WATERWEG SPORT Excelsior en Hermes nog onzeker over spelersgroep Eerste winst NO AD Fascinaties alleen voor ingewijden SZC kan kampioenschap vergeten Bewonersgroep niet bij opening van wijkcentrum Vergadering afgelast Zelf trottoir schoonmaken na sneeuwval Brandstichting wint aan 'populariteit' Vliegende brigades tegen alcoholgebruik Vaste plaats voor 'Geuzen- monument' Kijkwoning in Esserstraat Green Eagles komt spelers tekort Kroos nog niet 4 'Wij worden niet serieus genomen' Schiedam De Werkgroep Wijkcentrum Nieuwland (WWN) is zaterdag niet aanwezig bij de opening van het wijkcentrum Nieuwland, waaraan voor twee mil joen gulden is verspijkerd. De reden is volgens G. J. Duchenne, secretaris van de WWN, dat noch de afde ling CSJ van de gemeente, noch de beheerder/coördi nator van de drie wijkcentra, Kees de Veld, hen serieus neemt. Volgens Duchenne is het werk van hem en zijn mede-commissieleden de afgelopen zeven jaar stelsel matig onderuitgehaald. Schiedam Wegens gebrek aan agendapunten gaat de ver gadering van de commissie fi nanciën tn Schiedam van avond niet door. Dat betekent dat niet gesproken kan wor den over het raadsvoorstel tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling tot on derlinge hulpverlening in ge val van brand in Zuid-Hol land. Commissieleden die daarover toch willen vergade ren, kunnen de commissie op een later tijdstip alsnog bijeen roepen. Schiedam Er zijn volgens de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) nogal wat misverstanden onder de bevol king over de taak die de ONS heeft bij de gladheidsbestrij- ding. Tijdens de periode van sneeuwval enkele weken gele den, is het ONS overstelpt met telefoontjes van mensen die zich afvroegen waarom de stoep voor hun huis niet was schoongemaakt. Met de Algemene: Politiever ordening in de hand wijst de ONS er nu op dat hij wat dat betreft geen verplichtingen heeft. Overigens wordt er wel op gewezen dat Schiedammers voor '2,50 gulden tien kilo strooizoul kunnen bestellen bij de ONS. De Veld vindt dat onzin. „De gebruikers van het wijkcen trum mogen overal over meepraten en een groot deel van hun wensen is ook inge willigd. Alleen moeten ze niet moeilijk doen, als het merk van de easetterecorder niet bevalt of een ander kleurtje wordt gekozen dan zij willen." De WWN, die bestaat uit be woners van de wijk Nieuw- Iand, heeft daarom enkele maanden geleden het overleg met de gemeente opgeschort. Duchenne is verbitterd. „Na dat de werkgroep op verzoek van Eef Collé toen wet houder was ingesteld, heeft een bevriende architect de tekeningen gemaakt voor de verbouw en de aanbouw. De tekeningen werden inge leverd en niet geaccepteerd, omdat men al een eigen ar chitect had. Die architect kwam vervolgens met de zelfde plannen op de prop pen. Nou vraag ik je!" Ook heeft volgens Duchenne de werkgroep hemel en aarde moeten bewegen om het ge bouw goed toegankelijk te maken voor invaliden. „Wat we ook aandragen, het is nooit goed", zegt hij teleurge steld. Inzage De aanschaf van het meubi lair voor het wijkcentrum is ook een bron van ergernis. De werkgroep koos voor stoelen met een metalen fra me en kussens. De afdeling CSJ bestelde houten stoelen, die duizenden guldens duur der waren. „Logisch", oor deelt De Veld. „In een wijk centrum moet je goede duur zame spullen hebben. De WWN wilde stoelen van Lundia hebben. Die kregen ze ook, alleen wat steviger." Volgens Duchenne werd er weer veel geld over de bank gesmeten toen ambtenaar Dick Vredenbregt zich met de verbouwing ging bezig houden, omdat er weer nieu we bouwtekeningen werden gemaakt. Verder beschuldigt hij Kees de Veld ervan hen geen inzage hebben gegeven in de contracten die voor de levering van dranken zijn afgesloten met brouwerijen. „Dat zou niet mogen van de brouwerijen. Grote onzin", vindt de boze secretaris. Ook noemt hij het onverantwoord dat Te Veld een huishoud - computer ter waarde van 3000 gulden zou hebben aan geschaft. Duchenne noemt het belachelijk, omdat de be groting een tekort van 35.000 gulden vertoonde en dat te kort moet worden gedekt door een sobere verbouwing. Voor het schoonmaken van het wijkcentrum zou hij of fertes hebben gevraagd bij enkele firma's en vervolgens een offerte voor zijn eigen schoonmaakbedrijf hebben uitgebracht, die lager ligt dan de andere. „Het is je reinste zakkenvullerij" zegt Duchenne. Accepteren De afdeling CSJ heeft vol gens zijn zeggen nooit ant woord willen geven op vra gen van de WWN als ge vraagd werd naar de huur- prijven van 2alen in de toe komst, de activiteitencom missie en de begeleiding bij het opzetten van wïjkactivi- teiten. Duchenne denkt dat het wijkcentrum Nieuwland niet meer wordt dan een za- lenverhuurcentrum, nu de gemeente heeft geweigerd in Nieuwland en opbouwwer ker aan te stellen. Dick Vredenbregt van de af deling CSJ zegt dat er in de afgelopen jaren wel degelijk is geluisterd naar de bewo ners en dat een aantal wen sen is ingewilligd. „Ze kun nen het alleen moeilijk ver kroppen dat ze niet op alle vlakken hun zin krijgen. In de commissie, die de verbou wing heeft begeleid, hebben ook vertegenwoordigers van andere belangengroeperin gen zitting. Als de meerder heid daarvan anders beslist moeten de leden van de be wonerswerkgroep dat accep teren, Ze hebben wel dege lijk "inspraak gehad. Het wijkcentrum dat er nu staat, staat er mede dankzij hun in breng, Het is daarom jammer dat ze er bij de opening niet bijzijn." Schiedam Verschillende soorten misdrijven zijn in Schiedam flink in opmars. Dat blijkt uit de jaarcijfers over 1983 van de politie. Vooral de enorme toename van het aan tal brandstichtingen baart de politie zorgen. In '82 werden 12 branden aangestoken. Vorig jaar waren dat er al 44. "Het aantal gevallen van heling steeg van 37 naar 60. Diefstal door middel van braak scoorde met 1476 gevallen eveneens veel hoger dan in '82: 1111. De vernielzucht nam daaren tegen minder schrikbarend toe. Tegen de 488 gevallen van schade vorig jaar, stonden er 455 in 1982. Omgerekend in geld werd voor 230.000,- gul den schade aangericht. Dat be drag was in '82 zelfs hoger: 268,000,- gulden. De gemeente is de laatste jaren een steeds actiever beleid gaan voeren om de geleden schade op de veroorzakers te verhalen. Vlaardingen „Asjeblieft, nou eens geen blaadje waar de harin- glucht vanaf komt." De verzuch ting van wethouder Arij Maarle- veld over het nieuwe blad van de Vlaardingse Kunststichting: Fasci naties. Die uitgave werd vrijdaga vond in het gemeente-archief ge presenteerd en Maarleveld hoeft niet bang te zijn: haringlueht is er niet aan te ontdekken. Fascinaties moet, is de bedoeling van de redactie, gaan over fascinerende cultuur uitingen. Dat zou leuk kunnen zijn. In het nulnummer het eerste nummer verschijnt over anderhalve maand zijn de 'fascinaties': graffiti in het mu seum, breakdancing, de film The return of the Jedi, de tekenaar Len Munnik, de snelheid van de tijd waarin we leven en* de Berlijnse Muur. Op die onderwerpen -worden door de Vlaardingse kunststich ting historici, publicerende ingenieurs en een student bouwkunde losgelaten. Met rampzalige gevolgen. „De taak van de redactie", zei Luc Staub, „is mensen op te zoeken die diep gravend de achtergronden van fascine rende maatschappelijke ontwikkelingen kunnen heschrijven en ze te begeleiden." Van dat begeleiden is blijkens het nul nummer niet veel terecht gekomen. De wetenschappers en aankomende weten schappers zijn op de onderwerpen gezet en niemand van de redactieleden schijnt zich te hebben afgevraagd, of .er ook nog lezers zouden zijn die het begrijpen. Stijlbloempje Over breakdancing, een stijlbloempje: „Zij dansen met de ruimte, de taktiele ruimte is hun partner. Zo'n+ruimte ver onderstelt altijd een soevereine macht die zich van iemand meester maakt zon der dat die daar iets van afweet. Heel de wildheid, de lenigheidde spontaniteit en zelfs de promiskuïteit van de bewe gingen is onderworpen aan een dergelij ke soevereine macht." En over graffiti in het museum: „Elk commentaar schijnt een bijdrage aan een debat dat geen debat meer is, maar de exaltatie van een denkbeeldige, aan alle kanten transparante opinievorming." Redactielid Anne Marie Lankers en archi varis Theo Poelstra zien onder het genot van een glas wijn de nieuwe uitgave Fasci naties in. Soms biedt het woordenboek niet eens uitkomst. „De vormgeving laat nog wat te wensen over, maar de inhoud is op niveau", liet redacteur Luc Staub weten. Maar het aantal mensen dat uit deze wirwar wijs kan worden' moet toch wel heel erg klein zijn. De uitgave van de kunststich ting. die door het hele Rijnmondgebied in de boekwinkels moet komen te liggen, kost vijf gulden, 'Ingewijden' zullen dat door Aad Rietveld er wellicht voor over hebben. Staub: „Mensen die het niet interesseert leggen er nog geen gulden voor neer." De toekomst moet uitwijzen hoe groot bet aantal ingewijden is. Stadsarchivaris Theo Poelstra sprak bij de presentatie de hoop uit, dat het blad zijn weg na2r de lezers zal vinden. De haringlueht zal die lezer niet tegemoet slaan; hij zal wel met woorden moeten worstelen. Fotoreportage De fotoreportage van de bo demsaneringsopera tie. die af gelopen voorjaar in de wijk Woudhoek Ia in Schiedam is gemaakt, wordt donderdag 9 februari om vier uur aangebo den aan het bestuur van de wijk- en bewoners vereniging Botenbuurt. Dat gebeurt in de recreatiezaal van het wijkcen trum. De fotoserie geeft een goed overzicht van de vele fa cetten van dit werk. Padden De Paddenwerkgroep in Schiedam exposeert tot en met 17 februari in De Blauwe Brug. De groep, die zich jaar lijks beijvert om het voort plantingsproces van de padden zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen, wil met de expositie laten zien dat hun pogingen lang niet altijd slagen. Dit jaar vormen de bouwactiviteiten aan de Scheepvaartweg een probleem voor de dieren. Zij zijn zodoende hun slaapplaats kwijtgeraakt. Met uitzondering van zondagen kan men dage lijks in De Blauwe Brug te recht. Activiteitendag In wijkcentrum De Heipaal wordt donderdag 9 februari een activiteitendag voor vrou wen gehouden. Tussen een en vijf uur *s middags kan een be zoek aan een fancy fair met verschillende attracties wor den gebracht. Voor 's avonds staat een thema-avond op het programma over het onder werp opvoeding. Eerst wordt ingegaan op de verschillende ontwikkelingsfases van kleu ter, kind en puber. Dan komt de vorming van karakter en temperament de orde. De bij eenkomst, die om acht uur be gint, wordt afgesloten met het praten over de opvoeding en de problemen, die zich daarbij voordoen. Fico Fico. dé filmcommissie van het CJV in Vlaardingen, ver toont zaterdag in de Vredes- kerk aan de Olmen dreef voor de" jeugd de Nederlandse film Martijn en de magiër. De voorstellingen beginnen om half elf en half twee. 's Avonds (zeven uur) staat de film Banana Joe met Bud Spencer op het programma. Schiedam De Schiedamse politie zal in de toekomst slechts mondjesmaat grote al coholcontroles houden. Door gaans zijn dergelijke acties geen groot succes. Volgens commissaris Van den Hengel zijn van die aanpak nauwelijks preventieve effecten te ver wachten. „Ik zie er veel meer heil in om met vliegende bri gades dwars door te stad gaan. Het verrassingseffect is dan groter." Vorig jaar zijn 205 fiets-, bromfiets- en autobestuurders op de bon geslingerd wegens het rijden onder invloed. Voor openbare dronkenschap wer den 76 mensen opgepakt. In 97 gevallen werd een rijverood opgelegd. Maassluis De replica van het vorig jaar aan burgemees ter Van Es aangeboden Geu- zenmonument heeft een vaste plaats in het stadhuis van Maassluis gekregen. Daartoe is besloten, omdat het kleinood van grote symbolische waarde wordt geacht voor Maassluis. De replica is aangebracht in een perspex bol en hangt nu aan de wand van de gang naar de afdeling bevolking, Maassluis Het gemeentelijk woningbedrijf van Maassluis heeft aan de Esserstraat 26 een modelwoning ingericht In die woning is te zien, hoe de hui zen in de straat er na de reno vatie kunnen gaan uitzien. De woning is onder meer voor zien van een slaapkamer op zolder, waardoor de gehele in deling van de woning is aan gepast. Aan de hand van de resultaten van de kijkwoning kunnen de bewoners van de Esserstraat die eenzelfde huis hebben be sluiten. of zij hun woning ook op die manier aangepast wil len zien, of dat ze de oude in deling willen handhaven. In sommige van de te renoveren panden in de straat is de nieu we indeling om technische re denen helemaal niet mogelijk. De bewoners van die huizen kunnen in de modelwoning wel een indruk krijgen van de toegepaste materialen en de afwerking. Ook andere belangstellenden kunnen in het kijkhuis een kijkje komen nemen. De mo delwoning is geopend tussen 14 en 17 uur en 's avonds van 19 tot 21 uur. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag KW 7 februari 1384 Cricketers ontwaken uit winterslaap Schiedam Hoewel regen, wind en kou nog regelmatig de sportvelden teisteren zijn de voorbereidingen voor de zomersport bij uitstek, cricket, alweer in volle gang. Hoofd klasser Excelsïor'20 startte za terdag in squash-en ten niscen trum Klaverstc-de vol goede moed met de Indoortraining, al zijn er binnen de selectiegroep van achttien man enkele vraagtekens. Bij eerste klasser Hermes DVS zullen in ieder door Norbert Kleinherenbrink geval jeugd international Jan Bart Vollebregt (naar hoofd klasser Quick Den Haag) en oud-international Henny van Wijk (gestopt) niet meer van de partij zijn. Zeker is wel dat Excelsior '20 de komende com petitie weer kan beschikken over de West-Indiérs Rupert Gomes en Garfield Charles en Hermes DVS uit Nieuw-Zee- land Gary Langridge en Ste ven Browm begroet. „Van Jan Bart valt het me ronduit tegen", bekent Her- mes-captain John Beijer. „We hebben veel moeite en lijd in hem geïnvesteerd en dan krijg je ineens dit. Ik ben ervan overtuigd dat het voor zijn ontwikkeling beter zou zijn ais hij nog minstens één jaar bij ons zou blijven, maar ja, zoiets heb je nu eenmaal niet in ei gen hand. Op korte termijn betekent het voor ons niet eens zoveel kwaliteitsverlies, aangezien de cijfers over vorig jaar aantonen, dat hij matig heeft gepresteerd. Op langere termijn blijft het echter zonde natuurlijk, want het blijft een talentvol speler". Het verlies van Henny van Wijk, de meest talentvolle spe ler van Hermes DVS van het laatste decennium, zal bij de Schiedammers harder aanko men, hoewel volgens Beijer de Jan Bart Vollebregt: van Hermes DVS naar Quick Haag. spelers als Rob Koevermans en Edwin van der Hoeven door hun voeibalacti vilei ten ook een onzekere factor vor- beslissmg van zijn beste speler nog niet helemaal definitief is. „Ik hoop dat de deur nog op een kier bij hem staat. Vorig jaar heeft Henny door zijn oogblessure ook slechts vier wedstrijden met ons meege daan, maar als hij fit en gemo tiveerd is blijft hij voor ons van onschatbare waarde". Duidelijk is in ieder geval, dat door het vertrek van beide spelers de aspiraties om ko mend seizoen naar de hoofd klasse te promoveren op een (erg) laag pitje zijn gedraaid. „Wat dal betreft maak ik me geen enkele illusie meer", al dus een realistische Reyer. Excelsior'20 Ook bij Excclsior'20, dat haar thuiswedstrijden bij Asvion zal afwerken in verband met de renovatie van het eerste veld. zijn er spelersproblemen. Rou tinier Wint Sc he we, die vorig jaar een bijzonder sterk sei zoen had, en captain Koos Gouka hebben nog steeds geen beslissing genomen omtrent stoppen of doorgaan, terwbl men. „Half maart, als Rupert Gomes terugkomt, moeten Wim en ik een beslissing hebben geno men". weet Gouka. ..Lichame lijk denk ik, dat ik het nog wel een paar jaar aan kan, maar zakelijke en persoonlijke fac toren belcttten mij om nu al een beslissing te nemen". Mocht Gouka stoppen dan ont staat er het probleem van de captaincy, een ongelofelijk zware en belangrijke taak bij het cricket. Wicketkeeper Henk Kornet lijkt de beste pa pieren te hebben, maar ook Gomes zou een oplossing kun nen zijn. Gouka zelf laat zich over dat gevoelige onderwerp wijselijk nog niet uit. „Het klinkt misschien afge zaagd, maar we moeten alles nog even afwachten. Het be langrijkste is, dal we de vierde plek van vorig jaar continue ren en dal we door blijven gaan met het voorzichtig in passen van de jeugd". Schiedam Na louter nederlagen van zowel Noad-1 als 2, is er op de derde speeldag dan toch de eerste winst behaald. Het wegwerken van de nul kwam op naam van Noad 1, dat in de thuiswedstrijd Maastricht '67 met 6-4 naar het Limburgse terug terug stuurde. Noad 2 daarentegen leed in de thuiswedstrijd' tegen Onkyo de derde nederlaag: 1-9. Gezien het scoreverloop won Noad-1 maar op het nippertje van Maastricht. Dat kwam' voor namelijk omdat de Limburgers in Berends een hele sterke speler hadden. Omdat hij zijn drie partijen won en ook in het dubbel de belang rijkste bijdrage leverde, bleef de wedstrijd tot 4- 4 gelijk op gaan. Pas nadat Berends uitgespeeld was kon Noad zegevierend toeslaan in de twee slotpartijen, omdat zowel Geertsheuvei en Hameleers hole- maai niets wonnen. Door overwinningen van Simons op Geertsheuvei en Jan Landsbergen op Hameleers, kwam Noad aanvankelijk met 2- 0 voor. Ron van del* Wijk verloor echter van Berends, zij het dat de Schiedammer uit zijn spel was ge haald door een incident rond zijn batje. Berends maakte bezwaren tegen de kleuren, maar na een oponthoud van zowat een kwartier mocht Van der Wijk toch met zijn batje verder. Hij verloor niettemin en omdat Maastricht ook het dubbel won, was de stand alweer gelijk: 2-2. Na winst van Landsbergen op Geertsheuvei (3- 2), trok Berends de stand legen Simons (22-20, 18-21, 18-21) andermaal gelijk: 3-3. Welk scoreverloop zich na Van der Wijk-Ha- meleers (4-3) en Landsbergen-Berends zou her halen: 4-4. Toen echter had Berends zijn partij en erop zitten, en kon Noad alsnog de winst binnen halen. Helemaal zonder problemen ging dat niet, want beide resterende partijen gingen in drie games. Van der Wijk won van Geertsheuvei (21-19, 22- 24, 21-18) en Simons van Hameleers (21-11, 26- 28, 21-19). Het betekende 6-4, met welke winst punten Noad weer aansluiting heeft. Die aansluiting is er nog niet voor Noad 2, dat het in de andere afdeling van de tweede divisie moeilijk heeft. Het team slaagt er tot dusver nog niet m de promotie naar dit niveau waar te maken. Na 9-1 en 7-3 nederlagen trokken de Schiedamse reserves ook nu weer aan het kort ste eind. Tegen Onkyo had Noad 2 maar weinig in te brengen. Pas na 9-0 slaagde Peter van der wijk er tegen Busc in de Schiedamse eer te redden: 9-1. Groningen De dames van Green Eagles konden het tegen Groningen niet bolwerken. Het werd voor de Maassluise basket- balsters een 78-58 nederlaag. Groningen begon de wedstrijd on gemeen fel. Pas nadat Green Eagles begon te protesteren greep het arbitrale duo in. De scheidsrechters floten daarna zo strak dat er liefst 52 persoonlijke fouten werden uitgedeeld. In do eerste helft wogen beide ploegen goed tegen elkaar op. Green Eagles keek wel steeds tegen een achterstand aan, maar groter dan. drie punten werd het verschil toch nooit. De rust ging zelfs in met een gelijke stand: 24-24. Direct na de hervatting nam Groningen het initiatief en liep uit naar een voorsprong van acht punten. Toen begon het grote aantal persoonlijk fouten Green Eagles op te breken. Achtereen volgens konden Susan de Ligt, Ingrid van der Kuil en Joianda Meijerink met vijf persoonlijke fouten achter hun naam naar de kant. Omdat Green Eagles slechts de beschikking had over één reserve, moest de wedstrijd met drie speelsters worden uitge speeld- Groningen profiteerde dankbaar en stelde de zege ver der zonder problemen veilig: 78-58. Zwijndrecht Jan Kroos, de ep stel en sprong bij SVV ver trekkende centrumspits, heeft zijn poging om weer snel voor z'n oude club Zwijndrecht te gaan spelen voorlopig zien mislukken. Alvorens de KNVB de aanvraag tot tussen tijdse overschrijving in behan deling neemt zal de 24-jarige Zwijndrechter eerst een werk gevers ver klaring dienen te overleggen. Een fikse tegen valler voor Kroos en zijn trai ner Jan van Loon, die echter de hoop op een snelle rentree nog niet hebben opgegeven. Vlaardingen De waterpolo- sames van Wik waren te sterk voor stadgenoot Viking '60. Het Schiedamse SZC verloor de belangrijke wedstrijd tegen Brandenburg met de alleszeg gende cijfers van 20-10. De speelsters van Shell moesten met minimaal verschil Posei don voor laten gaan: 5-6, ter wijl de VZC-dames met groot verschil het Haagse ZDHC voorbleven: 917. Viking'60Wik (d) 14 Na de eerste periode leek de Vlaardingse derby riant in het voordeel van Wik te eindigen, Viking werd overrompeld door het snelle spel van Wik: 0—3. Een beter dekking van de Viking-dames maakten de volgende twee perioden doel puntloos. Maar Wik bleef de gevaarlijkste ploeg. In het laatste kwart kwam Viking zelfs nog dichter door een schot van Ammereneia Coe- dendorp: 13. Wik nam di- rekt daarna weer afstand: 1 4. Wik had een grotere afstand moeten nemen, maar het ont breken van twee aanvalsters weegde zwaar en maakte het moeilijk tot scoren te komen. Periodestanden: 03, 03, 0— 3, 1—4. Brandenburg-SZC (h) 20-10 De Schiedammers gingen naar de Bilt om hun kansen op een kampioenschap te bewaren. SZC, nummer drie en Bran denburg. nummer twee op de lijst. In de eerste periode nam de ploeg uit de Bilt al afstand (31), maar de klap kwam daarna. De doelpunten volg den elkaar daarna in hoog tempo op. De aanvallers ver gaten te verdedigen, waardoor telkens twee of drie Branden burg-spelers vrij kwamen te liggen. Het scoren werd zo wel erg eenvoudig. Door de forse nederlaag kan VZC het kam pioenschap wel vergeten. Shell—Poseidon (d) 5—6 Het laag geklasseerde Shell 2ag kans om het het als tweede ge plaatste Poseidon knap moei lijk te maken. In de laatste pe riode kon Poseidon tweemaal de Vlaardingse verdediging overrompelen. Hierdoor vielen evenzoveel doelpunten en werd tevens de wedstrijd ver loren. Periodestanden: 11, 2—3. 3—3, 5—6. ZDHC—VZC <d) 9-17 VZC was de sterkere ploeg en be haalde in Den Haag twee be-' langrijke punten. Door veel te zwemmen en goed plaatsen was het scoren een peuleschil voor VZC. Zes tegendoelpun ten vielen in een man-minder situatie .voor VZC. Periodes tanden: 21, 59. 813, 9— 17.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2