Alternatief van PPR/PSP kansloos Matige belangstelling voor informatie-avond I VKS doopt nieuw blad Fascinaties Ouders mogen op druk kruispunt brigade vormen Steeds meer misdrijven in Schiedam VUMRDIN6S DAGBLAD SBHIEDAMSSHE GODRAKT HjEUWt WflfEBWEE CODBAHT Handtas knel: vrouwen gewond Over de kop in de tunnel Vlees gestolen Inbrekers aangehouden Vlaardinger beschoten Aan slopen valt niet te ontkomen Ghana-actie in Maassluis nu van start WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 Schiedam Een handtas, die tussen de ideur van een KET-bus bleef steken, was er 'de oorzaak van dat twee bejaarde vrou wen beiden gebroken armen opliepen. Toen de twee vrien dinnen gistermiddag op de Broersvest uit stapten deed de chauf feur de deur te vroeg dicht, waardoor het handtasje van een van de vrouwen klem bleef zitten. Hoewel de bus al wegreed, bleef de 67-jarige eige naresse haar tas vast houden. Haar 77-jari- ge vriendin schoot te ;hulp en greep haar vast. De deuren week echter niet en de da mes werden enkele meters meegesleurd. Beide vrouwen wer- •den naar het Schie man d ziekenhuis ge bracht. De 67-jarige ivrouw met een gebro- 'kén linker bovenarm 'en haar vriendin met een gebroken linker pols. Vlaardingen De Vlaar- dingse kunststichting (VKS) houdt vrijdagavond, om acht uur in het gemeente-archief, haar nieuwe tijdschrift Fas cinaties ten doop. Het is de opvolger van het blad Podi um, waarvan de uitgave na vier nummers werd gestopt, omdat de VKS de financie ring niet rond kon krijgen. Fascinaties lijkt in niets op Podium, dat voornamelijk werd opgezet om bekendheid te geven aan het programma van het theatercafé in zaal De Harmonie. De VKS heeft, na onenigheid met directeur Marten Putman van de Stadsgehoorzaal, inmiddels niets meer met de program mering van De Harmonie te maken. In Fascinaties wil de VKS 'bijdragen tot het beleven van tijdsverschijnselen'. In het eerste nummer, dat bin nen anderhalve maand ver schijnt, zal onder meer wor den geschreven over het ver schijnsel 'computer-opera'. Het blad haalt zijn onder werpen niet alleen uit Vlaar dingen, want, „dan ben je gauw uitgeschreven", aldus redactielid Ton Poot, Het wordt verspreid via boek winkels in Vlaardingen en omgeving en zal zes maal per jaar verschijnen-. De makers van het blad wil len dat Fascinatie eenzelfde functie krijgt als de door de bewonersgroep Centrum op gezette manifestatie over ar chitectuur en stedebouw: de discussie op gang brengen over cultuur in Vlaardingen. i Het kruispunt Pruissingel/Van der Driftstraat krijgt volwassen brigadiertjes. Vlaardingen De ou dercommissie van de Ba- vincksehool in het cen trum van de stad krijgt haar zin. Het college van B en W heeft ingestemd met -het verzoek van de commissie, om op het drukke kruispunt Burge meester Pruissingel-Van der Driftstraat een ou- der-verkeersbrigade in te stellen. Tien ouders van de school zijn bereid, zich hier regelmatig voor in te zetten. Op dit moment werkt op één andere plaats in de stad een dergelijke ouder-ver- keersbrigade: op een van de drukke kruispunten in Holy. Dat blijkt in de prak tijk goed te werken en daarom heeft het gemeente bestuur geen moeite met het initiatief van de ouder commissie. B en W hebben inmiddels besloten tot de aanschaffing van de beno digde kleding: twaalf jassen en overgooiers. Voor de brigade van start kan krijgen de deelnemen de ouders eerst een oplei ding, die wordt gegeven door de politie. De schoolleiding is erg in genomen met de goedkeu ring van het college. „Hart stikke goed. vooral omdat men er nog wat geld voor uittrekt", merkt een staflid op. De brigade is vooral no dig om kinderen uit de In dische Buurt veilig de Pruissingel over te krijgen. De verwachting is, dat het aantal leerlingen uit de In dische Buurt de komende tijd nog wat zal stijgen. Recherche tot over de oren in 't werk Maassluis Volstrekt onverwacht heeft het CDA gis teravond in Maassluis 'nee' gezegd het sociaal-cultureel programma voor dit jaar. Woordvoerder ing. L.F.M.Speel verklaarde het stemgedrag uit de rechtsonge lijkheid, die wethouder Elly Coenen heeft geschapen met het selectief toepassen van de plaatselijke subsidieverorde ning. „Op sommige verenigin gen en instellingen zijn de re geltjes wel losgelaten, op ande re 'niet", meende de CDA'er. Ook de PPR/PSP-fractïe kon zich niet vinden in de manier waarop Coenen 'de rijkdom wilde verdelen'. Voor Jaap van der Griend lag hieraan evenwel een stortvloed van kritiek ten grondslag. „Er zijn geen criteria waaraan de inge diende begrotingen kunnen worden getoetst, de werkelijke kosten zijn onduidelijk en ge vestigde instellingen krijgen in tegenstelling tot nieuwe initia tieven alle ruimte", verwoord de hij zijn grieven in een note- dop. Bovendien miste de PPR'er de extra aandacht die samenle vingsopbouw, emancipatie werk en projecten ter voorko ming van racisme zouden ver dienen. In de eigen nota 'Hoe het ook zou kunnen!' werden 'die alternatieven nader uitge werkt. Het sehaduwplan voor zag ondermeer in een extra steun van 30.000 gulden aan het open jongerenwerk, 65.000 meer voor het vrouwenhuis en zelfs 70.000 voor de Stichting Samenlevingsopbouw. Wethouder Coenen wenste niet inhoudelijk op de alterna tieve aanpak van klein links in te gaan, omdat er dan we derom een inspraakronde no dig zou zijn. Die kon in deze, toch al late, fase niet meer worden georganiseerd. Rob Punt gunde burgemeester en wethouders namens de Pvd A-fractie het voordeel van de twijfel. „Er valt een nega tieve tendens te bespeuren, Al les wordt minder. Maar ja, wat wil je ook met een regering die alles afwentelt op de lagere overheden", aldus de socialist. Met een ruime meerderheid op zak toonde Coenen zich in haar nopjes met het program ma '84. „Iedereen is tevreden. Er zijn nauwelijks nieuwe wensen geuit", meende zij. Als verklaring daarvoor gaf zij dat in tegenstelling tot veel andere gemeenten het in Maassluis nog steeds geen armoe troef is. Volgens Van der Griend is er echter nog wel degelijk be hoefte aan nieuw beleid. Als voorbeeld noemde hij de reeks wensen die in de binnenkort te verschijnen emancipatieno ta zijn opgenomen. Het gemeentelijk rampenplan werd met instemming door de raad begroet. Burgemeester J.van Es deelde nog mee dat het zo'n twee jaar zal duren voordat alle deelplannen en de rampenbestrijdingsplannen klaar zijn. Doordat de bestuurder van een auto met aanhanger in de Beneluxtunnel gistermid dag plotseling afremde ging de combinatie scharen. Een personenwagen, die op de aanhanger stond, rolde eraf en vloog enkele malen over de kop. Er deden zich geen persoonlijke ongelu kxer. voor. De ravage in de weste lijke tunnelbuis was groot. Het kostte geruime tijd om de tunnel weer vrij te maken. Daardoor ontstond een kilo meterslange file. Volgens de politie heeft de bestuurder te hard gereden. Spijkenïsse Uit een vries kist in een niet afgesloten ga rage van een woning aan de Olmen in Brielle is 35 kilo vlees gestolen ter waarde van 635 gulden. Delft De politie heeft vannacht rond twee uur twee Vlaar- dingers aangehouden, die hadden ingebroken in loodsen aan de Derde Werelddreef in Delft. Uit de opengebroken loodsen was gereedschap verdwenen, dat werd aangetroffen in een even verderop geparkeerde be stelauto. De twee inzittenden, een 20- en 30-jarige Viaardin- ger, bekenden de inbraak te hebben gepleegd. Schiedam Dè aard van het werk van de Sclüedamse politie is in 1983 we derom verder opgeschoven naar de recherche. In totaal werd het korps ge- tracteerd op een aanbod van 4679 misdrijven, tegenover 3879 in het jaar daar voor. Daarvan kon ruim een kwart (27,4%) worden opgelost. In '82 was het oplossingspercentage nog slechts 23,8 Uit de stijgende tendens, die jaren geleden al is ingezet, valt volgens commissaris Piet van den Hengel slechts te concluderen dat de crimi- naliteitscurve tred houdt met redelijk gelijke et de landelijke. In procenten scoort Schie dam evenwel hoger dan het landelijk gemiddelde. Diefstal was met een aantal van 2025 het meest voorko mende misdrijf. In slechts 308 gevallen wist de politie de dader te pakken. Even eens hoog scoorden fietsen diefstal (1135, waarvan 92 ge pakt) en inbraken (1106 te genover 314 oplossingen). Pakkans „De pakkans is bij de meeste misdrijven nog steeds rede lijk klein", concludeert Van den Hengel aan de hand van dit cijfermateriaal. Door de toenemende werkdruk voor de recherche meer werk met minder mensen zou er weinig hoop zijn op een verbetering. „Het is een vi cieuze cirkel", doet hij de si tuatie uit de doeken. „Mijn mensen maken noodgedwon gen veel overuren. Wanneer die worden opgenomen, zijn er minder mensen beschik baar en wordt de werkdruk weer vergroot, In dat cirkel tje blijven we ronddraaien." Stress Volgens Van den Hengel is het gevaar van stress-verschijnse len in het Schiedamse korps dan ook steeds groter gewor den. „Iedereen wjl toch mini maal eenmaal per jaar een schoon bureau hebben. Dat kennen ze bij de recherche al jaren niet meer." De inkrimping van het korps heeft ook op andere terreinen zijn effect gehad. Zo zijn vorig jaar slechts 170 auto's voor technisch onderzoek naar het bureau gebracht, tegenover 289 in '82. Die drastische ver laging schrijft hij uitsluitend toe aan het feit dat de afdeling verkeer is verkleind van 9 naar 5. „Ze kunnen het werk niet aan en moeten noodge dwongen minder vaak contro leren. Het is niet zo dat de au to's tegenwoordig in een bete re staat verkeren." Rekeningen Een in het oog springend cijfer is dat van heL aantal arresta tiebevelen. dat is uitgegaan voor mensen die allerlei reke ningen niet wilden of konden betalen. Dat aantal sprong van 732 naar 1936. Een verhoging waaraan vooral de economi sche malaise debet is. Vlaardingen Een Vlaardinger is gisteravond, toen hij met zijn auto door de Zuidbuurt reed, onder schot genomen door een onbekende schutter. Het 'doelwit' stapte uit om poolshoogte te nemen. Volgens 2ijn verklaring werd hij toen met een geweer bedreigd en gesommeerd om in zijn auto te stappen en door te rijden. Een onderzoek van de politie naar de onbekende schutter had geen resultaat. Er kwamen slechts twintig belangstellenden naar dienstencentrum 4 Molens. Schiedam De belangstelling was gisteravond niet groot. Voor de vierde informatie-avond over de reno vatie van negentig huizen aan het Fabriplein en de naaste omgeving hadden zich slechts twintig belang stellenden naar dienstencentrum 4 Molens gespoed. Niet onbegrijpelijk, want de woningen waar het op deze bijeenkomst om draaide, bevonden zich over het algemeen in redelijke staat. Volgens gemeentelijk project leider Han de Kluyver kun nen de woningen Viaardinger- dijk l tot en met 69, Nieuwe Haven. 281 tot 305 en Gordon- straat 2 tot en met 20 en 1 tot en met 17 er na een grote op knapbeurt nog wel 25 jaar slaan. De panden, die nu meer dan een halve eeuw oud zijn, wer den gebouwd door de arbei ders woningbouwvereniging Schiedam Vooruit en het ge- Maassluis Een afgeladen burgerzaal in het Maassluisse gemeentehuis was gisteravond merkbaar onder de indruk van de film, die de plaatselijke cineast Van de Meeberg in Ghana heeft gemaakt. De film, die in opdracht van de stich ting Orion is vervaardigd, geeft een goed beeld van de noden die in dat Afrikaanse land op het terrein van vooral de volksgezondheid leven. „Ziekten, die hier met betrek kelijk weinig financiële mid delen effectief kunnen worden bestreden, kunnen daar de dood betekenen", typeerde Orion-voorzitter dr.M.A. Ver- schuyl de problemen. Burgemeester J.van Es nam de gelegenheid te baat om een lans te breken voor do plaatse lijke actie Maassluis helpt Orion helpen! „Ik reken op ac ties en initiatieven uit de be volking. Desnoods zullen die door het gemeentebestuur worden ondersteund", aldus Van Es. De première van de rolprent, die de titel 'Zonder God is er niets* had meegekre gen, gold als het officiële start sein voor de Maassluisse actie. Kerkgenootschappen, het on derwijsveld en verenigingen zullen worden benaderd of zij de film en een bijbehorende diaserie in. eigen kring willen laten zien. volg daarvan was dat Schie dam in de volksmond zijn ei gen Rode Plein kreeg. Ruim driekwart van de huizen in het te renoveren gebied is in particuliere handen. De overi ge 2ijn van de woningbouw vereniging. Hoewel De Kluy ver optimistisch was over dit deel van de te renoveren pan den blijkt toch ook een aantal panden in minder goede staat te verkeren. Aan slopen valt volgens Han de Kluyver bij een aantal panden niet te ont komen. Dat zijn won^igen in de Van der Elststraat, Huijs- mansstraat, Fabristraat en het midden van de Gordonstraat Volgens De Kluyver vallen die panden binnen niet al te lange tijd onder de slopersha mer. Op 6 maart wordt echter nog een avond belegd voor alle bewoners van het Fabri plein en omgeving. Dan wordt er gesproken over nieuwbouw en wat er zoal aan de wonin gen verbeterd moet worden. Het huurprobleem, tussen be woners en woningbouwver eniging, waarover de gemeen teraad maandag vergaderde, kwam gisteravond niet aan de orde. Dat gebeurt vermoede lijk in de vergadering van de commissie stadsvernieuwing van 8 februari, Begin mei ver gadert die commissie over het plan voor het hele gebied. Dan duurt het volgens De Kluyver nog tot het eind van het jaar, voordat er door de overheid groen licht wordt gegeven voor de renovatieplannen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1