PvdA-fractie riskeert wantrouwen achterban GRAAG £EBAAN. ;*on 'Desnoods kraak ik een wisselwoning' Weigeraars defensiebelasting hopen op sneeuwbal-effect VIJFDE WETHOUDER NIET HAALBAAR Ontwerpnota over sociale dienst nu al achterhaald VLAARDINGS DAGB1A0 SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUW WATERWEG COURANT Stadsboerderij weer zichtbaar 'ïïsss, iSfta-taSC tons nieuwsblad t mmm Bloemen en cake voor GEWB"er Door burgemeester gestarte actie afgefloten YTA mag niet inzamelen 'Echte Perzen' uit België Makkie voor inbreker Afpersing: 3 jaar cel Collectant beroofd Werkloosheid daalt weer m* IHIfflWEG DINSDAG 27 MAART 1984 Buurtbewoners praten over eventueie acties. Zojuist hebben zij een spandoek op gehangen op het Fabriplein. Weduwe Duchenne en haar dochter in de slaapkamer: de verhuisdozen zijn al volgepakt en nu dreigl de overgang naar een wisselwoning niet door te gaan. Schiedam De bewoners van het Fabriplein pikken het niet zomaar, dat het be stuur van de bouwvereni ging- Schiedam Vooruit de renovatie heeft gestaakt. Massaal zullen zij vanavond naar de 4 Molens gaan om de beslissing van Schiedam Vooruit aan de kaak te stel len. Bij sommige bewoners" lopen de emoties hoog op. „Ik ben in staat de hele boel kort en klein te slaan," zegt de weduwe Du chenne, wonend op nummer 7. „Het is toch geen stijl? Deze week zou ik overgaan naar een wisselwoning. Ik heb al mijn spullen al in verhuisdo zen gedaan, vloerbedekking opgerold, schrootjes van de muur gehaald, alles is kaal. En zou ik dan nu in mijn woning moeten blijven kreperen?" Gistermiddag hebben de be woners een spandoek midde- nop het plein gehangen, pal voor het bord van aannemer Volker. Op het spandoek staan de schampere woorden: „Re novatie? Welke renovatie?" Volgens woordvoerder Usna- brug van de bewonerscommis sie van het Fabriplein wordt overwogen vanavond de bij eenkomst in de 4 Molens op stel en sprong te boycotten, als blijkt dat er onvoldoende in formatie wordt gegeven door Schiedam Vooruit en de waar nemend directeur van de SSSW, Kees Kamminga. Deze kostendeskundige van de Na tionale Woningraad, die tijde lijk de directie van de SSSW waarneemt en derhalve be trokken is bij alle vijf de bouwverenigingen in Schie dam, heeft bij de bewoners van het Fabriplein bepaald geen goede binnenkomer ge had. Zij kunnen hem wel schieten. Volgens Osnabrug willen de bewoners garanties, dat er geen huurverhoging komt en dat de renovatie toch behoor lijk wordt uitgevoerd, ook al is komen vast te staan dat er een strop is, die kan variëren van een half tot anderhalf miljoen. PvdA-raadslid Arie van Loe- nen, die voorzitter is van Schiedam Vooruit, hoopt dat aannemer Volker meer risico wil nemen. „Als ik vrijdag geen wisselwo ning heb, ga ik er zaterdag één kraken," voorspelt mevrouw Duchenne. „En ik weet zeker dat ik de steun krijg van het heie plein. Want er zitten een paar heethoofden bij, hoor. Als ik de SSSW was, zou ik maar uitkijken. Jongen, ik heb vrij dag een partijtje zitten janken, toen ik net hoorde. Wat moet ik nou?" De buurtbewoners, die giste ren het spandoek ophingen in het bijzijn van bewonersdes- kundige Bert van Kan, spra ken hun verbazing uil over het gerucht, dat de SSSW van avond andere vertegenwoordi gers naar de 4 Molens stuurt- dan de laatste tijd bij het reno vatieplan betrokken zijn ge weest. Vlaardingen De Vlaar- dingers die elke maand 5,72 gulden van hun energiere kening apart betalen, uit protest tegen de plaatsing van kernwapens, weten dat dat lastig is voor de ambte naren van het GEWB. „Daarom hebben we lang over deze actie nagedacht, maar er is geen betere ma nier om duidelijk te maken dat we geen raketten willen", zei Riet Eggermont gister middag in de kamer van bur gemeester Fred van Lier. Daar eindigde een demon stratieve optocht van de ac tievoerders, die even tevoren de administrateur van het energiebedrijf een bloemetje en een cake hadden aangebo den. Om het leed wat te ver zachten. Aan de actie van de Vlaar- dingse Steungroep Weigering Defensiebelasting, die kort geleden werd gestart, doen nu 46 mensen mee, „Dat is nog maar heel weinig", zei Riet Eggermont namens de actievoerders tegen de burge meester. „De bedoeling is dat er een sneeuwoaieirecr ont staat." Om dat effect een beetje te versnellen liepen twaalf 'weigeraars' gistermiddag van het GEWB aan de Hof- laan naar het stadhuis, met borden waarop te lezen stond: „Uit onze beurzen geen bommen." Zowel de ad ministrateur van het energie bedrijf'als Van Lier kregen een brief, waarin de bedoe ling van de actie duidelijk f wordt gemaakt. De actievoerders sturen een zelfde brief naar het ministe rie van financiën. „Wij zou den het op prijs stellen als burgemeester en wethouders of de gemeenteraad daar een adhesiebetuiging zouden bij voegen", zei Riet Eggermont. „Dat kunt u best doen, Vlaar dingen is per slot van reke ning een kemwapenvrije ge meente." De actievoerders houdpn geen geld in van hun ener gierekening. „Nog niet", zei Kiet Eggermont, „maar als die1 nieuwe kernraketten er komen gaan we ons wel be raden over volgende stap pen." Vlaardingen De ontwerp-nota over de toekomst van de gemeentelijke sociale dienst, waaraan sinds een jaar of twee wordt gewerkt, zal niet worden uitgebracht. De in houd van het stuk is in de praktijk inmiddels achterhaald: overwegingen die er in staan sluiten al lang niet meer aan op de dagelijkse gang van zaken. Het college van B en W heeft de gemeenteraad laten weten, van het uitbrengen van het stuk af te zien. In de ontwerp-nota, die vooraf is gegaan door een discussie stuk, werd vooral aandacht be steed aan de niet-materiële ta ken van de sociale dienst: het maatschappelijk werk ten be hoeve van de GSD-clienten. In de ontwerp-nota werd on der meer vastgelegd op welke manier aan die maatschappe lijke aspecten van het werk van de sociale dienst beter aandach?, besteed zou kunnen worden Het discussiestuk en de ver volgens samengestelde ont werp-nota zijn na het tot stand komen uitgebreid besproken binnen en buiten de dienst. Daarbij kwam met name van de zijde van het GSD-perso- neel de tegenwerping, dat de dienst al nauwelijks meer toe komt aan het verlenen van immateriële hulp. Het over brengen van personeelsleden van de GSD naar het centrale orgaan voor maatschappelijke dienstverlening, dat het colle ge in de toekomst wil instel len, zou daarom tot problemen op-de sociale dienst leiden. De. toename van het aantal cliënten heeft de sociale dienst inmiddels genoodzaakt, priori teit te leggen bij het afhande len van financiële aanvragen en allerlei andere zaken die daar rechtstreeks mee te ma ken hebben. Dat gaat ten koste van de hulpverlening bij ach terliggende problemen. Ook het functioneren van de socia le dienst als 'laatste toevlucht' is, door de grote hoeveelheid werk op financieel terrein een zeer beperkte taak geworden. Burgemeester en wethouders menen, dat het werk dat tot mi toe aan het discussiestuk en de ontwerpnota is verricht niet vergeefs is geweest. „Wij menen dat door de beide no ta's de problematiek helder in kaari is gebracht en dat de2e te zijner tijd kunnen dienen voor de heroriëntering van ta ken van de GSD in het kader van de herziening van het Stelsel van de sociale zeker heid", schrijft het college aan de gemeenteraad. Vlaardingen Onbekenden hebben de afgelopen week getracht, door middel van huis - in huisverkoop een partijtje Perzische tapijten kwijt te raken. Dat wil zeggen: de tapijten zagen er Perzisch uit. Achterop zat een sticker met enkele Arabische Wf- ~:ien en de aanduiding Teheran'. Onderzoek van een van de gekochte tapijten heeft echter uitgewezen, dat de Perzen in België van kunststof zijn vervaardigd. De politie heeft gewaarschuwd, niet aan de deur op dergelijke aanbiedingen in te gaan- i Vlaardingen Zo'n drie maanden geleden gaf burge meester Fred van Lier het startsein voor een actie van Vlaardingen tegen apartheid (VTA), door op het Liesveld boodschappen in een mandje te doen. Leden van VTA zou den vandaag, morgen en over morgen met mandjes in win kelcentra staar», om goederen in te zamelen voor Zuidafri- Vlaardingen De inbreker die de afgelopen nacht een kelderbox aan de Ekster laan binnendrong had het geluk aan zijn zijde. Niet al leen vond hij een grote hoe veelheid drank en koffie, ter waarde van ruim zeventien honderd gulden; in de kel derbox stond ook een bood schappenwagen. Die nam hij mee om de gestolen waar in te vervoeren. kaanse vluchtelingen in kam pen in de fronllijnstaten. Maar tot stomme verbazing van VTA hebben burgemeester en wethouders geen toestemming gegeven voor de actie, die door Van Lier werd gestart. De actie was al helemaal gere geld, Winkeliers waren bena derd en hadden toestemming gegeven, er was een rooster gemaakt voor de mensen met de mandjes. Maar dat is alle maal voor niets geweest. De gemeente wil niet dat ver schillende organisaties tegelijk een inzameling houden, en voor eind maart had de stich ting SAKOR al toestemming gekregen om te collecteren. De actie is niet helemaal van de baan. Er zijn via de kerken al veel goederen ingezameld en VTA had ook al vrouwen groepen gevraagd om aan de actie mee te doen. „Maar het wordt heel moeilijk om ook andere groepen te bereiken", zo verwoordt Riet Eggermont van VTA haar teleurstelling. Rotterdam De Rotter damse rechtbank heeft een 33-jarige Schiedam mer veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf we gens bedreiging en afper sing. Tegen hem was 4,5 jaar geeist. De man heeft in het voorjaar van 1983 eerst een Rotterdamse hasj handelaar onder bedrei ging »net geweld 100.000 gulden afgeperst en later een gok baas nog eens 25.000 gulden. Voorts heeft hij samen met vijf tien anderen een andere Rotterdamse gokbaas in diens speelhuis bedreigd. De Schiedammer, die tij dens de zitting zelf zijn verdediging voerde, heeft ontkend zich inge laten te hebben met der gelijke praktijken. Een vriend van hem, die betrokken was bij de af persing van de hasjhan delaar, werd eind vorig jaar veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De omtrekken van de oude stadsboerderij van Vlaardingen worden weer zichtbaar op de Kortedijk. Op de plaats waar tot voor kort de stadsboerderij stond, die ondanks jarenlange pogingen niet kon worden gerestaureerd, worden momenteel zes wooneenheden gebouwd, die er uiterlijk hetzelfde uit zulten zien als het oude bouwwerk. De appartementen, die worden gebouwd door het aannemersbedrijf Van der Waal, verrijzen in opdracht van de gemeente Vlaardingen. Schiedam De PvdA-fractie zal niet ingaan op het dringende ad vies van de achterban om alsnog een vijfde wethouder te benoe men. De fractie komt er niet uit. Opnieuw was er geen meerder heid te vinden voor een kandi daat. Noch Hans van Kleef (33) noch Lou van der Stel (54) kan rekenen op voldoende steun. Fractieleider Gé Brouwer heeft de leden en het afdelingsbestuur schriftelijk laten weten, dat zijn fractie geen kans ziet op het klem mend beroep van de achterban in te gaan. Een meerderheid van de PvdA-leden was voor een vijfde wethouder, omdat er anders teveel 'maent' zou worden ingeleverd aan de coalitiepartner, de WD. Al na de vorige ledenvergadering in wijk centrum Nieuwland zag fractieleider Brou wer geen oplossing voor het probleem. Ook vanochtend deelde hij desgevraagd mede: „De achterban kan wel zeggen: je moet dat en dat doen, maar als zij er niet bij zegt hóe, laat zij de fractie zitten met een op zichzelf ongewijzigd probleem." Op donderdag 5 april wordt in zaal Irene een ledenvergadering gehouden, waarbij onge twijfeld het fractiebesluit fel bekritiseerd zal worden. Vorige keer kwam het al bijna tot een motie van wantrouwen, die echter als een 'motie van afkeuring' moest worden op gevat. Brouwer vraagt zich af, of het nu weer zover komt. „Wat moet je met zo'n motie? Het zou erg kwalijk zijn voor de partij als geheel, als de leden op de stoel willen gaan zitten van de raadsleden. Dat zou beslist te ver gaan en ik denk, dat als het zo hoog oploopt, het ge west en het landelijk bestuur niet aan de zij lijn zouden blijven toezien." Vlaardingen.Twee nog onbekende jon gens hebben de 15-jarige Bart van Beek overvallen, die aan de Sportlaan huis aan huis collecteerde ten behoeve van SIMAVÏ. De jongen werd van achteren vastgegrepen en in een steeg getrokken, waar hij enkele slagen in het gezicht en op de maag kreeg. Toen de jongen de collectebus liet vallen gingen de overvallers er als een haas met het ding vandoor. Er moet naar schatting ongeveer honderd gulden in gezeten hebben. Vlaardingen De 24-jarige Vlaardinger W. Hoogendijk moest gistermiddag met een slagaderlijke bloeding naar het Hofyziekenhuïs worden ver voerd. Hij sloeg bij het verwij deren van een ruit uit zijn wo ning met zijn onderarm door het glas. Een politieman, die er snt-1 bij was, bond de arm af met zijn stropdas om de bloe ding te stelpen. 'I Schiedam De werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg- Noord is in februari opnieuw licht gedaaid, Het aantal vacatures vertoonde een kleine stijging. De daling van de werkloosheid was het grootst onder de schoolverlaters. Er stonden aan het einde van februari 66 werklozen minder in geschreven bij het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam dan aan het begin van de maand. Die dalende tendens zette al in januari in. De werkloosheid in de bouw steeg, maar de daling in de andere sectoren was groter. Er kwamen in februari 13 vacatures bij. Het meeste werk is te verdelen onder kantoorpersoneel en tn de metaalsector. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even ^aanj verandering in. ^dreS: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Po$fco j en goed beloond! Want voor die kleine» w e; moeite krijgt u een telefoonklapper. "P^ats.-, nldaPP»r Adres: I P°sfcode: *oonplails TeI*/o0„. m Shiurd-L, l'°°rde °P'enveJnn -2

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1