illTEROAM Kort geding tegen Miiller- Over nieuw voorstel Damen noj niets bekend Animo stadsverwarming in raad tanende MlTEiN ADVERTENTIE M PI KRANT BEREIKT U MEER MENSEN. m BURGEMEESTER PEPER IN OMSTREDEN INTERVIEW: Vervoersbond FNV: svz Rotterdam Er dreigt een rel te ontstaan over het interview van burgemeester Peper en rijn vrouw in Vrij Nederland van deze week. Het echt paar laat in dit gesprek in duidelijke bewoording weten, dat er nog veel schort aan de medewerking van de ambtenaren in het Rotterdamse stadhuis. Peper en rijn vrouw verwijten de ambtenaren zijn beleid onvoldoende te 'verkopen'. VVD kapittelt B en W over strandafslag Gewapende overval op groothandel Steeds meer vergiftigde duiven Na hernieuwd overleg met directie Wilton-Fijenoord Nog geen beslissing voor DWL-nieuwbouw NEUW&ANDERS ROKEN' mrtmm Eigen terminal voor Brazilianen Werknemers stelen 250 ton soyameöl Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 16 maart 1984 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De Ver voersbond FNV eist via 'een kort geding dat het stuwadoorsbedrijf Mül- ler-Thoirtsen de drie pro cent korting op de uitke ringen van 144 ex-haven werkers van 57,5 jaar en ouder die in 1981 vol gens een eigen bedrijfs regeling de haven heb ben verlaten, intrekt. Müller-Thomsen vult sinds 1 januari van dit jaar de over eengekomen uitkering van 85 proeent van het laatstverdien de loon niet meer aan, in na volging van de door de rijkso verheid ingevoerde korting op de uitkeringen. Een gisteren tussen de vakbond en het be drijf gevoerd gesprek daarover heeft voor deze groep werkne mers niets opgeleverd. 'Volgens de bond is het bedrijf niet bereid de zaak voor te leggen aan de arbitragecom missie van drie deskundigen. hoewel de overeenkomst uit '81 daarin wel voorziet De haven werkgeversorganisa tie SVZ heeft nog steeds niet definitief besloten of er een kort geding tegen de Ver- voersbond FNV zal worden gevoerd. De werkgevers zijn dat wel van plan, omdat zij vinden dat de drie procent korting ook van toepassing is op de uitkeringen van de on geveer 1.100 '57-plussers' die in '82 de haven hebben verla ten. De werkgevers beroepen zich daarbij op drastische ver anderingen in de sociaal-eco nomische verhoudingen in ons land; ze wensen de uitkering (90 procent van het loon) niet met de door de overheid ge korte drie procent aan te vul len. Overigens wordt die drie procent vanaf 1 januari nog steeds wel betaald, omdat de werkgevers die niet eenzijdig kunnen inhouden. "Ambtenaren verkopen beleid onvoldoende' vervolg van de voorpagina i De politie houdt een van de mannen aan, die niets met de overval te maken bleek te hebben. Rotterdam De VVD'er drs,G.W,van Gent heeft giste ren B en W gekapitteld over de in zijn ogen onvoldoende maatregelen tegen de stran dafslag bij Hoek van Holland. Vorig jaar heeft de gemeente raad daar drie ton voor uitge trokken en toen al vond de VVD dal onvoldoende. Naar nu blijkt heeft het leggen van zandrollen inderdaad nauwe lijks zoden aan de dijk gezet. - „Die drie ton is letterlijk in het water gegooid. Over de hele lengte van de kust voor de vijftien strandtenten Is bij vloed geen stukje strand meer te vinden. Mensen die niet met een auto kunnen uitwijken naar Rockanje of Kijkduin kunnen van de zomer thuis blijven", aldus Van Gent. Van Gent eiste m een motie dat B en W voor half septem ber de raad inlicht over de re sultaten van de ondenoaken naar de strandafslag. Ook wil Van Gent dan welen hoe B en W het voorontwerp structuurplan Hoek van Hol land denken uif te voeren en het college van De Hoek een goede badplaats denkt te ma ken. Volgens wethouder R.Jansen gaf Van Gent een al te sombe re voorstelling van zaken. In zijn verdediging zei hij dat hij onlangs nog samen collega drs.J. Laan. van ruimtelijke or dening en met deelgemeente- bestuurders uit De Hoek bij Rijkswaterstaat op bezoek was geweest om aan te dringen op spoed bij het onderzoek naar de kustafslag. Volgens Jansen draagt Rijkswaterstaat samen met Delfland de verantwoor delijkheid voor de kustverde diging. Rijkswaterstaat wacht echter op dit moment af waar zee en duin en nieuwe even wicht bereiken en waar dus de nieuwe kustlijn komt. Jansen het er geen moeite mee om het door Van Gent gevraagde toe te zeggen. Rotterdam Acht gewapende mannen hebben gistermiddag een groothandel in rookwaren aan de Zaagmolenkade over vallen. Zij ontkwamen met vijftigduizend gulden. De overvallers bedreigden met vuurwapens de acht aanwezi ge werknemers, van wie er enkelen werden gedwongen de kluis te openen. Nadat deze was leeggehaald, ontkwamen de overvallers. Énkele minu ten later arresteerde de politie enkele mannen, die even later weer werden vrijgelaten, om dat zij niets met ae overval te maken hadden. Met name Partij van de Ar beid en de afdeling voorlich ting van het stadhuis moeten 'het ontgelden. Over de PvdA zegt mevrouw Peper, lid van D'66, onder meer: „Ik ben toevallig wel-getrouwd met de enige aardige socialist die er is. De PvdA zegt dan wel zo voor de mensen te zijn, maar daar merk ik in de praktijk weinig van." De fractie van de PvdA in Rotterdam heeft inmiddels woedend gereageerd op de uitlatingen van het echtpaar Peper. John Henderson: „Komende maandag zullen wij bepalen of er schriftelijke vragen gesteld zullen wor den. Wat wij Peper hoogst kwalijk nemen is, dat hij de badinerende opmerkingen van zijn vrouw niet direct gecorrigeerd heeft." Ook Henk van Capeileveen, hoofd afdeling voorlichting van de gemeente, heeft ver baasd gereageerd op de uitla tingen van het burgemees tersechtpaar. Deze afdeling wordt onder meer verweten het beleid van Peper onvol doende te 'verkopen'. „Peper heeft zich niet al te loyaal opgesteld ten opzichte van ons. Hij schildert ons af als mensen die hem constant te genwerken. Een volstrekt onjuiste voorstelling." Burgemeester Peper was voor commentaar onbereik baar. Zijn vrouw weigerde vanmorgen commentaar te geven. Het aantal vergiftigde dui ven, dat bij Dierenbescher ming op het Afrikaanderplein wordt binnengebracht, neemt nog steeds toe. Reeds zijn enkele tientallen vogels over leden. De meeste vergiftigde duiven worden gevonden in de Hillelaan en omgeving. Koos van Donk, beheerder van de 'Vogelklas Karei Schot', hier op de foto met stervende en dode duiven, is geschokt door zoveel wreed heid. Vanmorgen heeft hij overleg gepleegd met dieren- artsen In Rotterdam Zuid over wat er nu verder te doen staat. Inmiddels worden ver giftigde duiven naar het Cen traal Diergeneeskundig Insti tuut gezonden om te trachten na te gaan welk gif is ge bruikt. Rotterdam Ondernemings raad van Wilton-Pijenoord en' vakbonden zijn vanochtend niets wijzer geworden over de voorstellen die de Gorkumse scheepsbouwer Kommer Da- men de bonden morgenoch tend zal doen. De onderhande lingen tussen Damen en bon den die maandagavond plotse ling begonnen, zullen morgen ochtend vroeg om half acht worden hervat. Zeker is dat Damen zijn eerdere plan (922 ontslagen bij Wilton) zal bij stellen. Directeur ir.B. Sluis zei vanmorgen legen de perso- neelsvertegenwoordigers dat de veelvuldige gesprekken die deze week met Damen zijn ge voerd, niet verder gingen dan het uitwisselen van visies. „We hebben het voornamelijk over de opvattingen van Da men gehad", zei ir. Sluis, die zich afwisselend liet vergezel len door directeuren Melcherts (reparatie werf) en Visser (nieuwbouwwerf) en de hoof den van dienst. De WF-diree- teur heeft aan de gesprekken de indruk overgehouden dat 'er goed geluisterd is, maar niet weet of Damen een ande re kijk op de zaak heeft gekre gen". Vice-voorzitter Wim van Schellebeek van de onderne mingsraad sprak gisteravond de vrees uit dat tussen WF en Damen gesproken is over een mogelijke afslanking van vier- tot vijfhonderd man. „Maar vooalsnog is dat voor ons onac ceptabel", zei hij, Onderhande laar Dik Nas van de Industrie bond FNV zei tussentijds niets vernomen te hebben van Da men over zijn plannen. Ook Nas degkt dat er gepraat wordt over een vermindering van bet aantal ontslagen, maar dat Damen zal pogen de extra kosten af te wentelen op RSV. Het concern is bereid daarover tot zekere hoogte met Damen van gedachten te wisselen. Ir.Sluis bracht vanochtend verder verslag uit van een tweetal gesprekken die hij ge voerd heeft met de gemeente Schiedam. Sluis zei niet onte vreden te zijn over de resulta ten. De WF-direeteur heeft bij het college van B en W van Schiedam zijn visie neergelegd waarbij hij vertelde dat de werf zonder ontslagen en met financiöle steun van Schiedam (40 tot 45 miljoen gulden) op eigen benen kan komen te staan. „Wat wij wel kunnen en Damen niet, is dat wij het risi co van leegloop kunnen aan vaarden", aldus de WF-diree- teur. Belangrijk verschil is dal Wilton-Fijenoord bij ontslag van circa 100 man 4 a 5 mil joen gulden op tafel moet leg gen, terwijl Damen de afvloei- ingskosten kan afwentelen op Rijn-Schelde-Verolme voegde hij er aan toe. Verder gaf Sluis aan dat ge- isprekken met de buitenlandse geïnteresseerde deze week zijn geïntensiveerd, uitgezonderd het Nederlandse contact dat volgens de WF-directeur op een laag pitje staat. Morgen middag wordt er gesproken met een derde buitenlandse geïnteresseerde, die via de Ge- neefse contacten bij Wilton- Fijenoord is terechtgekomen. Rotterdam De gemeente raad heeft gisteren nog geen beslissing kunnen nemen over aansluiting van vijf duizend woningen op het voormalige DWL-terrein op het stadsverwarmingsnet. De stemmen staakten; over twee weken wordt er op nieuw over gestemd. Wel bleek gisteren zonneklaar dat de populariteit van stads verwarming bij gemeente raadsleden duidelijk op z'n re tour is. De animo bij veel - raadsleden voor deze vorm van energiebesparing is duide- lijk tanende, vooral omdat v nauwelijks meer duidelijk is te maken waar het voor deel voor de consument ligt _Ue tegenstellingen tussen voor en tegenstanders liepen dwars door alle partijen, behalve bij het CDA en SGP die nog steeds voor zijn en bij de klei- ~ne linkse partijen die unaniem tegen waren. De VVD, die in bet verleden de stadsverwar ming altijd steunde, gooide gis teren het roer om en stemde ook tegen. Ook het het college van B en W, dat wel unaniem had voorgesteld om te kiezen voor stadsverwarming voor de DWL-nieuwbouw, bleek bij de uiteindelijke stemming toch verdeeld: vier wethouders stemden tegen. De argumenten van wethou der H. van der Pols, die een vurig pleidooi hield voor het verder invoeren van de stads verwarming, maakten nauwe lijks meer indruk. Hij werd frontaal aangevallen door zijn Pvd A-partijgenoot P. Hoogen- doom, terwijl ook wethouder van financiën dr. J.M. Lin thorst de beweringen van zijn collega ernstig in twijfel trok. De investering voor het pro ject bedragen twintig miljoen. „Tot 1997 maken we in totaal achttien miljoen gulden ver lies, dat we daarna in veertien jaar goed moeten maken. Als alles, maar dan ook echter al les meezit kunnen we mis schien in 2011 een winstje ma ken van I miljoen gulden", re kende Hoogendoorn de raad Besparing „We besparen met dit project 144 miljoen kuub aardgas in 25 jaar, dat is toch zeer de moeite waard", betoogde wethouder Van der Pols. „Jawel, maar niemand maakt zich nog druk over deze manier van energie besparing", pareerde wethou der Linthorst, „bij de burger is er geen draagvlak meer voor en bij de rijksoverheid ook niet, want die geeft ook geen korting op de gasprijs om de stadsverwarming rendabel te maken. We moeten het project toetsten aan de gegevens van nu en dan is het sterk verlies gevend." Vooral de rentabiliteit van de stadsverwarming is in een tijd waar de financiën krap zijn een heikel punt voor de ge meenteraad. Stadsverwarming is in het begin sterk verliesge vend; pas na een groot aantal iaren wordt het omslagpunt bereikt waarna de aanvanke lijk verliezen goedgemaakt worden en als alles meezit, bij voorbeeld als de gasprijs in hetzelfde tempo blijft stijgen als nu, speel je na vijfentwin tig jaar precies quitte. Investering Volgens wethouder Van der Pols moet je echter zo veel mogelijk woningen op de stadsverwarming aansluiten zodat de grootte van de inves tering gespreid wordt en de stadsverwarming per woning relatief goedkoper. Door de vijfduizend woningen van het DwL-terrein op de stadsver warming aan te sluiten zou bo vendien relatief goedkoop een koppeling tussen het net van de Roca-centrale en het bln- nenstadsnet tot stand kunnen worden gebracht, waardoor de Roca-eentrale nog slechts tij dens de pieken in de winter in bedrijf zou hoeven te zijn. Op die manier zou de DWL- nieuwbouw meehelpen om de verliezen op het Roca-net goed te maken. Een negatieve be slissing voor het DWL-gebied zou volgens de wethouder stadsverwarming voor toe komstige nieuwbouwgebieden als Prinsenland en 's Graven land eveneens onmogelijk ma ken. „De wethouder doet mij den ken aan een speculant in aan delen, die bij een dalende koers zoveel mogelijk aande len probeert op te kopen", sneerde Hoogendoorn. Woonlasten Steun kreeg Van der Pols ech ter van het CDA en de SGP, die meenden dat exploitatie van een aardgasnet nog grote re verliezen zou opleveren. Wethouder Linthorst bestreed dat. volgens hem verschilt Rotterdam niet zoveel van an dere grote steden, dat hier al leen verlies geleden zou kun nen worden waar elders dikke winsten worden gemaakt. Ook de woonlastendiscussie speelde een belangrijke rol. De Kralingse deelgemeentevoor zitter H. Stenfert Kroeze be toogde in de raad dat voor standers de stadsverwarming nog slechts konden verdedigen met principiële en theoretische stellingen, die bovendien van geen kanten zouden deugen. „Het wordt nu tijd om naar de praktijk te gaan en naar de mensen zelf te luisteren." Die hebben al lang te kennen ge geven geen enkel vertrouwen te hebben in stadsverwarming en aangesloten te willen wor den op het aardgasnet. Ze zul- 'Jen echter nog twee weken ge duld moeten hebben voor een. definitieve beslissing. De stem men staakten gisteren bij 21 tegen 21 stemmen. Geen sigaar, geen sigaret Wel 'n liCltta, smaakvolle riganlto In modem doosie 20 of bn netje A 50 Proef 'I zelf- Gratltl Stuur de bon op LeefliM m open enveloppe zonder postzegel: Hofnar B V., Antwoordde. B 5550 AA VALKE NS WAARD rmdri-v Aktie geldt zd ang de voorraad strekt. Een monster p p. Rotterdam De Rotterdamse gemeenteraad heeft een be drag van drie miljoen gutden beschikbaar gesteld voor de aankoop en het bouwrijp ma ken van een stuk grond aan de IJsselhaven.De grootste Brazi liaanse exporteur van fruit- (sappen), Sucieitro Cutrale SA, gaat daar een eigen terminal vestigen voor de overslag en distributie van sinaasappelsdp- -concentraat. De terminal gaat 20 tot 25 mil joen gulden kosten. Op dit mo ment wordt jaarlijks bij een aantal Rotterdamse havenbe drijven ongeveer 100.000 tbn Braziliaanse fruitsappen over geslagen. De Brazilianen dgn- ken mei de eigen terminal de aanvoer van sappen op te vqe- ren tot 144.000 ton per jaar.' Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft drie werknemers van een produktiebedrijf van sojameel in de Rotterdamse haven en twee helers aangehouden in een verduisteringszaak van soja meel. De drie werknemers worden ervan verdacht met weegbrieven in de loop van 1983 in totaal 250 ton sojameel bij hun werkgever te hebben verduisterd en doorverkocht aan.de helers. De waarde van die partij bedraagt in totaal 200.000 gul den. Tegen alle vijf verdachten, afkomstig uit Rotterdam, is pro ces-verbaal opgemaakt. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3