Bestuur VFC stapt op Motie VVD: 'Stop met marchanderen Wilton' S S SW-directeur wordt ontslagen Tien jaar Oostwijk in beeld gebracht ,'CDA en PvdA schuld van misère bii WF' at JIBS IA6B1AD SCHiEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE GOORANT Krakers korting flink verlagen Trambaan verandert sfeer in Nieuwland 'Geen sprake van 'geelzucht epidemie' 'We zijn nog niet bankroet9 Zeven koren in Immanuelkerk PERSONEEL MAG NWR-RAPPORT NIET INZIEN is DINSDAG 13 MAART 1984 Schiedam Na het op peil brengen van de bestratingen en. plantsoenen in de Johan Braakensiekstraat en de Louis Raemaekerstraat en de aanleg van de trambaan, zal dat stuk je Schiedam er beduidend an ders uitzien. Vooral de speel plaatsen bij de flats zullen ruimte moeten inleveren. Ban ken en een zandbak verdwij nen dan en een speelplaats en zithoek worden verkleind- Voor het gemotoriseerd ver keer uit de Braakensiekstraat naar de Burgemeester Van Haarenlaan komt het verbod om linksaf te slaan te verval len. Het plan voor de aanleg van een fietspad vanaf de Braak ensiekstraat naar de Burge meester van Haarenlaan is van de baan. Dat is gebeurd op verzoek van de bewonerscom missie. Het ophogingswerk wordt rond de zomervakantie uitge voerd. Eveneens voor dit jaar staat de reconstructie van de Burgemeester Van Haarenlaan tussen Plein 1940-1945 in ver band met de aanleg van de trambaan op het programma. Vlaardingen Er hoeven in Vlaardingen geen scholen wegens geelzucht te worden gesloten. Dat schrijven bur gemeester en wethouders in antwoord op vragen van SP- raadslid Mieke Paalvast. „Er kan niet worden gesproken van een epidemie, noch van extreem slechte hygiënische omstandigheden", zo staat in de antwoordbrief. Het raadslid van de SP sloeg alarm, nadat zij had verno men dat elf leerlingen en meerdere ouders na de zo mervakantie de besmettelij ke ziekte geelzucht hebben gehad. Z>e gemeente spreekt van icht gevallen vanaf septem- )er. Dat zou niet alarmerend :ijn, omdat er elk jaar onge veer eenzelfde aantal geval- en van geelzucht wordt ge constateerd. De gemeente is het niet eens met Mieke Paalvast, dat er verdergaande maatregelen moeten worden getroffen. De schoolverpleegkundige heeft op de scholen hygiëni sche adviezen gegeven en folders uitgedeeld en er de toiletten van de scholen zijn, na-het constateren van geel zucht, extra goed schoonge- houden. „Omdat de preventie ligt in goede persoonlijke en toilet- hygiëne", schrijft B en W, „is blijvende aandacht van de scholen en de ouders voor deze aspecten van belang." Bewoners van de Vlaardingse Oost- f wijk kunnen deze week herinneringen ophalen bij een tentoonstelling in het buurthuis. De medewerkers, die hard 1 gewerkt hebben om de geschiedenis van tien jaar buurthuis in beeld te bren- f gen, hadden gisteravond bij de officiële opening eer van hun werk. „Ken je die f nog", klonk het overal, en: „Ja, dat weet ik nog wel." Zo begon de feestweek ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum van buurthuis Oost met voornamelijk terugblikken op I wat geweest Is. Een buurtkrant uit 1975, met op de voorpagina een foto f van de inmiddels gesloopte Van Kins- berger.plaats. „Komt hier straks de slo-1 per", was toen nog de vraag. Foto's van het slaan van de eerste paal voor f de nieuwbouw op de kaalslag, een kaart waarop de plaatsen aangegeven staan waar in de toekomst huizen wor den gebouwd. Bestuurslid Nico Huibers verrichtte de officiële opening van de tentoonstelling. „Da's eigen kweek", vertelde beroeps kracht Aad Hofman over Huibers, die tien jaar geleden, op 12-jarige leeftijd, al in het buurthuis kwam. Het bestuurs- f lid is daarmee de enige die alle tien de jaren van de geschiedenis van het f buurthuis heeft meegemaakt. Hij mocht het rode lint doorknippen, om daarmee de genodigden toegang te geven tot de f tentoonstellingsruimte. Vlaardingen Het voltallige be stuur van de Vlaardingse voet balvereniging VFC is tijdens een buitengewone algemene leden vergadering afgetreden. De zor gelijk financiële positie van de vereniging was aanleiding er di rect mee te stoppen. Uit de goed bezochte vergadering kwamen te weinig voorstellen om aan het einde van het seizoen het ver wachte tekort van 20.000 gulden op te vangen. „Dit bestuur kan niet langer de verantwoording dragen", aldus een over de gang van zaken te leurgestelde voorzitter Jan Ba rend regt. Door af te treden legt het bestuur op alle leden van VFC de plicht om uit de proble men te geraken. „We zijn nog niet bankroet", vervolgt de voorzitter van de Vlaardingse vereniging, „maar het voortbestaan van VFC wordt op langere termijn bedreigd. Als we op de huidige basis verder gaan, kan de vereniging nog slechts drie jaar bestaan. Er móet nu snel iets gebeuren. Met bloe dend hart hebben we onze func ties neergelegd." De financiële problemen bij VFC zijn ontstaan door teruglopende inkomsten en stijgende uitgaven. De toto en lotto lopen terug, de kantine-omzet daalt, de recettes zijn bijna te verwaarlozen, er is een licht verval in ledental en de contributie-inning verloopt moeilijker. Het VFC-bestuur had gehoopt uit de financiële problemen te komen, door de exploitatie van de kantine weer geheel in eigen beheer te nemen. Daarmee zou 20.000 gulden per jaar kunnen worden bespaard, precies het aan het eind van het seizoen ontstane gat in de begroting. Er meldden zich gisteravond echter maar vijf gegadigden. Met de al eerder aangemelde tien vrijwilligers, zijn dat er 15, volgens een be- stuursberekening nog de helft te weinig om een kantine pro bleemloos te laten functioneren. In afwachting van de verkiezing van een nieuw bestuur bijft het oude bestuur de lopende zaken beharyigen. Voor die verkiezing is nog geen datum bekend. Er is inmiddels een werkgroep in het leven geroepen om de proble men nader te onderzoeken. SP in actie voor waarborgsommen rentevergoeding ««tastbare Beer (WD): Schiedam De fractie van de VVD in de Tweede Kamer geeft riet CDA en de PvdA de schuld van de huidige misère bij Wilton- Pijenoord. Als de lijn was gevolgd, die de VVD voorstond, het vene nen van een exportvergunning voor nog twee onderzeeers, was de situatie bij de Schiedamse scheepswerf nu veel rooskleuriger geweest. Dat heeft Pol de Beer, lid van de fractie van de VVD in Tweede Kamer, gisteravond gezegd op een spreekbeurt voor de Schiedamse afdeling van 2ijn partij. Hij sprak namens zijn hele fractie. De Beer hield 2ijn toehoorders voor, dat zijn partij voorstander is van een overeenkomst tussen Damen en de Schiedamse werf. Volgens De Beer kan de uitstekend functione rende aquisitïe van het Gorin- chemse bedrijf er voor zorgen dat de orderportefeuille goed gevuld „De VVD vindt niet dat er tot elke prijs overeenstemming moet worden bereikt tussen Damen en Wilton. Als er duizend man de straat op moet, is dat te gek. Die prijs is dat niet waard", verklaar de hij. Desnoods moet volgens de VVD Wilton als zelfstandige repa ratie- en nieuwbouwwerf worden voortgezet. Na het mislukken van de besprekingen kan dan de in de begroting gereserveerde veertig miljoen gulden worden gebruikt in combinatie met het geld dat de gemeente Schiedam beschikbaar wil stellen. De Beer noemde het opmerkelijk dat de reparatie-afdeling van Wil- ton-Fijenoord na veertien maan den surséance van betaling nog steeds volop werk heeft. De nieuwbouwwerf werkt nog aan de twee onderzeeboten, „Wilton moet ze ook afbouwen", verklaar de hij. „De staat neemt de werf niet over, want dan zou Neder land de onderzeeers leveren aan Taiwan." Schiedam De plaatselijke_ afde- ,ing van de VVD in Schiedam afeeft een motie aangenomen, waarin men zich achter het stand- ount van de VVD in de Tweede Kamer schaart. De Schiedamse VVD pleit voor meer steun aan de scheepswerf en stelt dat nog langer marchanderen niet verteerbaar is. Ze dringt er dan ook bij de regering op aan de toegezegde veertig miljoen gulden ook echt te gebruiken voor het oehoud van de totale werf: zowel Je reparatie-afdeling als de nieuwbouw. - Fractieleider Gerard Verhulsdonk ipral^ van een dramatische ont wikkeling. Hij zag de toekomst donker in als Wilton niet wordt gered. „De eerste twee jaar valt het nog mee, maar dat wordt het gekker-als de uitkeringen lager worden", hield hij de aanwezige liberalen voor. Het besluit de bedrijfsterreinen en opstallen van de scheepswerk ko pen is zaterdagmiddag een besluit geweest van de fractievoorzitters van het college en niet van de raad. De omstandigheden (zater dagmiddag én krokusvakantie) hadden er volgens Verhulsdonk toe geleid, dat de raadsleden het nieuws uit de krant moesten ver nemen. „Sommige ^raadsleden voelen zich m hun eer aangetast, omdat het ze uit de krant duide lijk moest lezen, maar liever een college dat iets doet dan één die niets doet", zei hij. Wethouder en partijgenoot Oor van Tilborg vond dat de gemeente een goede zet had gedaan met bet voorstel. „We dumpen geen geld in een bodemloze put. We zijn tenslotte geen filantropen. Wilton krijgt nu we! de mogelijkheid uit het dal te kruipen.' Als Wilton Fïjenoord het niet haalt heeft de gemeente Schiedam volgens Van Tilborg geen gekke koop gedaan. „Dan hebben we in de toekomst tenminste zeggenschap over de grond, zoals over de terreinen van de voormalige scheepswerf De Nieuwe Waterweg. Bij Gusto heb ben we de fout gemaakt de terrei nen niet te kopen. Dat gebied ligt al jaren braak, terwijl dat van de Nieuwe Waterweg weer verhuurd is." De aanwezige leden van de partij stemden op een na voor de motie. Die tegenstemmer vond het weg gooien van geld. „Pas als er weer op de werf door de mensen wordt gewerkt en niet geluierd en de slechte werknemers worden ont slagen, gaat het weer goed met de werf," motiveerde hij zijn stemge drag. Vlaardingen De hulp- en informa tiedienst van de Socialistiese Partij is bezig met een actie om huisbazen te dwingen hun huurders rente te ver- goeden over de waarborgsom, die zij ebben betaald bij het betrekken van de woningen. De hulp- en informatiedienst gaat de komende tijd de huurders van de woningbouwverenigin gen Patrimonium en Samenwerking, van het gemeentelijk woningbedrijf en van diverse vastgoedbureau's op hun rechten wijzen. Ook in Schiedam en Maassluis worden huurders over de rentemogelijkhedcn geïnformeerd. Sinds de invoering van de nieuwe huurwet, in il 979, kan van iedere verhuurder die zo'n waar borgsom bii het betrekken van een woning heeft laten betalen, de wettelijke rente worden geëist. Volgens de hulp- en informatiedienst ge beurt het regelmatig dat plaatselijke verhuur ders hieraan niet voldoen. Er zijn volgens de SP verhuurders, die de rente in eigen zak hou den, wat tot honderdduizenden guldens per jaar kan oplopen. „Sommige verhuurders schrijven jaarlijks rente op rente bij op de waarborgsom, of vergoeden slechts enkele procenten rente", meent de SP. In een brief aan de diverse verhuurders, die vandaag is verzonden, heeft de SP hen op de hoogte gesteld Van haar actie. In de brief wordt aan de verhuurders tevens gevraagd de SP mede te delen, of men een waarborgensysteem hanteert, en of men de rente op die waarborg som met de huurder verrekent In de brief wordt aangegeven, dat er inmiddels al heel wat jurisprudentie is over de kwestie. De verhuur ders wordt erop gewezen, dal de SP de huur ders juridisch bij zal staan, „bij het opeisen van de hen in alle redelijkheid toekomende wette lijke rente op de waarborgsom, met terugwer kende kracht tot 1 januari 1979." „Wilt u de ad- ministatieve rompslomp die hiervan het gevolg kan zijn voorkomen, dan is het mogelijk de vol ledige waarborgsom plus de rente vanaf I janu ari 1979 terug te geven aan de huurders", meldt de SP in haar brief. Het ziet er overigens naar uit, dat het probleem in Vlaardingen niet zo enorm speelt. De wo ningbouwverenigingen Patrimonium en Sa menwerking vergoeden al rente over de waar borgsommen. Bij Patrimonium is dat al een ja renlang gebruik, terwijl Samenwerking dat sinds 1 januari doet. Het gemeentelijk woning bedrijf vergoedt geen rente. „Dat komt vooral omdat het bij ons om futiele bedragen gaat. Wij berekenen een waarborgsom van 25 gulden. Als je daar rente over moet gaan berekenen: dat is de moeite niet waard", meent directeur J. den Bakker van het woningbedrijf. Ook de particu liere verhuurders vergoeden doorgaans geen rente. Volgens Peter Spek van Spuybroek ma kelaardij wordt er door de particuliere ver huurders momenteel onderling bekeken, hoe in de toekomst op dat probleem kan worden inge speeld. „Maar vergeet daarbij niet dat de parti culiere verhuurders erg veel vooroorlogse wo ningen hebben, waar mensen soms al jaren in wonen. Die hebben destijds helemaal geen waarborgsom boeven te betalen," Directrice sociale dienst Vlaardingen: Vlaardingen De sociale dienst van Vlaardingen wil de zogenaamde kra kerskorting op bijstands uitkeringen drastisch^ ver lagen van 136 naar 87 gul den per maand. Die in houding op de uitkering geldt voor de tien tot twintig Vlaardingers die een huis hebben gekraakt of het van de gemeente n?et een borgcontract in gebruik hebben. Die laat ste groep heeft afspraken dat zij geen huur hoeven te betalen, maar evenmin op onderhoud aanspraak kunnen maken. Het plan voor de geringe re korting heeft directrice Th.A.A. van Miltenburg- Kraakman voorgelegd aan het college van B en W. Uit het feit dat het idee donderdag zonder com mentaar van het college aan de raadscommissie wordt gepresenteerd, leidt de dienst af dat er op het stadhuis geen bezwaren tegen zijn. Sinds 1980 werkt de socia le dienst met de krakers korting, Die is in het le ven geroepen, omdat een reeks kroonuitspraken dat mogelijk maakte. Over de hoogte van de inhouding doet de Kroon geen uit spraak. Vlaardingen ont wikkelde toen een bereke ningswijze die is afge stemd op de coördinatieta bel sociale verzekeringen. Voor 1983 betekende dat een bedrag van 125 per maand. Voor dit jaar is het bedrag opgetrokken naar 136 gulden. „Die verhoging is niet reëel," meent mevrouw Van Miltenburg, daarmee doelend op de verlaging van de bijstandsuitkering van 3 procent. „Bovendien," verduide lijkt adjunct-directeur Wim Oomen, „krijg je een scheefgroei tussen mensen die nog gewoon een huis huren en die een borgcon tract hebben." Dat gaat met name op voor de wo ningen aan de Spo^rsin- gel. Volgens de oude bere keningswijze zijn de 'regu liere' huurders maande lijks tientallen guldens be ter af dan de mensen met een borgcontract, die ook nog eens zelf het onder houd moeten betalen. Om die oneerlijkheid weg te poetsen is een nieuw ijkpunt gezocht. Voortaan zal de korting worden af geleid van het laagste huurbedrag in de huur- subsidietabél voor bene den 30-jarige alleenstaan den. Maassluis Zeven plaatselijke koren werken zaterdagavond mee aan een zangavond in de Immanuelkerk in Maassluis. Dat zijn het ouderenkoor 'Ons Genoegen', Kamerkoor van de Ned. Prot. Bond, R.K. Kerk koor 'Cantate Domino', kin derkoor Fluitekruid, jongeren koor Trimbre, Maassluis Man nenkoor en kerkkoor Maas sluis. Schiedam Het personeel van de stichting Samenwerkende Schie damse Woningcorporaties (SSSW) heeft gisteren van het bestuur te ho ren gekregen, dat directeur Gerard Prins ontslagen wordt. Volgens ex-secretaris en inmiddels waarnemend voorzitter Henk van Gameren kon het bestuur niet an ders, omdat er geen vertrouwensre latie meer was tussen het bestuur en de directeur. Onder Prins' verant woordelijkheid konden aannemers enkele miljoenen guldens teveel in casseren voor bouw- en renovatieop- draehten, zo wees een onderzoek van de Nationale Woningraad uit. Prins, tegen wie een ontslagprocedu re :n werking is gesteld, heeft rich 'ziek gemeld, nadat hij vorige week op skivakantie in Oostenrijk een on geluk heeft gehad. Het SSSW-perso- neel heeft tevergeefs inzage in het rapport van de Nationale Woning raad geëist, waarin het wanbeleid bij de SSSW uit de doeken wordt ge daan. Het bestuur heeft het ontslag besluit vorige week ai genomen. Aanvankelijk hulde het zich in stil zwijgen, omdat eerst het personeel moest worden ingelicht. Het SSSW-bestuur, waarin tevens enkele functiewisselingen hebben plaatsgevonden, benadrukt dat de vijf deelnemende corporaties lid blij ven van de SSSW. Waarnemend secretaris Arie van Loenen verklaarde dat het bestuur orde op zak&n heeft gesteld. „Dat geeft ons de mogelijkheid een nieu we man aan te stellen, die geen ste ken laat vallen," Van Loenen denkt niet dat de affai re gevolgen heeft voor de huren van complexen, die volgens de Nationale Woningraad voor veel te hoge be dragen rijn gebouwd of gerenoveerd. Daardoor vielen de huren aanmer kelijk hoger uit Van Loenen: „De Nationale Woningraad vindt de kos ten te hoog, maar ze zijn indertijd wel goedgekeurd door het ministe rie. Zulke zaken zullen blijven ge beuren. als er geen strengere contro les komen op woningbouwverenigin gen. Niet alleen in Schiedam zijn er problemen. Die zie je overaL Kijk •maa^naar Rotterdam, wat da^r aan de hand is met Patrimonium en Onze Woning."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1