Diploma, geen werk Schoolzwemmen niet eerder =i dan derde klas Buitenhaven Maassluis deze zomer uitgebaggerd 9 Wanneer zijn grenzen bereikt Vlaardings luierplan 'Vrij willigerswerk geen wondermiddel* VLAARDINGS DAGBIAO SCHIEDAMSCHE GOURAHT NIEUWE WATERWEG CRURANT Kademuren Binnenhaven kunnen het niet aan Provincie set Schiedam Stichting: fietsveer in mei weer varen Schielandziekenhuis ontslaat 23 geslaagde verpleegkundigen College aan verontruste onderwijzers: Stichting gereserveerd over flankerend ouderenbeleid V ideorecorder gestólen □WATÏRWEG VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 Vlaardingen Wat de hoofden van de afdelingen sport en on derwijs van de gemeente Vlaardingen betreft moet en kan het schoolzwemmen in de gemeente op het huidige niveau worden gehandhaafd. Dat het kan is mogelijk dank zij een 'verantwoor de financiële; exploitatie van de gemeentelijke zwembaden'. de wijken Holy. Ambacht en Babberspolderkan bijna dertig procent van de leerlingen niet zwemmen. Aan het begin van het tweede leerjaar is ligt het aantal niet gediplomeerde leerlingen op 71 en 52 procent, door het schoolzwemmen een jaar eerder te laten starten kunnen 20 procent meer leer lingen worden bereikt. „Het feitelijk nut van het school zwemmen zou dan dus toene men''/concluderen de hoofden van dienst. Tot op heden werd voor het schoolzwemmen altijd meer geld uitgetrokken, dan er ge bruikt werd. Vorig jaar was een bedrag gereserveerd van 227.677 gulden voor het schoolzwemmen, terwijl de uiteindelijke kosten 182.733 gulden bedroegen. Voor dit jaar is een bedrag gereser veerd van 191.064 voor de zwemlessen en worden de uit gaven geraamd op slechts 179.499 gulden. Zij zeggen dat het een aanzien lijk bedrag zou gaan kosten het aantal uren zwemlessen uit te breiden en ook de tweede klassen zwemles te geven, dan moeten er namelijk zwemuren van verenigingen en zwem scholen zouden moeten wor den afgepakt. De inkomsten van het schoolzwemmen we gen niet op tegen de weggeval- Jen inkomsten van de zwem scholen en zwemverenigingen. Ook kan het aantal jaren dat zwemlessen worden gegeven kan niet worden terugge bracht. Gemiddeld hebben leerlingen twee jaar nodig om de zwemdiploma's A en B te behalen. i Alleen de leerlingen van de derde en vierde klas krijgen zwemles. Uit een onderzoek is gebleken, dat op 15 juni van het vorige jaar 52 proeent van de leerlingen uit de oostwijk, het centrum en de West wijk geen zwemdiploma heeft.. In Maassl De Maas- siuise Buitenhaven wordt minder diep uitgebag gerd dan gebruikelijk is. Hierdoor kan op dit kar wei, dat in 1974 voor het laatst is uitgevoerd, door de gemeente enkele dui zenden guldens worden bespaard. De Maasluise haven behoort 580 centimeter diep moeten zijn. Door hier een meter af te" knibbelen gaat het karwei slechts 90.000 gulden kosten. Dat wordt door de gemeente verantwoord geacht, omdat het gebruik van de haven aanmerkelijk is teruggelopen. De kredietaanvraag wordt in de eerstvolgende raadsverga- dering behandeld. De werk zaamheden kunnen dan in mei of in juni worden uitge voerd. Het uitbaggeren valt onder het 'normale' onder houd aan de haven. In de af gelopen tien jaar is de diepte van de haven bij de sluizen teruggelopen tot ongeveer 3,70 meter. Tussen de haven mond bij de Nieuwe Water weg en de sluizen loopt de diepte met een meter terug. Bovendien zijn in het profiel van de haven bulten ont staan. „Als een schip vast dreigt te lopen wordt meer motorvermogen gegeven. De schroef draait sneller, werpt modder op, die even verder op op een berge vormt", al dus een medewerker van de Havendienst. De Buitenhaven is het ge deelte van de Maassluise ha ven tussen de Nieuwe Water weg en de sluizen van het Hoogheemraadschap Delf land. Dat gedeelte wordt om economische redenen uitge baggerd. „Van dat gedeelte wordt het meest gebruik ge maakt", zegt W.A. Breedveld van de afdeling Economische zaken van het Maassluise stadhuis. „Om in de Binnen haven te komen moeten schepen de spoorbrug en de brug voor het normale ver keer passeren." Momenteel moeten schepen wachten met het binnenvaren van de Maassluise haven tot het tij gunstig is. Door het uitbaggeren wordt het voor de sleepboten Van Smit Tak tot 11.000 pk moge lijk de reparatiewerf van dat bedrijf aan de Buitenhaven aan te doen. zonder daarbij op hoog water te hoeven wachten. Tot op heden moes ten de binnenkomende zee slepers óf Maassluis voorbij varen óf wachten tot het vloed werd. „De verwachting is, dat de schepen van Smit Tak na het uitbaggeren weer naar Maassluis komen voor het groot onderhoud of om te overhalen zoals men dat noemt. Dat- heeft altijd in Maassluis plaatsgehad, maar die activiteit is naar Rotter dam verplaatst in verband met de diepte van de haven." De Binnenhaven van Maas sluis wordt niet uitgebaggerd, hoewei volgens personeel van de Havendienst hei in de Binnenhaven drukker is dan in de Buitenhaven. Dat daar met gebaggerd wordt ligt aan de conditie van de kaden. „Die dreigen te verzakken als er gebaggerd zou worden. Het uitdiepen van de geul is geen probleem, maar de ka den kunnen het niet aan", zegt men bij de Havendienst. Woonwagenkamp rekent op terrein aan Schie Van de 29 zijn 23 leerling-verpleegkundigen na het behalen van het diploma door het Schielandziekenhuis ontslagen. Ze verschenen demonstratief In het zwart op de diploma-uitreiking. Tussen Vlaardingen en Pernis Brielle De in januari opge richte Stichting Veerdienst De Nieuwe Maas stelt alles in het werk om op 1 mei het voet- fietsveer Vlaardingen-Pernis weer dienst te laten doen. Op 20 mei van het vorig jaar is de „veerver binding tussen Vlaar- •dingen en Pernis gestaakt. De ?nu opgerichte stichting heeft de nodige initiatieven ont- .plooid om dit veer als een 'werkgelegenheidsproject weer -in de vaart te krijgen. "Om dit mogelijk te maken "[heeft het openbaar lichaam -Rijnmond a) een eenmalige [bijdrage van 30.000 gulden be schikbaar gesteld. Aan Vlaar dingen en Rotterdam is ge vraagd om elk I0.00Q gulden beschikbaar te stellen. Spijke- nisse en Schiedam is gevraagd em elk 5000 gulden als eenma lige bijdrage te betalen. Spijke- nisse beslist daar een dezer da gen over. iHet eerste streven van de nieuwe stichting is te voorzien in de noodzaak van een veer, "omdat voetgangers en fietsers -nu niet van Vlaardingen naar Pemis kunnen. Ook wordt door de stichting begonnen met de opleiding voor een ka pitein, een motordrijver en een radarspecialist. Een be langrijk aandeel in het geheel levert het bureau Alternatief Werk'in Rotterdam. Schiedam In rouwkleding namen 23 geslaagde leer ling-verpleegkundigen gistermiddag hun diploma in ontvangst. De reden: na het behalen van het diploma verpleegkundige-A zijn ze door het Schielandzieken huis ontslagen. Onder grote belangstelling van familie en vrienden werden in de aula van het Schiedamse ziekenhuis gisteren in totaal 29 diploma's uitgereikt. Zes ge slaagde leerling-verpleegkun digen van het Holy-ziekenhuis kwamen er wel goed vanaf. Zij blijven in dienst van het Vlaardingse ziekenhuis, waar zij drieënhalf jaar geleden 2ijn aangenomen als leerling. Maar de feestelijke gebeurtenis werd overschaduwd door het ont slag per eind juni van de 23. Met een brok in de keel zei di recteur Annemarie Doove- Smulders van de school voor opleidingen in de gezondheids zorg, die het theoretische deel van de opleidingen verzorgd, dat ze eigenlijk niet goed wist wat ze moest zeggen. De ver pleegkundig-directeur van het Schielandziekenhuis Corry De Frel-Schop had haar gevraagd niet over de ontslagen te pra ten, maar dat kon ze niet. „Ik vmd het verschrikkelijk", aldus mevrouw Doove. „We hebben jullie opgeleid om je werk te behouden en dan ge beurt dit. Het gaat ons ver schrikkelijk aan het hart. Hoe het nu verder moet? Ik weet het ook niet." Volgens algemeen-directeur Sonneveld van het Schieland ziekenhuis is het onmogelijk de 23 geslaagden in dienst te houden. Hij wijt het aan het natuurlijk verloop waarin de laatste jaren danig de klad is gekomen. „Enkele jaren gel den was dat nog 25 procent. Bij de pas gediplomeerden zelfs hoger. Maar dat is niet meer." Sonneveld wijst bovendien op de inkrimpingsoperatie die het ziekenhuis net achter de rug heeft. „De mensen die weg wilden zijn toen al weggegaan. De rek is er nu echt uit", aldus de algemeen-directeur, die zegt dat de groep geslaagden voorrang zal krijgen als er va catures ontstaan. Per 1 maart heeft het Schie landziekenhuis weer 16 leer ling-verpleegkundigen in dienst genomen. Volgens Son neveld is dat nodig om een evenwichtige opbouw tussen gediplomeerden en leerlingen te behouden. Zie ook pagina 11 Vlaardingen Ook het col lege van B en W vraagt zich af wanneer met alle bezuini gingen in het onderwijs de grenzen van wat nog verant woord en toelaatbaar is zijn bereikt. Dat schrijft het col lege in een brief aan de teams van de openbare kleu terscholen en de scholen voor gewoon en buitenge woon onderwijs in Vlaardin gen. De schoolteams hadden in december in een brief aan het gemeentebestuur hun grote bezorgdheid uitgespro ken over de kwaliteit van het onderwijs, die steeds verder achteruit dreigt te gaan door de nog altijd toe nemende bezuinigingen. In die brief hadden de school teams onder meer gesteld, dat het tijd wordt binnen de scholen alles eens op een rij tje te zetten, en dat de ont wikkeling van schoolwerk plannen daarom wat zou moeten worden vertraagd. Die werkplannen zijn nodig in het kader van de nieuwe wet op het basisonderwijs. Met dat laatste is het college het niet eens. B en W vinden dat het pas op de plaats ma ken niet hoeft in te houden, dat er niet meer aan die schoolwerkplannen kan worden gewerkt. „Dit hoeft niet te betekenen dat het een wordt gedaan en het ander nagelaten", aldus de ant woordbrief. De raadscom missie voor onderwijs heeft zich deze week achter de in houd van het schrijven ge steld. Het college Iaat weten de aanhoudende zorg voor het onderwijs met de school teams te delen» „zij het wel licht dat onze invalshoeken hier en daar verschillen". Ook de ABOP krijgt de brief. De onderwijsvakbond had onlangs ook haar onge rustheid over de kwaliteit van het onderwijs kenbaar gemaakt. Schiedam Onder druk gezet door de Zuidhollandse gedeputeerde drs. Ineke Günther (VVD) lijkt de gemeente Schiedam terug te komen op een 'onaan vaardbaar' dat drie jaar geleden werd uitgesproken over 22 eventuele plaat sen voor een nieuw woonwagenkamp. De locatie gelegen tussen rijksweg 20 en het spoor en vlak naast de hocg- spanningsleiding, komt misschien in aanmerking om ais woonwagenterrein ingericht te worden. Op dit terrein nabij de Sehïe, te bereiken via de Delflandse- weg, is plaats voor twintig tot dertig woonwagens. Het is niet bedoeld als alternatief voor het woonwagenplan-Koe- koekslaan, waar meer dan zes honderd bewoners bezwaar schriften tegen hebben inge diend. Het is bedoeld als aan vulling, want de Koekoeks laan kan niet alle woonwagens herbergen, die nu nog aan de afgelegen Schiekade staan. Ernstig nadeel van de plek is, dat met deze locatie de beoog de integratie van kampbewo ners en andere Schiedammers niet bevorderd wordt. Maar de suggestie om het kamp ander halve kilometer langs de Schie op te 'schuiven' dichter naar de bebouwde kom toe, is door mensen op het geïsoleerde woonwagenkamp zelf gedaan. En van B en W hebben die be woners nu begrepen, dat die suggestie 'interessant' is. Dat komt vreemd over, want drie jaar geleden nog kregen de kampbewoners te horen, dat alle terreinen in de stad onderzocht waren. Zo werd de kaalslag aan de andere zijde van Schie, achter het station Schiedam/Rotterdam-West en de vuilcontainers van de VAM, waar vroeger de Paral lelweg liep, afgewezen met het argument, dat het terrein een industriéïe bestemming had. Binnen de oppositie in de Schiedamse gemeenteraad is men nu geneigd ook alle ande re suggesties van weleer op nieuw aan te kaarten. Als bij de ene plek de bezwaren zijn weggevallen, kan dat mis schien ook gelden voor de an dere locaties, die dan wat meer binnen de woonwijken kun nen liggen, of in elk geval dichterbij, Zo blijven stemmen opgaan om een deel van het woonwa genkamp te huisvesten op de plaats, waar ook vroeger enke le woonwagens stonden: aan de Buitenhavenweg, of anders aan de Maasdijk, na de verbre ding hiervan. Deze locatie wordt als gunstiger beschouwd dan bijvoorbeeld de Parallel weg of de plek bij het hoog spanningsnet. Vóór 1985 Dat het begrip 'onaanvaard baar' ten aanzien van deze fjlaats nu wel mee lijkt te val- en, komt overigens alleen maar omdat gedeputeerde Günther nadrukkelijk heeft laten weten, dat Schiedam vóór 1 januari 19B5 ook zijn steentje moet hebben bijgedra gen aan het provinciaal woon- wagenbeleid. Mevrouw Günther heeft zich geórgerd aan het dralen rond het plan-Koekoekslaan en noemt ook de geplande wo ningbouw op het Schutters veld, waartij woonwagenbe woners voorrang krijgen, geen schoolvoorbeeld van hoe het moet. Daarom schreef zij eind vorig jaar een dringende brief aan de gemeente Schiedam, die tot schriftelijke vragen leidde van PSP/PPR en Dv66. Tot verbazing van deze partij en leken B en W echter tot op heden nauwelijks haast te ma ken met het woonwagenbe- leid. In een poging geld te vinden om het flankerend oude renbeleid in Vlaardingen mogelijk te maken, heeft de Stichting Raad voor het Ouderenwerk het 'Vlaarding se luierplanuitgedacht. Het groeiend aantal bewoners van verzorgingstehui zen dat met incontenentieprobïemen kampt, zou vol gens dat plan niet langer via de apotheek van specia le broeken, luiers en matjes moeten worden voorzien De stichting wil die, mits het ziekenfonds daaraan goedkeuring hecht, voortaan bij de groothandel be trekken. Voor de zes Vlaardingse huizen levert dat jaarlijks een besparing van 65.000 gulden op. Ministerieel zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. Ver zorgingstehuizen en gezondheidszorg vallen onder hetzelfde departement, zodat er mogelijkheden zijn tot interne afstemming. Een simpele, maar doeltreffende manier van bezuini gen. meent de stichting. Vlaardhigen Het flankerend ouderenbeleid van het ministerie van WVC houdt voor Vlaardingse bejaarden een aantal teleurstellende aspecten in. Vooral het op voeren van het vrijwilligerswerk als het nieuwe won dermiddel zou de steeds groter wordende problemen bagatelliseren. Opleidings- en continuïteitsproblemen en demotivatie van het personeel zijn enkele van de kwalijke ontwikkelingen die de Stichting Raad voor het Ouderenwerk voorziet. In een discussienota wordt uit voerig ingegaan op de nieuwe koers die Den Haag voor het ouderenbeleid heeft uitgestip peld. Flankerend beleid gaal er vanuit dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven functioneren in de eigen woonomgeving. Dat betekent dat plaatselijk allerlei voorzie ningen moeten worden getrof fen om de thuissituatie te on dersteunen. Voor de stichting staat het bui ten kijf dat daarvoor extra geld moet worden uitgetrok ken. Allerlei bezuinigingen bij verzorgingstehuizen en de ge zondheidszorg maken budget tair neutraal flankerend beleid onmogelijk, vindt de stichting, in een indirecte oproep aan het gemeentebestuur met geld oyer de brug te komen. Als belangrijke peilers voor het nieuwe beleid worden ge noemd: dagopvang en dagver zorging in verzorgingstehui zen; nachtopvang in verzor gingstehuizen, tijdelijke ver zorging, alarmering en een uitgebreider maaltijdvoorzie ning. Tevens zou een aanvul lend vervoerssysteem moeten worden ontwikkeld om al die voorzieningen bereikbaar- te maken. De gedachten gaan daarbij uit naar twee perso nen busjes. Vlaardingen heeft volgens de stichting alle reden de toe komst nog somberder in te zien- dan vele andere gemeen ten. Dat komt vooral door de relatief snelle vergrijzing van de stad (veel mensen onder de 50 verhuizen naar elders), het grote tekort aan verzorgings plaatsen dat in 1990 al tot 200 kan zijn opgelopen als in het centrumgebied voor die tijd geen nieuw verzorgingstehuis wordt gerealiseerd en de slechte verdeling van de te huizen over Vlaardings grond gebied. Het tekort aan verpleeghuis bedden heeft als bijkomend ef fect dat de gemiddelde leeftijd en daardoor de verzorgings- graad wordt opgeschroefd. Over de nota wordt dinsdag 28 februari in verzorgingstehuis De Meerpaal een forumdiscus sie gehouden. Die begint om acht uur. Schiedam Onbekenden hebben gisteren uit het pand van Victoria BV aan de Stric- kledeweg in Schiedam een vi deorecorder gestolen, die een waarde heeft van 1900 gulden De inbrekers zijn binnengeW men door een ruitje in te slaan en vervolgens het raam te one- 'nen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1