voor en Stiltecentrum op Geuzengraf overgedragen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSEHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUDANT Scheeres j Stookkosten kunnen met meer dan helft omlaag heeft haast met auto matisering Gemeente wacht af in SSSW-affaire Dader ernstig gewond bij roofoverval voor Vlaardingse lokale omroept PvdA en VVD: uit puiténd overlagen Afsluiting Schiedamseweg vrijwel zekei WD signaleert stammenoorlog bij PvdA over 5e wethouder Initiatiefgroep: lijd is rijp □NOBMK WOENSDAG 14 MAART 1984 Vlaardingen PvdA en VVDhebben gisteravond haastig een verklaring ge maakt over de bouw aan de Van Kinsbergenplaats. Zij vinden dat uitputtend met Rijnmond en de Inspectie van de Volksgezondheid moet worden overlegd over de gevolgen van afsluiting van de Schiedamseweg. In hun gezamenlijke verkla ring zeggen zij bevreesd te zijn dat wanneer wordt vast gehouden aan de in het be leidsprogramma afgespro ken afsluiting van de 2e Van Leyden Gaelstraat de subsi dietoekenning in het kader van de VCP in gevaar komt. Ook het verbeteringsplan van de Van Hogendorplaan staat dan op de tocht. Vlaardingen De afslui ting van dé Schiedamse weg lijkt onafwendbaar. Rijnmond en de inspectie voor de volksgezondheid hebben zulke pittige ge- luidseisen gesteld, dat de bouw aan de Van Kins bergenplaats alleen kan doorgaan als er geen deci bellen producerende au to's over de Schiedamse- weg rijden. Tot die conclusie komt het col lege van B en W in een met tranen beplenkte verklaring over het bouwplan in de Oost- wijk. Wethouder Floor Quast (verkeer) was gisteren niet al leen teleurgesteld, maar ook kwaad over de stringente be palingen die Rijnmond, met de nieuwe Wet Geluidhinder in de hand, op Vlaardingen los laat. Het dichtgooien van de Schiedamseweg heeft volgens hem desastreuze gevolgen voor de winkeliers. Het cen trum wordt met dé auto veel moeilijker bereikbaar. „Wé. worden weer een provinciaal stadje met een kwijnende mid denstand," filosofeerde hij na., afloop van de commissieverga dering over de toekomst van de stad. Maar er was veel meer waaro ver hij zich opwond. „Ik heb het idee dat u niet beseft boe ernstig de gevolgen van deze eisen zijn", hield hij de com missielede" voor. De bepalin gen die voor de Van Kinsber genplaats gelden, staan niet op zichzelf. „Het kan vergaande konsekweniies hebben voor allerlei toekomstige plannen. Komende bouwplannen kun-, nen. alleen doorgaan als op to taal andere plaatsen in de stad bestemmingsplannen worden gewijzigd. Alles grijpt nu-in el kaar. M'n ambtenaren' zitten met de handen in het haar." Verder redenerend: „Je krijgt zo een situatie dat er geen geld meer is om verkeersmaatrege len te treffen, zodat een bouw plan noodgedwongen in de ijs kast verdwijnt." Bedenkelijke rol Dat zijn liberale bloedbroeders in Den Haag mede verant woordelijk zijn voor de 'onzali ge' Wet Geluidhinder, was kritiek waarvoor de VVD'er nauwelijks gevoelig was. Poli tieke .steekspelletjes waren niet op zijn plaats, vond hij. Een mogelijke suggestie dat de PvdA, tot voor de collegeon derhandeling uitgesproken voorstander van afsluiting van de Schiedamseweg, de zaak moedwillig had laten spaak lo pen. werd door Quast op voor hand ontzenuwd. „Ik heb het helemaal uitgevlooid, maar mijn voorganger (Goudriaan, red.) heeft volkomen te goeder trouw gehandeld." Een bedenkelijke rol is er wel voor het ministerie van volks huisvesting. Van die kant was gesteld dat de nieuwe eisen ««ét voor de Van Kinsbergen plaats zouden gelden. Omdat Vlaardingen zijn bouwplan binnen de bestaande rooilijnen had gehouden, zou er geen sprake zijn van een nieuwe si tuatie. Rijnmond en de inspec teur Volksgezondheid oordeel den evenwel anders. In het hart van het plan zouden er rooilijnen overschreden wor den. Toch een nieuwe situatie, heette het. „Een belachelijke situatie", vindt Quast, „want akoestisch gezien is er geen vuiltje aan de lucht. Haast de maatregelen om het wegverkeerlawaai te beper ken, moeten ook het spoor weg- en industrielawaai enigs zins worden ingedamd. Dat kan blijkens de verklaring van B en W betrekkelijk gemakke lijk, door het geluidsscherm langs de spoorlijn op te trek ken tot anderhalve meter en hinderwetvergunningen voor bedrijven een beetje aan te Quast wil de komende drie tot vier mahnden gebruiken voor een studie naar de mogelijkhe den om zonder afsluiting het aantal decibellen terug te drin gen. Veel hoop heeft hij daar niet op. Toch zullen éénrich* tmgsverkeer, afslagverboden en zelfs het weghalen van dé bussen van de Schiedamseweg in overweging worden genor men. „We staan immers met de rug tegen de muur." J' Buiten kijf staat dat de bouw* moet doorgaan. Daarvoor zijif drie zwaarwegende argumen-' ten: er is een contingent voor dit jaar beschikbaar, nu kan de' huuraftrek voor stadsvernieu-, wingsgebieden van 0,75% nog worden binnengehaald en ver- traging betekent dat de aan-' vangshuur al snel 30 tot 5(> gulden per maand hoger komt te liggen. Schiedam Burgemeester Scheer,es is door de. raadscom missie voor economische aan gelegenheden op de vingers getikt vanwege de haast, die hij heeft met een raadsvoorstel om voor ruim 400-000 gulden automatiseringsapparatuur aan te schaffen. CPH-raads!id Ulfred Bruseker sprak over een. overvalteeh- niek, die Scheeres toepast om het voorstel door de gemeente raad té loodsenHij vond dat het maar een maand uitgesteld moest -worden. Herman Noor- degraaf (PPR/PSP) sloot zich daarbij aan. Ook CDA VVD hadden .moeite met de haast van Scheeres- „Het komt ..règëïmatig, vóór dat we stuk-, ken te laat krijgen. Op deze manier voel ik er weinig voor óm door te gaan", zei VVD- raadsltd Piet Prins. De commissie ging nauwelijks inhoudelijk op het voorstel in, omdat er nog geen tijd was ge weest het voorstel te bestude- rem' Eind vorige week beland de het in de brievenbus bij de commissieleden en maandag dienden ze zich* erover uit te spreken; Alle partijen, Scheer es' eigen PvdA uitgezonderd, vonden dat ze aan enkele da gen nietgenoeg hadden om het voorstel van bijna dertig pagina's ié bestuderen, Daarbij kwam dat tijdens de vergade 1 ring nog een nota van de afde ling financiën over de materie aan de raadsleden werd uitge reikt. De computerapparatuur zal worden gebruikt voor de Openbare Nutsbedrijven, de personeelsdienst; bureau huis vesting en het bevolkingsre gister, dat voorlopig nog wordt bijgehouden door een compu tercentrum in Rotterdam. Scheeres verdedigde de tijds planning door de ingewikkeld heid van het voorstel uit de doeken te doen. Hij zei dat het zo lang had geduurd, omdat er diverse afdelingen bij waren betrokken, „Het is een heel complex geheel", aldus Scheeres. „We hebben de voorstellen expres in elkaar geschoven om niet het verwijt van salamitactiek te krijgen als we ze een voor een hadden ingediend." Na een wat warrige discussie sébaarde de commissie zich morrend achter de oplossing van PvdA'er Aad Wiegman om drie kwartier voor de ge- mëenteraadsveragderting van volgende week nog bij elkaar té komen en een oordeel te ge ven over het voorstel. Isolatieproef in Nieuwland Het stiltecentrum op het Geuzengraf werd gisteren overgedragen aan de gemeente Vlaardingen. De laatste officiële daad van de stichting Geuzenmonument. Vlaardingen Ben Niestadt, voorzitter van de stichting Het Geuzenmonument, heeft gisteren aan het eind van de mid dag een nieuw deel van het Geuzen-herdenkingsgraf op be graafplaats Emaus overgedragen aan de gemeente Vlaardin- gén: een stiltecentrum rond de ere-graven. Het was de laatste officiële daad van de stichting. Bij het Geuzenmonument op de Markt vond later een her denking plaats. Schiedam De gemeente Schiedam onderneemt voorlo pig nog geen stappen in: de SSSW-affaire, waarbij aanne mers miljoenen teveel incas seerden voor bouw- en reno- vatieopdrachten. Volgens wet- hóudér Chris Zijdeveld be schikt de gemeente nog steeds niet over het rapport van de Nationale Woningraad over; de wantoestanden bij de werk maatschappij van de vijf Schiedamse woningcorpora ties.;- De CPN wist onlangs be slag te leggen op liet rapport en maakte het openbaar. De situatie heeft geleid tot een ontslagprocedure tegen direc teur Gerard Prins, die zich overigens ziek gemeld heeft. Er wordt beweerd, dat Prins een gouden handdruk van vele tonnen zou bedingen. „Het lijkt me onjuist als de ge meente, zich jn de SSSW-dis- cussïe mengt zonder over een officiéél verkregen rapport te beschikken", aldus Zijdeveld in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. „Als we het rapport hebben, zijn we met alle soorten van genoegen bereid erover te praten." De wethouder verwacht het rap port van de SSSW te krijgen, nadat het bestuur het van commentaar heeft voorzien. CPN-raadslid Eef Collé vroeg zich af of de SSSW het rapport inderdaad aan de gemeente zal toespelen. ^Betekent dat dat u niets doet als de SSSW het rapport niet toestuurt?" Wet houder Zijdeveld herhaalde nogmaals te verwachten het rapport inclusief commentaar te "zullen ontvangen. „Gebeurt dat niet, dan zullen we gepaste stappen onder nemen", aldus Zijdeveld. Eén van de stappen, die iri na volging van D*66 ook de PvdA zou willen nemen, is het op sturen van het rapport naar de officier van justitie. „Er zijn misschien strafbare feiten ge pleegd. Dan moet daar een on afhankelijke rechter over kunnen beslissen," aldus frac tieleider Gé Brouwer. Hij is blij, dat het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu een versneld onderzoek heeft ge start naar de SSSW-affaire. Het herdenkingsgraf voor de Geuzen, de eerste georgani seerde verzetsgroep in de tweede wereldoorlog, is met het stiltecentrum flink uitge breid. Onlangs is de gedenk- muur gerenoveerd, terwijl de oorlogsgravenstichting in de buurt van het graf grafstenen heeft geplaatst van Geuzen, die elders in het land begra ven zijn. Het overdragen van het stilte centrum geschiedde gisteren met een korte, plechtige bij eenkomst op de begraafplaats. Een groep zeekadetten vormde een erewacht en plaatste bloe men bij het graf. Na afloop van de overdracht werd een stille tocht naar het Geuzen monument op de Markt ge houden, waar Klaas Elsócker het gedicht 'De achttien do den' van Jan van Campen de clameerde. Ook vond een kranslegging plaats. Opheffing Volgens voorzitter Ben Nies tadt is de overdracht van het stiltecentrum aan de gemeente Vlaardingen de laatste officië le daad geweest van de stich ting Geuzenmonument, „We gaan de stichting nu zo snel mogelijk opheffen. De doel stellingen zijn verwezenlijkt, dus het heeft geen zin de stichting voort te laten be staan. We wérken er momen teel wel aan, een nieuwe slich ting in het leven te roepen die zich in de toekomst bezig zou moeten hóuden met herden kingsbijeenkomsten en andere activiteiten, om de zaak een beetje in de belangstelling te houden. Daar zijn we echter nog niet helemaal uit." De huidige stichting heeft nog steeds wat geld in kas, al is het op dit moment niet zo veel meer. Daar wordt nog een pas sende bestemming voor ge zocht. Achteraf stelt Niestadt dat het werk van de stichting, die was opgericht om het Geuzenmo nument in Vlaardingen tot stand te brengen, zeer goed is geslaagd. „Er is veel meer uit gekomen dan we .toen hadden verwacht, We kunnen denk ik erg tevreden zijn. En dat komt vooral, omdat we uitstekende mensen binnen de stichting hadden, die heel goed de weg wisten naar allerlei fondsen, die konden worden aange boord." Schiedam Het gemeentelijk woningbedrijf gaat in de wijk Nieuwland ex perimenteren met grootscheepse isolatie van flats uit de vijftiger jaren. De woningen zullen op dezelfde wijze worden aangepakt als de energiezuinige huizen in Woudhoek-Noord. De verwachting is dat het gasverbruik met meer dan de helft kan worden teruggedrongen. Met de proef wil het woning bedrijf erachter komen, wat de beste manier is om warmte- isolatie in oudere woningen toe te passen. Valt de proef goed uit, dan zullen alle ge meentewoning- in Nieuw land onder 'sanöen worden ge nomen, Ge te woningen in Tuindorp (h-ethel) en Oud Ma- thenësse zijn of worden al op grote schaal geïsoleerd. De plannen, die er nu zijn gaan echter veeh verder. Zo zullen veel dikkere isolatiedekens worden toegepast. Ook is het de bedoeling de balkons te voorzien van dubbele begla zing, die 's zomers kunnen worden opengeschoven. Ver der zal het ventilatiesysteem worden aangepakt, zodat warmte die anders ontsnapt kan worden terug gewonnen. Behalve de woningen zullen ook trappenhuizen worden voorzien van dubbele begla zing en zullen de muren wor den geïsoleerd tot onder het maaiveld. Wethouder Chris Zijdeveld denkt dat op korte termijn kan worden begonnen met een proefblok in de omgeving van de P.J. Troelstralaan. De be woners zijn nog niet ingelicht, maar de wethouder verwacht niet dat hel moeilijk zal zijn een blok te vinden waar de bewoners warm lopen voor het experiment. „De besparing op energiekosten weegt zeker op tegen de huurverhoging. De bewoners zullen er finan cieel zeker beter van worden. Wat de precieze besparing is, weten we niet. Je moet het ooit hebben gedaan om te we ten hoe het uitpakt." Zijdeveld hoopt op een rijks subsidie .voor het experiment Schiedam „Er vallen altijd slachtoffers, als er ergens ge streden wordt. En zelfs al val len zij niet, dan zijn er nog al tijd wel mensen, die zich slachtoffer vóelen." Met die woorden reageerde PvdA-fractieleider Gé Brou wer vanochtend op de opmer kingen van Gerard Verhuls- donk, fractieleider van de VVD, tijdens de jaarvergade ring van diens partij in Schie dam, maandagavond. Verhulsdonk sprak daar over „een stammenoorlog binnen de Partij van de Arbeid in Schiedam over een vijfde wet houder." De voorman van de coalitiepartner van de PvdA verklaarde zich als volgt: „De PvdA had twee kandidaten, maar die mochten van elkaar geen. wethouder worden. Dat er woensdagavond slachtoffers vallen binnen de PvdA, is dan ook niet uitgesloten." Verhuldonk zet verder dat door de benoeming van Scheeres tot burgemeester de invloed van de VVD in het i huidige college is toegenomen, maar dat zijn partij van deze tijdelijk grotere invloed „uiter aard geen misbruik zal ma ken." Vanavond vergadert de PvdA in wijkcentrum Nieuwland. Maasland Een 33-jarige automobilist uit Maasland is gisteravond omstreeks half elf in zijn woonplaats over vallen en beroofd. Eén van de daders raakte hierbij zwaar gewond door hondebeten. Het slachtoffer werd op de kruising Maassluisseweg-Pa: rallelweg klem gereden door een wageib vermoedelijk een bruine stationcar. Hieruit kwamen drie mannen, die hem z'n portefeuille met enige honderden guldens ont futselden. Eén van de mannen werd tijdens de overval enkele ma len gebeten door de herdershond, die op de achterbank van de auto van het slachtoffer zat De man raakte hier bij zo zwaar gewond, dat hij door z'n metgezellen in de stationcar moest worden gesleurd. De daders reden ver volgens, achtervolgd door de bestolen man, richting Maassluis. Daar raakte het slachtoffer het spoor bijster. irri» 1 Vlaardingen De tijd is rijp voor een lokale om roep in Vlaardingen, vindt Jan Barend recht van de initiatiefgroep Lokale Omroep. Die kan volgens een beleidsnota, die on langs is aangeboden aan het gemeentebestuur, al binnen een jaar beginnen met uitzenden. Het nieu we programma via de ka bel zou de abonnee negen gulden per iaar kosten. Naar de Belangstelling van Vlaardingers voor het plaatselijke station moet nog een onderzoek wor den'gedaan. Daar. maakt de initiatiefgroep zich ech ter geen zorgen om: „Ais die omroep er is komt de populariteit in betrekke lijk korte tijd", zegt Wim Benard vol overtuiging. Het plan om te komen tot een lokale omroep in Vlaardingen is ontstaan bij enkele mensen, die in 1982 meewerkten aan de expe rimentele radio-uitzendin gen rond de raadsverkie zingen in dat jaar. „De medianota biedt de moge lijkheid orn een.lokale om roep te starten", zegt Jan Barendrecht, „en die grij pen wij met beide handen aan." De wethouders Arij Maarleveld en Floor Qua st, met wie de initiatief groep maandag een ge sprek had, zijn enthousiast over het plan, al vinden ze het ambitieus. „De politiek lijkt er wel oren naar te hebben", aldus Benard. De omroep heeft van de ge meenteraad een represen- taüviteitsverklaring nodig, voordat een zendmachti ging kan worden aange vraagd. Het eerste wat de groep nu te doen staat is met al lerlei instellingen praten, die zij in het stichtingsbe stuur vertegenwoordigd wil zien. Barendrecht: „De ■gemeenteraad geeft die verklaring echt niet af, als ze er niet van overtuigd is dat een groot deel van de Vlaardingse bevolking er achter staat." De initiatief groep wil uit alle geledin gen van de samenleving vertegenwoordigers in het stichtingsbestuur hebben. „De bedoeling is het een zeer populair station te la ten zijn", zegt Bénard. „Een zender waarvan Vlaardingers zeggen: Daar kan ik precies horen wat er aan de hand is." De lo kale omroep zal ook dui delijk gericht moeten zijn op de luisteraar, vindt de initiatiefgroep. Allerlei clubs zouden onder de pa raplu van de lokale om roep programma's kunnen maken en tijdens uitzen dingen zouden mensen ten allen tijde hun mening kenbaar kunnen maken. De initiatiefgroep is zich bewust van de hoge kos ten van het project, waar- voor drie beroepskrachten en een groot aantal vrij willigers nodig zijn. Ba rendrecht: „Of dat rond te breien is hangt af van de Vlaardingse bevolking. Als die het niet wil moe ten we er gewoon niet aan beginnen. Het moet niet zo zijn dat de lokale zender er is en dat de mensen zeggen: Daar hebJk toch niet om gevraagd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1