WfffERWH ROTTERDAM 19 I Veel liefde en 1 P C0ÜMEN1AA! Smalle straten: twee slopen en één laten staan Herdenkingsenvelope voor Smit Singapore 'Ik vertrouw Gijs voor geen cent* iSfl pompromis Stadsverwarming op zijn retour i§§|y Ouderen al twee jaar aan de wandel Schiedam-Zuid: Financiële opkikker sleepvaartmuseum Ouderen in het verkeer WF-actievoerder Piet de Smit: Rotterdams Nieuwsblad A woensdag j jJW A april 1984 ^Vlaardingen Elke dins dagochtend vertrekken izo'n 25 ouderen gehuld in 'trainingspak uit park -Nieuwlant in Vlaardingen Ivoor opnieuw een wande ling van tien kilometer on- 'der leiding van het echt- •paar Jaap en Corrie Poot. •Dat doen ze al twee jaar Hang en het bureau sportie ve recreatie vindt dat vol doende aanleiding om vol- •gende week de dinsdagoch- -tend-wandelaars (DOW) te huldigen. Het is niet zo ge- ^makkelijk om een grote 'groep ouderen elke week Juit hun stoel te krijgen, fmaar het fanatieke wande laarsechtpaar Poot is daar- tin geslaagd. IZelf reizen ze al zo'ri tien jaar ;Het hele land af om wandel tochten te maken. Een bord vol medailles en vaantjes, een jkast vol bekers er is een jépart medaillekamertje in hui- ze-Poót en plakboeken vol •foto's getuigen daarvan. De ivierdaagse van Nijmegen heb ben ze al vijf keer gelopen. Twee-jaar geleden kwamen ze :op het idee om ook anderen plezier aan het wandelen te la ten beleven. :'„"We hebben aan het wandelen zoveel liefde en leukigheid be- deefd", verklaart het echtpaar, •„dat!we dat op anderen wilden ^overbrengen." In samenwer king met het bureau sportieve procreatie van het stadhuis Iwerd de groep DOW opge dicht. „Joh", zei Jaap Poot ;:éenvoudig, „we willen iets £dben", en hij legde zijn plan- ineh op tafel. Een paar adver tenties en mond-op-mondre- clame deden de rest. •Buiten lucht 'DOW is, zoals Poot het zegt. 'een vrijblijvende vereniging De dinsdagochtend-wandelaars trekken erop uit, het echtpaar Poot voorop. zonder vergaderingen en zon der notulen. Het gaat gewoon om de gezonde beweging voor ouderen en de gezelligheid. „Ze worden heus wel goed verzorgd hoor, de ouderen", zegt Poot. „maar ze zitten maar te klaverjassen of televi sie te kijken. Ze zitten maar >DE PROBLEMEN rond de situatie in het openbaar onderwijs in de Vlaardingse Westwijk houden de gemoederen al ge- V" ruime tijd bezig. Er is heel wat geharrewar over de voorge- nomen fusie tussen de Kamerlingh Onnesschooi en de K Van Maerlandtschool geweest, hetgeen heeft geleid tot rj' een verdeeld collegevoorstel, dat vanavond of morgen- avond door de raad wordt behandeld. De VVD-wethou- yj ders vinden dat per 1 augustus de fusie moet doorgaan, -•> maar de PvdA'ers menen dat uitstel nodig is om de zaak goed voor te kunnen bereiden. Ook in de laatste vergade ring van de commissie voor onderwijs kwam er geen echte duidelijkheid welke kant het op zal gaan. rHBT IS NOODZAKELIJK dat die duidelijkheid er deze week ft komt. Ten opzichte van de ouders van de leerlingen van de Kamerlingh Onnesschooi, die fel ten strijde zijn getrokken ft: tegen de fusie en sinds gisteren de school zelfs bezet hou- ft den is die duidelijkheid nodig, maar ook ten opzichte van ft de andere scholen die bij het probleem betrokken zijn, zo- ft" wel de openbare als de bijzondere. Fusie dus per 1 augus- fttus, zoals VVD en CDA willen? De cijfers over de in de ko mende jaren te verwachten leerlingen-aantallen wijzen er op, dat er geen structurele verbetering in de situatie te venvachten is. Ook de ouders van de Kamerlingh Onnes- school geven toe dat de vooruitzichten niet echt rooskleu rig zijn. HET ZOU EEN rampzalige situatie zijn, als dat voorstel van de VVD-wethouders door de raad zou worden aangeno men. Er is nog nauwelijks contact tussen de betrokken scholen geweest, en over enkele maanden staat de zomer vakantie ai voor de deur. Het is uitgesloten dat in krap drie maanden goede fusie-afspraken gemaakt kunnen wor- den. Daar is meer tijd voor nodig. In dat opzicht heeft de PvdA, die uitstel wii, dus meer het gelijk aan haar kant Dan toch liever het voorstel van de PvdA om 'op dit mo- ment' niet tot fusie over te gaan? Het aannemen van die suggestie van de PvdA-wethouders is haast nóg rampzali ger, omdat er dan nog geen enkele duidelijkheid komt. Want hoe moet het dan de komende jaren? Wanneer gaat de fusie dan wel door? Wordt de Van Maerlandtschool van dat uitstel voor onbepaalde tijd niet volledig de dupe? Voor beide voorstellen geldt verder dat de verhoudingen in de raad dusdanig zijn, dat een van beide optieswaar schijnlijk die van de PvdA met de hakken over de sloot zou worden aangenomen. Zo'n krap draagvlak is ellendig voor de betrokkenen. DE GEMEENTERAAD zou er verstandig aan doen te probe ren een goed compromis'te bereiken, waarmee tevens duidelijkheid zou kunnen worden geschapen. Als deze week kan worden besloten, dat de fusie van de beide scholen per 1 augustus volgend jaar zal plaatsvinden een redelijke tussenoplossing dan weet iedereen waar hij aan toe is en kan er de komende tijd tussen de beide schoolteams constructief over het samengaan worden na- gedacht. Ook die oplossing is niet ideaal: voor de Van Maerlandtschool betekent dat waarschijnlijk toch het ver- lies van een leerkracht. Maar ideaal Is geen enkele oplos sing, als het om zo gevoelige zaken als het opheffen van een school gaat. P.H. binnen, Wij wilden ze een ze tje geven om eens naar buiten te gaan, de gezonde buiten lucht in." Het bejaarde echt paar bedenkt voor elke dins dag een tocht. „We laten niks aan het toeval over", aldus de wandelaar, „wij lopen alle rou tes een keer voor." Ze blijven ook wel binnen Viaardingen, maar als het even kan trekt DOW de vrije natuur in, soms lopend, soms met bus of trein. „Dat is het mooist", vindt Corrie Poot. „Wij brengen die mensen op plekjes die ze nog nooit gezien hebben." Het echtpaar heeft een groep van bijna veertig trouwe wandelaars om zich heen verzameld, variërend in leeftijd van 45 'tot 75 jaar. Die gaan weer of geen weer, bijna elke dinsdagochtend mee. Soms, als de dinsdag naderbij komt en er is nog geen wande ling uitgestippeld, liggen ze weïeens een tijdje wakker. Maar echt slapeloze nachten krijgen ze er niet van. Feest Op tien april is het feest, dan krijgen de wandelaars die in twee jaar vijfhonderd kilome ter hebben afgelegd in de kan tine van voetbalvereniging De Hollandiaan een medaille. Voor anderen is er een vaantje en de tocht van die dag gaat naar de Lijndraaijer, waar het twee-jarig bestaan wordt ge vierd met een Brabantse kof fietafel. Gisteren kreeg DOW al de gelegenheid om een beet je in feestelijke stemming te komen. Het echtpaar Corrie en Jaap Poot vierde samen met de wandelaar in het pan nenkoekenhuis in het Beatrix- park het 45-jarig huwelijks feest. Schiedam Van de bewoners van de smalle straatjes, die in de buurt van het Wilhelminapleïn op de Groenelaan uitkomen, vinden alleen de mensen uit de Sommelsdijksestraat in meer derheid, dat zij er moeten kunnen blijven wonen. De bewoners van de Jacobastraat en de Wiihelminastraat zouden echter het Liefst hun pandjes verkopen en vervolgens gaan verhuizen. Dat blijkt uit een mondeling onderzoekje door de werkgroep Schie dam-Zuid in de steigers, aangesloten bij de bewonersvereniging. Omdat wethouder Van Tilborg heeft laten doorschemeren, dat de bewoners zelf maar moeten uitmaken wat er met het smal- le-stratengebiedje gebeurt, heeft de bewonersvereniging nu op basis van haar onder zoek een voorstel gedaan. De gemeente wordt gevraagd de woningen aan de Jacobastraat en de Wiihelminastraat te ko pen om vervolgens tot sloop ove.r te gaan. De vrijkomende grond zou bestemd kunnen worden voor tuintjes voor de aangrenzende woningen aan onder andere de Middeihamis- sestraat. De overblijvende Sommelsdijksestraat wordt stadsvernieuwingsgebied, vol gens hetzelfde voorstel van de bewonersvereniging, en de be woners krijgen steun bij de woningverbetering. Waar er door de sloop gaten vallen aan de zijde van de Groenelaan, kan dat worden ingevuld door nieuwbouw. Het lijkt de bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid een be langrijke verbetering voor de wijk. Maassluis Door het uitgeven van een specia le envelope ter gelegenheid van de eerste reis van de sleepboot Smit Singapore hoopt bet Na tionale Sleepvaartmuseum in Maassluis haar kas te spekken. De eerste reis van de 22.000 pk sterke sleper begint eind mei. Dan vertrekt het schip samen met twee sterke sleepboten van Wijsmuller naar Noorwegen om daar het olieplatform Slatfjord C van-uit de Noorse haven Yrkesfjord naar een locatie op de Noordzee brengen. Deze inzamelingsactie van het sleepvaartmu seum wordt gesteund door de twee rederijen en de Vereniging van Postzegelverzamelaars in Maassluis. Tekenaar Hans Teunisse uit Maas sluis maakt voor de aktie twee tekeningen. Een komt op de envelope en een tweede met tekst op een kaart, die in de omslag zit. De briefomslagen reizen vanuit Rotterdam mee met de Smit Singapore. Ze hebben een Neder landse zegel en zijn in Maassluis afgestempeld. Na het karwei wordt de envelope voorzien van een Noorse zegel en ook in dit Scandinavische land afgestempeld. Dan vindt de verzending naar Nederland plaats. De enveloppen kunnen nu reeds worden be- steld bij het Nationaal Sleepvaartmuseum. Vlaardingen Ouderen kun nen deze en volgende week in de Vlaardingse dienstencentra terecht, als zij behoefte hebben aan tips om zich wat veiliger in het verkeer te bewegen. Sa men met de politie houdt de raad voor het ouderenwerk drie bijeenkomsten over dat onderwerp. Ouderen vormen de meest kwestbare groep in het ver keer. Wat te doen als je slecht ter been berit en het stoplicht staat maar heel kort op groen? En wat als je de bus niet meer indurft, omdat je bang bent te vallen in het gangpad als de bus snel wegrijdt? Over zulke vragen willen politie en raad voor het ouderenwerk tijdens de bijeenkomsten praten. Be zoekers kunnen ook hun eigen problemen in het verkeer naar voren brengen. De eerste van de drie bijeen komsten wordt morgen gehou den in dienstencentrum Emma aan de Oosterstraat. De vol gende bijeenkomsten zijn op dinsdag 10 april in diensten centrum West aan de Van Borselenstraat en op 11 april in dienstencentrum Holy aan de Willem de Zwijgerlaan. De aanvang is steeds om twee uur. Voor mensen die niet met ei gen of openbaar vervoer kun nen komen kan vervoer door het dienstencentrum worden geregeld. Schiedam Te pas en te on pas is hij te vinden aan de poort bij Wilton Fijenoord. Hij staat er als een vriend van al die mensen, die dag in dag uit knokken voor hun boterham, zoals ze zelf zeggen. Piet de Smit, een dikke veertiger, heeft zo op het eerste gezicht alles onder controle. Piet de Smit. in het 'normale leven* kraanmachinist bij Wil- ton-Fijenoord, lijkt totaal niet op de geboren leider, die iede re keer weer in staat moet zijn zijn mensen in bedwang te houden. En toch is hij juist de man, die op stille momenten plannen zit uit te broeden die er niet om liegen. Het werf is nu vier weken be zet door het eigen personeel. Een voor Wilton in feite unie ke actie. Enerzijds, omdat het werk op de bedreigde werf ge woon doorgaat, anderzijds om dat al die postende mensen aan de poort hun geduld niet lijken te verliezen en slechts één doel voor ogen hebben: Wilton moet behouden blijven. En Piet de Smit blijft al die tijd al het voorbeeld geven. Hij is daarbij nog het brein achter de onlangs spontaan georgani seerde blokkade van de Bene- luxtunnel. En bovendien was hij de man, die het kortgele den presteerde zich bij minis ter Gijs van Aardenne op de koffie te laten uitgenodigd. Wat dat laatste punt betreft, nog altijd blijft Piet de Smit, sedert tien jaar werkzaam bij Wilton, er stoïcijns onder. „Ik dacht in eerste instantie aan een valstrik. Ik moest name lijk wachten tot hij klaar was met zijn ontbijt. Het was nota- bene elf uur. Om die tijd ont bijten, daar kan ik als Wilton - werknemer nooit aan tippen." Betrouwbaar Uiteindelijk ontving Van Aar denne in zijn woonhuis in Dordrecht Piet de Smit. „Ik was echt bang dat ik door de politie opgepakt zou worden. Wat dat betreft moet ik zeggen dat het voor mij de eerste keer was dat sk moest erkennen dat Gijs betrouwbaar was. Maar om misverstanden te voorko men, voor de rest vertrouw ik hem voor nog geen cent." Eenmaal binnen verliep het gesprek tussen de ras-Schie- Piet de Smit verlaat de woning van minister Van Aardenne. „Laat Witlon met rust", was zijn advies. dammer en de bewindsman uiterst rustig. De Smit: „Ik heb hem alleen gevraagd of hij Wilton nu eindelijk eens met rust wilde laten. Bovendien heb ik hem gezegd dat de mu ren van zijn huis weliswaar keurig geschilderd waren, door Martijn Verwaaijen maar dat als het moet met Wilton-bloed 'bedankt Gijs' op zijn gevel geschilderd zou wor den." Knokken Piet de Smit is één van die mensen, die bereid is dag en nacht te posten aan de hoofd poort. „En ik doe het heus niet voor mijn lol. Maar er moest tewoon iets gebeuren. Ik vind et trouwens opvallend hoe veel mensen zich hebben op gegeven om bij de poort te posten. Dat bewijst toch maar, dat iedereen beseft dat wij knokken voor het behoud van de werf." Piet is duidelijk de man van. de onverwachte plannen. „Als ik ergens lekker in een hoekj£ zit, een kop koffie bij de handj en ik geef geen antwoord op vragen van anderen, dan kut|. je er van uitgaan dat ik iets aan het beramen ben. Zeker irf» deze periode is iets dergelijks, ook erg belangrijk. Want wè. -moeten natuurlijk wel wakker: blijven." De Smit is er zeker van daj het einde van de actie nog niet- in zicht is. Al moet hij erken nen dat het steeds moeilijker wordt om de mensen In dé hand te houden. „Het wordt allemaal steeds grimmiger. Vandaar die kleine acties, om Gijs nog eens wakker te schudden." „Bovendien", vervolgt hij. „is het een duidelijke zaak dat mensen, die dag in dag uit bij de poort staan, hun geduld gaan verliezen. De ene keer hoor je dit, de andere keer weer dat. Op het laatst Is er geen hond meer die er iets van snapt." Afgelopen maandag besloot Piet, na samenspraak met en kele kaderleden bij Wilton, om een verrassingsactie op poten te zetten. De Beneluxtunnel werd voor de helft geblok keerd. „Niet langer dan een half uur, want het is niet onze bedoeling om de buitenstaan-' der dwars te zitten. Alleen, wij nemen wel aan, dat deze men* sen begrip opbrengen voor onS standpunt. Het gaat tenslotte om het werk van over d§ tweeduizend mensen." Voorlopig heeft Piet de Smij niets op zijn lijstje staan. Htj noemt de eerdere acties alleerj nog maar plaagstootjes. „En mochten er mensen zijn dié bijvoorbeeld de dupe werden van de blokkade bij de Benei- luxtunnel, dan is dat spijtig;. Maar ik hoop wel dat men be seft dat wij ook niet voor onze lol aan de poort staan. Het is bittere noodzaak, en al moeteiil. wij er weet ik wat voor maat-; regelen voor nemen, Wilton- kan niet kapot gemaakt wor den." „En laten we eerlijk zijn,', mochten wij over moeten gaao.' tot hardere acties, dan is dat: toch de schuld van Gijs. Dat" komt allemaal op zijn reke-1 ning, en Gijs zal toch eehi; moeten betalen..." 1 De toekomst van de stads verwarming hangt aan een zijden draad. De kosten van het systeem om de restwarmte van energie centrales te gebruiken voor verwarming van wo ningen en gebouwen zijn zo gigantisch, dat zelfs aanvankelijke voorstan ders van stadsverwarming grote vraagtekens zetten bij de vraag of Rotterdam op de ingeslagen weg door moet gaan. De beslissin gen, die de gemeenteraad moet nemen over het voor malig DWL-terreïn en straks over de nieuwe woonwijk Prinsenland, zullen bepalend zijn voor een verdere toekomst voor de stadsverwarming. Toen bij de wederopbouw van de Rotterdamse bin nenstad de stadsverwar ming zijn intrede deed, was er geen vuiltje aan de lucht. Het binnenstadspro ject is nog steeds rendabel, energiebesparend en geeft geen al te grote proble men. De situatie verander de, toen Rotterdam besloot het grote nieuwe woonge bied tussen Rotterdam en Capelle van stadsverwar ming te voorzien. Berekeningen toonden aan, dat het project op de lange duur kostendekkend zou zijn wegens de door gaande stijging van de gasprijzen. De energiecri sis was net achter de rug en energiebesparing was een heilig woord. Inmiddels zijn we jaren verder. Het RoCa-gebied kreeg zijn stadsverwar ming en daarmee een hoe veelheid problemen, waar mee geen rekening was ge houden. Het deels toege paste éénpïjpssysteem le verde grote problemen op bij de kostenverdeling, het materiaal was ondeugde lijk en de problemen met de rekeningen Hepen zo hoog op, dat stadsverwar- ming bij de bewoners in een kwade reuk kwam te staan. De ontwikkeling van de energieprijzen op de we reldmarkt hebben in de loop der jaren ook een wij ziging ondergaan. Ruzies in de Opec, slechte beta lingsbalansen van ontwik kelingslanden met olie en de exploratie en exploita tie van olievelden op het Europese continentale plat hebben een stabiliserende werking gehad op de olie prijzen. Daarmee verdwe- nen ook de verdergaande stijgingen van de aardgas- prijs uit het beeld, nog ver sterkt door de op gang ge komen woonlastendiscus sie. De RoCa-centrale, die het stadsverwarmingsgebied van Rotterdam en Capelle van warmte en van ener gie voorziet, blijkt door al deze ontwikkelingen met veel grotere verliezen te draaien, dan ïn de meest pessimistische prognoses was aangenomen. Pas op zeer lange termijn kunnen die verliezen worden goed- door Cees de Graaff gemaakt, zeker als de gas- prijs niet verder stijgt. De enige methode om in ieder geval de verliezen beperkt te houden, is het aansluiten van zoveel mo gelijk woningen op het be staande net van stadsver warming en het maken van een koppeling tussen de net van de binnenstad en dat van het Roca-ge- bied. Enerzijds spaart Rot terdam daarmee het aan leggen van een gasnet in de nieuwe woongebieden uit en anderzijds wordt de in de RoCa-centrale geda ne investering beter benut. De politiek heeft inmid dels begrepen, dat stads verwarming helemaal niet zo voordelig is als bij de start van het RoCa-project is voorgespiegeld. Ook po litiek is stadsverwarming daardoor in een kwade reuk komen te staan, mede omdat deze vorm van ruimteverwarming aan kiezers steeds moeilijker te verkopen is geworden. Stadsverwarming mag dan niet duurder zijn dan een eigen cv-installatie, voor bewoners, die van een woning met een gaska chel in een nieuwbouwwo ning met centrale stad ver warming komen, vliegen de kosten voor verwar ming ineens omhoog, Al leen al daardoor laadt stadsverwarming het odi um op zich vreselijk duur te zijn. Als de rekeningen dan ook nog niet kloppen, onduidelijk zijn of met grote achterstand binnen komen, is elk restje sym pathie voor deze vorm van energiebesparing ver speeld. Van politici mag worden verwacht, dat ze verder kijken dan de neus van de kiezer. Dat gebeurt in de praktijk niet of nauwe lijks. Voor het woongebied Delf shaven Buitendijks ofwel Schiemond werd de keus tussen stadsverwar ming of eigen verwar mingsinstallatie vrij gela ten. Het gevolg is, dat Schiemond moet worden voorzien van én een stads- verwarmingsnet én een gasnet. Dubbele kosten voor de gemeente zijn het gevolg. Nu gaan er stem men op om het DWL-ter- rein niet van stadsverwar ming te voorzien. Als de raad zo beslist, wordt het aanbrengen van een kop pelleiding tussen de bin nenstad en het RoCa-ge- bied financieel minder in teressant. Bovendien moet ook hier een forse investe ring in een gasnet worden gedaan. Het begint erop de lijken, dat de politici in Rotter dam eerder kiezen voor de gunst van de kiezers dan voor het zoveel mogelijk beperken van de enorme verliezen op de stadsver warming. Op de lange ter mijn zullen diezelfde kie zers toch met de verliezen van de stadsverwarming geconfronteerd worden. Want hoe langer het duurt voordat stadsverwarming zijn geld begint op te bren gen, hoe groter de kans is, dat de Rotterdamse bevol- king door verhoging van de belasting de tekorten toch terug moet betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3