WATERWEG SPORT Renovatie Fabripiein hangt op huurhoogte Niemand hoeft zich uitgerangeerd te voelen' Werkloosheid stabiliseert Vlaardingen kansloos De Held blijft Schiedam Vooruit wil spaarpot aanspreken Opleidingsniveau werknemers lager dan landelijk 'Motie van wantrouwen tegen SSSN' Nog vals biljet van 25 Viking60 gaat door Succes bijna kampioen SVV beslist vanavond Juventus doet goede zaken Wik te sterk voor Vires Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 31 januan 1984 De 'kunstschilders' van het wao-project aan het werk. Vlaardingen „Nou ja, ik had nog nooit een pen seel in m'n handen ge had", zegt J.D. Slinger land verontschuldigend als hij zijn werkstukken laat zien. Een veront schuldiging is niet op z'n plaats: de vier schilderij tjes zijn, zeker voor een amateur, stuk voor stuk het aankijken meer dan waard. Schiedam De werk loosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord is in 1983 minder gestegen dan in voor gaande jaren. In de tweede helft van het vorige jaar is het werk loosheidscijfer zelfs enigszins gestabiliseerd. Het aantal werklozen is vooral in de metaalsector toegenomen. Mensen uit die bedrijfstak staan overigens niet het langst ingeschreven bij het arbeidsbureau. Als mogelijke verklaringen noemt het arbeidsbureau in het jaaroverzicht over '83 dat werkloze metaalarbei ders een 'aaen vinden in an dere sectoren, of dat in de metaalsector sprake is van een groot personeelsverloop. Werknemers in de bouw- en houtsector, de algemene diensten en vrouwen staan hei langst bij het arbeidsbu reau ingeschreven als werk zoekenden. De werkloosheid is verleden jaar gestegen met 24 procent. In '81 en '82 waren die per centages respectievelijk- 35,8 en 34,6. Gemiddeld stonden vorig jaar zo'n tienduizend mensen bij het GAB inge schreven. Voor mensen met een laag opleidingsniveau zijn de kansen op de arbeidsmarkt klein, Bij benadering kan worden gesteld dat een ieder die basis- of onvoltooid ver volg onderwijs als hoogste opleidingsniveau heeft, een kans van 1 op 3 heeft om werkloos te worden. Voor lbo'ers en mavo'ers is die kans 1 op 7. Vooral oudere werklozen komen moeilijk weer aan het werk. Het opleidingsniveau ligt hier lager dan landelijk. Verklaringen van het ar beidsbureau hiervoor zijn dat er veel oudere werkne mers zijn, het grote aandeel van de 'blue collar jobs' in de gewestelijke werkgele genheid en het ontbreken van faciliteiten op universi tair en hoger beroeps onder wijs. Voor de arbeidsmarkt in de regio was 1983 een roerig jaar, zo concluderen GAB- directeur J.A.van Lent en de aan het arbeidsbureau ver bonden arbeidsmarktonder zoeker H.Broeder in het overzicht over 1983. „Te denken valt hierbij aan de ontwikkelingen rond het RSV-concern, de stijging van de werkloosheid en het aantal ontslagaanvragen èn de wat gunstiger lijkende perspectieven voor de eco nomie in de nabije toe komst." Van de beroepsbevolking is 19 procent jonger dan 23 jaar. 63 procent tussen de 23 en 50 jaar en 18 procent is ouder dan 50. Ten opzichte van de landelijke cijfers is de gemiddelde leefijd iets hoger, Zowel de hogere en lagere leeftijdsgroepen heb ben minder kans op werk ten opzichte van het lande lijk beeld. In het gebied dat door het arbeidsbureau in Schiedam wordt bestreken zijn circa 55.000 banen. Van de afhan kelijke beroepsbevolking in het gebied van 73.000 men sen waren er vorig jaar ge middeld circa 10,000 werk loos. Ongeveer 8500 mensen pendelen. De stijging van de werkloos heid is in de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vrijwel even hoog (ongeveer 24 procent). In Rozenburg en Hoek van Holland waren de stijgings percentage respectievelijk 31 en 33. Maasland sprong er met 13 procent uit. Toen Slingerland viif jaar ge leden arbeidsongeschikt werd verklaard, was' dat niet ge makkelijk voor hem. Als elec- trotechnicus maakte hij werk weken van soms wel vijfenze ventig uur. „En als je dan in eens niets meer hoeft te doen, kost dat toch wel wat moeite. Afgezien nog van de financië le klap die je dan krijgt." Om op 55-jarige leeftijd nog een nieuwe baan te vinden is ze ker in deze tijd iets ondenk baars. „Gelukkig ben ik niet iemand die gauw bij de pakken neer gaat zitten", zegt Slingerland. „Goed, wat dat financiële be treft zijn ze natuurlijk nog niet van ons af. Ik heb tenslotte meer dan dertig jaar hard ge werkt, ik heb me zelfs letter lijk kapot gewerkt. Dan ver dien je toch wel wat beters dan een uitkerïnkje waar ze steeds maar op zitten te bezui nigen." Met de enorme hoeveelheid vrije tijd heeft Slingerland nu geen problemen meer. „Ik zal me nooit vervelen. Ik ben een enthousiast sportvisser en ik vind altijd wel iets om me mee bezig te houden." Een jaar of vijf geleden kwam Slingerland in wijkcentrum De Heipaal met een aantal lot genoten tot de oprichting van een wao-groep. Het voornaam ste doel van deze groep is de deelnemende arbeidsonge schikten een zinvolle tijdspas sering te bieden en hen 'op werktijden' een vast honk te geven. „Niemand hoeft zich uitgerangeerd te voelen", stelt Slingerland. „Voor zover ik weet zijn we de enige groep in Vlaardingen, maar ik denk dat het erg goed zou zijn als er in ieder wijk centrum zo'n werkgroep werd opgericht", meent Slingerland. De wao'ers van De Heipaal zijn dan ook een schrijfaetie begonnen, om allerlei instellin gen te attenderen op ,het be staan van hun groep en in an dere wijkcentra ook zulke groepen van de grond te hel pen. De wao'ers zijn iedere ochtend (behalve donderdag) welkom in hun eigen ruimte van wijk centrum De Heipaal. Daar kunnen ze in ieder geval kla verjassen, maar daarnaast worden er talrijke cursussen gegeven. Een groep die zich toelegt op houtbewerking maakt speelgoed voor peuter speelzalen. Een andere groep houdt zich bezig met textiele werkvormen en op dinsdag en woensdag komen de schilders bijeen voor hun cursus 'olie verf, De groep zou voor de be geleiding van die cursussen graag meer vrijwilligers heb- „In het begin vond ik het best wel moeilijk, maar als je een tijdje bezig bent en je let goed op, merk je dat olieverf hele maal niet zo moeilijk is." Wij zend op de vier schilderwer ken laat hij zien dat dat écht zo is: „Kijk, in het begin kwam ik niet verder dan stil leventjes, maar nu schilder ik toch al landschappen." Schiedam „Wethouder Hafkamp staat In het krachtenveld van de maatschappelijke dienstverlening in Schiedam net zo ge ïsoleerd als de SSSN in Schiedam-Noord. Geen wonder dat die twee elkaar de hand boven het hoofd houden," zei Ulferd Bru- seker (CPN) gisteravond in de gemeenteraad. Het verwijt kwam na twee uur vergaderen over de bezuinigin gen op de opbouwwerk in Schiedam, waar zowel het CDA als klein links zich tegen verzetten. De PvdA werd verweten een 'knieval voor de VVD' te doen. De oppositie vond dat de PvdA/VVD-coalitie gëen oog had voor het emancipatorisch ka rakter van het opbouwwerk. Herman Noord egraaf (PSP/PPR) zei het „een zeer slecht argu ment" te vinden van de PvdA en. VVD-wethouder Hafkamp, dat opbouwwerk mensen eerder afhankelijk maakt dan mondig. „Dat blijkt nergens uit," aldus Noordegraaf. „Veel organisaties in Schiedam zijn beter gaan functioneren dankzij de ondersteu ning van het opbouwwerk. Ik daag u uit aan te geven waaruit blijkt dat mensen afhankelijker worden." Hafkamp ging niet op die uitdaging in. Twee uur kritiek van de oppositie haalde niets uit, ook een motie van klein links niet, waarin werd aangedrongen op uitstel totdat een grondige analy se van het opbouwwerk is gemaakt. Hafkamp zei onder andere van de SSSN en de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum steun te krijgen. „Kijk eens aan, toch nog wat, ik ben blij voor u," aldus Bruseker. Eerder op de avond al had Noordegraafs fractiegenoot Bart de Leede gewezen op een brief van het 'werkersoverleg' in Schiedam-Noord. De Leede beschouwde dit schrijven van de welzijnswerkers als een „regelrechte motie van wantrouwen tegen de SSSN". Deze stichting voor samenlevingsopbouw vergadert woensdagavond voor het eerst sinds driekwart jaar weer in het openbaar. Schiedam. De renova tie van negentig: wonin gen rond het Fabriplein valt of staat met de hoogte van de huren. De bewoners zijn bang per maand 273 gulden te moeten gaan betalen. Maar er was 250 gulden afgesproken met de wo ningbouwvereniging Schiedam Vooruit, waar van het aankomend PvdA-raadslid Arie van Loenen voorzitter is. Wethouder Van Tilborg zei gisteravond tegen de gemeen teraad dat hij probeert de hu ren alsnog te drukken. Daar toe voert hij overleg met Schiedam Vooruit en de hoofdingenieur-directeur van de provinciale dienst voor de volkshuisvesting, een onder deel van het ministerie. Deze dienst had enkele bijkomende kosten voor de renovatie door berekend willen zien in de hu ren, wat de extra huurverho ging in de hand zou werken. Schiedam Vooruit is nu bereid om 6000 gulden uit de eigen reserve te putten; dat maakt de extra huurverhoging onge daan. Maar het is weer dezelf de dienst in Den Haag, die be paalt of het spaarvarken daar voor stukgeslagen mag wor den. Wethouder Van Tilborg heeft er goede hoop op; deze week heeft hij een onderhoud met de hoofdingenieur-direc teur. Maar gisteravond wilde Van Tilborg niet zeggen, wat de problemen zijn. Hij zei tegen CPN-raadslid Eef Collé, dat hij de onderhandelingen kon ver storen, als hij in het openbaar uitlatingen zou doen. De wet houder deed een beroep op het gezond verstand van de raad om met die beperkte informa tie genoegen te nemen, Collé nam er geen genoegen mee. „Ik vraag om eenvoudige inlichtingen. En ik krijg pre cies hetzelfde antwoord, als ik de laatste tijd steeds krijg, na melijk dat je de onderhande lingen frustreert als je in het openbaar wat zegt, Nou, daar word ik bijna gefrustreerd van." Omdat Collé bleef aandringen, noemde Van Tilborg hem „ei genwijs" en verweet hij hem „een drang tot manifesteren". De wethouder wees erop, dat de gewraakte dienst in Den Haag eerder al akkoord ging met het in voorbereiding ne men van de renovatie van het Fabriplein en omgeving: „En dat zegt wel iets, dat dat mag." Dat gaf hem goede hoop, dat er straks een resultaat uit de bus rolt waar de bewoners te vreden mee kunnen zijn. Op 8 februari hoopt hij hierover de commissie stadsvernieuwing te kunnen informeren. Een ordevoorstel van Collé, ondersteund door CPN en PSP/PPR, om de kredietver lening van 5,6 miljoen gulden een maand uit te stellen werd door Van Tilborg afgeraden. Van de provinciale dienst voor de volkshuisvesting krijgt Schiedam maar drie maanden de tijd om de renovatie aan het Fabriplein op papier rond té maken „en elke maand is dan kostbaar", aldus Van Til borg. De raad nam het orde voorstel dan ook niet aan en ging akkoord met de krediet verlening. Vanavond vergaderen de be woners van het Fabriplein in de 4 Molens over de situatie. 2onder de definitieve huur nu te weten moeten zij verder praten over de renovatie, die behalve de huurhoogte nog enkele kleine problemen te zien gaf. Hier gaat het vooral om woningen aan de Vlaar- dingerdijk en de Gordonstraat. Arie van Loenen, voorzitter van Schiedam Vooruit, zei eer der al dat hij hoopt op 20 fe bruari met de daadwerkelijke renovatie te kunnen beginnen. „Het contact met de bewoners is goed, ik beschouw onze ar beiderswoningbouwvereniging dan ook als een soort gesubli meerde bewonerscommissie. Je bent hun bondgenoot. Dan doe je je best voor hen." Vlaardingen Opnieuw is in Vlaardingen een vals briefje van 25 gulden opgedoken. Een automobilist betaalde er zijn benzine mee bij het pompsta tion aan de Marathon weg. Vorige week werd ook al in verschillende winkels in Vlaardingen betaald met valse bankbiljetten van 25 gulden. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van het valse geld. Vlaardingen De heren van VZC gingen in de waterpolo-wedstrijd tegen Merwede-4 ten onder, terwijl de dames sterker bleken dan HZ&PC-2. Viking '60 bleef tegen Hippocampus met 5-9 aan de goede kant -van de score en de heren van WIK gingen met 5-12 ten onder te gen Scom. HippocampusViking (h) 5-9 Moest Viking bij de eerste ontmoeting Hippocampus nog als zijn gelijke beschouwen, m de return ging het beter en werd de tegenstander in de laatste pe riode verslagen. De wedstrijd ging gelijk op, maar in de derde periode wisten de Vlaardin- gers een 2-5 voorsprong op te bouwen Hippo campus leek verslagen, maar herstelde zich en bleef overeind: 4-5. Maar in het laatste kwart bleek Hippocampus uitgeblust. Via doelpunten van Maarten Broek, Hennie Zijlstra en Martin van de Berg werd het 4-9. Periodestanden: 1 2. 2—3, 4—5. 5—9. VZC-HZ&PC-2 (d) 5-3 De dames van VZC be haalden een belangrijke overwinning op de naaste concurrent. De derde periode werd be gonnen met een 3-2 voorsprong voor VZC, Maar een man-minder situatie bracht de stand weer ïn evenwicht. Door doelpunten van Thea Paulussen en Conny Boer haalde VZC de wed strijd naar zich toe. Periodestanden: 21, 32, 4—3. 5—3. Wik-Scom (h) 5-12 Wik met een punt onderste in de competitie, moest uitkomen tegen de nummer drie van de ranglijst. Vanaf het begin stond Wik onder druk en keken de heren tegen een 1-8 achterstand aan. De Vlaardingers gaven echter niet op en bleven zich voor de volle hon derd procent doorgaan. Drie doelpunten van Frenklin Vintges en één van Wim Oostervolt bracht Wik dichterbij. Maar Scom was de sterk ste en ging na deze kleine inzinking door met prijsschieten: 512. Peridestanden: 33, 16, 5—8. 5—12. Vlaardingen De scheidsrechters lieten het bij de korfbalwedstrijden van Maassluis en Succes afweten. Dankzij de hulp van invaller konden beide duels toch nog doorgaan. Harga kwam er tegen ODO (D) niet aan te pas en ging met 4-11 de boot in. Maassluis-Sportief 8-6 Dankzij het goed leiden van invaller-scheidsrechter Leo van der Vaart konden Maassluis en Sportief hun degradatie duel op het scherpst van de snede uitvechten. Maassluis nam een beslissende 3-0 voorsprong. Na rust kroop Sportief dichterbij. 5-4. Daarna nam Maassluis toch weer afstand en kon het duel met 8-6 winnend afsluiten. Doelpunten: Marianne Gregoor, Ton van Langenveld, Mart ha van der Gaag en Mieke Montizaam. Succes-Eureka-3 7-4 Fred Molhuyzen had orde op zaken gesteld na alle onverkwikkelijkheden van de laatste weken. In de eerste 20 minuten zat er weer duidelijk lijn in het spel en dit re sulteerde in een 5-1 voorsprong. Na rust knapte er toch weer iets en puur op inzet kwam Succes van 5-4 op 6-4. In de slotfase hield Succes de bal in de aanval en Eureka had geen adem meer. Doelpunten: Nel Maijer. Ronald en Mar- ga Biii en John de Bus. ÖD I-Bolnes 4 3-4 Een verdiende nederlaag, want het jeugdige ODI had geen antwoord op de routine van Bolnes. Tien minuten voor tijd keek ODI tegen een 1-4 achterstand aan. In de slotfase kwam ODI terug tot 3-4 en had zelfs nog mogelijkheden om gelijk te spelen, maar kwam toch nog tekort. Doelpunten: Irma van der Honing, Pauline Bouterse en Ronald de Kruvf. Harga-ODO (O) 4-11 In de eerste helft kon Harga ODO nog aardig partij geven. Daarna ging het echter snel bergafwaarts met de Schie dam se vereniging Bij een 2-6 score krabbelden de Schiedammers nog even terug, maar ODO nam het initiatief weer over en stelde de zege royaal veilig: 4-11. Vlaardingen De heren van volleybalvereniging Broleco Vlaardingen gingen met 3-0 ten onder tegen P&P. De heren van MVC liepen weer tegen een nederlaag op, terwijl de dames twee punten behaalden tegen Kangoeroes. De heren van VCS pakten drie punten van hekkesluiter Tornado. P&P-Vlaardingen (h) 3-1 Buiten het vele commentaar op de scheidsrechter en de on derlinge twisten, presteerden de Viaardingse beren niet veel. Alleen in de eerste set wist het team zich nog enigs zins te manifesteren. De set werd dan ook gewonnen, na een achterstand van 13-11 weggewerkt te hebben, met 15-13. Na deze set was het ge daan met Vlaardingen. P&P speelde de wedstrijd rustig naar het eind, De overige set standen waren 15-10, 15-9 en 15-11. Rlvo-MVC (h) 3-1 Weer moest de Maassluise formatie van start gaan zonder wissel spelers. Een basis van zes spe lers, waaronder slechts een spelverdeler, wat betekende dat het 1-5 systeem gehanteerd moest worden. De spelverdeler was echter uit vorm, waardoor geen haï zuiver werd aange speeld. De eerste set werd door Rivo met 15-11 binnen ge haald. In de tweede set waren de rollen omgedraaid en was het de Maassluise ploeg die de set wist te bemachtigen (11- 15). In de derde set kwam MVC nauwlijks aan de bak. Ze gaven de set prijs bij een stand van 15-8. In de vierde set speelde zich een klein drama af voor MVC. Na een voor sprong van 13-4 raakte het in de versukkeling en de set ging alsnog verloren met 17-15. Kangoeroes-MVC <d) 2-3 In de eerste set was Kangoeroes sujjerïeur was. De eerste set resulteerde dan ook in een 15- 11 score. De tweede set was nog erger. De coach van de Maassluise dames had het nu al over het dieptepunt van het jaar (15-6). In de derde set zak te het spel van de dames van Kangoeroes als een kaarten huis in elkaar. Alle slimmig heid was verdwenen, geen bal werd meer afgemaakt De MVC dames wonnen de sets met 12-15, 8-15 en 5-15. VCS-Tornado (h) 3-0 On danks het feit dat Tornado zich op de onderste plaats in de eerste divisie bevindt, wist het toch kranig tegenstand te bieden. Dit maakte het geheel tot een aantrekkelijke wed strijd. Dat de Sehiedamse for matie moeite had, blijkt wel uit de setstanden: 15-13, 15-12 en 17-15. In de laatste set kwa men de heren uit Delft zelfs op een 14-8 voorsprong. Een voor de Schiedammers tame lijk uitzichtloze stand, maar na een time-out ging het pro bleemloos en wisten de heren de set alsnog naar zich toe te trekken: 17-15. Schiedam Het bestuur van SW beslist vanavond of het de selectie za! aanvul len, nu spits Jan Kroos defi nitief verloren is gegaan voor SW. De spits vroeg het bestuur om contractontbin ding en heeft dat inmiddels gekregen. Kroos hoopt zon dag alweer deel uit te kun nen maken- van Zwijn- drecht, dat dan voor de com petitie uitkomt tegen de amaterus vna Spartas. Ton van der Leije heeft volgend seizoen de selectie van Hoekse Boys onder zijn hoede Vlaardingen Aad de Held heeft zijn contract met VFC met een jaar verlengd. De Held is aan zijn eerste seizoen bezig bij de Viaardingse voetbalvereniging. Het bestuur en de trainer kwamen snel lot een overeenkomst, omdat beide partijen zeer tevreden zijn over de samenwerking. Ook de spelersgroep wilde graag nog een jaar doorgaan met Aad de Held. Ton van der Leije (25) wordt de nieuwe trainer van Hoekse Boys. De Vlaardinger volgt Cor van Rooij op, die aan het eind van dit seizoen vertrekt. Van der Leije heeft vier jaar als B-trainer achter de rug bij Zwaluwen- Vlaardtngen, maar omdat hij niet aan de bak komt ais selectie-trainer wil hij iets anders proberen. Hij heeft een ClOS-opIeiding en mag optreden als trainer met een B- dipioma. Schiedam De basketballers van Juventus beleefden een goed weekeinde. Zowel de dames ais de heren waren te sterk voor BVO. BVOJuventus (h) 50-53 Omdat het afstandschot de Sehie damse ploeg in de tweede helft in de steek liet, ging deze be langrijke wedstrijd bijna verloren. Een minuut voor het einde stond Juventus met een punt achter, terwijl zij bij rust nog een 21-30 voorsprong hadden. Uit een interceptie scoorde John Heil- ker en de stand veranderde van 50-49 in 50-51. Diezelfde Heil- ker verzilverde vervolgens twee vrije worpen die de Schiedam mers kregen toegekend door een persoonlijk fout van een BVO'er. BVOJuventus (d) 48-51 Eind goed al goed voor de Juventus- dames. Vanaf het begtn stond het team van coach Frits Spaak achter, want de zone-verdediging bleek niet bestand tegen de afstandschoten van BVO. Bij dc pauze keken de bezoeksters te gen tien punten achterstand aan. Na rust werd dit verschil lang zaam weggewerkt door onder meer de goed spelend Ellen Baas. Vlaardingen In de afdeling bij de handballers behaalden de heren van Wik een heel be langrijke zege op naaste con current Vires. De overige uit slagen: DWS-2-WIK (d) 6-13, Unitas-Spartaan (h) 12-13, Unitas-Meeuwen (d) 6-6, HVK-Tedlro (h) 14-21, HVK- Atomïum (d) 6-7 en Meeuwen- Wilton (h) 22-21 en Wilton- Achillis (D) 7-8. Wik-Vires et Celeritas 15-13 Beide ploegen waren duidelijk doordrongen van het belang van deze wedstrijd. WIK 11 gespeeld 22 punten en Vires 11 gespeeld ID punten. Winst, voor Wik zou dan ook vrijwel zeker het kampioenschap bete kenen. Vanaf het eerste fluit signaal van het goed leidende koppel Ouwborg/Kroon, trok ken beide teams beurtelings in de aanval. Het duurde even wel zeven minuten, voor het eerste doelpunt viel (1-0 voor Wik door Hans Parievliet). Daarna vielen de doelpunten iets frequenter zonder dat ech ter een ploeg op een grotere voorsprong kwam dan één doelpunt. Na de 6-6 ruststand nam Wik een voorsprong die het niet meer handen gaf. Hoewel deze bij een 14-9 stand nog wel in gevaar kwam, door twee minuten straffen van en kele Wik-spelers. Van 14-9 kwam Vires op 14-13. Marco Rieken stelde in de laatste mi nuut in deze harde maar ver der sportieve wedstrijd de zege veilig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3