ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Politie mishandelde vrouw en kinderen' Directie WF gr°nd ingeboord Ambassadeurs maken begin met bouw kantoortoren SSSW-SCHANDAAL KRIJGT VERVOLG: Henovatie stopgezet in Schiedam- West "Drankhandel overvallen Advocaat doet aangifte bij justitie: Schiedamse politie zoekt getuigen van schietpartij Nestor van Schiedamse gemeenteraad overleden Jt Bedrijven en onderwij s moeten elkaar helpen Arbeidstijd verkorting voorkomt ontslagen botterdam ZATERDAG 24 MAART 1984 'Eerste paal' A 1 -« Botterdam Na een sein van burgemeester dr.Bram Peper maakten vijf ambassadeurs van Janden uit de vijf verschil lende werelddelen gistermid dag op de vloer van de grote hal yan het Beursgebouw een officieel begin met de werk zaamheden voor de bouw van de 88 meter hoge kantoortoren 'Beurs-WTC', die over onge veer drie jaar gereed moet zijn. De ambassadeurs van Austra lië, Canada, Japan, Liberia en West-Duïtsland haalden geza menlijk een handle over, die vervolgens een 'eerste paal' in beweging zette. Die paai sym boliseerde de 252 stalen (met beton te vullen) palen die on der het Beursgebouw de grond in zullen worden geboord en die de 23 verdiepingen tellen de kantoortoren gaan dragen. Op die palen komt eerst een drie lagen tellende parkeer kelder en daarop wordt door het dak van de beurshal heen de toren opgetrokken. Burgemeester Peper vertelde gistermiddag de enkele hon derden genodigden op de beursvloer dat hij bewonde ring heeft voor dit geweldige project en ook vertrouwen. „Het wordt een ontmoetings punt voor de internationale handel. Zaken doen in Rotter dam wordt straks doelmatiger en plezieriger dan ooit", zei hij. Tijdens de bijeenkomst maak ten vijf handelsvertegenwoor digers uit evenzoveel landen (Australië, België, Brazilië, In dia en Kenia) duidelijk waar om hun bedrijven handel drij ven via Rotterdam, de grootste haven ter wereld. Betrouw baarheid, snel werken, hoge produktiviteit waren enkele redenen die zij m dat verband aandroegen. Burgemeester Peper (twee de van links) en de ambassa deurs kijken naar een filmim pressie over het boren van de palen. Links op de foto naast de burgemeester de Westduitse ambassadeur O.von der Gablentz. Rechts de ambassadeurs J. Howard van Australië, N. Nakashima van Japan, L.E.G. Smith van Canada en G.K, Wallace van Liberia. Uiterst rechts de heer H.J. van Engelenburg, directeur van de N.V. De Beurs van Koophandel. 'Weinig tijd voor r KURK HftGAZun (II [j pïtÏMl oplossingen' Rotterdam Er rest Wilton- Fijenoord nog weinig tijd om andere oplossing te creëren dan overname door de Go- rinchemse werf Damen. Dit zegt ir. B. Sluis. Zoals deze krant gisteren al meldde moeten bij overname door Damen vijfhonderd man de poort uit. Schiedam Als direct gevolg van het bouwsehandaal bij de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora ties (SSSW) is de renovatie van negentig woningen aan het Fabriptein in Schiedam- West gisteren stopgezet. Gisteravond hebben de bewo ners hiervan bericht in de bus gekregen van het bestuur van de bouwvereniging Schiedam Vooruit, één der vijf corpora ties die de SSSW vormen Voorzitter Arie van Loenen zei gisteravond, dat uit nader onderzoek door de Nationale Woningraad is gebleken dat de renovatie ruim een half mil joen meer gaat kosten dan voorzien was. De oorzaak is vooral het vochtprobleem, waarvan de omvang volgens Van Loenen door de SSSW-direciie onvol doende is onderkend. „Op nieuw een staaltje van mis management", aldus Van Loe nen. Eerder al was er sprake van, dat enkele miljoenen guldens verdwenen waren in de zak ken van aannemers. Om deze reden is bet SSSW- bestuur inmiddels een ontslag procedure begonnen tegen di recteur G. Pnns. Als waarnemend directeur bij de SSSW is voorlopig aange steld Kees Kamminga, kosten- deskundige van de Nationale Woningraad. Rotterdam Een gewapende man heeft gisteravond een drankhandel op de Hoogstraat overvallen. Hij dwong de win kelier de inhoud van de kassa af te geven. Nadat hij vijfhon derd gulden had gekregen, vlucht» de overvaller. Uit een verklaring gisteren aan het personeel blijkt dat de WF-dïreetie zijn hoop heeft gevestigd op het bod vAn de gemeente Schiedam: 40 tot 45 miljoen op het onroerend goed en grond van de werf. Volgens de verklaring is de hulp van Schiedam bespreekbaar ge worden. Maandagochtend wordt het overleg hervat. Een woordvoerder van het mi nisterie van economische za ken zei gisteravond dat er geenszins sprake van is dat minister Van Aardenne groen licht heeft geven voor de zoge naamde Sehiedam-optie. „Wjj zien er echt geen heil in. Het bod van Schiedam biedt geen soulaas voor de schuldeisers", aldus deze woordvoerder. Mi nister Van Aardenne vindt nog altijd dat WF op serieuze wijze rond dient te komen met Damen, voegde hij er aan toe. Het ministerie verwacht overi gens geen definitieve beslissin gen voor woensdag, wanneer het college van beroep voor het bedrijfsleven uitspraak doet in het 'duikboten-con flict'. Wint Wilton-Fijenoord deze zaak dan ziet de toekomst voor de werf er schier anders uit. De overheid zou dan als nog kunnen besluiten een ex portvergunning voor twee tot vier onderzeeboten voor Tai wan te verlenen of bij weige ring zal WF via een procedure een schadeclaim van enkele honderden miljoenen guldens eisen van de overheid. Gisteren is er niet gesproken met Damen. Wel heeft de Schiedamse werf de gespreks partner nieuw cijfermateriaal doen toekomen. Een tijdstip voor een nieuwe afspraak is nog niet gemaakt. Het aantal buitenlandse se rieuze kandidaten voor Wil ton-Fijenoord is gisteren toe genomen tot twee. Het is niet onmogelijk dat één van deze gesprekspartners nog tijdig met voldoende financiële mid delen zal komen om de aande len van Wilton-Fijenoord te kunnen overnemen. PvdA'er Arie van der Hek zei gisteren te verwachten dat er voor 1 april duidelijkheid komt over de toekomst van Wilton-Fijenoord. „Met de martelende onzekerheid onder het personeel moet het maar eens afgelopen zijn", aldus de PvdA'er. Mevrouw Maria da Silva en haar kinderen Maria Manuela en Carlos. Rotterdam De Rotterdamse advocaat mr. R.J. Wybenga doet binnenkort bij justitie of politie aangifte van mishande ling van de 43-jange mevrouw Maria da Silva en haar doch tertje Maria Manuela (12) en zoontje Carlos Albeno (8). De raadsman spreekt van 'schan dalig politie-optreden'. De Kaapverdiaanse mevrouw Da Silva meent afgelopen woensdag in een levensmidde lenwinkel aan de West-Kruis kade te zijn afgetuigd door de politie. Een politievoorlichter bevestigt, dat de vrouw één klap heeft gehad van een agenu Zelf heeft de vrouw een pro ces-verbaal gekregen terzake mishandeling van een politie man. Zij sloeg hem met een leeg cola-flesje op zijn hoofd, waardoor hij een hoofdwond opliep en nu nog steeds buiten dienst is. Het incident speelt zich rond vier uur 's middags af. Me vrouw Da Silva passeert met haar kinderen de bewuste winkel, waar zij een andere dochter, Sabine (19), binnen ziet staan. Sabine heeft voort durend problemen met haar moeder en is van huis wegs lopen. Mevrouw Da Silva g®t de winkel binnen en beweegt haar dochter naar huis terug te keren. Sabine wil met, waarna een scheldpartij ont staat. Mevrouw Da Silva deelt naar haar zeggen een klap uit aan haar dochter. Een politie woordvoerder spreekt van een 'handgemeen'. De ruzie esca leert dermate, dat de eigenaar van de zaak mevrouw Da Sil va en de anderen vraagt de winkel te verlaten. De moeder stribbelt tegen, omdat zij meent, dat zij zich in een openbare ruimte bevindt. De winkelier waarschuwt, dat hij de politie erbij haalt, hetgeen hij vervolgens doet. Mevrouw Da Silva staat inmiddels bui ten de winkel. Overstuur Als er twee agenten arriveren, is zij weer in de zaak. Een van de politiemannen sommeert de overstuur zijnde vrouw naar buiten te gaan, Zij weigert, omdat zij niet zonder Sabine weg wil. Vervolgens pakt een agent haar, volgens haar le zing, beet, smijt haar tegen een muur en roept: mond dicht. De vrouw zegt daarna vuistslage^ op haar ogen en voorhoofd W hebben gekregen, hetgeen de zware bloeduitstortingen on der haar ogen bevestigen. De andere politieman zou toen hebben geroepen tegen zijn collega: 'dat moet je niet doen. Vrouwen sla je niet'. Een poli tiewoordvoerder zegt hiervan niets te weten. Verder krijgt de vrouw, aldus een medisch rapport, een schop tegen haar benen en loopt zij ook schaafwonden op. Carlos wil zijn moeder verde digen en pakt een leeg cola- flege, waarmee hij de agent te lijf wil. Dit mislukt. Mevrouw Da Silva bemachtigt het flesje en treft'hiermee wel de agent. In de ontstane worsteling lo pen de kinderen diverse schaafwonden en striemen op gelopen, zo blijkt uit het me disch rapport. Met versterking worden de ge boeide vrouw en kinderen af gevoerd naar het Haagse veer. Mevrouw Da Silva en Carlos worden gevangen gezet, Maria Manuela mag op de gang wachten. Volgens de lezing van mevrouw Da Silva mogen zij niet naar het toilet en wor den racistische opmerkingen gemaakt in de trand van: 'ga maar terug naar Cabo Verde'. De politie ontkent dit. Na vier uur verlaten de drie het poli tiebureau in bezit van een pro ces-verbaal wegens mishande ling van een politieman. Zelfbeheersing „Terwijl ik als eerste ben ge slagen zegt mevrouw Da Sil va, nog steeds overstuur. Haar advocaat: „Zelfs al zou dit niet zo geweest zijn, dan nog past het niet, dat de politie zo op treedt Je mag toch wel zelfbe heersing verwachten van een politieman. Als hij die niet heeft, is hij ongeschikt voor zijn werk. De politie sugge reert trouwens, dat mevrouw Da Silva haar verwondingen heeft opgelopen door de one nigheid met naar dochter." De raadsman vreest de zaak niet rond te zullen krijgen bij ge brek aan duidelijke getuigen verklaringen. „Helaas komt du vaker voor," Een politiewoordvoerder be weert dat na binnenkomst van d politie en na sommaties de ZtLX te verlaten de jonge Carlos een agent op zijn rug sprong en begon te schoppen. De voorlichter zegt, dat er is geprobeerd de vrouw en kin deren met zachte te hand te verwijderen, maar dat dit niet lukte. Tot de vroege werken van Pieter van den Doel behoort de plaat, die we ditmaal voor plaatsing hebben uitgekozen. Het is de situatie, zoals die rond de eeuwwisseling voorkwam bij het Haagseveer; er zullen van die omgeving nog meer platen in deze serie verschijnen. De Delftse Poort staat er nog in volle glorie; het is algemeen bekend, dat in 1939 in verband met het Hofpleinvraagstuk met de verplaatsing werd begonnen, die nog niet voltooid was toen het bombardement alles vernietigde. rechts. Het is de korenmolen De Haas, gebouwd in 1716. De gevelsteen toonde een springende haas; de bouwmeester was Jan van der Werft, een broer van de beroemde schilder en architect Adriaan, die het tot ridder bracht. De Haas werd in de eerste wereldoorlog Links achter staat de vanouds bekende poffertjeskraam, die het ook lang op deze plek heeft uitgehouden. Minder bekend is de naam van de molen Gaarne ontvangen we ook nu weer herinneringen aan deze omgeving, die natuurlijk niet alleen van rond 19(H) behoeven te dateren. Het adres is als steeds redactie Rotterdam Centraal, postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Schiedam De Schiedamse politie zoekt personen, die getuige zijn ge weest van de schietpartij m de Mid del hamissestraat in Schiedam-Zuid op woensdag 21 maart. Bij de schietpartij, die 's avonds om ongeveer kwart over tien plaatsvond werd de 35-jarige H.P. Somohardjo gewond. De Schiedamse politie gaat er van uit, dat de daders Surinamers zijn, die na het schieten zijn weggelopen ïn de richting van de Nieuwe Maasstraat. Vervolgens zijn zij in een vluchtauto met gedoofde lichten weggereden in de richting van de Lekstraat. Een van de daders droeg een spijkerbroek en een blauw nylon, jack. Hij had zwart kroeshaar. Met behulp van getuigenverkla ringen is een compositiefoto vervaardigd. De door de daders gebruikte auto was donker van kleur en vrij groot. Er wordt gedacht aan een Mazda of een Toyota met een schuine achterkant; een coupé-model- De Schiedamse politie vraagt getuigen van de schietpartij zich te melden, evenals zij die de man op de compositiefoto hebben ge zien of personen die zich in zijn gezelschap bevonden. Het is vol gens de politie mogelijk, dat de man op woensdagavond, of en kele dagen daaraan voorafgaand in de Middelhamissestraat is geweest. Ook zij, die de auto van de daders hebben gezien wordt gevraagd dat te melden bij de Schiedamse politie, hetzij telefo nisch, hetzij schriftelijk. Schiedam Tijdens een werkbezoek in Schiedam- Zuïd is de nestor van de Schiedamse gemeenteraad, J.M. de Koning, gistermid dag om half vijf door een beroerte getroffen en ter plekke overleden. Hij werd 69 jaar. Jan de Koning heeft ruim twaalf jaar deel uitgemaakt van het Schiedamse ge meentebestuur. aanvanke lijk voor de KVP en later als CDA-raadslid. Hij was sinds het vertrek van partijgenoot Lansber gen in 1978 het oudste ge meenteraadslid van Schie dam. De Koning was gistermid dag in gezelschap van CDA- raadslid Els Heliwig. Samen zouden zij gaan kij ken naar een particulier ge renoveerde woning aan de Sommelsdijksestraat, waar van de bewoner had gezegd dat het zonde zou zijn als er in het kader van de stads vernieuwing gesloopt zou moeten worden. O p weg naar de woning voel de De Koning zich plotse ling onwel en viel hij neer in de armen van zijn frac tiegenote. Rotterdam Het hoger be roepsonderwijs en het bedrijfs leven hebben elkaar nodig Onder dat motto heeft de Rot terdamse Kamer van Koop handel een brie vencampagne gestart onder 600 willekeurige bedrijven in het Rijnmondge bied. In de brief worden de bedrij ven opgeroepen tot een nau wer contact met drie scholen voor Hoger beroepsonderwijs. Op die manier kunnen de scholen hun opdrachten voor het bedrijfsleven uitvoeren en kan de andere partij helpen bij het uitdelen van stageplaatsen, zo meent de kamer. Rotterdam De directie van het massagoed-overslagbedrijf EMO en de Vervoersbond FNV hebben gisteren overeen stemming bereikt over ar beidstijdverkorting voor de 250 personeelsleden, waardoor 129 medewerkers van de EMO-dochter SNV niet ontsla gen hoeven te svorden. De per soneelsleden van EMO gaan van een semi-continud ïenst van 38,25 uur per week over >p een volcontinudienst van iz,8 uur per week. Het SNV-personeel vult de door deze arbeidstijdverkorting ont stane arbeidsplaatsen op. Volgens een woordvoerder van de vervoersbond levert het EMO-personeel geen loon in voor de arbeidstijdverkor ting. Voorts aanvaarden zij een teruggang van het aantal vakantiedagen van 27 naar 23. De prijscompensatie blijf], ge handhaafd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1