slaat wit uit... Zanddijk rijksweg 19 leidt tot koeieziekte Nieuwelaan blijft bij eis tot grondverkoop VVD: vragen over steun aan De Haas Wachthuisjes weg VLAARD1NES DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GOIIBANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Voortzetten productie niet verantwoord' Na onderzoek bij boeren in groene long Midden-Delfland Meer taken voor Herman Posthoorn Koperen pijpen gestolen 'GESPREK MET GOUDRIAAN HAD GEEN ZIN' Trein van brug geduwd WWERWEG VRIJDAG 23 MAART 1934 Vlaardingen Het is een wat raar gezicht, bij de nieuwbouw in de Zomer straat Grote delen van de gemetselde muren van de nieuwbouw op het Ouwen- broekterrein en op de hoek van de Baanstraat slaan wit uit. Het lijkt erop, of vandalen met een emmer en een witkwast zijn bezig geweest maar dan wel met een zéér grote wit kwast. Het gaat volgens voorlichter Jagers van het Rotterdamse Bouwcentrum om een bekend verschijnsel. Bij nieuw metsel werk is er vaak sprake van enige witte uitslag, vooral na een natte periode. Dat komt door kalkzouten, die in de ge bruikte bakstenen zijn meege- hakken, en die gedurende eni ge tijd 'uitlogen'. „Je kunt het met schoon water wel wegkrij- gen, maar meestal is dat tijde lijk: het verschijnsel komt vaak toch weer terug. Als na énkele maanden of jaren de zouten zijn opgelost, is het ver schijnsel verdwenen", meent de man van het Bouwcentrum. "Woordvoerder Van Aalst van het bouwbedrijf Van der Waal, dat beide complexen heeft ge bouwd, wijst er op dat de ene steensoort veel meer last heeft van het verschijnsel dan de ahdere. „Als je bakstenen hebt "die; meer kalkhoudend zijn, dari zie je dat sterker optreden. Maar ook bij dezelfde steen soort zie je verschillen; van daar ook dat op de ene plek die uitslag veel groter is dan op de andere." •Volgens de Vereniging van Baksteenindustrie is er nog een andere oorzaak te noe men: het feit dat tegenwoordig op grote schaal spouwmuuriso- l£tie wordt toegepast. Dat "heeft als gevolg dat de stenen •Van de buitenmuur minder .makkelijk kunnen drogen, en ook dat werkt de uitslag in de hand. -itét zal moeten worden afge- Wacht hoe lang het zal duren, voor de witte vlekken die de -gevels aan de Zomerstraat nu ^ontsieren vanzelf weer zijn Verdwenen. Dat kan zoals ge zegd binnen enkele maanden het geval zijn, maar voor het zelfde geld duurt het wel een paar jaar. Schiedam Door een bedrijf aan de Gustoweg in Schiedam is aangifte gedaan van diefstal. Dit het magazijn verdween tweehonderd kilo koperen pijp. Hoe de dieven het maga zijn zijn binnengedrongen is nog niet bekend. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Bilderdijkstraat verdween een koffiezetappa raat met een waarde van 1900 gulden. Ook werd uit het voertuig een rekenmachine en wat snoep meegenomen. De auto werd opengemaakt met een valse sleutel. Bols gaat weg uit Schiedam De VOP slaat wit uit. De kalkzouten in het metselwerk geven tijdelijk een ander kleurtje af dan de architect voor de gevels in gedachten had. Maassluis Is het waar dat wethouder Izaak van der Knaap steun heeft toe gezegd aan scheepswerf De Haas? Dat is een van de vragen die de fractievoorzitter van de VVD in de Maassluise gemeenteraad, John Scheerstra, heeft een brief aan het Maassluise college vraagt. Scheerstra stelt deze vraag naar aanleiding van een artikel in het Rot terdams Nieuwsblad van afgelopen dinsdag. Als de toezeggingen gedaan zijn wil Scheerstra weten or die toezeggingen berus ten op een collegebesluit Als dat waar is, wil Scheer stra van het Maassluise col lege weten waarom er dan geen overleg is geweest met de gemeenteraad, „welk orgaan immers de daartoe nodige besluiten moet nemen." Schiedam De da gen van Bols in Schiedam zijn geteld. Binnen twee jaar zal het dochterbedrijf Branderij De Koning zijn activiteiten aan de Burgemeester Honnerlage Grete- laan stoppen. Een deel van de produc tie zal worden voortge zet bij Bols in Nieuw Vennep. De twaalf per soneelsleden van De Ko ning zullen daar ook vervangend werk krij gen aangeboden. Vlaardingen Het is zeer waar schijnlijk dat het opspuiten van zand voor de nieuwe rijksweg 19 (Vlaardingen-Den Hoorn-Rijs- wijk) heeft geleid tot het steeds vaker voorkomen van zomer- wrang, een uierziekte onder jonge koeien. Deze aandoening was tot dusverre vrijwel onbekend in dit poldergebied. Dit blijkt uit een onderzoek dat vorig jaar is gehouden onder het vee van boeren in Maassluis, Vlaardingen, Delft en Schipluiden. De studie werd uitgevoerd door het Instidtuut voor plantenzlektenkundig onderzoek (IPO) in Wageningen en de stichting Ge zondheidsdienst voor dieren in West en Midden-Nederland te Gouda. Het onderzoek werd ingesteld, op ver zoek van veehouders uit Midden-Delf land: de groene long tussen Delft, het Westland en Vlaardingen/Maassluis. Velen van hen hebben het niet op met de inmiddels al ver gevorderde plan nen om dit gebied meer te bestemmen (voor 1.900 hectare) voor recreatie van de omringende stadsbevolking. In het centrum van het gebied zal het apen landschap met de overblijvende agra rische bedrijven zoveel mogelijk wor den gehandhaafd. De komst van recreatiegebieden ge beurt onder meer in de vorm van aan leg van nieuwe bosgebiedjes. De vee boeren zijn bang dat dit gaat leiden tot meer zomerwrang, omdat in deze kringen verondersteld wordt dat de vlieg die deze infectie veroorzaakt zich vooral ophoudt in bossages. Tot voor kort kwam zomerwrang in het klei- en. veengebied van Midden-Delfland nau welijks voor. De onderzoekers halen evenwel een Nederlands rapport aan, waaruit is ge bleken dat de infectieviieg vooral aan zandgrond is gebonden. Zomerwrang zou hier dus nauwelijks kunnen wor den verwacht. Zij hebben echter ge constateerd dat de vlieg toch in deze omgeving is opgedoemd, zij het ner gens in de grote aantallen zoals in de 'echte' wranggebieden {Twente, on bij Staphorst). In de maanden juli en augustus 19B3 is in totaal bij negen veeboeren in Mid den-Delfland gecontroleerd of daar de zomer wrang-vlieg voorkomt. Het ging in alle gevallen om bedrijven op klei- of veengebieden. Toch werd op het land van twee veehouders in Vlaar dingen, twee boeren in Schipluiden en bij één in Delft de schadelijke vlieg waargenomen. Op sommige van de be drijven heeft de dierenarts ook zomer wrang vastgesteld. Het betrof in alle gevallen boerderijen die dicht liggen tegen de nu al jaren geleden opgespo ten zanddijk dwars door de polder, waarop straks rijksweg 19 komt te lig gen. Volgens beide onderzoekinstan- ties is het daarom 'alleszins aanneme lijk' dat er een verband bestaat tussen de zandmassa en het voorkomen van zomerwrang. Struikgewas is waar schijnlijk van ondergeschikt belang, aldus het rapport Zij bevelen aan om deze zomer de waarnemingen te her halen en eventueel uit te breiden. 'Nooit gehad' Eén van de boeren die last heeft ge kregen van zomerwrang onder jong melkvee is J.N.Th. Ammerlaan in Schipluiden, met een bedrijf dicht te gen de zanddijk aan. Vorig jaar zijn bij hem, net als bij een wat verderop geze ten broer, twee jonge beesten getrof fen. „Vroeger kwam die ziekte hier nooit voor", aldus de veehouder. „In het begin had ik daarom niet eens zo gauw door wat het was. Als een jonge koe eenmaal die infectie heeft opgelo pen, kun je ze wel afschrijven voor de melkgeverij," Ammerlaan heeft de dieren moeten verkopen met naar schatting bij elkaar 1.000 gulden ver lies. Het rapport is deze week ook bespro ken in een vergadering van de Recon structiecommissie Midden-Delfland (belast met de uitvoering van de recre atieplannen) en Rijkswaterstaat. Woordvoerder H. Wegner van water staat toonde zich daarbij overigens niet overtuigd door de onderzoeksconclu sies. „Er zou eerst eens bij andere op gehoogde wegen moeten worden on derzocht of dat daar ook zo is", stelde hij. Vlaardingen Bewoners van de Nieuwelaan hebben deze week een naar hun oordeel 'zinloos* gesprek gehad met wethouder Bas Goudriaan. In dat gesprek .werd geprobeerd een oplos sing te vinden voor de pro blemen rond de sloop van .de Nieuwelaan. De gemeente wil de huurders en de eigenaar/bewoners van de Nieuwelaan een huis aan bieden in de nieuwbouw, die ■op en rond het Weeshuisplein 'wordt gerealiseerd. Daarna zouden de nog resterende wo- 'nïngen in de laan kunnen -worden gesloopt. De Nieuwe- laners hebben tijdens het ge sprek van deze week echter ^nogmaals duidelijk gemaakt, „dal ze niet staan te trappelen voor die oplossing. -JHet knelpunt is, dat de bewo- .ners van de Nieuwelaan hele- cmaal niet weg willen uit hun ,oude woningen. De meesten vinden dat die huizen nog heel goed zijn, en voelen niets voor een verhuizing. De gemeente is al jaren bezig te trachten, de .^woningen aan te kopen en -vervolgens af te breken. "iJn'een gesprek dat een jaar of .twee geleden plaatsvond had wethouder Bas Goudriaan ^stadsvernieuwing) de hals- starrige Nieuwelaners de nodi- Jge toezeggingen gedaan, als ze maar akkoord zouden gaan met een nieuwbouwwoning. Voor de eigenaar/ bewoners zou gelden, dat ze min of meer met gesloten beurzen over zouden kunnen naar de nieuwbouw. Als ze hun huis zouden verkopen aan de ge meente, zouden ze vrijwel niets hoeven bijbetalen voor een nieuw koophuis. Goudri aan vertelde toen dat hij voor allerlei meerkosten die even tueel zouden optreden de nodi ge potjes ter beschikking had, die konden worden aangespro ken. In het gesprek dat deze week plaatsvond het Goudri aan echter blijken, zich van die uitspraken en toezeggingen niets te herinneren. „Het was weer als vanouds: hij wist van niks. Hij moest het opzoeken in de notulen, maar die klop pen toch ook nooit, dus daar schieten we niets mee op. Ach. het zal ons eigenlijk ook een zorg zijn. Ook met die toezeg gingen van twee jaar geleden was nog niemand akkoord ge gaan met zo'n verhuizing. Wij hoeven immers niet weg: Gou driaan wil ons weghebben", meent Cocky van Dijk van de Nieuwelaan. Joke Droog rea geert In ongeveer dezelfde be woordingen. „Hij doet maar, ik zie het wel. Ik snap alleen niet waarom we van de week moesten komen, want Goudri aan had ons niets nieuws te vertellen." De bewoners voelen niet veel voor verhuizen naar de nieuwbouw, maar het onaan vaardbaar hebben ze uitge sproken over het feit dat de ei genaar/bewoners de grond on der het nieuwe buis slechts in erfpacht zouden kunnen krij gen. Goudriaan heeft toege zegd nogmaals in het college te zullen bespreken, of de grond niet aan de Nieuwelaners ver kocht kan -orden. Ook over de kooppt van de nieuw bouwhuizen is flinke onenig heid. Hoewel de aanbesteding nog niet heeft plaatsgevonden ziet het er naar uit, dat de koopwoningen rond de 130,000 gulden uitkomen. Dat vinden de eigenaar/bewoners van de Nieuwelaan veel te veel. Volgens directeur P.W. Rei- neke van De Koning BV is het niet langer verantwoord de productie in Schiedam voort te zetten. In Schiedam worden momenteel neutrale graanalcohol en moutwijn gestookt. De productie van moutwijn zal worden voort gezet in de hoofdvestiging van Bols in de Haarlemmer meerpolder. Het bedrijf denkt de kosten, flink te kunnen drukken door de produktie op een plaats te concentreren. Bols is van plan de aanmaak van graanalcohol helemaal te schrappen uit het productiepakket vanwege de hoge productiekosten. „Zowel binnen Nederland als daarbui ten is de concurrentie moor dend. Het is goedkoper voor Bols om graanalcohol van der den te betrekken." Twee jaar Reineke denkt dat De Koning binnen twee jaar uit Schiedam weg zal zijn. Hij verwacht geen moeilijkheden met het aanbieden van vervangend werk voor de twaalf perso neelsleden in Nieuw Vennep. „Die twaalf behoren tot het ras van de jeneverstokers en een bedrijf als Bols heeft die mensen hard nodig." Behalve De Koning heeft Bols nog twee activiteiten in Schie dam. Dat zijn het restaurant dat is gevestigd in de Noord molen en een bedrijf dat sche pen bevoorraadt vanuit de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Deze activiteiten worden normaal voortgezet. Schiedam De taakverde^ ling binnen het college vaii Ben Win Schiedam heeft, met het voorlopig vacant houden van de vijfde wet- houdersstoel, vooral extra' taken voor wethouder Her man Posthoorn opgele verd. Van oud-burgemees ter Te Loo neemt Post hoorn voorlichting, media beleid en het archief over. Burgemeester Scheeres staat personeelsbeleid en interne organisatie van de gemeentelijke en para-ge meentelijke instellingen aan hem af. Dat vooral Posthoorn een be ter gevulde portefeuille zou krijgen lag in de lijn der ver wachting. Hij beschikte tot nu toe over het minst gewichtige takenpakket en is een PvdA- 'er. Dat laatste is van belang omdat de socialisten met het inleveren van een wethouder daarvoor tenminste compensa tie wilden door zwaardere por tefeuilles te krijgen. Dat verklaart ook waarom het VVD-wethoudersduo Cor van Tilborg e."i Luub Hafkamp res pectievelijk slechts het open baar slachthuis en beleidscoör dinatie culturele minderheden erbij hebben gekregen. Chris Zijdeveld zal zich vanaf heden tevens moeten gaan be kwamen op de terreinen open bare nutsbedrijven en automa tisering. Taken die tot heden voor rekening van Scheeres kwamen. Overeenkomstig de profiel schets voor de nieuwe burge meester heeft Scheeres een fors aantal politieke taken ge kregen. Zo zal hij zich bezig blijven houden met economi sche aangelegenheden waar onder vallen het industrialisa tie-, middenstands- en werk gelegenheidsbeleid. Zijn ta kenpakket is dan ook bedui dend pittiger dan dat van zijn voorganger, want ook het grondbedrijf en onroerendgoe- daangelegenheden blijven in zijn handen. Of de nieuwe taakverdeling een lang leven beschoren zal zijn, is overigens nog de vraag. De PvdA-achterban heeft er geen twijfel over laten bestaan dat er gewoon een nieuwe, derde socialistische wethouder moet komen. De fractie is op het hart gedrukt zich daarvoor sterk te maken. De leden voe len er niets voor om macht prijs te geven aan de getalsma tig veel zwakkere VVD. De twee wachthuisjes voor buschau.wïurs op het Stationsplein in Schiedam zijn vervangen door porto- cabins. De oude gebouwtjes zijn verhuisd naar de hoofdvesting van de RET aan de Kleïv in Rotterdam. Daar zullen ze worden opgeknapt, waarna ze ergens anders dienst zullen doen als sc haft lokaaitje. Gezien de puinhoop op de foto za! dat een hele klus worden. De chauffeurs In Schiedam kunnen in ieder gevai tussen de ritten hun kopje koffie blijven drinken. t Maassluis Enkele tientallen mensen moesten er gistermid dag aan te pas komen om een trein weer op gang te helpen die was gestrand op de spoor brug over de Booner- vliet in Maassluis. Op de brug is geen boven leiding en de trein van Hoek van Holland naar Maassluis had niet ge noeg vaart om de brug te nemen. De overgang in de Vlaardingsedijk raakte door de stilstaande trein versperd. De machinist wist de wachtende auto mobilisten over te halen de trein op gang te du wen. Na enkele meters had de trein weer stroom en kon de reis worden voortgezet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1