16 MBMB LOKAAL Schilder maakt tweede dichtbundel immMËHZvj fj-p-ïH- Schiedam koopt pand in Hoofdstraat aan Geen subsidie voor Wegwijzer I Afbraak ophoi x T Bibliotheek richt zich meer op buitenlanders i*.y Sottendams Nieuwsblad woensdag 15 februari 1S84 Pieter de Goede wil veel vertellen in weinig woorden >-I jgfeifi*a{J j Pïeter de Goede in de Peperstraat. Viaardingen Een goedlachse vjjfenzeventi- ger, met een kaal voorhoofd, een bril en grijze lokken om de oren. Pieter de Goede, die gister middag in café de Peper zijn tweede dichtbun del presenteerde. Hij geeft die bundels in eigen beheer uit Geen veelschrijver, deze De Goede. Wat hij ziet wil hij in woorden vangen. Liefst in zo weinig mogelijk woorden. 'Achteruitkijk spiegel', heet zijn tweede boekje. De Goede is een geziene figuur in cultureel Viaardingen. Vroeger had hij een schildersbe drijf en was hij voorzitter van de commissie na tionale gedenkdagen. ,,En van de commissie vlaggetjesdag. Dat was een prettige tijd, toen de haringvangst nog een rol speelde." Hij schreef veertig jaar geleden al. „Ik heb alleen lagere school, ik schrijf op gevoel. Misschien heb ik het ook een beetje van mijn vader meegekre gen." Maar hij relativeert zijn schrijverij. „Je wordt zo gauw over het paard getild." Herinneringen spelen een grote rol in de ge dichten van De Goede, maar ook actuele ge beurtenissen grijpt hij aan. De moorden in 5a- bra en Chatilla, de onderhandelingen in Gene ve. „Je leest een bericht in de krant en be vroedt de ellende. Daar wil ik van vertellen, zo veel mogelijk in zo weinig mogelijk woorden", zegt hij, een bolknak opstekend. „Alleen met de bedoeling, eigenlijk, om een ander te laten zien hoe zwaar of hoe licht die dingen wegen." Boekhandelaar Aart Pontier hielp De Goede bij de keuze uit de stapels gedichten, die de voor malig schilder heeft gemaakt. „Viaardingen heeft niet zoveel mensen die iets naar buiten brengen. Er worden stapels manuscripten naar uitgevers gestuurd dat hoor ik wel eens in mijn werk maar het culturele leven blijft ui terst mager." Pontier deed ooit zijn uiterste best om literaire avonden te organiseren, maar de laatste tijd komt dat er niet meer zo van. De boekverkoper is van plan om via een enquette de belangstel-, ling voor literaire avonden te peilen. De verte genwoordiger van de afdeling cultuur op het. stadhuis toonde daar gistermiddag in de Peper wel belangstelling voor. Het tweede boekje van- De Goede is in een oplage van ongeveer 200 stuks verschenen en kost m de boekhandel ze ven en een halve gulden. Spaghetti Vrouwen kunnen donderdag spaghetti eten in wijkcentrum de Heipaal in Vlaardingen- Holy. De eetgroep is een van de dingen die op de activitei tendag voor vrouwen op het programma staan. Vanaf ne gen uur staat de koffie klaar en is er tijd voor een babbeltje, "s Middags om half twee is er een kledingbeurs die tot half vier duurt. De vrouwen kun nen ook creatief aan de gang. Om zes uur komt het eten op tafel, maar wie aan wil schui ven moet zich wel om twaalf uur 's middags opgeven er vierenhalve gulden betalen. Avonds wordt er bingo ge speeld. Bingo Dé Schiedamse wïjkvereniging Nieuwland houdt donderdag een bingo-avond in diensten centrum De 4 molens aan de Nieuwe Damlaan. Er worden tien rondes gespeeld, die elk een gulden kosten. De toegang iff gratis. Carnaval In wijkcentrum de Heipaal aan de Meerkoetstraat Vlaardingen-Holy wordt za terdagavond een groot carna- valfeest gehouden. Het feest wordt muzikaal opgeluisterd door de Fantasia's. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden en het carnavalsfeest begint om acht uur 's avonds. Schiedam De gemeente Schiedam koopt het pand Hoofdstraat 239 aan. Het ge bouw. dat nu nog eigendom is,'van M.Coster, kan worden aangekocht uit het een kre diet van 1,3 miljoen gulden, dat de raad heeft beschik baar gesteld. De aankoop wprdt gedaan in het kader van de stadsvernieuwing in Schiedam-Zuid. Overname van het pand is noodzakelijk om de verbele- rings- en herindelingsplan nen te kunnen uitvoeren. Het pand bestaat uit een woonhuis en twee stenen werkplaatsen loodsen, een gedeeltelijk houten loods en een gedeeltelijk stenen loods. Het pand en de opstallen, die worden aangekocht zijn zo slecht, dat ze uiteindelijk on der de slopershamer vallen. Schiedam De regionale studie- en beroepenmanifes- tatie Wegwijzer krijgt van de gemeente Schiedam geen subsidie voor de beurs, zoals die in 1983 gehouden is. B en W hebben dat het bestuur van de stichting Wegwijzer laten weten. Het ging om een bedrag van duizend gulden, dat als tegemoetkoming in de onkosten gevraagd werd. Doel van de beroepenbeurs is scholieren te oriënteren op de mogelijkheden na beëin diging van* de schoolperiode. Opbouwwerk prikkelt klanten tot actie Schiedam Een op bouwwerker botst vaak met de gemeentehoewel zij er allebei zijn in het belang van de stad. Een opbouwwerker draagt alternatieven aan, als bewoners zich ontevre den voelen over ambte lijke plannen en an ders tóch wel. Een opbouwwerker is een soort ideeenbus, die zorgt voor coördinatie van activiteiten van vrijwilligers in zijn wijk. Een manusje-van-alles met zijn speeifieke deskundigheid, zagen we in deel twee. Zo komt een opbouwwerker van alles tegen. Klaagt er een buurtbewoonster over hoge bomen die het zonlicht uit haar woning houden, dan wijst hij de weg. Klaagt men over oude kranten die te weinig worden opgehaald, dan weet hij wel een adresje. Het kan door Kor Kegel ook over veel gewichtiger za ken gaan. Zo is in Schiedam- Zuid opbouwwerker Armand van Puyvelde betrokken bij kleinschalige economische ac tiviteiten, zoals een milieucen trum: een aardig plan voor de wijk. En in Schiedam-Oost is Anton van Bijnen bijvoorbeeld be trokken geweest bij de opstel ling van de verkeersnota voor die wijk, die nogal ingrijpende gevolgen zou kunnen hebben. Ook dit soort bezigheden kan opbouwwerk worden ge noemd. Daarom hebben de be wonersorganisaties en de op positie in de Schiedamse ge meenteraad zo'n moeite met de opmerking van wethouder Luub Hafkamp, dat een op bouwwerker beter zijn taak moet afbakenen. De vraag is: waar begin je en waar is het eind? Misère Een opbouwwerker maakt de mensen wegwijs. Als zij over een probleem, dat de stad aan gaat, een brief willen schrij ven, kan de opbouwwerker aangeven hoe en aan wie. Met dit soort vragen komt men ook wel bij de sociaal-raadsvrou wen of het maatschappelijk werk, maar deze instanties zijn er meer voor problemen in de individuele sociale sfeer: als je in de misère zït Om een voorbeeld te geven. Een actueel resultaat, dat dank zij het opbouwwerk tot stand kwam, is de oprichting van het Stedelijk Huuroverleg, waar gesproken wordt over huurverhogingen in Schiedam en het functioneren van de sa menwerkende woningcorpora ties van de SSSW. Ook de Energiegroep Schiedam-Zuid is er gekomen via het opbouw werk. En in zekere mate is de vereniging Bond van Uitke ringsgerechtigden Schiedam (BUS) een resultaat geweest van samenwerking tussen vrij willigers en opbouwwerk. Het zijn goede voorbeelden, vindt PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf, van de emanci patorische kracht van het op bouwwerk. Zonder steun en begeleiding hadden uitkeringsgerechtig- Riet van Lambalgen (CDA) Herman Noordegraaf (PSP/PPR) den misschien nog geen eigen belangenclub gehad. Noorde graaf vindt het dan ook vol strekt onterecht, als Hafkamp en ook de PvdA suggereren dat opbouwwerk mensen af- reden zijn om in hei opbouw- hankelijk maakt. werk te snoeien, aldus Noor- In de Schiedamse praktijk degraaf. blijkt juist dat veel verenigïn- Hij vroeg de coalitie expliciet, gen beter zijn gaan draaien, waaruit dan blijkt dat Sehie- De 'klanten' van het opbouw werk worden zichtbaar tot ac tie geprikkeld. Daarom mag het argument, dat mensen er afhankelijk van worden, geen dammers van opbouwwerk werk, vindt de voltallige oppo- eerder afhankelijk worden sitie, en daarom begnjpt men dan mondig. Maar PvdA-frac- vooral van de PvdA de nega tieleider Ge Brouwer wist niet tieve houding niet. De opposi- meer te noemen dan een vaag tie meent, dat het opbouw- voorbeeldje in Nieuwland, werk door de coalitie opzette- v/aar overigens geen opbouw- lijk ondergewaardeerd is, om werk bestaat. dat er geld gevonden moest Juist achtergestelde groepen worden in het kader van de hebben baat bij het opbouw- bezuinigingen. Hafkamp werd ronduit verwe ten dal hij een rechtlijnige be zuinigingsnota had laten ver vaardigen in plaats van dat hij een goede inhoudelijke analy se had laten maken. „Toegeschreven naar de bezui nigingen," verweet PSP/PPR- raadslid Bart de Leede wet houder Hafkamp. Voor klein links was het een reden om op uitstel aan te dringen. Hafkamp ontkende dat 'Op bouwwerk van nu naar straks' een pure bezuinigings nota is. Maar onmiddellijk liet hij daarop volgen, dat de op- bouwwerknota vooruitgescho ven is om de behandeling er van te doen samenvallen met de begrotingsmarathon en de financiële ombuiging, ook wel analyse bestaand belei- d' (ABB) genoemd. Hafkamp heeft het opbouw werk uitgelicht. Het CDA vroeg hem bij monde van Riet van Lambalgen naar alle be loofde notities over het verde re sociaal-cultureel werk (kin deropvang, jeugd- en jonge renwerk, bejaardenwerk, emancipatie enzovoorts). Maar die sectoren komen pas later dit jaar aan de orde. Gevaarlijk „Een klap in het gezicht van de bewonersorganisaties en de werkers, want zij moeten daardoor de grootste bezuini ging in het sociaal-cultureel werk opbrengen," aldus Bru- seker. „De mensen voelen zich terecht belazerd en in de kou gezet. Vorig jaar vonden wij met ons allen nog. da* "in elke wijk minstens étn op bouwwerker moest komen!" De oppositie pleit juist voor uitbreiding van het opbouw werk, omdat dit instituut men sen stimuleert samen de schouders te zetten onder maatschappelijke problemen in plaats van op de buren te gaan zitten kankeren. De CPN noemde daarom Haf kamps beleid gevaarlijk. Vol gens Bruseker kunnen bewo ners van oude wijken hier op nieuw een argument in zien om zich van de politiek af te keren. Een politiek probleem. Hoe kijken de coalitiepartners PvdA en VVD hier nu tegen aan? Met hun meerderheid in de raad bepalen zij tenslotte de politiek in de praktijk. Daar over handelt deel vier van deze serie over het opbouw werk. De vorige twee artikelen in de» serie over het Schiedamse opbouwwerk wer den geplaatst op 8 en li februari. Viaardingen De gemeentebibliotheek gaat zich meer rich ten op etnische min derheden zoals Tur ken en Marokkanen. Het is de bedoeling om het aantal romans in het Turks en Ara bisch te verdubbelen. Slaat dat aan, dan zal de collectie boeken in die talen nog verder worden uitgebreid. Directeur Lamens zegt dat de bibliotheek al geruime tijd de beschikking heeft over enkele tientallen boeken in het Turks en Arabisch, maar dat de belangstelling van de buitenlanders wat is tegenge vallen. „We hebben er eigen? lijk ook nooit reclame voor gemaakt. Maar in het over leg met vertegenwoordigers van buitenlanders kwam naar voren dat die belang stelling er wel degelijk is. Vandaar dat we er wat meer aandacht aan gaan beste den." Volgens Lamens komen er wel al veel buitenlandse kin deren naar de bibliotheek. „Die worden op school op de mogelijkheden van de biblio: theek gewezen. Ze lenen meestal Nederlandse boeken. Op school lezen ze en daar worden ze op de mogelijkhe den van de bibliotheek ge wezen. Dat heb je met de volwassen buitenlanders na tuurlijk niet," aldus Lamens, die daaraan toevoegt dat het met het aantal Nederlanders dat gebruik maakt van de bi bliotheek ook niet zo best is gesteld. „Zestig procent van de mensen komt hier niet. Dus het is helemaal niet zo vreemd dat er niet zo veel buitenlanders komen. Bo vendien zitten er onder de buitenlanders veel analfabe ten," Momenteel beschikt de bi bliotheek over een wisselen de collectie van vijftig Turk se en Arabische romans, die steeds wordt betrokken van de landelijke bibliotheek centrale. Binnenkort zal die collectie worden verdubbeld. Daarnaast zijn onlangs enke le tientallen buitenlandse boeken aangeschaft. Lamens wijst er op dat de bi bliotheek sinds kort over een lijst beschikt, waarop alle brochures en informatiebul letins over culturele minder heden staan gerangschikt die de bibliotheek in huis beeft* De meeste informatie is be£ doeld voor mensen die bep roepshalve met buitcnlanr ders hebben te maken, maar ook voor buitenlanders zelf zitten er handige dingen tus,- sen. Zo heeft de bibliotheek enr kele uitgave van het Bureaü Voorlichting Gezondheids^ zorg Buitenlanders, waarin veel eenvoudige medische voorlichting in de buiten landse talen staat. De tekstei) zijn ook verkrijgbaar op gef luidscassette, zodat ze ook toegankelijk zijn voor buij tenlanders die niet kunnen lezen. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2