ROTTERDAM IR Onzekerheid tussen milj oene norders en failissement... Botendans' op een grote werf AGENDA ACHTERGROND lx'*'* Waarover kibbelen Ruding en Van Aardenne? Rotterdams Nieuwsblad donderdag 2 februari 1984 Schiedam Vier uur gisterenmiddag. Op de werf bij Wilton-Fijenoord is het personeel druk bezig de dag af te sluiten. Hier en daar rijden de 'open bussen' naar de uitgang, volgeladen met mensen die op weg naar huis zijn. In de personeelsruimte verschijnen druppelsgewijs mensen in groene overall, die zich verkleden en kort daarna afreizen. Weer is een dag vol onzekerheden ten einde, het wachten is op het NOS-journaal, waar even tueel meer mededelingen worden gedaan over de toe komst van deze mensen. B.J. Haga: 'Snel informatie doorgeven...' t/iTi.r- - fM 1 'S ''-'Vv JT v.„i-*— Want het zijn slopende dagen voor de Wilton-werknemers, die vooral klagen over het feit, dat de media steeds weer met ander nieuws komen en het feit, dat hun toekomst nog al tijd vaag blijft. „Weet U wat het is, wij horen van alles, variërend van mil- joenenorders tot een faillisse ment, maar zekerheid, dat ont breekt in de totale berichtge ving." Het is een veelgehoorde kreet in gesprekken met werknemers op de werf. Of, zoals voormalig aetieleider Piet de Smit het zegt: „De ene keer denk je, het is afgelopen, 'de andere keer heb je het idee dat wij nog door kunnen gaan tot ver in het jaar 2000. Portu- tal, Marokko, Australië, overal omen orders vandaan. Maar een dag later hoor je weer dat het" een aflopende zaak is." Eigenlijk weet niemand op de werf precies waar hij aan toe is. Het is daarom vooral, dat de directie en hoofd van de afde ling personeelszaken B.J. Haga proberen die onzekerheid te ondervangen door snel en doelgerichte informatie naar het personeel te brengen. Ondernemingsraad Haga: „Vooral de rol van de ondernemingsraad is hierin belangrijk. Tot nu toe verloopt 'dat ook prima. Kijk, er gaan op de werf natuurlijk constant geruchten. En het gaat er bij de mensen echt niet om of wij nou worden overgenomen door Damen of dat wij meer geld krijgen van de Taiwane- zen. Dat is op de werf een sub probleem, Hier gaat het puur om de vraag of het een faillis sement wordt of dat er een re- financiering volgt. Het is aan het management en de onder nemingsraad om de mensen hierover steeds weer duidelijk heid te verschaffen." Volgens Haga bestaan er on derling geen spanningen. „Sterker nog", zegt hij, „vol gens mij gaat men arm in arm verder. Zeker tegenover el kaar en het management zijn er totaal geen hard-feelings. Wel is het zo dat iedereen van dag tot dag leeft. Het interes seert ze niet wat er over vijf jaar gebeurt, het gaat om mor gen.' Ruzie Piet de Smit denkt daar overi gens anders over. Hij bespeurt wel degelijk neerslachtigheid onder de werknemers op de werf. „Normaal gesproken is het iedere dag wel lachen ge blazen. Maar daar is niets meer van over. Het is zelfs zo dat je op moet passen dat je niet een knallende ruzie krijgt om niks. De mensen gaan echt opstandig worden." „Zelf voel ik me echt rot op dit moment", vervolgt de voormalige actieleider bij een laatste blokkade, twee jaar ge leden. „Lange tijd had ik hoop op eèn goede afloop. Maar de laatste tijd is dat anders. Dan pak je s avonds de krant, maar op het laatst geloof je niets meer van wat daar in staat. Het is allemaal zo ver warrend geworden. De ene keer dit, de andere keer dat. Niemand die er nog iets van begrijpt maar de realiteit is wel dat de onzekerheid steeds groter wordt." Toch blijft er optimisme op de door Martijn Verwaaijen foto's Henk van Westering werf, ondanks de andermaal sombere uitspraken van minis ter Van Aardenne. De heer Kleywegt, plaatsvervangend hoofd van de afdeling repara tie: „Wij geven de moed niet op. Maar al die berichten leve ren iedere keer wel weer spanningen op, dat is duidelijk. Iedereen is wat kort aange bonden, maar dat is logisch. Het is ook zo'n slepende affai re aan het worden, eens raakt het geduld een beetje op." 'Het meest frustrerende is dat we aan het lijntje gehou den worden' Toch zijn de meningen onder het anders zo optimistische personeel verdeeld. Een werk nemer, die al 32 jaar bij Wilton werkt: „Wij zijn maar een beetje aan het hobbyën op dit moment. Straten opknappen, gootjes schoonmaken en ande re karweitjes waar we nor maal gesproken niet aan toe komen. Omdat er geen werk is. Maar laat ik je dit zeggen, het is eeuwig zonde als deze werf zou moeten verdwijnen. Ik heb tussen de bedrijven door de hele wereld rondge zworven. En overal kwam je de naam Wilton-Fijenoord te gen. Net als indertijd Gusto. Die werf hebben ze ondanks dat er voldoende werk was ge sloten. Ik denk dat men doel bewust bezig is ook Wilton diezelfde weg op re laten gaan," Verbittering klinkt door in de opmerkingen van de 'mannen op de werkvloer'. De 56-jarige Jan Bakker, al 34 jaar werkne mer bij WF: „Het is nog niet zo dal hier mensen de poort met tegenzin binnenkornen. Want iedereen is tot nu "toe nog blij dat hij werk heeft. En of je nu 30 jaar bent of 60, ie dereen wil het zo houden." .Bovendien", vult hij aan, „heb je hier te maken met erg veel mensen die net boven het minimumloon zitten. Wat denk je dat er gebeurt als die van een uitkering rond moe ten komen. En wellicht slechts zeventig procent van dat mini mum gaan krijgen. Ik verze ker je dat dan de revolutie uit breekt in Nederland." Somber Wout Kreischer (30), al vijf tien jaar werkzaam bij Wilton, ziet de toekomst ook somber in. „Het meest frustrerende is dat wij constant aan het lijntje worden gehouden. Mijn eigen, toekomst? Somber hè. Ik zou best een studie willen volgen om zodoende een andere baan t'e kunnen krijgen. Maar als ik alleen maar om me heen kijk en zie hoe ontzettend veel leeftijdsgenoten zonder werk zitten zie ik het echt somber „Wat wij werkelijk hopen is dat er nu eindelijk eens duide lijkheid komt in deze hele af faire", vervolgt hij. „Steeds maar weer dat uitstel, dan weer een week, dan weer een maand. Wat de regering hier doet, dat kan niet meer. Wij hebben allemaal nu eindelijk het recht om te weten waar we aan toe zijn. Dat wij ook weer eens wat plezier in ons werk kunnen krijgen. Want allemaal willen we niets liever dan weer keihard werken aan de wederopbouw van de werf." P. van Oehteren, drie jaar ge leden in dienst gekomen bij dei Schiedamse werf, blikt dan nog maar eens terug op de RSV-periode. „Dit bedrijf is kapot gegaan ooor dat hele RSV-gebeuren, En dat die Rotterdamse burgemeestei Pe per. Die komt uit China na' een lekker snoepreisje en ver geet dan in één Map de hele werkgelegenheid in het Wa terweggebied. Orders uit Chi na heeft hij het over. Volgens mij is het enige wat hij uit China heeft meegenomen een paar stokjes, waar hij daar heerlijk mee heeft 2itten eten. Binnenkort zal hij wel weer teruggaan om meer van die' dingen te halen. Voor de rest van zijn gezin..." Niet alleen de werkgelegen heid van de huidige werkne mers staat op het spel. Want Wilton heeft ook nog altijd leerlingen op de bedrijfsschool, momenteel zo'n 155 leerlingen. De leerlingen echter zijn on dergebracht in de Stichting Metaalopleiding Rijnmond, maar wel met in het achter hoofd de gedachte dat eens voor hen een baan op de werf vrij zou komen. Ook die oplei ding zou in gevaar komen door de huidige ontwikkelin gen. De heer Haga: „Vorig jaar al hebben wij voor de 72 tweede jaars leerlingen ontslag aange vraagd. Die vergunning is in middels verleend. Wat de 83 eerstejaars betreft, die zijn niet in dienst van Wilton Fijenoord maar van de stichting. Natuur lijk hopen wij in de toekomst velen van hen hier te kunnen plaatsen. Maar dat hangt alle- - maal van de ontwikkelingen af. Het maakt het inderdaad ook voor die groep erg onze ker." Aan het einde van de middag 1 toch weer de gebruikelijke file - bij de poort. De Wilton-men- sen trekken huiswaarts, om daar de problemen en onze- kerheden proberen weer een dag opzij te zetten. Ondanks dat blijft het optimis me zegevieren. En de humor. „Want", zegt een besnorde werknemer, net klaar met wassen, „lachen, dat blijven we toch maar doen. En ach, als Feyenoord nou maar haar stinkende best doet tegen Ajax vanavond, dan is mijn avond weer goed. Hebben we die Amsterdammers mooi weer even te pakken." Maar helaas, zijn wens ging ook nu weer gedeeltelijk in vervulling... Er zijn er niet veel die iets begrijpen van de warrige si tuatie waarin de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord zich bevindt. Wie het wèl snappen, zijn de 'spelbepalende' ministers Van Aardenne (economische zaken) en Ruding (financiën) en hun ambtenaren. Vervol gens de bewindvoerders, de directie van de werf en een, op de vingers van twee han den te tellen, groepje vak bondsbestuurders en onder nemingsraadsleden. Natuur lijk ook min of meer de Tai wanese delegatie, slechts twee Tweede Kamerleden (PvdA'er Arie van der Hek en de Amsterdamse liberale scheepsbouwspecialist Jacob- se) en uiteraard - de met ster fenoteerd staande - onder- andelaars van de Gorkumse werf Damen. Voor de rest weet niemand het fijne ervan. Een analyse van een 'Taiwanese boten dans' bij een Schiedamse werf. Voor wie is er geen plek meer: Wilton, RDM of Damen? En over kibbelende ministers. Om kijk te krijgen op de 'Da- men-optie', 'technisch faillis sement* en 'RBM-optie' is eerst een bezoek nodig bij de verschillende werkkamers van de direct betrokken par tijen. Om te beginnen bij minister Van Aardenne. Hij zit één hoog in het ministerie van Economische Zaken in Den Haag-Bezuidenhout. Op zijn bureau ligt al weken een no titiebriefje, waarop in fors handschrift de belangrijkste voorwaarden staan omge schreven: Veertig miljoen steun aan WF voor de reparatiewerf. Akkoord, maar dat geld mag nimmer terecht komen bij nieuwbouwwerf en de onder zeeboten voor Taiwan. Met de nieuwbouwwerf willen we vanaf NU niets meer te maken hebben. Ook niet indirect. De onderzeeboten voor Tai wan, moeten ordelijk worden afgebouwd. Denk aan onze reputatie op de internationale markt. Schiedam ligt de zaak ui teraard anders. Daar zegt men: overheid geef 45 mil joen gulden voor de repara tiewerf. Heb geen zorgen om de Taiwanese onderzeeboten. Er ligt immers een financie- rings-arrangement met Tai wan op tafel. En de Taiwane- zen zijn bereid tot een lening. En verder, overheid, laat ons met rust- Er is echter één probleem, WF zit in surcéance en heeft zestig miljoen gulden nodig. Met een lege kas moet er een hoop geslikt worden. En de •directie beseft dat. De Taiwanezen - die in een onbekend Rotterdams hotel bivakkeren - hebben inmid dels ook hun eisen op tafel gelegd. Zij gaan uit van één doel: de twee onderzeeboten moeten af. Daarvoor hebben ze veel over. Heel veel zelfs (dertig miljoen), maar zij zijn niet tot alles bereid. Wat zij zeker niet willen, is het risico lopen van een ROS-effect. Ter herinnering: de afbouw van het baggere^- land Camel - het laatste pro ject van de nieuwbouw van Verolme-Botiek - dat miljoe nen verslond, te laat gereed kwam en zonder ooit te heb ben gewerkt op de schroot hoop tercht kwam. De Taiwanezen stellen daar om de voorwaarde dat de nieuwbouwwerf van WF niet op zichzelf komt te staan. Kortom, zij zoeken iemand die het risico van de afbouw wil nemen. Overzichtelijk ri sico dragen, heet dat. En de hamvraag ligt op tafel: door Nico de Vries - tekening Niek Otte wie stelt zich garant voor de tijdige oplevering - in 1987 - van de onderzeeboten. De Taiwanezen nemen het risico niet, de overheid evenmin, Wilton durft het risco wèl te nemen, maar heeft geen rooïe cent. Om het probleem op te lossen zijn er verschil lende mogelijkheden aange dragen. In revye: De plaatsing van een Neder landse marine-opdracht bij WF. (Néé, zei de overheid, dan blijven wij bemoeienis houden met WF). Het binnenslepen van de Portugese opdracht (reéle mogelijkheid, maar néé, zei, de overheid, dat kost ons geld). Er kwamen Marokaan- se korvetten op de proppen en tenslotte een Japanse op dracht. Maar die is pas in 1990 definitief te verwach ten. Te laat, want in 1987 staan de werknemers op straat. Vervolgens kwam de minis ter van Economische Zaken aan zet. Een scheiding tussen nieuwbouw- en reparatie- werf in twee bedrijven, stel de hij voor. Daarmee was de overheid in één klap af van de betrokkenheid bij de nieuwbouwwerf. Néé, riepen WF en Taiwan in koor. Wilton voegde er de volgen de argumenten aan toe: de onmogelijkheid om personeel uit te' wisselen en de kost baarheid (46 miljoen gulden) van de operatie. Taiwan Het weten, dat zij in dat plan geï soleerd kwam te staan en het risico van de afbouw zou moeten lopen. Onaanvaard- bBïUT, dus. Even liep er nog een theore tische mogelijkheid om de boten door de bewindvoerder te laten afbouwen. Maar on der ons gezegd, een lachertje. Een metaalarbeider laat zich voor een, paar centen meer (er werd gedacht aan een half jaarsalaris) en dan ont slag door een 'meester in de rechten' niet opjutten. Voor de overheid werd het puzzelen geblazen. Wanneer noch Taiwan noch de over heid het risico durfde te lo pen, zou er een derde in het spel moeten komen. - Bij het ministerie van Econo mische Zaken dachten ze meteen aan Damen. Vorig jaar mei had dat bedrijf inte resse getoond in alle KSV- werven en De Schelde, in het bijzonder. Wellicht zou Da men WF willen kopen en het 'Taiwanese' risico er bij ne men. De onderhandelingen begonnen.... Maar er was nog een tweede mogelijkheid. Daarbij houdt de overheid zelf indirect toe zicht op een ordelijke afloop. Niet bij WF, maar bij de RDM. Een pracht idee, vonden ve len. Er zou dan gelijk een vDltooing komen van een stulq'e industriebeleid uit 1978. Toen werd gesteld dat de nieuwbouwwerf van WF diende te verdwijnen. Amb tenaren hielden dat het idee tje van de 'RDM-optie' we ken achtereen warm. Maar ook minister Ruding. Tijdens de ontbinding van Rijn-Schelde-Verolme was Ruding min of meer verant woordelijk geworden voor RDM en De Schelde. Van beide bedrijven bezit de overheid de aandelen. Geen werk bij deze werven, bete kent verliezen. En in dat ge val moet de overheid dan on voorwaardelijk in geldbuidel tasten. Een concurrent min der, Wilton-Fijenoord, is in ieder geval meegenomen, re deneert onze minister van fi nanciën sinds vorige week. In de ministeriële vijfhoek, die beslist over de werven - en in de wandelgangen in middels de 'kijfhoek' ge noemd kwam net maandag oneens tot een uitbarsting. Ruding hield onveranderlijk vast aan de RDM-optie. Van Aardenne niet. Hij koos voor de Damen-optie. Argumenta tie: het RDM-verhaal Is one legant maar Damen toe. Het is ongeloofwaardig - na een jaar surcéance - in de rich ting van Wilton. Maar bo venal, het roept 'sociale on rust' op, zei hij gistermiddag. In de 'kijfhoek' won de argu mentatie van Van Aardenne, maar verloor Ruding het ge vecht niet echt. Vandaar de constructie, die gisteren op tafel kwam: Eerst een maand onderhan delen met Damen. Met als doel (en via - om als overheid af te zijn van WF en Damen een koopje te gunnen - een technische faillissement) om tot gehele of gedeeltelijke overname te komen. En is er dan geen samenwerking, W,F-~ failliet verklaren, de nieuw bouwwerf sluiten en de duik boten over de RDM. Kosten: onbekend. De vraag die de komende da gen het nieuws ongetwijfeld blijft beheersen is: welke toe zeggingen heeft minister Van Aardenne aan. Damen gedaan in zijn poging om zowel WF als Taiwan, maar bovenal zijn eigen gezicht, te redden. Van Aardenne 2ei het al: de RDM-optie is 'weinig fraai'. Donderdag 2 februari Theater Zuidplein: 20.15: De Haagse Comedie met Hamlet' van William Shakespeare. Hofpleintheater: 20.15: Peter Faber met 'Een Opti mist'. Piccolo theater 20.30: De Nieuwe Komedie speelt "De gijze laar'. De Doelen: 13.00: Orgelbespe ling in lunchtijd door Arie Keijzef. verzoeken van luisteraars en impro visatie. 20.15: Meesters op de gitaar; Leo Brouwer (Cuba). Werken van o.a. Leo Brouwer, Tarrega, Barrios en Mangore, Theater Zuidplein: 20.15: Dansgroep Klim met 'Een dag tegelijk' choreografie Alexandra v.d. Hiist en Keith Jarret. Theatercafé de Schouwburg: 20.30: Cabaret Pur per met het programma 'Purper-lil'. Hilton: 23.45: Soesja Citroen (jazz). Lantarcn/'t Vensten vanaf 9.00: Filmfestival Rotterdam 1984. Luxar- theaten R'dam, 17.30-02.00: Filmfes tival Rotterdam 1984. Arena: 20.00- 03.00; Filmfestival Rotterdam 1984. Bluctiek Inn; (Karei Doorman straat) 22.30: De Nederlandse forma tie G'rage. Parkzicht: 24.00: Niette min (Ned. pop) Vrijdag 3 februari Theater Zuidplein: 20.30: De Zwarte Komedie met "De avonturen van Cod' met Mikka v.d. Maat, Max Schner, Hans de Booij, Kadeer Za- moen en Jacques Smeets. De Schouwburg: 20.15: Theater a.d. Rhur-Müllheim met 'Elektra' naar Sophokles. Piccolotheater: 20.30: De Nieuwe Komedie speelt 'De gijze laar'. Zaal Harmonie: Vlaardingen, 20.30; Het Griftheater met 'Tegen licht'. De Stoep: Spijkenisse, 20.15: Muziektheaterprogramma 'Het lieve leven' met .o.a. Sytha Bolt en Diek Kuys, De Doelen: 20.15: Rotterd. Philh. Orkest, dirigent Lucas Vis, so listen: Yoko Kavahara. sopraan, Oli ve Fredericks, mezzo-sopraan, Peter Haage, tenor. Dieter Weller, bariton, Rotterdams Conservatoriumkoor, György Ligetl, toelichting. 20.15: Ne- derl. Kamerorkest, dirigent Antonie Ros Marbè. Solisten Martha Argerich en Nelson Freire, piano. Werken van Handel, Mozart en R. Strauss. Thea ter Zuidplein: 20.15: Adèle Bloemen- daal met het programma Adeiè's keus', begeleiding Frans Elhart Hof pleintheater: 20.15: Marijke en Sieto Hoving met hun nieuwe programma 'Failliet...hoezo?' m.m.v, Astrid Serie- se. Muzikale begeleiding Wiebe Cnossen. Theatercafé De Schouw burg. 20.30: Cabaret Purper met 'Purper-Hl' {theater, close-harmony en cabaret). 23.00: Video: Het Natio nale Ballet met Ned. choreografen. 23.30' Werkcentrum Dans; Voor proefje van de nieuwe choreografien van Marta RenzL, Theater de Teer- stoof: Schiedam, 21,00: Cabaret Nar met 'Man vermist'. Theater Zuid- plein; 20.15: Dansgroep Klim met 'Een dag tegelijk' choreografie Alexandra vxl. Hilst en Keith Jarret Lantarea/*t Venster vanaf 9.00: Filmfestival Rotterdam 1984. Luxor- theater 17.30-02-00: Filmfestival Rotterdam 1984. Folkhouse Matrix: 21.00: St de Verzameling met De tweede klap (opening minifestival). Arena: 20.00-03.00: Filmfestival Rot terdam 1984. Zaal Harmonie: Vlaar dingen, 20.30: Film 'La Carabinieri'. Alhambra 1: 'Breathless' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Alhambra-2: *De Lift' (36) dag. 2.00-6.45 en 9,30 u. Ca lypso 1: "The day after" (12) dag. 8.00 u. Calypso 2: 'Carmen* (16) dag. 1.45- 6.45 en 9.15 u. Calypso 3: 'Die Tiro- Ier blondjes toch' (18) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Centraal: do. t/m ma. 'Pi kante standjes' (18), di. en woe. "The parttime hooker' (18) dag. 12.15-2.00- з.45-5.30-7.15 en 9.00 u. Cineac (Bij enkorf): 'Het teken van de draak' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. woe. 7.00 en 9.30 u. Cinerama 1: 'The sudden impact' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama 2: Wargames' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Cinerama 3: "De vier vuisten slaan op ho!' (al) dag. 1.45-7.00 en 9.30 u. Cinerama 4: Tra ding Places' (al) dag. 6.45 en S 30 u, ma. en di. ook 1-45 u. Cinerama 5: 'The curse of the pink panther' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Corso: 'The wicked lady* (16) dag 2.00-7.00 en 9.30 u. Kritérioo: 'Woody Aden's Ze- lig' (al) dag. 7.00 en 9.30 u. Lumicre 1: 'Never say never again' (12) dag. 2.00-6,45 en 9.30 u. Lumiere 2: 'De killer keert terug' (16) dag. 2.00- 7.00 en 9.30 u. Lumiere 3: 'Twilight Zone* (12) dag. 1.45-6.45 en 9.15 u. Lumiere 4: 'Les tuts et les autres' (al) dag. 12.00 en 8.00 u, woe- alleen 8.00 u, en 'Ro bin Hood' (al) zat en woe. 1.45 u. Luxorthenter: Filmfestival Rotter dam 1984. Oscar: 'Jaws-3' (12) dag 2.00-7.00 en 9.30 u. Rex: 'Zwoele nachten op Ibiza' (18) dag. van 10.00 s' morgens tot 24.00 s' avonds. Tha lia: 'Staying Alive' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u, zond. 2.00-4.30-7.0» en 9.30 u, 't Venster-1-2 en 3: Filmfestival Rotterdam 1984 dag. vanaf 9.00 u. Kindervoorstellingen Cinerama-4: 'Billie Turf contra Kwel' zal. en woe. 1.45 u. Cineac (Bijenkorf): Robin Hood' zat en woe. 2,00 u. Passagetheater: (Schie dam) 'Billie Turf kontra Kwel' zat. zond. en woe, 2.G0 u. Spijkenisse Euro 1: 'Never say never again" dag. 6.30 en 8.15, woe. 1.15, 6.30 en 9.15. Euro 2: 'De vier vuisten slaan op hol' dag. 6.30 en 9.15, woe, 1.15, 6.30 en 9.15. Euro 3: 'An officer and a gentle man' (16) dag. 6.30 en 9.15. woe. 1.15, 6.30 en 9.15. Euro 4: 'The king of co medy' (al) dag. 6-30 en 9.15, woe. 1.15, 6.30 en 9.15. Kindervoorstellingen Euro: 'Wait Disney's festival van be kroonde tekenfilms* woe. 1.15 u. Hellevoetslihs Tivoli-theater: 'Never say never again' (12) vrij--t/m woe. 20.00 u, zond. 18.30 en 20.00 u. 'Meisjes van stavast' (18) zat, 23.15 tl. Kindervoorstellingen Tivoli-theater: 'Heidi' zond. en woe, 14.00 u. BrieUe A polio-theater The Wanderers' (16) do. 20.00 u, vrij. en zat. 19.30 en 22.00 u, zond. 19.00 u. 'On golden pond' tal) 2ond. 21.30 u, ma. t/m woe. 20.00 :i. Kindervoorstellingen Apollo-theater 'Peppi en Kokki bij de marine* zat. zond. en woe. 14.00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: 'An officer and a gentleman' (ai) dag. 6.45 en 9,30 u. Zaal-2 'Never say never again' (12) dag. 6.45 en 9.30 u, zat. zona, en woe. 1.45-6.45 en 9.30 u, Zaal-3: The curse of the pink panter' (al) dag. 6.45 en 9.30 u, zat. zond. en woe. 1.45-6.45 en 9.30 u. Euro Cinemi-1: (Voor straat 294): The day after' dag. 6.45 en 9.30 u, zat zond. en woe. 1.45-6.45 en 9.30 u, Cinede: 'Wie zingt daar zo?' vrij. 8.00 u, 'Local Hero' (al) zat. 7.00 en 9.30 u, zo. t/m woe. 8.00 u. Kindervoorstellingen Euro Cinema-1: Twee door het dolle heen' zat. zond. en woe. 1.45 u. Cino de: 'Het beste van Tom en Jerry' zat. en woe. 2.00 u. "Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u. Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemingsregeling. Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauFfour overhandigt. Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art- senboodschappcndienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter dam: Telefoonbaken voor vragen over kanker* I.K.R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bleiswijk Tel: 010- 33330D. Diversen Raad en Daad: Vragen kunnen schriftelijk worden gesteld aan Re dactie Sijthoff Pers, rubriek Raad en Daad, Postbus 15050. 2500 AA Den Haag. Op donderdag kan tussen 9.00 en 11,00 uur telefonisch informatie worden ingewonnen op tel: 070- 19D749. G.E.B. "Voorlichtingscen trum Rotterdam: (Rochussenstraat 19B, Tel: 010-575840.) Voorlichting over energie, besparing, CAI, tarie ven e.d. Openingstijden maand, t/m vrij. van 9.00-16.45 uur. Telefonische Hulpdienst Rijnmond: Rotterdam 010-362244, Schiedam 010-731161. Voor hulp bij maatschappelijke en geestelijke noden. Telefonische hulpdienst voor jongeren: Tel: 010- 552539, dag. van 17.00-24.00 u. Tele fonische Hulpdienst Spijkenisse: (van 19.00 tol 03.30 u): Tel: 01880- 25952. H.I.C.: Hulp- en Informatie centrum (Bibliotheek, Hoogstraat 110, Tel; 172929), sociale en culturele in formatie, rechtshulp, studie en on derwijszaken, vacaturebank, loon- technische dienst enz. Geopend maand. 11.00-17,00 u, dinsd. t/in vrij., 8.30-1700 u. Anonieme Alcoholisten Werkgroep Rotterdam: Bergweg 307a, tel: 673815, voor mensen mei al coholproblemen. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270, tel: 763944. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. Stichting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00- 14.00 uur): Kraiingen: Goudserijweg 21, di. 17.00-19.00 u. Bloemhof: Vió- lierstraat 1, di 17.00-19.00 u. Spangen; Potgieterstraat 8, do. 17.00-20.00 u. G.S.D. Rotterdam: (Willem Ruys- laan 225) Voorlichting over A.B.W. (alg. bijstandswet), R.W.W. (Rijks- groepregeling werkloze werkne mers), R.Z. (Rijksgroepregeling zelfs tandigen), W-W.V (Wet werkloos heidsvoorziening), en informatie over wijkspreekuren van de G.S.D. Tele foon: 010-693322. Bureaus voor rechtshulp: Zuid: Pleïnweg 218-220 (tel: 843433): maand. 13.00-15.00 u, dond. 9.30-11.30 u. Noord: TeUmger- straat 59 (teJ;858777), ma 13.00-16.00 u, di. en vrij, 10.00-12.00 u. Schiedam Hoogstraat 198 (tel: 737433); maand, en dinsd. 14.00-16.00 u. dond. 17.00- 19.00 uT dinsdagmiddag Turkse tolk aanwezig. West Mathenesserlaan 173 (tel: 3363711): do. 13.00-15.00 uur, voor maand, en dinsd. kan afspraak worden gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1