12 ROTTHiDAM Fikse tarief stijging RET onvermij delij k Smit Singapore versterkt voor Noordpool-vaart Rijnmond verdeelt overschot van 2,6 miljoen Goederenspoorlijn om de stad onhaalbaar We worden met een kluitje in het riet gestuurd um Dader van roof gepakt Maandtarieven voor jongeren verdubbeld Rotterdammer bekent inbraken Roltrappen stil als niemand erop staat Maïlegat- park deze week afgegraven Roiierdams Nieuwsblad dinsdag 28 februari ]9£4 RZ/RV/RY/RW Kralingse buurtgroepen eisen onderzoek naar bodemvervuiling Rotterdam De bewonersorganisaties in Kra lingen zijn woedend op de deelgemeente, om dat ze vorige week uit deze krant hebben moe ten vernemen hoe het gesteld is met de bodem vervuiling in hun wijk. Men dreigt de samen werking met de deelgemeente op te zeggen en toekomstige bewoners af te raden een woning te huren in de nieuwbouw Toledo II. Volgens deelraadsvoorzitter Hans Stenfert Kroe ze is een misverstand op de secretarie er de oor zaak van, dat de antwoorden op schriftelijke vra gen van het PvdA-raadsiid Fred van de Heuvel eerder bij de krant terecht zijn gekomen. De bewonersorganisaties van Kralingen-West, Buizengat, de Vlinderbuurt, Lusthof, DWL en volkstuinders van Nut en Genoegen zijn boven dien slecht ie spreken over de inhoud van de ant woorden van het deelgemeentebestuur. Verontreiniging van verschillende plaatsen in de wijk heeft vee) onrust onder de bewoners veroor zaakt. „Begonnen mei de bodemverontreiniging van het Gashoudersterrein en Libellenpleïn, ver volgens de straatverbetering, vervuiling onder de toekomstige nieuwbouw van Space, verontrusten de berichten rond het DWL-terrein en de volks tuinen van Nut en Genoegen en twijfels rond de plaatsen Bombeke-Breys en Gedempte Boezem. Wij hebben er genoeg van om steeds opnieuw met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Alle twijfels moeten nu eens voorgoed uit de we reld worden geholpen", aldus de buurtgroepen. Deelraadsvoorzitter Stenfert Kroeze zegt het hier helemaal mee eens tc zijn. „Maar", vindt hij, „er moet ook niet meer paniek gezaaid worden dan op grond van de feiten nodig is. de andere kant kunnen we als deelgemeente natuurlijk ook niel zeggen dat alles veilig is, zolang het bewijs daarvoor niet door onderzoek is geleverd." De buurtgroepen willen die onderzoeken door een onafhankelijke milieu-organisatie laten ver richten. „Ik ben hel daar niet mee eens, als dat een blijk van wantrouwen aan het adres van de DCMR is", zegt Stenfert Kroeze. Wel vindt hij dat rapporten met conclusies best mede ter beoor delingen kunnen worden voorgelegd aan organi saties, die door de buurtgroepen in de arm zijn genomen. Dat het hiervan nog steeds niet is geko men, komt volgens Stenfert Kroeze omdat de DCMR na eerst waarnemingen een vervolgon derzoek niet noodzakelijk vindt. Wanneer er niet snel een bevredigende oplossing wordt gevonden, dreigen de buurtgroepen de sa menwerking met de deelgemeente op te zeggen om zich vervolgens rechtstreeks tot het stadsbe stuur te wenden. Ook 2al men dan toekomstige bewoners van Toledo 11 adviseren geen woning te huren in de gedeelten waar vervuiling onder de huizen wordt vermoed. Rotterdam Rijnmond heeft twee uur lang gepraat over de verdeling van 2,6 miljoen gul den, die van 1982 was overge bleven. Tenslotte is besloten de gemeenten één miljoen gul den terug te geven. De rest van het overschot gaat naar twee fondsen. Het dagelijks bestuur wilde zes ton aan de gemeenten terugge ven, vier ton voor herstel van het Quackstrand bij Hellevoet- sluis uittrekken en het reste rende bedrag van 1,6 miljoen gulden in twee potjes stoppen, drie ton in het fonds garantie plan Rijnmond en dertien ton in het fonds milieuactiviteiten. De, VVD kwam met het voor stel om het Quackstrand niet uit hel overschot te betalen, maar uit het geld voor buiten- stedelijke recreatie. De ge meenten kunnen dan één mil joen terugkrijgen De PvdA en het CDA steun den het voorstel van de VVD. De PvdA wees er daarbij op, dat een fors deel van het over schot, zeven ton, feitelijk naar de gemeenten hoort terug te gaan. Dat geld is al in vorige jaren overgehouden, toen de gemeenten gezamenlijk Rijn mond betaalden. Van die rede nering wilde de VVD overi gens niets horen. Het CDA bleef op het stand punt staan, dat Rijnmond de opslag op de onroerend-goed* belasting niet hoort te heffen, omdat het niet nodig is. De fractie stemde daarom mee met een voorstel van H.G. Ba- rendregt (SGP) om zes ton aan de gemeenten terug te betalen en de resterende twee miljoen in Rijnmonds kas te storten, waarmee de heffing van on- roerend-goedbelasting komend jaar kan vervallen. Dat voor stel kreeg echter geen meer derheid. De oproep om getuigenverkla ringen Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren een 19-ja- rige Rotterdammer aangehou den. die ervan werd verdacht vorige week donderdag in het fietserstunneitje naast het Centraal Station een 42-jarige invalide man te hebben be roofd van zijn portefeuille. De man, die de beroving heeft be kend, kon worden opgespoord aan de hand van getuigenver- klaringen. Zijn aanhouding ge beurde bij het Centraal Sta- Rotterdam Een hevige brand in een woning aan de Dortsmondstraat de wijk Bloemhof heeft het leven gekost aan de driejarige Robert Paul Vis ser. De brand ontstond van nacht om twee uur door onbe kende oorzaak in de woonka- Het jongetje sliep op de eer ste etage van het pand. Daar werd hij door de brandweer ontdekt en naar het Zuiderzie kenhuis ver voerd, waar hij vanochtend overleed. Zijn ouders vlucht ten tijdens de brand naar het dak. Tijdens de sprong naar de begane grond raakte de 29-ja- rige vrouw ge wond. De 34-ja rige man bleef De brandweer in actie tijdens de eerste brand ongedeerd. van gisteravond in de Moerkerkenstraat Eerder op de avond was de Rotterdamse brandweer ook al in actie geweest bij twee andere uitslaande branden. Hierbij de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. In een woonhuis aan de Moerkerkenstraat brandde rond half elf een zoldere tage volledig uit. Anderhalf uur later was het opnieuw raak. Deze keer werd in een woonhuis aan de Spoorsingel de tweede etage door het vuur verwoest. Beide branden ont stonden door nog onbekende oorzaak. Rotterdam Reizigers tussen Hoogvliet en het Centraal Station zijn na 1 april 34 gulden meer kwijt voor een maandabonement op het openbaar vervoer. Zij moeten dan 85 gulden betalen voor een driester-abonnement in plaats van het huidige bedrag van 51 gulden voor een tweester-abonnement. Vorig jaar april betaalden zij nog 48 gulden voor hun maand* kaart. Bij de jeugd tussen tien en achttien jaar wordt het weektarief op dit traject zelfs meer dan verdubbeld ten opzichte van april vo rig jaar. Toen betaalden zij zeven gulden, per I april wordt dat vijftien gulden en een kwartje. Het maandtarief verdubbelt voor hen van 24 gulden naar 48 gulden. De gemeenteraad krijgt don derdag het voorstel voor de ta riefsverhogingen bij de RET voorgelegd. Tegen stemmen is practisch onmogelijk, omdat de gemeente dan alle tekorten bij moet betalen. Meermalen hebben B en W van Rotter dam bij de minister tegen de tariefsverhogingen bij het openbaar vervoer en tegen een gelijke zoneverkleining gepro testeerd. Het heeft niet gehol pen. B en W achten de tariefs verhogingen voor een aantal groepen reizigers onverant woord. Dubbelop Voor volwassenen, kinderen van vier tot tien jaar en be jaarden gaan de" abonnemen ten gemiddeld tussen de tien en twaalf procent omhoog. Voor jeugdigen tussen tien en achttien jaar ligt de verhoging iiriiniiiiiiitiiiiiiijiiiammiiiiiimiiiiiiiiimiiiimiiiiiiimiiiHiiiiiitiiiuiiiiiiimiiiiiimmiiiiiiiiiiir Rotterdam Een goederenspoorlijn om Rotterdam heen is on haalbaar. De NS beeft er geen geld voor, zo'n lijn staat niet in de regeringsplannen en past al helemaal niet in de pogingen de te korten van de NS te halveren. Het is daarom beter te zoeken naar mogelijkheden om het vervoer van gevaarlijke stoffen per spoor door Rotterdam heen veiliger te maken. Dit is hel standpunt van burgemeester en wethouders van Rot terdam naar aanleiding van een voorstel van C.Oosterwijk van PSP/PPR -in de gemeenteraad om een onderzoek naar een goe derenspoorlijn rond Rotterdam. B en W hebben het voorstel om reactie voorgelegd aan NS en aan de minister van verkeer en waterstaat NS wijst er in zijn afwijzend antwoord op, dat het vervoer van chloor per spoor al gehalveerd is sinds de inge bruikneming van een nieuwe chloorfabriek in de Botlek. Bo vendien vervoert NS slechts zes procent van de gevaarlijke stof fen. iiiHiffimififfJiiiiiifiJitiJiifiiniiiiiifiiiJiiiiJJiiiiiiiiiiüiiiifsiiiiiiiiiiiJtiJiiiiiiiiiuiiiiiiJiiijfiiuiiiii' Gouda De 28~jarige Rotter dammer. die de afgelopen week is aangehouden na een diefstal uit de Goudse muziek school, blijkt veel meer op zijn kerfstok te hebben. Hij heeft nog zes andere inbraken in Gouda bekend. De man werd op de Westha ven betrapt met een vuilniszak vol dwarsfluiten, cassettere corders en een telefoonbeant- woorder. Deze spullen had hij gestolen uit de muziekschool. Toen de politie hem aanhield, nam hij de benen en sprong in een gracht. De afgelopen maanden heeft bij op klaar lichte dag inbraken in Gouda gepleegd in woningen, scholen en bedrijven. Hij had het voor al gemunt op handtassen, por temonnees en giro- en bankbe- taal kaarten. Ook in Dordrecht en in Voor burg heeft hij inbraken ge pleegd. De Rotterdammer be kende dat hij de eurocheques voor 75 gulden per stuk had kunnen verkopen en de giro kaarten voor 50 gulden per stuk. Zijn heler zat in Rotter dam. De man wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam, mr.D. Hart, Rotterdam De voor Smit Interna tionale in aanbouw zijnde zeesleepboot Smit Singapore wordt versterkt voor de vaart in het Noordpoolge bied. De "rederij heeft op het laatste moment tot die in greep besloten, om dat men aanwijzin gen heeft dat er aan het eind van de jaren '80 een flink aantal grote booreilanden in dat gebied met veel drijfijs versleept zal moeten worden, onder meer via de Beringstraat. Defi nitieve sleepcon- tracten heeft Smit Internationale nog niet. De Smit Singapore die in december vorig jaar van sta pel liep bij de werf Niestern. Sander in Delfzijlkrijgt ex tra spanten en dik kere huidplaten dan eerst de bedoe ling was. Over een lengte van 25 me ter is onlangs aan beide rompkanten de reeds aange brachte beplating weer weggehaald. De 75 meter lange sleepboot, die ook als ankerbehande- llngsschip kan worden gebruikt, zal door deze in greep twee weken later dan het plan was, worden opge leverd. Het schip komt in mei in de vaart. De Smit Singapore krijgt een vermo gen van 22.000 pk. De zeesleepboot, die vrijwel iden tiek is aan de Smit Rotterdam, behoort met dat vermogen tot de sterkste zee sleepboten ter we reld. Smjt Interna tionale beschikt in de 22.000 pk-klasse ook nog over de Smit London en over de Smit Hous ton. rond de vijfentwintig procent. De strippenkaarten gaan ge middeld zes procent in prijs omhoog. Voor Rotterdam komt de prijs verhoging extra aan, omdat op 1 december het lagere Rotter damse tarief voor abonnemen ten al is vervallen. Daardoor hebben abonnementhouders in één jaar tijd twee prijsverho gingen, hetgeen het abonne ment gemiddeld dertig procent duurder maakt en voor jeugdi gen tussen tien en achttien jaar zelfs bijna vijftig procent. Voor reizigers, die door de verkleining van de zones in eens meer zones moeten berei zen, wordt de prijsverhoging helemaal schrijnend. Dat geldt voor inwoners van Hoogvliet, omdat een nieuwe tussenzone Albrandswaard (de stations Rhoon en Poortugaal) wordt ingevoegd, voor bewoners van Groot-IJsselmonde. dat een aparte zone wordt inclusief Bolnes en voor bewoners van Capelle Oostgaarde en Middel watering, die in de zone Krim pen komen. Voor bewoners van Overschie, dat een aparte zone gaat wor den, verandert er naar het centrum niets, maar als ze naar Schiedam of Vlaardingen gaan, zijn ze een zone meer kwijl. Rotterdam De RET wil alle rolstrappen op de metrolijnen van fotocellen voorzien, zodat de roltrap alleen werkt als ie mand er gebruik van maakt. De aanpassing kost bijna een kwart miljoen gulden, maar bespaart jaarlijks anderhalve ton aan energiekosten. Extra voordeel is, dat de noodknop pen niet zo gauw uit balorig heid worden ingedrukt. Bij de RET waren constant klachten over stilstaande rol trappen. In bijna alle gevallen bleek, dat uit de lol- op de noodknop was gedrukt. Als de roltrappen normaal gesproken stilstaan, zal het stopzetten minder lol opleveren, ver wacht de RET. Bovendien zul len enkele roltrappen op proef worden uitgerust met fotocel len, die de roltrap na misbruik van de noodknop weer auto matisch starten, zodra iemand de trap betreedt. Rotterdam In de loop van deze weck zal de met ijzereyanide veront reinigde grond op hel terrein van het zoge noemde -Mallegat-park in Feijenoord worden ver wijderd. Na de sanering 2al dit gedeeite van het terrein, vooral in gebruik als kinderspeelplaats, volgens de gemeente weer veilig worden ge bruikt. Ongeveer vier maanden geleden werd dit speel terrein afgesloten, omdat men vreesde dat bij gra ven in de grond schade lijk gas zou vrijkomen. Op zich Is ijzereyanide betrekkelijk onschade lijk, maar zou in combi natie met de hoge zuur graad in de grond tot vorming van een schade lijk gas kunnen leiden. Er bleek echter nog geen sprake van te zijn. tóen verwacht nu dat on geveer vierduizend ku bieke meter grond ver wijderd zal moeten wor den, dat bij de AVR wordt opgeslagen. Het gehele Maliegatpark ligt op een voormalig gasfabriekterrein, waar overal verontreinigingen zijn aangetroffen. Die verontreinigingen bevin den zich over het alge meen op ee* 7 te van twee meter 0ens de gemeente bij 'ge woon' gebruik van net terrein geen probleem verwacht worden. Ver der onderzoek en even tuele sanering van de rest van het terrein zal plaats vinden in het ka der van de ïnterimwet bodemsanering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 4