I PvdA'ers: Garantieplan heilloze weg 'Enige dat j e hoorde was kraken van auto's' Prijzenregen sluit Libië-actie af Schiedam heeft z'n eigen lach en traan.. VLAARDINGS DAGBLAD SGH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT UliliÊS:11; Schiedam Vooruit geeft SSSW schuld van fiasco Stichting toont peuter speelzalen Slechte ruil... Paarden op hol 'Plan-Van der Louw leidt tot kaste-maatschappij' Bouwstelling in Van Marumstraat valt om ^Tt1ihrtpenmosen vader Abraham zingt j arige prinses toe Renovatie stopgezet aan Fabriplein Drietal slaat en schopt naar politie MAANDAG 26 MAART 1984 Vlaardingen De Vlaar- dingse cartoonist Len Munnik heeft zaterdag morgen in het gebouw van de VLOS aan de Cor nells Houtmanstraat de prijzen uitgereikt van de Libïë-actïe van Amnesty International. Hiermee werd een drie weken du rende actie afgesloten, die van 26 februari tot en met 15 maart werd gehouden. Deze actie had tot doel de aan dacht te vestigen op het lot van vijf Libiërs, die al tien jaar om godsdienstige redenen gevangen zitten. Het thema van de actie en de daaraan verbonden wedstrijd was 'Schrijf ze vrij'. In verschillen de plaatselijke kerken en scho len konden de tekeningen worden ingeleverd. Er kwa men in totaal negentig inzen dingen binnen. Len Munnik had donderdag avond de tekeningen beoor- Len Munnik: 'Zeer goede sfeertekening' deeld. De Vlaardinger Rob van der Giessen werd uitein delijk de winnaar. Volgens Munnik had Rob van der Giessen door een zeer goede sfeertekening de verschrik king van eenzame opsluiting weergegeven. Volgens Munnik was de sfeertekening bij hem „veel beter dan bij alle andere inzendingen." Als tweede eindigde de Henk Blomberg. Hij had een door kijk in een cel gemaakt. Van der Giessen kreeg een bios coopbon en Blomberg het te- keningenboek van Amnesty International. De negentig tekeningen wor den volgende maand in Brus sel aangeboden aan de ambas sadeur van Libië. Een datum is nog niet bekend, Dick van Eekelen, van de subgroep Li bië van de plaatselijke afdeling van Amnesty International, houdt het niet voor onmogelijk dat de Libische ambassade ae tekeningen zal weigeren. „We hebben nog geen contact ge had met Brussel, maar we gaan het gewoon proberen." De subgroep bestaat nu zes jaar. Volgens Van Eekelen zit ten de vijf al tien jaar gevan gen. „Twee weken geleden heeft ons het nieuws bereikt A Len Munnik deelt de prijzen dat twee van de vijf Libiers na een nxeuw proces ter dood zijn veroordeelt». Of de executies inmiddels zijn verricht weten we niet", zegt Van Eekelen. De tekenineen worden totdat ze naar Brussel worden ge bracht tentoongesteld in het gebouw van de VLOS. Maassluis De stichting Kin deropvang Maassluis heeft ou ders en geïnteresseerden za terdag de gelegenheid gegeven de aangesloten peuterspeelza len en het kinderdagverblijf Pardoes te bezoeken. De be langstelling kon redelijk wor den genoemd. Tussen tien en twaalf uur stonden de deuren open en konden de ouders kennis ne men van de manier waarop de kleuters in de speelzalen wor den bezig gehouden. De leid sters van de peuterspeelzalen gaven informatie aan nieuws gierige ouders, terwijl de kin deren zjeh in de peuterspeelza len vermaakten. Buitenspelen was gelet op het slechte weer niet mogelijk. Met deze open dag werden de activiteiten van de stichting Kinderopvang Maassluis ge promoot. De nadruk werd hierbij gelegd op het spelen en ontdekken van de peuters met elkaar. Het zindelijk zijn en goed kunnen praten van de peuters is geen 'must'. In het kinderdagverblijf Par does kunnen kinderen tussen 'een en vier jaar voor twee, drie of vijf dagen per week .worden geplaatst. Er wordt dan gedacht aan ouders, die al leen voor de opvoeding van het kind moeten zorgen of door sociale omstandigheden gedwongen zijn te gaan wer ken. Schiedam Een Rotter damse vrouw deed zater dag in zaal Irene in Schie dam na een feestje een on plezierige ontdekking. De nertsbontjas, die zij in de gardarobe had opgehan gen, bleek verdwenen- De jas had een waarde van ongeveer tweeduizend gul den. De vrouw wachtte tot ie dereen, vertrokken was en toen bleek dat er toch een jas voor haar overbleef.' Het was echter een slechte ruil, want het enige jasje dat er toen nog hing was niet van nerts, maar van konijnebont. Schiedam Twee paarden hebben zaterdagmorgen op de Molensingel voor paniek gezorgd. De rijdieren hadden op de zandvlakte in Kethel hun berijders uit het zadel geworpen en waren er in ge strekte draf vandoor gegaan. 'De paarden werden ter -hoogte van het slachthuis tot jstaan gebracht. Zij hadden op 'hun weg twee auto's bescha digd. *De paarden renden de Mo lensingel af, draafden Tuin- 'dorp uit en kwamen na een ware race door het Harga- ■park pas tot stilstand bij het femeehtelijk abattoir aan de lachthuislaan. De Vlaar- •dingse politie moest assisten tie verlenen, omdat de Schie- .damse politie op dat moment haar handen vol had aan de ■omgewaaide bouwstelling in ide Van Marumstraat, Een ^verklaring voor het gedrag »van de dieren heeft de 'Schiedamse politie niet „Ze moeten ergens van ge schrokken zijn. Waarvan is niet bekend. Hou het er maar op dat ze de lente in hu4 bol hadden." Dat zegt Arie van Loenen, voorzitter van Schiedam Voor uit, één der vijf corporaties die voor het uitvoerend werk de SSSW vormen. Van Loenen herinnert zich dat Bert van Kan, bewonersdeskundige tn Schiedam-West, al in een vroeg stadium heeft gewaar schuwd voor het vochtpro- bleem onder de negentig tc re noveren; woningen. Volgens Van Loenen heeft het bestuur van Schiedam Voor- Vlaardingen De Vlaardingse PvdA-raadsleden Bep Nachtegaal en Hennie Goedknegt hebben in het maartnummer van het afdelingsblad Achterban ernsti ge kritiek geuit, op het Garantieplan Rijnmond, waar mee Rijnmond-voorzitter André van der Louw werklo ze jongeren aan werk wil helpen. Het plan wordt door de beide raadsleden een 'heilloze weg' genoemd, die onvermijdelijk zou leiden tot uitholling van bestaande functies en die daardoor tot meer werkloos heid zal leiden. Het Garan tieplan drukt mensen die vrijwilligerswerk doen weg ten gunste van goed opgelei de werklozen, die met be houd van hun uitkering aan de slag gaan, meent het tweetal. De belangrijkste kritiek van Nachtegaal en Goedknegt richt zich op het feit, dat het werken met behoud van uit- De ravage in de Van Marumstraat was na het vallen van de steiger enorm Schiedam „Ik zag die steiger gaan. Helemaal geen herrie. Als een veertje ging hij naar beneden. Het enige wat je hoorde was het kraken van de auto's, die de stel ling op hun dak kregen." Bewoner A. van Wagtendonk uit de Van Marumstraat kan er, evenals de andere be woners, niet over uit. „De steiger kwam twee keer te rug en viel de derde keer om." Zaterdagmorgen om kwart over elf viel, onder invloed van de wind, de 125 meter lan ge en 10 meter hoge bouwstel ling om. Het buizen frame met planken was in gebruik bij het aannemersbedrijf J. van de Tempel, dat aan de woningen in de Van Marumstraat reno veert. Er werd niemand ge wond, wel zijn vier auto's zwaar beschadigd en van een vijfde auto alleen de voorkant. Volgens de bewoners is het aan de regen te danken dat er, toen de stelling omviel, maar zo weinig mensen op straat waren. „Anders hadden er do den gevallen", zegt Van Wag tendonk overtuigd. Verschil lende kinderen uit de straat zijn volgens de bewoners aan de dood ontsnapt. Ze speelden op een bouwkeet in de straat, toen het gevaarte omviel. Een var de jongens zag de steiger vallen en stond van angst stil. Dat was zijn redding Het sta len frame viel precies om hem heen en hij kon ongedeerd tus sen de buizen doorkruipen. Telefoontjes Volgens wethouder Chris Zij develd treft de dienst woning- beheer geen blaam, „Volgens de rapportages heeft de dienst doende ambtenaar de klacht om half tien ontvangen en die nog geen vijf minuten later doorgegeven aan de aanne mer." Voor de bewoners aan de on even kant van de straat was het 's nachts al duidelijk dat er iets aan de krakende en wie gende stelling moest gebeuren. „We hebben 's nachts bijna niet geslapen van de herrie, die de stelling maakte. Die klapperde tegen de gevel", vertelt Van Wagtendonk. „De kinderen maakten mij wak ker, omdat ze eerst dachten dat er mensen over het dak en op de stelling liepen", vertelt hij. Van Wagtendonk belde de politie zaterdagmorgen twee maal: om kwart over acht en half negen. Mevrouw M. Voshol-Janssen, die aan de overzijde woont, heeft de brandweer drie keer gebeld: om negen uur, tien uur en half elf. Er werd niet gere ageerd. „Er werd steeds tegen ons gezegd' Er is een ploegje mensen van Van de Tempel onderweg. Ze kwamen inder daad Maar toen lag de stelling al om", zegt ze. Mevrouw Vos hol is erg geschrokken van het voorval. „Wat denk je. De stei ger kwam recht op het huis af." De bouwstelling scheerde rakelings langs de gevel. Het scheelde maar enkele centime ters. Kinderen Het opruimen van de stelling duurde de hele middag. Daar bij kwam het nog tot een woordenwisseling tussen be woners en opruimers. „Er werd ons verweten dat het de schuld van de jeugd was. On zin, Toen de stelling in elkaar werd gezet stonden ze met mo kers de klemmen vast te slaan... En dan zal het aan de kinderen liggen." Mevrouw Voshol-Janssen gelooft er niet in. „Ik heb stellingbouwers in mijn familie. Bij het neerzet ten van de steiger hebben die al gezegd dat hij niet zou blij ven staan," Die familieleden kregen zaterdagmorgen gelijk. Vlaardingen De Stichting Nationale Gedenkdagen heeft voor de komende Koninginne dag een unieke mogelijkheid voor aankomende tekstdich ters geschapen. Prinses Juliana wordt op 30 april 75 jaar en taalvaardige Vlaardün- gers worden verzocht ter3gele genheid daarvan een passend lied te schrijven. De Winnende tekst wordt op Koninginnedag door Vader Abraham ten gehore gebracht. Daartoe wordt tegenover het stadhuis een heuse muziektent gebouwd, waarin de grijsge- baarde volkszanger ook riog wat bekende liederen zal zin gen. De teksten dienen geschreven te worden op de wijs van het onvergetelijke lied 'Bedankt lieve ouders'. Er moeten twee nieuwe coupletten worden ge-* dicht. Vader Abraham wil zijn tekst tevoren wel even doorle zen, dus kunnen de geschre ven teksten vanaf 18 april worden ingeleverd. Voorwaarden van deelname zijn er niet. De teksten kun nen worden ingeleverd bij de VVV in hét stadhuis of het Streekmuseum aan de Kethel- weg. kering via Van der Louw's Garantieplan geen aanvul lend werk inhoudt, maar in tegendeel de normale werk gelegenheid verdringt. De raadsleden noemen als voor beeld het beheer van ge meentelijke gebouwen, plantsoenen- en wegenbe- heer, het schoonhouden van straten, renovattie en onder houd van het woningbedrijf, landinrichting en het wer ken in het sociaal-cultureel en maatschappelijk werk. Voor de PvdA-raadsleden is volstrekt duidelijk dat het hier niet om aanvullende, maar om verdringende werkzaamheden gaat. Volgens Nachtegaal en Goedknegt is er ook geen sprake van vrijwilligheid, terwijl jongeren die er aan Schiedam „Ik vind met dat wij als bestuur verantwoordelijk zijn. De deskundigheid zit bij de SSSW, die deed de directievoe ring voor de renovatie aan het Fabriplein. Wij, als bestuur van een arbeiderswoningbouwverenïging, zonder renovatie-erva ring, hadden toch op de SSSW mogen vertrouwen?" uit, „dat weliswaar met des kundig is", vorig jaar de be zwaren van Van Kan ook on derkend, Deze kritiek is al dus Van Loenenop tafel ge legd bij de SSSW, die er ver volgens onvoldoende aandacht aan moet hebben besteed. Dat bleek althans vorige week uit een aanvullend onderzoek van de Nationale Woningraad. Hiertoe had Schiedam Vooruit opdracht gegeven, nadat uit .een eerder onderzoek van de NWR al gebleken was, dat er aan het management bij de SSSW nogal wat schortte. Van Loenen: „Het Fabriplein stond daar eerst buiten. Klaar toen over de SSSW zoveel be kend werd, gingen wij vragen stellen: hoe zou dat bij ons re novatieproject dan zijn? De be woners wilden natuurlijk we ten, of zij ook niet gedupeerd zouden worden. Vandaar het onderzoek, dat wij lieten in stellen." Vooralsnog is daaruit geble ken, hoewel het nog niet is af gerond, dat de renovatie alleen al een half miljoen gulden ho ger uitpakt doordat er meer vocht onder de woningen blijkt te zitten dan veronder steld was. Er gaan geruchten, dat er nog een strop van een miljoen gulden bij komt. Dinsdagavond krijgen de be woners in dienstencentrum 4 Molens van het bestuur van Schiedam Vooruit te horen, wat de gevolgen zijn. „Het is pertinent onjuist' om deze ex tra tegenvaller door te bereke nen m de huren," aldus voor zitter Arie van Loenen, „maar het geld moet uit de lengte of uit de breedte komen Ik hoop dat er rek zit in de begroting Maar de renovatie moet door gaan. Hopelijk blijft de vertra ging tot een week beperkt, want het is voor de mensen zo vervelend. Sommigen zitten al in wisselwoningen, anderen zitten natuurlijk al met vakan tieplannen enzovoorts. Dat mag niet in de war worden ge stuurd." meedoen er geen betere kan sen door krijgen op de ar beidsmarkt. „We creeren een kaste-maatschappij: mensen met betaald werkr^-mensen die werken met behoud van uitkering, mensen met een uitkering maar geen werk, mensen zonder uitkering en zonder werk. De laatsten zijn meestal vrouwen. Een heillo ze weg." Volgens de beide raadsleden moet in plaats van Van der Louw's Garantieplan ge werkt worden aan een meer structurele oplossing, zoals drastische arbeidstijdverkor ting. Het Jeugd werkloos heidsplan van de PvdA wordt door de beide raadsle den als een veel reeier moge lijkheid gezien. In een van de volgende le denvergaderingen van de PvdA in Vlaardingen wordt een uitgebreide discussie op touw gezet over werken met behoud van uitkering. Ge tracht wordt voor die bijeen komst een Tweede-Kamerlid en een vakbondsbestuurder uit te nodigen. Schiedam De Schiedamse politie heeft vrijdagavond mei veel moeite drie mannen we ten aan te houden, die met een bijl ruiten in de Ouddorpse- straat insloegen. De drie ver zetten zich heftig tegen hun aanhouding. Ze sloegen en schopten naar de agenten, die met de gummiknuppel terug sloegen. Zes agenten waren er nodig om de drie mannen, 25, 28 en 34 jaar oud, te overmeesteren. Tante Leen temidden van de dei nende Schie dammers Schiedam Na zaterdag avond staat één ding vast: ae Gorzen lijkt in het geheel niet op de Jordaan. Menige burger was al doordrongen van die waarheid, maar na het Jor- daanfeest zullen ook de orga nisatoren in de Passage ervan overtuigd zijn. Gezellig was het wel. In dat opzicht is de Jordaan zeker niet uniek, want ook Schie dammers slagen er goed in een volksfeest op touw te zetten. Tegen tweeën was de foyer van de Passage gevuld met een deinende massa, die tame lijk nauwgezet de slepende vierkwartsmaten van het drie mansensemble volgden. Voordat het feest losbarstte had een voor driekwart gevul de Passage het Amsterdams volkstoneel van Beppïe Nooy aanschouwd- Een lach en traan; en dat allemaal in de oude Jordaan. 14 april 2898, om precies te zijn. De tragiek en de 'mazzel' van hoeren, ca fébazen, drankorgels, sjacher aars, woekeraars en smal spoor-filosofen. Aan het applaus te oordelen vonden de Schiedammers het Jordaan niet nodig om feest te vieren prachtig, maar :*et Jordaan- stuk was zeker geen smaak maker voor het daaropvolgen de feest. En dat was toch de bedoeling van de organisato ren. Die sfeer kwam er vanzelf. Een lekker Schiedams sfeertje, door Mari Timmermans waaraan wat Mokumse ele menten waren toegevoegd. Een dreunend pirement en een authentieke haringkar. Toen de theaterbezoekers van de feestgangers waren geschei den. stelde Tante Leen zich in niet voetlicht. „Wie een dansje wil maken, moet dat maar doen..", zei ze na haar eerste liedje. Dat was niet tegen do vemansoren gezegd: m een oogwenk stond de foyer vol* met mensen die deinden op de klanken van 'Oh Johnny, zing een liedje voor mij alleen'. 'Na zeven liedjes hield Tante Leen het voor gezien en ver trok. Haar combo speelde ver der en zong er niet eens zo on verdienstelijk bij. Aan de wed strijd Amsterdams-plat praten kwam men niet toe. Er wonen geen mensen in de Gorzen die zich de Jordaanse tongval ei gen hebben gemaakt. Dat zal ook niemand verbazen: Schie dam blijft Schiedam, zolang de Jepel in de brijpot staat$

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1