Film toont trotse Furie Holy moet verkeer centrum verwerken Boze man rij dt in op politie- auto Theatersfeer.. Galerie houdt het voor gezien VUARDINGS DAGBUD SCHRDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT OokEurotax deelt in de malaise Dijkgraaf slaat eerste paal TWEE MILJOEN VOOR ONDERHOUD HUIZEN Inbraak in pompstation Maarten Vermeer CDA Schiedam schrapt presentie gelden tf Schiedamse onder wij zers zelf staking registreren i i WATBtWiG VRIJDAG 16 MAAKT 1984 Schiedam Er wordt steeds minder gebruik gemaakt van de taxi. Een landelijk onder zoek van de vervoersorganisa tie KNVTO heeft uitgewezen dat er vorig jaar ongeveer tien procent minder passagiers in stapten. Dit cijfer komt, aldus mede-eigenaar Huizer, ook overeen met bevindingen van. het vanuit Schiedam opere rende taxibedrijf Eurotax. De daling is volgens de ver voersorganisatie vooral te wij ten aan de financieel minder florissante omstandigheden waarin een aantal mensen 2ich bevindt. Huizer: „Vooral in hét particuliere werk en de horeca ïs het aantal ritten be hoorlijk teruggelopen. Vooral *snachts merkje het goed. We hïebben ook al bijgestuurd. Er wordt minder continu ge draaid, zodat er veel wagens gewoon in de dagdienst blijven rijden, Er werken ook iets minder mensen dan voorheen. Afgaand op de eerste maanden van dit jaar lijkt het er echter op dat de toestand zich stabili seert." De situatie is in Rotterdam nog minder rooskleurig. Vol gens de KNVTO is de daling van het aantal taxiritten in deze stad zelfs spectaculair te noemen. Hui2er heeft er wel een verklaring voor. „Daar werken enorm veel particulie ren, de concurrentie is moor dend. Ze moeten allemaal brood op de plank hebben. Wij zitten wat dat betreft een stuk beter." Schiedam In de nachte lijke uren is ingebroken in een benzinestation aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam. Geld was er op die tijd niet te vinden. De dader, die een ruit van een deur insloeg, nam werkhandschoenen, jerry cans, batterijen, aanste kers en sigaretten mee. Maassluis De politie van Maas sluis heeft gisteravond een zeer boze inwoner van deze gemeente aange houden, nadat de man enkele malen een politiewagen had geramd en bo vendien on een agent was ingereden. De politie werd gisteravond ge vraagd te bemiddelen in een ruzie in een woning aan het Sparrendal. Een 45-jarige Maassluizer was om onbe kende redenen in heftige woede ont stoken. Een Maassluise agent, die de man kende, probeerde hem te kalme ren. Het leek de agent te lukken. De boze man reed in zijn auto weg van de woning, maar ramde de personen auto van de bemiddelende agent. De politie wilde de man daarop aanhou den. De man negeerde stoptekens en ramde enkele keren de achtervolgen de politiewagen. Toen de man eindelijk was aange houden, lukte het weer niet hem te kalmeren. De Maassluizer gaf echter ineens gas en reed met zijn auto op een agent in, die net op tijd opzij kon springen. De boze Maassluizer ramde toen voor de tweede maal de politie auto. Nadat assistentie was aange vraagd kon de man uiteindelijk wor den aangehouden. Hij bleek onder in vloed te zijn van drank en medicij nen. De reden voor de woede van de man is nog niet bekend bij de politie. De auto van de agent liep 1200 gulden schade op. De politie-auto is zwaar beschadigd. Toch bungalows op het bungalowterrein Maarten Vermeer Schiedam In de be zuinigt"ngshonger is we derom een verworven recht gesneuveld. Bur- gerieden van commis sies krijgen in Schie dam voortaan geen pre sentiegeld meer. De daarvoor geldende re geling willen B en W van Schiedam met te rugwerkende kracht vanaf 1 januari intrek ken. Ook de burgers die in de hijisvestingscommis- sie zitten krijgen daar voor geen' vergoeding meer. Zij werden overi gens pas sinds 1932 voor hun werkzaamheden betaald. Vlaardingen De gemeente moet maar eens bekijken of er niet tóch bunga lows gebouwd kunnen worden op wat in de volksmond nog steeds het bun- galowgebied in Holy-Noord heet, maar waarvoor nu plannen besiaan om er premie-koopwoningen te bouwen. Die suggestie doet CDA'er Maarten Ver meer in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Schiedam De dijkgraaf van het hoogheemraadschap Sehie- land slaat volgende week woensdag de eerste paal voor het deel van de waterkering tussen de Buitensluis en de Havendïjk. Het gigantische werk om de waterkering op Deltahoogte te brengen is al enige tijd bezig, maar de gemeente Schiedam en het hoogheemraadschap willen de start alsnog een offi cieel tintje geven. Nadat de au toriteiten de start van het kar wei 's middags hebben gevierd in restaurant de Stuurhut met een hapje en een drankje, vindt 's avonds een informa tiebijeenkomst plaats voor be woners in het buurthuis. Ambtenaren van de Openbare Nutsbedrijven en gemeente werken zullen uit de doeken doen wat de bewoners van het karwei zullen merken. Zo zul len de Rijnstraat en de Lek straat opnieuw worden inge richt, omdat daar toch de nodi ge wijzigingen in kabels en lei dingen moeten worden aange bracht. Ook zullen eigenaren van huizen kosten moeten ma ken, omdat zij een nieuwe aarding moeten aanbrengen in verband met de vervanging van de waterleiding. •.Burgemeester J. van Es (links) krijgt van Wim Rïeke, de voorzitter van de smalfilmclub Maassluis, een videoband over de Furie overhandigd. chiedam Schoolhoof den in Schiedam wensen voortaan niet meer met de onzalige taak te worden opgezadeld om bij staking of werkonderbreking van het personeel dat aan de gemeente te moeten door geven. Tijdens het Geor ganiseerd Overleg hebben zij de gemeente laten" we ten bepaald ongelukkig te zijn. met die rol. toch te kunnen registreren tfie aan een dergelijke actie meedoet, hebben B en W nu een procedure ontworpen waarbij de verantwoordelijk heid aan de actievoerders zelf wordt overgelaten. De onderwijzers krijgen een brief, die ondertekend moet worden opgestuurd wanneer hijlof zij aan een actie mee- doct. Vbor zover bekend is de Schiedamse aanpak tamelijk Ongebruikelijk. In de meeste gemeenten wordt de verant woordelijkheid nog steeds bij deschoolhoofden gelegd, meent de heer Kruit, chef van de afdeling onderwijs van de gemeente. Het ministerie eist een der- gelijke registratie van de ge- gneenten, omdat de hoogte #ah de jaarlijkse rijksvergoe- iiing mede aan de hand van erkte uren wordt Maassluis De Furie heeft z'n trots van weleer zo goed als herwonnen. Over de opknapbeurt van. de bij na versleten sleepboot handelt de 20 minuten durende film, die gisteren in een volle burgerzaal van het Maas- sluisse stadhuis werd gedraaid. De makers, een grote ploeg le den van de smalfilmclub Maassluis, overhandigde de rolprent aan de Stichting Hol lands Glorie Maassluis. De stichting nam de afgelopen zes jaar die andere klus op zich: het weer in oude staat herstel len van de in 1916 gebouwde boot. Burgemeester J. van Es kreeg een videoband van het werkstuk uitgereikt. De Furie is inmiddels een be kende schuit geworden in Maassluis, maar ook daar bui ten. De sleepboot maakte naam toen de AVRO het in 1976 kocht om een belangrijke rol te spelen in de tv-serie Hollands Glorie. Twee jaar la ter was het schip tot de draaa toe versleten. De stichting be sloot de Furie op te kopen en weer op te knappen. De film gaat over de laatste twee jaar van dat tijdrovende werk. De smalfilmclub heeft het wel geweten dat zij op het verzoek om de film te maken, is ingegaan. „We hebben enorm veel tegenslagen ge had," vertelde voorzitter Wim Rieke gisteravond. „Van ka potte apparatuur tot te laag water en van onscherp materi aal tot piraten op de geluids band." Het heeft dan ook tot twee dagen voor de première geduurd voordat de Furie-film klaar was voor vertoning. .■hïK Maassluis De gemeente Maassluis heeft in eerste instantie twee miljoen gulden nodig voor het buitengewoon onderhoud aan woningen in de gemeente. Hiermee is binnen de meeijaren- begroting rekening gehouden. Het gaat vooral om mankementen aan woningen, die niet bij het normale onderhoud horen. Woordvoerder Ploeg van het ge meentelijk woningbedrijf: „Er wordt elk jaar een dergelijk kre diet aangevraagd. Dat wordt gebruikt voor de meest uiteenlo pen (S5ü£ifiaratïes, die volgens de wet tot. het buitengewoon on- derhou&vLoren. Het loopt uiteen van het vervangen van keu kenblokken tot het repareren van lekke afvoeren," Hij om schrijft het krediet als „kasgeld om reparaties te bekostigen." Volgens Ploeg, wordt er later dit jaar nog een tweede krediet aangevraagd. Dan gaat het om een bedrag van anderhalf mil joen gulden. Vorig jaar werd een zelfde bedrag uitgegeven aan buitengewoon onderhoud. Dat zou Vlaardingen een aan merkelijk lager tekort opleve ren dan de nu bestaande plan nen met sterk verlaagde erf pacht. „Een illusie", zegt wet houder Bas Goudriaan op voorhand. Vermeer, die zijn eigen bere keningen bij de vragen heeft gevoegd „er zijn tegenwoor dig van die leuke rekenma chientjes in de handel" vindt dat de raadsleden niet goed zijn ingelicht door B en W.„over de plannen in. Holy- Noord. „Toen ik aan 'r réke nen sloeg, ontdekte ik dat er vierkante meters grond weg waren. Dat was snel ver klaard: in de bungalowplan nen zou het hele gebied in erf pacht worden uitgegeven, nu blijft het openbare gedeelte in handen van de gemeente." Vermeer beweert dat het ge meentebestuur dat nooit heeft verteld. „Een kwalijke zaak." Er wordt dus minder grond uitgegeven tegen een lagere erfpacht. Op die manier schiet de gemeente er dubbel bij in en daar waren de raadsleden niet van op de hoogte, beweert Vermeer. De erfpacht voor de bungalowgrond per vierkante meter was vastgesteld op 31,15 gulden. Tegen die prijs was er nauwelijks belangstelling voor de grond. In de nieuwe plan nen voor premie-koopwonin gen in Holy-Noord is de prijs met tien procent verlaagd. Maar, zegt Vermeer, doordat er minder grond wordt uitge geven krijgt de gemeente niet tien procent, maar rond de zestig procent minder op brengst uit het gebied. Onderzoek Vermeer vraagt een onder zoek naar de mogelijkheid om het gebied toch in zijn geheel als bungalowgrond uit te ge ven, maar dan tegen een lage re erfpacht. Vijfentwintig gul den of meer of minder, dat mag de gemeente zelf uitzoe ken. Als de prijs per vierkante meter maar lager is dan dertig gulden. Dan zouden er volgens hem wel mogelijkheden zijn om gegadigden te vinden voor een bungalowije ih Holy- Noord. Goudriaan bestempelt het ver haal van Vermeer als perti nente onzin. ,.En dat kan hij weten. Hij hoeft alleen maar bij zijn partijgenoot Cees Bot (ex-wethouder, red.) te rade te gaan, want alle besluiten over het bungalowterrein zijn geno men door het vorige college. We hebben geprobeerd, samen met bouwbedrijf Van der Waal, om bungalows te bou wen en de grond uit te geven tegen een lagere erfpacht. Dat was een plan voor casco-bun galows. Er was geen belang stelling voor." Vermeer scnnjlt dat hii vreest voor steeds hoger oplopende renteverliezen bij het Grond bedrijf en dat hij daarom op het onderzoek aandringt. Maar de wethouder voor stadsont wikkeling schrijft het CDA- raadslid alleen maar boze be doelingen toe. „Volgens mij wil meneer Vermeer gewoon uitproberen of mevrouw Hoogendijk (de wethouder die in het PvdA/WD-college het Grondbedrijf in haar porte feuille heeft, red.) wel goed op de hoogte is. Nou, dat is 2e heus wel." Om enige affiniteit mét het theatergebeuren te kweken hebben scholieren gistermorgen een kijkje mogen nemen in het Passage-theater. Zij waren getuige van het opbouwen van het décor voor de uitvoering die Andrè van Duin die avond met zijn gezelschap gaf. Schiedam heeft deze 'activiteit' ingevoerd in de wetenschap dat vooral bij jongeren het theater vaak nauwelijks leeft. De scholiertjes werd tevens een blik in de filmcabine gegund. Daar konden zij zien wat er zoal bij komt kijken om een film te vertonen. Ook in de toekomst zullen schoolkinderen de kans krijgen het theatersfeertje te proeven, Vlaardingen De vier Vlaardingers achter Galerie Te Kunst en Te Keur aan de Smalle Havenstraat houden het na drie jaar voor gezien. Zij zoeken mensen om de ga lerie voort te zetten. Per soonlijke omstandigheden en de stijgende kosten maken het Anneke Kalden, Marian Kalmijn, Janny Timmer en Gert van der Stoep onmoge lijk tentoonstellingen te blij ven organiseren. Als zien binnenkort geen gegadigden melden is de huidige exposi tie van Theo en Arno Verha ren en Arne Koefoed de laat ste. Deze tentoonstelling duurt tot het einde van de maand. „Jammer", zegt Janny Tim mer. „Vlaardingen biedt toch. al zo weinig op dit gebied. Er zijn voldoende exposanten te vinden, maar de financiën nopen ons om te stoppen Het besluit een punt acht* de activiteiten te zetten is in december van het vorige jaar al gevallen. Janny Timmer; „We hadden een tentoonstel ling gehad van keramiek. Daarvoor was gekozen met het oog op Sinterklaas en kerstmis. De verkoop was die maand minimaal. Toen hebben we de knoop doorge hakt." Volgens haar was de motivatie van de vier ge daald. Het huurcontract met de ei genaar van het pand loopt deze maand af. De sluiting is volgens de vier organisato ren des te triester nu de be langstelling voor de expositie de laatste maanden juist weer steeg. Volgens Janny Timmer moe ten zich meerdere gegadig den melden om de galerie U redden. „Een eenling heef er een dagtaak aan", zegt ze „Ik zou het jammer vindei als de galerie verloren gaat.' Nieuwe namen voor afslagen op rijksweg Vlaardingen Met het verwezenlijken van de aanslui ting van de Kesperweg op rijksweg A4 bij sportpark Vijfsluizen moet de bewegwijzering op de A4 en A20 worden aangepast. De nieuwe afslag zou het best als 'Vlaardingen-Oost/Schiedam- West' kunnen worden aangeduid. Tot die conclusie is de ambtelijke werk groep verkeer gekomen. Rijkswaterstaat en de ANWB kunnen zich in de nieuwe benaming vinden. De aanduiding Vlaardingen- Holy zou in Vlaardingen moe ten veranderen en Vlaardin gen in VI aardingen-West. Die wijzigingen kunnen volgens de raadscommissie voor verkeer en vervoer de nodige gevolgen hebben voor de drukte op ver schillende wegen. VVD'er Wim van Klink verwacht dat er met name bij de afrit Holy zich chaotische taferelen kun nen voordoen, Ambtenaar Jan Loosbroek ge looft daar niet zo in. Hij voor ziet meer aanbod met bestem ming centrum, maar minder vrachtverkeer. Voor die laat ste categorie heeft het haven bedrijf Rotterdam een nieuwe bewegwijzering in petto. Een cijfercode moet de vrachtwa genchauffeurs helpen bij het vinden van de juiste afslag voor de zeehavens in het Rijn mondgebied. Het omdopen van de afslag Vlaardingen-Holy in Vlaar dingen betekent tevens een extra druk op de burgemeester Heusdensiaan. „Geen pro bleem", meent Van Loosbroek, „want die weg kan veel meer verkeer aan dan nu het geval is." Wanneer er snel een be sluit wordt genomen over de nieuwe bewegwijzering, kan de vervanging van de borden worden meegenomen in het kader van de onderhouds werkzaamheden rond de jaar wisseling. De afdeling verkeer werkt momenteel ook aan een lokaal bewegwijzeringssysteem. Schiedam: minus 49 Schiedam Het aantal inwo- ners van Schiedam is in de maand januari met 49 afgeno men. Die daling is veroorzaakt door een negatief vestigingso verschot van 35 en een nega tief geboorteoverschot van 14. Op de laatste dag van januari telde de gemeente 69800 inwo ners, 34055 mannen en 35745 vrouwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1