Ministerie start onderzoek SSSW Dealer bestrijdt He zware straf CDA en WD twijfelen aan ernst SSSW-affaire 'Deze stukken zijn eigenlijk onverkoopbaar' Een Philips Sb lamp bespaart energie, ook boven uw eettafel. VUB bereidt acties voor VUARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCNE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Zandvoort binnen Van Tilborg wijst verantwoordelijkheid af Scholieren in actie voor Covilha Rijnmond betrekt huis in gifwijk Kolpabad werd druk bezocht PHILIPS a':&enbTal™^tW Philips Sli De lamp dieu verdient Pleidooi voor warme hap bejaarden WOTERWEG DONDERDAG 8 MAART 1984 in beroep tegen zeven jaar cel Maassluis Een 34-jarige heroïnehandelaar uit Maas sluis die zijn veroordeling tot zeven jaar celstraf te hoog vindt, is legen dat vonnis van de Haagse rechtbank in hoger beroep gegaan bij het gerechtshof. Hij ontkent ten stelligste grote hoeveelheden harddrugs te hebben ver handeld. De man werd vorig jaar door de Rotterdamse politie ge snapt, toen hij in zijn auto honderd gram heroïne vervoer de van de Stokroosstraat naar de Aalbrechtskade. Hij zit om die reden nu bijna een jaar gevangen. Hem is verder ten laste gelegd dat hij in 1982 en '83 drugs leverde aan buitenlanders. De advocaat van de verdachte, mr. J. de Jonge, bestreed die aanklacht Hij stelde dat die leveranties voornamelijk door een ander waren gedaan, Op de zitting van het gerechtshof waren echter drie getui gen aanwezig die volhielden bij de verdachte in Maassluis thuis te zijn geweest om de heroïne op te halen. De raads man verwierp die getuigeverklaringen echter, omdat het trio volgens hem tracht zijn cliént in diskrediet te brengen. „De getuigen verdenken mijn cliënt ervan hen telefonisch bij de politie te hebben aangegeven. Daarom proberen zij hem nu in een kwaad daglicht te stellen. Bovendien is bij de rechtbank ook al drie maal meineed gepleegd. Ik kan derhalve geen waarde hechten aan de verklaringen", aldus advocaat mr. De Jonge. De raadsman trachtte aan te tonen dat verdachte geen gro te hoeveelheden heroïne kon verhandelen, omdat hij wei nig geld had. „Toen zijn kind februari verleden jaar ver dronk, heeft hij geld moeten lenen om het stoffelijk over schot volgens de eisen van zijn godsdienst in Pakistan te laten begraven. Als hij werkelijk zoveel had gehandeld, zou hij dat geld zelf hebben gehad." De rechtbank doet binnen veertien dagen uitspraak. Schiedam Er begint zich een scheidingslijn af te tekenen in de opvattingen van de poli tieke partijen over de positie van de SSSW. De VVD en het CDA moeten het allemaal eerst nog maar eens zien of de situatie echt zo ernstig is als het rapport van de Nationale Woningraad meldt. Deze partijen kennen het rapport nog niet. De PvdA, de CPN en D'66 toonden zich gisteravond in het stadhuis ech ter veel negatiever. Zij voelden er veel voor de naam SSSW voorlopig te schrappen uit een concept-nota 'organisatie stadsvernieu wing', die in de betreffende commissie aan de orde kwam. VVD-wethouder Cor van Tilborg, ex-be stuurslid van de SSSW, raadde het voorstel van de progressieve partijen af. Hij zei, dat de SSSW een gegeven situatie is, waar de ge meente toch niet omheen kan in haar bouw plannen. Hans van Kleef (PvdA) en Eef Collé (CPN) vonden nu juist, dat er helemaal geen sprake meer was van een gegeven situatie. Beiden veronderstelden, dat de SSSW best uiteen zou kunnen vallen. De indruk werd gewekt, dat de bouwverenigingen Sint Jozef en Schiedam Vooruit overwegen om zich in navolging van hun vertegenwoordigers in het SSSW-be stuur terug te trekken uit het samenwer kingsverband. „En dan praten wij straks niet over een stichting van samenwerkende Scbïedamse woningcorporaties, dus niet meer over een SSSW, maar over een SW, een SW, een SW enzovoorts," aldus Collé. Een veron derstelling dat ook bouwvereniging Een dracht zich zou willen terugtrekken, werd vanochtend van de zijde van "deze corporatie tegengesproken. Jan de Koning (CDA) ontlokte veel hoonge lach van het publiek, toen hij over de SSSW Zei: „Er zal natuurlijk wel iets mis gegaan zijn, maar ze zullen toch wel snel orde op za ken stellen." Annie Renskers (VVD): „Het mag allemaal wel waar zijn, maar ik sta er niet achter om de SSSW uit de nota te ver wijderen." Van Tilborg herhaalde dat hij de SSSW een niet weg te denken gegeven vond. Van Kleef kwam uiteindelijk met een amen dement op de concept-nota, dat erop neer kwam om, de naam SSSW uit de nota te schrappen, met evenwel de toevoeging dat 'onder de huidige omstandigheden' de rol van deze stichting nog moet worden beoordeeld. Het streven zou er op gericht moeten zijn om wel 'zo snel als mogelijk* de bouwverenigin gen toch te laten meedraaien in bet stadsver- n ieu wi ngsproces. Er werd over het amendement niet gestemd. De commissie stadsvernieuwing stuurde aan op een gezamenlijke vergadering met de commissie ruimtelijke ordening van wethou der Zijdeveld, waar de positie van de SSSW moet worden doorgelicht. Daarna komt men nog een keer terug op de nota, zoals die gis teravond op tafel lag, en op het amendement van Van Kleef. De PvdA'er benadrukte, dat in de nota per se niet mag staan dat de bouwverenigingen het beheer mogen voeren over sociale woning bouw. Van Kleef wilde zich nu juist hierover nog beraden. „Wij moeten niet doen, alsof dit nu ineens een incident is bij de SSSW. Al acht jaar heb ik het over misstanden en steeds is het bij de woningcorporaties." Vlaardingen Het Vlaardings Centrum voor het Amateurto neel (VCA) houdt vrijdag, en zaterdag voor de dertiende keer ,een eenakterfestival. Voortgekomen uit het plaatselijke landju- weel, dat ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van Vlaar- l dingen werd gehouden, mag het zich verheugen Sn een stijgende 4 belangstelling van gezelschappen en publiek. Volgens Cees Roomers, voor zitter van het VCA, is het ver bazingwekkend dat van de .twaalf te spelen stukken er -acht door de gezelschappen zelf zijn geschreven. „Het gaat om uitprobeersels van de groe pen of stukken die niet zo maar op een avond gespeeld VIaardingen Na de krokus vakantie start op de christelij ke scholen ïn Vlaardingen een actie, waarvan de opbrengst is bestemd voor een school voor gehandicapten in Portugal. De school in Covilha is een van de oudste projecten van de YMCA in dat land. Er zijp veertig verstandelijk gehandi capte kinderen van alle ni veaus. Er is veel te weinig les- j materiaal om de leerlingen j goed onderwijs te geven. Voor i ge aanschaf van het materiaal 1 is zo'n tienduizend gulden no- Idtg. Het project looptl3 april. kunnen worden door de lengte of de inhoud. Deze stukken zijn eigenlijk onverkoopbaar." Er doen tien gezelschappen mee en twee spelers brengen solotoneel. Het eenakterfestival keert na een aantal jaren terug naar de Harmonie. Het is enkele keren in de Pijpelaar en in "het Hol- landiagebouw gehouden. „Het festival in het buurthuis was niet zo'n succes, omdat de be zoekers daar duidelijk voor iets anders kwamen en het theater in het Hollandiage- bouw is te klein", aldus Room ers, Toneel en verlichting In de Harmonie zijn verbeterd, een goede reden om het festi val daar weer te houden, vindt Roomers. Vrijdagavond begint het festi val om acht uur. Dan treden de Fakkel, Bril Varia en T.O.V. voor het voetlicht. Za terdagmiddag begint de voor stelling om twee uur. Dan tre den Krijt, Theatergroep Arge loos, Jaap van der Reijden, Ba reel en Kees Oversluisse. 's Avonds gaat het festival om acht' uur verder. Dan treden onder andere Het Masker, Ar gus en Fakkel op. Een mini-Zandvoort in Sum- merstreet. Auto's uit de bocht, publiek juichend aan de kant. Het was racen op kleine schaal, in één van de meer Verlichte ruimten van het tamelijk sche merige OJC Summerstreet te Vlaardingen. Het mooie weer drong nauwelijks door de smalle raampjes naar binnen. Zo kom je de krokusvakantie ook wel door. Je kunt ook met de kinderen naar buiten (krokusjes zoeken, nog nergens te zien). Buiten vier den ze het in clubhuls Schiedam- Zuïd aan de Dwarsstraat, waar de binnen geplande activiteiten nog geen uurtje duurden en ver volgens werden afgelast, omdat de lenlezon lonkte, tikje aan de vroege kant. Dat wil niet zeggen, dat het binnen in het schemerige OJC nog een winterslaap-ach- tige vakantie was, want behalve die autoracebaan vonden ook andere spelletjes volop aftrek: vooral computerspelletjes, die wonnen het ruimschoots van het degelijke en ouderwetse voetbal spel. Zelfs de flipperkast bleef onbemand. In een andere ruimte van Summerstreet bubbelde het luchtkussen onder een gezapig kunstmatig windje. Vreemd kli maat, als je van buiten kwam. Inbraak in bibliotheek Vlaardingen Inbrekers heb ben uit het bibliotheekfiliaal aan de Van Hogendorplaan een cassetterecorder gestolen. Er werden een ruit en een binnendeur opengebroken. Bij de buit zaten ook postzegels en wat kleingeld. Uit een huis aan de Prins Hendrikstraat werd een videorecorder gesto len. De dief forceerde de ach terdeur van het huis- Uit een kelderbox aan de Bonnweg verdween een grijze bromfiets ter waarde van 1200 gulden. Maassluis Medewerkers van Rijnmond, die betrokken zijn bij het gifonderzoek in de Steendijkpolder, krijgen bin nenkort de beschikking over een woning in de wijk. In het belang van het onderzoek naar de mate van de ver ontreiniging vindt Rijnmond het beter dat de projectlei ding in de Steendijkpolder wordt gestationeerd. Burge meester en wethouders hebben toestemming gegeven een leegstaande huurwoning aan de Einsteïndreef 3 tijdelijk aan de woonruimte te onttrekken, zodat Rijnmond er ge bruik van kan maken. Volgens directeur Barendrecht van het woningbedrijf is het niet zo dat er geen. huurders meer te vinden zijn voor lege woningen in de Steendijkpolder. „Als er woningen leeg komen, zijn er genoeg huurders die interesse hebben. Ik bespeur daar echt geen grotere uitloop dan in andere wijken." Vlaardingen Het Vlaardïng- se Kolpabad heeft vorig jaar de gestaag stijgende lijn voort gezet. Sinds 197? is het aantal bezoekers elk jaar hoger. In 1983 kwamen er 452.103 bezoe kers in het zwembad aan de Broekweg. Dit blijkt uit hst jaaroverzicht van bedrijfslei der A, J. Troost. Bij dat optimistische verhaal moet echter wel worden aan getekend, dat het bezoekers aantal in 1977 een absoluut dieptepunt bereikte. Dat was de enige keer in de 29-jarige geschiedenis van het Kolpa bad, dat het aantal bezoekers niet boven de driehonderddui zend uitkwam. Het recordjaar van het Kolpabad is nog altijd 1955, het jaar dat het zwembad werd geopend. Toen passeer den maar liefst meer dan 580.000 mensen de hekken van het Kolpabad- Schiedam Wethouder Cor van Tilborg (stadsver nieuwing, financiën) heeft gisteravond nogmaals elke verantwoordelijkheid afgewezen voor het bouw- schandaal bij de SSSW. De wethouder schuift die ver antwoordelijkheid door naar 'Den Haag', om precie zer te zijn naar het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Het ministerie is van plan een onderzoek in te stellen naar de SSSW-af fai re, waarbij enkele miljoenen guldens te veel zijn neergeteld voor bouwkosten en de huurders zijn ge dupeerd. „De gemeente-accountant con troleert de boeken van de SSSW," gaf Van Tilborg toe, „maar het enige waar de ge meente hierbij naar mag kij ken, is of de bouwverenigin gen n<>g gezond zijn. Als bij voorbeeld blijkt, dat zij met verliezen komen te draaien, kunnen wij ingrijpen, want de gemeente is verantwoordelijk als een corporatie niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Dan zou het de gemeente geld kosten, Op grond van de ac countantsrapporten bereikten ons echter nooit verontrusten de berichten." Waar de gemeente volgens Van Tilborg zich volgens mi- nistriële richtlijnen niet mee mag bemoeien, is de toetsing van de bouwplannen. En het zijn die bouwplannen, waar de Nationale Woningraad in zijn onderzoek bij de SSSW op in ging. „De financiële verant woordelijkheid daarvoor ligt bij het ministerie," aldus Van Tilborg. „Wat er nu gebeurd is bij de SSSW, zal repercussies hebben bij het ministerie." Van Tilborg sloot zich aan bij de woorden van zijn collega Zijdeveld, die er maandag aan herinnerde hoe toenmalig staatssecretaris Van Dam de gemeente Schiedam berispte omdat de SSSW te weinig vrij heden werden gelaten. Beloop PvdA-raadslid Hans van Kleef vond het gisteravond toch wat al te gemakkelijk, als de ge meente Schiedam zich nu aan alle verantwoordelijkheid ont trekt Hij wees erop dat de vijf corporaties van de SSSW sa men 4000 woningen in beheer of bezit hebben en dat het 10,000 mensen raakt. „Wij kunnen het niet maken om de boel zomaar op zijn beloop te laten," zei Van Kleef. Eef Collé (CPN) was dat met hem eens. „Al het water van de zee wast niet weg, dat de renovatie aan de Wattstraat, aan het Fabriplein en bij de 213 woningen in Schiedam- West toch onder uw verant woordelijkheid vallen," ze Collé. Op ziin minst zou de ge meente toch een morele be trokkenheid moeten voelen. Collé wees op een brief van B en W aan Schiedam-Oost, waarin tussen de regels door wordt erkend dat het met de renovatieplannen aan de Wattstraat beter had kunnen lopen. Een uur later werd Col lé emotioneler: „Als je in Oost hoort wat de ervaring is met de SSSW, lopen de tranen je over de wangen. Wij herinne ren ons allemaal de emoties in Schiedam-West, waar de reno vatie gewoonweg flopte. Wij zijn toen gaan kijken en heb ben als commissie gezegd: .dit eens maar nooit weer. Maar ik kan u verzekeren: hetzelfde gebeurt in Schiedam-Oost nu weer. En mijn fractie past er voor om de huurders de dupe te laten worden. Moeten ze straks teveel betalen? Als ge meente kan je dat niet nemen, je hebt daar een taak. Zeker als de SSSW niet in staat is." Collé noemde het een teken aan de wand, dat de woning bouwvereniging Schiedam Vooruit de directievoering bij het renovatieproject Fabri plein aan de gemeente wil overlaten in plaats van aan de 'eigen' SSSW. Wethouder Van Tilborg was het daarmee niet eens. Wel vond hij het een redelijke zaak, dat de gemeente steeds aan de SSSW vraagt, of zij het werk wel aan kan en of de ge meente het dan niet beter kan doen. Opbouwwerker Arm and van Puyvelde noemde het punt van de verantwoordelijkheid ook- „De gemeente is toch meer dan een doorgeefluik van kredietaanvragen naar het rijk," zei hij. Hij legde een link naar het gemeentelijk wo- ningbebeer en vroeg zich af, of hier sprake is van een kriti sche toetsing van de kosten. (ADVERTENTIE) MM Een Si?lamp verbruikt energie van'n gewone gloei lampen gaatvijfmaal zolang mee. Die lamp brengt dus dikz'n geld Op- Boven de eettafel maar ook m de hal, Vlaardingen Het Vlaar dings uitkeringsgerechtig den beraad (VUB) houdt volgende week woensdag open huis. In het beraad heb ben de ouderenbond, de imra- lidenbond, de WAO-groep en de verenigingen Vrouwen in de bijstand en Mensen zon der werk zitting, „Dan kun nen de mensen eens zien wat al die organisaties doen", verklaart secretaris Wim van der Windt de bedoeling van het VUB. „En we willen peilen of de bereidheid be staat om actie te voeren te gen de kortingen op de uit keringen." De organisaties talen woens dagmiddag zien wat zij doen om mensen te helpen hun vrije tijd door te brengen, maar de meeste aandacht zal toch uitgaan naar het korten op de uitkeringen. „Dc daling van dc koopkracht zal jammer genoeg centraal staan", aldus het VUB. „Blijven we lijdzaam toezien hoe we stukje bij beetje onze sociale verworvenheden kwijtraken, of gaan we actie voeren?", is de vraag die het VUB zich stelt. Als het aan het VUB ligt wordt er gekozen voor acties. Er is een actiecomité gevormd uil de verschillende groeperin gen. Al maanden wordt er ge werkt aan een zo hecht moge lijke samenwerking tussen alle organisaties van uitkeringsge rechtigden. Het open huis dat de groepen samen georgani seerd hebben begint woens dagmiddag om half twee in de ruimte van de vereniging Mensen zonder werk aan het Weeshuisplein in Vlaardingen en duurt tot vijf uur. Na woensdag gaat het VUB wer ken aan actieplannen. Maassluis De warme maal tijdvoorziening voor bejaarden in Maassluis moet nodig verbe terd worden. GSP-directeur Van Overbeek heeft gepleit voor uitbreiding van de be perkte mogelijkheden die er momenteel zijn. Volgens Van Overbeek is de behoefte veel groter dan het aanbod. De dienstencentra en het verzorgingshuis Schutsluis brengen incidenteel wel war me maaltijden bij bejaarden rond, maar dat is niet toerei kend. „Bovendien is de conti nuïteit een groot probleem." aldus Van Overbeek. Hij zegt op de situatie gewezen te zijn door huisartsen, wijkverple- gers en maatschappelijk wer kers. Volgens de GSD-direc- teur is het niet de bedoeling dat de gemeente de maaltijden gaat verzorgen. „Wij willen de aanzet geven. De stichting voor het ouderenwerk zal de zaak moeten organiseren met vrijwilligers. In de opzet wordt wel gedacht aan een gemeen telijke subsidie," Het streven is er nu op gericht om een maal per dag maaltij den rond te brengen. Hoe groot de behoefte exact is weet Van Overbeek niet te vertel len. „Het is een wisselende groep. Als ouderen ziek zijn kunnen ze niet de deur uit om zelf boodschappen te doen en dan hebben ze cr behoefte aan. Het verschilt ook per jaargetij de." Burgemeester en wethouders hebben laten weten niet afwij zend tegenover het plan te staan. „Maar," zegt Van Over beek, „het is nog helemaal niet zeker. Het hangt op de cen ten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1