Bewindvoerder: crediteuren bij Schiedam-optie beter af 8 'Rijk moet de extra kosten betalen9 Brandweer- gemeenschap wankelt Eerste olifantengeboorte in ons land EEN KUKJE IN DE SIEBELCOULECTIE jhetëenapvërientie in de krant bereikt u meer mensen. Phikkcn tegen Peper mag niet ws KRITIEK OP GORKUMSE SCHEEPSBOUWER NEEMT TOE Molukkers zeggen gesprek met minister af Rotterdam promotion in Züid-Amerika Twee woningen en café uitgebrand Botterdam wil 24 miljoen voor slib op de Maasvlakte: Gemeentebestuur sluit broodjeszaak Kaarten worden vandaag geschud Deelgemeente vreest hoger tarief voor stadswarmte Gouden idee S1EBELHEEFT ER MEER VAN Rotterdam/Den Haag Het alter natief van Schiedam om Wilton-Fij enoord te redden, biedt meer soe laas voor de schuldeisers van de wërf dan de Dam en-optie. Dit heeft bewind voerder mr. F. Meeter gis termiddag tegen de ondernemings raad van Wilton-Fijenoord gezegd. Mr. Meeter gaf toe dat er tot nu toe Gedaald te>optimistisch is gesproken over de onderhandelingen met Damen. dan tot nu toe is gesuggereerd, gaf de be windvoerder eerlijk toe. Deze opzienbarende gegevens werden gis teravond naar buiten gebracht door vak bondsbestuurder Dik Nas en vice-voor2it- ter Wim van Schellebeek van de onderne mingsraad van Wilton-Fijenoord, Afgezien van de problemen rond de toe- kofnstige personeelsbezetting van de werf (Damen is inmiddels gezakt van duizend naar vijfhonderd ontslagen) is een over eenkomst tussen de Gorkumse scheeps bouwer en de bewindvoerders verderaf Rotterdam Het gesprek tussen minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken en! de Molukse wijkraad uit Capelle aan den IJssel is gisteren niet doorge gaan en voorlopig uitge steld. De vertegenwoordi gers van de Molukse ge- mèenschap willen eerst mét de minister praten, buiten aanwezigheid van het Capelse gemeentebe stuur en de woningbouw vereniging SVW. Beide organisaties bleken giste ren echter te zijn uitgeno digd. Volgens Rietkerk was de Molukse wijkraad op de hoogte van de aanwezigheid vap beide instanties. Hij was daarom 'hogelijk verbaasd' over de weigering tot praten tijdens een gesprek dat door hem als 'eindoverleg1 werd gezien. Woordvoerder T. Tuankotta van de Molukkers in Capelle ontkent iets te weten van de aanwezigheid van gemeente bestuur en woningbouwver eniging. „Wij waren nog niet uitgesproken met de minister ovér de in totaal veertien voorstellen, de acht van het ministerie en de zes van onze kapt. Daarom waren wij niet gesteld -'op de aanwezigheid van beide instanties. Er kan ee£' afrondend gesprek vol- I g'eji over de voorstellen en vervplgens het gesprek met gdjneentebestuur en woning bouwvereniging." Ruetkerk heeft het overleg mj£ opgeschort tot de wijk raad wil praten in aanwezig heid van beide instanties. r„ Rdtterdam - Zaterdag ver- i trekt een 24 man sterke Rot terdamse delegatie onder lei- dipg van burgemeester Bram Peper voor een veertien daags bezoek aan Brazilië. De groep bestaat uit verte genwoordigers van gemeente en bedrijfsleven. Het bezoek is een vervolg op de wer- ving5~ en promotiereis naar Brazilië van enkele jaren ge leden. Bezocht worden Rïo de Ja neiro, Brasilia, Sao Paulo, Santos, Porto Alegre, Para- nagua en Curitiba. Gespro ken wordt met ministers, gouverneurs, burgemeesters, organisaties en het bedrijfsle ven. Op het programma staat een groot aantal seminars met het bedrijfsleven, depu- tatiebezoeken en enkele persconferenties. In de tweede week staat de delegatie onder leiding van wethouder drs. Roel den Dunnen (haven en economi sche ontwikkeling), omdat burgemeester Peper dan doorreist naar Argentinië, Daar stelt hij zich, samen met wethouder dr. Joop Lin thorst (financiën), op de hoogte van de jongste politie ke en economische ontwik kelingen. Na een kort be stuurlijk bezoek aan Vene zuela keren Peper en Lin thorst, evenals de delegatie naar Brazilië, op zaterdag 14 april terug. Burgemeester Peper is dan net op tijd om het startschot voor de marathon Rotterdam te lossen. Tijdens een mondeling overleg van de vaste kamercommissie van Economische Zaken bleek dat Kommer Damen bij de drie grote partijen in aanzien is gedaald. CDA'er mr. J. van Iersel vroeg zich af of Damen er al in geslaagd is om een civiele order voor Wilton-Fijnenoord te realise ren. PvdA'er H. Vos haalde nogal uit naar het ontaktisch optreden van Kommer Da men rond het 'duizend-ontslagen-verhaal'. Vos bekritiseerde Damen's werkgevers kwaliteiten. VVD'er Jacobse sprak in dat verband van psycholgische blunders. Minister Van Aardenne zei gistermiddag bereid te zijn om naast de Damen-optie ook het Schiedamse voorstel, waarmee Wilton-Fijenoord gered kan worden, se rieus te bekijken. „Beide opties zet ik vol strekt naast elkaar. Datzelfde was ook ge beurd met andere oplossingen, wanneer er bijvoorbeeld uit Genêve geld was geko men. Maar dat was oliegeld met hoge ren te en ging dus niet door", aldus de minis ter. Nadrukkelijk zei Van Aardenne ook eventuele andere voorstellen op hun me rites beoordelen. Wilton-Fijenoord is in een uiterst serieus gesprek gewikkeld met een externe financier. Perspectief Van Aardenne merkte op dat hij pas met 'gemeenschapsgeld over de brug' zal ko men, wanneer duidelijk is dat de gekozen weg leidt tot een oplossing voor langere duur. „Er moet sprake zijn van een toe komstperspectief", zei hij. Een eventuele betrokkenheid van Rijn-Schelde-Verolme bij de Schiedamse werf wijst Van Aarden ne af. In het overleg zei de minister te verwach ten dat er binnen één tot twee weken een oplossing is gevonden voor Wilton-Fije noord. Ook gisteren legde hij een drei gend faillissement weer op tafel: „Met moeite hebben wij de inspecteur van de indirecte belastingen ervan kunnen weer houden tot executie van de werf over te gaan. Hoe dat de komende weken loopt, weet ik niet". Overduidelijk liet de minister blijken dat zijn voorkeur vooralsnog uitgaat naar de Damen-optie, De Schiedam-optie werd door Van Aardenne afgedaan als een kor te termijn-bijdrage. De steun van de ge meente komt volgens hem neer op het omzetten van vaste activa in contant geld. „Dat maakt de toekomst voor Wilton-Fije noord er niet rooskleuriger op", conclu deerde hij. Dit oordeel werd hem door de woordvoer ders van de drie grote partijen niet in dank afgenomen. „We moeten er voor waken dat de overheid in een positie komt van die geloof ik wel, en die geloof ik niet, zonder dat de voorstellen afdoen de zijn bestudeerd", bestrafte voorzitter Arie van de Hek de minister. Voordelen Daarvoor was Van Aardenne uitvoerig in gegaan op de voordelen van het Damen- voorstel: geen extra vermogen voor Wil ton-Fijenoord, maar wel verbetering van het aquisitie-apparaat en het manage ment. Burgemeester drs, R. Scheeres van Schie dam zei na afloop dat de minister proble men had opgeworpen voor de Schiedam- optie die er niet zijn: „Als hij zegt dat de beheerder van het gemeentefonds nog moet oordelen, zit hij er naast. Want wij betalen deze operatie uit ons grondbedrijf en daar heeft het gemeentefonds niets van doen". De Schiedamse burgemeester zei te hopen dat hij de minister de komende da gen op andere gedachten kan brengen. De Rotterdamse politie heeft gisteren een jongeman aange houden, die deei uitmaakte van een groepje jongelui, dat bij het stadhuis actie voerde tegen burgemeester. Peper. Voorbijgangers konden zich voor het stadhuis laten foto graferen, met op de achter grond een spandoek met de tekst: 'Laat u Burgemeester maken'. Volgens de actievoerders gaf de foto recht op gratis mu seum bezoek en het negeren van verkeersregels op de Ho~ ningerdijk. Een van de jongelui plakte pamfletten op het stad huis, waarvoor hij werd aange houden. Nadat hij een bekeu ring had gekregen wegens 'plakken' Is hij vrijgelaten. Rotterdam Een korte maar felle uitslaande brand heeft af gelopen nacht een een Turks café en twee woningen op de bovenste etages aan de de Hil- lelaan totaal vernield. Het vuur ontstond in het café en op de eerste etage. Zowel het café als de woningen waren op dat moment verlaten. Omwonenden vermoedden op dat moment" dat de bewoners wel thuis waren, waardoor nogal wat paniek ontstond. Ook mensen in de omliggende woningen werden gewaar schuwd, door stenen tegen rtzi- ten te gooien. De brandweer had het vuur binnen drie kwartier onder controle. Ook omliggende wo ningen liepen zoveel rook- en waterschade op, dat de bewo ners voorlopig elders onderge bracht moeten worden. VOORWAARDE: RESLUIT OVER DEFINITIEVE BERGING Rotterdam De gemeente Rotterdam wil van het rijk 24 miljoen gulden hebben voor de berging van havenslib op de Maasvlakte. De gemeente moet deze extra kosten maken, nu berging op het land, zoals in de Put van Heenvliet, de Gade- ring en de landtong van Rozenburg, niet door gaat. Rotterdam gaat er daarbij van uit, dat de extra kosten voor de Maasvlakteberging recht streeks een gevolg zijn van het rijksbeleid. Van de tijdelijke berging voor rond twintig miljoen kubieke meter licht en matig veront reinigd havenslib zal Rotter dam ongeveer tweederde deel vullen. De rest van de bagger komt van rijkswaterstaat en van werven, die moeten bag geren om de havens op diepte te houden. Aan het beschikbaar stellen van het huidige zanddepot op de Maasvlakte voor de tijdelij ke berging van havenslib stelt Rotterdam een aantal voor waarden. Rotterdam wil dat het gebied op 1 januari 1990 weer schoon wordt opgele verd, nadat de bagger in de definitieve berging aan de kust is overgestort. Verder wil de gemeente de zekerheid dat rijkswaterstaat en particulie ren, die bagger kwijt moeten, zoals de wei ven, van de tijde lijke berging gebruik zullen maken en er ook voor betalen. Rotterdam is niet bereid met de uitvoering van de tijdelijke berging te beginnen, vóór er zekerheid is dat het rijk voor één van de vier varianten van de grootschalige berging voor de kust een concessie verleent. Bovendien wil Rotterdam dat de landlokaiies, die door tijde lijke berging van het slib niet nodig zijn, toch in reserve worden gehouden. Rotterdam Op last van burgemeester en wethouders is gistermiddag een broodjeszaak aan de Slaghekstraat gesloten. Volgens het gemeentebestuur werden er ver dovende middelen verkocht en ondervonden omwo nenden overlast van de snackbar. De eigenaar was al eerder gewaarschuwd. Volgens de politie was de situa tie sinds de waarschuwing alleen maar slechter gewor den. Rotterdam Vijf van de zes gemeenten op Voorae- Putten zullen naar alle waarschijnlijkheid vanavond een beslissing nemen over het al dan niet opstappen uit de Brandweergemeenschap Noordelijke Delta (BND). Schiedam en Vlaardingen hebben al besloten uit te treden. Op Voorne-Putten wil alleen Spijkenisse in principe nog bij de BND blijven. Vanmiddag zijn de portefeuil lehouders van de negentien Rotterdam De deelgemeen te Prins Alexander vreest dat de inwoners van Rotterdam- Oost uiteindelijk de dupe zul len worden van de grote ver liezen, die hel GEB momen teel op de Roca-eentrale lijdt. De bestuurders vrezen dat deze verliezen straks in de ta rieven voor stadswarmte zul len doorwerken. De deelgemeente bepleit daar om een koppeling tot stand te brengen tussen het rendabele binnenstadsnet en het Rora- net. Men vreest echter dat deze koppeling op losse schroeven komt wanneer de gemeenteraad vandaag uit breiding van de stadsverwar ming in het DWL-gebied als nog afwijst. De koppeling vergt een investering van ruim twintig miljoen gulden. Wanneer de gemeenteraad on verhoopt mocht besluiten de stadsverwarming nier uit te breiden wil de deelgemeente garanties dat de stadsverwar ming niet duurder zal worden dan gasverwarming. Rotterdam 'Deze olifant is drachtig' staat op een verblijf in de dikhuidenafdeling van Diergaarde Blijdorp. Dit ver blijf dient als kraamkamer voor de 14 jaar oude olifanten koe Irma. Ongeveer negentien maanden geleden heeft de evenoude bul Ramon veelvuldig contact met haar gehad. Blijkbaar met vruchtbaar resultaat. Het zou voor de eerste keer zijn, dat er een olifantje in een Neder landse dierentuin wordt gebo ren. De draagtijd van een olifant is 20 tot 22, ook wel 23 maanden. Hoewel de mogelijkheid van schijnzwangerschap altijd aan wezig blijft, is men in Blijdorp volledig voorbereid op de ge boorte van zo'n geslurfde baby. Irma is aan één zijde bijzonder dik, terwijl de aanzienlijk zijn melkklieren opgezwollen. Daarop afgaande zou de beval ling zelfs op zeer korte termijn kunnen geschieden. Het is echter evengoedmogelijk dat het pas over enkele maanden zal zijn. Wat de melkklk-ren betreft onderscheidt de olifant zich van vrijwel andere dieren. Die bevinden zich namelijk tussen de voorpoten. Dit is verder uitsluitend het geval bij men sapen, klipsdassen en...men sen. (ADVERTENTIE) Geel- of wit gouden nviere-rmg met 2 briljanten en naar keuze 3 saffieren.robijnen o> smaragden van 450.* voor 298,- Iets kleiner van 300.- vuor 198,- Exclusieve gouden ring met twee briljanten en twee markies-geslepen diamanten (totaal 0.31 kar.) 1595,- Spcclse gouden oorknoppen Ceel- of wit gouden solitair- met cultivê oesterparels 75.- oorknoppen in elk bnljcsnt- Sie ra dene-prijs 59,- gewicht van 129.- tot 16.000.- Afgebeeld paar (0.16 kar,} 450,- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij aankoop van een paar gouden oorknoppen doen wij dit gratis. Inclusief de bolletjes. Sierlijke gouden hanger met 5 loepzuivere briljanten (0 14 kar., kleur wit) 775,- De prijzen van deze hangers zijn exclusief colliers. Gouden colliers in lengtes van 36 t/m 90 cm vanaf 69.- inzilver vanaf 7.- 121 123 Ori> Koag.ljnar Polrn 9 II Rotteiitom, St.* Enkel, dubbel of m drievoud. Altijd in elkaar passend. Dezesetnngenmdne kleuren goud 475,- 24 2© Utrecht BjknerMnre: 27 29 Haarlem.Giote Gouden broche-speld r blouse, sjaal of revers 225,- Lid van dc Bcu'b voor den Diamanthandel Aanbiedingen geldig lot 30 apri' l98d «hter rotangde voorraad itrcXt gemeenten in de regio Rotter dam, die bij de brand weerge- m eenschap zijn aangesloten, bij elkaar gekomen om over de ontstane problemen te praten. De problemen komen voor een groot deel voort uit het besluit van Schiedam en Vlaardingen om uit de BND te stappen. Dit dreigt een aanzienlijke lasten verzwaring voor de overige gemeenten tot gevolg te heb ben. Daarnaast wil Rotterdam dat de bij de BND aangesloten gemeenten in het vervolg gaan meebetalen aan de alarmcen trale. De burgemeesters op Voorne- Putten hebben deze week al contact met elkaar gehad. Tot een gezamenlijk standpunt voor de ledenvergadering van de BND van hedenmiddag kon men echter niet komen. In een verklaring zegt men „het be sluit van Schiedam en Vlaar dingen te betreuren, maar an derzijds begrip te hebben voor hun argumenten". Men zal er vanmiddag op aandringen de jaarlijkse contributie zo weinig mogelijk te laten stijgen en eist' in dit opzicht „scherpe garan ties". Afhankelijk van de resultaten van dit onderhoud zullen van avond ïn de diverse gemeen ten op Voorne-Putten extra raadsvergaderingen worden gehouden om te kijken of er tot uittreding zal worden be sloten. Die beslissing moet heel snel worden genomen, omdat op 3 april het lidmaat schap van de Brandweerge- meenschap Noordelijke Delta stilzwijgend voor vijf jaar ver lengd wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 4