor zich één of meer van die kwalificaties voor zijn rekening Vooral kletn links zou zich van een goed kope aanpak bedienen ..Deze manier van zaken voorstel len is net als je gulp open la ten staan. Het is maar een heel klein deel van je nette pak, maar ieders blik ts erop gericht", verwoordde Post hoorn de grieven zo plastisch mogelijk. De onderwerpen waarover het ging waren het telkens weer moeten inleveren van inkomen door de minima, de gemeen te taxi voor B en XV. de representatiekosten en het CDA VVD-kabinct Alle maal zaken waarover zo ge makkelijk goed m het gehoor liggende opmerkingen kun nen worden gemaakt, maar die zelden iets wezenlijks blootleggen. Aldus de drie wethouders „En dat terwijl over veel belangrijker zaken door die fracties met geen woord wordt gerept klonk Van Tdborg verwijtend. Vlaardingen De provinciale directie voor de volkshuisvesting heeft groen licht gegeven voor de bouw van 33 HVAT-woningen en enkele kantoren en winkels in de Spoorstraat in de Oostwijk. Het bouwplan, dat is ontworpen door de Rotterdamse archtitect Henk Klunder, wordt gerealiseerd door Patrimonium's Wonin gen. De laagste inschrijver was aannemer Henk van der Waal: die zal het project gaan bouwen, Naar verwachting zal de eerste paal voor het project op 10 of op43 februari worden geslagen. De 33 woningen voor kleine huishoudens, die elk twee kamers tellen, komen bovenop 430 vierkante meter winkel- en kantoorruimte. Waarschijnlijk zullen daar vooral winkels in gevestigd worden. Daarmee wordt tegemoetge komen aan de wens van de projectg.oep voor de Oostwijk, om in de buurt van de 2e Van Leyden Gaelstraat een kleine buurtwinkelcon- centratie te handhaven. In de beschikking die door het ministerie is af gegeven wordt uitgegaan van een gemiddelde huurprijs voor de woningen van 238 gulden. Tijdens de bouw kan daar maximaal nog 25 gulden bijkomen in verband met onvoorziene kosten. De projectgroep was uitgegaan van een maximum van 240 gulden. Bij het maken van de plónnen zijn geen toe komstige bewoners betrokken geweest' die wa ren. nog niet bekend. Patrimonium zal de wo ningen aanbieden aan mensen, die bij de wo- "Jnpbouwvereniging staan ingeschreven. 'Dreiging van faillissement heel reeel •ïuvjgs»: Schiedam - Burgemeester drs. Reinier Scheeres ver wacht dat het kabinet vrijdag 'één of andere beslissing neemt over Wilton-Fijenoord'. Die moet volgen op de eindrapportage van Langman, die morgen wordt ver wacht. Er valt volgens Scheeres geen peil op te trek ken, of voor de werf een gunstige beschikking uit de bus rolt. „Ik ben er minder gerust op dan vele ande ren", klonk hij gisteren nog somber. t Wilton-Fijenoord.-.vrijdag beslissing...? Schiedam - De PvdA-mo- tre, om de komende jaren meer woningen buiten de vier Schiedamse stadsver nieuwingsgebieden jaren te gaan opknappen, klonk (woon)wethouder Chris Zij develd gisteren 'als muziek in de oren'. „De indieners worden op hun wenken be diend. Het is zelfs zo dat wij veel voortvarender werken dan de vijftien jaar die de PvdA als termijn in de motie noemt", aldus Zijdeveld, die erop liet volgen welke acti viteiten al zijn en nog wor den ontplooid. De laatste jaren zijn onge veer !J0t) huizen buiten de ISR-gebieden gerenoveerd, In uitvoering zijn er zo'n 250 in Oost en tegen West aan. In de planning tot en met 1986 zitten zo'n 1800 wonin gen die direct aan de ISR- gebieden grenzen. Zijdeve'd deed gisteren nogal wat me dedelingen over de plannen, die hij in de woningbouw sector heeft. Hij denkt er bij- voorbeeld aan om de boiwo ning, zoals die in 's-Herto genbosch wordt ontwikkeld en toepasselijk 'Bossche Bol len' worden genoemd, ook naar Schiedam te halen. Voor Woudhoek-Oost heeft V»tj 7fi(3finaamfip oailrcro wn. ningen in petto. In het Drentse Roden wordt daar mee geexperimenteerd. In die huizen wordt de energie opgewekt door warmtege- voelig zout. Met de architect heeft Zijdeveld inmiddels gesproken. Verder wil hij proberen de pyramide-wo- ningen in Schiedam van de grond te krijgen. Vorig jaar is daarvoor de anim al voorzichtig gepeild. Toen werd daarop evenwel nau welijks gereageerd. Voor de bouw van 350 bejaardenwo ningen zijn de plannen rond. Ais een erg moeilijk pro bleem ervaart Zijdeveld hei woonruimtereglement, dat voor verbetering vatbaar is. Hij wil allerlei onredelijkhe den uit dat reglement halen door meer gedifferentieerd te gaan toewijzen. Dat bete kent dat per categorie (koop, hoge en lage huur) punten worden toegekend. „Ik denk dat we de woningmarkt dan veel fijnmaziger kunnen be strijken. Hoewel je natuur lijk altijd proDlêemcatego- neen houdt." Schiedam De toekomst voor de Schiedamse politie ziet er, met het inkrimpen van het apparaat van 145 naar 127 forma tieplaatsen. bijzonder somber uit. Verstrekkende aanpassin gen zijn nodig om nog enigszins fatsoenlijk te kunnen blijven functioneren. Burgemeester drs Reinier Scheeres lepelde er gister avond enkele op: het pas ge opende steunpunt aan de Grote Markt zat moeten wor den afgestoten, het concept van de wijkteams gaat op de helling, verschillende afde lingen moeten samensmelten en van de zo wenselijke de centralisatie komt geen snars terecht. Veel preventief werk ziet Scheeres de politie de ko mende jaren ook niet meer doen. Pas achteraf, als het onheil reeds is geschied, zal Hermandad kunnen optre den. De zorg voor de toekomst van het politiekorps is inmiddels uitgemond in een vlammende Vlaardingen Van een huis aan de Van der Driftstraat in Vlaardingen werd gisteravond met een sneeuwbal een ruit ingegooid. De geschrokken be woner kon de dader met ont dekken. Maandagavond kreeg de poli tie wel dertig klachten over baldadige jeugd, die met sneeuwballen rutten ingooide en sneeuwwallen aanlegde. De politie stuurde de kinderen naar huis en personeel van ge meentewerken had het druk met het opruimen van de sneeuwwallen. Vlaardingen De commissie voor sociaal-culturele aangele genheden moet zich in haar vergadering van 20 februari uitspreken over de voorstellen van de beide wijkverenigtngen in Holy-Noord, om zaal De Deel uit te breiden tot een compleet buurthuis. Het colle ge van B en W heeft gisteren een ontwerp-antwoordbrief aan de verenigingen vastge steld, waarin, met verwijzing naar een brief die eerder aan de verenigingen werd ge stuurd. nogmaals wordt ge steld, dat die plannen met te realiseren zijn. Volgens B en W zijn er diverse argumenten, om van uitbrei ding van De Deel af te zien. Het belangrijkste argument is, dat die uitbreiding zeker 900.000 gulden zou kosten. Omdat er op de meerjarenbe groting voor een wijkaccom- modaue m Holy-Noord maar een bedrag van twee miljoen gulden staat opgevoerd zou er dan te weinig geld overblijven om elders m de wijk, bij voor keur in hei middengebied, nog een ander flink wijkcentrum te bouwen. Daarnaast zijn er ook planologische bezwaren tegen uitbreiding van De Deel. Het college vreest dat er di verse bezwaren van omwo nenden en van de scholen zou den komen. Het gemeentebe stuur houdt al geruime tijd vast aan de bouw van een cen trale accommodatie in het cen trum van Holy-Noord. Diverse instellingen in de wijk zelf voelen meer voor twee klein schaliger centra, die verspreid over Holy-Noord zouden kun nen worden gerealiseerd, brief van Scheeres aan minis ter Rietkerk. „Ik heb om een gesprek met hem gevraagd Veel heil verwacht ik er niet van.'Zijn opstelling is tot he den erg onbuigzaam", liet Scheeres de raad weten Tot welke exacte gevolgen de verlaging van het aantal agen ten, die iri enkele jaren moet zijn doorgevoerd, zal leijien, is volgens Scheert--, nog nauwe lijks te overzien Vooruitlo pend op een studie daarnaar verwachtte hij dat deze desas treuze vormen zullen aanne men Want er zit meer aan de in krimping vast Ook hot budget voor auto's, gebouwen en der gelijke wordt met zo'n twee ton op jaarbasis terugge schroefd De werkdruk „en die is toch al enorm" - neemt nog verder toe. Over'werk mo gelijkheden worden beperkt Dat alles schetste Scheeres le gen de achtergrond van het feit dat Schiedam onmisken baar een 'probleemstad' is „In criminaliteitsstatistieken sco ren we heiaas ontzettend hoog. Ik heb de minister ai eens ge zegd dat onze problemen niet wezenlijk anders 2ijn dan die m Botterdam. Desondanks krijgen ze er daar heel wat mensen bij en moeten wij inle veren." Scheeres baseert zijn pessi misme op de alsmaar groter wordende schuldenlast. „De dreiging, dat de bewindvoer ders om die reden het faillis sement aanvragen, lijkt me heel reeel. Zij kunnen het steeds moeilijker verkopen op deze basis door te gaan". Inmiddels is or een gat van rond 65 miljoen gulden. Hoe wel een faillissementsaan vraag nog niet het einde voor Wilton hoeft te beteke nen en altijd nog over een afgeslankte vorm kan wor den gepraat, voorziet Scheer es wel de nekslag voor enke le toeleveringsbedrijven. Er komen dan honderden men sen op straat, rekende hij de gemeenteraad gisteravond voor. Zijn opmerkingen maakten onderdeel uit van een verder 'tamelijk optimistisch verhaal over het werkgelegenheids beleid in Schiedam. De actie ve werving van bedrijven begint vruchten af te wer pen. Sinds 1980 is het werk loosheidscijfer redelijk sta biel gebleven. In de tien jaar daarvoor zijn, met name in de scheepsbouw, circa zes duizend banen verloren ge gaan. In 1983 is ongeveer 23 000 vierkante meter grond voor bedrijven uitgegeven. Dat heeft geleid lot een investe ring van 10 a 12 miljoen en ongeveer 200 nieuwe ar beidsplaatsen. Voor dit jaar zit een grond uitgifte van 31.000 vierkante meter m de pen. Dat moet zo'n 450 nieu we banen opleveren. De keerzijde van de medaille is dat naar verwachting een ge lijk aantal banen bij al be staande bedrijven verdwijnt Om bij de gemeente 2elf meer mensen aan het werk te krijgen, wil Scheeres deel tijdbanen en oanen voor 32 uur bevorderen. Veel heil verwacht hij met van die in spanning De animo voor dergelijke constructies ts sinds de loonsverlagingen en de algehele economische ma laise minimaal geworden. Bovendien moeten mensen dan relatief veel hogere pen sioenpremies afdragen. Scheeres wil voorts bekijken of m Schiedam, net als in an dere gemeenten, werkerva ringsprojecten kunnen wor den opgezet. Vlaardingen De vesti ging van de galerie/arto- teek in het Hollandiage- bouw zorgt voor wijziging in de werkomstandigheden van de conciërges van dat gebouw. Omdat de galerie- /artoteek ook op zaterdag geopend is, zullen de con ciërges bij toerbeurt ook op zaterdag moeten gaan werken. Dat hadden ze tot nu toe niet gedaan. De maatregel heeft als ge volg, dat de werktijd van de betrokken functionaris sen zal moeten worden aangepast en dat ze boven op hun salaris een hogere onregelmatigheidstoeslag zullen krijgen. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft gisteravond in de Westwijk - een illegale zender, die stoorde op het mo bilofoonnet van de politie, in beslag genomen In dezelfde wijk werd m samenwerking met de radio controledienst van de PTT nog een illegale zender uit de lucht gehaald. Tegen beide eigenaars is pro- ces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een 25-jange Rotterdammer. die gister avond op een vluchtstrook langs rijksweg 20 in Schiedam olie stond bi; te vullen, ts aan gereden door een 3I-jarige au- tomoodist uit Krimpen aan den IJssel De auto van de Krimpenaar raakte door de gladheid m een slip. Beide au tomobilisten zijn opgenomen tn het Sint Franciseus Gast huis. De auto van de 31-jarige man. die richting Rotterdam reed, botste tegen de op de vlucht strook geparkeerde auto. Die schoof over drie rijbanen en kwamen tegen de midden van grail tot stilstand. De Rotter dammer bleef een tijdje be wusteloos op de vluchtstrook liggen. De Krimpenaar had een gebroken pols en een ge broken onderarm.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1