Boeren Zuidbuurt fel tegen landbouwprimeur Verkeer sneller weg van Koemarkt en Broersvest 'Fietspaden Van Hogendorplaan hard nodig' Eis van 3,5jaar voor overval op benzinestation Een op vijf patiënten niet uit Schiedam Flinke straffen voor Schiedamse brandstichters VIAIRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURAMT NIEUWE WATERWEG COURANT Hervormde kerk in Kethel moet gerestaureerd Natuurbehoud omstreden experiment Werkzaamheden in juni gereed Bïfe VVD doet nota windenergie over 11! WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 Schiedam De hervormde gemeente van Ke thel wil haar kerkgebouw aan het Noordeir.de laten restaureren. Hiertoe is een subsidiever zoek gedaan, dat de steun krijgt van Ben W van Schiedam. De aanvraag wordt doorge stuurd naar de rijksdienst voor monumenten zorg. die over de restauratie zal beslissen. Kethel telt twee kerken, één laat-gotische in de oude dorpskern en één neo-romaans gebouw van de katholieken in de afgelegen kerkbuurt. Het is de dorpskerk, waar het nu om gaat. Het gebouw is gesitueerd op een terp en een deel ervan is al eeuwenoud. Het onderste deel van de kerktoren dateert uit het jaar 1300. Het boek 'Bouwkundig bezit van de stad Schie dam' van de plaatselijke historische vereniging vermeldt over de kerk onder andere, dat het schip in de zestiende eeuw werd gebouwd en een eeuw later werd verbouwd, waarschijnlijk naar een ontwerp van de Delftse stadsbouw meester Arie Willeboordse van Spieringshouck. Uit die tijd zijn ook de Toscaanse zuilen, de houten tongewelven, de preekstoel (1632) en de schepenbank (1631). De noorderzijbeuk is uit de tweede helft van de vijftiende eeuw. Het interieur van de kerk is in 1968 nog geres taureerd, maar de buitengevels en het dak wer den reeds in 1928 vernieuwd. Rond het kerkhof staat een smeedijzeren hek met hardstenen pij lers uit het eerste kwart van de vorige eeuw. Hierover schreef Jaap de Raat in 2ijn boek 1' en om de dorpskerk van Kethel en Spala* ,d' B en W van Schiedam hebben ook subside ver zoeken ingewilligd voor restauratie aan de voormalige mouterij De Goudsbloem (waar op de begane grond een jongerencafc gevestigd is) en van het pand Lange Haven 126. De hervormde dorpskerk in Kethel is gebouwd op een terp. Vlaardingen/Maassluis De boeren tussen Vlaar dingen en Maassluis, aan weerszijden van rijksweg 20, lopen te hoop tegen een voor Nederland uniek landbouwplan. Zij zijn fel gekant tegen het voorne men van de reconstructiecommissie Midden-Delf land om in de Aalkeet-Buitenpolder te experimen teren met een mengeling van landbouw en natuur behoud. Dat zou voor de polder, die zich vanaf de Lickebaert en de Zuidbuurt uitstrekt tot aan de Foppenpolder bij Maasland, een landelijke primeur zijn. In het reeonstructieprogram- ma wordt grote waarde ge hecht aan een vorm van land bouw, waarbij de agrariërs zelf het nodige doen om de natuur lijke en landschappelijke waarde van het gebied in stand te helpen houden. Dat vraagt echter een specifieke aanpak. Gehoopt werd dat Schiedam De gemeente Schiedam gaat dezer dagen werken aan een betere ver keersafwikkeling van het ver keer op de Koemarkt en een betere afstelling van de ver keerslichten op de Broervest. De lange wachttijden en de slechte verkeersafwikkeling zijn veel automobilisten een doorn jn het oog. De belangrijkste verbetering is het maken van een gecombi neerde afwikkeling van het rechtdoorgaande en rechtsafs- laande verkeer van de Rotter- damsedijk én van het recht doorgaande verkeer vanaf de Gernt Verboonstraat. In ver band hiermee wordt het weg dek van de Koemarktbrug an ders ingedeeld. De rijstrook voor de richting Oranjestraat wordt 85 centimeter breder. Dat bevordert de verkeersaf wikkeling. Halverwege dit jaar start men met de juiste af stelling van de verkeerslich ten. Nu kost het een automobi list tijdens het spitsuur onge veer een kwartier om van de 's-Gravelandseweg naar de Rotterdamsedijk ie komen. Ook het oprijden van de Bui tenhavenweg wordt met een betere indeling van de weg vergemakkelijkt. Er moet nog worden bekeken of er nog meer maatregelen nodig zijn voor het verkeer op de Buiten- havenweg. Daaraan wordt in het tweede kwartaal begon nen. De kiosken, die nu nog in aan bouw zijn, worden in april op geleverd en aansluitend daar op' wordt het plein eromheen bestraat. De tram krijgt dan ook definitief een halteplaats. De aansluiting van de Hoog straat op de Koemarkt wordt eveneens gereed gemaakt. Dan neemt men ook het deel van de Lange Haven en de Hoog straat onder handen. Daar moeten ook nog twee kiosken worden gebouwd. Het pleintje voor het VVV- kantoor bij de Buitenhaven- weg wordt herbestraat. Dat omwerp sluit aan bij dat van de. Koemarkt. De taxistand- De verkeersafwikkeling van de Koemarkt en de Broersvest wordt verbeterd. plaats, die er nu nog is, krijgt een andere plaats op de Koe markt. Op de Broersvest en op het pleintje voor de VVV hebben in het verleden molens ge staan. Ter herinnering daar aan vvordt de oorspronkelijke plaats door middel van een cirkel aangegeven. Dit gebeurt op initiatief van stichting De Schiedamse Molens, die bij de cirkels zorgt voor aanvullende informatie over de molens. Rond 1 juni moeten de werk zaamheden op de Broersvest en Koemarkt achter de rug zijn. Vlaardingen De Vlaardingse VVD-afdeling is van het idee afgestapt, dat in de wijk Holy een beperkt aantal huizen en be drijfjes met windmolens van energie kan worden voorzien. In herschreven nota windenergie staat nu, dat de stroom die met de molens wordt opgewekt direct aan het electriciteitsnet moet worden geleverd. De makers Jan Elants en Wïm Klink trokken de nota een tijdje geleden terug, toen bleek dat er bij de dienst gemeentewerken en het energiebedrijf ernstige twijfels bestonden over de haal baarheid van hun plan. In de nota pleitten zij voor een windmo lenpark in de Broekpolder. Binnen twee weken komt de VVD, aldus raadslid Klink, met een gewijzigde nota, die financieel be ter onderbouwd is. landbouwers hiervoor geïnte resseerd konden worden. Een aantal boeren is inder daad geïnteresseerd, maar het plan stuit nu op grote tegen stand van de boeren in de Zuidbuurt en ten noorden van rijksweg 20. Steun is er echter van een klank bor drom missie, die ten behoeve van de recon structie het contact mei de boeren moest leggen. Als de boeren zich blijven ver zetten, wordt de situatie heel penibel. De Zuidbuurt wacht al twintig jaar op ruilverkave ling en gehoopt werd, dat op basis van algemene vrijwillig heid tot boerderijverplaatsm- gen kon worden gekomen. Het idee om er natuurbehoud aan te koppelen kan nu een spaak in het wiel steken. Discussie In een poging om alle betrok kenen op één lijn te krijgen houdt de Midden-Delfland Vereniging morgenavond een 'brede discussie* over de Aai- keet-Buitenpolder. Die avond wordt gehouden in De Mag neet, gevestigd aan de Huis te Veldelaan in Maasland. De aanvang is om acht uur. Sprekers zullen zijn: Siem van der Kooij, landbouwer uit de Zuidbuurt; J. van Rheenen, plaatsvervangend voorzitter van het Bureau van Uitvoe ring in Maasland; en twee le den van de reconstructiecom missie, te weten Gerard Peet van de Midden-Delfland Vere niging en J. van Rijn van Al kemade van de organisatie Natuurmonumenten. Ook andere landbouwaspec- ten, waar natuurbehoud een rol spelen, kunnen op deze avond aan de orde komen. De Midden-Delfland Vereniging, die tot doel heeft de belangen van zowel boeren, recreanten als natuurbeschermers te be hartigen, kent een steunwerk- groep, die op 19 maart over de problematiek zai vergaderen m de Dorpshoeve te Schiplui den. Leraar bestolen Vlaardingen Een onbeken de is gisteren overdag een school aan de Boslaan binnen gegaan, heeft het polstasje van een leraar meegenomen en is ongezien verdwenen. De le raar was in een ander lokaal bezig met een uitzending van de schooltelevisie. In het tasje zaten geld en papieren. Rotterdam De Rotter damse rechtbank heeft gis teren de vijf jongeren ge vonnist, die de oude wijken van Schiedam enkele maanden onveilig hebben gemaakt met de nodige brandstichtingen. Al naar gelang hun aandeel werden de daders gisteren veroordeeld tot straffen van twee maanden voorwaarde lijk tot veertien maanden onvoorwaardelijke celstraf. De officier van justitie had straffen geeisi van drie maanden voorwaardelijk tot twee jaar gevangenisstraf. In de maanden juli tot okto ber van het vorige jaar stichtte het vijftal, steeds m groepjes van wisselende sa mensteling, branden in slooppanden. Enkele malen moesten de bewoners van aangrenzende huizen wor den geevacueerd, omdat het vuur dreigde over te slaan. Tegenover de rechtbank verklaarden de werkloze Schiedammers te hebben gehandeld uit verveling. Enkelen van hen wilden door de branden de voorna melijk Turkse bewoners van sommige stralen de stuipen op hel lijf jagen. Een keer stichtten zij opzet telijk brand juist op het mo ment dat de Schiedamse brandweer de handen vol had aan een grote brand m het industriegebied. Slechts met hulp van de Vlaarding se brandweer kon worden voorkomen dat het vuur vanuit het slooppand over sloeg naar een enkele me ters verder gelegen be woond huis In Schiedam- Zuid, waar het vijftal ook enkele malen actief was ge weest, werd zelfs door be woners overwogen een par ticuliere brandwacht op te richten. Enkele uren voor dat de bewoners voor het eerst op patrouille wilden gaan, werden de brand stichters echter gearres teerd. De politie was ze op het spoor gekomen, omdat bij vrijwel alle branden in slooppanden dezelfde jonge lui vooraan naar hel blus werk stonden te kijken. Bewoners willen grond niet kwijt Vlaardingen De aanleg van vrijliggende fietspaden langs de Van Hogendorplaan en de Van Linden van den Heuvellsingei, waar politiek Vlaardingen zich herhaaldelijk voor heeft uitge sproken, loopt gevaar. Bewoners van laan en singel blijken met bereid om ten bate van die aanleg grond af te staan. „Daardoor kunnen we op sommige punten nauwelijks uit de voelen", aidus verkeersingenieur Jan Loosbroek van gemeentewerken gister avond in de commissie verkeer De vrijliggende fietspaden zouden meer veiligheid moe ten brengen voor de duizen den scholieren, die op fiets of brommer van de route gebruik maken De paden zijn onder deel van het plan, dat Rijn mond heeft ontworpen om de regionale fiets verbindingen in kaart te brengen en te verbe- Rotterdam Driejaar en zes maanden eiste officier- van jusïtie mr. De Wit vanmorgen voor de Rotter damse rechtbank tegen de 23-jarige man, die op 30 november met een vriend een gewapende overval pleegde op het benzinestation aan de Vlaardingse Holysingel. Zijn medeplichtige, die volgens de ver klaringen gericht heeft geschoten op de kassier van het pompstation, kwam door een fout bij het trans port vanmorgen nog niet voor. De 23-jarige verdachte hield vol dat hij niet had be grepen dat het de bedoeling van zijn maat was om het pompstation te overvallen. Hij wist wel dat de ander een revolver bij zich had en de twee hadden geruime tijd de omgeving aan de Holysingel ver kend. De verdachte hield echter bij hoog en bij laag vol, dat hij zich pas realiseerde wat er gebeurde toen de beide mannen in het winkeltje bij het pompsta tion stonden. Officier De Wit hechtte niet veel waarde aan die verklaring. Zeker niet omdat de tweede verdachte tegenover de politie heeft verklaard, dat het plan voor de overval door beiden van tevoren was uitge dacht. De verdachte zei, dat hij zich pas realiseerd dat hei om een overval ging, toen de ander een pi stool tegen de kassier z'n hoofd drukte. Hij deed een greep in de kassa en vluchtte met 2000 gulden het winkeltje uit. Toen hoorde hij, aldus zijn verklaring, achter zich een schot. Mr. De Wit achtte het bewezen, dal de 23-jartge ver dachte medepliehtmg was aan een poging tot dood slag. Hij eiste drie jaar en zes maanden gevangenis straf. Over veertien dagen doet de rechtbank uit spraak. Schiedam Een op de vijf patiënten van het Schielandziekenhuis woont niet in Schiedam. Dat is gebleken uit het jaarverslag van het Schie landziekenhuis over 1982. Wethouder Luub Haf kamp heeft dit gezegd te gen de leden van de raadscommissie voor wel zijn en volksgezondheid. Die oenand el de gister avond het eerste jaarver slag van het Schiedamse ziekenhuis na de fusie. Els Heil wig (CDA) merkte op dat het jaarverslag oud was. Er stonden veel zaken in, die inmiddels achterhaald waren. Zij maakte zich zor gen over het nijpende tekort aan archiefruimte in het zie kenhuis. „Daarvan was dus twee jaar geleden ^1 sprake. Hoe is de situatie nu?" wilde zij van wethouder Hafkamp weten. VVD'er Gerard Ver- hulsdonk verwonderde zich er over dat het ziektever zuim onder het personeel van de polikliniek zo groot was. Hij vroeg naar de oor zaak hiervan. Wethouder Hafkamp gaf toe dat het lang had geduurd voordat het jaarverslag er was, maar daar lag volgens hem aan ten grondslag dat het verslag het eerste jaaro verzicht was na de fusie. Over het gebrek aan archie fruimte kon hij geen uitsluit sel geven. Dat wordt nage vraagd. Verder meldde wet houder Hafkamp dat er tus sen de directies van het Vlaardingse Holyziekenhuis en het Schielandziekenhuis regelmatig overleg wordt ge voerd over verregaande sa menwerking. „De directie van Schieland vindt dat dat overleg nodig is", vertelde de wethouder, „maar dan wel in het juiste tempo. Schieland heeft pas een fusie achter de rug." Het hoge ziektever zuim was volgens wethouder Hafkamp hoofdzakelijk te wijten aan de spanningen rond de fusie. „Het heeft lang geduurd, voordat het bekend was wie er mocht blijven en wie niet. De me dewerkers hebben onder grote druk gestaan", zei hij. 1 teren. Maar zoals het er nu uit ziet, kan de gemeeme met dc benodigde grond verwerven om die fietspaden zonder pio- blemen aan te leggen. AL noodoplossing had Loosbroek bedacht, dat je voor de aanleg van de fietspaden ook par keerplaatsen kunt laten ver vallen. Die zouden op een an dere plaats weet gocreeerd moeten worden. De commissie verkeer zat met het dilemma. Of de situatie ac cepteren zoals die is, zodat er langs het ene stuk weg wél en langs het andere stuk niet een vrij fietspad komt; of proberen om de benodigde grond alsnog te verwerven, wat een vertra ging van jaren kan opleveren; of de fietspaden ten koste van parkeerplaatsen laten gaan. Vervangende plaatsen kunnen gevonden worden op het gras veldje achter de flats aan de Van Hogendorplaan, maar daar zullen de bewoners niet erg gelukkig mee zijn. Er moest gisteravond een keu ze gemaakt worden, want als de gemeente met snel de plan nen inlevert komt de subsidie van het rijk in gevaar. „We hebben ons voor die vrijlig gende fietspaden uitgesproken en daar moeten we aan vast houden'', meende Wim Kwak- kelstem (PvdA). Hij vond dat de gemeente eerst moest pro beren de grond, die aan de be woners in erfpacht is uitgege ven, te verwerven. Mocht dat niet lukken, dan moet er geko zen worden voor het aanleg gen van de fietspaden ten kos te van de parkeerplaatsen. Het belangrijkste, vond Kwakkel- stein en met hem de hele com missie, is dat dat fietspad langs het hele traject doorloopt. „Anders krijg je op het kleine stukje waar dat fietspad niet ligt een levensgevaarlijke situ atie."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1