voert actie op motorj acht 'Renzo moest onder zijn niveau werken' OBD bang voor nog meer bezuinigingen 'Fusie KO-school moet nog door maag- darmkanaal' KERKEN LUIDEN DE NOODKLOK Symbolische korting op energierekening Vlaardingers vinden twee kievitseieren VLAARDWGS DAGBLAD ffWAWKK CMUHIl NIEHWE WATERWEG COURANT OUDERS IN DE CLINCH VEET SCHOOL EN GEMEENTE COMMISSIE BLIJFT VERDEELD OVER TIJDSTIP SLUITING Kleding gestolen Kosten voor aanvraag ONS gehandhaafd WATERWEG DONDERDAG 22 MAART 1984 Schiedam Waar burgemeester Keinier Scheeres zich volgens de ongeschreven wetten die bij zijn ambt horen al vaak keihard, maar toch nog parlementair heeft uitgelaten over de dans om de Scbiedamse werf Wilton Fyenoord, nam het personeel gisteren geen blad voor de njiond. Wilton kotst van deze regering. Dat stond te lezen op pamfletten die meevoeren op een motoijachL Een leus die al geruime tijd wordt gevoerd, maar nooit eerder tijdens een dergelijke actie. Een motorjacht met een be manning van zo'n tien man en onder de vlag van de industriebond FNV voer gistermiddag vanaf de werf richting Koemarkt. Op de Hoofdstraat werden kaarten uitgedeeld, die als het aan de actievoerders lag, met te wei nig aan postzegels aan minister Van Aardenne moeten worden opgestuurd. De strafport moet Gijs maar betalen, vonden de Wilton-mannen. Het bootje met actievoerend Wilton perso neel ligt afgemeerd bij de Koemarkt. Met be hulp van een megafoon proberen zij aan dacht te trekken voor hun problematiek. Schiedam Zolang er geen oplossing is gevonden voor WUton-Fijenoord zullen de Schiedamse kerken dagelijks vijf minuten de noodklok luiden. Dat gebeurde gisteren bij diverse kerken voor het eerst van tien voor tot vijf voor vijf. Het idee is ontstaan binnen de gereformeerde kerk, maar ook de hervormde en katholieke kerken hebben hun medewerking toegezegd. Dominee De Kievit van de Oosterkerk zegt dat het er de kerken niet om gaat stuntwerk te leveren, maar om de werknemers van Wilton-Fijenoord te laten weten dat er ook in de kerken met hen wordt meegeleefd. „Die mensen krijgen steeds meer het gevoel dat ze allen aan het knokken zijn voor hun werk en dat het verder niemand kan schelen. Door de kerkklokken te luiden willen wij laten horen dat wij solidair met ze zijn." Schiedam De ouders van Renzo de Groot uit de Pier- sonstraat zijn boos op de gemeente "Schiedam en de Casi mirschool voor moeilijk lerende kinderen in het bijzon der. Lange tijd heeft het onderwijzend personeel Renzo onder z'n niveau laten werken, zegt zijn moeder A. de Groot-Van Leeuwen, om hem daar op school te houden. Omdat zijn ouders daartegen protesteerden werd de sfeer iteeds slechter. Ouders en school konden het steeds min der goed met elkaar vinden. Het gevolg daarvan was, dat Vlaardingen - Personeelsleden van de onderwijsbegelei dingsdienst (OBD) maken zich ernstig zorgen.,over de toe komst van de schoolbegeleiding. Jaap de Nie. schoolbege- leider bij de OBD, gaf gisteravond tijdens de commissie onderwijs in Vlaardingen uiting aan die onrust. sza it wr j,; Hij wilde weten waf er Jan van Hemert (VVD) krijgt van Yvonne van Dijk een bushalte. Van lijn 16, omdat de K0- school bij de 16 openbare scholenkoppels wil blijven horen die Vlaardingen in de toekomst zal tellen. Op het haltebord is af te lezen, dat de oudercommissie desnoods naar de Raad van State zal stappen als de fusie per 1 augustus doorgaat. Vlaardingen Vrijwel ie dereen in de Vlaardingse gemeenteraad is het er over eens: er is in de toe komst slechts ruimte voor drie openbare basisscholen in de Westwijk. Dat bleek gisteravond duidelijk in de vergadering van de com missie voor onderwijs. De Kamerlingh Onnesschool in;de Lage Weide is op den duur niet levensvatbaar, zo wordt door de meeste raadsle den ook verondersteld: die moet dus worden gesloten. De vraag is alleen: wanneer moet die sluiting, oftewel de fusie met de Van Maerlantschool in de West wijk, plaatsvinden? Gebeurt dat al per 1 augustus, of duurt het nog één of wel licht zelfs twee jaar langer? Ook tijdens de commissiever gadering van gisteravond kwam over die kwestie geen duidelijkheid. Zoals bekend is het college van B en W er niet uitgekomen. De PvdA-wet- houders vinden dat die fusie niet aan het einde van dit schooljaar kan, maar de VVD'ers vinden dat dat wél al meteen moet gebeuren. Ook de raadsleden zijn het op dat punt niet eens: er zijn vrijwel evenveel voor- als tegenstan ders voor de fusie op 1 augus tus. Pas tijdens de raadsverga dering van 4 april zal duidelijk worden, of de Kamerlingh Onnesschool het nog wat lan ger mag uitzingen of niet. Hoe de beslissing uitvalt zou kun nen afhangen van de vraag, of er bij de stemming afwezigen zijn onder de raadsleden. De raadscommissie vergaderde er gisteren weer vrijwel de ge hele avond over, maar veel nieuwe argumenten kwamen niet' op tafel. Ook de ouder - commissie, de ouders en de schoolleiding konden geen nieuwe punten aandragen, die voor het ene of het andere kamp doorslaggevend waren. Het is, zoals de RPF'er De Jongste opmerkte, 'een Saio- monsoordeel'. Jan van He mert, het VVD-raadslid dat door de ouders die weer massaal aanwezig waren fors werd aangevallen omdat hij de sluiting van de school per I augustus 20 fel verdedigt, moest toegeven dat de argu menten voor en tegen niet zo hard waren. „Het is een kwes tie van een keuze maken en ik mag niet alleen naar uw be langen kijken, maar moet ook de belangen van het onderwijs in ziin totaliteit in het oog hou den' hield bij de ouders in alle toonaarden voor. Tijdens een vorige commissievergade ring had hij een vergelijking getrokken met de plaats van een bushalte, waarover ook vaak tegengestelde belangen een rol spelen. Dat betoog was voor de oudercommissie reden, hem nu een echte bushalte aan te bieden. „Dan kunt u ten minste nu eens echt voor paal staan", verklaarde mevrouw Van Dijk dat geschenk. Volgens wethouder Arij Maar- Ie veld (PvdA) is de tijd nog niet rijp voor de fusie. „Het is een heel proces: die fusie moet nog door het maag-darmka naal, om het zo maar eens te zeggen." Op vragen vanuit de commissie of het überhaupt wel mogelijk is, de fusie tussen de twee scholen al per 2 au gustus te laten plaatsvinden moest hij toegeven dat dat 'heel moeilijk* zou worden. Het gesprek over die fusie tus sen de schoolteams moet im mers nog op gang komen. Als de beslissing op 4 april zou vallen, dan ïs voor dat hele proc^ nog maar drie maanden de tijd, en dat is veel te kort. Voor de PvdA-fraetïeleden komt daar nog bij, dat de kans volgens hen zeer groot is dat de ouders na de fusie hun leeringen niet naar de Van Maerlantschool zullen sturen, naar naar een andere school, desnoods naar de protestants- christelijke Schakei. .JDe af- 1 stand speelt een veel belangrij ker rol dan de signatuur: ver gist u zich daar met in", meen de Gerard Boender. Als dat zou gebeuren, dan zou niet al leen de Kamerlingh Onnes school verdwijnen; ook de Van Maerlantschool komt dan ern stig in gevaar. CDA-Ieider Jo Schriel haalde zich de woede van de ouders op de hals toen hij opmerkte, dat de gemeente inschrijvingen van KO-ouders voor de andere openbare school. De Wetering, moet weigeren. Veel ouders hebben al aangekondigd dat te zullen doen, om de fusie te frustre- Voor CDA en VVD geldt als argument om de fusie meteen door le zetten vooral, dat dan het totale aantal arbeidsplaat sen kan worden behouden. Gaat de fusie per 1 augustus van dit jaar niet door, dan komt op de Van Maerlant school in augustus 1985 een leerkracht op straat te staan. Vlaardingen De broers Dirk en Mar Hofman uit Vlaar dingen hebben gis termorgen rond tien uur bij de Maassluisedijk, ter hoogte van de Ver gulde Hand in Vlaardingen de twee eerste kievits eieren gevonden. De broers hebben de eieren meegeno men om ze te ver orberen. „Het is een lekkernij", zegt Dirk Hofman. „Als we ze hadden laten liggen, waren ze toch naar de knop pen gegaan." De twee gaan elk voorjaar weer de polder in om eie ren te zoeken, „Het is een kwestie van goed op het gedrag van de vogels let ten. Dan zijn de ei eren snel gevon den", aldus Dirk. waar was van de geruch ten dat bovenop de forse bezuinfigingen die de dienst de^afgelopen ja ren al fféeft verwerkt, nóg m^rL.bespanngen zullen volgeh, die-er zelfs toe zouden leiden dat er mensen op straat zouden komen te staan. Wethouder Arij Maarleveld meende dat er nog geen sprake was van concrete voornemens in die richting. Wel gaf hij aan, dat in het kader van de besprekingen rond de meerjarenbegroting, waarvoor forse bezuinigin gen zullen moeten worden uitgevoerd, ook aan de OBD gedacht wordt. De drie onderwijswethouders van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben het OBD-be- stuur ook gevraagd na te den ken over mogelijkheden, om het nog goedkoper te doen. „Als de zaak de vorm gaat krijgen van een beleidsvoorne men, dan zal dat zeker in de commissies voor onderwijs be handeld worden. Op dit mo ment is het alleen nog maar het inventariseren van dp mo gelijkheden", aldus Mr *e- veld. Barendrecht Een 17-jarige Schiedammer zit momenteel vast op het Barendrechtse po litiebureau wegens vernieling van personenauto's. Komend uit een discotheek in de Hoek- sche Waard kreeg hij, samen met vier vrienden, autopech bij de Heinenoordtunnel. De Schiedammer zette zijn reis te voet voort, maar probeerde wel onderweg enkele auto's te stelen. Toen dat keer op keer niet lukte, leefde hij zijn agressie uit op de auto's. Hierbij richtte hij voor enkele duizenden gul dens schade aan. Vlaardingen De Vlaardingse Steungroep Bewe ging Weigering Defensiebelasting w»st gister avond flink wat plaatsgenoten naar buurthuis De Haven te trekken voor een informatieavond over de actie die zij wil voeren. Inzet van die actie is naast de vele demonstra ties ook op een andere manier kenbaar te maken dat kernwapens in Ne derland uit den boze zijn. De initiatiefnemers zien deze belastingactie als een extra drukmiddel op de regering om straks te be sluiten dat-Nederland niet tot plaatsing overgaat. De aanwezigen lieten zich gisteren informeren over de manier van protesteren. De bedoeling is dat ieder een 5,72 gulden van zijn energierekening inhoudt. Dat bedrag moet pas later, met een aparte accept-giro kaart aan het energiebe drijf worden overgemaakt. De steungroep heeft voor het vreemde bedrag van 5,72 gekozen, omdat dat symbolisch is voor het to taal aantal kernwapens dat de NAVO in Europa wil stationeren: 572. Of de actie, die inmiddels in een reeks andere ge meenten in Nederland wordt gevoerd, het beoog de effect zal sorteren, zeg gen ook de initiatiefne mers te betwijfelen. Mocht dat niet het geval zijn, wordt het daadwer kelijk weigeren van be lasting betalen als actié- vorm achter de hand ge houden. Geweldloos Nelleke van der Luit, één van de vrouwen die de Vlaardingse actie coördi neert, sluit niet uit dat de tegenstanders van plaat sing straks toch massaal naar Woensdrecht moe ten afreizen om ter plek ke in actie te komen. Bin nen de vredesbeweging zijn de verschillende gele dingen nu al druk doende om die actie voor te berei den. Allerlei vormen van geweldloze weerbaarheid worden doorgepraat om te voorkomen dat het in Woensdrecht uit de hand loopt. „Bovendien," stelt Nelle ke, „weten we dat de vre desbewegingen in andere Europese landen, en dan vooral Engeland en Duitsland, onze acties op de voet volgen. „Wanneer wij succes hebben, is dat voor hen een extra stimu lans weer door te gaan. De ogen van Europa zijn op Nederland gericht. Re den te meer om ons enorm goed voor te berei den." Tamelijk veel Vlaarding ers bleken er gisteren wel wat voor te voelen om symbolisch defensiebelas ting te weigeren. Renzo geen eigen mening meer had en niet meer zelf standig was. Hij werd volgens zijn ouders slachtoffer van het conflict. Het echtpaar zegt na veel pra ten, beloftes, afwachten en overleggen met de gemeente en het hoofd van de Casimir- schoo! het besluit te hebben genomen hun zoon naar een andere MLK-school te sturen. Dat gebeurde mede op aanra den van de Schiedamse arts doktor R. Agema. Het werd de Rotterdamse Johan de Graaff- school. Een school in Vlaar dingen bleek niet in aanmer king te komen, omdat daar de zelfde onderwijsbegeleidings dienst werkzaam is. Omdat de gemeente Schiedam hen financieel niet wil bijstaan en geen reiskostenvergoeding wil geven is het echtpaar om hun gelijk te krijgen naar Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland gestapt. De gemeente Schiedam heeft bij GS tegen de klachten van het echtpaar aangevoerd dat naar aanlei ding daarvan in 1982 een on derzoek op de Casimirschool is gehouden. Er waren namelijk verschillende brieven binnen gekomen van hel echtpaar, waarin de Casimirschool werd beschuldigd van misvorming van Renzo. De uitslag van het onderzoek heeft volgens de ge meente Schiedam uitgewezen dat de klachten ongegrond waren. Renzo werd deson danks door' zijn ouders naar een Rotterdamse school ge stuurd. GS voeren nu aan dat er geen vergoeding in de reiskosten kan worden uitbetaald, omdat de Renzo's ouders hem naar de dichtsbijzijnde school hadden moeten sturen, waar onderwijs van de gewenste richting wordt gegeven. Dat is in Schiedam de Augustinus- school. Ge2fien de kleine af stand tussen de woning aan de Piersonstraat en de school aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan willen Gedeputeer de Staten geen vergoeding ge ven. De inmiddels 14-jarige Renzo doorloopt de Johan de Graaff- school tot volle tevredenheid en gaat in september naar het lager beroepsonderwijs. De Casimirschool in Schiedam was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Vlaardingen Een 35-jarige man heeft dinsdag aan het eind van de middag uit een kledingzaak aan de Hoogstraat in Vlaardingen een grijs jasje gestolen met een waarde van tweehonderd gulden. De poli tie probeert d,e identiteit van de dief te achterhalen. Diezelf de dag werd uit de etalage van een kledingbedrijf aan de Blokmakersplaats voor drie honderd gulden kleding ont vreemd. Schiedam De CPN heeft geen medestanders weten te vinden voor de afschaffing van de kosten van 25 gulden die zijn gemoeid met het aan vragen van een aansluiting voor gas, licht, water en kabel televisie. CPN-raadslid Bruseker verge leek de kosten die de ONS in rekening brengt voor een aan vraagformulier met een groen teboer die eerst geld van zijn klanten wil hebben voordat zij groenten mogen kopen. De andere partijen waren het met burgemeester Scheeres eens dat het een normale zaak is dat de ONS de kosten in re kening brengt. „Anders moe ten 2e m de tarieven worden verwerkt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1