WATERWEG ven'jongens' op wachtlijst staan Horeca zorgt weer voor kloppend hart Trainerswissel kost SVV geld THD nog steeds in onzekerheid Ésêism Frantse n- huizeu willen uitbreiden WÊËltÉ&Ê Coenen opent De Luit yjfi De kroon op het werk Leen Warnaar: 'De groep is doodziek Richard Dereks: 'Zo ging het echt niet meer9 Vlaardingen Zolang de Herman Frantsenhuizen bestaan, is er een wacht- lijst van geestelijk gehan- dicapten, die in een ge zinsvervangend tehuis -moeten worden opgeno- - men. In 1966 werd het - eerste huis aan de Schie- damseweg 129 geopend en sindsdien is er vaak uitge breid en verbouwd, maar ïiog steeds staan er in .-Maassluis en Vlaardingen >.72 mensen op een wacht lijst. Het bestuur van de Frantsenhuizen is nu geld - aan het inzamelen, waar- ,:i mee een dependance voor ,'^even geestelijk gehandi capten kan worden geo- ,„j>eno. >Éen aantal ouders van geeste lijk gehandicapte kinderen i^nam in de jaren zestig het int- vtiatief voor een gezinsvervan gend tehuis. Als de ouders de kinderen niet meer konden verzorgen was de enige moge lijkheid die nog openstond plaatsing in een inrichting. Mevrouw Noordhoek zat. toen £al in het bestuur. Ze herinnert zich nog hoe het geld toen bij elkaar werd gehaald. Er werd gecollecteerd, er werden tom- bol a's gehouden. „Toen heb- :-ben we op eigen initiatief vrittaar een pand,gekocht." Daar plaats voor zeventien 'jon- ygëns', zoals mevrouw Noord- hoek en directeur A.C. van /-Duijvenbooden de gehandicap- •£ten noemen. Herman Frantsen was hoofd J van de Vlaardingse blo-school, >die het initiatief nam om zijn leerlingen, wanneer ze van "school kwamen, op te vangen ?,in een beschutte werkplaats. yOp die manier werd voorko- ^men, dat ze langs de straat lie- ■pen. Die werkplaats werd later ■v.het Toeleveringsbedrijf. J.'Geen geld ^Eigenlijk is er in al die jaren ££piet veel veranderd. In de •frantsenhuizen hebben nu 47 feestelijk gehandicapten een MÉMÊÊiiê'. Een van de Frantsenhuizen aan de Schiedamseweg. plaats gevonden, de wachtlijst is gegroeid. „Het ministerie heeft geen geld", zegt Van Duijvenbooden, „de pot raakt leeg." In '82 en '83 was er bij het rijk geld voor noodplan nen, waar het bestuur van de Frantsenhuizen een beroep op deed. Er waren echter plaat sen, waar de nood hoger was en het Vlaardingse plan voor een tehuis met ongeveer twin tig plaatsen verdween in de la. Dit jaar is er waarschijnlijk niet eens geld beschikbaar voor een noodplan. door Aad Rietveld Het bestuur doet nu een be roep op de Vlaardingse bevol king om geld te geven, zodat weer een dependance kan worden begonnen. Vrijwilli gers zijn langs de huizen ge gaan om namen en adressen op te schrijven en vervolgens om folders in de bus te doen. Mevrouw Noordhoek: „De mensen zijn ons altijd zeer ge negen geweest Ze kennen de tehuizen, die zitten in hun ei gen stad." Ellende „Het is in veel gevallen een te leurstelling voor de ouders als hun kinderen niet naar een gezinsvervangend tehuis kun nen", aldus mevrouw Noord hoek. In de Frantsenhuizen kunnen ze meer doen. Ze ma ken uitstapjes, doen gymnas tiek, hebben een wandelclub. En 's avonds zijn ze bij elkaar. Van Duijvenbooden: „Het zijn gezelschapsmensen. Je hoeft geen medelijden met ze te hebben hoor, de meesten zijn. heel gelukkig." Maar om ze thuis te houden is in veel gevallen moeilijk, zegt mevrouw Noordhoek: „Ze zijn ontzettend lief, maar ze binden je wel. Je moet geduld met ze hebben, je moet. ze niet opja gen, want dan kunnen ze moeilijk worden. Dan hebben ze het gevoel dat ze niet begre pen. worden." Van Duijven booden weet van mensen die al jaren op de wachtlijst staan. „Als hun ouders komen te overlijden dan worden ze uit hun omgeving weggerukt en in een inrichting geplaatst." TerwijL die mensen een 'twee de huis' zouden kunnen vin den in een Herman Frantsen- huis, zegt Van Duijvenbooden. Als er een dependance kan wordc-n geopend „Je moet maar zien hoe dat uitpakt", al dus Van. Duijvenbooden blijft de wachtlijst bestaan. Maar daar heeft mevrouw Noordhoek een optimistische visie op: „Als er maar weer een tehuis van start is gaan we op dezelfde weg verder.".-©, Maassluis Wethouder Elly Coenen opent zaterdag 11 februari het gezinsver vangend tehuis De Luit aan de Haydniaan in Maassluis. Zij zal 's morgens om elf uur de naambordjes van alle 24 bewoners onthullen. Het gaat om een formele handeling, want het nieuwe gezinsvervangend tehuis wordt al sinds medio no vember door een groep be woond. Een maand later hadden alle bewoners hun intrek genomen. In De Luit wonen 14 mannen en 10 vrouwen verdeeld over drie woongroepen volgens een verticale opzet. Dat houdt in dat mannen en vrouwen tus sen 20 en 56 jaar met elkaar samenwonen. Alle bewoners beschikken over een eigen kamer. Zowel met de bouw als in de begeleiding is het uitgangs punt geweest De Luit zo weinig mogelijk buiten de Maassluisse samenleving te plaatsen. De dagelijkse leiding van het tehuis bestaat uit een team van tien groepsleiders en -leidsters. Tevens zijn vier huishoudelijkse mede werksters en een parttime^ kookster in dienst. Tino Si mons, het hoofd van het ge zinsvervangend tehuis, is na drie maanden bijzonder te vreden over het functione ren van de bewoners in de Maassluisse samenleving. „Ze leren steeds beter ge bruik te maken van allerlei diensten. De contacten met de buren zijn goed, het toe komstperspectief voor de be woners en het huis is dan ok rooskleurig", zegt Simons. Schiedam De Telefonische Hulpdienst Rijnmond (THD) verkeert nog altijd in onzekerheid over haar lot. Het is niet duidelijk, of de gemeenten Rotterdam en Schiedam de fi nanciële hulp aan deze welzijnsïnstelling intrekken. Wel heeft de Schiedamse wethouder Posthoorn uitgesproken, dat de THD behouden moet worden, omdat Schiedam be paald niet overbedeeld is wat maatschappelijke dienstver lening betreft. Hoewel er deze maand tussen de vertegenwoordigers van de THD en wethouder Herman Posthoorn overleg zou worden gevoerd over de afbouw van de Schiedamse vesti ging van de THD, is het zover nog niet gekomen. Volgens maatschappelijk werker Jaap Brouwer worden er pas spij kers met koppen geslagen, nu de Schiedamse begroting is behandeld. „Wethouder Posthoorn verschiet zijn kruit nog niet", oor deelt hij. CDA'er Aad van Lingen noemde de THD een week geleden tijdens de algemene beschouwingen „het mi nimale van een minimale crisisopvang". Als de steun inderdaad definitief wordt ingetrokken, bete kent dat onvermijdelijk het ontslag voor Brouwer, die tot zijn pensionering nog tweeënhalf jaar heeft te gaan. Tot op heden wordt hij door Rotterdam betaald, terwijl Schiedam de huissvestingskosten voor zijn rekening neemt. Half de cember besloot de Schiedamse commissie voor sociale za ken de steun aan de THD stop te zetten als reactie op het intrekken van de steun door de gemeente Rotterdam. De laatstgenoemde wenste niet te betalen voor een welzijns voorziening in de regio, hoewel de subsidie, die Rotterdam voor es j.ïiu van net rijK Krijgt, voor uoei is gegeven. Hierdoor zou alleen Schiedam opdraaien voor de perso neelskosten van een maatschappelijk werker én de appa raatskosten van het pand aan de Lekstraat. Posthoorn ad viseerde daarom de comissieleden de Schiedamse subsidie ook stop te zetten. De commissie ging overstag. Volgens Brouwer is in Rotterdam het stopzetten van de subsidie voor de regionale vestiging van de THD door de gemeenteraad terugverwezen naar de commissie. Tot de beide gemeenten een standpunt hebben ingenomen blijft de THD in Schiedam normaal draaien. Volgens Brouwer ïs de sfeer er onder de veertig vrijwilligers niet minder door geworden. Wel kampt de THD in Schiedam'met een groot tekort aan vrijwilligers. Volgens Brouwer zouden er twee. teams van acht vrijwilligers nodig zijn om weer op volledige sterkte imen. Deze nieuwe vrijwilligers zouden viermaal per ,nd dienst moeten doen, waarvan eenmaal 's nachts. Fijne kneepjes Vrouwen die meer willen weten over huidverzorging kunnen donderdag terecht in buurthuis de Heipaal in de Vlaardingse wijk Holy-Zuid. Een schoonheidsspecialiste verhaalt vanaf 's middags half twee van de fijne kneepjes van het opmaken. Muziek De Green Forest Selection onder leiding van Jeanne- Marie Mens brengt vrijdaga vond in dïenstencentruinJDe' 'Woudhoek aan het Heijer- mansplein in. Schiedam een gevarieerd muziekprogram ma ten gehore. Het gezel schap zingt gedeelten uit mu sicals, opera's en operettes. Solisten zijn de sopraan Thea van der Riet en tenor Hans Vogel. De toegangsprijs voor het optreden, dat om acht uur begint, bedraagt ƒ2,50. Barend Wasman had gisteren een gelukkige dag: 't Vierkantje was weer rond. Achter hem staat zijn zoon Barry. Aan de tapkast: stamgast Joop 'Hakkenbar'. Schiedam De Schie damse horeca heeft een tijd van dalende koop kracht (en dus consump tie) ternauwernood over leefd. In 1983 werd het 'culinaire hart van Rijn- mond', zoals de VVV de stad aanprijst, getroffen door enkele faillissemen ten, die voor een ernstig 'hartinfarct' zorgden. Maar enige bedrust heeft de patiënt goed gedaan. In een lange rij schoten nieu we, opzienbarende zaken in enkele maanden tijd als pad destoelen uit de grond. In het Proveniershuis nestelde zich Joy Eman met zijn Stadscafé, aan de Lange Haven heropen de Jaap Brussé een restaurant en Frans van Rijsbergen jr. be- f;on er in een verbouwde pof- ertjeszaak zijn bar La Carous- sel. Jan de Groot (van La Du- chesse op de Maasboulevard) ging werken aan de wederop bouw van de Gouwe Geit aan de 's-Gravelandseweg. Enkele bekende exploitanten verhuis den naar andere zaken en ga ven er een nieuw gezicht aan, zoals De Kleine Visser. En gisteren zag de Schiedamse horeca de kroon op het werk gezet: Schiedams meest fameu ze café 't Vierkantje ging weer open, gerund door de vroegere kastelein Barend Wasman en zijn zoon Barry, Politiek „Ik was liever drie maanden naar Benïdorm gegaan", zei Wasman gisterochtend onder een kopje koffie, „maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan," Met lede ogen had Wasman de afgelopen tweeën half jaar gadegeslagen hoe zijn etablissement, waar tot ver in de jaren zeventig de Schie damse politiek werd bepaald, waar de pers zijn tipgevers ontving en waar de intelligen- tia op Schiedam studeerde, af gleed tot het peil van een rom melige buurtkroeg. En dat middenin de stad, op de Koe markt, in de omtrek waarvan zeven andere horecazaken wel goede zaken deden. „Het ging mij aan het hart", aldus Wasman, wiens vader, Coentje Wasman, in april 1924 het café begon: enkele maan den voor Barends geboorte. Het café en Barend zijn allebei zestig jaar. Maar die tweeën half jaar, dat hij er tussenuit was, telt Barend liever niet mee. Liever praat hij helemaal niet over de vorige pachter, die in november failliet ging. „Ik wil netjes en proper op nieuw beginnen, rustig en be scheiden", aldus de koning van de Schiedamse café-eige naars. Hij heeft de goede ele menten in zijn zaak behouden (de unieke gias-in-lood-wand van de gebroeders Henderickx en de tussenmuur die vroeger de buitenmuur was), maar net interieur is er sfeervoller op geworden. De inventaris is nieuw, het personeel is nieuw. Nieuw is ook, dat 't Vierkantje 's avonds voorlopig dicht blijft, alsmede op zondag, „Ik word wat ouder en kan moeilijk ze ventien uur per dag in de zaak staan", zegt Barend Wasman, „Overdag moet ik een boter ham met beleg kunnen verdie nen en waarom zou ik dan 's avonds nog een boterham gaan verdienen? Ik kan er toch maar één tegelijk op." Hij heeft de woorden 'petit restaurant' van de ramen laten verwijderen, ,,'t Vierkantje is gewoon een café zonder ver dere pretentie", aldus Was man. Gisteren wemelde het er weer van bekende Schiedam mers en dat was lang geleden. Het hart van Schiedam klopte weer. Rotterdams Nieuwsblad woensdag KW J februari 1984 Schiedam De commentaren van zowel Huib Ruygrok als het bestuur van SV7 zijn, conform de tussen beide partijen als een soort 'gentleman's agreement' ge maakte afspraak, uiterst summier. De veel geplaagde Ruygrok, die slechts moei zaam een zeer timide indruk kan camou flereni, wenst zelfs helemaal geen duit in welk zakje dan ook te doen ('Ik wijd er verder niet over uit We zijn met wededr- zijds begrip uit elkaar gegaan, Meer zeg ik eeht niet'), terwijl SVT's secretaris Frans Eijkenbroek volstaat met enkele weinig concrete mededelingen. Officieel heet het dus, dat SW en Ruygrok gis teren alle zaken nog eens op een rijtje hebben gezet en tot de conclusie zijn gekomen, dat het voor Ruygrok beter is nu al met zijn aktivitei- ten te stoppen, Pim Visser, wiens naam al werd geopperd als een 'redelijk alternatief' nadat Ruygrok zijn op handen zijnde vertrek had aangekondigd, is door het bestuur van de Schiedamse eerste divisieclub bereid gevonden tijdelijk de technische gang van zaken voor zijn rekening te nemen. In hoeverre deze afwikkeling SVV, dat voor het eerst na meer dan 25 jaar betaald voetbal zo'n verregaande beslissing heeft genomen, op het financiële vlak extra hoofdbrekens bezorgt, is nu nog niet te overzien. Wel liet Eijkenbroek weten, dat SVV haar verplichtingen jegens Ruygrok tot aan het. einde van het seizoen na komt en dat de overlapping met Visser de Schiedammers inderdaad meer geld kost dan in de begroting op de trainerspost is verwerkt, „Dat is inderdaad een probleem", was hot eni ge, dat de secretaris kwijt wilde. Visser behoort bovendien, zo benadrukte Eijkenbroek, niet tot de vijf sollicitanten, die in de voorbije veertien dagen hun geloofsbrieven hebben ingeleverd. Zwijgen Met deze dorre feiten had gemakkelijk volstaan kunnen worden, waarmee dan in één klap de buitenwacht het zwijgen zou zijn opgelegd. Want, zo redeneren bestuur, trainer en spelers niet eens ten onrechte, in de huidige situatie - met SVV op een met SC Heerenveen en FC VVV gedeelde 'bodemplaats' in het betaald voetbalis niemand gebaat bij sensatie en ach- door Donald Bax groep. Trouwens, een slechte, hele slechte roep, vind ik, SVV is in mijn ogen niet gewoon ziek, maar doodziek", gaan de oer-SVV'er de turbu lente ontwikkelingen zeker niet in de kouwe kleren zitten. Ofschoon Warnaar de tussentijdse verdwijning van Ruygrok betreurt, denkt hij wèl, dat het de emge opiCasing was, üïe SV V restte. „Het is voor SVV het beste", zegt hij. „Het is natuurlijk een belachelijke zaak, dat we maandagavond de trainer ineens kwijt waren. Toen ik thuis kwam, heb ik er echt over zitten piekeren. Ik kart rne voorstellen, dat Ruygrok over z'n toe ren is, dat'ie privé-moeilijkheden heeft, maar dat is nog geen reden om de groep in de steek te laten. Als hij was gebleven, dan was de ellen de nog veel groter geworden. Misschien is ze ventig procent van "de groep nu blij, dat Ruy grok weg is". En Richard Dereks: „Het ging echt niet meer". Verrast Pim Visser, de door de wol geverfde oude- Spartaan, was op zijn beurt verrast door de plotselinge toenadering van SVV. De Schie dammer, die als speler nog tegenover Leen Warnaar heeft gestaan, was dit seizoen zijde lings betrokken bij het betaald voetbal op Har- ga, waar hij regelmatig assistent-trainer Aad Putters hij verzorgde gisteravond de training voor de A-selectie— de helpende hand toestak. „Ik had dit niet verwacht. Maandagavond heb ik Putters nog gesproken en toen was er niets aan de band. Nu zeg ik, dat het waarschijnlijk voor alle partijen zo het beste is. Verder wil ik me er niet mee bemoeien". Visser, die drie-en-een-half jaar geleden ook al de technisch verantwoordelijke mar» was .bij SVV, heeft zich nog niet kunnen oriënteren op de nieuwe situatie. Wel heeft hij SVV vrijwel iedere twee weken aan het werk gezien, maar de contacten met de spelersgroep bestonden uit iniet meer dan een vluchtig 'dag trainer, hoe is het'. Het is de bedoeling, dat Visser morgen avond voor de training een eerste gesprek heeft met de spelersgroep. „De spelers maken de trai- Pim Visser terklap. „We moeten", zegt ook Richard Dereks, „de komende maanden minder praten, maar de mouwen opstropen en punten pakken. Op het veld moet er- nu geknokt worden. We moeten van die laatste plaats vandaan zien te komen*'. De druppel die in dit geval de emmer heeft doen overlopen, kwam maandagavond onder meer uit de douche, waaronder Ruygrok spoor slags was verdwenen, nadat op de traning de ir ritatie tot een absoluut hoogte- dan wel diepte punt was opgelopen. Ruygrok bestrafte een wel vaker voorkomend incident tijdens een partijtje met een duurloop van een kilometer of vijf, wachtte hst einde daarvan niet af en meende subiet aan zijn stutten te moeten trekken. Dus liepen de spelers doelloos rónd, terwijl de Hage naar 'flierefluitend' de zorgen van de laatste weken van zich af trachtte te spoelen. Doodziek „Een trainer die bij SVV z'n geld verdient, die kan het toch niet maken om zomaar weg te lo pen", is aanvoerder Leen Warnaar nog steeds verbouwereerd over hetgeen hij begin deze week na twintig jaar betaald voetbal voor het eerst meemaakte. „Ik wil deze man ook beslist geen trap na geven", vervolgt de libero, „ik blijf er bij, dat Ruygrok qua oefenstof een kei is. Hij had alleen geen greep meer op deze - Huib Ruygrok. Leen Warnaar. ner", is de stelregel van Visser. „Het ligt ook aan hen wat hei verder wordt", meent de trai ner, die zondag voor eigen publiek tegen koplo per FC Twente z'n rentree maakt in de Schie damse dug-out. Ook Visser, die mede door enkele blessures donderdagavond de oefenwedstrijd in Oost- voorne tegen OVV heeft laten vervallen, kan niet zeggen hoe lang hij in funktie blijft. Hij heeft met het bestuur de afspraak gemaakt, dat hij zich terugtrekt als het bestuur er in slaagt een trainer voor volgend seizoen aan te trek ken, die ook op dit moment geen verplichtin gen heeft. Hetgeen voorzichtig aangeeft, dat dé vijf officiële sollicitanten (Eijkenbroek: 'Neen, we hebben afgesproken geen namén te noe men') nu wel lieel erg snel voor een eerste gë- spreksronde uitgenodigd zullen worden. Be kend is inmiddels, dat Joop van Daele, die on langs DS'79 verruilde voor Papendrecht, bij de - spelers goed in de markt ligt. „Maar", doet Eijkenbroek het voorkomen alsof hij niet op de hoogte is van de clausule die Van Daele iri zijn overeenkomst met PapendrecBt heeft opgenomen, dat hij die club mag verlaten als hij in het betaald voetbal aan de slag kan, „die heeft toch net voor twee-en-een-half jaar bij Papendrecht getekend?". Visser: „Ik zit er zeker niet bij. Ik weet eigenlijk ook nog niét wat ik volgend jaar wil doen. Bovendien hangt het er van af welke vereniging zich meldt en mocht da* zo zijn, dan zal dat toch een zatèr- dagdub moeten zijn". Het zal duidelijk zijn, dat bestuur en Visser met geen enkele speler nog langer clementie mogen hebben. Er moet een denkbeeldige streep wor den getrokken en degene die daar ook maar met een'teennagel overheen stapt, moet zonder aanziens des persoons van het spèlersbestand worden geschrapt. 'Wie niet luisteren wil, moet voelen', ook al zijn de mogelijkheden, zeker na de contractontbinding van Jan Kroos, nog klei ner geworden. Kortom, haalt SVV de zomer van 1984? Het be stuur, dat zich geconfronteerd ziet met opnieuw een financiële tegenvaller, een interim-trainer, die mét een doodzieke groep wordt opgezadeld en het publiek, dat ai voor de jaarwisseling haar vertrouwen in SVV heeft opgezegd. Ga daar maar eens aan staan. Leen Warnaar tót slot: „En dan zullen we met de humor maar even wachten tot we een stukje uit de buurt van de laatste plaats zijn..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3