'Wilton niet uitsluiten van marine- opdrachten' Vlaardingen treedt uit brandweergemeenschap VVD-wethouders betalen 'Wassenaar' zelf VLAARDINSS OABBLAD SCHIEDAMSCHE CQURAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT Minister betaalt mee aan 'oortjes' 'Anderhalf miljoen is hier te vinden' Kleine gebouwtjes Gusto gesloopt Gaslek: auto in brand Museum bewaakt via televisie Schiedam wijzigt grenzen ISR Besparing onduidelijk Oude kastanje nu kunst stukje E-m? CDA-kamerlid Van Iersel: 'Toestand rond Deltaweg gevaarlijk' Dief hengelt naar kleding Jongetje aangereden en viii wenen i» t- J-p DINSDAG 28 FEBRUARI 1984 Vlaardingen/Schiedam Het laatste financiële obstakel voor het openstellen van de 'oortjes' aan rijksweg 19, bij de Vijfslui zen. is weggenomen. Na de ge meenteraden van Schiedam en Vlaardingen en de provincie heeft nu ook minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat toegezegd financiële steun te zullen verlenen. Het restant van 1,2 miljoen wordt door haar departement 'opge hoest'. Met de hele operatie is een bedrag van ruim 6,5 mil joen gulden gemoeid. Nog in ieder geval dit jaar moet met de uitvoering van de werkzaamheden worden be- gonnen. Als het aan gedepu teerde staten ligt, gaat de eer ste spa al deze week de grond in. De minister wil nog niet mee werken aan het maken van een volledige aansluiting van en naar de tunnel. Daarover wenst zij pas te denken als er meer duidelijkheid bestaat over de aanleg van de tweede Beneluxtunnel of de Blanken- burgtunnel. Een studie daar over wordt eind dit jaar afge rond. Van de 6,5 miljoen gulden voor het 'oortjes-project' moet ook de aanpassing van de Vlaardingerdijk en het door trekken van de Westfranke- landsedijk worden bekostigd. De betrokken, gemeenten zijn bij het werk gebaat, omdat de verkeersafwikkeling op ver schillende plaatsen kan wor den verbeterd. Bewoners Nieu welaan: Vlaardingen Bewo ners van de Nieuwelaan in Vlaardingen hebben fel gereageerd op het be richt, dat het college van B en W vandaag en mor gen in Wassenaar tracht dekking voor een begro tingstekort van drie mil joen gulden te 'vinden'. Cocky van Dijk van de Nieuwelaan, al jarenlang voorvechtster voor het behoud van de bestaande woningen, meent dat de helft van het benodigde bedrag gemakkelijk bij elkaar te krijgen is, „Dat kunnen ze hier zó komen halen. Als ze de wonin gen aan de Nieuwelaan niet aankopen, maar ge woon laten staan, bete kent dat niet alleen dat er uitstekende woningen gehandhaafd blijven, maar tevens dat de ge meente zeker anderhalf miljoen gulden uitspaart. Daar hoeven ze dan niets voor te doen." Volgens een andere be woner van de Nieuwe laan is de rest van het benodigde bedrag mis schien ook nog te vinden op de Nieuwelaan. „Als ze niet aankopen, dan hoeven ze ook niet te onteigenen. En dat scheelt ook nog eens an derhalf miljoen." Schiedam Enkele kleine ge bouwtjes op het Gustoterrein in Schiedam-Zuid zijn ge sloopt. Hiertoe is opdracht ge geven door IHC in Sliedrecht, omdat door vernielingen, die in de loop van de tijd op het terrein zijn aangebracht, ge vaarlijke situaties zijn ont staan. „Dat leek ons verstandiger", aldus woordvoerder Lijnbach. De sloop zou volgens hem niet het gevolg zijn van de verkoop van het terrein. „Er heeft zich geen gegadigde gemeld. Het gaat ook uitsluitend om kleine gebouwen. De grote bedrijfs hallen blijven staan." Schiedam De auto van een 28-jarige Vlaardinger is gister middag op de Hargalaan in Schiedam in brand gevlogen toen de bestuurder overscha kelde van gas op benzine. De Hargalaan moest ter hoogte van de Sportlaan tien minuten worden afgesloten voor het verkeer Toen de man had overgescha keld, kwam de auto pruttelend tot stilstand, waarna vrijwel onmiddellijk brand ontstond onder de moterkap. Het ver moeden bestaat dat gas, dat uit de gasverbrander lekte, vlam vatte toen er door het omscha kelen een vonkje bij kwam. Er kwamen twee brandweerau to's aan te pas om het vuur te blussen. Schiedam Het Stedelijk Mu seum gaat in maart over tot de installatie van tv-bewaking in alle zalen. Het systeem via de monitor moet de taak van de museumsuppoosten verlichten, maar het is volgens wethouder Posthoorn geenszins de bedoe ling dat er mensen bij het mu seum weg moeten of overbodig worden. Wel kan er dankzij de tv-be waking op uitzendkrach ten in het weekend worden bespaard. Per zaal komen er twee camera's en een monitor te staan. Vlaardingen De brand weergemeenschap Noordelij ke Delta <BND) kost Vlaar dingen veel geld en levert weinig voordeel op. Tot die conclusie zijn burgemeester en wethouders gekomen en zij stellen daarom voor om uit het samenwerkingsver band te treden. De BND biedt de gemeenten die lid zijn voorzieningen als een alarmcentrale en opleidin gen voor brandweerlieden. „Vlaardingen heeft zijn ei gen goede voorzieningen", stelt een woordvoerder van de gemeente. De kosten van het lidmaat schap van de BND worden voor 1984 geraamd op 56300 gulden. Voor dat geld mag Vlaardingen gebruik maken van de alarmcentrale in Bot terdam en van de opleidingen van de BND. „In feite profite ren alleen de kleinere ge meenten, die zelf geen alarm centrale en geen opleidingen kunnen bekostigen, van die voorzieningen", stelt de ge meente. „Het kost allemaal te veel." Of de maatregel ook geld be spaart, en hoeveel, is echter niet duidelijk. In de overeen komst staat namelijk, dat de ledenraad van de gemeen schap vuststelt wat de finan ciële consequenties in geval -van uittreding zijn. Het op stappen van Vlaardingen per april 1985 betekent, dat de BND voor de andere lidge meenten duurder wordt. Die gemeenten zouden daarvoor een aanzienlijke vergoeding kunnen vragen, die de bespa ring voor een deel teniet doet. Burgemeester en wethouders vragen desondanks aan de ge meenteraad, om woensdag avond te besluiten uit de ge meenschap te treden. Daar voor bestaan meer redenen dan alleen de hoge kosten. Er zou teveel Rotterdamse in vloed op materieel en organi satie bij de Vlaardingse brand weer zijn en de contacten met de andere leden zouden stroef verlopen. „De financiële ge volgen echter", stelt H. Bril van de gemeentelijke afdeling financiën met nadruk, „zijn niet meetbaar." Nota stadsvernieuwing beoogt stedelijk plan Aanvankelijk wekt het de indruk, dat de Schiedamse plantsoenendienst een beel dend kunstenaar In dienst heeft genomen. Misschien was die oude kastanje te fi guratief en moest het geheel wat abstracter worden maar het kon natuurlijk ook zijn, dat de artiest ermee wil de uitdrukken hoe in de kunst geknot wordt- Maar navraag bij de gemeente- voorlichting leerde, dat hier geen sprake is van verrijking van de stad met kunstwer ken; eerder van een verar ming van het natuurschoon. Er is geen kunstenaar aan te pas gekomen. De kastanje, die recht tegen over het politiebureau in de Lange Nieuwstraat staat, moest gekapt worden, omdat hij van binnenuit was gaan rotten, zo luidt de verklaring. Inderdaad is op de enig over gebleven zijtak een bruine vlek te zien in het hout. „Het is spijtig, die boom behoort tot de oudste van Schie dam", aldus de gemeente- voorlichter, die eraan herin nert dat vorige zomer een reusachtige tak van de boom afbrak en bovenop een zand bak terechtkwam. Er speel den toen geen kinderen. De plantsoenendienst was ech ter geschrokken van het risi co, dat de voorbijgangers lie pen. Knotten werd gezien als een noodzakelijke ingreep. Schiedam CDA-kamer lid Joost van Iersel vindt, dat een combinatie Da- men en Wilton-Fijenoord niet bij voorbaat uitgeslo ten mag worden van bui tenlandse marine-orders. Doet zo'n kans zich voor, dan dient er overleg te komen tussen de werven RDM en de Schelde en de regering. Het kabinet staat nog steeds op het standpunt dat Wilton-Fije noord geen buitenlandse marine-opdrachten in de wacht mag slepen ten kos te van de beide staatswer- ven. De CDA'er heeft dat gisteren verklaard tegenover een dele gatie van het CDA in Schie dam, die een pleidooi hield voor bet behoud van werkge legenheid bij de bedreigde scheepswerf. Piet Roosen, CDA-fraetievoorzitter in de Schiedamse gemeenteraad, was vooral over de uitspraak van zijn partijgenoot over de marine-orders optimistisch. „Van Iersel heeft duidelijk geen nee gezegd toen we hem vroegen wat er moest gebeu ren als een combinatie van Damen en Wilton-Fijenoord op de vrije markt een buiten landse marine-opdracht kan krijgen." Verder verklaarde Van Iersel zijn best te zullen doen om de datum van 1 maart van tafel te krijgen, waarvoor het kabi net een definitieve beslissing over Wilton-Fijenoord wil ne men. Het CDA-kamerlid was het met de delegatie eens dat geen overhaaste beslissing mag worden genomen. Van Iersel stelde dat Damen en Wilton- Fijenoord samen een goed ren derend bedrijf kunnen vor men. Maar hij wees erop dat Damen niet per se op de Schiedamse scheepswerf is aangewezen. „We moeten er voor uitkijken dat Damen niet afhaakt", zo hield hij de Schie damse delegatie voor. Volgens Van Iersel liggen de kansen voor Wilton om op eigen kracht te overleven zeer moei lijk tot onmogelijk. Directe aanleiding voor het Schiedamse CDA om een plei dooi voor Wilton-Fijenoord te houden bij de eigen kamer fractie was een oproep van de Schiedamse burgemeester Kei nier Scheeres om de druk op de ketel in Den Haag zo hoog mogelijk op te voeren. Piet Roosen:,, We zijn niet naar Den Haag gegaan om het daar even te gaan maken, maar vanuit onze verantwoor delijkheid tegenover de werk nemers van Wilton-Fijenoord en de hele Schiedamse bevol king. Wij als Schiedammers spitsen de zaak natuurlijk toe op Wilton, terwijj! de kamer het hele werfgebeuren in Ne derland bekijkt. Het enige wat we kunnen doen is druk op de ketel houden. We hebben heel goed begrepen dat de werkne mers van -Wilton-Fijenoord niets aan mooie woorden heb ben, maar dat ze brood op de plank willen. Wij hebben ons steentje bijgedragen." Schiedam Als op 1 januari 1985 de wet op de stads- en dorpsvernieuwing in werking treedt, ko men in Schiedam de officiële grenzen aan de zoge naamde ISR-gebieden te vervallen. Dat zou in principe kunnen betekenen, dat Schiedam ook renovatie- en nieuwbouwplan- nen gaat maken voor gebieden buiten Schienoko en Schie dam-Zuid. -Oost en -West. Het is echter de vraag of wethou der Cor van Tilborg hier in grijpend in zal veranderen. Wel worden kleine voorstellen verwacht. Zo kan bijvoorbeeld het Boerhaaveplein nu een voudig bij de stadsvernieu wing worden betrokken, zoals Schiedam-Oost al geruime tijd wil. Het Boerhaaveplein viel buiten het ISR-gebied. Die af korting staat voor interim-sal doregeling, een noodmaatregel die het rijk trof voor de subsi diering van stadsvernieuwing- Het 'interim' maakt al duide lijk, dat het om een tussentijds systeem ging, vooruitlopend op de wet op de stads- en dorps vernieuwing. Plan In verband met die wet moet Schiedam een stedelijk stads vernieuwingsplan gaan ma ken, waaruit blijkt wat de ge meente in de eerstvolgende vijftien jaar wil renoveren of slopen. De PvdA vroeg tijdens de begrotingsbehandeling in Schiedam nog om zo'n over zicht. Het ligt in de bedoeling, dat in het stedelijk stadsver nieuwingsplan wel enkele ac tiegebieden worden omschre ven. In de praktijk zal dat er grotendeels op neerkomen, dat de bestaande ISR-gebieden dan actiegebieden komen te heten, met eventueel kleine grenswijzigingen. Ook in de organisatie van de gemeente verandert er iets. Tot nog toe functioneerden er drie projectteams: in Zuid, Oost en West kwamen ambte naren, bewoners en bewoners deskundigen bijeen en vaak werden belangrijke adviezen aan B en W op tafel gelegd. In grote lijnen blijft dat zo, maar er komt een stuurgroep bij, die ervoor moet zorgen, dat alle activiteiten in de stadsvernieu wing meer op elkaar afge stemd gaan worden. Voorrang Het zal deze stuurgroep zijn, die B en W bijvoorbeeld advi seert welke wijk er voorrang moet krijgen bij nieuwbouw of renovatie. Die afweging moet jaarlijks worden gemaakt we gens de tei tiglopende contin- gentering; dal is het aantal woningen, dat met rijkssubsi die mag worden gebouwd en gerenoveerd. Van de projectteams wordt verwacht, dat zij ook welzijn saspecten in hun overleg be trekken, omdat stadsvernieu wing nauw samenhangt met sociale omstandigheden. Zo staat dat in de concept-nota 'organisatie stadsvernieuwing" van wethouder Van Tilborg, die woensdag 7 maart in het stadhuis tijdens een openbare vergadering van de betreffen de raadscommissie besproken zal worden. SOP-raadsiid Lensvelt: Vlaardingen In schriftelijke vragen heeft het SGP-raadslid Rien Lensvelt gewezen op de gevaarlijke situatie, die is ont staan door de reconstructie van de Deltaweg, de Galgkade en omgeving. Die reconstruc tie, die plaatsvindt vanwege de aanleg van de Deltadijk, is er de oorzaak van dat het gebied ten zuiden van de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland slechts met de nodige omwe gen te bereiken is. Lensvelt maakt zich vooral zorgen over het feit dat de om geving van de Deltaweg mo menteel uitsluitend bereikbaar is via de Maasboulevard, nu het vanwege de reconstructie voorlopig niet meer mogelijk is om vanaf de spoorwegover gang bij de Parallelweg en de Van Beetbovensingel de Del taweg op te rijden. Wanneer de Maasboulevard op de een of andere manier gestremd raakt, vreest Lensvelt dat de werk nemers van de diverse bedrij ven in de omgeving 'als ratten in de val' zitten als zich een calamiteit zou voordoen. Vori ge week was er zo'n strem ming op de Maasboulevard, omdat de boulevard vanwege de hoge waterstand gedeelte lijk was ondergelopen. Lensvelt wil van het college van B en W weten welke maatregelen er zijn genomen om bij calamiteiten een alter natieve ontsluitingsraute te maken. Ook wil hij weten of iets aan de parkeerproblemen kan worden gedaan en op wel ke wijze het gebied tijdens de volgende fasen van de recon structie bereikbaar zal zijn. Schiet?am Zonder een voet in de winkel te zet ten heeft een dief voor 1400 gulden kleding ge stolen uit boetiek Ping pong aan de Hoogstraat in Schiedam. Met enge lengeduld hengelde de dader de kledingstukken met een stok van een rek, om ze vervolgens door de brievenbus naar zich toe te trekken. Op die manier wist de dief zich rokken, shirts en broeken toe te eigenen. Schiedam Een 3-jarig Schie- dammertje moest gistermiddag naar het Sehielandziekenhuis worden gebracht, nadat hij op het Rubensplem was aangere den door een brommer. De verwondingen vielen mee en het ventje kon na behandeling van een paar grote schaafwon den gelijk weer naar huis. Vlaardingen De VVD-wet- houders Mariëtte Hoogen- dijk en Floor Quast betalen hun aandeel in de kosten van de tweedaagse retraite van het college in Wasse naar uit eigen zak. De VVD- fractie blijft bij het stand punt dat vorig jaar in de ge meenteraad al naar voren werd gebracht, dat op het stadhuis uitstekend te ver gaderen is, en dat mensen die buiten het stadhuis wil len vergaderen de kosten daarvan zelf moeten beta len. De PvdA-wethouders betalen geen eigen bijdrage. De PvdA vindt dat dergelijke vergade ringen best op kosten van de gemeente mogen worden ge houden, omdat het een nuttige zaak betreft, die de gemeente ten goede komt. Fractieleider George Neyssel van de VVD is volstrekt dui delijk over de zaak. „Het is een principekwestie. We heb ben vorig jaar de moties die Poppe had ingediend tegen Kees van der Windt: Onzinnige zaak dergelijke door de gemeente betaalde uitstapjes onder steund, en we blijven bij het standpunt dat we toen hadden. We hebben er geen bezwaar tegen als er buiten de deur wordt vergaderd, maar dan moeten de deelnemers dat zelf bekostigen. Vandaar dat afge sproken is, dat onze wethou ders hun bijdrage uit eigen zak betalen." Kees van der Windt, de FvdA- fractievoorzitter, is nogal nij dig over deze zet van de libe ralen. „Een onzinnige zaak. Ik ben het daar volstrekt niet mee eens. Als men dat uit ei gen zak gaat betalen, dan lijkt het wel of men uit hobbyisme aan die vergadering buiten de deur meedoet. Het gaat erom, dat die vergadering van groot belang is voor de gemeente: het is een goede zaak dat bui ten het stadhuis te doen, waar je niet gestoord kunt worden. Ik had begrepen dat het colle ge op één lijn zat wat dit be treft Door de houding van de WD is de kwestie voor de burgerij er alleen maar ver warrender door geworden. En ik neem aan dat de VVD-wet houders die bijdrage aan het eind van hel jaar aan de belas ting opgeven. Is dat dan geen gemeenschapsgeld?" Den Haag Een 20-jarige inwoner uit Maassluis is door de Haagse rechtbank tot vijf weken gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in een reeks tasjesroven in onder meer Vlaardingen. Tevens hangt hem nog elf weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar boven het hoofd. Zijn werkwijze was steevast dezelfde. Samen met twee anderen griste hij de tasjes, rijdend in een auto met geopend portie?weg uit mandjes van fietsers. Officier van justitie mr. H.J. den Os had vijf maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Een even oude medeplichtige uit Maassluis werd bij verstek ver oordeeld tot zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk. Die straf viel zo hoog uit, omdat hij nog in zijn proeftijd zat voor een andere zaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1