Vier bestuursleden stappen uit SSS WÊKÈ Schoolraad bevorderde bloei van het onderwijs VVD in grote verwarring over affaire- Wassenaar Beckmansingel wordt aangepakt VUARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT LIBERALE WETHOUDERS LATEN FRACTIE VALLEN Nieuwe raadsleden rnÊmÊiimÉM Posthoorn verfoeit •wetgeving Extra we's Ivolpabad kosten ruim een ton Politie redt suikerpatiënt Man steelt koffie Bejaarde vrouw beroofd Belflandseweg 2 dagen dicht Vijfjaar voor roof overval op benzine station MfERWEG DONDERDAG 1 MAART 1984 i Schiedam Vier be stuurders van de stich ting Samenwerkende Schiedamse Woningcor poraties (SSSW) hebben gisteravond hun functie neergelegd. Zij zijn het niet eens met de conclu sies, die een meerderheid van het bestuur verbond aan het nog steeds strikt geheime rapport van de Nationale Woningraad (NWR) over het reilen en zeilen van de stich ting, die in Schiedam 4000 huizen onder haar beheer heeft. Hei SSSW-bestuur telt tien le den; elk van de vijf aangeslo ten woningcorporaties levert er twee. De vier opgestapte be stuursleden zijn Douwe Zee man en Aad Aalsma van de RK-bouw vereniging Sint Jo zef en Arie van Loenen (Pvd A-raadslid) en Koos Man- nus van de arbeiderswoning- bouwvereniging Schiedam Vooruit. Het viertal zou geen verant woordelijkheid meer willen dragen voor de situatie bij de SSSW. Dat wil niet zeggen, dat Schiedam Vooruit en Sint Jo zef zich nu uit het samenwer kingsverband van de SSSW zullen terugtrekken, maar uit gesloten is zo'n stap evenmin. Het betreft voorlopig een per soonlijk standpunt van de vier ex-bestuurders. Van Zeeman is bekend dat hij fel gekant is tegen het aanblij ven van SSSW-directeur Ge rard Prins. Uit Zeemans ver trek gisteravond valt op te ma ken, dat de aangebleven meer derheid van het bestuur geen aanleiding ziet om tegen de di recteur disciplinaire maatrege len te treffen. Deze meerder heid zou de bevindingen in het NWR-rapport niet zwaarwe gend genoeg vinden voor ver dere acties. Als Zeeman om die reden vertrok, ligt het voor de hand dat ook de ande re drie bestuurders er zo over denken. Het onderzoek door de Natio nale Woningraad was inge steld op grond van. diverse ge ruchten, waarvan er drie hardnekkig de ronde doen. Rijksgeiden, die bedoeld wa ren voor de (overigens geflop te) renovatie van 213 Sint Jo zef-woningen in Schiedam - West, zouden besteed zijn aan allerlei voorzieningen in het SSSW-kantoor in Kethel. Re novatie in Schiedam-Oost (Wattstraat) zou aanbesteed zijn voor veel meer geld dan bij de proef woningen was be rekend. Het derde gerucht be treft een Vriendendienst', waarbij een buitenhuisje in de Alpen gratis werd opgeknapt Tijdens het onderzoek van de NWR werd directeur Prins ge schorst; inmiddels werkt hij weer gewoon. Hoe het NWR- rapport op de geruchten in gaat, is niet bekend, evenmin hoe het standpunt is van het SSS W-bestuur. John de Keij- zer, die woordvoerder van het bestuur is sinds het aftreden van voorzitter Anton Wiegel, was vanochtend voe»- com mentaar niet bereikbaar. Vol gende week vergadert het SSSW-bestuur opnieuw in be slotenheid. De vier opgestapte leden zullen er dan niet meer bij zijn. Voorzitter van de schoolraad Bert Groenewegen in gesprek met onderwijsconsulent Lex Tigges. In de camera kijkend: be stuurslid Gert van Praag. Schiedam Verzameld rond een fraai bloemstuk van de plantsoenendienst heeft de schoolraad van "Schiedam gisteravond zijn laatste vergadering 'ge vierd'. De stemming was vooral bij aanvang nogal uitgelaten; het was ook lange tijd niet zo druk ge weest. Maar men kon ondanks de slotzitting nog goede aandacht opbrengen voor mevrouw Voortman van de stichting Leerplanontwikkeling (SLO) uit Enschede, die kwam ver tellen over de invoering van het Engels in het basisonder wijs, met ingang van I augus tus 1986. Bovendien eindigde Herman Posthoorn, als wet houder voor onderwijs, de laatste vergadering met een plechtig woordje en oen nuch tere visie op de toekomst. *ifZ JJjDe schoolraad is opgeheven, oomdat er een periode in het onderwijs aanbreekt, waarin elke school een medezeggen schapsraad krijgt. Deze raden houden zich bezig iet proble matiek die de eigen school be treft. Voor gezamenlijke pro blemen komt er een overkoe pelend instituut, die toepasse lijk de gemeenschappelijke medezeggenschapsraad zal gaan heten, afgekort tot GMR. En deze GMR zal er wat an ders uitzien dan de schoolraad. Hei is de bedoeling, dat elke school hier twee vertegen woordigers in krijgt. Dat zijn of twee leerkrachten öf twee ouders en na een periode van twee jaar wisselen deze afge vaardigden elkaar af. De GMR. die in april geïnstal leerd zal worden, heeft boven dien meer dan een adviseren de functie, terwijl de school- Vlaardingen De Dr. Wiardt Beckmansingel in de Vlaar- dingse Westwijk wordt gereconstrueerd. Er komen fietspa den langs de weg, waarvan de rijbanen voor het autoverkeer versmald wordt. De herinrichting kost twintig parkeerplaat sen. Omwonenden krijgen woendagavond de kans om er hun zegje over te zeggen. De reconstructie komt vooral het langzame verkeer ten goe de. Het zal voetgangers, door het aanbrengen van verkeersei- landen, gemakkelijker gemaakt worden om de weg over te steken en voor fietsers en bromfietsers komt er een fiets strook van iets meer dan anderhalve meter breed. De weg, die nu nog met klinkers is bestraat, wordt voor het grootste gedeelte geasfalteerd. Verder zijn in het plan opgenomen: een fiets verbinding tus sen Beckmansingel en Datheenstraat, afsluiting van de Leen den Valstarstraat voor auto's en aanpassen van het openbaar groen. De 82 parkeerplaatsen die na die operatie overblijven vindt het gemeentebestuur ruim voldoende. De tekeningen van de plannen hangen vanaf vandaag ter in zage in ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijfde laan. De inspraakavond wordt volgende week woensdag ge houden in de Maranathakerk op de hoek van de Beckman singel en de Professor Meckelstraat. De plannen van de afde ling verkeer van gemeentewerken zijn daar die avond vanaf zeven uur te bezichtigen. Een uur later begint de eigenlijk Inspraakbijeenkomst. raad door B en W alleen als adviesorgaan werd beschouwd en verder geen bevoegdheden had. Behalve de adviesbe voegdheid heeft de GMR een 'instemmingsrecht'. Dit is wet telijk bepaald en elke gemeen te afzonderlijk kan deze vorm van medezeggenschap uitbrei den. In Schiedam zullen B en W daar nog terughoudend mee zijn, liet Posthoorn welen. In eerste instantie wil het stads bestuur zelf een groot stuk verantwoordelijkheid blijven dragen. „Het is voor ons ook even wennen", zei de wethou der bijna verontschuldigend. Dat B en W hiertoe besloten hebben brengt met zich mee, dat eventuele conflicten met de GMR niet in alle gevallen voor een landelijke geschillen commissie hoeven te worden voorgelegd. In het onderwijs kijkt men dan ook met enige spot om naar het besluit van B en W. Waslijst Terugkijkend op wat de schoolraad in zijn twintigjarig beslaan voor Schiedam heeft betekend, noemde voorzitter Bert Groenewegen als voor beeld, dat toen hij in 1977 er mee begon, er nog zeventien verschillende schooltijden wa ren. Mede door toedoen van de schoolraad kwam het zover, dat nu elke kleuterschool en lagere school op dezelfde tijd begint en eindigt. Dat is voor ouders gemakkelijker. Groenewegen had een waslijst opgesteld van 32 punten, waarmee de schoolraad zich zoal heeft beziggehouden. Men had te maken met de school- tandverzorging, de oudercom missies, het schoolzwemmen, de schooltuinen, godsdienst en humanistisch vormingson derwijs. dramatische expressie, muziek- en bewegingsonder wijs, educatief museumwerk, anderstaligen. bezuinigen, schoolreisjes, het schoolbuiten- huis en nog veel meer, kortom de hele schoolorganisatie. Wethouder Posthoorn vond, dat de schoolraad daarvoor een. 'enorme pluim' verdiende- Hij zei met weemoed terug te denken aan alle 'knokpartijen* die er geweest zijn tussen de schoolraad en de afdeling on derwijs in het stadskantoor, waarbij Posthoorn toegaf dat hij zich nogal eens had laten leiden door de toenmalige chef van die afdeling, A, Algra. Hij zei dat hij de gevechten tussen schoolleiders, oudercommis sies, ambtenaren en onderwij sinspectie altijd als heel posi tief had ervaren. En welbe schouwd had de schoolraad aan haar doelstelling beant woord door „de groei en bloei van het openbaar onderwijs te bevorderen", vond de wethou der. Posthoorn zei aan de GMR te zullen meewerken, „hoezeer wij ook de wet verfoeien die eraan ten grondslag ligt." Hij had de wetgeving beter ge wild. „Nu rammelt het. on danks een voorbereidingstijd van drieënhalf jaar", zei hij. De wethouder besefte dat het echter een compromis is ge worden tussen openbaar en bijzonder onderwijs. Hij hoop te, dat de GMR zich zo weinig mogelijk met regelgeving hoeft bezig te houden, maar zag ook in hoe ingewikkeld het onderwijs is. „Vanmiddag 2ei één van de onder wijscon sulenten nog tegen mij: als ik alles wil lezen wat er nu over leerplanontwikkeling geschre ven is, moet ik me een half jaar terugtrekken en dan garandeer ik niet dat ik alles ook uit heb." Vlaardingen Het vragenhalfuurtje bij de aanvang van de Vlaardingse raadsvergadering van gisteravond is ontaard in een verwarrend ordedebat, dat in totaal bijna twee uur duurde. De inzet van dat debat was de 'Wassenaar-affaire': burgemeester en wethouder verga derden in een hotel-restaurant in Wassenaar twee da gen over de meerjarenbegroting. De socialist Remi Poppe stelde daarover kritische vragen. Vlaardingen Berekeningen hebben aangetoond, dat het aanbrengen van extra toiletten en urinoirs in het Kolpabad, dat binnenkort wordt gereno veerd, 110.000 gulden kost. Daarin is in het renovatieplan niet voorzien en wethouder Floor Quast (sport en recrea tie) wil daarom bezien of die extra investering op korte ter mijn nog in de begroting te 'vinden' is. Het gebrek aan toiletten was onlangs aangekaart door een bewoner van Vlaardingen, die er bij de raad en de commissie over had geklaagd dat er veel te weinig toiletten in het zwembad zijn. Hij ergert zich aan het feit dat regelmatig mensen in het zwemwater plassen. Een ordevoorstel om de affaire op de agenda te plaatsen, zodat alle fracties erover konden meepraten, werd uiteindelijk verworpen. De meeste tijd ging heen met langdurige schorsingen. Tijdens het vragenhalfuur in formeerde Poppe naar de noodzaak van clat vergaderen buiten de deur. Hij meende dal het stadhuis uitstekende ver gadermogelijkheden biedt. „De burgerij moei verplicht beta len voor het onderhoud van dat gehouw en het is daarom een belediging van de bevol king als u er geen gebruik van maakt en elders extra kosten gaat zitten veroorzaken." De helft Burgemeester Fred van Lier gaf in zijn beantwoording aan, dat de kosten ditmaal beperkt waren tot ongeveer de helft van het bedrag, dat vorig jaar moest worden uitgegeven voor een soortgelijk vergader-uit stapje van bet college, dat toen onder de aanduiding 'Hilton- affaire' voor opschudding zorgde. Tevens benadrukte Van Lier nogmaals, dat het een goede zaak is dergelijke moeilijke bezuinigingsopera ties op ander terrein te doen, „ook al omdat dat goed is in het kader van het groepspro ces". Uit het antwoord van de bur gemeester bleek dat de VVD- wethouders aanvankelijk had den aangeboden, hun aandeel in de kosten zelf te betalen, Schiedam Door tussen komst van de politie kon gis teravond een suikerpatiënte, die er slecht aan toe was, tijdig naar het Schielandziekenhuis worden gebracht. Buren van de vrouw in de Laurens Costerstraat alar meerden. de politie dat de vrouw niet open deed en ver moedelijk bewusteloos op de grond lag- De politie forceerde de deur en trof de vrouw in zorgelijke toestand aan. Nadat ziekenbroeders haar.een insu- lïne-injectie hadden gegeven, werd ze naar het ziekenhuis gebracht. Vlaardingen De Vlaarding se politie heeft bij een groot winkelbedrijf aan het Veer- plein een 33-jarïge Rotterdam mer aangehouden, die 43 pak ken koffie had ontvreemd. Te gen de man werd proces-ver baal opgemaakt. maar dat uiteindelijk toch was besloten dat niet te doen; de vergaderkosten zouden ge woon uit de gemeentekas wor den betaald. Die mededeling zorgde voor opperste verwar ring binnen de VVD-fractie, omdat men daar alleen ak koord was gegaan met het ver gaderen buiten de deur op voorwaarde dat de VVD-wet houders zouden meebetalen. Nu heten de VVD-wethouders hun eigen fractie zakken. Ziekte Om mogelijk te maken dat ook de andere fracties aan de dis cussie over de 'Wassenaar-af faire' mee konden doen dat is volgens het reglement van orde in het vragenhalfuur niet mogelijk had Poppe voorge steld de zaak als apart punt aan de agenda toe te voegen. Na langdurige schorsingen bleek dat voorstel het net niet te halen, ondanks het feit dat naast het CDA en alle kleine partijen vier VVD'ers Jan van Hemert, Wessel van 't Hoen, Jan Bulva en Wim van Klink daar wel voor voel den. Dat het voorstel werd af gewezen en dat er dus niet verder inhoudelijk ever de zaak werd gesproken kwam doordat de CPN'er Hans Pol dervaart en de CDA'er Jaques Hockx wegens ziekte afwezig waren. Poppe, ontevreden: „De democratie steunt dus weer op ziekte van enkele raadsleden." Vervolg Het verwerpen van het orde voorstel is overigens uitstel van executie. Zoals CDA'er Jo Schriel al bad voorspeld kon digde Poppe na afloop aan. de volgende raadsvergadering via een interpellatie op de zaak te rug te zullen komen. Tijdens zo'n interpellatie kunnen wél alle fracties inhoudelijk mee- debatteren. En daarmee krijgt de affaire over een maand aus een vervolg. Zie ook commentaar op pa gina 21 Chris van Roon (CDA) en Cor de Jonge (RPF) zijn gister avond geïnstalleerd als gemeenteraadslid in Vlaardingen. Bij de aanvang van de raadsvergadering legden de beide nieu welingen ten overstaan van burgemeester Van Lier de raadsleden af, die wettelijk zijn voorgeschreven. Chris van Roon is de opvolger van oud-wethouder Jelle Wijnstok, die na de val van het PvdA/CDA-college niet in de raad terug wilde keren. Cor de Jonge heeft de plaats inge nomen van Wim van der Velden (GPV) in de gecombineer de SGP/GPV/RPF-fraetie. Zowel Wijnstok als Van der Velden waren gisteravond als belangstellende op de publieke tribune aanwezig, om te kij ken naar het eerste optreden van hun opvolgers. Vlaardingen Vijf jongens hebben gisteravond een 72-ja- rige Vlaardingse van haar tas je beroofd. De vrouw wandel de rond acht uur, met haar tas aan de linker arm, over de Rotterdamse weg, toen zij werd ingehaald door het vijftal. Een van hen rukte de vrouw de tas van de arm. Uit een bedrijf aan de Indus trieweg werd een polstasje met 1800 gulden gestolen. Een on bekende wist in de lunchpauze ongezien het gebouw binnen të komen en een bureau open w bieken. Schiedam Maandag en dins dag 12 en 13 maart zal de Delf- landseweg voor autoverkeer zijn gesloten. Dat is noodzake lijk voor de aanleg van de trambaan naar Sebiedam- Noord. Via de parkeerplaats achter de Burgemeester van Haarenlaan (4e Philipsflat) zal het moge lijk blijven op de 's-Grave- landseweg te komen. De om leiding zal via borden worden aangegeven, ADVERTENTIE- Vlaardingen De 26- jarige DruneYiaar Frans G. is door de Rotter damse rechtbank ver oordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. Tegen hem was twee weken geleden vierenhalf jaar geëist. Met zijn hand langer. de 23-jange Sip- ke K„ pleegde hij 30 ok tober vorig jaar een ge wapende roofoverval op het benzinestation aan de Vlaardingse Holysin- gel. Sipke werd con form de eis tot drieën half jaar veroordeeld. Nadat zij die bewuste avond de kassier had den gedwongen zijn geld af te geven, had Frans nog geprobeerd de kassier met een ge richt pistoolschot te ra ken. Deze kon net op tijd wegduiken. Onder zoek heeft uitgewezen dat het kogelgat op bo rsthoogte de glazen bui tendeur heeft door boord. Volgens een ge tuige had Frans duide lijk gericht op het li chaam van de kassier. Het had er volgens hem uitgezien als 'een gena deschot'. Twee weken geleden gaven beide verdachten elkaar de schuld van de plannenmakerij voor de overval.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1