03333 SPORT Zwaluwen is weer net zo ver als vier jaar geleden Kunstgrepen houden Honki-Ponk op de been Fruithandelaar Stam wordt dierenpreparateur IKV ter kerke voor conversie Meer ongelukken in Schiedam Rommelmarkt op Gehrelssehool Jaarverslag ademt on vrede ONS maakt energiefolder Summerstreet geopend voor vakantievierders Trio steelt voor 168.000 gulden Verblijf in tweede klasse staat op de tocht Green Eagles wint protest Martin Bannet langs de lijn in Sovjet-Unie Ik noem hem altijd dokter Zeldenrust Vlaardingen Hij isr zoals hij dat zelf noemt, in de folder geboren. Een vogelkenner. Tot vorige week stond hij drie dagen in de week op de markt met een 'fruitkraam, maar daar is, zegt hij, „geen stuiver meer In te verdienen." Daarom heeft Vlaardinger Joop Stam van 2ijn hobby het opzetten, het prepareren van die- jren zijn beroep gemaakt. -„En nou maar hopen dat dat wel gaat, want anders moet ik naar de sociale dienst", zegt hij in zijn schuur, waar her en der opgezette dieren hangen of net gevild en bijna onherkenbaar in een bak met vocht liggen om te looien. Stam werd op zijn talent ge wezen door een bevriende preparateur, die hij weieens de helpende hand bood. „Die man zei dat ik het in m'n vingers had, dat ik ermee door moest gaan." Dat deed de marktkoopman. Hij had zoveel kwaliteit dat hij snel ministeriele erkenning kreeg en nu doet hij een poging om met het opzetten van beesten zijn brood te verdienen. Zijn schuur is ingericht als werk plaats en staat vol gereed schap- Er liggen mallen, aan de muur hangen bakjes met kunstig nagemaakte ogen en in een koelcel liggen vogels en zoogdieren in kratten te 'wachten' op de behandeling. Joop Stam achter zijn werkbank, werkend aan een zilvermeeuw. Vlaardingen De afdeling ".Vlaardingen van het IKV 'praat donderdagavond over conversie, het omschakelen .van wapenproduktie op 'vre- desproduktie'. Leden van het vorig jaar opge richte Konversie-platform Rijnmond vertellen op de bij eenkomst van het IKV in de Pnièlkerk over jyat conversie is, welke consequenties het heeft en hoe de vredesbewe ging aan die omschakeling kan -werken. Na een videofilm is er 'gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst in de Pniel- -J<erk aan de Henri ette Roland Holststraat begint donderdag avond om half acht en zal on- -geveer duren tot half elf. 1 "Schiedam Er zijn in januari .'van dit jaar in Schiedam meer ;ongeIukken gebeurd dan in ja nuari '83. Het aantal steeg van '144 toen naar 161 dit jaar. In zeven gevallen werd zware schade geconstateerd, in 153 lichte schade en in één geval geen schade. Er vielen in het verkeer in Schiedam in janua ri geen doden. Drie personen werden zwaar en veertien 1 licht gewond. In zevenentwin tig gevallen was het niet ver lenen van voorrang oorzaak van het ongeluk, het te dicht volgen van de voorgangerr elf maal en niet goed opletten ne gentien keer. Bij de ongeluk ken waren in. totaal 217 perso nenauto's betrokken, tien vrachtauto's, twaalf bromfiet sers, zes fietsers en vijf voet gangers. •«Schiedam De Willem Ge hrelssehool en kleuterschool De Bibbelebontseberg aan de •"Peter van Anrooylaan in Schiedam houden 2aterdag 17 maart een grote rommelmarkt en een binnenkermis. Er wor den onder andere speelgoed, glas- en servicewerk en elec- trische apparaten aangeboden. Naast de verschillende attrac ties binnen treedt om tien uur de Jeugd Rijnmondband op. Van de opbrengst van de rom melmarkt en de kermis wordt sportkleding voor de leerlin gen aangeschaft, buitenspeel goed en documentatiemateri aal. Spullen voor de rommel markt kunnen vrijdag 9 maart op de Willem Gehrelssehool worden afgegeven. De rommelmarkt begint om tien uur. Schiedam Kinderdagverblijf Honki-Ponk heeft het jaarverslag 1982 aangegrepen om de gemeente Schiedam nogmaals duidelijk te ma ken met welke problemen zij kampt. Volgens WVC-normen zou Honki-Ponk recht hebben op veel meer dan de vier formatieplaat sen, die zij momenteel heeft. Dat baseert het kinderdagverblijf op het feit dat is gekozen voor een zogenaamde verticale groepsindeling. Per dag zijn er telkens drie of soms vier groe pen in huis. Voor één groep zijn twee leidsters nodig. Honki-Ponk beeft naast een directrice momenteel slechts twee leidsters en een assis tent-leidster in dienst. De onderbezetting had in '82 een groot aantal overuren tot gevolg. Zelden zouden die zijn ge compenseerd. Soms zijn zelfs lunchpauzes en vakantiedagen erbij ingeschoten. Financieel gezien kan Honki-Ponk bogen op een gezond jaar. Dat is echter wel met de nodi ge kunstgrepen tot stand gekomen, blijkt uit het verslag. Om geld binnen te krijgen zijn meer kinderen toegelaten dan voor het werk wenselijk is. Verder hebben de enorme inzet van ouders en een eenmalige .bijdrage van 8.000 gulden van de Stichting Kinderpostzegels er voor gezorgd dat de bezuinigingen op het werk het hoofd zijn geboden. Die factoren vormen evenwel een wankele basis voor de continuïteit van het werk. Op een verzoek aan de gemeente voor een tweede kinderdagverblijf, mede vanwege de lange wachttijden, werd dat jaar niet gerea geerd. Om voldoende .aandacht te besteden aan de aanwezige kindexen heeft Honki-Ponk zichzelf de nodige beperkingen opgelegd. Zo worden van bepaalde greepen kinderen, er maar wei nig toegelaten. Per groep mag bijvoorbeeld slechts 20 procent bestaan uit kinderen die ex tra veel individuele aandacht nodig hebben. Met behulp van een prioriteitsstelling is be paald welke kinderen daartoe moeten worden gerekend. Kinderen, die geen Nederlands spre ken, mogen nier meer dan tien procent van het totaal aan lal kinderen per groep uitmaken. Het tamelijk kritische jaarverslag wordt dins dag 13 maart in een vergadering van de com missie welzijn besproken. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) hebben een folder gemaakt waarin tips aan de hand worden gedaan om het energiegebruik in huizen tot een minimum te beperken. In de folder wordt de nadruk gelegd op gratis maatregelen. In totaal worden er 32 opgesomd. Ook enkele maatregelen die een geringe investering vergen en duurdere ingrepen worden genoemd. Vlaardingen De va kantie vierende school jeugd kan woensdag en donderdag terecht in jongerencentrum Suirv' merstreet, waar die da gen allerlei spelletjes te doen zijn. Jongens en meiges van 14 jaar en jonger kun nen zich uitleven op een luchtkussen of dan send in de disco. Ze kunnen zich ook wat rustiger vermaken met solderen, bouwplaten in elkaar zetten, glas grave ren en sieraden maken, Op beide dagen worden er tekenfilms vertoond. Op woensdag is dat Water schapsheuvel, op donder dag Asterix en Cleopatra. Summerstreet is geopend van tien uur 's morgens tot vier uur *s middags en de toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Jongeren van 15 jaar en ouder kunnen woensdag avond terecht in het jon gerencentrum aan de Zo merstraat. Ook dan zijn luchtkussen, film en disco de trekpleisters. Schiedam De Schiedamse politic heeft met de arrestatie van drie Schiedammers in de leeftijd van 18 tot en met 21 jaar vierentwintig inbraken opgelost, waarbij voor in totaal 168.000 gulden aan goederen werd ontvreemd. De politie hield hen op 12 fe bruari na een lange achtervol ging door Schiedam aan, nadat zij op het Bachplein een Fiat 127 hadden gestolen. Zij kon den in Schiedam-Zuid worden aangehouden. Bij het verhoor bleek dat de drie meer op hun kerfstok hadden. De grootste slag sloegen de in brekers bij een sportzaak in de Lange Kerkstraat. Daar wer den sportschoenen en -kleding meegenomen met een totale waarde van 103.000 gulden. Later braken zij in in een wo ning aan de Juliana van Stol bergstraat en gingen er van door met 16.000 gulden aan gi robetaalkaarten en kasche ques. Daarvan is inmiddels 13.000 gulden verzilverd. De inbraken werden allemaal in januari en de eerste twee weken van februari gepleegd. Wat er met de ontvreemde goederen is gebeurd, is nog in onderzoek. Er moeten volgens commissaris Piet van den Hengel nog enkele medeplich tigen worden verhoord. Op de werkbank staat een grote zwaan op een plankje. Stam ging al op jeugdige leeftijd de natuur in. Zijn opa was beroepsvisser en die nam hem soms mee op een van zijn tochten. „Dan gin gen we in een roeiboot de Ot.de Maas op om te peuren en te vissen. Op de riemen, want een buitenboordmotor, dat was iets voor de rijke lui." Zo leerde hij al snel veel van de vogelwereld. Hij zet alle soorten beesten op. „Al zouden ze me een oli fant brengen..", lacht Stam. Maar vogels zijn zijn specïali- door Aad Rietveld teit. „Die zijn het moeilijkst, omdat de huid zo dun is. Ze zeggen allemaal, dat ik daar erg goed in ben. De mensen komen van heinde en ver vogels bij mh brengen, tot uit Brabant.Goed verdienen als preparateur valt echter helemaal niet mee, want om twee vogels per dag op te zetten moet Stam al razend hard werken. Zijn vrouw is ook nauw bij zijn werk betrokken. Ze helpt met het modelleren van de beesten en maakt ze schoon. Ze vinden het allebei de normaalste zaak van de wereld, het werken met dode beesten. „Ze zijn dood als ze hier gebracht worden", zegt Stam. „Ik heb nog nooit een beest doodgemaakt." Zijn vrouw zegt lachend. „Ik noem hem altijd dokter Zel denrust." De voormalige fruithande laar heeft inmiddels een ze kere faam opgebouwd. „De mensen die naar me toeko men zijn in de regel natuur liefhebbers, Het zijn mensen die een dode roofvogel ge vonden hebben en die het dan zonde vinden om het beest in de vuilbak te gooi en." Kort geleden kwam er een leerling van de land en tuinbouwschool met een piepklein winterkoninkje. „Moet je eens naar zijn han den kijken", zegt zijn vrouw, wijzend op Stams bepaald niet slanke vingers. Maar de preparateur kan het winter koninkje opzetten. Hij zal er alleen in het vervolg liever niet meer aan beginnen. Niet alleen particulieren, ook instellingen weten Stam te vinden. Het natuurhistorisch museum bij voorbeeld, waar men dode beesten invriest, ze vervolgens dik inpakt en op stuurt naar de preparateur in de Vlaardingse Oostwijk. Hij komt aanlopen met een pak je waar een beest inzit: „Kijk, als dat een dag op het postkantoor heeft gelegen begint het al een beetje zacht te^worden. Als de postbode wist wat er in zo'n pakje zat", lacht hij, „dan zou hij gillend de straat uit lopen." Vakantie Het clubhuiswerk Schiedam- Zuid houdt deze week in het pand aan de Dwarsstraat ver schillende vakantieactiviteiten voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Woensdag 7 maart kunnen de schoolkinderen vaanaf twee uur terecht om zich te schminken. Aanslui tend wordt een modeshow ge houden. Donderdag begint op hetzelfde tijdstip een rommel markt. Bingo In buurthuis De Haven tn Vlaardingen wordt woensdag 7 maart om acht uur een bingo gehouden. De zaal gaat om half acht open. Lunchconert Aad Zoutendijk, de organist van de Grote Kerk in Vlaar dingen, geeft donderdag 8 maart een concert op het orgel van de Grote Kerk. Hij speelt werken van Bach, Bruhns, Weckmann en Boëly. Het con cert begint om kwart voor een. Bingo De Stichting Lentefeest houdt donderdag 8 maart een bingo-avond in het pand aan de Broersvest. De zaal is open om zeven uur en de bingo be gint om begint om acht uur, Nieuwland Wijkvereniging Nieuwland belegt donderdag 8 maart in dienstencentrum 4 Molens haar maandelijkse btngo- avond. Aanvang acht uur. Vlaardingen Alleen de wa terpolo teams van Shell en VZC speelden het afgelopen weekeinde. De eerste speelde tegen het laaggeplaatste Mer- wede 4, maar ging toch ten on der. 12-6. VZC gaf de winet onnodig uil handen aan WVH: 4-5. Merwede 4—Shell (h) 12-6 De Vlaardingse ploeg, voor de wedstrijd derde in de competi tie, werd van begin af aan weggespeeld. Er werd bar slecht gespeeld en na een 1-2 voorsprong uit handen te heb ben gegeven viel de motivatie weg. De beide ploegen deden niet van elkaar onder in het veldspel. Shell kon echter geen doelpunten maken. ter- Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 6 maart 1984 ï."3' wijl dat bij de routiniers van Merwede uitstekend lukte. Het verlies heeft een daling naar de vierde plaats op de ranglijst tot gevolg. WVH. sterker dan VZC, neemt nu de derde posi tie in. Periodestanden: 1-2, 5-2, 10-2. 12-6. VZC—WVH (h) 4-5 In de eerste periode liep VZC al te gen een 0-3 achterstand op, overdonderd door het spel van WVH. Daarna ging het beter, maar de achterstand was te groot om nog ingehaald te worden. In de laatste periode was WVH uitgeput en kon VZC driemaal tot scoren ko men. De VZC-heren toonden ook deze wedstrijd weer dat ze niet bereid zijn te knokken voor elkaar en zich als team volledig in te zetten. Periodes tanden: 0-3, 0-4, 1-4, 4-5, Vlaardingen De parallel met vier seizoe nen geleden, toen Zwaluwen Vlaardingen na de winterstop steeds verder afgleed en het tenslotte moest afdalen naar de tweede klasse, doemt steeds vaker op. Kwalitatief slaagt het er nog altijd in de aanhang een alleszins aanvaardbaar spelletje voor te schotelen, maar nu de resultaten mijlenver achter blijven bij de óók door de technische leiding hoog ingeschaalde verwachtingen, komt er meer om de hoek kijken dan, bij voorbeeld, een gave balbehandeling en een fraaie, doch weinig zoden aan de dijk zetten de, individuele aktie. Zwaluwen moet leren knokken, moet zei Is in Dick Keizerwaard...te grote mond... i Cor Nieuwenhuizen...rusiig... Maassluis Hel protest dat Green Eagels had ingediend omdat het aanvangsuur van de wedstrijd tegen Voorne (twee weken ge leden) twee uur. vervroegd was, ts toege kend. De wedstrijd zal nu overgespeeld moeien worden. Wanneer dat gaat gebeu ren is nog niet bekend Green Eagles had het protest ingediend, omdat Voorne pas een clag van te voren bekend had gemaakt dat de wedstrijd twee uur eerder gespeeld zou moeten worden. Hierdoor kon Aad Klos niet meedoen: hij moest tot zes uur 's avonds werken. De wedstrijd werd overigens door Voorne, dat nog kan degraderen, met één punt verschil gewonnen. Vlaardingen Martin Bannet, de enige scheidsrechter in het betaald voetbal die deze regio rijk is, fungeert woensdag 25 april als grensrechter bij de Olympische kwalificatiewedstrijd RuslandHonga rije. De Vlaardingse arbiter assisteert, samen met de Dordtenaar Cees Bakker, de na tionale topper Jan Keizer. Bannet weet overigens nog niet of dit duel in de hoofdstad Moskou dan wel in het veel verder en zuidelijker gelegen TbUsï wordt gespeeld. „Dat wordt één van de grootste ervarin gen in mijn carrière", ziet de 43-jarige fluitist nu al vol verlangen uit naar dit over plaatsing voor de Olympische Spe len beslissende duel. deze barre dagen de mouwtjes opstropen om niet door de meest knullige beginneling onder de voet te worden gelopen. En, ook niet mis, in tern dienen de i's wat vaker van de bijbehoren de puntjes te worden voorzien. Zeker nu ander maal zie vier jaar terugeen aantal spelers (Maarten Keizerwaard, Albert de Pee) toestem ming vroeg en kreeg om de aardse geneugten van een wintersportvakantie te laten prevale ren boven het gezwoeg en gekreun in de vader landse modder. De eerste tekenen van paniekvoetbal, voort vloeiend uit de voorlaatste plaats die Zwaluwen momenteel in de tweede klasse B bekleedt, openbaarden 2ich zaterdag al tegen Xerxes, dat zwaar overtrokken met 3-0 won. De terugkeer van Henny Kuyten kan beslist niet getuigen van een visie, die op langere termijn is geba seerd. Weggeplukt uit het elfde elftaf, louter re creatief tegen het bij tijd en wijle als monster aangeduide balletje trappend, schijnt hij in de ogen van het duo Cor Nieuwenhuizen en Ton van der Leije dus de man te zijn, die Zwaluwen voor derby's tegen HVO en DVO'32 moet be hoeden. Werkelijkheid In de spelersgroep heeft men momenteel een wat gezonder oog voor de werkelijkheid. Het zou een verlies voor de voetbalsport zijn, vooral als kijkspel, maar met het gestyleerde, dat men in de kolossale nieuwbouwwijk Holy jarenlang heeft nagestreefd, zal Zwaluwen het dit seizoen waarschijnlijk niet redden. Het was dan ook niet zo maar, dat elftalleider Piet Erkelens in de Rotterdamse catacomben de naam Aad Bies heuvel liet vallen. Aad is niet het schoolvoor- door Donald Bax beeld van techniek, maar wèl een speler die be reid is tot het uiterste te gaan, niet te beroerd is tegen een boeking op te lopen, als zijn ploeg daar bij gebaat is. Voorlopig houdt interim-trainer Van der Leije zich vast aan de hoeveelheid kansen die wel degelijk wordt gecreëerd, maar steevast met wordt benut. Zodra Zwaluwen dan tegen de on vermijdelijke tegentreffer oploopt, is er echter niemand die zich vermant, zegt 'zo is het wel genoeg' en begint terug te vechten. Tegen Xer xes was Leen Pijpers, samen met Dick Keizer- waard, één van de weinigen op dat gebied. Maar juist die twee zijn niet de bal heroverende spelers, zij moeten het van hun inzicht en voortzetting hebben, zodat hun inspanningen thans veelal ten koste gaan van andere en veel belangrijkere kwaliteiten, ,,Wat wij nodig hebben", meende Ton Gunter na het verlies tegen Xerxes, „is zo'n lange slun gel, die ze er in schopt". Maar, als die er niet is, wat dan? Zoeken naar andere oplossingen, een goede vervanger neerzetten voor de geschorste Peter Romeijn en dus niet André Velda, omdat hij éénmaal met Henny Kuyten in het tweede de as van de verdediging vormde. Waarom niet Leen Pijpers als libero, met Henk de Bruin als voorstopper en twee andere goede mandek kers? Zodat Pijpers vanuit de derde lijn voor tdeéen kan zorgen. En zet Maarten Keizer- waard en Albert de Pee maar terug naar de B- selectie. Amateurisme, accoord, maar er zijn grenzen, zo heeft de overlevering geleerd. Deskundige Opvallend in dit geheel is ook de positie van trainer Cor Nieuwenhuizen, die de laatste we ken op kousevoeten door de porseleinkast sluipt. Hij heeft door z'n oogkwetsuur de tech nische leiding moeten afstaan aan Ton van der Leije, waarvan Erkelens gebruik lijkt te maken door zich ook al als een technisch deskundige te profileren. Dat Dick Keizerwaard met nog drie minuten te gaan en bij een 3-0 achterstand moest worden gewisseld, omdat hij versleten is, dat lijkt een loos argument. „Ik ben te lastig", meende de mokkende Keizerwaard de juiste reden te weten. „Ik ben de enige die in de groep z'n mond open doet en dus willen ze me lozen. Zo simpel is dat". Onderwijl spelen de bestuursleden ogenschijn lijk mooi weer. Praten over vroeger, over de eerste klasse, maar vergeten, dat de toestand steeds nijpender wordt. Representatief zijn in de bestuurskamer, maar meer ook niet. Het is een bekend gegeven, dat voorzitter Roel Schip per de aantijgingen van Nieuwenhuizen, als zou hij verschillende malen telefonisch zijn be dreigd, nooit serieus heeft genomen. „Cor moet niet zeuren, maar presteren, dan is iedereen dat weer vergeten", bagatelliseerde Schipper des tijds de aanklacht van de Zoetermeerse sportïn- structeur. Dat Nieuwenhuizen nu is geveld, zal Schipper zeker niet slecht uitkomen. Het is eveneens een nogal vreemde zaak, dat het bestuur Arnold Lobman als opvolger had aangetrokken, eigen lijk nog voor Nieuwenhuizen en Zwaluwen goed en wel hadden besloten aan het einde van dit seizoen uit elkaar te gaan. Voor de buiten wereld tracht Zwaluwen haar gezicht te bewa ren. de public relations die op het veld wordt bedreven, geeft daar weinig aanleiding toe. Nieuwenhuizen heeft dit seizoen zijn stinkende best gedaan, heeft zich onthouden yan gerucht makende uitspraken en heeft gewbon «.eihard gewerkt met de groep. Zonder de steun-van het bestuur... i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2