KO-school Boterbloem door ouders bezet 1 Crisisteam moet renovatie I I Fabriplein begeleiden ttililiSS DAGBLAD SCHKDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COULANT Veerdienst werft matrozen Lensvelt wil discussie over situatie Deltaweg Gemeenten betalen laatste rekening van de Nieuwe Maas Jeugdjournaal maakt opnamen 'Men beseffen ménens F orumdiseussie start acties tegen kortingen mm*, i Gift van Anjerfonds ATB deze zomer klaar Ds. Janse de Jong overleden WATERWEG DINSDAG 3 APEIL 1984 1 Vlaardingen Het SGP- raadslid Rien Lensvelt, dat het college onlangs schriftelijke vragen stelde over de verkeerssituatie rond de Deltaweg, is niet tevreden met de beant- woording van B en W. Hij ri wil int de eerstvolgende vergadering van de com- missie voor verkeer en vervoer een uitgebreide discussie over de werk- zaamheden. Lensvelt toonde zich onlangs bezorgd over de situatie rond •- de Deltaweg en de Galgkade. In verband met de recon- structie, die onder meer te raaken heeft met de aanleg van de Deltadijk, zijn de nor- male af- en aanvoerroutes afgesloten. Het raadslid -vroeg zich af of dit geen ge- y vaar zou opleveren bii even- tuele calamiteiten in het in- dustriegebied. In zijn ant- woord had het college aange geven, dat in zo'n geval altijd 2- een alternatieve route kan worden opengesteld. Lensvelt schrijft in een nieu- we brief aan de voorzitter 1 van de commissie voor ver- keer en vervoer, wethouder 1 Mariëtte Hoogendïjk, dat vol- gens hem gemakkelijk het - gedeelte van de Deltaweg tussen de spoorwegovergang J bij de Wagnerstraat en de Galgkade voor het verkeer l' kan worden opengesteld. Dat *1 wegvak is slechts voor een deel opgebroken, hoewei hier gedurende maanden geen werkzaamheden wor- den verricht. Ook naar aan- leiding van klachten en op merkingen, ;die Lensvelt heeft gekregen van bewo- ners en bedrijven in de om- geving, dringt Lensvelt aan op een discussie in de raads commissie. ï- Waterweg-Noord Voor -het in 1970 opgerichte - rioolwaterzuiveringsschap v Nieuwe Maas moeten de - deelnemende gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis voor de laatste keer geld beschikbaar stellen. Met ingang van. 1 juni van dit jaar, wordt de Nieuwe Maas geliquideerd. Het schap werd in 1969 als gemeenschappelijke regeling - opgezet door Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, omdat een jaar la- ter de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren van kracht zou worden. In eerste instantie dachten de gemeen ten dat zij de uitvoering van de wet voor hun rekening zouden moeten nemen. Am- - per vier jaar na de oprichting werd die taak toegewezen aan de waterschappen. De - wettelijke basis van het schap kwam hiermee te ver- vallen. Eind 1975 werd de -■gemeenschappelijke regeling X tussen de gemeenten opgehe sen. Toen kon liquidatie niet -plaatsvinden, omdat er nog ,mbest worden onderhandeld -oyer de verdeliong van de "gemaakte kosten met de Hoogheemraadschappen van Schieland en Delfland, Zij namen de taak van De Nieu we Maas over. Er moet nu nog 1.375.0G0 gulden op tafel worden ge legd door de deelnemers om het schap-te kunnen liquide ren. Vlaardingen en Schie dam moeten elk een bedrag van 257.009 gulden betalen, Maassluis 89.953 gulden en Rotterdam het leeuwendeel; 771.028 gulden. Vlaardingen Een team van het NOS-Jeugdjournaal heeft rond een uur vanmiddag opnamen gemaakt op het. bezette scholenkoppel in de Westwijk. De bedoeling is dat van die opnamen een en ander wordt uitgezonden in het Jeugdjournaal van kwart voor zeven. Al eerder heeft het Jeugdjournaal aandacht besteed aan dreigende sluitingen van scholen als gevolg van teruglopende leerlingen-aantallen, maar dat ging om bezettingen in de vakantieperiode. Het is dan ook voor het eerst, dat een school door ouders wordt bezet en dat kinderen daardoor enkele dagen geen onderwijs kunnen volgen. njoet. 9 Ook in de kleuterschool De Boterbloem kwam een bezettingsmacht op de been. Ook daarr werd met spandoeken duidelijk gemaakt wat er aan de hand was. Vlaardingen Wat kunnen we doen tegen nieuwe kor tingen op uitkeringen; dat ïs de vraag die het Vlaardings ultkeringsgerechtigdenbe- raad (VUB) zich stelt tij> dens een forumdiscussie die morgenmiddag vanaf twee uur wordt gehouden in zaal Triangel. „We zijn van plan in mei heel wat te gaan doen", voorspelt George Herders van het instituut voor samenlevingsopbouw (SISO). De bijeenkomst moet een eerste aanzet worden tot die acties tegen wat in de volks mond de 1 juli-kortingen he ten. Herman Bode (FNV), Frans Prins (CNV), Con de Bruyne (VUB) en Herders houden daar een inleiding over. Later is er gelegenheid tot'discussie. Vlaardingen De openbare lagere Kamerlingh On- nesschool en de aan deze school gekoppelde kleuter school De Boterbloem zijn vanmorgen door een grote groep ouders bezet. De onderwijzers en de kleuter leidster werden even voor half negen buiten de deur gezet; kleuters en leerlingen werden niet binnengela ten. Met de bezettingsactie willen de ouders druk uitoefenen op de gemeenteraad, die de2e week moet beslissen over het voortbestaan van de Kamer lingh Onnesschool. „We hebben de ouders niet meer in de hand", verklaarde een lid van de oudercommis sie. „Sommige ouders hadden al veel eerder in actie willen' komen. We hebben hen tot nu toe kunnen weerhouden gek ke dingen te doen, maar de maat is vol. Vandaar deze be zetting, waar de oudercommis sie zelf ook achter staat. Men moet op het stadhuis ernstig beseffen dat het ons menens is." De bezetting verliep zonder problemen. Veel ouders van leerlingen van de beide scho len waren vantevoren op de hoogte gesteld. Aan de scholen werden diverse spandoeken bevestigd waarop stond aange geven, wat er aan de hand was. Boven de ingang van de lagere en de kleuterschool werd een bord aangebracht met de tekst; 'O.B.S. Lage Weide1, waarmee de ouders wilden benadrukken dat men vastbesloten is in 1985 een echte openbare basisschool volgens de nieuwe wet te wil len starten. per 1 augustus wordt gesloten of niet. Omdat door het terug lopende aantal leerlingen de christelijke lagere school al ge sloten is en en het katholieke onderwijs in het buurtje na dit sehoolseizoen ook verdwijnt had het college aanvankelijk besloten, dat de openbare Ka merlingh Onnesschool bij de aanvang van het nieuwe sei zoen zou moeten fuseren met de Van Maerlandischool. Er zou in de Westwijk geen ruim te zijn voor vier openbare scholenkoppels. Later kwa men de PvdA-welhouders op de spoedige fusie terug. Het college is sindsdien verdeeld over het tijdstip van de samen voeging, en die verdeeldheid is ook in de gemeenteraad aan wezig. Het zal tijdens de stem ming, die waarschijnlijk pas donderdagavond zal plaatsvin den, van eén of twee stemmen kunnen afhangen of de school per I augustus wordt gesloten of niet. De kleuterschool zou een jaar later dicht moeten. 'Deze bezetting is een feit. Wij willen onze school niet kwijt', zo stond op een van de spandoeken. De bezetting trok vanmorgen veel belangstelling van leerlingen en buurtbewoners. Schiedam Het gemend koor Excelsior uit Schiedam' Heeft van het Anjerfonds Zuid-Holland een gift gekre gen van 2000 gulden. Dit be drag wordt gebruikt voor de aanschaf van nieuwe koor- kleding voor de dames. Het kcor, dat in 1902 werd opge richt, treedt zondag 8 april yoor het eerst op in deze nieuwe kleding. Dan geeft Excelsior een concert in hui ze Riankeland. Het concert begint om drie uur. Schiedam Het bestek van de te renoveren hui zen aan het Fabriplein in Schiedam zit volgens het crisisteam op enkele punten slecht in elkaar en moet worden bijge steld. Om de fouten in het bestek, verrotte ko zijnen en vochtige hui zen, te herstellen, is vol gens voorzitter Arie van Loenen van woning bouwvereniging Schie dam Vooruit een half miljoen gulden nodig. In eerste instantie werd ge-, sproken over een bedrag tussen de zeven ton en anderhalf miljoen. Dat bedrag denkt hij ge deeltelijk te betrekken uit speciale gekweekte reserves van de woning-' bouwverening. Door te beknibbelen op de reno vatie hoopt hij het reste rende bedrag binnen te halen. „Volgens het be stek worden alle schoor stenen vernieuwd, ter wijl het niet bij alle hui zen noodzakelijk is. Door de renovatie zo door te lichten moet het geld op tafel komen", zegt Van' Loenen De gedeeltelijk gestaakte renovatie van woningen aan het Fabriplein moet ui terlijk dinsdag 24 april weer beginnen. Dan zijn de^ gegevens bekend zijn van' het aanvullende onderzoek, dat de Nationale Woning raad nu houdt in opdracht van het bestuur van wo ningbouwvereniging Schie dam Vooruit. Afgelopen donderdag is tij dens een onderhoud met wethouder Cor van Tilborg besloten een crisisteam voor de renovatie in te stellen. De gemeente staat voor eni ge tijd ter ondersteuning twee ambtenaren af. Deze ambtenaren, samen met vertegenwoordigers van de SSSW, de aannemer en wo ningbouwvereniging Schie dam Vooruit hebben gister morgen voor het eerst met elkaar om de tafel gezeten. Er is afgesproken dat de Nationale Woningraad in de komende twee weken het bestek op fouten door licht en alle woningen nog eens onderzoekt. Het is de bedoeling dat dan op 24 april de aannemer weer aan het werk gaat. Het is echter volgens de voorzitter van Schiedam Vooruit, Arie van Loenen, mogelijk dat die datum iets verschuift. Door aanvullende maatre gelen, die nodig zijn om de renovatie te redden, stijgen de huren van de gereno veerde woningen niet. „Dat garandeer ik", aldus Van Loenen. Volgens Han de Kiuyver, voorzitter van het tijdelijke crisisteam moet de renova- w tie worden doorgezet. „We dat het ministerie bezwaar kunnen niet zomaar negen- heeft tegen de veranderin- tig woningen weggooien, gen in het bestek en de wij ze van financieren. „Zolang Dat zou een grote schande we binnen het maximaal zijn. Zeker nu het hier om besteedbare bedrag van een extra contingent gaat. twee en zestigduizend gul den blijven, wordt er waar- Als we dit contingent niet schijnlijk geen bezwaar ge- zouden gebruiken, staan we maakt", veronderstelt Van de volgende jaren zwak, als Loenen. we opnieuw extra contigen- ten aanvragen." De renova tie loopt door de perikelen minstens vier weken ver traging op. De kosten van dit aanvul lende onderzoek bedragen naar schatting veertigdui zend gulden. Dat bedrag moet volgens Van Loenen op tafel worden gelegd door de SSSW. „Die instantie is aansprakelijk. Zij heeft het werk ondeugdelijk uitge voerd en moet voor de kos ten opdraaien." Aan overleg met het minis terie van volkshuisvesting is volgens de leden van het crisisteam niet te ontko men. „Het bestek wordt bij gesteld en dan moet er met het ministerie worden over legd." Men verwacht niet 1 b Vlaardingen Volgende week begint stichting Nieuwe Maas, die de vcerverbinding tussen Vlaardingen en Pernis wil herstellen, met het werven van matrozen voor het schip. Op veerboot De Kaag wordt op dinsdag 10 april een infor matiemiddag gehouden voor jongeren, die met behoud van een uitkering die baan willen leren. De voorzitter van de stichting, oud-reder H. Steinmann uit Spijkenisse, heeft brandbrie ven gestuurd aan bedrijven om op korte termijn aan meer geld te komen. Alleen Rijn mond en Spijkenisse hebben tot nu toe werkelijk subsidie toegezegd. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben gezegd in principe be reid te zijn het veer financieel ie steunen, maar daar is nog een besluit van de gemeente raad voor nodig. De stichting gaat er van uit dat het veer op 1 mei gaat va ren. Een week nadat de ma trozen zijn geworven, wordt op de boot, die dan aan de Westhavenkade bij het Vlaar- dingse Hoofd zal zijn afge meerd, een algemene bestuurs vergadering gehouden. In die vergadering worden de tarie ven en de zomerdienstregeiing vastgesteld. De informatie bijeenkomst voor toekomstige matrozen begint dinsdag 10 april om twee uur. Opvang De actievoerders hebben er voor gezorgd dat er opvang is voor de leerlingen. Met name moeten kinderen van werken de ouders worden opgevangen, maar ook de eigen kinderen van de 'bezetters' zijn elders ondergebracht. „We willen de zer dagen absoluut geen kin deren in de school hebben, dus ook niet die van ons. Die mo gen we er niet bij betrekken", meende één van de ouders. Rond kwart voor negen infor meerde een lid van de ouder commissie het college van B en W per telegram over de ac tie. De onderwijskrachten gin gen na hun uitzetting zelf naar het stadhuis om de afdeling onderwijs over de bezettings actie te informeren. De ouders zijn van plan die be zetting van de school minsfCY'N tot aan het begin van het de bat in'de gemeenteraad te la ten voortduren. Groepen ou ders zuilen ook vannacht ïn de school blijven, ligt ïn de be doeling. Het is echter niet uit gesloten dat de actie ook na de raadsvergadering zal voortdu ren, indien de raad een voor de school negatieve beslissing neemt. Op de afdeling onderwijs van het stadhuis wist men vanmor gen nog niet wat men met de bezetting aan moest. Plaats vervangend hoofd Jan Baris: „We zullen de rijksinspecteur moeten informeren, omdat de leerlingen geen les krijgen. We moeten zien hoe hij er te genover staat." Later op de ochtend werd op de afdeling een spoedvergadering belegd om de situatie te bespreken. Onderwïjsinspecteur Hoekstra had al eerder telefonisch con tact gezocht met de bezettende ouders om te vragen of het on- denvijsteam gewoon aan het werk mocht. Dat werd echter niet toegestaan. Beslissen De gemeenteraad moet woens dag of donderdag besluiten of de Kamerlingh Onnesschool Schiedam Nog deze zomer, in juli, treedt op de spoorlijn van Schiedam/Rotterdam - West naar Hoek van Holland het automatische treinbem- vloedingssysteem (ATB) in werking. Personeel van de Ne derlandse Spoorwegen wijzigt deze maand de relaishuizen en bouwt in mei de baanvakbe- veiliging om. Op het traject tussen Schiedam en Vlaardin- gen-Centrum vonden in de af gelopen acht jaar drie trein rampen plaats. Al in 1976, na de treinramp bij Schiedam waarbij 23 mensen om het leven kwamen, meldde toenmalig president-directeur 'M. G. de Bruin van de NS, dat er met grote spoed gewerkt zou gaan worden aan een ATB fcussen Schiedam en Hoek van Holland. Door zo'n systeem ssopt een trein automatisch, als de machinist een rood sem over het hoofd heeft gezien. Acht jaar en twee treinonge vallen later is het dan bijna zo ver. Sedertdien is er in 1980 nog een trein van de Oude Ha- venbrug vlak voor het station Vlaardingen-Centrum gereden en waren er in december 1982 drie doden te betreuren toen een D-trein uit Osnabruck zich bij Schiedam in een sprin ter boorde. Dat was de laatste grote treinramp op het baan vak, die voor de NS weer aan leiding was om met grote spoed aan het ATB te werken. Rotterdam In zijn woon plaats Goes is op 57-jarige leef tijd dominee A.L. Janse de Jong overleden. Vanaf 1956 tot 1960 stond bij in Oostvoorne. Dat was zijn eerste gemeente als gereformeerd predikant. Na Oostvoorne vertrok hij naar Curasao, daarna naar Frankrijk en van 1967 lot 1977 vervulde hij het ambt in Italië. Van 1977 tot 1980 was ds. Jan se de Jong predikant in Rot- terdam-Hillegei-sberg. Om ge zondheidsredenen ging hij in 1980 met emeritaat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1