Piet Roosen nieuwe fractieleider CDA Minister doet alles om WF kapot te maken' Commissie bindt strijd aan tegen vandalisme Nieuwe vertraging zou funest zijn Vlaardingen geeft Den Haag de schuld VUURDMBS DAGBLAD SBHIEDAMSCHIGOUBAHF NIEUWE WATERWEG CODRAN! Boerderij Landvreugd zit in spanning Premiehuizen Platanendreef: Inbrekers beklimmen balkons Twee auto's vernield Aad van Lingen 'te vriendelijk' Burgemeester Scheeres: Bromfietser aangereden Adviesnota bepleit agressieve voorlichting Poppe zit er volgens Ben W naast Matinees Anne Frank uitverkocht Maassluis in 'reclamespot' van ministerie handeling eindigt in het water Dieven ruilen autobanden DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 Wat gebeurt er, als een technische school zijn 75-jarig be staan viert met een disco? Dan zijn er vee! meer jongens dan meisjes en de meeste jongens staan dus aan de kant. Toch was het gisteravond heeJ goed toeven in Passage. De Schre- damse lts keek er naar een toneelstuk en de leerlingen dan sten de benen alvast los ter voorbereiding op de sportdag van morgen- Donderdagavond komt de jubilerende school weer bijeen in het Passagetheater. Vrijdag wordt het feest af gesloten met een braderie en een markt met oude ambach ten. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat binnen afzien bare tijd gestart "kan worden met de bouw van de 46 premie-A woningen aan de Platanendreef in Holy- Noord. Over een week of twee loopt de beroepstermijn af; daarna zou het bouwbedrijf van Van der Waal BV, dat de woningen voor eigen risico neerzet, kunnen be ginnen met het slaan van de palen. De verwachting is begin maart de bouw begint. Het bouwplan is "vertraagd, nadat omwonenden bezwa ren maakten tegen de plan nen. Zij beriepen zich op het vroegere bestemmingsplan, waarin de grond was aange wezen voor bungalows. Een êchorsingsverzoek bij de Raad van State werd door de voorzitter van de afdeling Vlaardingen Zowel aan de Johan Verweelstraat als aan de Professor Rutgerstraat zijn inbrekers een huis binnen ge komen door op het balkon te klimmen en daar de deur te forceren. De 26-jarige bewoner van de woning aan de Rutgerstraat miste bij thuiskomst zijn kleu rentelevisie met afstandsbedie ning en de bijbehorende stan daard. In het huis aan de Ver weelstraat hadden de Inbre kers minder succes. Daar wer den twee portemonnees - ont vreemd, waar slechts weinig geld in zat. Wel werd het hele huis overhoop gehaald. Heinenoord Twee perso nenauto's zijn gistermorgen vernield door een kop-staart- botsing op de oprit van rijks weg 29bij Heinenoord. De aanrijding ontstond in de ochtendspits op de oostelijke oprit richting Rotterdam. 'rechtspraak ingewilligd;""öfrf- dat bij de afgifte van de ver klaring van geen bezwaar de planologische commissie van Rijnmond niet was geraad pleegd. Dat is nu wel ge beurd en die commissie had geen bezwaren tegen de wo ningbouw. "Van der Waal zit te springen om met het karwei te begin nen. Door de vertraging heb ben al enkele kopers afge haakt. Als nog een nieuwe vertraging zou ontstaan, dan zou dat funest voor het plan kunnen zijn, omdat de wo ningen dan niet meer vol gens de oude premie-rege ling gesubsidieerd zullen worden. Het ministerie voor ruimtelijke ordening heeft die subsidieregeling onlangs dusdanig veranderd, dat ko pers van de woningen aan merkelijk minder van hat rijk aan bijdragen krijgen. Als het bouwplan door nieu we vertragingen volgens in die nieuwe premieregeling zou gaan vallen, dan zouden nog meer belangstellenden hun optie op een van de wo ningen kunnen inleveren. Het bouwbedrijf is van plan om te starten zodra het licht op groen gaat Dan zullen ook alle zeilen worden bijge zet, zo meldt medewerker De Wilde van Van der Waal. „We gaan er dan in een hoog tempo tegenaan, om de wo ningen. toch nog redelijk op tijd klaar te krijgen. Ais we in maart inderdaad kunnen beginnen, dan willen we die huizen nog dit jaar opleve ren." Aanvankelijk had Van der Waai voor de bouw veer tien maanden uitgetrokken. Voor meer dan de helft van. de 46 premie-woningen zijn al belangstellenden, die een optie hebben genomen. Schiedam Gemeentesecretaris Gorissen gaat met de Tonogroep en de natuurvriendenclub NJN onderhan delen over de huur van het Koetshuis achter boerderij Landvreugd. De gemeente wil tot bezuini gingen komen voor de omge ving van de boerderij aan de Sweelincksingel en dat kan behalve voor de Tonogroep en de NJN ook consequenties hebben voor de gebruikers van de schooltuintjes. De toekomst van Landvreugd is nogal onzeker, ook binnen ;de'beneerscDmmissie zelf. B en W;hebben de gemeentesecre taris opgedragen om te bezien, of *de betaling aan de admini strateur van de beheerscom missie kar. worden beëindigd. Gorissen zal hierover met de beheerscommissie een 'gesprek voeren. B en W hebben ook besloten de subsidie voor het vrijwillig jeugd- en jongerenwerk in Schiedam vast te stellen op 55.915 gulden. Dit bedrag wordt verdeeld tussen de di verse padvindersclubs, socië teit QT, het Leger des Heils, de stichting Instuif Schiedam (sinds de herfst weer actief in zaal Irene), de CJV en de stichting gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk. Schiedam De CDA-fractie in de Schiedamse gemeenteraad heeft bij meerder heid van stemmen de 57-jarige Piet Eoosen gekozen als nieuwe fractieleider. Hij volgt de één jaar jongere Aad van Lingen op. Er was kritiek op het functio neren van Van Lingen als op positieleider, maar dat hij ge passeerd zou worden, kwam tamelijk onverwachts. Van Lingen was in mei '82 lijst trekker voor het CDA en in de chaotische verwikkelingen rond de collegevorming werd hij voor drie dagen benoemd tot wethouder. Toen hij frac tieleider werd, lag er al het voornemen om in februari '84 te evalueren. Dat is vorige week gebeurd in een besloten vergadering. Gisteren maakte CDA-fractiesecretaris Wout van Haften bekend dat Roosen hem opvolgt. Van Lingen blijft deel uitmaken van de CDA- fractie. Hij zal zich vooral met financien blijven bezighouden. „Ik denk dat de fractie mij te weinig oppositioneel vond, te vriendelijk voor de coalitie," zegt Aad van Lingen zelf. „Ik ben niet zo'n fighter. Ik hoef niet per se in de startblokken en heb er een hekel aan om oppositie te voeren om de op- Aad van Lingen positie. Ik zie mijzeit meer als bestuurder, dan als oppositie leider." Piet Roosen laat die uitspraak voor rekening van Van Lin gen, maar de nieuwe fractie leider wil „niet uit een beslo ten vergadering kletsen". Wel Zegt hij Van Lingen altijd een goede fractieleider te hebben gevonden. „Hij heeft hard ge werkt, Dat hij niet herkozen is, heeft hij ook zeer redelijk en sportief opgevat." Piet Roosen Roosen voegt daaraan toe: „Ik mag wel zeggen, dat ik com pleet verrast was toen ik uit de stemming naar voren kwam. Dat heb ik niet zien aanko men. Maar nu ik het ben, ga ik met plezier de kar trekken. Ik kom misschien ook niet als 20'n fighter over, maar dat is een kwestie van hoe je het ge sproken woord hanteert. Ik sla niet met mijn vuist op tafel, maar ik kan in woorden scherp zijn, als de knijper op zijn staart komt." Schiedam Volgens de Schiedamse burgemees ter Reinier Scheeres is minister Van Aardenne er alles aan gelegen om Wilton-Fijenoord kapot te maken, voordat het college van beroep een uitspraak heeft gedaan over de weigering van de regering om een ex portvergunning te verle nen voor een vervolgor- der van duikboten voor Taiwan. „Zo kwaaddenkend ben ik wel geworden", aldus Scheeres, die de ontwikkelingen rond de Schiedamse scheepswerf .ab surd''noemt. r Hij denkt dat de minister er op speculeert dat Wilton failliet wordt ver klaard, voordat Wilton een claim tegen het rijk kan indie nen als het college van beroep het niet verstrekken van de exportvergunning afkeurt. „Als een failliet verklaard Wilton een schadevergoeding zou krijgen, staat de fiscus klaar om dertig miljoen belas tingsschuld te incasseren." De uitspraak van het college van beroep wordt omstreeks 15 maart verwachten de minister heeft Wilton-Fijenoord tot 1 maart de tijd gegeven om uit de problemen te komen. Scheeres noemt de eisen van de minister volstrekt belache lijk. De burgemeester zei dat tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden, die de gebeurtenissen rond Wilton besprak. Hij riep alle politieke partijen op hun invloed in Den Haag aan te wenden om een gunstige afwikkeling te be werkstelligen. „De minister moet gewoon met die toege zegde veertig miljoen op tafel komen zonder al die belache lijke eisen." Scheeres sloot niet uit dat als het overleg met Dam en mis lukt de gemeente te hulp zal schieten door de grond van Wilton-Fijenoord te kopen en die vervolgens weer uit te ge ven in erfpacht. „Wie weet," hield hij de commissie voor, zonder daar voorlopig dieper op in te willen gaan. m In het drukke splts- verkeer is gistermiddag rond kwart voor vijf een bromfietser op het ge vaarlijke kruispunt Maassluissedljk/Burge- meester Prulssingel aangereden door een personenauto. De bromfietser raakte ge wond en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Door het on geval ontstond een file op de Pruissingel en de Van Beethovensingel.. Op. .het kruispunt, dat ma^ddTnvoering van het verkeerscirculatieplan flink zal worden ontlast, zijn in het verleden al diverse ernstige onge vallen gebeurd, waar van enkele met dodelij ke afloop. De situatie is iets verbeterd sinds de gemeente wat maatre gelen heeft genomen, 2oals de aanleg van een vluchtheuvel op de Maassiuissedijk. Over de toedracht* van het ongeval van gisteren was de politie vanmor gen nog niets bekend. Schiedam Met 'agressieve' voorlichting wil de welzjjnscommissie voor jeugd en jongeren proberen het vandalisme in Schiedam tegen te gaan. De com missie, ook wel genoemd naar haar initiatiefnemer Piet Roosen, bepleit in een adviesnota een zoge naamde drie-sporen-aanpak, waarvan de voorlich ting één facet is. De commissie-Roosen wil door een heel scala van maatrege len uiteindelijk komen tot één totaal actieplan. Als voorbeeld van agressieve voorlichting noemt Piet Roosen de aanpak van RET-voorlichter Groen, nadat onlangs de ruit van een Vlaardingen Het is niet waar dat de gemeente Vlaar dingen in 1983 opzettelijk feld heeft opgepot, om in de omende jaren tekorten te kunnen dekken. B en W van Vlaardingen spreken die in druk van SP-raadslid Remi Poppe tegen. Dat een aantal investeringen moest worden uitgesteld, komt ook niet door slechte planning en coördinatie, aldus Ben W, maar door de tijdrovende ver wikkelingen met de provincie en het rijk als subsidiever strekkers. Het wachten op Den Haag maakt nu eenmaal, dat elke investeringsplanning een bepaalde onzekerheid be vat, stelt het college van B en W. Poppe had half januari vragen gesteld over punten, die wei in de begroting '83 waren opge nomen, maar vorig jaar niet waren uitgevoerd. Dat komt altijd voor, antwoorden B en W, en doorgaans wordt er zelfs rekening mee gehouden dat zo'n twintig procent van de geplande investeringen niet kan worden gedaan. „Uw op- merking, dat 37 procent van de onrendabele en 30 procent van de rendabele investerings ruimte niet wordt gebruikt, is niet juist", aldus B en W in de brief aan Poppe. Het college noemt veel lagere percentages. B en W ontkennen ook dat er bij gemeentewerken proble men zijn met de dagtaak van de oprichters, die er ander werk bij moeten doen, nu er op straat minder werk in uit voering is, dan gepland. Inder daad is er minder direct toe zicht nodig en besteden de op zichters hun tijd anders, maar dat leidt nog niet tot hogere over head kc-rten bij gemeente werken, zo-ijs Poppe had ver ondersteld. Het college kan niet aangeven, wat hiervan de gevolgen zijn voor de werkge legenheid bij aannemers. bus werd ingegooid en een vrouw gewond raakte. Roosen: „Een aantal jongeren kreeg de rode bloedvlek te zien en daarbij werd gezegd: dat had je moeder kunnen zijn. Dat noem ik agressieve benadering: de gevolgen van vandalisme wor den op die wijze vertaald naar het inbeeldingsvermogen van de jongeren." Samen met buurthuizen, wijk centra en scholen zou de ge meente een anti-vandalisme- project moeten opzetten. De lesbrieven, die op lagere scho len circuleren over de politie en het milieu, vindt Roosen een goed begin. Maar de ge meente kan volgens hem meer doen om vandalisme tegen te gaan. Roosen is voorstander van een betere communicatie tussen de verschillende gemeentelijke diensten, zoals de politie, ge meentewerken, de afdeling onderwijs, openbare werken, de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), het gemeen telijk woningbeheer en de af deling voorlichting. Roosen denkt hierbij aan eén coördi natiepunt bij de gemeente. Binnenkort komt VVD-wet- bouder Luub Hafkamp met een eigen notitie over jeugd en jongeren. Roosen hoopt dat de adviezen van 'zijn' commissie hierin overgenomen zullen worden en dat B en W geld willen vrijmaken voor de ver dere' maatregelen contra het vandalisme, die hij bepleit. Leegstand Behalve de preventieve maat regelen, zoals goede voorlich ting, wil de commissie-Roosen ook activiteiten ontplooid zien die de 'kwetsbaarheid van ob jecten' verminderen, 's Avonds en 's nachts het licht laten branden in schoolgebouwen kan al veel schelen, denkt Roosen zelf, maar het kan ook effectief zijn om deze gebou wen buiten schooltijd te laten gebruiken door het vereni gingsleven. „De school krijgt dan meer een wijkfunctie, waardoor de buurt een zekere affiniteit met "het gebouw krijgt en er zelf net zo op gaat letten als de politie tijdens haar surveillances. Bovendien, als een school vaker gebruikt wordt, gaat men het zoge naamde erosie-effect tegen. Leegstand roept vandalisme op. Als er minder leegstaat, vermindert dus het vandalis me", hoopt Piet Roosen. Ten aanzien van de veelvuldi ge inbraken in schoolgebou wen staat Roosen een 'stil alarm' voor in plaats van loei ende sirenes. De kans dat de politie inbrekers pakt de pakkans is dan groter, vol gens het CDA-raadslid. De derde hoofdlijn van de door de commissie-Roosen aanbevolen drie-sporen-a«n~ pak heeft een 'repressief' ka rakter, maar is niet nieuw. Het gaat hierbij om alternatieve straffen voor de daders van vernielingen. „De REIT heeft er goede ervaringen mee. Als de jeugd zelf de schade her steld heeft, legt de politie het proces-verbaal terzijde. Daar kan een positieve gedragsbeïn vloeding van uitgaan," aldus Roosen. Zie'ook pagina 12. Schiedam De belang stelling voor het toneel stuk 'Het dagboek van Anne Frank' is in Schie dam overweldigend. De beide middagvoorstellin gen, waarvan de eerste vanmiddag om twee uur begon en de tweede mor genmiddag om dezelfde tijd, zijn uitverkocht. Voor de voorstelling van morgenavond zijn nog maar enkele kaarten over. De matinees raakten snel uitverkocht, nadat gemeen telijk onderwijsconsulent Lex Tigges en het Passage theater deze voorstelling aanboden aan het voortgezet onderwijs en er ook de subsi die voor gaven. In totaal 1200 scholieren gaan nu het stu zien. De leerlingen van enkele scholen konden niet - meer naar de schouwburg, omdat de zaal vol is. Reserveren voor de avond voorstelling van morgen is nog mogelijk onder nummer 269563. Schiedam komt op de toerneeljjst van het gezel schap tot en met mei niet meer voor. Maassluis Enkele bewoners van gemebntewoningen in Maassluis werken mee aan een radio-reclamespot van het mi nisterie van volkshuisvesting. In de 'uitzending van de over-* heid', waarvan nog niet is vastgesteld wanneer die wordt uitgezonden, vertellen de Maassluissers over hun erva ringen met geïsoleerde wonin gen. Het programma wordt ge maakt in het kader van het Nationaal Isolatie Programma. In het NIP-bulletin, dat aan alle gemeenten in Nederland wordt gestuurd, werd onlangs enthousiast beschreven hoe voortvarend Maassluis te werk gaat met het isoleren van ge meentewoningen. Door het ge meentelijk woningbedrijf zijn enkele Maassluissers gevon den, die bereid waren aan de advertentiecampagne mee te werken. Vlaardingen Het 3-jarige meisje Simone, dat gistermid dag met haar leeftijdgenootje Jeroen een. wandeling maakte in 't Hof, is in de vijver geval len. De twee waren met een wandel wagen op stap gegaan. Simone werd door omstanders uit het water gehaald. Hoe ze erin was geraakt is niet duide lijk. Het meisje werd door de politie thuis gebracht. Vlaardingen Onbekenden hebben kans gezien de dure siervelgen en goede banden van een personenauto, die aan de Mad rid weg geparkeerd stond, te ontvreemden. De 36-jarige eigenaar van de auto Awam tot zijn schrik tot de ontdekking, dat hij in plaats van zijn mooie, nieuwe spullen vier oude velgen en slechte banden onder zijn auto had. De boosdoeners hadden de banden 's nachts verwis seld. De ontvreemde goederen hadden een waarde van onge veer 4000 gulden. 3' r.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1