Chaos bij 'Anne Frank' Nieuwbouw Kinsbergen bedreigd door geluid VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCBE COURANT MBjjjjE WATERWEG COURAGE Poppeboze vragen in commissie Jeroen Krabbé geërgerd weg uit Passage SG duldt Centrumpartij niet op welzij nsmarkt Holy-Noord is teleurgesteld in gemeente Nieuwe directeur voor bibliotheek Interpretatieverschil met Rijnmond Steendijkpolder teleurgesteld over hoorzitting Tarieven vrije liggers drie procent omhoog DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 Sefwlierert spelr-n hj'W-wssj Lij vadjnrleJlrpg Schiedam De acteurs waren verbijsterd, docenten reageerden timide en verbouwereerd. De zwijnestal, die joelende scholieren dinsdag in het Passagetheater hadden aangericht, leidde ertoe dat de tweede matinee gistermiddag geen doorgang vond. Jeroen Krabbé, re gisseur van 'Het dagboek van Anne Frank', wilde zijn groep niet nogmaals blootstellen aan het wangedrag van de Schïedamse lieverdjes. „Het leek wel, alsof zij Albert Raeijmaekers het stuk goed De jongsten van de Sint Marti- nusschool kregen gisterochtend rondleidingen door het Passage theater. De kinderen ramen een kijkje in de filmcabine, in de kleedkamers en op het podium, waar het fraaie decor van 'Het dagboek van Anne Frank' stond opgesteld. Heljn eerst hadden "leegge plunderd," zei een leraar aan geslagen. Tijdens de eerste ma tinee was het een lawaai van jewelste geweest: gekraak en gefrommel van zakken chips hadden voorbereid, kwamen teleurgesteld thuis met de me dedeling, dat het niet door ging, omdat vooral de leerlin gen van Nleuwelant er zo'n rommeltje van hadden ge en rollen drop, kauwgomge- maakt. Volgens Connie Eg- klap, gespetter met limonade gïnk, directrice van het Passa- en smijterij met zuurtjes, dat getheater, waren er echter alles ging gepaard met gegie chel, fluiten en geroep. Al na één minuut deed Jeroen Krab bé de oproep het tumult te sta ken, „Jullie zijn hier gekomen om naar een stuk te luisteren. Willen jullie dat ook doen?" Maar het hielp weinig. Het bleef een gênante kakofonie van ordeverstorende geluiden. In de pauze staken de veertig docenten de koppen bij elkaar. Hun aanwezigheid had in het duistere Passage geen enkele kalmerende invloed gehad. Daarom kregen de rumoerige jongeren bij aanvang van de tweede helft het voorstel om te vertrekken, zonder dat er straf zou worden opgelegd. Van de ruim vijfhonderd, aan wezige leerlingen verdwenen er ongeveer honderd. De rest bleef zitten, jnaar het bleef een nerveuze bedoening. De acteursvonder wie Krabbé die zelf "de rol van Anne's vader kinderen van meer scholen, die schuld hadden aan de or deverstoring. In Passage be vonden zich ook leerlingen van onder andere de Hargahof en het gymnasium. Op Spieringshoek, Schraven- lant en andere scholen was 'Wat vertel ik mijn vrouw...?' De automobilist, die gis teravond zijn auto had ge parkeerd op de Buitenha venweg, maar verzuimd had de handrem goed aan te trekken, keek raar op zijn neus toen hij later op de avond naar huis wilde. Zijn voertuig stond niet meer netjes langs de kant, maar lag in de plomp, vast gezogen in de modder. „Hoe moet ik dat mijn vrouw vertellen...?", sta melde de man, toen hij de zichzelf te waler gelaten auto ontwaarde. De brandweer moest eraan te pas komen om de auto weer op de kant te takelen. Schiedam De Schïedamse Gemeenschap wil ook dit jaar weer een welzijnsmarkt organiseren, maar zal alle mede werking stopzetten als de Centrumpartij eraan meedoet. Dat is gisteravond besloten. In eerste instantie zai de Schïedamse Gemeenschap de CP een standplaats weigeren. Mocht de SG echter via een kort geding toch verplicht worden de partij toe te iaten, dan zal de culturele stichting onverwijld alle verdere bemoeienis mot de welzijnsmarkt staken. In het overleg, da; de SG heeft gehad niet middenstandsor ganisaties. is ervoor gepleit om geen enkele politieke partij toe te laten. Op die manier zou een eventueel incident rond #>en boycot van de Centrumpartij voorkomen kunnen wor den. De Schiedamse Gemeenschap vindt echter politieke partijen principieel welzijnsinstellmgen en dus onmisbaar op een welzijnsmarkt. ..Dan desnoods maar een proces." al dus gisteravond de SG-direct ie, die daarin gesteund wordt door het bestuur en de stafmedewerkers. De welzijnsmarkt zal plaatsvinden in de Schiedamse feest- week, die van 22 tot 30 september wordt gehouden. Ge plande activiteiten zijn onder meer de kermis, het drum bandfestival en een Lange-Haven feest van de tienjarige Quibus. AOW'er tijdelijk als GW-administrateur veel aandacht besteed aan Anne Frank, ter voorberei ding op het toneelstuk. Van de geschiedenis wisten zij dan ook genoeg. Maar eenmaal in Otto Frjmk speelt, gingen na Passage kwam goed naar vo- afloop geërgerd weg. Voorbereid ren, dal veel' scholieren 'voor het eerst een theater binnen kwamen. Er ontstond een schoolreh-jesachtige sfeer. „Hel stuk was wel voorbereid, maar er is kennlijk niets gedaan om de kinderen iets van theatere- tiquette bij te brengen," zei Gisterochtend kregen de scho lieren, die 's middags naar de tweede matinee zouden gaan, le horen dat de voorstelling Connie Eggink gisteravond, was afgelast wegens het wan- Op dat moment was Passa^ gedrag van andere leerlingen stijf uitverkocht, extra stoelen daags ervoor. Kinderen van waren bijgezet. De voorstelling scholengemeenschap Spie ringshoek, die onder leiding van catecheseleraar Han 5Kleine accommodaties aanmerkelijk duurder7 Vlaardingen Jos Sloot, voorzitter van wijk vereniging de Hoevenbuurt, is hevig te leurgesteld in de gemeente, die niet wil meewerken aan uit breiding van zaal de Deel. De vereniging wilde dat gebousv, waarin ook twee scholen ge vestigd zijn, uitbouwen tot een buurtcentrum. Burgemeester en wethouders houden echter vast aan een grote centrale ac commodatie voor heel Holy- Noord. „Ik wilde het eerst niet geloven", reageert een verbou wereerde Sloot in de buurt krant op de brief van de ge meente. Het samenwerkingsverband in Holy-Noord, waarin de vereni gingen de Hoevenbuurt en de Hoofdsteden buurt verenigd zijn, moet niets hebben van het plan voor een groot wijk centrum dat twee miljoen gul den kost. De betrokkenheid van de bewoners bij de ver schillende verenigingen in de wijk wordt daardoor kleiner, vreest de Hoevenbuurt. De ge meente denkt echter, dat een paar kleine accomodates aan merkelijk duurder zouden zijn dan een centrale voorziening. Sloot vraagt zich af xvaar de gemeente die wetenschap van daan haalt, want: „Er is nog geen enkel plan ontwikkeld, er staat nog niets op papier." De gemeente schrijft, dat zij alle waardering heeft voor de tijd, die het samenwerkings verband in de ontwikkeling van alternatieven heeft gesto ken. Sloot kan echter weinig waardering voor de gemeente opbrengen. Het vertrouwen in het stadsbestuur is volgens de voorzitter danig geslonken. „Er wordt slordig omgespron gen met de wensen en menin gen van de bevolking." De in spraak verordering is prachtig, vindt Sloot, maar de gemeente moet nog leren om echt met de bewoners te praten. Hij ziet er weinig brood in om nu samen met de gemeente plannen voor de centrale accomodate in de wijk te ontwikkelen. „Het blijft een gebouw, ver uit onze buur»." voor volwassenen en hogere klassen van de diverse scho len, de derde die voor Schie dam op de planning stond, was immers wel doorgegaan en met succes: Krabbé en de zij nen oogstten een staande ova tie. Onderwijsconsulent Lex Tig- ges had al vorig jaar lesbrie ven doen uilgaan naar de scholen, zodat de leraren het stuk met hun leerlingen kon den voorbereiden. De kinde ren moesten verplicht aanwe zig zijn, op straffe van een vrije middag overblijven. Die sanctie werd na de pauze dins dagmiddag opgeheven. Overigens liet de Passage-di rectie weten, dat nien het tu mult de bclangrijksie reden was geweest om de tweede matinee af te lasten tenslot te was er een contract met het organisatiebureau Jacques Senf. De oorzaak werd door Passage gezien in een tech nisch mankement aan de bandopname, die tussen de di verse changementen door werd afgedraaid. Hierop wa ren fragmenten uit Anne Franks dagboek le horen. Ook gisteravond, vlak voor de pau ze, deed de geluidsband weer moeilijk. Schiedam De Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek aan de Lange Haven in Schiedam krijgt weer een nieuwe directeur. Het college van B en W van Schiedam heeft besloten de heer H. Ewoldl voor te dragen voor deze functie, die twee jaar va cant is geweest. Eijn officiële benoeming staat op de agenda voor de raadsvergadering van maandagavond. Die vergade ring begint om acht uur in het stadskantoor. Vlaardingen Pas eind deze maand wordt iets duidelijker, of de bouw van 110 woningwetwoningen op de voormalige Van Kinsbergenplaats in de Zeehelden buurt wel doorgang zal kunnen vinden. Het openbaar lichaam Rijnmond wil geen verklaring van geen bezwaar afgeven voor de bouw, omdat de geluidshinder rond de woningen, afkomstig van bedrij ven, te groot zou zijn. Vlaardingen vindt dat onzin: er hebben altijd woningen ge staan. en er zijn nooit klachten over de geluïdsdruk geweest. De inspectie van de volksgezondheid moet er nu aan te pas komen om advies uit te brengen. De discussie over de geluidsproblemen is eigenlijk niet meer dan een juridisch ge vecht. Hoewel de geluidsdruk In de wo ningen ruim onder de grens zal komen te liggen, die volgens de wet op de geluids hinder moet worden aangehouden, maakt Rijnmond tegen hel nieuwbouwplat toch bezwaren omdat de geluidsdruk buiten de woningen te groot zou zijn. Het openbaar lichaam gaat daarbij uit van het maximale geluid, dat bedrijven rond de Vulcaanha- ven zouden mogen produceren volgens hun hinderwet-vergunningen. In de prak tijk maken die bedrijven echter aanmer kelijk minder herrie dan volgens die ver gunning is toegestaan en Jan Landsheer, project-coordinator op het stadhuis, ver wacht niet dat de machines van die be drijven in de komende jaren méér herrie zullen gaan maken. „Met alle moderne apparatuur en alle maatregelen die geno men worden zal dat eerder minder wor den." Als de inspectie voor de volksgezondheid het standpunt van Rijnmond deelt, en uK ook het ministerie de geluidsdruk te hoog zou vinden, dan zou die nieuwbouw op dè Van Kinsbergenplaats in ernstige mate worden bedreigd. Isolerende maatregelen aan de woningen hebben geen zin, omdat het juisT de geluidsdruk buiten de wonin gen is. die Rijnmond onaanvaardbaar vindt. Toch is Landsheer redelijk optimistisch dat de problemen opgelost kunnen wor den. „Het is een duidelijk verschil van in terpretatie van de wet op de geluidshinder tussen Rijnmond en de gemeente Vlaar dingen. Ik denk dat het probleem wel op gelost kan worden. Dat wil zeggen: ik hoop hel." Vlaardingen/Maassluis Vier Eritrese vluch telingen staan op de nominatie om het land te worden uitgezet. Het gaat om de 23-jarige Senet Tezfe uit Rotterdam, de 26-jarige Kifle Gebreg- zïahber Tessai uit Maassluis, de 25-jarige Lerom Serke uit Vlaardingen en de 25-jarige Kebrom Abraham uil Krimpen aan den IJssel. Omdat zij niet als politiek vluchteling worden erkend en om die reden geen asiel krijgen, zul len zij binnenkort over de grens worden gezet. De plaatselijke kerken zijn in actie gekomen door stapels handtekeningen naar staatssecreta ris Korte te sturen en ook de VVN, de Vereni ging Vluchtelingen Nederland, neemt het voor de EntreeCrs op. „Juridisch", steil Co Kooij. voorzitter van de Vlaardmgse afdeling van de VVN. „zal de Raad van State met deze uit spraak gelijk hebben. Maar ze moeten ook naar de mens kijken. Deze Eritreers zijn al jaren m Nederland en je kan ze toch niet naar die ellen de terugsturen." De Vlaardingse VVN heeft overigens al eerder met dit 'bijltje' gehakt. On geveer een jaar geleden werd de uitzetting van Lemlen Tesfaldei door intensieve acties voor komen. „Als zij terug moeten, wordt het hun dood", weten de kerken en de VVN. Kebros Abraham drukt het anders uit: „De krokodil wacht op mij." Vlaardingen De dienst van gemeentewerken en het college van B en W van Vlaardingen zijn voornemens een 66-jarige register-accountant tijdelijk aan te stellen als administrateur van de dienst van gemeentewerken. De vacature, die is ontstaan door het met de VUT gaan van administrateur Langstraten, is nog niet opgevuld en het kan nog wel enkele maanden duren, voor een vaste kracht kan worden aangesteld. De register-ac countant, die de functie nu voorlopig moet vervullen, is aangetrokken via een uitzendbureau. Het raadslid Remt Poppe van de Socialislicsc Partij is woest over de gang van zaken. Hij is voornemens in de vergadering van dc commissie voor perso neelszaken, die vanavond plaatsvindt op het stadhuis, zeer kritische vragen over de zaak te stellen. Poppe vindt hel van de gek ke' dat de met de VUT ver trokken administrateur lijde lijk wordt vervangen door ie mand die de pensioengerech tigde leeftijd heeft overschre den Hij vindt het ook onjuist, dat een register-accountant op die plek wordt neergezet. „Zo'n man is veel duurder dan een administrateur: dat kost scheppen geld. En het is lang zamerhand wel bekend hoe lang 'lijdelijk' in Vlaardingen kan duren." Poppe zal van avond ook wijzen op hei feit, dat de tijdelijke opvolger van Langstraten uit Heerlen komt, en dus in een hotel gehuisvest zal moeten worden Hij wil er pnder meer naar informeren, voor wiens rekening die hotel kosten komen. „Er zijn zeker vier figuren m de top van gemeentewerken, die de hele dag met hun dui men lopen te draaien. Laat die maar wei ken voor hun geld, een van hen kan makkelijk dat baantje aanpakken. De op lossing die nu gekozen wordt kost zeer veel geld, maar on dertussen moet er wel bezui nigd worden op het uitvoerend personeel." Directeur J.Gerritze van ge meentewerken vindi de op winding van Poppe maar on zin. „Het duurt even voor m die vacature kan worden voor zien. en in de tussentijd moet het werk gewoon doorgaan. Je kunt niet het werk een paar maanden stilleggen." Dat via het uitzendbureau een regis ter-accountant als lijdelijke ad ministrateur wordt aangetrok ken vindt Gerritzc terecht. „Als je tijdelijk iemand m zo'n functie aanstelt, dan kun je daar niet de eerste de beste voor nemen." Volgons Gernt- ze vallen de kosten van die tij delijke aanstelling wel mee. De wervingsprocedure voor een nieuwe administrateur is in volle gang. Advertenties hebben al een behoorlijk aan tal reacties opgeleverd Er zijn ook sollicitaties bij van men sen die bij de gemeente zelf werkzaam zijn. Germze kan niet zeggen wanneer daar een benoeming uit kan voortko men. „De keuze uit de kandi daten moet nog plaatsvinden, en daarna zit je meestal nog vast aan de opzegtermijn die dc uiteindelijke kandidaat heeft Maassluis De bewonerscom missie bodemonderzoek Steen dijkpolder is teleurgesteld over de manier, waarop de commis sie voor de bezwaarschriften van de gemeente Maassluis on langs een bezwaarschrift van de commissie in een hoorzit ting heeft behandeld. Dat be zwaarschrift was ingediend te gen het besluit van de ge meenteraad. nm de bewoners- groep geen subsidie te geven om een van de leden een cur sus toxvcologie Vergif kunde'f te laten volgen. Die cursus achten de bewoners van be lang m het kader van de ver- ontreinigingsproblemen van de bodem van hun wijk. De bewonerscommissie meent dat de coin missie voor de be zwaarschriften de klacht met serieus genoeg heeft behan deld. Tijdens de hoorzitting liet met name VVD-raadslid Evers volgens de bewoners duidelijk merken, de belangen onvoldoende af te wegen. In maan zal de commissie voor de bezwaarschriften ad vies aan de gemeenteraad uit brengen. Op voorhand heeft de bewonersgroep laten weten, haar bezwaarschrift te hand haven. Schiedam De enorme ver hoging van de havengelden voor de zogenaamde vrije liggers is van de baan. De ge meente wilde de tarieven dit jaar met meer dan vijftig procent verhogen, maar het ministerie van binnenlandse zaken heeft daar een stokje voor gestoken. De vrije liggers, die fel heb ben geprotesteerd tegen de aangekondigde verhoging, halen opgelucht adem. „Heb ben we niet voor niets gepro testeerd", was het commen taar van Vrije-Liggerswoord- voerder Goof Hendriks. De havengelden voor plezier vaartuigen, die niet in jacht havens liggen maar Ln ge- meentcwater. zullen dit jaar slechts trendmatig met drie proeent worden verhoogd. Burgemeester Scheeres neeft al wel aangekondigd dat de tarieven de volgende jaren fiks zullen worden opgetrok ken. De gemeente wilde de havengelden voor de vrije liggers met meer dan vijftig procent verhogen, omdat ze in vergelijking met die van de jachthavens, de afgelopen jaren flink zijn achtergeble ven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1