Inspraak boeit Maassluizers niet Jachthaven wil van watertappers af m mmi CPN: 'Kabinet drij ft zin door' BIJDORPS HOEKPAND KRIJGT 'FACELIFT Vlaardingen wil bijdragen aan veer ^Schiedam kan niet ingrijpen in SSSW' VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SP in actie tegen pcb's Kennis making met golf VRSR kan niets voor watersporters doen zondag keukenshow Vrolijk deuntje in sombere tijden y VRIJDAG 30 MAART 4 Schiedam Eén van de meest in het oog springende pan den van Schiedam, het paddesloelhuisje in wijk Bijdorp» deze week 'opgekrikt'. Zestig jaar oud is het hoekpand Schietbaanstraat 2, dat grenst aan de Schiedamseweg. Het werd destijds neergezet door de gebroeders Martijnse, die na de Eerste Wereldoorlog zowat heel Bijdorp uit de grond hebben gestampt. Zij legden er alleen een stalen funderings plaatje onder, waardoor het al snel na de bouw scheef zak te. Juist dat scheve beeld maakt de vijf kamerwoning in Bijdorp historisch. „Het is het gezicht van de wijk", zeggen omwo nenden, die er overigens alle begrip voor hebben dat de nieuwe eigenaars, Everard ter Haar én Nancy MacGiiiavry, het recht willen zetten. Het werk is uitgevoerd door Herman Bresser uil Krimpen aan de Lek, dezelfde firma die in november vorig jaar een blokje huizen aan het Mackay- "jplein in Maassluis met behulp vvan luchtkussens een 'facelift' !;gaf. Die opknapbeurt bracht •■'Ter Haar op een idee. Hij woont al vele jaren aan de '-Schietbaanstraat en zag er heerst geen gat in om te verhui zen naar het hoekpand, toen --'het bekende Bïjdorpse ceht- paar Eiso en Lieke Blaauw naar Woudhoek verhuisde. Maar gestaag werd hij toch en thousiast. Het afgelopen week einde is hij flink tekeer ge gaan. Het wegbreken van scheidingsmuurtjes langs wc a 'en keuken leverde al twee volle vuilcontainers op. Als het krikken achter de rug is, is het ook de hedoeling dat het vierzijdig geknikte tentdak '.'wordt vervangen worden door leien dakpannen. De wei- standscommissie had hier aan vankelijk bedenkingen tegen, maar kon door Ter Haar wor den overtuigd. Nancy MacGiiiavry voor haar toekomstige woning, die op deze foto nog scheef staat, maar inmid dels is opgekrikt Maassluis De be langstelling van Maassluizers voor in- spraakgroepen, waar van er sinds mei 1982 tien in het leven zijn geroepen om de bur ger nauwer bij het beleid te betrekken. is uitermate klein. Zo klein, dat de gemeen te nog slechts zulke groepen wil instellen als er minimaal tien belangstellenden voor zijn. Anders staan de kosten niet in verhou ding tot de baten. Het gemeentebestuur schrijft dit in een verslag over twee jaar ervaring met de in spraakverordening. Van de mogelijkheid die burgers hebben om zelf inspraak te vragen aan de gemeente is in die twee jaar nog nimmer ge- bruik gemaakt. De inspraak zorgde, zo schrijven burgemeester en wethouders, voor meer in zicht en begrip bij betrokke nen, maar er was nooit aan leiding om de beleidsvoorne mens drastisch bij te stellen. Daaruit wordt in het verslag de voorzichtige conclusie ge trokken, dat de gemeente goede beleidsvoornemens heeft. Ondanks alle kanttekenin gen die het gemeentebestuur maakt bij de inspraakprak tijk veel werk, hoge kos* ten, weinig belangstelling en geen wezenlijke veranderin gen van het beleidmoet de inspraakverordening toch maar worden gehandhaafd, staat er in het verslag. Want omdat de mensen die wel meedoen aan de inspraak meer begrip krijgen voor het gemeentelijk beleid, kunnen bezwaarschriften en andere problemen in de toekomst worden voorkomen. Bovendien, schrijft het ge meentebestuur: „De kosten zijn zeker niet voor niets ge weest, wanneer de betrokke nen het zekere gevoel heb ben dat met hen tot beslissin gen is gekomen." '■g&u. -«..ft **.- Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn bereid om de stichting Nieuwe Maas, die het veer van Vlaardingen naar Pernïs weer in de vaart wil brengen, de gevraagde tiendui zend gulden subsidie gegeven. Eerder kwamen Rijn mond, Spijkenisse en de provincie Zuid-Holland al over de brug. De hernieuwde start van de veerdienst in mei is daarmee weer een stapje dichterbij geko men. Het plan van Nieuwe Maas is om de veerboot te laten bemannen door mensen die werken met behoud van uit kering. De personeellasten vallen daarmee weg en zo zou het mogelijk zijn om de oeververbinding, die het eerder als commercieel project niet redde, in stand te houden. Van de gemeenten Vlaardingen en Rotterdam vroeg de stichting tienduizend gulden subsidie, van Spijkenisse en Schiedam elk vijfduizend. Mocht zelfs in de huidige opzet een klein verlies ontstaan dan zou Vlaardingen bereid zijn om de havengelden, die de stichting voor de ligplaats aan het Hoofd zou moeten betalen, in de vorm van subsidie weer terug te geven. Het gemeentebestuur rekent een beetje op dat verlies. „Het is per slot een hele onderneming", aldus een woord- vqerder van de gemeente. Vlaardingen wil geen vertegenwoordiger in het bestuur van de stichting hebben, zoals Nieuwe Maas had ge vraagd. Wel is de gemeente bereid om een waarnemer naar de bestuursvergaderingen te sturen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om de Nieuwe Maas subsidie te geven wordt in de gemeenteraadsvergadering van mei behandeld. Vlaardingen Er moeten in Vlaardingen direct maatre gelen worden genomen tegen de bij verschillende bedrij ven aanwezige pcb's. Uit informatie van de ge meentelijk energie-en water leidingbedrijven is de Socia- listiese Partij gebleken dat die gevaarlijke stof zowel door het GEWB zelf als drie particuliere bedrijven in con densatoren wordt gebruikt. Eerder achtte de commissie voor de volksgezondheid het niet nodig maatregelen te treffen. Dat kwam omdat er onvoldoende over de wer king van die stoffen bekend was. In een brief aan de commissie stelt Remi Poppe dat er wel degelijk sprake is van een gevaarlijke situatie wanneer bij verhitting van een peb dioxine en daaraan verwante stoffen als furanen kunnen ontstaan. De SP Hulp en Informatie dienst meent dat er vergifti gingsverschijnselen kunnen optreden wanneer die stoffen vrijkomen. De dienst wijst daarbij op voedselvergifti ging bij meer dan duizend Japanners toen daar in 1968 pcb's uit een lekkend koel systeem vrijkwamen. m Nog wat onwennig hanteerden de leerlingen van scholengemeenschap Casimir gisteren de golfclubs. De Brielse golfleraar John Woof was te gast op de Vlaardingse scholengemeenschap om samen met een assistent de leerlingen de eerste beginselen van het golfen bij te brengen. Woof, die de sport in Nederland uit de elitesfeer wil halen, had over enthousiasme niet te klagen. De sportieve leerlingen van Casimir luisterden aandachtig naar de gedetailleerde uitleg van de Engelsman en probeerden het edele spel vervolgens zelf in de praktijk te brengen. Niet dat het direct lukte, dat zeker niet, maar daar ging het aan de Claudis Civilislaan ook niet om. Golf moet volgens Woof populairder worden in Nederland en het geven van lessen op school is daartoe een eerste aanzet. Antwoorden aan Van Kleef en Oomen Schiedam De gemeente Schiedam kan maar heel weinig doen aan de SSSW-affaire. Alleen als de minister het wil, mag de ge meente Schiedam zich direct of preventief bemoeien met het reilen en zeilen van de SSSW. Dat schrijft het college aan de raadsleden Wim Oomen en Hans van Kleef. De PvdA'ers hadden enige weken geleden een vijftal vragen aan het college gesteld over de SSSW. B en W hechten er dan ook waarde aan, dat minister Winsemïus van onder meer volkshuisvesting de vragen en antwoorden van college en raadsleden onder ogen krijgt. Zowel de raadsleden als het colege zijn het erover eens, dat de berichtgeving rond het SSSW-schandaal nogal chaotisch is en dat daar snel een eincie aan moet komen. Er moet ook zo snel mogelijk meer duidelijkheid in de zaak komen. Staatssecretaris Brokx heeft inmiddels, in antwoord op vragen van de Kamerfractie van de PvdA, gezegd dat het onderzoek naar de handel en wandel van de SSSW vorige maand is begon nen. Brokx zal in elk geval de Tweede Kamer over zijn bevin dingen informeren. Vlaardingen Het bestuur van de stich ting jachthaven Callenburgh, dat het be heer en de exploitatie over de haven van de watersportverenigingen De Fuut en De Kleiput voert, voelt er niets voor weer een nieuw seizoen te moeten zitten met het pro bleem van illegale overnachters in de Broekpolder, die 's nachts bij de jachthaven water komen tappen. Dat kost de stichting duizenden liters water per jaar. die niet worden betaald. Het probleem doet zich al geruime tijd voor, maar het afgelopen zo merseizoen is het veel erger geworden. Volgens bestuurslid A.Assenberg gaat het vooral om rondtrekkende woonwagenbe woners. die regelmatig op de recreatievel- den van de Broekpolder in de buurt van de Watersportweg en de land ijsbaan neerstrij ken om daar enkele dagen te blijven staan, 's Avonds en 's nachts klimt men regelma tig over het hek van de jachthaven om em mers en jerrycans te vullen met leidingwa ter. „Vorige week heb ik de eerste al weer gesignaleerd, dus dat feest gaat weer volop beginnen", meent hij. Het bestuur van de jachthaven heeft pogin gen ondernomen om iets aan die ongenode bezoekers te doen via de Vlaardingse Raad vooor Sport en Recreatie, maar daar kon men weinig met het probleem beginnen. „Ik kreeg reacties als: dan sluit je toch die waterkraan af, maar dat kan natuurlijk he lemaal niet, omdat de leden van de water sportverenigingen dan 's nachts ook geen water meer kunnen gebruiken. Ook de toiletten ïouden dan buiten gebruik zijn. En we hebben nou eenmaal geen vaste havenmeester die die kraan in de gaten kan houden", aldus Assenberg. Volgens hem kan het probleem opgelost worden als de gemeente een tappunt op het recreatie terrein aanlegt, waar overnachters water zouden kunnen krijgen. „Daar voelde de VRSR niet zoveel voor, omdat je die over nachtingen dan zou legaliseren. Ik vind dat een wat rare opmerking. Of je accepteert dat die mensen daar een paar dagen met hun caravans staan, en je zorgt dan ook dat er een kraan is, of je weert ze. Verder zou je zo'n tappunt niet speciaal voor die woon wagenbewoners hoeven aanleggen: ook dagrecreanten en wandelaars in de Broek polder zouden er plezier van hebben." De VRSR heeft het probleem inmiddels doorgeschoven naar het college van B en W. Het dagelijks bestuur van de sport- en recreatieraad wil er geen uitspraak over doen, omdat men vindt dat dat buiten zijn bevoegdheden ligt. Assenberg: „Ik wacht dus nu maar weer de reactie van het colle ge af." Schiedam/Den Haag De CPN-fracties in de gemeen teraad van Schiedam en in de Tweede Kamer constate ren in een gezamenlijk uit gegeven verklaring grote overeenkomst tussen de ont wikkelingen rondom Wil- ton-Fijcnoord nu en die bij Rijn-Schelde-Verolme in 1970. „Ook toen was er spra ke van een consequent door drijven van een kabinetsbe leid, zonder rekening te hou den met de "gevolgen voor werkgelegenheid cn het voortbestaan van de Neder landse Scheepsbouw", me nen de communisten. Dat doordrijven komt volgens hen tot uitdrukking in de ook nu aanwezige dwang lot fusie en het verbod voor Wilton-Fij- enoord om mee te dingen naar bepaalde orders. Evenals toen wordt er besloten over de werknemers, zonder hen er bij te betrekken. „Het toen gevoerde beleid heeft geleid tot een debacle van RSV en tot werkloosheid en bestaansonzekerheid voor duizenden arbeiders. Het be leid van nu dreigt hetzelfde gevolg te hebben voor enige honderden arbeiders en een verdere afbraak van de Ne derlandse scheepsbouw in te (ADVERTENTIE) Rustiek eiken landhuiskeuken Alm. 270 cm. Incl. geïntegreerde 160 Itr. koelkast, gaskook- plaat, afzuigkap, werk blad en spoelbak. Uitbreiding mogelijk. Van 5989,- Baarie Nassau, Grens 28. lel 04257-9948 Beverwijk, Sreestraat 149, tel 02510-10530 Breda, Boschstraat 29. tel. 076-227330 a Den Haag, Rijswijkseweg 33, let 070-695519 Dordrecht, Archimedesstraat 10. tel. 076- 146900 Eindhoven, Boschdijk 233. tel.040-452972 Hoofddorp. «reisweg 785,1el 02503-11571 Numaredorp, Industnestraat 1. tel 01665-3772 Putte, Antwerpsestraat 65. tel. 01645-2943 Roosendaal, Stationstraat 49, tel. 01650-69852 Rotterdam-C, Meent 7-9, tel. 010-125893 Rotterdam-Z, Winkelcentrum Zuidplein Hoog 369 B, tel 010-101236 Soesterberg, Sterrenbergweg 46, tel. 03463-3355 Utrecht Hoog Cathanjne, Gilden kwartier 173. tel, 030-312559 Vlaardingen, Liesveld viaduct 2, tel 010-349712 OpooinflMjjöHv Oflsaag em vr*Jag 900-)800u Zaïenteg 900-17,00 u Op kcopavocdei ieOQ* 21 QQ u (s ma-inOrfys geslorpt a PT dam 2uidpi«in on Utrecht maandagmiddag gappend. Baarie Nmmu en Puna: Zoodag pgopond van 1000 tol 17 00 uu/ Maandag en gesloten. Onze filialen te Putte (N-Br.) en Baarle Nassau zijn iedere zondag geopend van 10.00-17.00 uur. Kom gezellig 'ns kijken. SS'? houden", schrijven de kamer leden en de raadsleden. Volgens hen zijn er echter nog andere wegen open, zoals die verwoord zijn door de werk nemers van Wilton-Fijenoord en het gemeentebestuur van Schiedam, dat voor het zelf standig maken van de werf 40 miljoen gulden op tafel wil leggen. De CPN vindt dat dit plan moet een kans hebben. „Het gaat om het behoud van een zelfstandige scheepsbouw- werf Wilton-Fijenoord. die voor de Rotterdamse haven en voor de werkgelegenheid van de Schiedamse bevolking van groot belang is", schrijven 131- ferd Bruseker en Evelien Es- huis. Terecht zo menen bovenge noemde fractieskeert zich het personeel van Wilton-Fije noord tegen de overname van WF door Damen, omdat zo'n overname gepaard zal gaan met het verlies van honderden arbeidsplaatsen en verdere be staansonzekerheid voor de werkers schept. De genoemde fracties dringen er bij het Kabinet op aan de lessen uit het verleden ter har te te nemen en dringen er bij de leden van het parlement op aan de juiste beslissingen ie nemen en een zelfstandig voortbestaan van Wilton-Fije noord te garanderen. Beide fracties zullen hun besluitvor ming hierdoor laten bepalen. MARS VOOR WILTON Schiedam Solidair met de werknemers van Wil ton-Fijenoord trekken de meeste Schiedamse mu ziekverenigingen volgen de week donderdag avond naar de poort van de werf. De mars door de stad wordt gehouden op initiatief van de Schie damse Gemeenschap. „Geen demonstratie of zo", zegt directeur Ruud Pillard, „gewoon een vrolijk deuntje in sombe re tijden." Donderdagavond om ze ven uur vertrekken uit verschillende delen van de stad naar het in onze kerheid verkerende be drijf. De verenigingen hebben de koopavond uitgekozen voor hun soli dariteitsbetuiging. „Er zit muziek in Wilton", is het motto van de mars.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1