Mensen maken i zichzelf ziek' 5Het kan toch niet altijd rot blijven SPORT Nieuwsblad Cup voorziet in een behoefte Rotterdams Nieuwsblad MVV'27 begint met meisjesvoetbal Jan Verhoe ff: rustdag is ook goed voorde organen Vrouwen komen aan bod in filmhuis Harmonie m wpi mmmm im a smms X GTB vrij in eerste ronde Fortuna haalt in Rolf Latuperisa blijft bij ODO Ooievaars: nipt verlies Rentree Harry van Kapel Rosloop in het Staelduinse bos Oer Edelijn stopt bij VZC ;Schiedam ,,'s Winters 'zwem ik in zee," zegt Jan Verhoef f. Twee, drie keer ',in de week ruilt de re- ;'formgrutter zijn witte 'kruideniersjas om voor 'teen zwembroek en is hij Tje vinden aan de Noord zeekust, in de kou. „Prik kelt de bloedsomloop", 'gegt hij. Da's gezond. 'Jïet kacheltje pruttelt behaag- 'liik in de kleine keuken, die 'Jverhoeff achter zijn winkel ■Jheeft. Die keuken gebruikt hij ;»pok als kantoor: ordners en ^paperassen aan de ene kant, etenswaren aan de andere. Er 1 ligt een rond kokosachtig brood in dikke plakken gesne den, 'n nieuwtje in de reform- handel. "Boven zijn zaak in reformarti kelen heeft hij nog twee klei ne ruimten, die dienst doen als magazijn. Beneden zijn net de verse groenten (onbespoten) binnen gekomen. Dat gebeurt tweemaal in de week. De klanten weten dat en het is 1 dan ook druk. Verhoeff geeft adviezen: „Mijn vader had een 1 groentenzaak. Toen ik nog bij hem werkte, zei hij al: het bui- v tenste van de prei of de sla is I het beste, juist dat wat de mensen nu vaak moeten weg- gooien, omdat het bespoten is." Zwammen 't Ene telefoontje na 't andere, bestelling zus, vraag zo, het doet allemaal wat jachtig aan én zo meteen heeft Jan Ver- hoeff weer een afspraak, maar 1 de vraagbaak uit net wereldje van de alternatieve voeding blijft er kalm onder; moet af I en toe wel even denken, waar hij nou gebleven was. Nee, hij is 46 jaar oud nu nooit ziek. „In de laatste tien jaar heb ik tweemaal een keelont- door Kor Kegel steking gehad, maar dat kan 1 ik niet ziek noemen." Dankzij het zeezwemmen? 1 Verhoeff is ervan overtuigd, maar: „Trimmen alleen is te yveinig om het lichaam op peil te houden. Je moet zorgen dat de uitscheiding goed werkt: de huid, slijmvliezen, lever, lon- gen. Maar bij teveel mensen I stapelt het zich op: zwammen fh de organen, virussen, bacte- I rieên," Het tegengaan daarvan is een kwestie van verstandig eten, vindt Verhoeff. „Gezonde voe ding heeft mij altijd erg bezig gehouden. In mijn jeugd had ik er al interesse voor, toen ik een jaar of tien was. Ik las er literatuur over, stond toen al met mijn neus bij drogisten te gen het raam gedrukt om naar de potjes te turen en de etiket ten te ontcijferen." Zijn re formhuis is, oh wonder, geves tigd in een vroegere drogiste rij, de Papaver. Verhoeff ver huisde vijf jaar geleden zijn grutterij De Driekleur van de Branderssteeg, waar hij in 1972 begon, naar de Liduina- straat. Hij gaf al vaak lezingen, begint nu ook een cursus. „Ja, hoe moet je die belang stelling van mij verklaren? Cruyff kan goea voetballen, Kees Verkerk kon goed schaatsen. Je hebt bepaalde ta lenten, neem Mozart, Bach, Beethoven. Bij mij stond voe ding centraal. Zelf ben ik al tijd erg gezond geweest. Ik heb in militaire dienst gezeten, ik ben bloeddonor. En 's winters zwem ik dus in zee." Geneesmiddel In zijn witte jas, en met in zijn jivinke] een homeopatische apotheek, lijkt Jan Verhoeff het een dokter. Schroomt ook niet om op de erkende genees kunde kritiek uit te oefenen: -,Het is een bekend gegeven, dat doctoren van voeding in hun opleiding niets krijgen. Het zou meer aandacht moe ten krijgen terwille van de pa tiënten. Dat is een groot gemis. Medicijnen zijn in wezen li- chaamsvreemde elementen, die breken dan ook vaak din gen af; dat noemt men de bij werkingen. Je mag je afvra gen, of soms het houden yan de kwaal niet wenselijker is." Veel klanten krijgen van hem als 'recept' mee naar huis: ;,Een paar dagen weinig eten, vasten of rusten. Dat is een ge weldig geneesmiddel. Dat zag je vroeger al met landbouw: zes jaren werd er verbouwd, het zevende jaar niet, want dan moest de grond rusten. Net zoals in de week: zes da gen werken, één dag rust De organen hebben dat ook nodig. De Zevende Dag-adventisten, de Mormonen, passen die prin cipes toe. En in gezondheid i Reformkruidenier Jan Verhoeff: „Vegetariërs zijn vredelievender." steken zij met kop en schou ders boven de rest uit. Dat be wijst de heilzame werking er van." Zelf houdt Verhoeff zich er ook aan. „Ik geloof zeer zeker in een Schepper die de men sen geschapen heeft, niet om ziek en lamlendig te zijn, want dat zou een falen zijn. En het is niet de Schepper die faalt. Mensen zijn ziek, doordat zij zichzelf zo gemaakt hebben." Hij kijkt zelf dus wel uit, zegt hij. Noemt als voorbeeld: „Ik eet sporadisch vlees." Want dat past in zijn filosofie: „De grootste geleerde kan nog geen grassprietje maken, wel zure regen, en daar moeten we dan weer op ingrijpen. Als iets mis gaat, is dat niet zomaar: dan moeten de mensen eens heel goed nadenken wat zij mis dóen. Dat geldt eenvoudig voor alles, dat mis is. De Schepper zegt: heb uw naaste lief, maar niet: maak een atoombom. Zelfs het doden van dieren om van hun vlees te eten is daarom niet goed. Als een koe gedood wordt, is zij bang, dan komt er adrenali ne in zijn bloed, dat eten wij en daardoor worden wij agres sief. Het is een bewezen feit, dat vegetariërs vredelievender zijn." Vlaardingen In het Film huis Harmonie aan de Schie- damsedïjk zijn donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond films te zien, die gaan over vrouwen en in twee gevallen gemaakt 2ijn door vrouwen. Donderdagavond draait '1 Une chante, 1' autre pas' van Agnès Varda. Centraal staan de vrou wen Suzanne en Pauline, die een totaal verschillend leven lijden. De een studeert, de an der is moeder van twee kinde ren. Ze helpen elkaar en ver liezen elkaar door omstandig heden uit het oog. Hun beider leven ontwikkelt zich in een andere richting, maar ze ko men elkaar na een aantal ja ren weer tegen en houden dan contact. Wat er met hun leven gebeurt laat de film zien. Vrijdagavond wordt 'Die Freundin' van Margarethe yon Trotta vertoond, een film, waarop nogal wat reacties kwamen. Von Trotta zou vol gens de reacties de mannen te negatief afschilderen. In dit geval gaat het om Olga en Ruth, De laatste is nogal onze ker en wordt op verzoek van haar echtgenoot gesteund door Olga. De vriendschap tussen de twee drijft echtgenoot Franz tot wanhoop. Ruth pro beert dan zelfmoord te plegen, maar wordt gered. Als Olga haar dan weer geestelijk over eind helpt, zijn ze betere vriendinnen dan ooit. De ja loerse Franz slaat dan Olga in elkaar. Zaterdag tenslotte draait 'Die linkshandige Frau' van Peter Handke. Centraal staat een vrouw ineens besluit alleen met haar kind te gaan wonen en haar man de deur wijst. Het gebeurt plotseling en zonder aanwijsbare reden. Ze wil niet meer aangeraakt worden. De man vertrekt. Dan komen ui teraard de protesten los. De vrouw wordt niet alleen gade geslagen, maar door regisseur Handke ook ontleed. De drie filmvoorstellingen be ginnen om half negen. Vlaardingen Kunst- komst somber tegemoet te minnend Vlaardingen zien. Het gemeentelijke heeft reden om de toe- kunstpotje is, op een ton na, leeg en het ziet er niet naar uit dat het gemeente bestuur dat binnenkort weer gaat aanvullen. Extra verdrietig is het dat de Vlaardingse Culturele Raad een maand geleden zijn nota Kunstaankoopbeleid het licht liet zien. In die nota staan aan bevelingen om het aankoopbe leid specifieker en doeltreffen der te laten plaatsvinden. door Mari Timmermans „Je mag er toch vanuit gaan dat de tijden nog wel ten goe de veranderen. Het kan toch niet altijd rot blijven", zegt Maarten Bot, chef van het Vlaardingse bureau voor cul turele zaken. „Als er dan weer wat geld voor kunst is, hebben wij tenminste een goed over dacht beleid. Voorlopig is het zaak om te overleven." Hap-snap Het Vlaardingse kunstbeleid is, volgens Bot, tot op heden nogal hap-snap geweest. Dan eens dit, dan weer dat. Er zat geen duidelijke lijn in. „Het is ook moeilijk om nu al te zeg gen welke kunstrichting in de toekomst van waarde zal zijn. In de jaren vijftig kon je de werken van Karei Appel voor »Twee nieuwe aanwinsten: werk van Jan van Reeven uit 1983. een prikkie kopen. En moetje eens kijken wat ze nu waard zijn. Schiedam heeft er toen een stel gekocht en daar zijn ze nu erg blij mee." In het voorgestelde kunstaan koopbeleid is weinig plaats meer voor de zogenaamde his torische kunst. Vlaardingen bezit enkele meer of minder waardevolle kunstwerken uit vroeger tijden, maar liefheb bers ergeren zich aan de ma nier waarop ermee omge sprongen wordt. Bot: ,In die nota staat daarover ook het een en ander. Kijk, een ge meentehuis is geen museum en wij kunnen hier geen opti maal klimaat scheppen om kunst te conserveren." „Die nota is natuurlijk niet van vandaag of gisteren. In 1975 was de culturele raad er al mee bezig. Toen werd er eens voorgesteld alleen kunst te kopen vanaf de oorlog, maar dat zou met bijvoorbeeld de Cobra-groep al onbetaal baar worden. Het streven is er nu naar zo alert mogelijk te reageren op nieuwe ontwikke lingen in de kunst. En dat vooral met betrekking tot de Vlaardingse kunstenaars." Zolder Met het geld dat er nog over is, zo'n 115.000 gulden, zou de gemeente 38 kunstenaars in de BKR kunnen houden. Een kunstenaar komt in gevolge de nieuwe beeldende-kunste- naarsregeüng (BKR) alleen in aanmerking voor een bijdrage als hij eerst zelf drieduizend gulden met eigen werk ver dient. „Als je als gemeente zo zou proberen te helpen, zou je hijgend achter de feiten aanlo pen. Een kunstenaar die nu voor drieduizend kan verko pen, moet volgend jaar al zes. zevenduizend verdienen." Op de zolder van het oude stadhuis Staan 1700 kunstwer ken en door de BKR zal dat aantal alsmaar blijven stijgen. De in gemeentebezit gekomen kunstwerken krijgen een plaatsje in overheidsgebouwen of in de artotheekcollectie en anders komen ze op zolder te recht. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorgestelde kunstaankoopbeleid, wordt er een commissie benoemd, die, als er weer geld is, kunst mag kopen op gemeentekosten. Die commissie komt er wel. Alleen het geld zal nog even op zich laten wachten. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 7 maart 1984 Schiedam De belangstel ling van de verschillende verenigingen, die in de meeste gevallen met twee bestuursleden waren verte genwoordigd, gaf ander maal aan, dat de Rotter dams Nieuwsblad Cup in een behoefte voorziet. In het fraaie clubgebouw van het Schiedamse Excelsior'20 vielen gisteravond regelmatig kreten van verwondering, bij val en een heel enkele keer afkeur op te tekenen, toen Hans Kamman, de voorzitter van de KNVB afdeling Rotter dam, de zevenenveertig vere nigingen aan elkaar koppelde. De vernieuwde aanpak, die er toe heeft geleid, dat thans alle clubs buiten de stad Rotterdam ten noorden van de Nieuwe Maas om de wisselbokaal in distrikt 2 kampen, bracht op sportpark Thurlede een flink aantal nieuwe gezichten. De loting was dus meer dan een simpele handbeweging naar de 'champagnekoeler' om de loot jes op te diepen. Het was te vens een sociale gebeurtenis, die werd gekenmerkt door een ongedwongen sfeer, waarin nieuwe banden werden ge smeed. Clubs die tot dan slechts eikaars naam kenden door de publicaties in de Offi ciële Mededelingen grepen deze gelegenheid gretig aan. Joviaal Kamman verrichtte de loting op de van hem bekende en dus joviale wijze. Ook de grijze eminentie van de Rotterdamse voetbalwereld slaakte na af loop een zucht van verlichting, nadat was gebleken, dat de za terdag- en zondagsecties van het Schiedamse SVDPW en VDL uit Maassluis niet tegen over elkaar waren geplaatst. Tevens werden onmiddellijk de eerste plooitjes glad gestre ken, Omdat zowel PFSC als SFC met een thuiswedstrijd werd bedeeld, kwamen SFC en tegenstander DHS overeen hun ontmoeting te verschui ven van dinsdag 3 naar woens dag 4 april. Echte klappers, die min of meer pas in een kwart- of hal ve finale worden verwacht, kwamen gelukkig niet uit de beker. Enkele interessante wedstrijden zijn Groeneweg DCV (twee nieuwkomers in deze bekercompetitie), CKC Fortuna Vlaardingen, DSS'26Zwaluwen Vlaardin gen, MVV '27—-MSV '71 en Capelle—Dilettant. De loting voor de tussenronde, die dins- RVB-voorzitter Hans Kamman (links) houdt de vertegen woordigers van Ursus, Wim Meijer (tweede van links) en Ger- rit Noordenne, strikt gescheiden van komende tegenstander FC Maluku, dat op deze foto wordt verpersoonlijkt door Dan ny Wattimena. dag 17 april wordt afgewik keld, wordt dinsdag 3 april na afloop van de wedstrijd SVDPW (zat)—VDL (zat) ge houden in het clubhuis van SVDPW op sportpark Harga in Schiedam. Loting De volledige loting ziet er als volgt uit: BVCB—Excelsior M, FC MalukuUrsus, Nieuwer ker kSVV, Hermes DVS WK, De Hollandiaan—Excel- sior'20, Schiedamse Boys TSB, DSS'26—Zwaluwen VI, VlaardingenGSS, SFC— DHS (woensdag 4 april), Ca pelle—Dilettant. DVO'32 Berkel. SVDPW (zat)—VDL (zat), FCN'66—Zwervers, Mar- tinit—HVO, DRZTOGB, VFC—SVDPW (zon), Schie damOlympus Schiedam. PPSC—CION, DemosSagu Boys, CKCFortuna VI, MVV'27MSV'71, VDL (zon)HBSS, Groeneweg DCV en GTB vrijgeloot. Vlaardingen Fortuna Vlaardingen speelt ko mende zondag niet vriend schappelijk tegen SVV. De' KNVB heeft op het laatste moment een aantal inhaal wedstrijden vastgesteld en Fortuna speelt nu voor de competitie tegen SVW. De wedstrijd aan de Mara- thonweg begint om 14.30 uur. SVV oefent nu zondag middag tegen HOV in Rot terdam. De wedstrijd be gint om 14.00 uur. De reserves van SVV ko men het weekeinde ook in actie. De KNVB heeft de eerder van het programma afgevoerde wedstrijd tegen FC Den Bosch nu opnieuw vastgesteld. Zaterdagmid dag wordt op Harga om 14.30 uur begonnen. Maasland Rolf Latuperisa heeft zijn contract met de korfbalvereniging ODO met nog een jaar verlengd. Het wordt het vierde^seizoen van de Zoetermeerse trainer, die bij de Maaslandse vereni ging erg succesvol is geweest. ODO degradeerde in de bijna afgelopen micro-competitie weliswaar naar de tweede klasse, maar bij de komst van Latuperisa speeide het nog in de derde klasse. De twee op eenvolgende promoties waren voor ODO iets te snel, om zich aan het hoge niveau aan te passen. Ook op het veld vierde Latu perisa met ODO successen, want ook hier klommen de Maaslanders van de derde naar de eerste klasse. ODO presteert op het veld tot dus ver wat beter dan in de zaal, zodat handhaving haalbaar moet zijn. ODO heeft in de zaal nog één wedstrijd te spe len, waarna eind maart de veldcompetitie wordt hervat. Schiedam De basketballers van in validensport veren igng De Ooievaars nebben tegen Arnhem bijna de eerste over winning van het seizoen be haald. In de eerste twaalf mi nuten van de wedstrijd ging de strijd gelijk op, maar daarna nam Arnhem een kleine voor sprong die het niet roeer a£ zou staan; 50-61 verlies derhal ve voor de Schiedammers. Schiedam SVV behaalde te gen stadgenoot DHS een 2-1 overwinning. In de oefenwed strijd speelde Harry van Kapel voor het eerst sinas zijn bles sure weer een volledige wed strijd mee in het eerste elftal. Voor de rust opende Richard Dercks voor SVV de score. Na de hervatting was het Harry van Kapel zelf die voor een 2- 0 stand zorgde. DHS, dat de tweede helft lang niet slecht speelde, scoorde via Nasse Goumeri tegen: 2-1. Vlaardingen Zaterdag 10 maart aanstaande organiseert de trimgroep 'De Staelduïnklltters' haar jaarlijkse bosloop in het Staelduinse bos. De trimgroep viert daarmee het derde lus trum, want de bosloop wordt al weer voor de 15e keer ge houden. Werd er tot dusver steeds over drie en zes kilometer gelopen, ditmaal is er een nieuwe af stand aan toegevoegd. Omdat het lange-afstandlopen als maar toeneemt, kan er in het Staelduinse bos nu ook een race over twaalf kilometer worden gelopen. De bosloop begint 's middags om twee uur met een afstand van drie kilometer voor kin deren tot en met twaalf jaar. Om half drie volgt de start van de drie kilometer voor ie dereen, De start van de zes en twaalf kilometer vindt om drie uur plaats. Inschrijven is vanaf een uur mogelijk "aan de start van de bosloop, bereikbaar via de in gang van het bos bij de Stael- duinhoeve aan de Maasdijk (tegenover Heenweg). Het in schrijfgeld bedraagt 2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar en 3,50 voor de ouderen. Voor alle deelnemers is er een me daille met draaglint, terwijl er tevens prijzen m natura wor den verloot. Vlaardingen Ger Edelijn heeft haar functie als zwemt- rainster van VZC neergelegd. Ger Edelijn is al weer sinds jaar en dag als trainster aan de Vlaardingse vereniging ver bonden. Zij wil nu meer tijd gaan vrijmaken voor haar tweede passie: het bridgen. Daarbij is zij van mening dat het* tijd wordt voor een jongere trainer. Ger Edelijn blijft wei actief bij het lesgeven aan volwassenen en de jeugd. Het bestuur van VZC is nu op zoek naar een geschikte ver vanger voor Edelijn. In 'De Zwemkroniek' heeft inmiddels al een advertentie gestaan. Maasland Naast het damesvoetbal, wil MVV'27 nu ook het voetbal voor meisjes introduceren. Als er voldoende belangstel ling bij de vrouwelijke jeugd van 12 tot 15 jaar blijkt te zijn, wordt er volgende maand al met de training gestart. Per 1 augustus kan er dan aan de meisjescompetilie worden deelgenomen. Zo'n tien jaar geleden begon MVV'27 met damesvoetbal.. Met redelijk succes wordt thans met twee elftallen aan de competitie deelgenomen. Om de doorstroming te behou den, wil de club het meisjes voetbal een kans geven. Onder leiding van enkele speelsters uit de dameselftallen zal er worden getraind. Om ervaring op te doen, worden er al snel wat oefenwedstrijden ge speeld. Meisjes die met voetballen wil len gaan beginnen moeten ge boren zijn na 31 juli 1969 .en voor I augustus 1972. Opgave is mogelijk bij eerste elftal- speelster Nel van der Hoeven, Westgaag 98 te Maasland, tel.01899-19693. Voor meisjes ouder dan 15 jaar ïs er nog plaats bij het damesvoetbal. Opgave en informatie hier voor is mogelijk bij leider Koos Zegwaard, Tijns I Üe Maasland, tel. 01899-21951. --

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2