WATERWEG Brandweer snakt naar meer ruimte Beste jongens en meisjes enzovoorts enzovoorts SPORT 21 oBALOADIGo 'Nog zo'n zomer en ik kan wel sluiten' Ron Heusdens is er bijna mmm mmmê Donderdag: jazzavond in Pee Dee André van Duin in Passage theater Exposities in Zonnehuis en Te Kunst en Te Keur Activiteiten Vlaardingen Holy contra Amstel Tijgers MMi i. mmm Schiedam De Schiedamse brandweer gaat het ge brek aan ruimte steeds duidelijker voelen. Sinds de verwezenlijking van de eerste fase van de nieuwbouw aan de Breedstraat in 1974 heeft het korps feitelijk al tijd ruimteproblemen gekend. Dat stelt commandant ing. A. Metaal in het jaarverslag 1982. Hij vindt dat fase 2 van de nieuwbouw, die nu al bijna tien jaar op zich laat wachten, dringend nodig is. Al die tijd moet de brandweer met noodoplossingen werken. Een ruimte, die destijds be stemd was voor sportactivitei ten, wordt gebruikt als slaap zaal. Waar het vrijwillig perso neel had moeten toeven, is een dagverblijf voor de beroeps- ploeg ingericht De opstel plaatsen voor de tweede-Iijns- voertuigen zijn werkplaats ge worden. Tevens zijn depots aan het Frans Halsplein en de Villastraat in gebruik als op slagplaatsen voor groot en klein materieel en niet lang meer overigens, In 1982 moesten de spuitgasten vaker dan ooit uitrukken. Van de 793 maal dat zij erop uitgin gen, was er 396 daadwerkelijk sprake van brand, er werd 251 maal hulp verleend en in 146 gevallen ging het om een loos alarm. Commandant Metaal zei niet de indruk te hebben, dat de brandweer door de bur gers „op grote schaal bedot wordt." „De mensen alarme ren ons in de meeste gevallen te goeder trouw", zei hij. „Als iemand 's avonds stoom laat omwijken, kan dat heel mak kelijk onder invloed van ne onlampen voor 'rook' worden aangezien. De laatste vijf jaar is er een duidelijk stijgende tendens te bespeuren in het aantal branden.' In 1981 bij voorbeeld, moesten nog slechts 289 branden worden bestre den. De leden van de raadscommis sie algemene en bestuurlijke zaken waren verbaasd over het hoge ziekteverzuim bij de brandweer. De oorzaak hier van is volgens brandweercom mandant Metaal een langduri ge zieke onder het personeel. Daar moeten volgens hem de 'normale' ■v"1* ir bij wor den gerekend. Dat leidt, zo zegt brandweercommandant Metaal, tot een vergrote werk druk. Bovendien wordt het op nemen van vrije dagen voor het overige personeels daar door steeds moeilijker. De werkdruk stijgt daardoor. Hij zei bang te zijn in een neer gaande spiraal te raken, met alle gevolgen van dien. Geld om nieuwe brandweerlieden in dienst te nemen heeft de brandweer namelijk niet. Door het hoge ziekteverzuim komt de brandweer continue tien man tekort. Om de paraatheid toch op peil te houden moet een grotere inzet worden ge vraagd van de vrijwilligers. Vorig jaar was het tekort aan personeel zo nijpend gewor den, dat slechts zestig procent van het beroepspersoneel pa raat was. De opengïvallen plaatsen werden ingenomen door vrijwilligers. Ruim de helft van het aantal branden is blijkens het jaar verslag ontslaan door balda digheid af onachtzaamheid. In 29 gevallen was er sprake van brandstichting. In de analen van de brandweer zal 1982 te boek komen te staan als het jaar van de LEAO-branden. Tot vier maal toe ontstond er brand in het pand aan de Oude Kerkhof. De schade be liep bijna één miljoen gulden. Verreweg het meeste aantal malen (168) moest de brand weer in het Westen in actie komen. De kosten die per inwoner jaarlijks voor de brandweer moeten worden betaald, zijn inmiddels opgelopen tot bijna 60 gulden. Vijf jaar geleden was dat nog 46 gulden. f; i&m - fö -r; - f£ Vlaardingen „Er zijt^ wel eens collega's die denken dat het maken van een kindershow gemakkelijk is" zegt Aad van Toor in de pauze. „Daar komen ze gauw van terug; er is geen kritischer publiek dan kinderen. Je voelt aat meteen: kinderen vinden iets leuk of niet. Daartussen zit niets." i Bassie ert Adrian blijven bezig.. Al een halfuur voordat het doek zou opgaan zat de Stadsgehoorzaal gistermid dag stampvol. Ruim zeven honderd kinderen wachtten uitgelaten en een beetje ze nuwachtig op het begin van hun favoriete show: Bassie en Adriaan. De zaal was dan ook binnen vijf minuten 'plat' toen het duo voor het voetlicht was getreden. Adriaan legde in twee minuten de 'spelregels' uit: duim omhoog een jui chend applaus, duim omlaag stilte en een zwaai met de arm veroorzaakt een oorver dovend „olé". Luidkeels Bassie en Adriaan weten uit ervaring hoe kinderlol moe ten worden gepresenteerd. Herhalingen zijn voor kinde ren geen probleem: als het maar leuk is. Hoe verstrooi der Bassie doet, hoe meer sympathie hij vindt. Met één woord verandert het publiek van aandachtig in enthou siast. Voor de pauze hadden de beide kindervrienden het programma samengesteld uit verschillende elementen van hun vorige show. Bassie speelde voor televisiepresen tator en op aanraden van Adriaan kwam hij niet ver der dan „enzovoorts, enzo voorts". De kinderen zongen het na twee herhalingen al luidkeels mee. Het programma na de pauze bestond uit louter nieuwe theatervondsten die hier en daar aan elkaar werden ge praat met bekende varian ten. De man achter de scher men, Evert van de Bos, kwam verschillende keren op het toneel om niet ten. on rechte in het applaus mee te door Marie Timmermans delen. De hoorspel-act, een sprookjesgrot en de span- nend-Komisehe jacht opde beruchte professor Sjacher- ijn. De kinderen (en de wei nige volwassenen!) genoten. In de schoolvakanties heb ben Bas en Aad van Toor het nog drukker dan normaal. Dan treden ze iedere dag op. „Gisteren waren we in „eh.. Zwijndreeht en morgen zijn we in Roosendaal." Aad moet er wel even zijn tour- neeliist voor nakijken. Bui ten de schoolvakanties treedt het duo op woensdagmiddag en in de weekenden op. Hun radioprogramma is op zater dagmorgen op Hilversum II te beluisteren en in Belgie maken ze weer televisieop namen. Bassie en Adriaan blijven bezig. Vlaardingen Donder dagavond is in de Vlaar- dingse Club Pee Dee voortaan jazzavond. Met ingang van vandaag is er die dag steevast een jazz concert, De toegang voor de concerten, die telkens rond tien uur beginnen is gratis. Het spits wordt vanavond afgebeten door de Ronald Snijders Band. Een forma tie die Caribische funk jazz speelt. Snijders behoort tot één van de meest vooraan staande muzikanten van de Antillen. Schiedam Neerlands meest belaehen komiek, André van Duin, treedt volgende week twee maal op in het Schiedamse Pas sagetheater. Woensdag 14 en donderdag 15 maart 1984 staat hij met Corrie van Gorp en Frans van Dusschoten op de planken Schiedam, De beide voorstellingen van Tel eater beginnen om kwart over acht. De kassa van het Passagetheater is dagelijks geopend van een tot drie uur. Vlaardingen In het Vlaardingse Zonnehuis aan de Dillenburgsingel is gistermiddag een tentoon stelling geopend van teke naar Just Schafgans en van vijftien deelnemers aan de edelsmidswerk plaats van de Vrije Acade mie in Vlaardingen. In ga lerie Te Kunst en Te Keur in de Smalle Havenstraat in Vlaardingen zijn tot en met zaterdag 24 maart ke ramiek, maskers en teke ningen te 2ien. Schafgans. die in het Zon nehuis exposeert, is een Rotterdamse kunstenaar, die aan de Vrije Academie in Den Haag werkte. Zijn werk is moeilijk onder te brengen bij een bepaalde stijl en wordt omschreven als 'beelden van stilte en rust.' In een vitrine zijn de prestaties van de deelne mers aan de edelsmids werkplaats te bewonderen. Creaties in vorm en kleur wedijveren met de ge bruikte materialen. De tentoonstelling blijft tot 1 april in het Zonnehuis en is dagelijks van tien tot acht uur te bezichtigen. In de galerie aan de Smal le Havenstraat zijn kera mische objecten van Marty Verharen te zien. Arne Koefoed beschouwt mas kers als zelfstandige objec ten voor het gebruik op to neel en voor televisie. De derde exposant in Te Kunst en Te Keur, Theo Verharen, is vooral ge boeid door de simpele din gen uit zijn omgeving, vooral uit zijn atelier. Te Kunst en te Keur is op vrijdag open van zeven tot negen uur en zaterdags van tien tot een uur en van twee tot vijf uur. 18e eeuws pronk stuk in Visserij- museum De Visscherijkast. Zo heet dit achttiende-eeuwse pronk stuk, dat na een door ministerie, gemeente en museum be taalde opknapbeurt sinds kort de muziekkamer van het Vlaardingse visserijmuseum siert. De bijna vier meter hoge en drie meter brede, gitzwarte kast werd in 1761 gebouwd in opdracht van de vroedschap van Vlaardingen. De kast kreeg zijn naam in 1823, toen hij ter beschikking werd gesteld aan het College van de Groote Visscherij, een wetgevend orgaan dat tot de opheffing, rond de eeuwwis seling, zetelde In het stadhuis. Tot de verbouwing in de jaren vijftig behield de ar chiefkast zijn plaats in het stadhuis, daarna verdween het meubelstuk in het,mu seumdepót. Toen vorig jaar bfeek dat de Visscherijkast nog in goede staat was, werd be sloten hem in de eveneens uit de achttiende eeuw da terende muziekkamer van het visserijmuseum aan de Westhavenkade te zetten. Hij past uitstekend in het enige vertrBk in de oude patriciërswoning dat nog in de oorspronkelijke staat verkeert. Raiders De him 'Raiders of the lost ark* van Spielberg draait vanavond en mor genavond in De Teerstoof in Schie dam. De film begint om respectieve lijk negen uur en half tien Rommelmarkt De stichting Lentefeest houdi mor gen een rommelmarkt sn het pand aan de Sroersvest De opbrengst is bestemd voor hel werk van Lente feest. Goederen worden desnoods aE- gehaald door medewerkers van de stichting Een telefoontje is voldoen de. Postzegels De vereniging voor postzegelverza melaars in Maassluis houdt zaterdag van Hen tot vijf uur haar jaarlijkse postzegel beurs in de Koningshof. Peter Faber Peter Faber treedt dit weekeinde twee maal op m zoldcrtheater de Teerstoof m Schiedam Hij brengt zijn vierde programma 'Een opti mist' De teksten zyn van Peier Fa ber zelf. De voorstelling begint zowel vrijdag- als zaterdagavond om negen Clown Woudi Clown Woudi speelt zaterdag maart het sprookje Roodkampje in zoldertheater de Teerstoof aan de Nieuwstraat m Schiedam De voor stelling is bestemd voor kinderen in de leeftijd van vier tol Uen jaar en begmt om half drie. Stroopwafels De Amazmg Stroopwafels treden za terdag op tn sociëteit In the Mood m Vlaardingen Hun nederlandstahge folkmuziek is daar vanaf half tien te beluisteren Jan Blaaser heeft 'Weer wal nieuws' Vlaardingen Het programma 'Weer wat nieuws' van Jan Blaaser, dat zaterdagavond te zien is in de Vlaar dingse Stadsgehoorzaal, is een kleine terugblik op op diens 45-jarige carrière. Daarnaast zijn in dit nieuwe programma veel nieuwe nummers oogenomen, geschre ven door Blaaser op de van hem bekende manier. Ook waarschuwt hij in het programma enkele keren tegen bedenkelijke uitlatingen tegen buitenlanders en de Cen trum Partij. De teksten van het programma zijn van Jan Blaaser en de muziek van Clous van Meehelen, Gerrit den Boer en Eric Lamslag. De voorstelling begint om kwart over acht. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 8 maart 15834 Hé Hel daar 2ïjn we dan eindelijk weer Kunnen Gerard Wiegman en Henk Zuy- derwijk ook weer rustig slapen Piet Voorwald (Schiedam) stopt aan het eind van het seizoen als bestuurslid Hij wordt voorzitter van de ontspanningscom missie Als dat maar goed gaat Cor Gudde zoekt slim bij GSS dekking Joop Beukers en Jan Mulder (beiden 5VDPW) vormen al een tijdje een paar apart Ron van Straten en D.'-'k van den Bergh heb ben de training bij Excelsior IW hervat Fer Groeneweg deed het als speler tegen Feyenoord lang niet slecht Is hij dan de routinier die de Maassluise club zo node mist Oké WK: Gertie Baas wordt geen trainer van WK Zo tevreden, Sjaak Theuerzelt Ger de Ligt, kantinebaas van Excelsior M, moet acht weken plat liggen met zijn been in het gips Prins Ferdi nand de eerste en zijn 'klevers' (met dank aan Henk 'lauw toffe jongens' Zuyder- wijk) maakten het carnaval bij Excel- sior'20 tot een grootse happening Ook de UVG-dames mochten er overigens zijn John Kloppers kan geen carnavalsplaatje meer horen Jammer, jammer, Wim de Wolf (HBSS) is ook al geen gewone man Wij houden het op Rien Klink Nooit ge weten dat Wim Bruning ook als kastelein ervaring had Als adjudant van 'De Kas- teleiners' maakte hij furore tijdens het carnaval Jan van Veen toont de laatste tijd opvallend veel interesse voor Marti- nit De tegenstanders van Martinït dra gen in het vervolg een 'toe' Michel Löke begrijpt niet waarom Jan Vollebregt. nog steeds de sparringpartner van Wim 'afzien' Poulus, heeft tegenwoordig verzor ger Theo van Duyn nodig om zijn moe en oud geworden spieren weer enigszins soe pel te krijgen Aan het lijf van Wim Pou lus echter geen polonaise Eric Gudde was maar wat blij met de 6-0 nederlaag te gen Wippolder Voorzitter Rinus Coenra- die (DVO'32) zorgt tegenwoordig persoon lijk voor de bitterballen in de bestuurska mer «Nu Jaap 'NRC' Schumacher (geen familie, wel de lengte van Toni) nog Be ter laat dan nooit: Joep den Brinker, de immer actieve voorzitter van DRZ, is ja rig geweest Van Harte Dick Bos, nu nog Hoekse Boys, twijfelt weer eens Arie Noordhoek (Fortuna Vlaardingen) woont eindelijk op zijn eigen Herman Berkhout (De Hollandiaan) denkt er niet aan om op zichzelf te gaan wonen Hij heeft het veel te goed thuis Willem van der Sloot (Hermes DVS) verblijft op de Bahama's Vandaar dat het jubileum van zijn club zoveel geld kost Baldadig gaat nooit op reis Peter Lagerwaard bij 10-jarig jubileum Schiedam Sentimenteel als hij is, denkt Peter Lagerwaard met weemoed terug aan de tijd, dat hij, op uiterst bescheiden wijze, zijn sportschool startte in Schiedam, Dat was, om precies te zijn, op 24 april 1974 en nu, bijna tien jaar later, is zijn sportschool uitgegroeid tot één van de grootste en modernste in Schiedam. van der Elshoul. Hij is twee Peter Lagerwaard begon met het judo, zijn grote passie. Maakte jarenlang deel uit van de nationale ploeg, met top pers als de huidige bondscoach Peter Snijders. Anton Geesink en Wim Ruska. „Een geweldig mooie tijd", aldus Peter Lager waard. Met niets begonnen groeide zijn sportschool aan de Lange Haven uit tot een ont moetingscentrum waar ta! van nationale judotoppers onder dak vonden. Budokai Rijn mond trainde bij hem en met dat team werd Peter Lager waard zelfs kampioen van Ne derland. Ach, welke regionale toppers trainden er eigenlijk niet bij de geblokte judoleraar. „En ook nu weer traint een aantal getalenteerde jongens bij mij. Wat denk je van Gé jaar uitgeschakeld geweest door een blessure, maar hij heeft karakter getoond en komt nu heel sterk terug. Gé heeft talent, daar is iedereen het over eens. hei moet er dit jaar maar eens uitkomen Hij wil dolgraag naar de Olympi sche Spelen en ik weet het ze ker, hij heeft de kwaliteiten om zover te komen". Uitzending Schiedam Peter Lager waard laat het jubileum, 10 jaar, van zijn sport school niet zomaar aan zich voorbij trekken. Een actieve jubileumcommissie heeft voor de komende maanden een uitgebreid programma samengesteld. Het hoogtepunt van de festiviteiten is op 12 mei, als er in Arcade een groot internationaal toernooi wordt gehouden, met ploe gen uit Nederland, Belgie, Frankrijk en Luxemburg. Het is vrijwel zeker dat de vermaarde Franse judoka Angelo Parisi met een ploeg naar Schiedam komt. Het volledige programma 2iet er als volgt uit: 11 maart: open dag met de monstraties beat-ballet, judo, jazz-gymnastiek, ae robic-dancing en jiu-jitsu. Vanaf 12,00 uur. 24 maart: judotoernooi voor de jeugd van 9-11 jaar. 25 maart: Judotoernooi 12-16 jaar. 1 april: Zaalvoetbahoernooi in zaal Arcade met deelna me van onder meer Vero nica. De opbrengst komt ten goede aan de invali- densporivereniging De Ooievaars. 14 april: feesta vond voor de leden en 12 mei het grote internatio nale judotoernooi. Vlaardingen De honkbal lers van Vlaardingen Holy starten de voorbereiding op het nieuwe seizoen komend weekeinde met een tweetal oe fenwedstrijden. Zaterdag spe len de Vlaardingers 'thuis' te gen The Hawks uit Dordrecht en een dag later staat de to pontmoeting tegen hoofdklas ser Amstel Tijgers uit Amster dam op het programma. De Amsterdammers nemen "tal van toppers mee naar Vlaar dingen, zoals Charles Urbanus, Paul Smit, Ed Kruys, Jim Sie- val en Harm Horeman. Beide wedstrijden beginnen om 14.30 uur. Het bestuur van Vlaardingen Holy verwacht binnen drie weken de nieuwe trainer/spe ler uit Amerika te begroeten. Na het afzeggen van Carl Sol den, heeft het bestuur weer contact met enkele nieuwe kandidaten: „Binnen drie we ken hopen we de nieuwe man te kunnen presenteren", aldus secretaris Ab Bruinekool. Jammer alleen dat Gé van der Elshout in zijn klasse Rob Hennevela uit Maassluis voor zich motl dulden. De Maas sluise judoka is vrijwel zeker van uitzending naar Los An geles en verblijft momenteel in Japan, om zich voor te be reiden op de Europese kampi oenschappen. die in mei in net Belgische Luik worden afge werkt. Naast Gé van der Elshout, die als assistent werkzaam is in de sportschool, judoën nog meer jonge-jongens met kwaliteiten. „Gerry Knikman, Raymond Fetertis en Wim Verhagen zijn sporters die ik in de toekomst echt ver zie komen", steekt Peter Lagerwaard zijn enthou siasme niet onder stoelen of banken. Maar niet alleen het judo kan bij Peter Lagerwaard worden bedreven. Alle moder ne vechtsporten, van taekwon do tot het ail style karate heb- door Chris Woerts ben hun bestaansrecht in Schiedam afgedwongen. En natuurlijk ook de modegrillen als aerobic-dancing en body building. „Je moet constant op je hoede blijven, met je tijd meegaan, want vopr je het weet loop je bij de ontwikkelingen achter", is en blijft Peter Lagerwaard realist genoeg. „In tien jaar tijd is er ook veel veranderd. De mentaliteit is harder ge worden. Vroeger deed je alles t samen. Met ven hele ploeg i hebben we dit sportcentrum toendertijd opgebouwd. Ieder een stond, indien nodig, direct klaar. Die mentaliteit is er met meer. De maatschappij is har-" der, strakker geworden en dat merk je. Het is moeilijk om je hoofd boven water te houden in deze tijd. Ik verzeker je, nog één zo'n warme zomer en ik kan wel sluiten. Iedereen gaat lekker naar het strand en in de sportschool zie je bijna nie; mand meer". Peter Lagerwaard: „Je moet constant op je hoede blijven". Vlaardmgen/Schiedam Ron Heusdens lijkt niet af te stop pen in zijn ambitie om dam- kam^ioen van de gemeente Schiedam te worden. De jeug dige Schiedammer hoefde niet eens tot op de bodem van zijn kunnen te gaan om naaste be lager Gert van Willegen te verslaan. Voor de tweede plaats komen nog Leo Mous (winst op Jelle Groeneveld), Wim Vrijland (remise tegen Sjaak Prins) en Gert van Wil ligen in aanmerking. De positie van Rob van Eïjk wordt steeds zorgelijker. Na hel verhes tegen Piet Basti- aanse staat hij met slechts één punt onderaan. Tiny Mous had winst tegen Piet Meinster bin nen handbereik, maar m de slotfase ging het toch nog mis en moest hij genoegen nemen met remise, In de eerste klasse gaai de strijd tussen drie dammers. Swami Prem Sidhamo speelde remise tegen Joop Smit en heeft nu acht punten. Peter Lansbergen, die van Cees Suy- ker won, en Joop van der Schalk, die Gerrie Tegelaar versloeg, volgen met zeven» punten. Jan Lucassen en HenK Autar komen m aanmerking voor degradatie. 1 In de tweede klasse won Onno: Hemmmga wederom, al gaC Matthieu Smit bijzonder goedj tegenstand. Bart Quist ver-! sloeg Ronald de Bie en maakt" nu een goede kans om ook ïn de prijzen te vallen Gerard Kou wen hover, tenslotte won van Karei van Son. In Vlaardingen is de eerste damkampioen bekend. In de derde klasse toonde Dons Mosterd zich zonder twijfel de sterkste in het deelnemers veld. In de laatste ronde won. hij van Imro Autar en daar-' mee bleef hij ongeslagen. Roii Autar won van Smid, w^ar-; mee hij zich definitief op de- tweede plaats nestelde In de eerste klasse versloeg- Scholsberg zijn rivaal Henk; Autar. Scholsberg heeft in zijn! laatste partij tegen Mast aait remise voldoende om zich kampioen te mogen noemen. Paul Metzger, koploper tn de tweede klasse, verloor verrast send van Geldof, die zelf al kansloos was voor de titel. 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2