is mr' fa: iiN H Kunstenaars verbolgen over steun Posthoorn ''Nogal slordig VEAARDIN6S DAGBIAD SCNIEDAMSGHE COURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Expositie in nieuwe artoteek Voor aankoop huizen drie ton nodig V ergadercursus in De Heipaal Passage nodigt onderwijs uit Weekmarkt Maassluis aanzienlijk uitgebreid Lekkage in Holy-bad "i IrJM' 'M Aankoop BKR-werken doorkruist museumbeleid9 llilSH&IOHNfi Ot en Sien opnieuw in de banken Vlaardingen605 minder Reeks inbraken in Maassluis Bewoners mogen zich uitspreken over isolatie DINSDAG 31 JANUARI 1984 Schiedam Om de stads vernieuwing in Schiedam- West en het Singelkwartier op gang te kunnen houden, heeft het gemeentelijk grondbedrijf 300.000 gulden nhdig- S^ët het geld worden panden aangekocht, die in de toe komst worden gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw. Het grondbedrijf heeft al enkele panden op het oog, maar voor aankoop is - geen feld meer, inds. de zomer heeft het grondbedrijf voor 200.000 gulden panden aangekocht in de stadsvernieuwingsge bieden. Vlaardingen Half februari start in wijkcentrum De Hei paal aan de Meerkoetstraat in Vlaardingen-Holy een cursus vergader- en diseus- sievaardigheden. De cursus omvat tien avon den en is speciaal bedoeld voor (aanstaande) bestuursle den van vrijwilligersorgani saties, zoals huurdersvereni gingen en hobby- en sport clubs. Aan de orde worden gesteld: besluitvorming, onderhande len, notuleren en prioriteiten stellen. Er wordt gewerkt met schriftelijk materiaal en practische oefeningen. Vlaardingen Wethouder Maarleveld verricht zaterdag de opening, van de over zichtstentoonstelling in de nieuwe artoteek. Deze ten- t o on steil i ng;,om vat leenbaar werk lutrö&'eoHeetie van de artoteek. Het is de eerste ex positie die het Vlaardingse kunstuitleervcentrum in haar nieuwe huisvesting. De Artoteek verhuisde on langs van zijn eigen pand aan de Oosthavenkade naar het Hollandiagebouw. In de hal van het Hollandiagebouw worden tegenwoordig de ten toonstellingen van de Arto teek gehouden en de eerste is de gebruikelijke expositie van het Ieënbare werk. Het voordeel van deze ten toonstelling is dat de klanten van de Artoteek nu niet van dia's bun keuze hoeven te bepalen, maar de werken 'in levende lijve' voor zich zien. .'De tentoonstelling duurt tot 25 februari en is behalve .'s maandags iedere dag geo pend van 9.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 21.00 uur en 'op zaterdagmiddag. De toe gang is gratis. Vlaardingen SGP'er Rien Lens velt vroeg zich gisteravond in gemoede af, waarom PvdA en VVD hem, en de andere fractieleiders, om zeven uur naar het stadhuis hadden laten komen. Er moesten afspraken worden gemaakt, voordat morgenavond de nieuwe wethouders worden beëdigd. „Ik ben nog geen cent wijzer", aldus Lensvelt na afloop. CDA-fractievoorzitter Jo Schriel was ook niet erg tevreden met de gang van zaken. „Had een draai boek gemaakt, dan hadden we nu spijkers met koppen kunnen slaan", verweet hij PvdA en VVD. We weten nu ni.?t hoe de commissies er in februari uit gaan zien. Dat is toch wat slordig." „Oppositie voeren moet je nog leren", smaalde de toekomstige VVD-wethouder Floor Quast alvast naar zijn politieke tegenstander. Schriel had even tevoren gevraagd of zijn fractiegenoot Cees Bot voorzitter mocht blijven van de reconstructie commissie Midden -Delfland, een functie die Bot niet eens bekleedtDe demissionaire CDA-wet houder is voorzitter van de recreatiecommisssie. Nogal slordig", kaatste Quast de bal terug. De inhoud van het nieuwe beleidsprogramma kwam gisteravond niet aan de orde. Alle opposi tiepartijen hadden al lang geleden eensgezind la ten weten, dat ze pas gaan praten over dat pro gramma in de vergadering van de gemeenteraad. Een gesprek vooraf zou geboycot wordenomdat het de oppositie hoog zit, dar de besprekingen over het nieuwe programma in beslotenheid zijn gevoerd. Toekomstig wethouder Mariëtte Hoog- endijk had het hele beleidsprogramma daarom maar niet op de agenda gezet. Schiedam Het Passage theater gaat zich tot het onderwijs wenden. Direc trice Connie Eggink wijst op de kunstklassen van het Stedelijk Museum en het muzikaal onderwijs van de Streekmuziek- sehool en vraagt zich af, waarom toneel en theater niet meer aandacht kun nen krijgen. Passage staat daarom voortaan open voor schoolklassen, die eens een kijkje willen nemen bij de opbouw van een decor, bij een repetitie of bij een ech te uitvoering. Het lijkt Connie Eggink een aardig idee, als de scholleren hier opstellen over zouden schrijven, die dan ge bundeld kunnen worden in de maandelijkse Uitkrant van Passage en de Teerstoof. Mis schien ook kunnen de scholie ren zelf wat stukjes instuderen en in Passage komen opvoe ren, denkt zij. In de praktijk gaan sommige schoolklassen wel eens naar het theater, maar dat is vol gens directrice Eggink soms hooguit één keer per seizoen. „En dat is te weinig om de leerlingen echt belangstelling voor theater bij te brengen", denkt zij. Maassluis De weekmarkt op het parkeerterrein van Koningshoek in Maassluis wordt met ingang van vol gende week dinsdag aanzienlijk uitgebreid. Er komen 11 kramen bij, zodat het' totaal op 33 komt. De nieuwe branches op de markt zijn: verse vleeswaren, ver se en gebakken vis, schoenen, bijouterieën, kinderkleding, speelgoed, rokken, damestruien en -vesten, huishoudelijke: artikelen, noten en zuidvruchten en boeken. De uitbreiding maakt het noodzakelijk dat de kramen voort- aan anders worden opgesteld. Ook de verkooptijden zijn enigszins verruimd. Vanaf volgende week És de markt geo pend van 12.30 tot 17.00 uur. Vlaardingen Het Holy-bad kampt al ge ruime tijd met een lek kend dak. Hoewei al enkele reparaties zijn uitgevoerd, is men er niet in geslaagd het dak van de zwemzaal waterdicht te krijgen. Sinds de zomer treden de lekkages regelmati ger op. Het lekt nog niet bij elke regenbui, maar dat zal niet lang meer duren als er niets gebeurt. Om het euvel uit de wereld te helpen, moet de dakbedekking van het tien jaar oude zwembad over een op pervlakte van circa honderd vierkante meter worden ver nieuwd- De gemeente raad beslist morgen over het krediet van 15.000 gulden, dat no dig is voor de repara tie. Schiedam moet licht opsteken in Parijs Verlinde wil pil voor duiven Schiedam De honderden duiven in Schiedam zorgen volgens PvdA-veteraan Arie Verlinde voor zoveel ongemak dat hij gisteravond van burge meester Scheeres om invoering van een 'duivenpil' vroeg. De pü moet de voortplanting belemmeren. Schiedam Een groep van elf Schiedamse kunste naars heeft verbolgen gereageerd op de geste van wet houder Herman Posthoorn, om voor 38.000 gulden ma teriaal aan te kopen van plaatselijke SKE-kunsfcenaars. Zij vinden het weliswaar een lofwaardig streven van het Schiedamse gemeentebestuur om kunstenaars de helpende hand te bieden nu Den Haag de regeling flink heeft uitge kleed. „Maar", stellen zij in een brief, „er mag natuurlijk nooit het aankoopbudget van het Stedelijk Museum voor worden gebruikt." Dat Posthoorn uit dat potje geld heeft gehaald om onge zien kinst te kopen, betekent volgens de verontruste kunste naars dat het museum niet langer een gezond aankoopbe leid kan voeren. Dat achten zij strijdig met de 'museumnota', waarin sprake is van 'het be leidsmatig opbouwen van een verzameling Voor iedereen Clara Stroman van het Stede lijk vindt dat Posthoorn, gege ven de omstandigheden, het. voordeel van de twijfel geniet- „Het plan verdient zeker niet de schoonheidsprijs, maar het college had geen andere mid delen om op die korte termijn de kunstenaars te helpen." Van een doorkruising van een beleidsmatig aankoopbeleid is volgens haar nog geen sprake. „Dat gebeurt pas als op deze weg wordt voortgegaan. Post hoorn is daarvan overigens ook doordrongen. Hij wil niets liever dan maatregelen treffen die voor iedereen acceptabel zijn." Een ander effect van het op het eerste gezicht zo royale ge baar is volgens de elf dat in 1 feite alle kunstenaars, ook de niet BKR-gebrulkers, bena deeld worden. In een afzonderlijk verstuurde brief leggen twee collega's uit wat met die kritiek wordt be doeld. „Het gaat ten koste van de vrije markt", meent Bram Uil. „Landelijke collega's ver kopen minder. Werk van Schiedammers raakt elders daardoor ook minder in trek." Aanvulling De briefschrijvers vinden dat het aankoopbudget van het museum weef moet worden aangevuld uit de algemene middelen. Op die manier zou den de negatieve effecten gro tendeels ongedaan worden ge maakt. In een eerste overleg met de kunstenaars heeft Post hoorn al laten doorschemeren daarvoor niets te voelen. Vooral omdat de gemeente daarvoor geen financiële mid delen heeft. Lichtpuntjes zijn er volgens Uil ook. Het plan om een ver kooptentoonstelling te begin nen, ervaart hij als positief. „Hoewel dat niet zal leiden tot verkoop van meer kunstwer ken", laat hij er direct op vol gen. Dat het gebrek aan ateliers in Schiedam is onderkend, ken schetst hij eveneens als een prima ontwikkeling. De wet houder heeft toegezegd dat ge probeerd zal worden om in september. leegkomende schoollokalen als ateliers in gebruik te gaan nemen. „Het zijn de eerste tekenen van een kunstbeleid", vindt Uil. Vorige week verkondigde Posthoorn tijdens de algemene beschouwingen nog dat er nauwelijks iets moeilijker is dan het opzetten van een plaatselijk kunstbeleid. Genuanceerder Voor de toekomst hoopt de groep van elf dat er wat genu anceerder met de belangen van het museum wordt omge sprongen. Dan ook zal de mu seumcommissie over een der gelijke maatregel moeten wor den geraadpleegd. In de ogen van Stroman is het niet horen van de museum- commissie een onterecht ver wijt De commissie stoeit nog met het huishoudelijk regle ment en functioneert feitelijk nog niet. Uil heeft de gelegenheid aan gegrepen om Posthoorn nog op twee andere grieven van kunstenaars te wijzer». Ver schillende beelden in de stad zouden in zeer slechte conditie verkeren. De stadsschildering van Chileense kunstenaars aan de Broersvest is er volgens Uil ook niet al te best aan toe. Aap, noot. Mies, Wlm, Zus, Jet... Zo leren de leerlingen van de christelijke basis school 't Spreeuwenest t'n Maasland niet meer lezen. Toch keerde de sfeer van weleer gfsteren even terug in de lokalen. Gekleed in de stijl van Ot en Sien luisterden de scholieren naar meester Pop, zo genoemd omdat er echt een pop stond. Het nostalgische schoollokaal Is het hoogtepunt van de ju bileumtentoonstelling van de nu negentigjarige schoof, die vroeger aan de Stations straat was gevestigd. Ruim twintig jaar geleden verhuis de zij Tiaar de Hildegaarde. De leerlingen van vandaag kennen de inrichting van de school uit vroeger jaren slechts van foto's van hun ouders. De historische werk groep Maasland en de Chris telijke Nijverheidsschool heb ben daarom bij het inrichten van de expositie geholpen. Behalve het ouderwetse schoollokaal is er veel meer te zien. Onder meer fotoma teriaal van het oude school gebouw en de klassen van vele tientallen jaren terug. De tentoonstelling is gisteravond begonnen en duurt nog tot en met zaterdag. De ope ningslijden zijn 's avonds van zeven tot negen en woens dag en zaterdag van twee tot vier. Vlaardingen Bijna drieduizend mensen hebben in het afgelopen jaar Vlaardingen de rug toegekeerd. Het inwonertal, aan het begin van 1983 nog net boven de 77000, stond aan het begin van het nieuwe jaar op 76467. Volgens recentelijk verschenen ambtelijke nota's heeft Vlaardingen 80000 inwoners nodig om het bestaande voorzieningenniveau te kunnen handhaven. Een. aantal dat steeds verder uit het zicht verdwijnt. Per saldo raakte Vlaardingen 605 inwoners kwijt in 1983. Er ver trokken 2926 mensen en daarvoor kwamen er 2148 te rug. Er overleden 628 mensen en 801 nieuwe Vlaardin- gers zagen het levenslicht. Ook bepleitte Verlinde andere maatregelen. Hij wil dat Schiedam in Parijs zijn licht gaat opsteken over de duivenbestrijding. De lichtstad heeft volgens Verlinde ook last van een plaag, hoorde hij onlangs van Jan Brusse op de tele- Zwerfduiven, zo noemde de PvdA'er het gevogelte. Later haalde hij er ook de wilde konijnen op de voetbalvel den bij. „De grond wordt zo omgewoeld, dat je soms hele elftallen langs de lijn ziet staan te kijken." „U bedoelt waarschijnlijk de spelers?" vroeg burgemeester Scheer es, „anders zou het bij dè ko nijnen af ziin." Verlinde was ingesprongen op een klacht van Schiedam mer P. Visser over de 'zwerf- duiven' in Groenoord. Eer der al is het PvdA-raadslid betrokken geweest bij de abortus-, sterilisatie- èn cas tratie-actie, die de stichting Lentefeest, propageert voor zwerfkatten. Ook bij duiven zouden deze methoden toege past moeten worden, aldus Verlinde, die een ernstig be toog afstak, maar voor zoveel hilariteit onder het publiek zorgde, dat sommigen van het schaterlachen met koffie morsten. De actie van Lentefeest vond Reinier Scheeres een. goed initiatief. Maar, voegde de burgemeester eraan toe: „Die konijnen zijn voor mij een nieuw probleem." „Dat zijn zwerfkatten met lange oren," viel communist Collé hem in de rede. Scheeres hoopte dat het spannen van een dunne draad vlak voor het balkon afdoende is om duiven weg te houden. En dat was nu juist een maatregel, waaraan Verlinde zich nogal ergerde. Het voorkomt wel duiven- drek op balkons, maar soms kneuzen de vogels hun vleu gels tussen draad en balkon rand, dan blijven ze erin hangen en wordt de overlast nog veel groter, redeneerde hij. Ook daar keek Scheeres van op. „Ik ben zelf lid van de dierenbescherming, maar daar signaleren wij dat pro bleem nooit," zei hij. Met een vermaning aan zijn fractiegenote Truus de Nijs ging Arie Verlinde in op ae duivenziekte Paramisco 3, iets wat volgens hem tussen botulisme en paratyfus in ligt „maar dan voor duiven" en volgens Verlinde „besmette lijk en gevaarlijk voor de volksgezondheid' Hij deed een beroep op de Schiedammers om geen dui ven meer te voederen, en wilde een uitgebreide voor lichting op gang gebracht zien. Burgemeester Scheeres zal dat eens bekijken. Hij zag er weinig heil in om stoffen aan de duivenvoeding toe te voegen, die de voortplanting belemmeren. Maassluis De politie van Maassluis heeft de laatste da gen de handen vol gehad aan een reeks inbraken. In een zaak in winkelcentrum Ko ningshof en in de kantine van sportvereniging Unitas bleef het bij de constatering dat inbrekers, warén binnen geweest. Er werd daar niets vermist. i Uit een restaurant werd geld en de inhoud van sigaretten automaat ontvreemd. Verspreid over dë hele ge meenten werden vijf auto's opengebroken. In alle geval len vernielden de daders meer dan zij meenamen. De totale buit omvat énkele ra dio-cassetterecorders met boxen. Vlaardingen De be woners van dei zoge naamde Tramonta-wo- ningen in de Vlaarding se Westwijk kunnen de komende dagen bepalen of hun huizen al dan niet geïsoleerd worden. Dat hangt af van het resultaat van een en quête, waarvoor de for mulieren tot 8 februari kunnen worden ingele verd bij het woningbe drijf. Als zeventig pro cent van de bewoners het ermee eens is, wor den de huizen voorzien van dubbel glas. In overleg met de buurtgroep zijn drie verschillende voorstel len voor isolatie gedaan, waaruit de bewoners kunnen kiezen. Bij de goedkoopste variant be draagt de huurverho ging iets meer dan acht gulden, de duurste va riant kost de bewoners ongeveer zestien gulden per maand extra aan huur. Het woningbedrijf heeft op het parkeerterrein op de hoek van de Van Leeuwenhoekstraat en de Kamerlingh Onnes- straat een keet neerge zet, waar de bewoners zich kunnen laten in formeren. De plannen voor isolatie van de Tramonta-flats maken deel uit van het Vlaar dingse isolatieplan (VLIP), dat erin voor ziet dat alle huizen van het gemeentelijk wo ningbedrijf en de wo ningbouwverenigingen worden geïsoleerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1